YouTube Para Kazanma | YouTube’dan Nasıl Para Kazanılır?

youtubedan nasıl para kazanılır

Youtube’dan nasıl para kazanılır? Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube’dan uzun süredir para kazanılabilir. Youtube para kazanma dışarıdan zor görünse de aslında o kadar da zor değil. Günümüzde belki de televizyondan çok Youtube izleniyor ve her geçen gün yeni kanallar ortaya çıkıyor. İçerik üreticileri de kaliteli paylaşımlarıyla para kazanmaya başlıyor.

Elbette YouTube’dan para kazanma fikri aklında olmadan attığı bir videonun sosyal medya tabiriyle patlaması sonucu da insanlar birçok kişiye ulaşabiliyor ve internet fenomeni olabiliyor. Bunun örneklerini geçtiğimiz günlerde çok gördük. Bu kişiler süreci iyi ilerletebilirlerse, çok güzel paralar kazanabiliyorlar.

Siz de Youtubedan para kazanmak istiyorum diyorsanız, bu işe başlamadan önce tüm detayları öğrenmelisiniz. Böylece attığınız adımlar daha sağlam olacak. Tabi ki söylemeden geçemeyeceğim, biraz da şansınız yaver giderse çok güzel işler başarabilirsiniz.

Daha önce internetten para kazanma yolları ve evde para kazanma yolları yazılarımda Youtube’dan para kazanma yöntemine kısaca değinmiştim. Şimdi ise biraz daha detaylı anlatacağım.

Yazımın ayrıntılarında Youtubeden para kazanmaYoutube para kazanma şartları ve Youtube para kazanma açma gibi konulara değineceğim. Öyleyse gelin başlayalım.

YouTube’dan Para Nasıl Kazanılır?

youtubedan nasıl para kazanılır

Her işte olduğu gibi bu işte de planlı ve sabırlı olmalısınız. Günümüz dünyası hızlıca değişiyor ve çeşitli yenilikler ortaya çıkıyor. Bunları takip etmek ve başarıya ulaşmak için sabırlı olmak gerekir. Aksi halde başarılı olmak zorlaşabilir. Bu da işinizi sevmekten geçiyor. Tabi ki parayı da 🙂

Instagram’da veya blog açarak para kazanmak gibi, kitleniz YouTube kanalınızın kazanç potansiyelinin kilidini açabilir. Ancak, işletmeler aracılığıyla birden fazla gelir akışı oluşturduğunuzda para kazanmak daha kolaydır.

Konuya ufak bir giriş yaptıktan sonra uygulamanız gereken adımları anlatmaya başlayalım.

1. Ne Yapacağınıza Karar Verin

Youtube’dan para kazanmak isteyenlerin yaptıkları en büyük hatalardan biri, sadece para kazanmaya odaklanmaları ve biraz uğraşıp para kazanamayınca vazgeçmeleridir.

Size tavsiyem, bu şekilde yola çıkmayın! Öncelikle kitleleri etkileyecek ve tekrar tekrar izleme isteği oluşturacak bir video kanalı oluşturmaya özenin. Bunun için tüm detayları düşünmelisiniz. Günümüzdeki YouTuber’ların birçoğu bu şekilde ünlü oldu.

İçeriklerin devam etmesi için de bir program oluşturmalısınız. Birka video yükleyip kanalın patlamasını beklememelisiniz. Gerekirse yıl uğraşacaksınız ve video yükleyeceksiniz. Youtube dan para kazanmak, çok kolay bir iş değil. Başta da belirttiğim gibi sabır gerektirir. Aslında çok da eğlencelidir. Ortaya çıkardığınız videolar ve kamera arkası, dönüp baktığınızda hatırlayacağınız eğlenceli anılar olacaktır.

Burada en önemli konulardan biri de kanalınızın konusu. Hangi alanda videolar çekeceğinize karar vermelisiniz. İyi bildiğiniz ya da yatkın olduğunuz konulara yönelmenizi tavsiye ederim. Böylece içerik üretmekte zorlanmazsınız. Ayrıca sürdürülebilirliği de olan bir alan olursa, çok daha rahat olursunuz.

2. Video Çekimleri İçin Ortam Hazırlayın

youtube para kazanma

Konunuza karar verdikten sonra videolarınızı çekeceğiniz ortamları belirlemeniz gerekiyor. Sokak röportajı yapacaksanız, hangi yerlerde yapacağınızı; stüdyoda çekim yapacaksanız, stüdyo ortamını; evde çekim yapacaksanız, ev ortamını iyice düşünüp en işlevsel şekilde ayarlamalısınız.

Youtube kanalı açmak basit iş. Ancak videolarınızı çekmek o kadar da kolay değil. Çünkü dakikalık videolar için bile saatlerce çekim yapmanız gerekebilecek. Teknik hatalar ortaya çıkacak, konuşmanızı beğenmeyeceksiniz, görüntüyü beğenmeyeceksiniz gibi. Ayrıca montaj da oldukça çok zaman alabilir. Zaten montaj en önemli kısımlardan biri.

Ortamı hazırlarken en iyi şekilde görüntü alabileceğiniz bir sistem kurmalısınız. Kamera açılarını, ışığı, odaklamayı iyi ayarlamalısınız. Profesyonel bir kameranız olursa çok iyi olur. Ama şunu da belirtmek isterim ki en kaliteli Youtube kanalları her zaman en kaliteli ekipmanlarla ortaya çıkmıyor. Önemli olan içerik ve bütünlük.

Sizin elinizde bir telefon olsa bile onunla da çok iyi videolar çekebilirsiniz. Zaten günümüzdeki birçok telefon 4K kalitesinde bile video çekebiliyor. Siz ek olarak monopod, tripod gibi sabitleyiciler alabilirsiniz.

Tabi ki görüntü gibi ses de videolarda çok önemli. Sesi iyi olmayan videoların tutma ihtimali çok düşüktür. Bu nedenle ortamda sesin iyi kaydedilip edilemediğine dikkat etmelisiniz. Eğer sokakta video çekecekseniz ufak yaka mikrafonlarından alabilirsiniz. Böylece sorun kalmamış olur.

Eğer kanalınız büyürse zaten zamanla gelişmiş ekipmanlar alırsınız. Bunu dert etmeyin. Konuya ve içerik kalitesine önem verin.

3. İçerik Planını İyi Yapın

İlk kısımda konunuza karar verdiniz, daha sonra araştırmalar yapıp ekleme çıkarmalar yaparak netleştirdiniz. Daha sonra ortamınızı oluşturdunuz ses ve görüntüyü ayarladınız. Şimdi ise sıra bir içerik programı oluşturmaya geldi.

Kanalınızda video yayınlamadan önce denemeler yaparak 1 videoyu ne kadarlık sürede çıkardığınızı ve yayınlamaya hazır hale geldiğini görmelisiniz. Ardından hangi aralıklarla video yayınlayacağınızı belirlemelisiniz. Youtubeda para kazanmak için düzenli içerik atmanız çok önemli. Özellikle de izleyicilerinizin videoların yayınlanacağı zamanları bilmesi gerekmekte. Böylece bir kitle oturtarak yeni kitleler çekmeye yönelebilirsiniz.

Başlangıçta video çekmek ve hazırlamak çok uzun zaman alabilir ancak deneme yaptıkça ve videolarınızdan olumlu dönüşler aldıkça kendinizi geliştirecek ve çok daha hızlı içerikler üretebileceksiniz. Birçok YouTuber’ın ilk çektiği videolara ve son videolarına bakın. Neredeyse hepsi kendini geliştirmiş ve çok daha iyi videolar çekebiliyor.

Kamera karşısında olmak çok kolay bir iş değil. Ben de bunu deneyimledim. Dışarıdan çok kolay gibi görünüyor ama o ışıklar açılınca insan “tavşan” gibi kalabiliyor. Tabi ki zamanla rahatlıyorsunuz.

Planlama yaparken araştırma yapmanız çok önemli. İnsanların ilgisini çekecek konulara değinmeniz için farklı kaynakları taramanız gerekebilir. Benim tavsiyem her yerde bulunmayan konulara yönelmeniz. Tabi ki size bilimsel bir makale yazın demiyorum ancak konularla ilgili yabancı kaynakları, Youtube kanallarını tarayabilirsiniz.

Konu hazır olunca video için güzel bir senaryo yazmalısınız. Hangi konuya nerede değineceğinizi bilmelisiniz. Hem kameraya konuşup hem de konu bütünlüğünü bozmamaya çalışmak zor olabilir. Onun için bir metin ayarlayıp onu prompterdan okuyabilirsiniz.

Prompterların fiyatları yeni başlayanlar için yüksek gelebilir. Bu yüzden internette ucuza prompter yapmayı araştırabilirsiniz. 50-100 TL’ye çok işlevsel bir prompter yapabileceğinizi unutmayın.

4. Marka Oluşturmayı Hedefleyin

youtubedan para kazanmak

Yola çıkarken Youtube kanalından para kazanmak istiyorum diye değil “YouTube’da bir marka olacağım” diye yola çıkmanızı tavsiye ederim. Evet, bir marka oluşturmak çok kolay değildir. Ancak başarabilirseniz, devamlılığınız olur ve devamlı üstte olursunuz.

Marka oluşturmanın başlıca yöntemlerinden biri, çizgilerinizin olmasıdır. Videolarınızı konunuzdan çok sapmadan bir tutarlılık içerisinde hazırlamalı ve paylaşmalısınız. Çizgilerinizin dışında videolarınıza kendinizden bir şeyler katmalı ve orjinal olmalıdır. Videonuzu izleyenler, “bu video tam onluk bir iş” demeli.

Marka oluşturmak için öncelikle markayı sizin benimsemeniz ve kabul etmeniz gerekir. Bu da biraz zaman alabilir. Ancak size çok değer katacaktır.

Marka oluşturma aşamasına geçtiğinizde, logonuzdan içeriklerde yer alan introlara kadar orjinal tasarımlar kullanmalısınız. İnsanların aklında kalacak ve sizi profesyonel gösterecek şeylerden en önemlisi de budur.

Orjinal içerik ve tasarımlar üretmek çok önemli çünkü daha sonra Youtube para kazanma aktifleştirme işleminde çok işinize yarayacak. Çünkü Youtube kopya içeriklerin olduğu kanallara para vermez!

5. Kaliteli İçerik Üretmeye Odaklanın

Youtube para kazanma amacınızı gerçekleştirmek ve bir marka olmak istiyorsanız, kaliteli içerikler üretmelisiniz. Yazımdaki diğer maddelerde de buna vurgu yaptım ancak önemini göstermek için bir madde daha açıyorum.

Kalite kavramı kişiden kişiye göre değişir. Bu nedenle herkesin kendi kalite tanımı bulunmakta. Sizlere kesinlikle şu olmalıdır diyemem ancak belli başlı faktörleri söylemeliyim.

Başlangıçta plan yaptınız ve hangi konularda video çekeceğinize karar verdiniz. İçeriklerinizi orjinal üretmeniz gerektiğini de söyledim. Burada dikkat etmeniz gereken konulardan biri de hedef belirlediğiniz kitlenin istediği içerikleri üretmeniz.

Bunun için de öncelikle amacınız ne onu bilmelisiniz. Mesela bir işin nasıl kolay yapılabileceğini ya da o iş yapılma sürecini anlatmak istiyorsanız, izleyicilerinize tüyolar vererek ve önemli noktalara değinerek anlatmalısınız.

İzleyicilerinize eğlenceli vakit geçirtmek mi istiyorsunuz? O zaman eğlenceli videolar çekmeli ve kendi mizacınıza göre eğlence türleri üretmelisiniz. Tabi ki popüler kültürü takip etmeli ancak popüler kültüre yenik düşmeden içine özgünlük katarak aktarmalısınız.

İzleyicileriniz sıkılmaz ve videolarınızı beğenirse, emin olun sizin kanalınıza abone olacaklar ve diğer videolarınızı da izlemek isteyecekler. Böylece kitle oluşturmaya başlamış olursunuz.

Hazırsanız bir Youtube kanalı açabilirsiniz.

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?

youtube kanalı açma

Youtube kanalı açmak oldukça basittir. Birkaç işlem ile kanalınızı açıp, video yüklemeye hazır hale getirebilirsiniz. Birçok kişi aslında farkında olmadan kanal açar. Şimdi gösterdiğimde siz de önceden bir kanal açtığınızı farkedebilirsiniz.

 • YouTube’u Google aldığı için artık Google ile bağlantılıdır ve Gmail hesabı ile Youtube’a kaydolunur. Bu nedenle bir Gmail hesabı açmalısınız.
 • Sonra Youtube’a girmeli ve oturum açmalısınız. Yukarıda karşınıza “kanalım” diye bir sekme çıkacak ona tıklayıp kanalınıza gitmelisiniz.
 • Direk karşınıza bir kanal çıkacak. Orada profil ve kapak fotoğraflarını ekledikten ve kanal bilgilerini girdikten sonra bir kanala sahip olacaksınız. Artık video yüklemeye hazırsınız.

Ve şimdi sıra geldi Youtube nasıl para kazanılır öğrenmeye.

YouTube’dan Para Kazanma Yolları

Youtubedan para kazanmak için yapmanız gerekenleri aşağıda görebileceksiniz.

1. YouTube İş Ortağı Programına Katılın ve Reklamlardan Para Kazanın

youtube para kazanma nasıl açılır

Youtubedan para kazanma işleminde en önemli adımlardan biri Youtube İş Ortağı Programı’na katılmaktır. Birçok YouTuber, bu sistem sayesinde kazanmaktadır. Siz de kanal açtıktan sonra kanalınız Youtube para kazanma şartları ile çelişmiyorsa para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Youtube para kazanma aktifleştirmek için öncelikle en az 1000 aboneye sahip olmalı ve geçtiğimiz 1 yıl içinde 4000 saat izlenmenizin olması gerekir. Aksi halde iş ortağı programına başvuru yapamazsınız. Bu şartları sağlıyorsanız, aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

Youtube’da Para Kazanma Nasıl Aktifleştirilir?

 1. Para kazanmak istediğiniz YouTube hesabında oturum açın.
 2. Sağ üst köşedeki hesabınızın simgesini tıklayın.
 3. YouTube Studio’yu tıklayın.
 4. Soldaki menüde Diğer Özellikler> Para Kazanma’yı seçin.
 5. YouTuber İş Ortağı Programı şartlarını okuyun ve kabul edin.
 6. Yeni bir AdSense hesabı oluşturun veya mevcut bir hesabı kanalınıza bağlayın. (Ödeme alabilmek için bir AdSense hesabınızın olması gerekir.)
 7. Para kazanma tercihlerinizi ayarlayın.

Bunu yaptıktan sonra, kontrol paneline geri dönün ve sol taraftaki Analytics sekmesini tıklayın. Oradan, üstteki sekmelerden Gelir’i seçmeniz ve ardından tahmini geliriniz hakkında fikir edinmek için Aylık Tahmini Gelir grafiğine ilerlemeniz gerekir.

Bu işlemleri yaptıktan sonra para kazanma özelliği açılacağı garanti değildir. YouTube başvurunuz sonrası kanalızını inceler ve orjinal bir kanal olup olmadığına bakar. Eğer telif hakları varsa ve kopya içerikler barınıyorsa, kanalınızı aktifleştirmeyebilir.

Bu nedenle size en baştan beri söylediğim gibi orjinal içerikler üretmelisiniz.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Kaç İzlenmeye İhtiyaç Var?

youtube ne kadar para kazandırıyor

Aldığınız görüntüleme sayısı, kazanılan gelirle ilişkili değil. Videonuz binlerce görüntüleme alıyor ancak kimse reklamı izlemiyor veya tıklamıyorsa para kazanmazsınız. Bunun nedeni, YouTube’un reklamverenleri faturalandırma ölçütlerinden kaynaklanmaktadır: Görüntüleyenlerin ödeme alabilmeniz için bir reklamı tıklaması veya reklamı tam olarak izlemesi gerekir (10, 15 veya 30 saniye).

Youtube Ne Kadar Para Veriyor? YouTube’daki videolarınız izlendikçe ve reklamlara tıklandıkça para kazanırsınız. Genelde 1000 izlemeye 1-5 TL arasında para verilir. Tabi ki video kategorisine göre farklı reklamlar çıkabilir ve TBM (Tıklama başına maliyet) yüksek olabilir. Böylece 1000 izlenmede 15-20 TL kazandığınız zamanlar da olabilir. Youtube para hesaplama genelde bu şekilde yapılır.

YouTube İş Ortağı Programı’nın yanında bir de YouTube Premium var. Bu yeni sistem sayesinde farklı bir para kazanma yöntemi ortaya çıkıyor.

2. YouTube Premium’a Göz Atın

youtube para kazanma hesaplama

YouTube Premium, hayranların favori içerik oluşturucularını reklamsız izlemelerini ve desteklemelerini sağlayan ücretli bir üyelik programıdır. İçerik oluşturucular için, YouTube Premium üyesi olmayan içerikle birlikte YouTube Premium üyeleri tarafından tüketilen içerik için ödeme alacakları bir sistem oluşturulmuştur.

İçerik oluşturuculara, üyelerin içeriklerini ne kadar izlediğine bağlı olarak YouTube Premium için ödeme yapılır. Youtube Premium’u ikinci bir gelir olarak düşünebilirsiniz. Premium’daki kullanıcılar reklam izlemedikleri ve dolayısıyla reklama tıklamayacakları için Youtube içerik üreticilerine izlemeye göre para verir.

Ancak Youtube Premium üyesi olmayanların sayısının daha fazla olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Böylece İş Ortağı Programı’na katılmayı unutmazsınız.

Reklam Alabilmeniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler Neler?

YouTube, platformdaki reklamcılık ve “reklamveren dostu” içerik olarak nitelendirilen içerik konusunda daha şeffaf olma kararı nedeniyle yakın zamanda çok fazla tepki aldı. Esasen, birçok içerik oluşturucu, içeriklerinin doğası gereği, kanallarını desteklemeye yardımcı olan reklam gelirini kaybedeceklerinden korkuyordu.

YouTube’a göre içeriğiniz aşağıdakileri içeriyorsa reklam gelirinden hariç tutulabilir:

 • Kısmi çıplaklık ve cinsel mizah da dahil olmak üzere cinsel açıdan müstehcen içerik
 • Ciddi yaralanma gösterileri ve şiddet içeren aşırıcılıkla ilgili olaylar da dahil olmak üzere şiddet
 • Taciz, küfür ve kaba dil dahil uygunsuz dil
 • Bu tür eşyaların satışı, kullanımı ve kötüye kullanımı da dahil olmak üzere ilaçların ve düzenlenmiş maddelerin tanıtımı
 • Grafik görüntüler gösterilmese bile, savaş, siyasi çatışmalar, doğal afetler ve trajedilerle ilgili konular dahil tartışmalı veya hassas konular ve olaylar

Ancak gerçek şu ki, YouTube, 2012’den bu yana otomatik bir işlemle, uyarı yapmadan ve içerik oluşturucunun bilgisi olmadan reklamveren dostu olmadığını düşündüğü içeriğe reklam vermeyi kesebiliyor.

Youtube Studio’da videolar bölümünde eğer videonuz reklamlardan muaf tutuluyorsa, bir bildirim çıkabiliyor. Bunlara itiraz edebiliyorsunuz. Ancak itirazınızın dikkate alınıp alınmayacağı muallaktır.

Videolarda eğer telif hakkı varsa, videolarınızdan para kazanamazsınız. Ancak bazı kullanıcılar teliflerde geliri paylaşmayı kabul edebilir. Yani bir cover yaptınız ve Youtube bunu telif olarak algıladı. Telif hakkına sahip olan kişi geliri paylaşmak isterse, reklam gelirlerinin büyük kısmını alır ve size de biraz verir. Ya da videonuzu kaldırmanızı isteyebilir.

Youtube’da Adsense harici de para kazanabilirsiniz. Şimdi de diğer para kazanma yöntemlerinden birini göreceğiz.

3. Ürün ve Mal Satmak

Instagram’dan para kazanma yolları yazımda da bahsettiğim gibi ürün satarak da YouTube’dan para kazanabilirsiniz.

YouTube’da tanınmaya başladığınızda, sizin referans olduğunuz ürünler çok rağbet görebilir. Bunun için siz de belirli ürünler bulmalı ve ürünlerinizi kanalınızda tanıtmalısınız. İster bir tedarikçiyle anlaşıp, satış başına komisyon alabilirsiniz, isterse kendi ürün stoğunuzu yapıp ürünlerinizi satabilirsiniz. Elbette ürün stoğu yapmak biraz maliyetli. Ayrıca kargo gibi işlerle de uğraşmanız gerekecek.

Tabi ki ürün satma işi oldukça karlı. Peki ürünleri nasıl satacaksınız? Videolarınızda ürünlerin tanıtımlarını yapıp, oluşturduğunuz bir online mağazaya videonuzun altında link verebilirsiniz. Oradan giden kişiler parayı ödeyecekler ve ürünlerini alacaklar. Ayrıca dropshipping de yapabilirsiniz.

Hangi ürünleri satabilirsiniz? Tişört, hediyelik eşya, telefon kılıf ve çeşitli teknolojik aletleri satabilirsiniz.

4. Viral Reklam Almak

Youtube’dan para kazanmak istiyorsanız, başvurabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de viral reklam almaktır. Viral reklam almak demek, videolarınızın içine reklam yerleştirmektir.

Youtube’da fenomen olmak için yola çıkacaksınız. Eğer fenomen olursanız sizin için para kazanma kapıları ard arda açılacaktır. Emin olun sizdeki potansiyeli görenler, size reklam vermek için sıraya gireceklerdir.

Mesela yerel konularda reklam çekiyorsanız, size bir mekan gelip benim mekanımı videolarına koy ve sana şu kadar para vereyim diyebilir. Ya da bir ürünü videolarına koy abonelerin görsün diyebilir.

Bu işten çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Birçok Youtube fenomeni, viral reklamlardan milyonlar kazanabiliyor.

Yukarıda Youtube para kazanma yolları neler gördük. Peki para kazanmaya başladığınızda, sonraki adımlarınız nasıl olmalı?

Youtube’da Tanındıktan Sonra Hangi Adımları Atmalısınız?

İşlerinizi büyütmek ve daha büyük kitleye hitap etmek için paranızı iyi kullanmalısınız. Tabi ki bu aşamada markanızı da geliştirmelisiniz.

1. Projelerinizi Finanse Etmelisiniz

Sonraki adımlarınızı atmak fonlama yapmanız gerekecek. Daha iyi ekipman satın almak, oyuncuları işe almak veya diğer üretim maliyetlerini karşılamak için paraya ihtiyacınız olacak. Bu süreçte kazandığınız paraları kullanmalısınız.

Bu süreçte kendi reklamınızı yapmak için de para harcamanız gerekecek. Çünkü daha büyük kitlelere ulaşmanız ve markanızı tescil etmeniz gerekecek. Bunun için profesyonel tanıtım videoları çektirebilirsiniz.

2. Hayran Bağışı Sistemi Oluşturabilirsiniz.

Hayranlarınız videolarınızı beğendikleri ve devamını istedikleri için size gönüllerinden koptuğu kadarıyla destek olmak isteyebilirler. Birçok YouTuber’da bu şekilde masraflarını karşılıyor.

Bir içerik oluşturucu olarak, kitlenizi giriş için ödeme yapmaya zorlamadan onlardan bağış isteyebilirsiniz. İyi içerik sunuyorsanız, kitleniz sizi sürekli olarak desteklemeye meyilli olabilir.

Birçok hayran fonu platformu, içerik oluşturuculara, insanların içeriklerini keşfetmeleri için başka bir yer ve en sadık kitleleriyle etkileşimde bulunmaları ve destekleri için ödüllendirmeleri için bir yol sunar.

Hayran bağışı sistemi oluşturmak isterseniz, bazı faktörleri göz önüne almalısınız. İlk olarak, paranın nasıl harcanacağı konusunda şeffaf olun. Bu, hayran kitlenizin hikayenize veya misyonunuza yatırım yapmasını sağlar ve tam anlamıyla içeriğinizin değerini satın alır. İkincisi, daha iyi taahhütler için cazip ödüller sunun. Bağışçılara sadık bir hayran olmak için özel bir şey edinmiş gibi hissettirirseniz, bağış ve daha yüksek taahhütler alma olasılığınız artar.

3. İçeriklerinizi Lisanslayın

Kitlesel çekiciliğe sahip bir viral video oluşturursanız (örneğin, köpeğinizi içeren komik bir klip), içeriğinizi para karşılığında lisanslayabilirsiniz.

TV haberleri, sabah şovları, çevrimiçi haber siteleri ve diğer içerik oluşturucular, videolarınızın viral hale gelmesi durumunda kullanım haklarıyla ilgili bilgi alabilirler.

4. Influencer Ağlarına Katılın

Markalar artık günümüzde Instagram, Youtube fenomenleri gibi Influencer’larla çalışmakta ve onlara yatırım yaparak daha da ünlü olmalarını ve dolayısıyla markalarını tanıtmayı amaçlamaktadırlar.

Bu markalar fenomenlere oldukça yüksek paralar verirler ve reklamlara büyük paralar harcarlar. Bazen bunun için birkça fenomeni bir araya getirirler ve işbirliği yapmanızı isterler. Siz de para kazanmak için bu gibi ağlara katılmayı tercih edebilirsiniz.

Etkili YouTube Videoları Oluşturmak İçin Yapmanız Gerekenler Neler?

Videolarınızı etkili hale getirmek ve etkileşimi artırmak için yapmanız gereken bazı detayları aşağıda paylaşacağım.

1. Videolarınıza Bir Harekete Geçirici Mesaj Koyun

“Videolarımı beğeniyorsanız ve bu gibi videoların devamını istiyorsanız beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın” gibi mesajları Youtube videolarında görmüşsünüzdür.

Birçok YouTube kullanıcısı, görüntülemelerini artırmak için videolarının sonunda harekete geçirici bir mesaj paylaşır. Yapmasını istediğiniz eylemi önererek kitlenizin bunu gerçekleştirme olasılığı daha da yükseltirsiniz.

Böylece diğer videolarda daha çok izlenme elde edebilirsiniz.

2. Videolarınıza İyi Zamanlanmış YouTube Kartları Ekleyin

İster bir markayla yaptığınız anlaşmanın bir parçası olun ister kendi ürünlerinizi tanıtın, YouTube Kartları, videolarınızı izleyen izleyicilerin dikkatini çekmek için göz alıcı bir yol sunar.

Kartları en doğru zamanda ve izleyicilerin dikkatini dağıtmayacak şekilde planlayarak koymalısınız. Böylece verimi çok yüksek olur.

3. Video Açıklamalarınıza Bağlantılar Ekleyin

Video açıklamalarınıza bağlantılar ekleyerek görüntüleyenleri mağazanıza, reklamınıza veya çevrimiçi varlığınızın gelir odaklı diğer bir bölümüne yönlendirebilirsiniz.

Böylece daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca videoda verdiğiniz bilgilere nereden ulaşabileceklerini ya da gitmesi gereken yerleri açıklama kısmındaki linklerden gösterebilirsiniz.

4. Videolarınızı Diğer Platformlarda Tanıtın

Videolarınızın daha büyük kitlelere ulaşması için sadece videoyu yayınlayıp bırakmamalısınız. Tüm sosyal medya mecralarında videolarınızı spame düşürmeden paylaşmalısınız.

Bunun için Twitter ve Facebook çok yararlı olacaktır. Özellikle Facebook’ta yer alan gruplara üye olarak ilgili kategorilerde video linklerinizi paylaşabilirsiniz.

Böylece videolarınız çok izlenir ve Youtube para kazanma şansınızı artırırsınız.

Yazımda Youtube’dan nasıl para kazanılır, Youtube para kazanmak için yapılması gerekenler neler, Youtube para kazanma şartları neler detaylı olarak anlattım. Siz de tecrübelerinizi yorumlarda bize aktarabilirsiniz. Ayrıca diğer para kazanma yöntemlerini, internetten para kazanma yolları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda Youtube ile ilgili çok sorulan soruların cevaplarını kısa ve net olarak göreceksiniz.

YouTube Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan para kazanmak için öncelikle geniş kitlelere hitap etmeyi hedeflemelisiniz. Daha sonra Adsense hesabı açıp orjinal kanalınızla para kazanmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında ürün satarak ve viral reklam alarak para kazanabilirsiniz. Bu süreçte Youtube Premium’u da incelemelisiniz.

Youtube Para Kazanma Şartları Neler?

Öncelikle orjinal içerikler üretmelisiniz ve içerikleriniz Youtube şartlarına aykırı olmamalı. Ardından Youtube para kazanma özelliğini aktif etmek için 1000 aboneye ve son 1 yıl içerisinde 4000 saat izlenme süresine sahip olmanız gerekmekte.

Youtube Para Kazanma Açma Nasıl Yapılır?

Para kazanma özelliğini açmak için YouTube Studio’ya gidip para kazanma kısmına gitmelisiniz ve Adsense hesabı açarak başvuruda bulunmalısınız. Eğer şartları karşılıyorsanız, kanalınız incelenecek ve onaylanacak.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general