Video Konferans Nedir? Video Konferans Sistemi Nasıl Çalışır?

video konferans

Video konferans nedir? Video konferans sistemi olarak da bilinen bu iletişim aracının kullanımı ve nasıl yapılacağı ile ilgili detayları bu yazımda ele aldım.

2020 yılında ortaya çıkan Corona virüsü nedeniyle pek çok kişi evden çalışma sistemine geçti. İş dünyasında görüşmelerin ve toplantıların devam edebilmesi için de video konferans programları kullanılmaya başlandı.

Virüs tehdidi nedeniyle uzaktan çalışma ve okulların tatil edilmesinden dolayı uzaktan eğitim için video konferans sistemi kullanımı giderek artıyor. Uzaktan çalışma ile ofis masraflarının da azalması firmaların yükünü hafifletiyor. Ayrıca video konferans uygulamaları ile her an her yerden bağlantı kurulabildiğinden iş devamlılığı da sağlanmış oluyor.

Hali hazırda kullanılan video konferans sistemi, özellikle virüs salgınıyla birlikte bir mecburiyet haline gelmiş durumda. Pek çok şirket, çalışanlarına evden çalışma için gerekli altyapıyı sağlamak adına video konferans sistemleri kullanımına geçiş yapıyor. Son zamanlarda video konferans ve uzaktan bağlantı araçlarına olan talep hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

Video Konferans Nedir?

Video konferans, iki ya da daha fazla katılımcının kendi arasında farklı konumlardan eş zamanlı olarak görüntü ve ses ile veri alışverişi yaptığı sisteme verilen addır.

En basit tanımıyla video konferans iki farklı konum arasında statik görüntü ve yazılı metin aktarımı sağlar. En gelişmiş hali ise tam hareketli video görüntülerinin ve yüksek kaliteli sesin birden fazla konum arasında iletilmesini sağlar. Bu teknoloji sayesinde yüksek kalitede iletişim sağlamak mümkün hale geliyor.

video konferans nedir

Mesafe fark etmeksizin yapılabilen bu iletişim yöntemi ile uzaktan bağlantı sayesinde birlikte çalışmayı sürdürülebilir hale getiriyor. Video konferans uygulamaları internet bağlantısı ile dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi cihazlardan görüntülü ve sesli iletişim kurulmasına olanak sağlıyor.

Yüz yüze görüşme diğer yöntemlere göre verimli ve karar almada daha etkili olsa da video konferans bunları uzaktan da yapabilmeyi mümkün kılıyor. Bu teknoloji özellikle farklı şehirlerdeki hatta farklı ülkelerdeki iş kullanıcıları için uygundur.

İş seyahati yerine bu teknolojiyi kullanmak zaman, masraf ve güç tasarrufu sağlar. Özellikle yurt dışı toplantılarının iptal olduğu günümüz iş dünyasında video konferanslar adeta kurtarıcı görevi görüyor.

Video konferans kullanım alanları arasında rutin toplantılar, iş anlaşmaları ve iş görüşmeleri için adaylarla görüşme yer alır. Ayrıca şirket toplantıları, iş eğitimi, yönetim kurulu toplantıları da video konferans yöntemiyle yapılabilmekte.

Video Konferans Nasıl Yapılır?

Bu iletişim aracının kullanılabilmesi için bazı yazılımsal ve donanımsal ürünlere ihtiyaç vardır. Video konferans için gerekenler:

 • İnternet üzerinden ses protokolü (VoIP) ile benzer teknolojiyi kullanan, genellikle yüksek hızlı geniş bant İnternet bağlantısı için veri aktarımı için bir ağ. Yerel alan ağı (LAN) ve entegre hizmetler dijital ağ (ISDN) bağlantıları da zaman zaman kullanılır.
 • Video verisi sağlayan iki veya daha fazla video kamera veya web kamerası.
 • Ses verisi sağlayan cihaz üzerinde veya dışarıdan takılabilen mikrofon.
 • Video çıkışı sağlayan bir bilgisayar ekranı, monitör, TV veya projektör.
 • Ses çıkışı için kullanılabilecek kulaklıklar, dizüstü bilgisayar hoparlörleri veya profesyonel hoparlörler.
 • Kodek adı verilen, analog ses ve video (AV) verilerini dağıtım ucundaki dijital paketlere sıkıştırabilen ve ardından uç noktadaki verileri açabilen donanım veya yazılım tabanlı kodlama ve kod çözme teknolojisi. (Video konferans programı)
 • Ses gecikmelerini azaltan ve gerçek zamanlı iletim sağlayan akustik eko iptal (AEC) yazılımı.

Görüntülü görüşmelerin yapılabilmesi için kullanılan araçların en önemlisi ise video konferans programı olarak bilinen yazılımlardır. Bunların hangileri olduğunu yazımın devamında bulabilirsiniz.

Video konferans nasıl yapılır:

 1. Video konferans programı her katılımcı tarafından açılır.
 2. Her katılımcının bilgisayarına takılı bir video kamera, mikrofon ve hoparlörler vardır.
 3. İki katılımcı birbirleriyle konuşurken sesleri ağ üzerinden taşınır ve diğerinin hoparlörlerine iletilir.
 4. Video kameranın önünde görünen görüntüler diğer katılımcının monitöründeki bir pencerede görüntülenir. Bu sayede iletişim gerçekleşmiş olur.

Video Konferans Faydaları Nelerdir?

Video konferans önemlidir çünkü normalde yüz yüze bağlantı kuramayacak kişileri sanal ortamda bir araya getirir. İşletmelerde, çalışanlar arasında verimliliği artırabilir, ayrıca aynı işi yapan kişiler için ortakları ve müşterileri ile iletişim kurmanın ve etkileşime geçmenin gelişmiş bir yolunu sunabilir.

İşletmeler için, video konferansın somut faydaları arasında, özellikle çalışan eğitimi için daha düşük seyahat maliyetleri ve ekip üyeleri arasındaki iletişimin iyileştirilmesi sonucunda proje sürelerinin kısaltılması yer alır.

Video konferansın somut olmayan faydaları arasında sözel olmayan iletişim alışverişi ile daha verimli toplantılar, hem şirket içinde hem de şirketler arasında ve müşterilerle iş bağlantıları arasında daha güçlü bir bağlantı kurma yer almaktadır.

Video Konferans Programları

Günümüzde kullanılan ücretsiz video konferans programları arasından bazılarını sizler için bir araya getirdim. Buradaki uygulamalar en iyi video konferans uygulamaları olarak değerlendirilmekte.

Ücretsiz en iyi video konferans programları sayesinde ücret ödemeden çok kişili görüntülü görüşmeler yapabilir ve uzaktan toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

1. Zoom

Ücretsiz video konferans uygulamaları arasında en çok bilineni Zoom diyebilirim. Mac, Windows, Linux, iOS ve Android için mevcut olan Zoom Meeting’in geniş bir platform desteği var.

Aralarından seçim yapabileceğiniz ücretsiz ve ücretli paketler bulunuyor, ancak ücretsiz sürümde bile bire bir toplantılar ve 100 kişiye kadar grup toplantıları düzenleyebilirsiniz – ancak üç veya daha fazla katılımcıyla toplantılar için 40 dakikalık zaman sınırı bulunmakta.

Masaüstü paylaşımı, uygulama gönderimi, beyaz tahta ve ek açıklamalar bölümü ve MP4 veya M4A formatında toplantı kaydı alabileceğiniz diğer programlarda ücretli olan bazı özellikler ücretsiz sürümde sunuluyor.

Toplantıları planlamak için kullanılabilecek Microsoft Outlook ve Chrome için eklentiler bulunuyor ve grup yöneticisinin sohbet toplantıları ve odalar üzerinde geniş yetkilere sahip olduğunu belirteyim.

2. Skype

Microsoft tarafından sunulan video konferans uygulaması Skype, ücretsiz seçeneğinde bir çok özellik sunuyor. Bunlar arasında, çapraz platform desteği, web sayfası üzerinde çalışabilme ve 50 kişiye kadar katılımcı desteği yer almakta.

Görüşmeleri kaydetme ve pek çok diğer özelliğe sahip olan Skype ile video konferans ve toplantılar düzenlemek ise oldukça basit. Bir grup kurup bağlantı linki göndererek herkesi davet edebilir ve ardından grup araması yaparak online olarak görüntülü toplantınızı gerçekletirebilirsiniz.

Daha fazla kişi içeren görüntülü toplantılara ihtiyacınız varsa, Skype Businnes ile bunu yapabiliyorsunuz. Kullanıcı başına düşük bir aylık ücret karşılığında 250 katılımcıya kadar sohbet grubu, Office entegrasyonu ve daha güçlü güvenlik seçeneklerine sahip olabilirsiniz.

3. FreeConference

Yalnızca 5 katılımcı ile görüntülü konuşma imkanı verse de masaüstü uygulamasına gerek olmadan kullanım imkanı veren FreeConference bir diğer alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

FreeConference, herhangi bir yazılım yüklenmesine gerek kalmadan kullanıcılar için iyi bir hizmet sunuyor. Mobil uygulamaları mevcut, ancak bir web tarayıcısı yüklü hemen hemen her cihazdan video konferans yapmak mümkün.

Herhangi bir cihazın web tarayıcısına girerek metin veya video sohbetlerine katılabilir ve ekran ve dosya paylaşımı gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

4. Google Hangouts

Herhangi bir bilgisayar veya mobil cihaz ile kullanabileceğiniz, küçük çaplı görüşmeleriniz için oldukça kullanışlı bir diğer uygulama da Google Hangouts.

Google tarafından sunulması bir avantaj. Ancak video görüşmeler için 10 kullanıcıya kadar destek veriyor. Web tarayıcısı üzerinden kullanılması da kolaylık bakımından yüzünüzü güldürebilir. Ayrıca, mobil uygulaması da kullanıcı dostu bir arayüze sahip.

Google, koronavirüs nedeniyle dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların dünyaya ulaşmasını ve uzaktan öğrenimini kolaylaştıracak adımlar attı. G Suite ve G Suite for Education kullanıcılarına özel ücretsiz genişletilmiş Hangouts Meet kullanımı sunuyorlar.

Bu bağlamda, 1 Temmuz 2020’ye kadar 250 kişiye kadar toplantı, Google Drive’a kayıt ve daha fazla kurumsal düzeyde seçenekler ücretsiz olarak kullanılabilir olacak.

5. Cisco Webex Meetings

Üst düzey bir video konferans deneyimini ücretsiz sunan Cisco bu listede olmazsa olmazdı. 1 GB bulut depolama, ekran paylaşımı ve 100 kişiye kadar HD kalitede video konferans özellikeri sunuyorlar.

Bir hesap açtığınızda, tüm toplantılarınızı yönetmek, video konferanslar planlamak ve yaptığınız kayda erişmek için kullanabileceğiniz size özel bir URL atanır.

Masaüstü uygulamasının yanı sıra, Webex Meetings mobil uygulaması ve web sitesi arayüzünden bağlantı gibi seçenekler sunuyor. Ücretsiz paket, 1GB bulut depolama alanı, sınırsız uzunlukta sınırsız toplantı ve görüşmeleri MP4 kaydına almayı içeriyor.

Güvenlik TLS 1.2 ve AES 256-bit şifreleme ile sağlanıyor ve Cisco’nun ağ oluşturmadaki bilgi birikimi, video konferans konusundaki performansına da olumlu yansıyor.

Sık Sorulan Sorular

Video konferans ile alakalı en çok sorulan soruları bu başlıkta ele aldım. Özellikle corona virüs nedeniyle evden çalışması ve evden eğitimine devam etmesi gerekenlerin bu uygulamalar ile işlerini kolaylıkla görebileceklerini düşünüyorum.

Eğer sizin de merak ettikleriniz var ise aşağıda bulunan yorum kısmından bana sorabilir, en yakın zamanda cevaplayacağımdan emin olabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Video Konferans Nedir?

Video konferans, konumlarından bağımsız olarak iki veya daha fazla kullanıcı arasında gerçek zamanlı olarak ses ve video içeriği iletimi sunan görsel bir iletişim teknolojisidir.

Video Konferans Sistemi Nasıl Çalışır?

Görüntülü görüşme yazılımları üzerinden, donanımsal araçlar (kamera, mikrofon, hoparlör, ekran) kullanılarak ses ve görüntü alışverişi şeklinde çalışır. Video konferans sistemleri hakkında detaylı bilgiye yazımdan ulaşabilirsiniz.

Video Konferans Uygulamaları Nelerdir?

Başlıca video konferans uygulamaları arasında Zoom, Google Hangouts, Skype, FreeConferense ve Cisco Webex Meetings gelmektedir. Bu uygulamalar ücretsiz olup, bilgisayarlardan ve mobil cihazlardan kullanılabilmektedir.

Video Konferans Nasıl Yapılır?

Gönderilen bağlantı linkinden sohbet grubuna katılarak video konferans görüşmesine katılmak mümkün. Gerekli ekipmanların tam olmasıyla kaliteli bir görüşme gerçekleştirilebilir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general