Tavuk Cinsleri ve Çeşitleri [Yumurta, Süs ve Etlik Tavuk Irkları]

ejderha tavuğu, tavuk cinsleri

Tavuk cinsleri ve özellikleri hakkında Türkçe olarak okuyacağınız en kapsamlı yazıya hoş geldiniz!

Bu yazımda etlik, yumurta, süs tavuk cinsleri neler, bunların özellikleri nasıl gibi birçok sorunun ayrıntılı cevabını bulacaksınız. Tavuk yetiştiriciliğine başlamak isteyen herkes için de rehber bir yazı niteliğinde oldu.

Ülkemizde son derece yaygın olan kümes hayvancılığında farklı tavuk çeşitleri besleyenleri görmek mümkün. Tavuk yetiştiriciliği yapılmasının üç farklı amacı bulunmakta. Süs tavukları, yumurta tavukları ve etlik tavuklar yetiştirerek bu şekilde gelir elde etme amaçlanmaktadır.

Amaca göre beslenilecek ideal tavuk ırkları değişiklik göstermektedir. Bu yazımda olabildiğince farklı tavuk çeşitleri ve ırkları ele almaya çalıştım.

Tavuk Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Tavuk cinsleri deyince yüzlerce farklı tavuk ırkı bulmak mümkün. Ancak kolaylık olması açısından bunları yetiştirilme amacına uygun olarak kategorilere ayırıyoruz. Şöyle kategorilendirmek mümkün.

  • Süs Tavuk Cinsleri
  • Yumurta Tavuk Cinsleri
  • Etlik Tavuk Cinsleri

Birbirinden ilginç tavuk çeşitleri bulunmakta. Dünyanın değişik bölgelerinde bulunan bu tavuk türleri arasında yetiştirilme amaçları bakımından farklılıklar bulunuyor. Yumurta tavukları ile süs tavukları beslenip yumurtaları veya kendileri satılma amacında kullanılırken, etçi tavuk ırkları kesilerek etleri satılmakta.

Öncelikle süs tavuk cinsleri ile başlamak istiyorum. Dış görünüşleri nedeniyle beslenme amacı hobi veya alınıp satılma şeklinde olan bu tavuklar arasında paçalı tavuk cinsleri en çok rağbet görenler arasında. Gelin başlayalım.

Süs Tavuk Cinsleri

Adı üstünde süs tavuk cinsleri görünüş itibariyle diğer tavuklardan farklı olan tavuklardır. Tavuk denilince akla ilk önce yumurta ve et gelse de süs tavukları sayısı da oldukça fazla.

Süs tavuğu yetiştirerek ciddi miktarlarda paralar kazanmak mümkün. Özellikle az bulunan türler yüksek fiyatlardan alıcı bulmakta. Bu iş biraz da tutku meselesi. Süs tavuklarına özel merak duyanlar bu cinsleri beslemek için son derece dikkat etmeliler çünkü diğer tavuklara göre biraz daha narin yapıdadırlar.

Bazı süs tavuğu cinsleri var ki görenler bunların tavuk olduğuna inanamıyor. Bazı süs tavukları sanat eseri gibi dururken, bazıları bildiğimiz tavuklardan çok daha büyük veya küçük hatta daha tüylü veya tüysüz olabiliyor.

Süs tavuk ırkları genel olarak süs amacıyla kullanıldığı için zengin kesimler tarafından alınıp beslenilmekte. Dolayısıyla bu ırkların geneli değerli tavuk cinsleri olarak gösterilmekte. Bu yüzden alış ve satış fiyatları da yüksek olmakta.

Ejderha Tavuğu

Bu süs tavuk cinsleri başka bir ad ile de bilinirler: Dong Tao tavuğu. Ejderha tavuk cinsi ismini ayaklarından almıştır. Ayrıca Ejderha ayaklı tavuk şeklinde de adlandırılırlar. Vietnam’daki Dong Tao bölgesinde bulunan endemik bir tür olan bu tavuk oldukça sıra dışı bir görünüme sahip.

ejderha tavuğu

Kırmızı ve iri bacaklara sahip olan ejderha tavuğu gerçekten eşsiz bir tavuk cinsi olarak karşımıza çıkıyor. İşin ilginç tarafı ejderha tavuğu 6 kg ağırlığa kadar ulaşabilir ve insan bileği kadar kalın bacaklara sahip olabilir.

Eti çok lezzetli olduğu söylense de etlik tavuk cinsleri arasında değildir. Yüksek fiyatlara satıldığından kraliyet ailesi için yetiştirildiği bilinmektedir. Etini sadece lüks restoranlarda bulmak mümkündür.

Süs tavuk cinsleri arasında görünüş itibariyle en çirkinlerinden biri olabilir ancak bu tavuğun bacaklarının farklı oluşu onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliğidir. Ayaklarından yapılan çorbanın bile 800 dolar fiyatı ve afrodizyak etkisinin olduğu söylenmekte.

Bu tavuk türleri hava şartlarına karşı hassastır. Ayrıca diğer tavuklara nazaran daha az sayıda yumurta verirler. Bacaklarından dolayı kuluçkaya yatmaları zor olmaktadır.

Dünyanın en pahalı kümes hayvanları arasında gösterilmekteler. Ejderha ayaklı tavuk fiyatları 1800 dolar civarındadır. Fiyatlarının bu denli yüksek olması sayılarının da az olmasından kaynaklanmaktadır.

İran Tavuğu

Tokak tavuğu ve beç tavuğu olarak da bilinen bu süs tavuklarının anavatanı Güney Afrika’dır. Süs tavuğu olmasının yanı sıra etlik tavuk olarak da beslenmektedirler.

Bu tavuk cinsleri 12 yıla kadar yaşarlar. Beç tavuk cinsinin eti ve yumurtası lezzetlidir. Bu amaçlarla da yetiştirilmektedir. İran tavuğu ilkbahar aylarında ürer. Nisan, Mayıs aylarında kuluçkaya yatar ve kuluçka süreleri 30 gündür.

iran tavuğu

Bir kerede 20 yumurta bırakabilirler, yumurtaları normal yumurtalara göre daha küçük olur. Tadı ise çok lezzetli olduğundan özellikle Avurapa’daki lüks restoranlarda kullanılır.

İran tavuğu baş bölgesi çıplak ve boynunda kırmızı derisi olan bir cinstir. Beyaz benekleri tüylere sahiptir. Yaklaşık olarak 1 -1,5 kg ağırlığında olurlar. Az da olsa uçabilen tavuk ırkları arasında yer alırlar. Yabani türleri sürü halinde yaşar ve geceleri ağaç üstünde geçirirler.

Hem etçil hem de otçul olarak beslenirler. Doğada buldukları böcekleri yerler. Hatta Tokat’ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına sebep olan keneleri yemeleri için doğaya salınmışlardır. Bu yüzden tokat tavuğu olarak isimlendirilip diğer şehirlerde de bu yöntem uygulanmıştır.

Hint Tavuğu

Bazı kaynaklara göre dünyanın en eski evcil kümes hayvanı hint tavuğu olarak bilinmektedir. İsmini anavatanı olan Hindistan’dan almıştır. Günümüzde de en çok orada bulunmaktadır. Bu tavuk türü ayrıca asil tavuk olarak da bilinmektedir.

Dünya genelinde “Asil” ismiyle bilinseler de Hint kökenli olmalarından dolayı bizim ülkemizde Hint tavuğu kullanılmaktadır. Ayrıca Hint horozları dövüş horozu olarak bilinmektedir.

hint tavuğu

En önemli özellikleri bir seferde 10 yumurta bırakıp kuluçkaya yatmalarıdır. Dövüşçü ve saldırgan özelliklerinden dolayı civcivlerini dış tehlikelere karşı korurlar. Bu yüzden de sevilen tavuk ırkları arasında gösterilirler.

Bu tavuk cinsleri Asil olarak adlandırılmasının sebebi safkan olmalarıdır. İnsanlara karşı uysal ve güven vericilerdir. Hint tavuğu yumurtası verimi oldukça düşüktür. Öyle ki yılda en fazla 40 yumurta verebilirler. Ağırlıkları ise 1,5-2 kg arasındadır.

Kas ve kemik yapısı sağlamdır. Duruşu ve görünüşü heybetlidir. Uçma kabiliyetleri gelişmemiştir. Tüyleri kırmızı, siyah, beyaz ve gri renklerdedir. Sert ve çok tüye sahiptir. Civciv halleri geç gelişim gösterir.

Polonya Tavuğu (Rahibe Fizan)

İlginç ve sevimli görünüme sahip süs tavuk cinsleri arasında yer alan diğer bir tavuk cinsi de polonya tavuğu. Polonya tavuğu ve Rahibe Fizan tavuğu olarak da bilinirler. Süs tavukları arasında en gözde olanlar arasındadırlar.

En önemli özelliği gövdesindeki siyah ve kafasındaki adeta saçı andıran beyaz tüyleri. Bakımının zor oluşu ve az üremeleri nedeniyle oldukça değerli tavuklardır. Süs tavuğu yetiştiriciliği yapanların ilgisini çeken cinslerden biri de rahibe fizan tavuğudur.

fizan tavuğu - polonya tavuğu

Sakin ve uysal mizaca sahip olan bu tavuk türünün gövdesinde sadece siyah ve kafasında sadece beyaz tüyler bulunur. Bu da oldukça güzel bir görünüme sahip olmalarını sağlar.

Yılda ortalama 100 – 150 yumurta verebilen bu cins üreme konusunda da verimli değildir. Polonya tavuğu isminde de bilinen bu cins üretimi zor olduğundan tavuk güzellik yarışmalarında da dikkat çekiyor.

Uçma yetenekleri gelişmemiş bir türdür. Yumurtalarının rengi beyazdır. Ağırlıkları ise 1 – 2 kg arasındadır. Altın ve gümüş renginde olanları da vardır. Gösterişli ve göz hoş gelen yapıları vardır. Bu yüzden şov amaçlı beslenmeye uygundur.

Endülüs Tavuğu

Kökeni hakkında pek bilgi sahibi olunmayan türlerden biridir. En dikkat çekici özelliği ise tüylerinin rengi. Siyah ve beyaz tüy genleri eksik baskın, melezlerinin ise tüyleri mavi olan güzel görünümlü tavuk cinsidir. Mavi endülüs tavuğu aşağıdaki resimde de görüleceği gibi göze hoş gelen bir renge sahiptir.

endülüs tavuğu

İspanya Endülüs’e özgü yerli bir tavuk türüdür. Genlerinden dolayı endülüs tavuğu çaprazlama konusunda örnekler verilmektedir. Bu çaprazlamalarda iki mavi tavuğun çiftleşmesinden %50 mavi, %25 siyah ve %25 splash yani beyaz renk civcivler oluşur. Beyaz tavuklar ile siyahlar çiftleştiğinde ise tamamen mavi civcivler oluşmakta.

Ağırlıkları ise 4-5 kilo civarındadır. Sert iklim koşullarına dayanıklıdır. İnsanlarla olan ilişkisi sıcaktır. Serbest bırakılmayı severler. Uçma kabiliyetleri ise az gelişmiştir.

Yıllık yumurta verimi 150-200 arasındadır. Yumurta rengi ise beyazdır. Süs tavuğu olmasının yanı sıra yumurtası için de beslenmektedir. Ülkemizde nadir görülen cinslerden biridir.

Zibrit Tavuğu

Bu ırk, tavuk ırkları arasında en güzel görünüme sahip olanlardan biridir. Zibrit tavuğu tüyleri ile göze hoş gelen bir güzelliğe sahiptir. Geçmişi eskiye dayanan İngiliz orjinal minyatür tavuk ırklarından biridir.

Süs tavukları arasında yer alan bu cins Fizan tavuğuna da benzemektedir. Günümüzde genellikle süs tavuğu olarak beslenmektedir. Altın, gümüş ve devetüyü renklerinde tüylere sahiptir.

zibrit tavuğu

Mizaç bakımından dost canlısı, hareketli ve kendini sevdiren bir türdür. Agresif değillerdir, aksine ürkek davranırlar. Kanatlarının büyük oluşundan dolayı uçma yetenekleri nispeten vardır.

Zibrit tavuk yaklaşık olarak 500 gram ağırlığında olmaktadır. Yılda yaklaşık 50-70 yumurta verebilirler. Yumurtaların renkleri de beyazdır. Genetik yapılarından dolayı horozları kısır olduğundan üreme yetenekleri kısıtlıdır.

Beslemesi ve bakımı zor bir hayvan olarak bilinmekte. Küçük ve narin yapılarından dolayı güvercin beslermiş gibi hissettirmekte. Evcilleştirilmesi kolaydır ancak iklim şartlarına adapte olmaları oldukça zordur. Kolay hastalanabilirler.

Sevimli bir kümse hayvanı olarak beslenebilirler. Eğer kümes hayvanı yetiştirmeye yeni başlayan biri iseniz tercih etmeniz önerilmiyor. Bunun yerine bakımı daha kolay olanlarla başlayıp, tecrübe kazandıkça bu türü besleyebilirsiniz.

Zibrit tavuğu fiyatları ise değişkenlik göstermektedir. Kimi satıcılar 300 TL civarı bir fiyat politikası izlerken kimileri 400 liraya kadar çıkmaktadır.

Wyandotte Tavuk

Kümes hayvanları arasında en güzel görünüme sahip ırklardan biri de Wyandotte tavuğu olarak gösterilmektedir. Bu tavuk cinsi aslında melezdir. Brahma, Koşin ve Hamburg ırklarının melezlenmesiyle ortaya çıkmıştır.

Bu tavuk cinsi hem süs, hem et, hem de yumurta için beslenmektedir. Üç özelliği barındıran nadir türlerden biri olan Wyandot tavuğu göz alıcı tüyleri ile kendisine hayran bırakmaktadır. Bu güzelliğinden dolayı ben de süs tavukları arasında gösterdim.

wyandotte tavuk

Wyandotte tavuk özellikleri nelerdir diye bakacak olursak; öncelikle .ok farklı renklere sahip bir tavuk türüdür. Ancak en popüler olan wyandot silver denilen gümüş renginde olanıdır. Uyumlu ve insan canlısıdır. Annelik içgüdüsü gelişmiştir. Gürültülü olduklarından şikayet konusu olabilirler.

Yumurta verimi konusunda çok iyi olmasalar da yılda 150-170 arası yumurta verebilirler. Yumurtaları kahverengidir. Ağırlıkları ise 50-60 gr aralığındadır. Tavuklar iyi beslendikleri takdirde 3 kg kadar çıkabilirler.

Wyandotte tavuk fiyatlar yine satıcıdan satıcıya değişse de 200 TL adet fiyatıyla satılmaktadır. Toplu alımlarda satıcılar indirim uygulamaktadır.

Paçalı Tavuk Cinsleri

Süs tavukları içinde önemli bir alt kategoriyi de paçalı tavuk cinsleri oluşturur.

Paçalı tavuklar ayak bölgesindeki paçaları nedeniyle göze hoş gelen bir görünüme sahiptirler. Ayrıca bu tavuklarda vücutlarının diğer bölgelerindeki tüyler de daha gelişmiş düzeyde olur.

Paçalı tavuk cinsleri, süs tavukları arasında oldukları için görünümlerine de ayrıca önem verilir. Çamuru sevmezler. Bu yüzden daha temiz alanlarda yaşama şansı bulurlar. Zaten halihazırda göze güzel görünen bu tavuklar temiz ortam nedeniyle daha da güzel görünürler.

Brahma Tavuğu

Süs tavukları içinde en çok bilinen ve sakinliği sayesinde yetiştirmesi nispeten daha kolay olan ırktır. Brahma tavuk türleri oldukça güzel ve tüylüdür. Gösterişli ve süs tavuğu olmaya uygundur. İklim şartlarına dayanıklı olduklarından yaz ve kış aylarında beslenebilir.

brahma tavuk

Brahma tavuğu yılda kaç yumurta verir? Net bir sayı verilemese de yılda ortalama 100-150 yumurta arası değişmektedir. Yani çok fazla yumurtlamazlar. Brahma tavuğu yumurtası kahverengidir. Orta büyüklükte yumurtalara sahiptir. Yaklaşık 50-60 gram ağırlığında yumurtalardır.

Brahma tavuk yumurtası fiyatları ise oldukça yüksektir. Büyüklüğüne göre tanesi 10 – 30 TL arasında değişim gösterir. Bu yüzden ticari olarak kazançlıdır.

Eti çok lezzetli olsa da değerli bir süs tavuğu olduğu için hiç kimse kesip etini yemek istemez. Yavaş büyürler ancak bünyeleri hastalıklara karşı dayanıklıdır. Brahma tavuk cinsi ortalama 4,5 – 5 kg arasında olmaktadır.

Ayaklarında da tüyleri bulunduğundan paçalı tavuk olarak da nitelendirilebilirler. Paçalarından ötürü iyi temizlenmeleri gerekir. Çamuru sevmezler. Gezmeyi sevdiklerinden uygun ortam oluşturmak gerekir. Özellikle tüy değişim zamanlarında özel bakım yapılması gerekir.

Brahma tavuk yetiştirmek uzmanlık gerektirir. Kümesleri temiz tutulmalı, yemleri ve suları mutlaka verilmeli. Ayrıca hastalık ve parazitlerden korumak için temizliklerine önem verilmeli. Ayak ve paçaları kontrol edilmeli ve en az 3 ayda bir kez yıkanmalı.

Brahma tavuk fiyatları ise büyüklüğü ve şekline göre değişmekle birlikte, çoklu alımlarda da satıcılar tarafından indirim uygulanmaktadır. Brahma tavuk özellikleri genel itibariyle bu şekildedir.

Cochin (Koşin) Tavuğu

Cochin tavuğu da paçalı tavuk cinsleri arasında yer almakta. Brahma tavuğu ile benzer özellikler göstermekte.

Cochin tavuğu; Dev Cochin ve Cüce Cochin olarak ikiye ayrılır.

dev cochin tavuğu - koşin tavuğu - paçalı tavuk cinsleri

Dev Cochin tavuğu ve horozuna örnek

Dev Cochin tavuğu ve horozu 5-6 kilo ağırlığa erişebilir. Yumurta verimleri düşüktür. Ancak etlik tavuk cinsi olarak da sık kullanılmazlar. Çünkü süs tavukları arasında yer alırlar.

Cochin Tavukları da Brahma’lar gibi sakinliği ile bilinir. Çocuklarla iyi anlaşır. Bu yüzden aileler tarafından süs tavuğu olarak sıklıkla tercih edilirler.

Yumurta verimleri yine Brahma’lar gibi oldukça azdır. Ancak sık sık kuluçkaya yatarlar. Yavrulama açısından verimli olurlar ve çabuk çoğalırlar.

Bir de Cüce Cochin tavuğu vardır. Bunlar Dev Cochin’lerin minyatür halinde ve yine oldukça tüylü ve paçalı tavuk cinsleri arasındadır.

cüce cochin tavuğu
Cüce Cochin Tavuğu
Brahma ve Cochin Tavuğu Arasındaki Farklar

Brahma ve Cochin tavuğu oldukça benzer görünmektedir. İki tavuk ırkı da oldukça büyük 5-6 kg ağırlığa ulaşabilen tavuklardandır. İkisi de paçalı tavuk cinsleri arasında yer alır. Peki Cochin ve Brahma tavuklarını birbirinden nasıl ayıracaksınız.

Brahma tavuğu görünüş açısından oldukça standart  ve genellikle siyah beyaz renklerdedir. Buff Brahma dediğimiz türü sarı ve kırçıllı renkler taşırken Dark Brahma türü gri renkte olabilmektedir.

Brahmanın aksine Cochin tavuğu oldukça çeşitli görünümlerde karşımıza çıkabilir. Onları renginden değil tüy yapısından ayırt edebilirsiniz. Çünkü hemen her renk ve desende Cochin tavuğu görebilmeniz mümkündür.

Cochin tavuğu, Brahma’ya göre daha tüylü ve paçalıdır. Paça kısmındaki tüyler yüzünden butları görünmez. Brahma’larda butları görebilmek mümkündür.

İbikleri farklıdır. Cochin tavuğunda ibikler tek sıra ve büyük şekilde iken Brahma’da küçük ve bezelye ibik denilen 3 sıralı görünümde ibikler vardır.

Brahma’ların kuyrukları orta uzunlukta iken Cochin tavuğu kuyruğu oldukça kısadır.

Brahma’ların sırtında U harfine benzer bir eğrilik yer almaktadır.

Cochinler, tüyleri yüzünden daha top gibi bir görünüme sahip; boynu, butları ve kuyrukları tüyler yüzünden rahatça seçilemeyen bir tür. Brahmalar ise daha dengeli bir görünüme sahip.

Sultan Tavuğu

Milli ırk olarak bilinen Sultan Tavuğu beyaz ve oldukça tüylü bir tür. Paçalı tavuk cinsleri arasında yer alıyor. Paçasında ve kafasının üstünde ekstra tüyler yer almakta.

sultan tavuğu

Sultan tavuğunun kökeni Türkiye. Yıllarca padişahlar tarafından yabancı elçilere hediye edilen bir tavuk ırkı olmuş. 1850’li yıllarda İngiltereye götürülmüş. Ardından da ABD’ye. Sonrasında Sultan tavuğunun Türkiye’deki nesli tükenmiş.

2000’li yılların başında hobi tavukçuları aslında Türkiye kökenli olan ama Türkiye’de tükenen Sultan tavuğunu Avrupa’dan tekrar getirmişler.

Oldukça sakin, uysal ve çocuklar için tehdit oluşturmayacak bir tavuk cinsi.

Habeş Tavuğu

En sıra dışı görünen tavuk cinslerinden biri de Silkie olarak da bilinen habeş tavuğu cinsidir. Süs tavuğu türleri arasında en popülerlerden biri olan bu tavuk beyaz, gri ve altın renkte ipeğimsi tüylere sahiptir.

habeş tavuğu

Oldukça sevimli olan habeş tavuk cinsi yılda yaklaşık olarak 100-120 yumurta verebilmektedir. Habeş tavuğu yumurtası rengi ise krem ve kahverengidir. Yumurtaları küçük-orta büyüklüktedir. Süs tavuğu olarak yetiştirilmesinin yanında eti için de beslenebilmektedir.

Görünüşlerinden ötürü dünyanın en güzel tavuğu olarak nitelendirilmektedirler. Ancak bu göreceli bir kavram. Kimine güzel gelmese de görünüş olarak sempatikler.

Arkadaş canlısı ve uysal özelliklere sahip olan habeş tavuğu, tüylü olmasına rağmen soğuk hava şartlarına dayanıklı değildir. Bu yüzden uygun iklim şartlarında beslenmesi tavsiye edilmektedir. Ortalama ağırlıkları ise 1,5-2 kg arasıdır.

Yumurtlama anlamında iyi bir tercih olamasalar da sahiplerine yakın davrandıklarından hatta bağlandıklarından sevilmek için bile beslenebilmektedir. Görünüş olarak komik olmalarının yanında kucağa gelirler hatta kendilerini sevdirmekten hoşlanırlar.

Habeş tavuğu fiyatı büyüklüğüne bağlı olarak 200 TL den başlamaktadır. Elbette piyasa koşullarına göre farklı fiyatlandırmalar uygulanabilmektedir.

Yumurta Tavuğu Cinsleri

Tavuk beslemenin en önemli amacı yumurta elde etmektir. Ülkemizde yumurtası için beslenen kümes hayvanlarında tavuk başı çekmektedir. Yumurta tavuğu ırkları arasında da yıllık verdikleri yumurta sayısına göre farklılıklar olmaktadır.

En besleyici hayvansal gıdalardan biri olan yumurtanın yıllık verim sayısı beslenilen tavuğun cinsine ve beslenme kalitesine göre değişmekte. Tavuk besleyip yumurtalarını satarak gelir elde edenler de en verimli tavukları tercih etmektedir.

Yumurtacı tavuk ırkları olarak değerlendirilen bu tavukların yumurta verimleri yüksektir. Yumurtalık tavuk cinsleri olarak da gösterilirler. Şimdi gelin en iyi yumurta tavuğu hangisi veya hangileri olduğuna detaylıca bakalım.

En İyi Yumurta Tavuğu Hangisi?

Yıllık verdiği yumurta sayısı bakımından en çok yumurtlayan tavuk cinsi olarak ligorin tavuk, austrolorp tavuk, lohman tavuk, ataks tavuk, pleymut tavuk gibi cinsler yer almaktadır. Yazının devamında ise tüm bu cinslerin yılda ne kadar yumurta verdiği ayrı başlıklar altında yer almakta.

Eğer tavuk beslemeye yeni başlayanlar için önemli bir uyarı; alacağınız tavuk cinsleri ne kadar yumurta elde edeceğiniz konusunda oldukça kritik bir konudur. En iyi yumurta tavuğu hangisiyse onlardan birini seçmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da her tavuk cinsi birbiri ile iyi geçinememektedir. Bu yüzden huy ve mizaçlarına da dikkat etmelisiniz.

Bazı yumurta tavuğu cinsleri var ki yılda neredeyse hiç yumurta vermez. Bazıları da (bunları aşağıda sıraladım) yılda 250’den fazla yumurta vererek yüzünüzü güldürebilir. Eğer yıl boyunca yumurta verimi yüksek olsun istiyorsanız doğru cinsi seçmek çok önemlidir. Bu yüzden aşağıda en çok yumurtlayan tavuk cinsleri arasından seçim yapmanız önerilir.

Ligorin Tavuk

Asıl ismi Leghorn tavuğu olan ancak ülkemizde ligorin tavuğu olarak bilinen İtalya menşeili bir tavuk cinsidir. Anavatanı Hollanda olarak belirtilmektedir. Yumurta verimi konusunda oldukça başarılı olan ligorin tavuk cinsi ülkemizde de en çok beslenen tavuk türleri arasında yer almaktadır. Zaten Hollonda tavuk ırkları, yumurta tavuğu olarak genel anlamda başarılıdır. Ligorin tavuk satanlar da yine azımsanmayacak kadar çoktur.

Ligorin tavuk özellikleri arasında dünyada en çok beslenen yumurta tavuk ırkları arasında yer alması sayılabilir. Öyle ki beyaz yumurtaların büyük bir çoğunluğu bu tavuk cinslerinden elde edilmektedir.

ligorin tavuk - en iyi yumurta tavuğu

Yumurta tavuk ırkları olmalarının yanında az yem yiyerek fazla yumurta vermeleri bir diğer avantajıdır. Bu yüzden de bu ligorin tavuğu az yem yiyen, çok yumurta veren tavuk olarak bilinir. Maliyet-performans ilişkisi bakımından tercih edilmesi en mantıklı tavuk cinsidir.

Yumurta tavuğu denince akla ilk gelen tavuk cinsleri arasında olan ligorin tavukları, diğer yumurta tavukları ile kıyaslandığında birçok avantaja sahip olduğu görülecektir. En başta diğerlerine kıyasla daha az yem tüketir. Yumurta yapmaya daha erken başlar. Hastalıklara karşı dirençlidir.

Ligorin tavuğu yılda kaç yumurta yapar? Yumurta sayısı yetiştirildiği ortama göre değişmektedir. Doğal ortamda yetiştirildiğinde 250-300, suni ortamda ise 300-320 kadar yumurta verebilmektedir. Yumurtaları beyaz renkte, orta büyüklükte ve 60-70 gram aralığındadır. Bazı kesimler tarafından en iyi yumurta tavuğu olarak gösterilmektedir.

Doğal ortamda beslenen ligorin tavukları 20. haftalıkken yumurta vermeye başlarken, suni ortamda yetiştirilenler 16. haftadan itibaren yumurta yapar. Ancak doğal yani organik şekilde yetişen tavukların yumurtaları daha kaliteli olur ve daha uzun süre yumurta verir.

Ligorin tavuk fiyatları ise tane başına 25-30 lira arasında değişkenlik gösterir. Tabi bu fiyatlar satıcısına göre de farklılık göstermektedir.

Sussex Tavuk

Hem yumurta tavuğu cinsleri hem de etlik tavuklar arasında yer alan bir tavuk cinsidir. Sussex tavuğu etlik olanı, yumurtalık olanından yaklaşık 4 kat daha büyüktür.

Bir çok üretici tarafından yumurtaları ve eti için beslenen popüler bir tavuk cinsidir. Kendi içinde farklı renklere ayrılmaktadır. En yaygın olanları ise beyaz gövdeli, boyun ve kuyruğu siyah tüylü tavuklardır.

sussex tavuk - yumurta tavuk ırkları

Sakin ve evcil yapıları ile yetiştirmesi rahat bir tavuktur. Geniş ortamlarda yetiştirildiğinde daha verimli olabilmektedirler. Ayrıca dayanıklı tavuklardır. Kış şartlarının üstesinden gelirler.

Suusex tavuk yumurta verimi ise yılda yaklaşık olarak 250-280 aralığıdır. Yumurta renkleri kahverengi veya beyazdır. 11 aylıkken yumurta vermeye başlayan suseks tavuğu 4 yıla kadar verimli bir şekilde yumurtlar.

Yem tüketimi konusunda Ligorin kadar avantajlı değildir. Çünkü ona göre daha büyük bir tavuktur. 3,5 kg ağırlığa erişebilir. 6 aylık olduğunda eti için kesilebilir büyüklüğü gelmektedir. Susseks tavuğu iyi bir etlik tavuktur.

Australorp Tavuk

Güncel olarak bir yılda en çok yumurtlayan tavuk cinsi unvanını 364 yumurta ile elinde bulunduran Australorp tavuğu yeni başlayanlar için önerilen cinslerden biridir. Hem insan dostu olmaları hem de fazla miktarda yumurta vermeleri tercih sebebi olmaktadır. Ülkemizde astrolog tavuk olarak da bilinir.

austrolortp tavuk

Adından da anlaşılabileceği üzere Avustralya menşeili bir cinstir. Australorp tavuk özellikleri arasında en bilineni genellikle yumurta tavukları olarak kullanılmalarıdır. Yılda ortalama 250 yumurta verebilmektedirler. Elinde bulundurduğu rekor sebebiyle yılda 300-320 yumurta verebildiği söylenmektedir ancak günümüzde bu pek görülmemektedir. Yumurta renkleri açık kahverengidir.

Yumurtlamaya 20 haftalıkken başlar. Ancak 5 yıla kadar verimli bir şekilde yumurta verebilir. Bu özelliği ile diğer tavuk ırkları ile ayrışmaktadır. Ancak hastalıklara ve hava koşullarına direnç konusunda Sussex ve Ligorin kadar başarılı değildir.

Australorp tavuk fiyatları satıcısına göre 50-60 liradan başlamaktadır. Tabi bu fiyat tavukların büyüklüğüne göre de değişmekte.

RIR Tavuk (Rhode Island Red)

Rhode Island Red kısaltılmış adıyla RIR tavuk cinsi dayanıklılığı, çabuk gelişmesi, uyumlu olması ve hem et hem de yumurta verimi ile bilinmektedir.

rır tavuk

Adından da anlaşılacağı üzere kırmızı renkli tüyleri vardır. Beyaz tüylü olanları da vardır ancak nadirdir. Genel olarak kırmızı renkli RIR tavuklar ile daha sık karşılaşılmaktadır. Kuyruk kısımları ise siyah renktedir.

RIR tavuk ağırlıkları ise 3,5 kg’a kadar çıkmaktadır. Horozları ise 3,9 kg seviyesine kadar ulaşabilmektedir.

Rır Tavuk yumurtaları kahverengidir. Yılda 230-250 yumurta arası verimi vardır. Yumurtaların ağırlığı ortalama 60-65 gram arasındadır. Yumurta verimi yüksektir ancak verimi düştüğünde et verimi de sağlayacağından avantajlı bir tavuk türüdür.

Zaten 1850’lerden sonra adını da aldığı Rhode Island bölgesinde birkaç farklı tavuk türünün melezlenmesi ile oluşturulmuş bir tavuk ırkıdır.

Gezmeyi yani serbest dolaşmayı seven bir türdür. Sağlıklı koşullarda yetiştiğinde uzun zaman yumurta verebilirler. Diğer tavuk türleri üretilirken RIR horozu kullanılabilmektedir. Kümesinizde bir tane bulundurulması tavsiye edilir.

Lohman Tavuk

Yumurta tavukları besleyenler için öncelikli amaç az yem ile çok yumurta veren tavukları yetiştirmektir. Çünkü az yem az masraf demektir. Buna rağmen yüksek verimli yumurta varsa tadından yenmez.

Lohman tavuğu da az yem tüketip yüksek yumurta verimi olan bir tavuk ırkıdır. Bu yüzden de ülkemizde yumurtalık tavuk besleyenlerin tercih sebebi olmaktadır.

lohman tavuk

Lohman brown olarak da bilinen bu tavukların yıllık yumurta veririmi 220-250 civarında olmaktadır. Yumurta vermeye 20 hafta civarında başlayan lohman brown tavuk yumurtası kahverengi renktedir.

Uysal bir cins olması dolayısıyla bakımı zahmetsizdir. Ancak hastalıklara karşı önlem alınması gerekir. Doğru şartlarda yetiştirilip bakılması oldukça önemlidir.

Ağırlık olarak 2-2,5 kg kadar çıkabilen bu tavuklar et için beslenmeye pek uygun değildir. Zaten yumurta tavuk cinsleri arasında gösterilmektedir. İyi kümes şartları ve kaliteli yem ile uzun süre yüksek verimli yumurtalar verebilmektedir.

Ataks Tavuk

Bu maddeye kadar yer verilen tüm tavuklar yurt dışı merkezli tavuklardı. Ancak ataks tavuğu ülkemizde yetiştirilen ilk yerli yumuta tavuğumuz olma özelliği taşıyor.

Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirilen bu tavuk ırkı 3 yıl kadar yumurta verebiliyor. Son yıllarda ülkemizde doğal yumurta üretiminde oldukça popüler olan tavuk cinsidir.

ataks tavuk

Ankara Tavukçuluk Araştırma Kahverengisi (ATAK-S) 20 haftalıkken yumurta verebiliyor. Yılda ortalama 240-270 arası yumurta vermekte. Yumurta rengi ise beyaz-kremsi renktedir.

Hareketli bir yapıya sahip olan bu tavuklar bulundukları ortama uyum sağlamakta zorlanmaz ve iklim şartlarına da dayanıklıdır. Günlük yem tüketimi konusunda dezavantajlı olduğu söylenilse de yumurta verimi iyidir.

Hastalıklara karşı dirençlidir. Eğer yüksek kaliteli yumurta isterseniz salma olarak beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca takviye besinlerle suni ortamda beslenen Ataks tavuğu yumurta sayısına ulaşılabilir.

Besili bir Ataks tavuğu 2,5 kg kadar ağırlığa ulaşabilir. Ataks tavuk ırkı yumurta tavuğu olmasından dolayı beslenmesinde yağlandırıcı besinlerden kaçınılması gerekir. Doğru bir beslenme ile uzun yıllar kaliteli yumurta verimi elde edilebilir.

Ataks tavuk fiyatları ise büyüklüğüne göre 18 liradan başlayıp 25-30 liraya kadar çıkmaktadır. Tabi bu fiyatların satıcıdan satıcıya değiştiğini belirtmek gerekir.

Pleymut Tavuk

Çift amaçlı kullanılan bir tavuk olan Pleymut tavuk hem eti için hem de yumurtası için beslenebilmektedir. Halk arasında çilli tavuk olarak da bilinir. Bazı yerlerde ise Plymouth tavuğu olarak geçmektedir. Hastalıklara ve çevresel koşullara karşı dayanıklı olmaları ile bilinmektedirler.

pleymut tavuk

Beslenme ve büyüme koşullarına bağlı olarak 18-20 haftada yumurta verebilirler. Yıllık yumurta verimi ise 220-240 aralığındadır. Yumurta ağırlıkları ise 70-80 gr aralığındadır.

Et için beslenebilir tavuklar olduklarından 3-4 kg ağırlığa çıkabilirler. Fazla yem tükettiklerinden dolayı yumurtaları için beslenmelerinin yanı sıra et için de avantajlı olabilmekteler. Sağlıklı bir Pleymut tavuğu 10 yıl gibi uzun bir süre yaşayabilmektedir.

Amrock Tavuk

Pleymut tavuk cinsinin geliştirilmesi amacıyla üretimine başlanan Amrock tavuğu hem et tavuğu hem de yumurta tavuğu olarak beslenebilmektedir.

En önemli özellikleri iklim şartlarına olan kuvvetli dirençleridir. Hastalıklara karşı oldukça dirençli olmaları Pleymut tavukları ile olan ortak özellikleridir.

amrock tavuk

Yıllık toplamda 210-230 yumurta kadar verebilirler. Uzun yıllar bu seviyelerde yumurta verebilme özellikleri vardır. Uygun koşullarda 10 yıl kadar yaşayabilirler. Tavukların ağırlıkları ise 3-3,5 kg arasındadır.

Sakin ve uysal bir yapıları vardır. Bakımları kolaydır. Kuluçkaya yatma ihtimalleri düşüktür. Anaç özellikleri ise gelişmemiştir.

Eğer doğal ortamda hem etinden hem de yumurtasından faydalanmalık bir tavuk arıyorsanız Amrock tavuk cinsi tam aradığınız tavuk diyebilirm.

Etlik Tavuk Cinsleri

Yukarıda verdiğim tavuk cinsleri arasında eti için yetiştirilenler bulunmakta. Ancak yalnızca etlik tavuk olarak nitelendirilen yani yumurtası veya süslü olduğu için değil sadece eti için beslenen tavuklar da bulunuyor.

Bu tavukların et verimi yüksek olduğundan yetiştiriciler bu şekilde kazanç sağlıyor. Ayrıca fazla yem tüketmelerinin yanında verimsiz yumurta sayıları nedeniyle de et tavuğu olarak değerlendirilmektedirler.

Aşağıda bazı et tavuğu cinsleri yer alıyor. Bunlar, hızlıca büyümekte ve et verimi yüksek olmakta. Et tavuğu ırkları yetiştiricliği yapan pek çok kişi bulunmaktadır. Bu etlik tavuklar kolay hasta olabilmekteler. Bu yüzden de hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi olarak gösterilmezler.

Broiler Tavuk

Etlik piliç olarak da bilinen broiler tavuğu hızlı büyümeleri ile bilinmektedir. Yumurtadan çıktıkları günden itibaren 45-50 gün içinde kesilebilir büyüklükte olabilmekteler. Bu yüzden de et tavuğu üreticileri tarafından tercih edilmekteler.

ligorin tavuk - en iyi yumurta tavuğu

Etlik tavuk cinsleri arasında yer alan Broiler tavuğu fazla yem tüketir. Zaten çabucak gelişmesinin sebebi de budur. Geliştikçe de daha fazla yem tüketmeye başlayacaktır. Bu yüzden ısı ve su ayarları iyi yapılmalıdır. Isı düştükçe tavuklar su yerine yem tercihi yapacaklardır.

Bu tavuklar 50 gün gibi kısa bir zamanda 2 kg kadar ağırlığa ulaşabilirler. Yine 100 günde 3,5-4 kg arası ağırlıklar görülebilir. Bu yüzden kısa zamanda iyi bir gelir kapısı sunmaktadır.

Kırmızı ve beyaz broiler olmak üzere iki farklı rengi vardır. Beyaz tavuk cinsleri arasında yer almaktadır. Eti bol ve kemiği az olan bir tavuk cinsidir. Hastalıklara karşı dayanıksızdır. Bu yüzden bakımı özenle yapılmalıdır.

Hayvancılık sektöründe etlik piliç önemli bir yere sahiptir. Yemin ete dönüşme oranının yüksek oluşu, kırmızı ete kıyasla tavuk etinin daha ucuz, kolay sindirilebilir, yağ ve kolesterol oranı düşük oluşu ve protein bakımından zengin oluşu gibi sebeplerle tercih edilmektedir.

Sasso Tavuk

Organik et üretiminde tercih edilen etlik tavuk cinsi olan Sasso tavuğu hem de yumurtası için beslenebilmektedir. Broiler kadar çabuk büyümese de 60-70 gün gibi kısa bir zamanda 2-2,5 kg ağırlığa ulaşabilir.

Fransa ana vatanlı olan bu tavuk ırkı broilerdan farklı olarak kahverengi tüylere sahiptir. Salma olarak yetiştirildiğinde et verimi yüksek olan bir ırktır. Saso et tavuğu doğal et üretiminde kullanılmaktadır.

sasso tavuk

Broiler tavuk cinsine kıyasla Saso tavuğu daha yavaş gelişim göstermektedir. Ancak avantajlı tarafı ise yumurta verimi olan bir tavuk olmasıdır. Yılda yaklaşık olarak 150-180 yumurta verebilir. Yumurtlamaya ise 18-20 haftalıkken başlayabilirler. Yumurta ağırlıkları yaklaşık 60-65 gram gelmektedir.

İyi beslenmiş 100 günlük bir Sasso tavuk 3,5 kg kadar büyüyebilir. Yem tüketimi ise günde 150-180 gramdır. Bu tavuk cinsinin bir diğer özelliği ise çift sarılı yumurta veren tavuk olmasıdır. Gri renkte yumurta verirler.

Sasso tavukları beslenirken en kısa sürede en hızlı büyümeyi elde edebilmek için serbest yemleme uygulanması tavsiye edilir. Dönemsel olarak farklı yemler verilmelidir. Örneğin civciv döneminde ihtiyaç duyduğu protein ve enerji piliç döneminden farklı olmaktadır.

Su ve çevre ısısı da büyümelerinde önemli bir etkendir. Tavuklar içilebilir temiz suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kümes ısısı da büyümelerini ve yem – su ilişkisini doğrudan etkilemektedir.  Çevre şartlarına duyarlı olduklarından ilgili davranmak ve bakımlarını aksatmamak gerekir.

Diğer Tavuk Cinsleri

Yukarıda yer alan tavuk cinsleri haricinde kendilerine has özellikleri nedeniyle tercih edilen tavukları bu başlık altında ele aldım. Hepsinin birbirinden ilginç özellikleri var. Kimi dış görünüşü, kimi ise yumurta rengi ile ön plana çıkıyor.

En güzel tavuklar ve en özellikli tavuklar olarak nitelendirilen tavukları burada listeledim. Görünüş olarak çoğu tavuktan farklılar. Zaten siz de görünce bunu anlayacaksınız.

Siyah Tavuk

Bildiğiniz siyah tavuk görüntüsünü unutun! Bu cins kara tavuk olarak da biliniyor. Eti, kemiği, ibiği, iç organları hatta ve hatta kanı bile siyah. Asıl adı Ayam Cemani tavuk olan bu cinsin özelliklerine bakalım.

siyah tavuk

Endonezya kökenli olan bu tavuk görenleri gerçekten hayrete düşürüyor. Farklı görüntüsü ile dikkat çeken Ayam Cemani tavuğu Java adasının Sura Karta şehrinin Cemani köyünde yetiştiriliyor. Buranın dışında çeşitli ülkelerde de beslenmekte.

Etinin de siyah olması önce bir ön yargı oluştursa da normal tavuk eti ile aynı tada sahip. Hiperpigmentasyondan ötürü bu tavuklar tamamen siyahtır. Endonezya’da değer verilen bir tavuktur. Hatta mistik güçlere sahip olduğuna inanılır.

Ayam Cemani cinsi tavuklar süs için besleniyor olsa da siyah renkteki etleri sebebiyle et tavuğu olarak da yetiştirilir. Özellikle lüks restoranlarda siyah tavuk eti yemek isteyenlerin tercihi oluyor. Beyaz et denince akla gelen tavuk eti siyah olduğunu görenler denemeden geçemiyor.

Ayrıca Endonezya’da bazı yereller kanının şifalı olduğuna inanıyorlar. Endonezya’da tanesi yaklaşık 100 dolar civarına alıcı buluyor. ABD’de ise bu bölgeden gelen tavuk girişlerinin sınırlı sayıda olması nedeniyle fiyatı 1500-2000 dolar seviyelerine çıkıyor. Bu yüzden en değerli tavuk cinsleri arasında gösterilmekte.

Yumurta verimleri ise düşük seviyede denebilir. Yılda 70-90 arası yumurta vermektedir. Yumurta renkleri ise siyah değil pembeye yakın kremdir.

Tüysüz Tavuk

İsrail’de Profesör Avigdor Cahaner tarafından geliştirilen bir proje kapsamında tüysüz tavuk üretilmeye başlanmıştır. Çıplak tavuk olarak da bilinen bu tavuk cinsinin genel özelliklerine değinelim.

tüysüz tavuk

Tavuk yetiştiriciliği sektöründe tavukların tüylerinin yolunması hem zaman almakta hem de maliyetli olmakta. Bu amaçla bu tuhaf ve bir bakıma ürkütücü tavuk cinsi ortaya çıkmıştır.

Tavuk cinsleri tüyleri ile bilinmekte. Hatta birbirinden güzel tavuklar tüyleri sayesinde süs hayvanı olarak besleniyor. Ancak bu tavuklar gösterişten oldukça uzak. Sadece maliyetleri azaltmak adına oluşturulmuş bir ırktır.

Tüysüz tavuklara karşı çıkan insan hakları savunucuları, tüysüz tavukların normalden daha fazla acı çektikleri düşüncesindeler. Tüyleri olmadığı için dış etkenlere karşı daha savunmasızlar. Kanat tüyleri olmadığı için de tehlike durumlarında sınırlı da olsa uçma yeteneklerini kullanamaz durumdalar.

Çıplak tavuklar daha hızlı büyüme özelliğine sahipler. Etleri yağsız olur ve sıcak iklimlere daha iyi uyum sağlarlar. Aynı miktarda et üretimi için daha az yem yediklerinden tasarrufludurlar.

Dezavantajlarına bakılacak olursa tüyleri olmadığı için soğuk hava şartlarına elverişli değillerdir. Yine tüyüz olduklarından güneş yanıkları, parazit gibi etkilere karşı dayanıksızdırlar. Tüysüz olduklarından çiftleşmelerinde de zorluklar oluşmaktadır.

Serama Tavuk

Bu tavuk cinsi en küçük tavuk ırkı olma özelliğine sahiptir. Malezya ana vatanlı bu tavukların kuyruk tüyleri dikey duruşları ile ayrı bir hava katmaktadır. Göğüsleri öne doğru çıkıntılıdır ve kısa bacaklara sahiptir.

serama tavuk

Cüce tavuk olarak da bilinmektedir. Yalnızca 200-480 gram ağırlığında olmaktadırlar. Dost canlısı mizaçları ile bilinirler. Hobi olarak tavuk besleyenler tarafından tercih edilen bir cinstir.

Yılda ortalama 50 yumurta verirler. Bu yüzden de nadir bulunan cinslerden biridir. Ticari olarak kullanılmaya uygun değildir. Çünkü küçük olmaları ve az sayıda yumurta vermeleri yalnızca süs tavuğu olmalarını sağlıyor.

Serama tavuğu fiyatları normal tavuklardan yaklaşık 10 kat daha fazladır. Bu yüzden değerli tavuk cinsleri arasında gösterilmekteler.

Maran Tavuk

İngiltere menşeili bir tavuk cinsi olan Maran tavuğu krem, altın, siyah,gri, mavi ve kahverengi tüylere sahip güzel bir tavuktur. Ülkemizde süs tavuğu olarak beslenmektedir. Etlik tavuk olarak da kullanılmaktadır.

maran tavuk

Çikolata rengi yumurta vermesi en belirgin özelliğidir. Yılda 150-200 yumurta verimi vardır. Orta seviyede bir verimden söz edilebilir. Yumurta ağırlıkları ise 60-65 gram dolaylarındadır.

Çevresel şartlara ve hastalıklara karşı dirençlidir. Bakımı kolay olan Maran tavuk cinsi hızlı gelişme özelliği gösterir. Bu özellikleri ile hem çikolata rengi yumurta verimi için hem de et tavuğu olarak beslenirler. Ağırlıkları ise 2,5 – 3 kg kadar çıkmaktadır.

Türken Kel Tavuk

Boyunları kel olan bu tavuklar görünüş itibariyle pek göze hitap etmezler. Ancak besleyenler bilir ki hem uysallıkları hem de verimlilikleri görünüş dezavantajını ortadan kaldırır. Zaten türken tavuk ırkları, süs tavuğu olarak değil yumurtası ve nadiren de olsa eti için beslenir.

turken kel tavuk

Boyunlarının çıplak olması nedeniyle kel tavuk olarak bilinirler.

Yıllık yumurta verimleri iyidir. 200-220 arası yumurta verirler. Yumurta ağırlıkları ise 60-65 gram aralığında olur ve krem rengindedir. Turken tavuk hindiye benzer ancak melez değildir. İsmi de bu yüzden Türken tavuk olarak geçmektedir.

Çıplak boyunlu tek tavuk ırkı olması onu diğer tüm tavuklardan ayıran bir özelliktir. Ağırlıkları 3 kg kadar çıkabilir. Bu kel tavuk ırkı saldırgan ve agresif özellik göstermez. Tam tersi uysal ve oldukça sakinlerdir.

Bahçe tavuğu olmaya yatkındır. Açık arazide beslenmeyi sever. Gelişimleri ise orta seviyededir. Soğuk çevre şartlarına dayanıklılardır. Uçma yetenekleri pek gelişmemiştir.

Orpington Tavuk

İngiltere menşeili tavuk cinsi olan Orpington tavuğu hem yumurta hem de etlik tavuk olarak bilinmektedir. Oldukça güzel ve kabarık tüylere sahip olan bu tavuk ırkı cana yakındır.

orpington tavuk

Farklı renklerde olan Orpington tavuk cinsleri hobi amaçlı süs tavuğu olarak da beslenmektedir. Kısa kuyrukları ile lifli tüyleri tavuğun iri görünmesine sebep verir. Ancak en fazla 3,5 kg civarında olabilmekteler.

Sık tüylü olmaları soğuk iklim koşullarına dayanıklı olmalarını sağlar. Kanatları küçüktür ve uçma kabiliyetleri kısıtlıdır. Bu yüzden kümes çitlerinin yüksek olması gerekmez.

Uysal özellikleri olan bir tavuktur. Komut alma özelliğine de sahiptir. İsim verip çağırdığınızda yanınıza gelebilir. Zeki tavuklardır, kendilerini koruma ve annelik içgüdüleri iyidir.

Yılda ortalama 140-160 yumurta arası verirler. Bu yüzden verimlilikleri orta seviyededir. Kışın hava şartları kötü olsa da yumurtadan kesilmezler.

Tavuk yetiştirmek isterseniz, tavuk çiftliği açmak adlı yazımı inceleyip, tüm detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tavuk Cinsleri ve Özellikleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Aşağıda aklınıza takılabilecek konularda soru cevapları bulabilirsiniz. Bunlar haricinde bir sorunuz veya katkınız olursa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Paçalı Tavuk Cinsleri Nelerdir?

Paçalı tavuk cinsleri, ayak bölgesinde paçaları bulunan ve vücutları da genel olarak daha tüylü olan tavuk ırklarıdır. Brahma tavuk bunların en ünlülerinden biridir. Ancak Cochin tavuğu daha tüylü ve çeşitli olmaktadır. Habeş tavuğu ve sultan tavuğu da paçalı tavuk cinsleri arasında yer almaktadır. Yazımda bu tavuk ırklarının görsellerini ve özelliklerini inceleyebilirsiniz.

Etlik Tavuk Cinsleri ve Özellikleri Nelerdir?

Etlik tavuk cinsleri; Broiler, Sasso gibi et üretimine daha uygun olan tavuk ırklarıdır. Sanılanın aksine bir tavuğun büyük olması onu etlik tavuk cinsleri arasına sokmaz. Etlik tavuk cinsleri özellikleri arasında en önemli özellik tavuğun hızlı bir şekilde büyümesi ve kilo almasıdır. Örneğin; Brahma ve Dev Cochin tavukları 5-6 kg ağırlığa ulaşan büyük tavuk ırkları olmasına rağmen etlik tavuk cinsleri arasında değil, daha çok süs tavukları arasında gösterilir.

Değerli Tavuk Cinsleri Hangileri?

Halk arasında bazı tavuk ırklarının farklı özelliklerinden dolayı cins tavuk olarak adlandırıldığını görebilirsiniz. Halk arasında cins tavuk denilmesinin nedeni onların öne çıkan bazı özellikleri olmasından kaynaklıdır.

Çoğunlukla süs tavuk ırkları cins tavuk olarak adlandırılmakta. Bunun yanı sıra en çok yumurtlayan tavuk türleri de verimlerinden ötürü cins tavuk olarak adlandırılabiliyor.

Değerli tavuk cinsleri için de bu şekilde düşünebilirsiniz. Bu tavukları değerli kılan şey farklı ve belirgin özellikleri olması.

Örneğin; Ayam Cemani olarak bilinen Siyah Tavuk dünyanın en değerli tavuk cinsleri arasında gösteriliyor. Kanının şifalı olduğuna inanılması ve ABD’de nadir olmasına rağmen çok alıcı bulmasından dolayı fiyatları 2000 dolar seviyelerine kadar çıkabiliyor.

Hindistan’daki Kadaknath tavuk ırkı da aynı şekilde siyah et ve yumurtaya sahip olduğu için en değerli tavuk cinslerinden biri.

Luikse Vechter veya Liege Fighter olarak adlandırılan tavuk ırkı ise horoz dövüşü meraklıları için en değerli tavuk cinsleri arasında gösteriliyor. Bu türün horozları oldukça büyük ve fit olmakta.

Gördüğünüz gibi insanların önceliklerine göre tavuk türlerinin değerleri de değişiklik gösteriyor. Tavuk cinsleri ve fiyatları tamamen alıcıların beklentilerine ve dönemin modasına göre de değişiklik gösterebiliyor.

Hastalıklara En Dayanıklı Tavuk Cinsi Hangisi?

Pek çok uzmana göre hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi diye sabit bir tür yok. Tavuğun ırkından ziyade kümes ve tavuk çiftliğinin şartlarının bu konuda daha çok rol oynadığı belirtiliyor. Yine de süs tavuklarının daha narin olduğu bilinmekte.

Aynı zamanda daha uysal ve sakin oldukları için de hastalık durumundan daha kolay etkilenebilmekteler. Etlik ve yumurta tavukları açısındansa ırktan ziyade çiftliğin hijyen, sıcaklık koşulları ve yemleme durumu daha ön plana çıkıyor.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general