Valör Nedir? Ne Demek? Nasıl Hesaplanır?

Valör Nedir? Ne Demek? Nasıl Hesaplanır?

Valör nedir, ne demek ve valör hesaplama işlemleri nasıl yapılır gibi soruları finans piyasalarında sıkça duyabilirsiniz. Sizin de hayatınızı kolaylaştıracağını düşündüğüm için finans sözlüğümde tüm bunları açıklamak istedim.

Öncelikle terimi açıklayarak yazıma başlayabilirim. 

Valör Nedir?

valör nedir, valör ne demekValör, bir işlemin yapılması için anlaşılan tarihi ifade eden bir terimdir. Fransızca’da “valeur” ve İngilizce’de “value date” olarak da karşımıza çıkar. Valörle ilgili valör tarihi nedir diye bir soru da ortaya çıkabilir.

Valör tarihi terimini genelde bankalarda duyarsınız. Valör tarihi dendiğinde vadeli hesaplarda faize yatırılan paranın faizinin başlayacağı tarih kastedilir. Siz de belki deneyimlemişsinizdir, vadeli hesap açtıktan sonra faiz 1 gün sonra başlar. Buradaki 1 gün sonra başlama durumu valör tarihidir.

Sadece vadeli banka hesaplarında değil, bankalarda yaptığınız para transferlerinde de valör karşınıza çıkar. Mesai saatlerinde yaptığınız transferlerde valör diye bir durum olmaz çünkü paranız 5-10 dakika içinde karşıdaki kişinin hesabına geçer.

Fakat mesai saatleri dışında kendi bankanızdan farklı bir bankadaki banka hesabına transfer yaptığınızda paranız ertesi gün sabah hesaba geçer. Özellikle bu durum Cuma günü mesai saatinden sonra başka bankaya yapılan transferlerde görülür. O transferiniz Pazartesi sabahı gerçekleşir.

Pazartesiye kadar da bankanız parayı kullanır ve onun üzerinden kar elde eder.

Valör Hesaplama Nasıl Yapılır?

Valör hesaplama işlemi aslında basittir. Bankalar her zaman valör tarihini belirtmez ama siz vadeli hesap açarken mutlaka valörü sorun.

Bir örnekle açıklayacağım. Bir bankada vadeli hesap açmak istiyorsunuz ve banka size 32 gün için %20 faiz veriyor. Bu durumda sizin faiziniz ertesi gün işlemeye başlayacak. Yani t + 1 valörlü olacak.

Parayı yatırmanız durumunda faiz 1 gün eksik işlemiş olacak. Böylece faiz oranınız da düşmüş olacak. Yeni faiz oranınızı şöyle hesaplayabilirsiniz:

(31/32) X 20 = 19,3 yani %19,3 oranla faiz verecek size banka.

Bankaların 1 gün valörlü olarak faiz vermesi normal bir durum. Fakat bazı bankalar 2, hatta 3 gün valörlü olarak da faiz vermeye başlayabiliyor. Bu yüzden faiz oranlarını yüksek gösterebiliyor. Siz de vadeli hesaplara para yatırmadan önce faiz oranıyla beraber valörü de öğrenip hesaplama yapabilirsiniz.

Böylece gerçek faiz oranını görebilir ve ona göre değerlendirme yapabilirsiniz.

Valörsüz hesaplar yok mu? Elbette valörsüz hesaplar da bulunuyor. Fakat sayıları az. Bu hesaplarda valör aynı gün geçerli oluyor. Yani gecikme olmadan faiz işleniyor.

Valör Kimler Tarafından Alınır?

Valör hakkında merak edilen soruları cevaplamaya devam ediyorum. Bu kısımda valörün kimler tarafından alınabileceğine değineceğim.

Valör gelirini bireysel yatırımcılar alamıyor. Bu geliri bankalar almaktadır. Vadesiz hesaplarda bildiğiniz üzere faiz geliri elde edilmiyor. Vadesiz hesaplarda bulunan paralar üzerinden banka faiz geliri elde ediyor ve kendine alıyor. Müşteriler ise sadece vadeli hesap açarlarsa, o hesaplar üzerinden faiz geliri elde edebiliyorlar.

Altın hesabı açtığınızda eğer vadeli işlem yapmak isterseniz, valör karşınıza çıkacak. Altın hesabı nasıl açılır adlı yazımdan vadeli hesaplar ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz. 

Sık Sorulan Sorular

Valör nedir nasıl hesaplanır sorularını detaylı olarak incelediğimize göre bu bölümde aklınıza takılabilecek bazı konularda soru-cevap yapalım.

Valör Nedir?

Valör ne demek sorusuna en kısa cevap, üzerinde anlaşılmış bir anlaşmanın gerçekleşme zamanıdır.

Valör Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hesaplamayı bir örnekle açıklayacağım. Bir bankada vadeli hesap açmak istiyorsunuz ve banka size 32 gün için %20 faiz veriyor. Bu durumda sizin faiziniz ertesi gün işlemeye başlayacak. Yani t + 1 valörlü olacak. Hesaplama işlemlerinin detayları için valör ne demek yazıma bakabilirsiniz.

Valör Örnekleri Neler?

Genel olarak kullanılan valör, T+1’dir. Bunun yanında T+2, T+3 gibi valör tarihlerini de görebilmeniz mümkün.

Bugün Valörlü Ne Demek?

Bildiğiniz üzere vadeli hesaba yatırdığınız paralar için faizler en az 1 gün sonra başlıyor. Eğer bugün valörlü şeklinde bir ifadeye rastlarsanız. Faiz almaya parayı yatırdığınız gün başlayacaksınız demektir.

Bankacılık İşlemlerinde Valör Ne Demek?

Valör terimini genellikle bankalardan duyarsınız. Bankalar için valör, faizin işlemeye başlamasındaki gecikmeyi ifade eder.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general