Watsons Bayilik Almak 2024 | Şartları, Maliyeti ve Başvuru

watsons bayilik şartları

Watsons bayilik veriyor mu? Ülkemizde olduğu gibi dünyanın çeşitli yerlerinde de bilinen Watsons adlı kozmetik mağaza zinciri hakkında birçok merak edilen soru var. Bunlardan en önemlisi de Watsons bayilik şartları neler sorusudur. Ben de yazımda sizin merak ettiğiniz soruları cevaplayacağım.

Kadınlar, erkeklere göre kozmetik ürünlerine daha çok ilgi gösterirler. Kendinizden ya da etrafınızdaki kadınlardan, şurada indirim var şu kozmetik ürünü gelmiş gibi sözler duymuşsunuzdur. Bu sözler yani talep günden güne artmaktadır. Bu nedenle de girişimciler kozmetik mağazası açmak istemektedirler.

Önümüzdeki günlerde de kozmetik ürünlerine olan talep artacak gibi görünüyor. Yatırımcılar da işe sağlam adımlarla başlamak için büyük firmalardan bayilik almak istemekteler. Böylece Watsons bayilik alma şartları merak edilmektedir.

Rehberimde Watsons Franchise şartları ile ilgili detayları anlatacağım.

Watsons Nedir?

watsons bayilik şartları

Watsons, kozmetik sektöründe birçok ülkede hizmet veren bir kozmetik mağaza zinciridir. Firmanın tarihi 1800’lü yıllara dayanır. 1841 yılında kurulan şirketin 13 ülkede 7 binin üzerinde mağazası bulunmaktadır.

Ülkemizde de 300’ün üzerinde mağazası bulunmaktadır. Bu mağazalarda 25 binin üzerinde ürün satılmakta. Önümüzdeki günlerde ise bu mağaza sayısının artması beklenmekte.

Watsons Bayilik Veriyor Mu?

watsons bayilik şartları

Evet veriyor. Türkiye gibi birçok ülkede her geçen gün yeni bayiler açan şirketten Watsons bayiliği almak isteyenler de artmaktadır. Ancak bu kozmetik zincirinden bayilik almak pek kolay değildir. Çünkü bayilik için önemli şartlar sunmaktadırlar.

Siz de eğer Watsons nasıl açılır merak ediyorsanız, Watsons bayilik şartlarını detaylıca öğrenmeli ve şartları sağlayıp sağlamadığınızı görmelisiniz.

Watsons Bayilik Şartları Neler?

Firma büyük bir kozmetik mağaza zincirine sahip olduğu için bayilik vereceği kişileri çok iyi seçmeye çalışmaktadır. Bunun için de şartları, bazı girişimciler için ağır olabilmektedir.

Ancak Watsons franchise alan girişimciler, kar elde etmeye çok hızlı başlayabilmektedirler. Büyük bir marka olduğu için müşterisi de hazırdır. Zaten yatırımcıların tercih etmesinin en büyük sebebi de budur.

Eğer bir girişimci buradan bayilik alırsa, Watsons bayilik maliyeti için harcadığı ücreti çok kısa sürede çıkarabilecektir. Tabi ki bu durum bulunduğu yere göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca yapılacak kampanyalara da bağlı olarak cirolar değişebilmektedir.

Peki Watsons bayiliği için hangi şartlar isteniyor?

 • Mağazanın açılacağı yer en az 300 metrekare olmalıdır.
 • Mağazanın ön alanında en az 8 metrelik boş yer olmalıdır.
 • Girişimcinin kozmetik sektöründe en az 2 yıl tecrübesi olması gerekmekte.
 • En az 500.000 dolarlık sermaye olması gerekmekte. Bu sermaye banka dökümleriyle belgelenmelidir.
 • Bankalardan banka teminat mektubu da talep edilebilmektedir.

Temel olarak sunulan şartlar bunlardır. Eğer bu şartları sağlarsanız, Watsons’tan bayilik alma şansınız yükselir. Daha önce de bahsettiğim üzere firma, aynı standartları sağlayarak müşterilerine hizmet vermek istediği için şartlarda çok disiplinli davranmaktadır. Siz de bu konuda dikkatli olmalısınız.

Firmadan bayilik almak için bir ücret de ödemeniz gerekecek.

Watsons Bayilik Ücreti Ne Kadar?

watsons bayilik maliyeti

Bildiğiniz üzere firmalardan bayilik almak için bir bedel ödemeniz isteniyor. Buna bayilik ücreti ya da isim hakkı bedeli deniyor. Watsons da bayilik verdiği kişi ya da firmalardan bu bedeli talep etmekte.

Yukarıda belirttiğim şartlarda en az 500.000 dolar ya da euro sermayeniz olmalı demiştim. Eğer başvuru sonrasında şartları sağladığınız belirlenirse, sizden isim hakkı bedeli talep edilecek. Bu bedel net olarak belli değil. Şartların sağlanması sonrasında başvurana iletilmekte.

Eğer siz de Watsons bayiliği almak isterseniz, bir isim bedeli ödeyeceğinizi göz önüne almalısınız. Elbette bu bedeli kısa sürede çıkarabilirsiniz.

Watsons Bayilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kozmetik mağazası açmaya karar verdikten sonra Watsons gibi bir büyük mağaza zincirinin bayilik şartlarını inceleyebilirsiniz. İncelemeniz sonucunda şartları sağladığınızı düşünüyorsanız ve bu zincirden bir bayilik almak istiyorsanız, firmaya doğrudan başvuru yapmanız gerekmekte.

Watsons bayiliği başvurusu yapmak için ise firmanın iletişim kanalları vasıtasıyla contact kurmanız gerekecek. Büyük ihtimalle yüz yüze görüşmek için sizi davet edeceklerdir. Bayilik başvurusu sırasında sizden bazı bilgiler istenecektir.

Başvuru belgelerini aşağıdan görebilirsiniz.

 • Watsons bayiliği için düşünülen mağazanın yeri ile ilgili detaylı bilgiler
 • Mağazanın içinden ve dışından çekilmiş fotoğraflar
 • Mağazanın iç ve dış ölçümleri ve belgesi
 • Mağaza ile ilgili tapu veya kiralandığına dair kira sözleşmesi
 • Başvuru sahibine ait şirketin çeşitli odalara kayıt olduklarına dair belge ve imza sirküleri
 • Bayilik başvurusu yapan kişinin ikametgah belgesi
 • Bayilik başvurusu yapan kişinin adli sicil belgesi ve nüfus kayıt örneği

Belgelerin tam şekilde sunulması, başvuru sürecini hızlandıracağı için dikkatli olmanızı öneririm. Ayrıca başvuruların olumlu olma ihtimalini artıran kriterleri de bilmenizi öneririm. Aşağıdan onları görebilirsiniz.

 • Mağaza için seçilen yerin ana cadde üzerinde bulunması önemlidir. Çünkü müşteri potansiyeli yüksek olacaktır.
 • Mağaza için seçilen yerin en az 300 metrekare yer olma şartı mutlaka sağlanmalıdır.
 • AVM’lerde açılması planlanan mağazalar, daha avantajlı olmaktadır. Bazı AVM’lerdeki mağazalar 300 metrekareden küçük olabildiğini de görebilirsiniz. Buralarda bu şart biraz esnetilebiliyor.
 • Gösterilecek teminat 500.000 doların üzerinde olursa daha iyi olur.
 • 300 metrekarelik alanın dışında depo için de yer olması avantajdır.

Watsons Türkiye Şubeleri

Watson başta da bahsettiğim üzere 13 ülkede hizmet verrmektedir. Türkiye bu ülkeler arasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de toplamda 300’ün üzerinde mağaza bulunmaktadır ve mağazalarda 3000’in üzerinde personel çalışmaktadır.

Günden güne büyüdüğünü de hesaba katarsak, kozmetik sektöründe mağaza açmak isteyen yatırımcıların buradan bayilik alması avantajlı görünmektedir.

Şuan firmanın en büyük rakibi olarak Gratis görünmekte. Daha önce de Gratis Bayilik Alma yazımda gerekli bilgileri vermiştim.

Watsons da ayrıca şubelerin dışında Watsons Kozmetik Corner Uygulaması mevcuttur. Peki Watsons Kozmetik Corner Uygulaması nedir?

Watsons adlı şirket her yere mağaza açmadığı için şubelerin olmadığı ve talebin olduğu yerlerde corner satış noktaları kurmaktadır. Bu sistemde bir eczane ya da benzer bir yerle anlaşılır ve mağazanın içerisinde bir köşeye stant açılır.

Açılan stantta Watsons’un bazı ürünleri yer alır. Bu bakımdan ürün çeşitliliği biraz olmasına rağmen marka değerini koruyarak, müşterilerine hizmet verir.

Tüm bayilikler için iletişim kurmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Watsons Bayilik İletişim Bilgileri

ADRES: Site Yolu Sokak No:5/4 Anel İş Merkezi, Kat 4 Ümraniye, İstanbul

TELEFON: (0216) 635 68 00

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general