Türkiye’nin ve Dünyanın En Büyük Şirketleri 2024

Türkiye’nin ve Dünyanın En Büyük Şirketleri 2024

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük şirketleri hangileri? Her yıl marka değerleri baz alınarak en büyük şirketler hangileri hesaplaması yapılır. Son 10 yılda bu listenin ilk sıralarında önemli değişimler gerçekleşti.

Merak edenler için dünyanın en büyük şirketleri ve Türkiye’nin en büyük şirketleri hangileri olduğunu bu yazımda bulabileceksiniz. Dünyanın en büyük şirketleri 2022 yılı için üst sıralarda teknoloji markaları yer almakta. Yazımda ayrıca Türkiye’nin en büyük şirketleri 2022 yılı için hangileri olduğunu da bulabileceksiniz.

Dünyanın En Büyük Şirketleri 2022

İyi bir markanın geliştirilmesi yıllar sürebilir aynı zamanda bu marka bir anda yok olabilir. Dünyadaki en değerli şirketler tüm dünyaya yayılmış markalardır. Yıllık kârlar milyar dolarları geçer, kamuoyu üzerinde muazzam etkiye sahiptirler ve dünya çapında tanınırlar.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında olabilmek için bir dünya markası olmak gerekir. Önceleri petrol şirketleri en değerli şirketler olurken artık teknoloji markaları ve online perakende hizmeti veren şirketler liderliği ele almış durumda.

Dünyanın en değerli şirketleri listesi oluşturulurken farklı faktörler ele alınmaktadır. Marka bilinirliği, marka güç endeksi ve marka bağlılık oranları göz önüne alınarak dünyanın en değerli markalarının hangileri olduğuna bakalım.

Somut olmayan yapısı nedeniyle bir markanın gücünün değere çevrilmesi zor olabilir. Bununla birlikte, tüketicilerle bağ kuran bir marka muazzam finansal değerlere ulaşabilir. Eğer yeterince iyi bir marka bilinirliği varsa ve insanlara bunu kabul ettirebiliyorsanız markanın ulaşabileceği değer tahmin edilenden çok daha fazla olabilmekte.

Marka değerlendirme kuruluşu olan BrandFinance tarafından hazırlanan rapora göre dünyanın en değerli şirketleri 2022 yılında hangileri olduğuna detaylıca bakalım.

1. Amazon

türkiyenin en büyük şirketleri

Listenin ilk sırasında Jeff Bezos tarafından kurulan, Amerika Birleşik Devletleri perakende firması olan ve bu sektörün en büyük firması Amazon yer alıyor. Amazon 2019 yılına göre marka değerini %18 oranında artırarak 221 Milyar Dolar seviyesine getirmiş durumda.

1994 yılında Bezos tarafından Seattle da kurulan Amazon, toplam satış hacmi ve piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük alışveriş sitesidir. İsmini ise dünyanın en büyük nehri olan Amazon nehrinden almaktadır.

E-ticaretin öncüsü olarak kabul edilen Amazon, binlerce çeşit ürünün hatta kendi markasında teknolojik ürünlerin (Kindle, Prime, Echo) de satıldığı bir sitedir. Sitenin içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülke için ayrı siteleri vardır.

Amazon ayrıca Alexa, IMDb, Twitch, Goodreads gibi popüler bilindir internet şirketlerinin de sahibidir. Genel tahminlere göre şirket yaklaşık 647.500 çalışana sahiptir yıllık cirosu ise yaklaşık 232 milyar dolardır.

2. Google

1998 yılında hayatımıza giren Sergey Brin ve Lawrence Page tarafından kurulan Google marka değeri en yüksek ikinci firma olarak karşımıza çıkıyor. Dünya çapında hizmet veren Google, ABD Kaliforniya’da kurulmuştur.

İlk başlarda arama motoru olarak ortaya çıkan marka daha sonraları kendine ait teknolojileri geliştirmeye başladı. Şirketin Gmail ile mail servisi, hepimizin vazgeçilmezi Chrome internet tarayıcısı, Google Chrome OS işletim sistemi ve dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android OS gibi pek çok ürünü de bulunuyor.

Bugün Google denince akla internet, internet denince akla google gelmektedir. Bir şeyi internette aramak aslında Google’a sormak anlamına geliyor. Geliştirdiği teknolojiler ile Google hayatımızda önemli bir yere sahip.

Yapılan araştırmada Google sahip olduğu 160 milyar dolarlık marka değeri ile listedeki en büyük teknoloji markası olarak, genelde ise en değerli ikinci marka olarak karşımıza çıkıyor. Google değerini geçtiğimiz seneye göre yaklaşık yüzde 12 oranında artırmış durumda. Bu da markanın dünyanın en zengin şirketleri 2021 listesinde yer almasını sağlıyor.

Amerikan teknoloji devi Google dünyanın en çok ziyaret edilen sitesi olma özelliğine sahip. Misyon olarak dünyadaki bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel olarak erişilebilir ve kullanılabilir hale getirmek belirlenmiştir.

Google günümüzde bir arama motorundan çok daha fazlasını ifade etse de yine de açık ara dünyanın en çok kullanılan arama motorudur. Günde bir milyar aramadan fazlası yapılmaktadır. Bu da veri olarak yirmi sekiz petabayt büyüklüğe erişilmesi demektir.

3. Apple

Hepimizin bildiği üzere Apple Steve Jobs tarafından kurulmuş bir teknoloji devidir. Bu listenin de olmazsa olmazıdır. Değerini geçtiğimiz seneye göre yüzde 8,5 oranında düşürse de yine de kendisine üçüncü sırada yer bulmayı başarmıştır.

Apple’ın 140,5 milyar dolarlık marka değerine sahip olduğu belirtilmektedir. Apple merkezi tıpkı Google gibi Kaliforniya’dadır. Günümüzde CEO’luk görevini Tim Cook yapmaktadır. Tüketici elektroniği denince ilk akla gelen firma daima Apple’dır.

Apple sunduğu Mac bilgisayar, iPod, iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods gibi çığır açan fiziksel teknolojik ürünlerinin yanı sıra Apple TV, CarPlay, iCloud gibi hizmetler sunmaktadır. Apple 2007 yılında tanıttığı iPhone ile akıllı telefon devrimini yapmıştır.

Apple bünyesinde 120 binden fazla kişi çalışmaktadır. Firma hakkında bir diğer ilginç bilgi ise şirketin nakit akışı ABD’nin hazinesindeki akıştan daha fazladır. Ayrıca Apple marka ilk bilgisayar olan ve Steve Jobs tarafından tasarlanan Apple-1 2014 yılında düzenlenen bir açık artırmada tam 905.000 dolara satılmıştır.

2008 yılından 2012 yılına kadar Apple dünyada en çok rağbet gören firma olarak nitelendirilmiştir. Son yıllarda popüleritesi azalsa da sahip olduğu prestij ve müşterilerin sadakati nedeniyle hala en çok tercih edilen teknoloji firmalarından biridir.

Think different yani farklı düşün sloganını 1997 yılından beri kullanan firmanın bu slogan ile yola çıkarak günümüze kadar ortaya çıkardığı ürün ve hizmetlerin ne kadar başarılı olduğunu görmekteyiz.

4. Microsoft

Bir diğer teknoloji devi olan Microsoft bilgisayar teknolojileri, teknolojik ürünler, yazılımlar ve çok sayıda diğer ürün ile hayatımızda yer almaktadır. 1975 yılında Bill Gates tarafından kurulan firma ilk olarak işletim sistemi üzerine eğilmiştir.

Microsof Windows adı verilen bilgisayar işletim sistemi hala daha en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemidir. Mobil platformda ise liderlik Android işletim sistemindedir. Microsoft ürünleri olarak ise Windows, Office, Server, Skype, Azure, Xbox, Surface sayılabilir. Ayrıca Bing arama motoru, MSN, Onedirve gibi önemli hizmetleri de bulunmaktadır.

Şirket sahip olduğu 117 milyar dolarlık marka değeri ile listenin 4. sırasında kendine yer buluyor. Teknoloji firmaları arasında ise 3. sıradalar. Bill Gates ise sahip olduğu kişisel serveti ile en zenginler listesinde ilk sıradadır.

Bill Gates Harvard Üniversitesinde hukuk öğrencisiyken okulu bırakıp New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft’u kurmaya karar veriyor. Aldığı bu karar ile yıllar içinde marka teknoloji devine dönüşüyor ve kendisi de dünyanın en zengin insanı haline geliyor.

5. Samsung Group

Listedeki Amerika firmalarından sonra gelen ilk firma Güney Kore teknoloji firması olan Samsung 1938 yılında kurulmuştur. Ürün gamı oldukça çeşitli olan Samsung tüketici elektroniği, tıbbı ekipmanlar, giyim, kimyasal, telekomünikasyon ve hatta gemi bile üretmekte.

Samsung özellikle son yıllarda cep telefonu piyasasında liderliği elinde bulunduruyor. Gerek üretimde gerekse satışta dişli rakiplerini geride bırakıyor. Akıllı telefon pazarında Apple ile rekabet halinde olan Samsung genel satışta ise Nokia’dan bir adım daha önde durumda.

Yalnızca akıllı telefon değil tüketici elektroniği konusunda da önde gelen bir marka olan Samsung Televizyon, Buzdolabı, Çamaşır Makinesi gibi pek çok üründe piyasada önemli bir konumda yer almakta. Bu da en değerli markalar listesinde kendisinin beşinci sırada olmasını sağlıyor.

Samsung Group 94 milyar dolarlık marka değeri ile en değerli markalar arasında yer almakta. Listedeki teknoloji firmaları arasında ise 4. sırada yer alıyor. Güney Kore firmaları arasında ise ilk sıradalar. ABD menşeili firmalar ile sıkı bir rekabet halindeler.

6. ICBC

Listede teknoloji sektörü haricinde bankacılık sektöründen de bir firma yer alıyor. ICBC yani Çin Endüstri ve Ticaret Bankası 1984 yılında kurulmuştur ve dünyanın en büyük bankası olarak gösterilmektedir.

Bankacılık, finans hizmetleri ve yatırım hizmetleri başlıklarında hizmet veren firma Çinde’ki dört devlet bankasından biridir ve en büyüğüdür. Çin ekonomisi ve nüfusu göz önüne alındığında bu sonuç şaşırtıcı değildir.

ICBC Türkiye’de ise ICBC Turkey Bank A.Ş olarak hizmet vermektedir. 2015 yılında Tekstilbank’a ait hisselerin %75,5 lik kısmını satın alarak kurulmuştur. En değerli şirketler 2022 listesinde de yer almayı başarmıştır.

ICBC 81 milyar dolarlık marka değeri ile listede altıncı sırada kendisine yer bulmuştur. Bankalar arasında ise ilk sıradadır. Ayrıca teknoloji şirketi olmadan bu listeye girmiş olması da ayrı bir başarı olarak kayıtlara geçmiştir.

7. Facebook

Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan ve ilk başlarda adı The Facebook olarak geçen marka milyonlarca kişinin kullandığı bir sosyal medya platformudur. Günümüzde Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaların da sahibidir.

Amerika’da Kaliforniya merkezli olan firmanın marka değeri ise 80 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Bu listede kendisine 7. sıradan yer bulmuştur. İstatistiklere göre dünyada en çok ziyaret edilen ikinci sitedir.

Facebook kullanıcı sayısı bakımından dünyanın en büyük sosyal ağıdır. Toplamda 1 milyar 400 milyon kullancısı sayısına sahip olan sitenin bu alanda açık ara lider olduğunu söylemek mümkün.

Marka hakkında ilginç bir bilgi ise Facebook’un renginin mavi olmasının sebebi ise Mark Zuckerberg’in renk körü olmasıdır. Ayırca Microsoft 2007 yılında Facebook hisselerinin %1,6’sını 240 milyon dolara satın almıştır.

Günümüzde popülerliğini yitirmeye başlasa da yine de çok sayıda insan hala daha Facebook kullanmaktadır. Uygulama anlık mesajlaşma, Pazar yeri, fotoğraf paylaşımı, etkinlikler ve videolar gibi farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

Türkiye’nin En Büyük Şirketleri 2022

Dünyanın en büyük şirketlerinin yanı sıra ülkemizin en büyük şirketlerine de yer vermek istedim. Çeşitli kategorilerde ülkemizin en büyük şirketlerinin hangileri olduğunu bulabileceksiniz.

Türkiye’nin en değerli şirketleri 2022 hangileri olduğu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Ben de yaptığım araştırmalar sonucunda aşağıda yer alan verileri elde ettim. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan Türkiyenin en büyük şirketleri 2022 hangileri olduğuna yakından bakalım.

1. Tüpraş

Önceki senelerde olduğu gibi yine Tüpraş yani Türkiye Petol Rafinerileri A.Ş ilk sırada yer alıyor. Toplam cirosu 34.854.851.000 TL olan Tüpraş Koç Holding tarafından işletiliyor.

Günümüz değerleri göz önüne alındığında Türkiye’nin en değerli şirketi olma unvanını elinde bulunduran Tüpraş , petrol sektöründe ilk akla gelen şirket. Önceki yıllardan alışkın olduğumuz şirket Türkiye’nin en değerli markaları 2022 yılında da kendini geliştirmeye devam ediyor.

1983 yılında Batman, İzmir, İzmit ve Kırıkkale’de yer alan petrol rafinerilerinin birleştirilmesi ile kurulmuş ve 2006 yılında Koç Holding’e devredilmiştir. Şirketin üretimini yaptığı ürünler ise akaryakıt, fuel oil, bitüm, jet yakıtı, gaz yağı, LPG, motor yağı gibi petrolle doğrudan ilişkili ve doğal gaz ürünleridir.

Üretim bakımından en yüksek değerler sırasıyla İzmir, İzmit, Kırıkkale ve Batman rafinerileri şeklindedir. İlk rafineri ise Batman ilimizde açılmıştır. Çalışan personel sayısı bakımından ise İzmit rafinerisi diğerlerinden daha fazla işçiye sahiptir.

2. Petrol Ofisi

1941 yılında kurulan Petrol Ofisi Türkiye’deki en büyük petrol tedarikçisi şirket olma özelliğine sahiptir. Petrol Ofisi A.Ş’nin arkasında Vitol Group bulunmaktadır. Petrol ve petrol ürünleri tedariği için ülkemizdeki önde gelen petrol şirketlerinden birisidir.

Türkiye’nin en büyük şirketleri sıralamasında 30.800.000.000 TL ciro ile ikinci sırada yer alan Petrol Ofisi 1983 yılına kadar Tüpraş ve Botaş ile aynı çatıdaydı 2000 yılında özelleştirildi. Cenevre merkezli Vitol şirketi 2017 yılında şirketin tüm payını 1,368 milyar Euro karşılığında satın almıştır. Ceo’luk görevini ise Selim Şiper yürütmektedir.

3. Türk Hava Yolları

Dünyanın en iyi hava yolu şirketlerinden biri olarak gösterilen Türk Hava Yolları Türkiyenin en değerli şirketleri sıralamasında üçüncü sıradadır. 29.468.000.000 TL ciro ile bu listeye girmeye hak kazanmıştır.

Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı bir çok kez Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi seçilmiştir. Ayrıca dünyanın en iyi hava yolu firmaları arasında da ilk beş sırada gösterilmektedir. 120’den fazla ülkeye uçuş düzenlemesi ile dünyanın en çok ülkesine uçan hava yolu şirketi olma özelliğine sahip olduğu söylenmektedir.

THY kısaltması olarak da bilinen şirket Anadolujet’in tamamının, SunExpress’in ise yarısının iştirakidir. Ceo’luk görevini ise Mehmet İlker Aycı yürütmektedir. Toplamda ise 350’den fazla uçağa sahiptir. Pek çok büyük spor kulübü, ünlü sprocular ve oyuncular ile sponsorluklar yapmıştır. Ülkemizin dünya çapında en bilindik markası Turkish Airlines olarak geçmektedir.

4. Opet

Listede yer alan bir diğer petrol firması da Opet. Opet Petrolcülük A.Ş olarak geçen firma Öztürk Group Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk tarafından 1992 yılında kurulmuştur. 2002 yılında ise Koç Holding Opet’in yarısına ortak olmuştur.

Opet, yaptığı 20.533.669.475 TL ciro ile Türkiye’nin en büyük şirketleri listesinde dördüncü sırada yer almıştır. Ülkemizdeki en büyük ikinci akaryakıt dağıtım şirketi olma özelliğine sahiptir. Ayrıca, Sunpet markası da Opet’e aittir.

Opet firması ülkemize ilk defa 98 oktan kurşunsuz benzini getirmiştir. Ultra Euro Diesel ise Avrupa’dan da önce Türkiye’de Opet sayesinde satışa sunulmuştur. Bu bakımında yenilikçi ve özverili bir şirkettir.

Opet firması diğer petrol firmalarına örnek olması açısından çeşitli sosyal sorumluluk projeleri de düzenlemektedir. Bunlar arasında en bilindikleri  temiz tuvalet projesi, tarihe saygı projesi, yeşil yol ve örnek köy projeleridir.

5. BİM Mağazaları

Birleşik Mağazalar A.Ş’nin kısaltması olan BİM indirimli marketlerin en bilineni ve en büyüğü olarak karşımıza çıkıyor. 1995 yılında kurulan BİM Türkiye’nin yanı sıra yabancı ülkelerde de faaliyet göstermekte.

Perakende sektörünün Türkiye’de düzensiz raflarla ve uygun fiyatlı ürünlerle de yapılabildiğini bizlere gösteren ve büyük bir başarı yakalayan BİM yaptığı 20.071.717.000 TL ciro ile en büyük şirketler sıralamasında beşinci sırada yer almakta.

Toptan fiyatına perakende satış sloganı ile hayatımıza giren BİM bu başarısını tüketicilere verdiği güvene ve insanların indirimli alışveriş yapma isteğine borçlu. Özellikle aktüel ürünler terimini hayatımıza sokan firma, haftalık belirli ürünleri uygun fiyattan satmakta.

BİM’in sahibi olarak ise Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Naspak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmaları biliniyor. Ayrıca halka açık ve halka kapalı ortaklık yapısı da bulunmakta.

6. Ford Otosan

1959 yılında kurulan Ford Otosan, Koç Holding ve Ford ortaklığında faaliyet göstermektedir. Türk otomotiv şirketlerinin en büyüğü olan Ford Otosan, Taunus, Escort, Transit, Connect ve Courier gibi modellerin ülkemizdeki üretimlerini gerçekleştirmiştir.

Ford Otosan sahip olduğu 18.289.107.267 TL ciro ile Türkiyenin en büyük altıncı firması olma özelliğini elinde bulundurmaktadır. Ayrıca Ford markasının Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezi olma özelliğine sahiptir.

Ford Otosan Kocaeli Gölcük, Yeniköy ve Eskişehir’de üretim fabrikaları bulunmaktadır. Ayrıca İstanbul’da yedek parça üretim merkezi ve Sancaktepe’de Araştırma ve Geliştirme merkezi bulunuyor. Toplan çalışan sayısı ise 10 binin üstünde olduğu belirtilmete.

7. Shell & Turcas Petrol

Listede yer alan bir diğer akaryakıt firması da Shell Tucas Petrol ortaklığı. 2006 yılında akaryakıt sektöründeki ticaretini büyütme amacıyla yeniden yapılanma kararı alan Shell firması, Turcas petrol ile ortaklık kurma kararı aldı. Bu ortaklıkta %70 pay Shell’in %30 pay ise Turcas Petrol’ündür.

Yaptığı 16.825.264.000 TL ciro ile Türkiye’nin en büyük şirketleri sıralamasında yedinci sırada olan bu ortaklık aynı zamanda en büyük üçüncü akaryakıt firması olma özelliğini de taşıyor. Binden fazka akaryakıt istasyonu ile hizmet verdiğini söyleyen Shell bu ağını giderek büyütüyor.

8. Türk Telekom

Telekomünikasyon ve internet sağlayıcısı olarak hizmet veren Türk Telekom sahip olduğu alt yapı ile Türkiye’nin en büyük servis sağlayıcısı şirketleri arasında yer alıyor. İnternet servisleri, mobil servisler, müzik, TV, siber güvenlik gibi çeşitli alanlarda hizmet vermeteler.

16.108.594.000 TL ciro ile Türkiye’nin en değerli şirketleri arasında sekizinci sırada yer almaktadır. Türk Telekom 1995 yılında PTT’den ayrılmış ve devlet tarafından telefon ve internet hizmetleri sunulması amacıyla kurulmuştur.

Daha sonra özelleştirilen Türk Telekom 2005 yılında Oger Telekom’a 21 yıllığına devredilmiştir. 2009 ve 2010 yıllarında ise Türkiye’nin en değerli markası olarak seçilmiştir. Aycell ve Aria’nın birleşmesi ile kurulan Avea daha sonra Türk Telekom’a geçirilmiştir. Yine internet hizmetleri sunan TTNET de Türk Telekom’a bağlanmış ve artık tek isimde hizmet vermeye başlanmıştır.

9. Arçelik

Koç Holding’in sahibi olduğu Arçelik A.Ş 1955 yılında kurulmuş bir beyaz eşya ve teknoloji ürünleri firmasıdır. Türkiye beyaz eşya firmaları arasında ilk kurulan firma özelliği taşıyan Arçelik aynı zamanda ilk beyaz eşya üreten firmadır.

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında dokuzuncu sırada bulunan Arçelik 16.096.172.047 TL ciro ile bu listede yer almayı başarıyor. Ürettiği dayanaklı ve teknolojik ürünler sayesinde Türk halkının vazgeçilmez tercihi olan Arçelik dünya çapında da bilindik bir markadır. Beko ve Arçelik ismi uzun yıllardır tercih edilen iki büyük beyaz eşya markasıdır.

10. Turkcell

1991 yılında Mehmet Emin Karamehmet tarafından kurulan Turkcell mobil iletişim ve internet hizmetleri sunan bir diğer büyük firmadır. 1994 yılında Türkiye’nin ilk GSM operatörü olma özelliği ile hizmet vermeye başlamıştır.

Türkiye’deki cep telefonu kullanıcılarının yüzde 41,6’sı operatör tercihini Turkcell’den yana kullanmaktadır. Bu bakımdan ülkemizdeki en büyük marka özelliği taşımaktadır. Ayrıca sunduğu kaliteli hizmet ile de müşterileri tarafından beğenilmektedir.

Turkcell sahip olduğu 14.285.561.000 TL ciro ile Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında ilk 10’da olmayı başarmaktadır. Yıllardır hayatımızda olan ve bizi hayata bağlayan Turkcell önümüzdeki yıllarda da bu listede olmayı sürdürecektir diye tahmin ediyorum.

Sık Sorulan Sorular

Türkiye’nin ve dünyanın en büyük şirketleri hangileri olduğu pek çok kişi tarafından merak edilmekte. Dünyanın ve Türkiye’nin en değerli markaları 2022 yılında hangileri olduğunu yazımın içeriğinde bulabilirsiniz. Bu başlık altında da sıkça sorulan sorulara yer verdim. Sizin de sormak istedikleriniz var ise bana aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz.

Dünyanın En Değerli Şirketleri 2022 Yılında Hangileri?

Son yıllarda teknoloji şirketleri petrol şirketlerini geride bırakarak bu alanda zirveyi ele geçirmiş durumda. Amazon, Apple, Google, Microsoft gibi firmalar günümüzde en değerli şirketler olarak karşımıza çıkıyor.

En Büyük Şirketler Neye Göre Belirleniyor?

Dünyanın en büyük şirketleri belirlenirken baz alınan bazı kriterler bulunmakta. Bunlara arasında marka bilinirliği, yıllık ciro, toplam satış, marka bağlılığı ve şirketin toplam değeri. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak bu listeler oluşturulmakta.

Türkiye’nin En Değerli Şirketleri 2022 Yılında Hangileri?

Türkiye’deki en değerli şirketler arasında Tüpraş, Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Opet, BİM gibi şirketler yer almakta. Bu şirketler sahip oldukları yıllık kazançlar ile bu listeye girmektedir. Ayrıca dünya çapında da en büyük firmalar arasında yer almaktadırlar.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general