Vitamin Bar Standı Açmak İstiyorum! Kolayca Vitamin Bar Açmak

vitamin bar standı açmak, 50 bin tl ile yapılacak işler

Vitamin bar standı açmak istiyorum diyorsanız, doğru bir yolda olabilirsiniz. Çünkü son yıllarda vitamin bar açmak oldukça popüler hale geldi ve insanlar tarafından talep de arttı. Size yardımcı olmak için ben de vitamin bar standı nasıl açılır anlatacağım.

Düşük sermaye ile yapılacak işler arasında yer alan vitamin barı açmak, birçok kişi tarafından en karlı işler arasında görülüyor. Bunda vitamin barlara olan ilginin artmasının çok etkisi var.

Vitamin barlara olan ilgi de insanlar modernleştikçe ve sağlığa verilen arttıkça doğru orantılı olarak artmıştır.  Peki vitamin bar standı nedir?

Vitamin Bar Standı Nedir?

vitamin bar standı açmak

Vitamin bar nedir? Vitamin barı, çoğu meyvenin ve bazı sebzelerin sıkılarak yada renderlanarak karıştırılmasıyla elde edilen karışımların yapıldığı yerdir. Burada yapılan çoğu karışım sağlıklıdır. Çeşitli kombinler bulunur. Atom, muzlu süt, karışık meyve, ananas suyu gibi.

Vitamin bar stantları, taze meyvelerle doludur. Çok kısa sürede istediğiniz içecek gözünüzün önünde yapılır ve size verilir. Artık size tadını çıkarmak kalır.

Vitamin barlar artık çoğu yerde var. Hem yaz aylarında hem de kış aylarında, insanlar gidip buradan istedikleri içecekleri alıp içmeyi tercih ediyorlar. Çünkü asitli ve içinde ne olduğu bilinmeyen hazır içecekleri içmektense, daha doğal gelen vitamin dolu içecekler daha cazip geliyor.

Akıllarda ben vitamin bar açmak istiyorum ama nasıl yapacağım sorusu oluşabilir. Peki vitamin bar standı nasıl açılır?

Vitamin Bar Standı Nasıl Açılır?

vitamin bar standı nasıl açılır

Vitamin bar açmak istediğinizde çok büyük bir alana ihtiyacınız yok. Çünkü çok eşyaya ihtiyacınız olmayacak. 5-10 metrekare bir alanınız olsa yeterli. Zaten sokakta ya da alışveriş merkezlerinde gördüyseniz, çok küçük bir alana kuruludur vitamin barlar.

Vitamin bar standı açmak istediğinizde öncelikle kendinize yer belirlemeniz gerekiyor. En uygun yerler genellikle alışveriş merkezleri, sokak başları, hareketin olduğu caddeler, mağaza önleridir. Tabi mağaza önlerinde stant açmak için mağaza sahipleriyle iletişiminizin olması gerekiyor. Çünkü herkes izin vermeyebilir.

Vitamin barı açmaya karar verdiğinizde belediyeden izin almanız gerekiyor. Çünkü belediye izin vermeden bir yerde bir tezgah, pazar, dükkan açabilmeniz mümkün değil. Vitamin bar standı açabilmek için çok fazla resmi yükümlülük altına girilmiyor.

Stant sahibi, şahıs şirketi kurarak vitamin bar açabiliyor. Daha sonra eğer çalışanı varsa ona sigorta, eğer kendi çalışacaksa bağ-kur kaydı yapması gerekiyor.

Daha sonra vergi dairesine kayıt yaptırması ve belediyeden ruhsat alması gerekiyor. Elbette bir muhasebecinizin de olması gerekiyor. İster muhasebeci isterse mali müşavire danışarak gerekli işlemleri hızlıca yapabilirsiniz. Bu süreçte de bazı giderleriniz olacak.

Peki vitamin bar açmak istediğinizde süreç nasıl ilerleyecek?

1. Stant İçin Yer Belirleme

Vitamin barı açmak istediğinizde, nereye standınızı kuracağınızı belirlemelisiniz. Açacağınız yer, işlerinizin yürümesi açısından çok önemli. Onun için üzerinde çok durmalısınız ve hareketli olan bir yer seçmelisiniz. Ayrıca rekabet olan bir bölge yerine daha sakin bir yere geçmeniz daha avantajlı olur.

Çünkü böylece hem Pazar payınız daha büyük olur hem de rekabetten kaynaklı kar marjı düşüklüğünüzden kurtulmuş olursunuz.

2. Resmi İşlemler

Mali müşavir ya da muhasebeciden aldığınız direktifler doğrultusunda şahıs şirketi açabilirsiniz. Bunun için vergi numarası almanız gerekecek. Daha sonra sigorta işlemlerini yaptırmanız gerekecek ve belediyeden ruhsat alacaksınız. Hepsi için farklı belgeleri hazırlamanız gerekecek.

Tüm belgeleriniz hazırsa işlemlerinizi 2-3 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Bazı durumlarda gecikmeler de olabilir ve belediye sizden sağlık ile ilgili belgeler de isteyebilir. Bu tamamen belediyeden belediyeye değişir.

3. Vitamin Bar Standı Açmak

Gerekli resmi işlemleri hallettikten sonra standı kurmaya başlayacaksınız. Bunun için genellikle stant kuran firmalar ile görüşülür. Çevrenizde böyle firmalar varsa olnlarla görüşebilirsiniz. Eğer çevrenizde yoksa internetten civar şehirlerde böyle firmalar varsa onlarla konuşabilirsiniz.

Standart bir stant kurulumu için yaklaşık 5 bin lira masrafınız olacak. Buna ek olarak firmanın bulunduğu şehir ile kendi şehriniz arasındaki nakliye ücreti de eklenebilir.

Az önce bahsettiğim stant kurulumu dışarıda, AVM’lerde stant açmak istediğinizde geçerli. Eğer dükkan açmak isterseniz nasıl olacak?

Vitamin barını bir dükkan açarak kurmak isterseniz, standa ihtiyacınız olmayacak. Bunun yerine dükkana çeşitli eşyaları alara güzel bir vitamin kafe konsepti kurabilirsiniz. Hangi eşyalara ihtiyacınız olacağını aşağıdaki başlıkta anlatıyorum.

Dükkanda Gerekli Olan Malzemeler ve Maliyetleri

Dükkan açmak istediğinizde, vitamin bar standına göre daha farklı eşyalara ihtiyacınız olacak. Nelere ihtiyacınız olduğunu ortalama fiyatlarıyla beraber aşağıya yazıyorum.

  • Dükkan için Vitamin Bar Tezgahı (4.000 TL)
  • Katı Meyve Sıkacağı (500 TL)
  • Portakal Sıkma Makinesi (500 TL)
  • Nar Sıkacağı (500 TL)
  • 1000 adet Karton Bardak (100 TL)
  • 10 Top Peçete (70 TL(
  • 2 Adet Buzdolabı 4.000 TL
  • Temizlik Malzemeleri (500 TL)
  • Bıçak Seti (300 TL)
  • Sandalye, Masa ve Diğer Oturma Malzemeleri (5.000 TL)

İhtiyacınız olan temel tüm malzemeleri yukarıda verdim. Yanlarında verdiğim fiyatlar ortalama fiyatlardır. Bu fiyatlar artabilir veya düşebilir. Malzemeleri alırken orta fiyatlı malzemeleri almanızı tavsiye ederim. Yani çok lüks ya da çok ucuz olmamalı.

Vitamin bar standı maliyeti ortalama olarak 15-20 bin lira arasında değişir. Burada alacağınız malzemelerin fiyatları önemlidir. Masrafları azaltayım derseniz, daha küçük bir stand açabilirsiniz veya dükkanınıza aldığınız malzemeleri azaltabilirsiniz.

4. Vitamin Bar İçin Meyveleri Temin Etme

Vitamin barı açtınız ama önemli bir eksiğiniz var. Meyveler! Standınızda satmak için meyveleri temin etmelisiniz. Temin etmeden önce barınızda hangi meyveleri sıkabilecek şekilde malzeme aldınız ona dikkat etmelisiniz. Mesela nar sıkma makineniz yoksa nar almanız mantıklı olmaz.

Meyve alma işleminde önemli noktalardan biri, alacağınız meyveleri iyi belirlemek ve hepsinden az az almak. Eğer az almazsanız, bazı meyveler bozulabilir ve boşuna masraf yapmış olursunuz.

Yeni açtığınızda, hangi meyvelerin daha çok ilgi gördüğünü görmek için meyvelerden az az alın ve deneyin. Bir süre sonra hangi meyvelerin daha çok talep edildiğini göreceksiniz ve ona göre meyve temini listesi çıkarabilirsiniz.

Peki meyveleri nereden alacaksınız?

Meyve alırken en taze meyvelerin bulunduğu yerleri tercih edin. Bu da çevrede bulunan meyve sebze hallerinden almakla mümkündür. Buralara gidip toptancılarla anlaşarak haftalık olarak taze meyveleri alabilirsiniz.

Meyveler ne kadar taze olursa o kadar lezzetli olur. Onun için ucuza almak için bayat meyvelere yönelmenizi tavsiye etmiyorum.

İşe girmeden önce önbilgi olması açısından en çok kullanılan meyveleri öğrenmelisiniz. Peki en çok tüketilen meyveler hangileridir?

En Çok Talep Edilen Meyveler

vitamin bar standı açmak

Her vitamin barda en çok tüketilen meyve farklı olabilir. Çünkü her bölgede farklı yemek kültürleri bulunmakta ve o bölgelerde yetişen meyvelere olan talep daha fazla olabilmekte. Onun için piyasa araştırması yaparken bölgenizde en çok tüketilen meyvelere bakmalısınız.

Genel olarak baktığımızda en çok kullanılan meyve suyu portakal suyudur. Bu yüzden portakalı devamlı bulundurmalısınız. Üstelik birçok karışımda da portakal kullanılmaktadır.

Peki en çok tüketilen diğer meyveler hangileri?

Limon, şeftali, elma, mandalina, armut, çilek, kayısı,dut, ananas, muz ve greyfurt genel olarak kullanılır.

Vitamin Bar Standı Açmak Karlı Mı?

Başta da belirttiğim üzere vitamin bar açmak, en karlı işler arasında yer alıyor. Çünkü küçük bir alanda, maliyeti az olan ürünleri maliyetinin 2-3 katına satabiliyorsunuz. Mesela bir bardak muzlu sütün maliyeti 2 lira ise bunu 5 liraya satabiliyorsunuz. Üstelik pahalı meyveler olursa, kar marjı daha fazla oluyor.

Bir kar hesaplaması yaparsam aklınızda daha net bir fikir oluşabilir. Ortalama günlük 100 adet satış yaptığınızı ve ortalama olarak 4 liradan satış yaptığınızı düşünelim. Bu durumda ay sonunda 12.000 TL ciro yaparsınız.

Genel olarak vitamin barlarda kar oranı %55-60 civarlarındadır. %60 olduğunu düşünürsek, ay sonunda 7200 TL gibi bir kar elde etmiş olursunuz.

Örnekte günlük ortalama 100 müşteriniz olduğunu düşündüm. Elbette bundan çok daha fazla müşteriniz olabilir. Özellikle hareketli bir yerde stant açtıysanız belki de 500 tane müşteriniz olabilir. Böylece karınız çok daha yüksek olabilir.

Size de mantıklı geldiyse, vakit kaybetmeden harekete geçin. Vitamin bar açmak için bazı kurumsal şirketlerden bayilik alabilirsiniz. Peki vitamin bar bayiliği veren firmalar neler?

Vitamin Bar Bayiliği Veren Firmalar

Çeşitli firmalar, yatırımcıların işlerini kolaylaştırmak isimlerini kullandırmak için bayilikler veriyor. Siz de dükkanı dizayn etmek ve düzenleme yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, bayilik alabilirsiniz. Peki hangi firmalar bayilik veriyor?

Naz Fruit Juice

20 yılı aşkın süredir meyve suyu sektöründe yer alan Naz Fruit Juice, vitamin bar açmak isteyen yatırımcılara bayilik veriyor. Şirketin bayilik için belirli şartlar sunduğu biliniyor fakat detayları tam olarak internette bulamadım. Fakat 60-70 bin TL civarı yatırım beklediklerini biliyorum.

Eğer siz de bu firmadan bayilik almak isterseniz, 0242 340 5073 numaralı Naz Fruit Juice telefon numarasından iletişim kurabilirsiniz.

Waffle Art

Asıl olarak Waffle işletmesi olan Waffle Art, içerisinde bulunan meyve suları itibariyle sadece vitamin bar isteyenlere de bayilik vermektedir. Daha AVM’lerde Waffle Art vitamin barlarını görebiliyoruz.

Eğer Waffle Art Vitamin Bar bayiliği almak isterseniz, 0224 234 4331 numaralı hattan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Juice Planet

Vitamin Bar bayiliği dendiğinde akla gelen en önemli şirketlerden biri Juice Planet. Bu şirketten bayilik almak istediğinizde birçok şartı karşılamanız gerekiyor. Ayrıca istediği sermaye ve giriş bedeli de fazla.

Juice Planet’ten bayilik alacaksanız en az 120 bin lira gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Bunun dışında 5 bin dolar gibi bir de giriş bedeli vermeniz gerekecek.

Açacağınız vitamin bar dükkanı için de size bazı şartları sağlamanızı söyleyecekler. Açacağınız vitamin bar dükkanı giriş katında olacak. Dükkan açık alanıyla beraber en az 100 metrekara olacak. Tavan yüksekliği en az 2.90 metre olacak.

Eğer stant açacaksanız, AVM’lerin girişlerinde veya sinema salonu gibi önemli birimlerin önünde olacak.

Eğer Juice Planet Vitamin Bar bayiliği almak isterseniz, 0232 445 9193 numaları hattı arayıp bilgi alabilirsiniz.

Yazımda vitamin bar nasıl açılır, karlı mı, maliyetleri neler, vitamin bar örnekleri neler hepsini anlattım. Eğer çok kazandıran diğer işleri görmek isterseniz, en çok para kazandıran işler adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general