YouTube Kazanç Hesaplama – En Detaylı Anlatımla YouTube Para Kazanma

youtube kazanç hesaplama

YouTube, internetteki en popüler sosyal medya sitelerinden biri. Her ay bir milyardan fazla insan YouTube’u ziyaret ediyor. Ayrıca birçok video içerik üreticileri YouTube’dan gelir elde ediyor. Peki YouTube kazanç hesaplama nasıl yapılır? Bu yazımda en detaylı anlatımla YouTube gelir hesaplama nasıl yapılır göstereceğim.

Hazırsanız, youtube para kazanma sistemi üzerinde biraz duralım ve youtube para kazanma yolları nedir gibi sorulara yanıt arayalım.

Youtube Para Kazanma Nedir?

Youtube binlerce video içeriğe ulaşabileceğiniz, internetin en popüler sosyal medyasıdır. Youtubedan hesabı olan herkes bu mecraya video yükleyebilir. Peki YouTube para kazanma nedir ya da başka bir deyişle youtubedan nasıl para kazanılır? Tüm detayları sizlere anlatacağım.

YouTuber’ların görüntüleme başına ne kadar para kazandığını mı merak ediyorsunuz? Çeşitli kaynaklara göre, YouTuber’lar AdSense ile görüntüleme başına ortalama 0,18$ kazanabiliyorlar. Ancak YouTube.com’un ödeyeceği para miktarı aşağıdaki kriterlere göre değişiyor.

 • Videonuzun aldığı görüntüleme sayısı
 • Bir reklamın aldığı tıklama sayısı
 • Reklam kalitesi
 • Reklam engelleyiciler
 • Video uzunluğu

Yukarıda verdiğim kriterlere göre ödemek miktarlarında değişiklik olabiliyor. Bu nedenle sabit bir miktar söylemek mümkün değil. Para kazandıran uygulamalardan biri olan Youtube’da ne kadar emek verirseniz o kadar çok kazanabilirsiniz.

Youtube Para Kazanma İçin 5 Farklı Yöntemi

Youtube’da para kazananın birden fazla farklı yöntemi vardır. Bu başlık altında bahsi geçen yöntemleri anlatacağım.

1. YouTube İş Ortağı Programı

Muhtemelen keşfedeceğiniz ilk gelir akışı reklamlardır. İçerik oluşturucu olarak YouTube’da para kazanmak istiyorsanız, YouTube İş Ortağı Programına katılarak para kazanma özelliklerini ayarlamalısınız

YouTube’un tüm para kazanma politikalarına uymayı ve YouTube İş Ortağı Programı’nın sunulduğu bir ülke veya bölgede yaşamayı kabul etmeniz gerekir. Ardından, geçen yıl 1.000 aboneye ve 4.000 saat izlenmeye ulaştıktan sonra YouTube para kazanma için başvurabilirsiniz.

YouTube İş Ortağı Programı’nda Para Kazanma Yolları

YouTube’da aşağıdaki özellikleri kullanarak para kazanabilirsiniz:

 • Reklamcılık geliri: Görüntülü, yer paylaşımlı ve video reklamlardan reklam geliri elde edersiniz.
 • Kanal üyelikleri: Üyeleriniz, sunduğunuz özel ayrıcalıklar karşılığında her ay düzenli olarak ödeme yapar.
 • Ürün rafı: Hayranlarınız, izleme sayfalarınızda gösterilen resmî markalı ürünlere göz atabilir ve bu ürünleri satın alabilir.
 • Süper Chat ve Süper Etiketler: Hayranlarınız, sohbet akışlarında kendi mesajlarını öne çıkarmak için ödeme yapar.
 • YouTube Premium Geliri: YouTube Premium aboneleri içeriğinizi izlediğinde, ödedikleri abonelik ücretinden pay alırsınız.

2. Ürün ve Mal Satmak

YouTube para kazanma işinize yardımcı olabilecek satabileceğiniz birçok ürün var. Ürün satmanın gelirin ötesinde bir faydası vardır. Ürün, çevrimiçi markanızı ve kişiliğinizi çevrimdışı dünyaya çıkararak görünürlüğünüzü artırır ve “satın alan” hayranlarınızla aranızdaki ilişkiyi derinleştirir. Hali hazırda izleyici kitlesi kazanmış bir YouTuber olarak kendi ürünlerinizi kolayca pazarlayabilirsiniz.

Ürün ve mal satma yöntemi ile youtubedan para kazanmayı düşünüyorsanız, internetten ne satabilirim konulu yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

3. Crowdfund İle YouTube Para Kazanma

Bir proje ile projeyi hayata geçirme arasında duran tek şey para olduğunda ise crowdfund ile kitle fonlaması başarıya ulaşmanın en iyi yoludur.

Daha iyi ekipman satın almak ya da diğer prodüksiyon maliyetlerini karşılamak için yardıma ihtiyacınız olduğunda kitle fonlaması topluluğunu devreye sokabilirsiniz.

4. Fun Funding İle Destek Almak

Bir projeye kitle fonlaması sağlamaya benzer şekilde, hedef kitlenizden bağış toplamak için “hayran fonu” akışları da oluşturabilirsiniz.

Birçok hayran fonu platformu, YouTubeda içerik oluşturan kişiler ile etkileşim kurmanın ve destek olmanın güzel bir yoludur.

En çok kullanılan hayran fonu seçenekleri:
Süperchat
Üyelik
Katıl
Patreon

5. Markalarla İş Birliği Yapmak

Youtuberlara en çok para kazandıran yöntem ise markalarla yapılan iş birlikleridir. Markalar belli bir izleyici kitlesine sahip olan YouTube kanalları iş birliği yaparak yeni bir reklam alanına girmiş oluyorlar.

Bazı markalar ücretsiz ürünler sunarken bazı markalarda para karşılığı bu hizmeti alabiliyor. Tabii ki buradan gelecek olan YouTube gelir hesaplama işi de görüntüleme ve abone sayınıza göre değişiklik gösterecektir.

Youtube para kazanma nedir ve hangi yöntemler ile para kazanılır konusunda daha iyi fikir sahibi olduğunuza göre Youtube kazanç hesaplama nasıl yapılır sorusunun yanıtına geçebiliriz.

Youtube Kazanç Hesaplama

Görüyorum ki internette para kazanmanın mümkün olduğuna inanmayan birçok şüpheci insan var. Fakat çevrimiçi olarak kazanan insanların inanılmaz başarı öyküsü vardır. YouTube, bir İnternet fenomeni olmanın ve şanslıysanız bir İnternet milyoneri olmanın birçok yolundan sadece biridir.

Peki YouTube kazanç hesaplama oranları nasıl? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki verileri ve örneği inceleyin.

youtube kazanç hesaplama

Youtube kazanç hesaplama oranları:

 • Google, AdSense gelirinin %68’ini öder; bu nedenle, bir reklam verenin ödediği her 100 ABD Doları için Google , yayıncıya 68 ABD Doları öder.
 • Bir reklam verenin ödediği gerçek oranlar, genellikle görüntüleme başına 0,10 ila 0,30$ arasında değişir, ancak görüntüleme başına ortalama 0,18$’dır

Bu oranlara baktığınızda size az görünebilir. Ancak youtube kanallarından para kazanıp çok rahat yaşam süren YouTuber’lar olduğunu biliyorsunuz. Bu konudan en çok para kazandıran işler yazımda da detaylı bir şekilde bahsetmiştim.

YouTube para kazanma ve YouTube kazanç hesaplama söz konusu olduğunda başarı, başarıyı doğurur. Her zaman başlangıç en zor olanıdır. Ne kadar çok aboneniz olursa o kadar çok kişi reklamlarınıza tıklar. Reklamlarınızı ne kadar çok kişi tıklarsa  o kadar çok isim yaparsınız.

Bu sayede markaların size sponsorluk veya ticari ürün teklifleri sunma olasılığı o kadar yüksek olur. Kanalınız ne kadar iyi bilinirse, çok kanallı bir ağa katılma şansınız o kadar artar.

Ne olursa olsun, YouTube para kazanma işinin sizi kolay yoldan zengin edeceğini düşünmeyin. Başarılı bir kanal oluşturmak için zaman, çaba ve özveri gerekir. Bir gecede binlerce dolar kazanmaya başlamayı beklemeyin.

Eminim aklınızda harekete geçirmek istediğiniz birçok fikir var. Ne duruyorsunuz, ilk adımı atmakta geç kalmayın.

YouTube Para Kazanma Hesaplama Sitesi

YouTube para kazanma ve YouTube kazanç hesaplama söz konusu olduğunda başarı, başarıyı doğurur. Her zaman başlangıç en zor olanıdır. Ne kadar çok aboneniz olursa o kadar çok kişi reklamlarınıza tıklar. Reklamlarınızı ne kadar çok kişi tıklarsa o kadar çok isim yaparsınız. Bu sayede markaların size sponsorluk veya ticari ürün teklifleri sunma olasılığı o kadar yüksek olur. Kanalınız ne kadar iyi bilinirse, çok kanallı bir ağa katılma şansınız o kadar artar.

YouTube’da para kazanmak, para kazanmanın harika bir yolu olabilir, ancak orijinallik ve emek gerektirir. Geniş bir kitleye hitap edecek harika içerikler oluşturmanız ve bunu tutarlı bir şekilde yapmanız gerekir. Bunların hepsini yapmayı başarırsanız, hayatınızı idam ettirebilecek kadar para kazanabilirsiniz.

Youtube kazanç hesaplama için bir youtube gelir hesaplama aracı kullanabilirsiniz. Bu araçların kullanımı oldukça basittir. Abone sayısı, görüntüleme sayısı ve izleyicilerinizin katılım düzeyi gibi çeşitli faktörlere dayalı olarak kanalınızdan ne kadar para kazanabileceğinizi tahmin edebilirsiniz.

Ne olursa olsun, YouTube para kazanma işinin sizi kolay yoldan zengin edeceğini düşünmeyin. Başarılı bir kanal oluşturmak için zaman, çaba ve özveri gerekir. Bir gecede binlerce dolar kazanmaya başlamayı beklemeyin.

Eminim aklınızda harekete geçirmek istediğiniz birçok fikir var. Ne duruyorsunuz, ilk adımı atmakta geç kalmayın.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general