Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? [En İyi Üretim Teknikleri]

trüf mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır

Trüf mantarı yetiştiriciliği ülkemizde ilgi gören bir iş fikri haline gelmektedir. Bunda trüf mantarı fiyat artışları oldukça etkilidir. Karlı bir iş yapmak isteyen kişiler, bu mantarın yetiştirilmesi hususunda araştırmalar yapmaktadırlar. Ben de bilinmesi gerekenleri yazımda topladım ve size nasıl yetiştirileceği konusunda bilgiler vereceğim.

Ülkemizde kömürden sonra kara elmas olarak bilinen bir ürün de trüf mantarıdır. Sağlık açısından birçok yararı olan mantar, besin değeri olarak da yüksektir. Tüm bu nedenlerle Türk girişimciler tarafından üretilmek istenmektedir. Ayrıca oldukça karlı bir iş olarak bilinmektedir.

Trüf Mantarı Nedir?

trüf mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır

Halk arasında “domalan mantarı” olarak da bilinen mantardır. Trüf mantarı denince aklımıza bir tane mantar gelmesin. Bu mantar, 50’den fazla mantar türünün bir genel adıdır. Çok türünün olması nedeniyle birçok ülkede üretilir. Daha çok Fransa ve İtalya’da yetişir. Türkiye’de de belirli bölgelerde yetişmektedir ve ülkemizd bu mantarın yetişmesi için gerekli koşullar mevcuttur. Fakat dünyadaki üretimin yaklaşık %2’si Türkiye’de yer almaktadır.

Trüf mantarı yetiştirmek kolay bir iş değildir. Bu nedenle birçok kişi uğraşmaktan vazgeçmektedir. Devletler ise çeşitli teşviklerle vatandaşlarlarını yetiştiriciliğe yönlendirmektedir.

Trüf mantar türleri, en çok Akdeniz ikliminin yaşandığı ülkelerde yetişmektedir. İtalya ve Fransa gibi ülkelerde yaklaşık 30-40’ar bin kişi trüf mantarı yetiştiriciliği ile geçinmektedir.

Dünyanın çeşitli yerlerinde bilinen ve talep edilen bir mantar türü olan trüf, kimi yerlerde ‘’kral yiyeceği’’ olarak da isimlendirilmektedir. Çünkü fiyatları yüksek ve az bulunan bir mantardır.

Lezzeti de çok beğenilmekte. Öyle ki birçok yemekte kullanılmaktadır. Ayrıca gurmeler sos olarak da kullanıyorlar. Yapacakları özel yemeklerde genellikle bu mantarı ya doğrudan ya da sos olarak kullanıyorlar.

Trüf Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

trüf mantarı yetiştiriciliği

Trüf mantarı, bazı ağaçların diplerinde yetişmektedir. Ağaçların diplerinde yetişmesinin sebebi, ağaçların kökleriyle bağlantı kurmaları ve böylece büyümeleri hızlanır. Bunun için yetiştiricilik yapmak isterseniz, bu ağaçların olduğu bölgeleri seçmeli ya da bu ağaçları yetiştirmelisiniz. Peki hangi ağaçların dibinde yetişir?

 • Meşe
 • Kayın
 • Huş
 • Gürgen
 • Fındık
 • Kavak
 • Çam

Trüf mantarı yetiştiriciliği ile ilgili yazılarda genellikle çam ve meşe ağaçlarının dibinde trüf yetiştiği söylenir fakat yukarıda verdiğim diğer ağaç türlerinin fidesine yapılacak trüf sporu aşılamalarından sonra da üretilebilir. Burada önemli olan mantarın yetişmesi için gerekli minerallerin sağlanmasıdır.

Fındık ağaçlarının dibinde yaklaşık 6 yılda trüf yetiştirilebilir. Fakat fındık eğer mineralleri emerse, trüfün kalitesi düşecektir. Ayrıca ömrü kısa olan ağaçlar yetiştirilirse, mantar yetiştiriciliği de kısa sürecektir. Bunu göz önüne alarak düşünmenizi tavsiye ederim.

O zaman en çok tercih edilen ağaç türleri neler? Çam, meşe, kavak ve kayın ağaçları en çok tercih edilen ve tavsiye edilen ağaç türleridir.

Trüf mantarının ihtiyaç duyduğu toprakta pH derecesi yüksek olmalıdır. Yani asitli bir ortam gereklidir. Bunun için de pH değeri, 7.5-8.5 aralığında olmalı. Toprağın pH derecesine göre, kirece ihtiyaç duyacaksınız. Genellikle 1 dönüm için 20 ton kireç yeterli olmaktadır.

Yetiştiricilik yapacağınız alanlarda dönüm başına en fazla 100 ağaç ekmelisiniz. Ayrıca arazideki yabani otları da verimlilik açısından temizlemelisiniz.

Peki yetiştiricilikte adım adım ne yapmak gerekir?

1. Yetiştiricilik için doğru yeri bulun

Yetiştiricilik yapmaya karar verdikten sonra bir yer bulmalısınız. Bulacağınız yerin büyüklüğünü, üretmeyi düşündüğünüz mantar miktarına göre ayarlamalısınız. Az üretim düşünüyosanız, 1 dönüm bulmalı; çok üretim düşünüyorsanız, en az 20-30 dönüm alan bulmalısınız.

Bulduğunuz alanın güvenliği de önemli. Çünkü mahsüllerinizi korumanız gerekecek. Gelen geçenler ya da kötü amaçla gelip ürünlerinizi kurcalamak isteyenler olabilir. Köylüler arasında mantar avcılığı meşhur olduğu için ekim alanınızın kurcalanması muhtemeldir. Ayrıca domuzlar da bu mantarı sevdiği için mahsul alanınıza dadanabilirler. Bu nedenle ister çevresini çevirebilir, isterse güvenlikten emin olduğunuz bir yerden araziyi seçebilirsiniz.

Araziyi ayarladıktan sonra araziye ağaç dikmeniz gerekecek. Bunun için hangi ağaç türünü tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Yukarıda da bahsettiğim gibi çam, meşe, kavak ve kayın ağaçları önerilmektedir. Tabi ki iklim şartlarınızı da göz önüne alarak bu türlerden birini seçmelisiniz.

Seçtikten sonra dönüm başına 100 civarı ağaç dikebilirsiniz. Bazı yetiştiriciler daha fazla ağaç da ekebiliyor fakat önerilen 100 ağaçtır.

2. Toprağı hazırlayın

Toprağın trüf yetiştirilmesine uygun olması gerekiyor. Bu nedenle ekim işlemlerinden önce toprağı hazırlamalısınız. Burada en önemli hazırlık, pH derecesinin ayarlanmasıdır. Bunun için öncelikle toprağı test ettirmelisiniz. Toprak analizi yaptırdıktan sonra eğer gerekli işlemleri yapmalısınız.

Eğer toprağın pH derecesi düşükse ve gerekli olan 7.5-8.5 pH derecelerini sağlamıyorsa, pH derecesini ayarlamak için kireç kullanmalısınız. En başta ekim için bu değerleri sağlamalısınız. Tabi ki bu süreçte ağaç dikimi yapılabilir.

Ardından her yıl pH derecesini dengelemek için kireç kullanımına devam etmelisiniz.

3. Sulama sisteminizi ayarlayın

Trüf mantarı yetiştiriciliği yaparken iyi bir sulama sistemi kurmanız gerekiyor. Çünkü mantarlar çok suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden su ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamanız gerekir. Fakat her yerde su kaynağı yeterli olmadığı için sulama sistemini kurmak zor ve masraflı olabiliyor. Bu nedenle birçok kişi bu işi yapmaktan vazgeçebiliyor.

Sulama sistemi kurmak için çevrenizdeki su kaynaklarından su çekebilir ya da sondaj ile bir kuyu kazdırarak kendi suyunuzu çıkartabilirsiniz. Bu işlem biraz masraflı olabilir. Tabi ki bulunduğunuz bölgeye göre masraf değişecektir.

Sulama işlemi, ürünlerin verimi açısından önemlidir. Bu nedenle özen göstermeli ve her mahsülün yeterli suyu aldığından emin olmalısınız. Aksi takdirde verim düşebilir.

4. Ağaç ve Mantar Bakımı

Sulama sistemini de ayarladıktan sonra ağaçları dikmemek için bir engeliniz kalmadı. Ağaç dikimine geçebilirsiniz ve onları sulayabilirsiniz.

Ancak bilin ki burada zor bir süreç sizleri bekliyor. Düşünün 10 ağaç bile dikmek ne kadar zor iken, 100 hatta belki de 1000 ağaç dikeceksiniz ve teker teker uğraşacaksınız. Buradaki zorlukları göz önüne almanızı ve buna hazırlıklı olmanızı öneriyorum. Tabi ki yardım alacaksınız fakat siz de fiziksel olarak yorulacaksınız.

Ağaçların diplerini zaman zaman sürmeniz ve toprağa kireç dökmeniz gerekecek. Ayrıca yabani otları da temizlemeniz gerekecek. Yabani otlar mantarların gelişimine negatif etki edeceği için onları mutlaka temizlemelisiniz.

Ağaçları diktikten sonra fidanlar küçük olduğu için yabani otları temizlerken dikkatli olmalısınız ve fidanlara zarar vermemelisiniz. En az iki yıl boyunca biçme işlemi yapmamanız önerilir. Fakat 3. Yıldan sonra biçme işlemi de yapabilirsiniz.

5. Bir köpek eğitin

Ağaçlarınız yetiştikten sonra onlara aşıladığınız trüf mantarı tohumu ile birlikte mantarlar yetişmeye başlayacaktır. Fakat trüf mantarı çeşitleri toprak altında yetiştikleri için onları bulmak kolay değildir.

Mantarları bulmak için çeşitli yöntemler kullanılır fakat en pratik ve etkili yöntem bir köpek yardımıyla bulmaktır. Bunun için bir köpek alıp, mantar kokusuna göre eğitebilirsiniz. Böylece mantarları kolayca bulabilirsiniz.

Mantarların yerlerini tespit etmek için kullanılan köpeklerin türleri genellikle Çatal Burun Köpek’tir. Bu köpeklerin koku alma duyuları çok iyidir. Eğitirken mantarı koklatın. Köpekler hemen aramaya başlarlar ve kokusunu alınca onlara yemeğini verin. Bu egzersizleri yaptıktan sonra, mantarı saklayın ve bulmasını bekleyin eğer hızlıca bulabilir hale gelirse, artık işinize yarayacaktır.

Tabi ki eğitilmiş köpekler de satılmaktadır. İsteğinize göre bunları da satın alabilirsiniz Tamamen size kalmış fakat fiyatlarının yüksek olabileceğini de aklınızda bulundurun.

6. Mantarın yetiştiğini işaretlere bakarak anlayın

Ağaçlarınız yetişmeye başladıktan sonra yaklaşık 4-5 sene mantar üretimi olmayabilir. Fakat mantarlar yetişmeye başladığında bazı işaretlerden bunu anlayabileceksiniz.

Ağaçların diplerinde yanmış alanlar görebileceksiniz. Bu alanlarda yabani otlar ve diğer otlar genelde olmamaktadır. Bunun sebebi, mantarların yabani otları öldürücü madde salgılamalarıdır.

Ayrıca ağaçta yosunlar ve kurt mantarları görürseniz, mantarların ağacın dibinde yetişmeye başladığını düşünebilirsiniz.

7. Hasat

trüf mantarı hasatı

Trüf mantarı hasatı yapmak için ilk ekim tarihinden itibaren yaklaşık 5-6 yıl beklemeniz gerekecek. Bu süreçte yanlış bir karar verip vermediğinizi sorgulamak için bulunduğunuz bölgede 4 mevsimin yani bir nevi akdeniz ikliminin yaşanıp yaşanmadığından emin olmalısınız. Çünkü trüf mantarları, değişken hava sıcaklıklarına ihtiyaç duyarlar.

Havanın çok soğuk olmaması gerekiyor. Eğer kış mevsimlerinde zemin donmuş halde kalıyorsa, mantarlar için olumsuz bir durumun oluşacağını unutmayın. Böyle durumlarda mantarların kalitesi düşer.

Ayrıca mantarları kış ayında hasat edeceğiniz için karla kaplı yerlerde büyük buz kütleleri oluşabileceğinden hasatınız olumsuz etkilenecektir. Bu nedenle karın azalmasını beklemelisiniz. Tabi ki kar olmayan bölgelerde yetiştiricilik yapmanız önerilmektedir.

Ekimin üzerinden 5-8 yıl geçtikten sonra mantarları hasat etmek için ağaçların diplerini kazmaya başlayabilirsiniz ve buradaki mantarları çıkarabilirsiniz.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliğinin Avantajları Neler?

 • Trüf mantarı yetiştiriciliği, çok kar bırakmaktadır. Çünkü çok nadir bulunmakta ve lezzetlidir. Bu nedenle yatırımcılar iyi kar elde ederler.
 • İlk ekimden itibaren çok uğraş gerektirmez. Dönem dönem ufak bakımlarla hasat edilebilir hale gelir.
 • Hasatı zor değildir. Köpek yardımıyla yerleri tespit edilebilir.

Trüf Mantarı Yetiştiriciliğinin Dezavantajları Neler?

 • Ekimden hasata kadar uzun bir süre beklenmesi gerekir. Bu yüzden sabırlı olmak lazım. Birçok kişi bu nedenle bu işi bırakabilmektedir. Birçok kişi de daha işe başlamadan vazgeçiyor.
 • Yetiştirilik oldukça masraflıdır. Dönüm başına 50-60 bin TL gibi masraflar gitmektedir. Aşılı ağaç fidesi alımı, sulama sistemi, kireçleme işlemleri gibi masraflar az değildir.
 • 5-6 yıl gibi bir süre bekledikten sonra tam verim alınamayabilir. Bu nedenle fazladan 2-3 yıl daha beklenmesi gerekebilir.

Trüf Mantarları Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Konular

Trüf Mantarı Tohumu Nasıl Bulunur?

Trüf mantarı tohumu dendiğinde akla sanki bitkiler gibi tohumları toprağa ekip, onlardan mahsül elde etmek gibi düşünceler gelebiliyor. Fakat burda tohumdan kasıt spor ya da misellerdir.

Trüf mantarı yetiştiriciliği için tohum ekemezsiniz. Bunun yerine bir alana dikeceğiniz fidelere mantar sporu aşılarsınız. Aksi halde doğal olarak trüf mantarları yetişmez.

Trüf Mantarı Üretimi Kolay Mı?

Trüf üretimi aslında zor değildir. Sadece yüksek maliyet ve zaman gerektirir. Bu mantar türün yetiştirmek istediğinizde dönüm başına yaklaşık 50-70 bin gibi bir yatırım yapmanız gerekecek. Ayrıca bu masrafları yaptıktan sonra 5-6 yıl beklemeniz gerekecek.

Bunun dışında düzenli olarak ağaçları sulamanız ve toprağın pH değerine göre kireçlemeler yapmanız gerekecek.

Üretimdeki en zor kısım en baştaki ağaç dikme zamanlarıdır. Dönüm başına 100 ağaç diktiğinizi düşünürseniz, bunun biraz yorucu olduğunu tahmin edebileceksiniz.

Trüf Nerelerde Yetişir?

En baştan beri bahsettiğim üzere Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerde yetişmektedir. Eğer siz yetiştiricilik değil de toplayıcılık yapmak istiyorsanız yine akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlere bakmalısınız.

Trüf mantarı nasıl yetiştirilir sorusunu soranlar için Türkiye’de Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yetiştiricilik yapılabileceği cevabını verebilirim.

Trüf Mantarı Yetişticiliği Kursu Var Mı?

Ülkemizde belirli dönemlerde açılan yetiştirme kursları bu mantar türü için bulunmamaktadır. Fakat önceki yıllarda çeşitli üniversite ve orman müdürlüklerinde kurslar verilmiştir. Kursların başarısı az olduğu düşünüldüğü için olsa gerek uzun zamandır bu konuda bir kurs göremiyoruz.

Eğer siz de yetiştiricilik yapmak isterseniz, araştırma ve çalışmalar yapan üniversitelere başvurabilirsiniz. Ayrıca trüf yetiştiriciliğinin yoğun olduğu İtalya ve Fransa gibi ülkelerdeki danışman firmalardan bilgi alabilirsiniz.

Trüf Mantarı Faydaları Nelerdir?

Trüf mantarı ne işe yarar sorusuna cevaben aşağıdaki maddeleri okuyabilirsiniz.

 • Çok rastlanan akciğer, meme ve kolon kanserlerindeki zararlı hücreleri öldürücü bir etkisi vardır.
 • İçerisinde sodyum, C vitamini, fosfor, magnezyum, demir ve manganez bulunur. Ayrıca trüf mantarı yağı, doymuş ve doymamış yağ bakımından zengindir.
 • Hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı koruyucu bir özelliği vardır.
 • Kalori dostu ve doyurucudur.
 • Likopen ve C vitamini içerdiği için antioksidan bakımından zengindir.

Trüf Mantarı Fiyatı 2022 Yılında Ne Kadar?

truf mantarı fiyatı, trüf mantarı fiyatları

Trüf mantarları oldukça değerli mantarlardır. Az bulunmasının ve çok lezzetli olmasının fiyatlar üzerindeki etkisini açık şekilde görebiliyoruz. Trüf mantarı kilo olarak satılabildiği gibi pahalı olduğu için gram olarak da satılmaktadır.

Siyah ve beyaz trüf mantarı fiyatları farklılık göstermektedir. Beyaz olanlar daha değerlidir. Yapılan son müzayedelerde beyaz mantarların kilogram fiyatları 3500-4000 doları bulmuştur. Siyah mantarlar ise 800-1600 dolar arasında alıcı bulabilmektedir.

Özellikle Avrupa ülkelerinde bu mantar türüne ilgi oldukça fazladır. Müzayedeler ve mezatlar düzenlenerek satış işlemleri yapılır. Bu açık artırmalarda mantarlar kalitelerine göre fiyatlanırlar.

Trüf mantarı çeşitleri arasında yer alan bordo trüf mantarı da soğuk mevsimler de yetişmektedir. Fakat yukarıdaki mantar çeşitlerine göre daha ucuza satılmaktadır. 300-800 dolar arasında fiyatları bulunmaktadır.

Yazımda trüf mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir ayrıntılı şekilde anlattım. Eğer mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, istiridye mantarı yetiştiriciliği ve kuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği adlı yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

2 Comments
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
 1. Toplum yararı için, kendinize çok faydalı bir misyon seçmişsiniz. Değerli emek ve gayretleriniz için teşekkür ederim.
  Çok kişiye rehber olacağınıza inanıyorum.Başarılar selamlar.

  • Reply
   Aydın Karaman 02/06/2020 at 11:24

   Bu güzel yorumun için çok teşekkür ediyorum. Faydalı olabildiysek ne mutlu. :))

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general