Yevmiye Defteri Nedir? | Yevmiye Kaydı Nasıl Yapılır?

yevmiye defteri nedir

Yevmiye defteri nedir? Finans sektöründe özellikle de muhasebede kullanılan terimlerden biri olan yevmiye defterini, sizlere tanıtmak istiyorum. Bazı insanların aklına yevmiye dendiğinde direk köy ya da kasabalardaki dayıbaşıların tuttuğu defterler gelebilmekte. Fakat burada anlatacağım defter çok daha farklı.

Peki yevmiye defteri nedir? Yevmiye kaydı nasıl yapılır? Yevmiye defteri örneği arayanlar bu yazımda bulabilirler. Ayrıca, yevmiye defteri nasıl tutulur konusunda dikkat edilmesi gerekenlere yer verdim.

Yevmiye Defteri Nedir?

İşlemlerin maddeler halinde tarih sırasına göre yazıya geçirildiği deftere yevmiye defteri denmektedir. Bu deftere geçirilen kayıtlar belgelerle birlikte yer almalıdır. Eğer belge yoksa deftere kayıt yapılamamakta.

Yevmiye defterinin başlangıç kısmına yani açılış kısmına açılış bilançosu veya önceki defterin dönem sonu bilançosu yazılır. Önceki defterin dönem sonu bilançosu, önceden defter kullanmış işletmelerde olur.

Defterle ilgili çok önemli noktalardan biri, yevmiye defterinin kullanılmadan mutlaka noterde tasdiklenmesidir. Aksi takdirde defterin yasal olarak bir geçerliliği olmamaktadır.

Defter noterde tasdiklendikten sonra kayıt tutulmaya başlanabilir. Eğer kayıt tutma sırasında hatalı yazımlar olursa, yazımlar muhasebe kurallarına göre düzeltilmelidir. Defterde karalama, silme ve sayfa koparma gibi işlemler kesin suretle yasaktır. Eğer incelemelerde böyle durumlarla karşılaşılırsa, ceza verilir.

Peki düzeltmeler nasıl yapılacak? Düzeltme işlemi yaparken hatalı kısmın üzeri tek çizgiyle çizilir. Fakat çizerken hatalı kısmın okunur olması gerekir. Çizildikten sonra doğru olan değer, hatalı kısmın üstüne ya da yanına yazılır.

Yevmiye defterinin nizami olması önemlidir. Defterin ciltli olması ve sayfalarının sıralı şekilde olması gerekir. Yani ara sayfalardan eksilmeler olmamalı.

Defter kaydı yapılırken, işlemler günü gününe kayda geçirilmesi gerekir. Kurallar gereği en geç 10 gün içerisinde kayıtlar tutulmalıdır. Muhasebe fişlerine göre kayıt yapılan defterlere ise en geç 45 gün içerisinde işlemler kaydedilmelidir.

Yevmiye defterleri ne kadar saklanmalıdır? Türk Ticaret Kanunu’na göre yevmiye defterleri, ait olduğu yıldan itibaren 10 yıl süreyle saklanmalıdır. Vergi Usul Kanunu’na göre de izleyen yıldan itibaren 5 yıl süreyle saklanmalı.

Yevmiye Defteri Özellikleri Nelerdir?

Deftere yazılan muhasebe işlemleri yevmiye maddesi halinde yazılmalıdır. Defterde yer alan iki çizginin arasındaki terimler yevmiye maddesi olarak adlandırılır. Bu maddelere kayıt yapılırken önce borçlu hesaplar daha sonra alacaklı hesaplar kaydedilir.

Borçlar sütununa borçlu hesapların tutarları, alacak sütununa alacaklı hesapların tutarları yazılır ve her maddenin alt kısmına işlemi açıklayan kısa bir not yazılır.

Defter şeklinde bilmeniz gereken bir nokta da, defterde yer alan ilk satırda bir önceki sayfa toplamının yer alması. Ayrıca defterin son satırında da sayfanın toplamı yer alır.

Yevmiye Defteri Örneği

yevmiye defteri örneği

Yevmiye kaydı yapılan yevmiye defterlerinin şekli genel olarak yukarıdaki gibidir. Siz de deneyimlediğinizde benzer olduğunu görebileceksiniz. Bu deftere muhasebe defteri de dendiği için muhasebe defteri örneği şeklinde de adlandırılabilmektedir.

Yevmiye Maddesi Türleri Nelerdir?

Yevmiye maddeleri düzenlenirken 3 adet yevmiye maddesi türü görebilirsiniz. Yevmiye madde türleri arasında basit madde muhasebe, bileşik madde muhasebe ve karma madde muhasebe yer almaktadır.

Yevmiye kaydının madde türü içerisindeki hesap kayıtlarına göre değişiklik gösterir. Bu yevmiye maddeleri ne anlama geldiğini ve yevmiye kayıtları nasıl yapılır konusunu aşağıda görsellerle birlikte açıkladım.

1. Basit Madde Nedir?

Borçlu tek hesabın ve alacaklı tek hesabın yer aldığı yevmiye maddesidir.

Basit yevmiye maddesi nedir öğrendik. Muhasebe basit madde nedir sorusunun cevabı yukarıdaki şekilde verilebilir. Basit yevmiye maddesi muhasebede yalın madde olarak da karşınıza çıkabilir. Aşağıdaki görsel bir basit madde örneği olarak verilebilir.

yevmiye defteri
2. Bileşik Madde Muhasebe

Birden fazla borçlu hesapla beraber tek hesabın alacaklı olduğu ya da birden çok alacaklı hesapla beraber tek hesabın borçlu olduğu maddeye bileşik yevmiye maddesi denir.

Bileşik madde nedir muhasebe için yukarıdaki tanım kullanılabilir. Bileşik yevmiye kaydı yapılırken alacaklı veya borçlu hesaplardan birine tek madde yazılmalıdır.

Aşağıda bileşik yevmiye kaydı örnekleri arasında gösterilebilecek bir örnek bulunmaktadır.

yevmiye maddesi nedir
3. Karma Madde Nedir?

Birden fazla borçlu hesapla beraber birden çok alacaklı hesabın olduğu yevmiye maddesidir.

Karma madde muhasebe için yukarıdaki tanım kullanılmaktadır. Bileşik maddenin aksine hem alacaklı hem borçlu birden çok hesap kaydı yapılır.

Yevmiye Kaydı Nasıl Yapılır?

Yevmiye defteri nasıl tutulur konusu oldukça önemlidir. Çünkü yevmiye kaydı tutulurken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Eğer bunlara özen gösterilmezse yanlış kayıt girilmiş olur ve denetleme sırasında sıkıntı oluşturabilir.

Şimdi gelin yevmiye kaydı nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir maddeler halinde bakalım.

 • Yevmiye maddesinde hesap isimleri mutlaka büyük harfle yazılmalıdır.
 • Defter yazılırken hesap numaralarını öğrenmek için hesap planına bakılır.
 • Hesap isimleri arasında boşluk bırakılmamalıdır. Eğer varsa çizilerek iptal edilmeli.
 • Yevmiye maddesindeki borç ve alacak miktarlarının aynı olması gerekmekte.
 • Defterde bulunan madde numarasının önünde büyük defter sayfa numaralarını gösteren iki sütuna hesapların bulunduğu büyük defterin sayfa numaraları yazılmalıdır.
 • Yevmiye maddesine giriş yapılırken ilk önce borçlu hesap kaydedilir. Daha sonra alacaklı hesap kaydedilir.
 • Yevmiye kaydı yapılırken borçlu hesapların tutarı borç tarafına, alacaklı hesapların tutarı alacak tarafına yazılmalıdır. 
 • Her yevmiye maddesi için alt tarafında işlemi açıklayan kısa not yer alır.
 • Yevmiye defterine bir önceki saydanın toplamının devredildiği toplamlar sayfanın ilk satırına yazılır.
 • Yevmiye defterinde son satır da sayfa toplamının yazıldığı toplam satırı bulunur.
 • Yevmiye defterinde yer alan her sayfanın sonunda sayfa toplamı yazılır. Sayfa toplamı diğer sayfanın başına da geçirilir.
 • Yevmiye defteri Türkçe tutulmalıdır. Yevmiye kaydı Türk para birimine göre yapılır.
 • Yevmiye kaydında bulunan harf, rakam, sembol ve kısaltmalar anlamları ile birlikte yer almalıdır. Anlamları da duraksama ve şüpheye gerek bırakmayacak şekilde olmalıdır.
 • Deftere yapılam yevmiye kayıtları arasında boşluk bırakılamaz. Satır atlaması yapılmamalıdır.
 • Yevmiye kaydı yapılırken sonradan içeriğin okunamaz hale getirilmesi şeklinde değişiklik yapılamaz.

Yevmiye Defterinde Neler Olmalı?

 • Yevmiye madde sıra numarası
 • Tarih
 • Alacaklı hesap
 • Borçlu hesap
 • Tutar
 • Her kaydın dayandığı belgelerin tarih ve numaraları
 • Yevmiye defteri, her yeni yılın en geç ocak ayı sonuna kadar noterden onay alması gerekmektedir.

Yevmiye Defteri İnternette Tutulur Mu?

Günümüzde artık fiziki olarak bir defter tutmak yerine elektronik ortamda da defter tutulabilmektedir. E-defter sistemiyle beraber defter-i kebir olarak da adlandırılan yevmiye defterleri, GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı)’in belirlediği standartlar çerçevesinde elektronik ortamda hazırlanabilmektedir. Bunun için hizmet veren muhasebe programları sunan kuruluşlar da bulunmaktadır.

En çok para kazandıran işlerden birini seçtiğinizde bu defteri kullanmanız gerekebilecek. Onun için detayları yazımdan öğrenebilir ve merak ettiğiniz bir durum varsa yorumdan sorabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general