Tavuk Çiftliği Açmak İçin Ne Gerekli? Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk Çiftliği Açmak İçin Ne Gerekli? Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Tavuk çiftliği nasıl kurulur? Tavuk çiftliği açmak isteyenlerinde en çok sorduğu sorudur. İnsan hayatının vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri olan yeme ihtiyacını karşılamak için tavuk ürünleri çok tüketilir. Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tavuk ürünleri kullanılır.

Durum böyle olunca oluşan talebi karşılamak için arzın artması gerekmekte. İşte bu yüzden birçok girişimci tavuk çiftliği kurmak böylece arzı artırmak ve kar elde etmek istiyor. Bunun için de tavuk çiftliği açma ile ilgili detayları merak etmekteler.

İşe başlarken ne gerekiyor, maliyeti ne kadar, ne kazanırım gibi sorular sıkça sorulmakta. Ben de size yardımcı olmak için yazımda tüm ayrıntılara yer vereceğim.

İÇİNDEKİLER

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

tavuk çiftliği açmak, tavuk çiftliği nasıl kurulur

Tavuk çiftliği kurulumunda nelere ihtiyacınız olduğunu ve neler yapmanız gerektiğini anlatacağım. Öncelikle tavuk çiftliği açmak için hangi becerilerinizin olması gerektiğine bakacağız.

A) İşi Kurmak İçin Başlıca Bilmeniz Gerekenler

1. Tavuk Çiftliği Kurarken Hangi Özelliklere Sahip Olmalısınız?

Yapılacak işin kar oranı yüksek olsa da ve dışarıdan bakıldığında basit gibi görünse de aslında göründüğü kadar basit olmadığını görmelisiniz. Mesela, gün içerisinde uzun saatler boyunca çalışmanız gerekecek.

Çiftçi olmak istediğinizde sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar çalışmanız gerekebilecek. Aralıksız çalışmadan bahsetmiyorum ama yine de pek boş kalacağınızı düşünmüyorum en azından geyi kurduğunuz zamanlarda.

Hem kafanız dolu olacak hem de tavukları yemleyip bakımlarını yapmanız gerekecek. Yani hem mental hem de fiziksel olarak yorulacaksınız. Bu durumda dayanıklı olmalısınız.

Sabırlı olmanız gerekecek. Çünkü yeni bir işletme kuruyorsunuz ve pazara tam anlamıyla entegre olabilmek zaman alacak. Bu süreçte kazancınız zaman zaman değişecek. Pazarlama yeteneğiniz de burada boy gösterecek tabi ki.

Eğer bu konuda daha önce deneyiminiz yoksa acemilik çekeceğiniz yerler de olacak. Tüm bu acemiliklere rağmen sabır ve mücadelici ruhla hareket etmelisiniz.

2. Tavuk Çiftliği Projesi Oluşturmalısınız

Tavuk çiftliği açmak istediğinizde düşünmeniz gereken birçok nokta var. Bunlardan biri de bir tavuk çiftliği projesi oluşturmak. Burada çeşitli gider ve gelirler de yer alacak.

Çiftlik giderleri, oluşturacağınız planda mutlaka yer almalı. Bu kısımda çiftlikteki malzemelerin, yemlerin, bakım malzemelerinin, çiftlikte çalışacak kişilerin maaş ve primlerinin masraflarını hesaba katmalısınız.

Çiftlik gelirleri için çiftlikten beklenilen aylık, 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık karları tahmin etmeli ve hedefler belirlemelisiniz. Çünkü ona göre nerelerde eksiğiniz var görebilirsiniz.

Finans kaynağı bulmalısınız. İşletmenizi aktif hale getirmek için sermayeye ihtiyacınız olacak. Sermaye için önceden birikimiz olabilir, bir yerlerden borç bulabilirsiniz ya da farklı sektördeki bir işinizden buraya nakit akışı sağlayabilirsiniz.

Herhangi olumsuz hava şartlarına karşı kendinize bir afet planı yapmalısınız. Havaya bağlı olarak tavuk yetiştirmede sıkıntılar olabilir, hastalıklar olabilir dolayısıyla zarar etme durumuna gelebilirsiniz. İşte bu gibi durumları göz önüne alarak acil durum planı hazırlamalı ve tasarruf kaynaklarınızı belirlemelisiniz.

3. Finansal Kaynak Bulmalısınız

Birikmiş bir sermayeniz yoksa ve çevrenizdeki insanlardan borç bulma gibi bir durumunuz yoksa, farklı yöntemlerle kendinize finansal kaynak yaratmalısınız. Genelde banka ve kooperatiflerden kredi alınarak finansal kaynak oluşturulur. Peki hangi yöntemlere ve nerelere başvurabilirsiniz?

En çok başvurulan yöntem, devletin Kosgeb gibi kurumlarına hibe ve kredi başvurusudur. Bunun için bir tavuk çiftliği projesi hazırlamalı ve bu kurumlara sunmalısınız. Kosgeb için Kosgeb belgesi istenebilir onu da göz önünde bulundurmalısınız. Eğer kazanırsanız hibe ya da faizsiz kredi alabilirsiniz. Böylece işletmenizi kurabilmek için güzel bir sermaye elde edebilirsiniz.

Kosgeb’in dışında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da çok başvuru yapılan kurumlardan biridir. Özellikle genç girişimciler buradan faizsiz ya da düşük faizli kredi alabilirsiniz.

Ayrıca Tarım Kredi Kooperatifleri de genç girişimcilere krediler sunabilmektedir.

Tüm bu kurumlardan kredi alabilmek için 35 yaşından küçük olmak ve iş deneyimi az olmak avantaj sağlayacaktır.

Unutmayın ki devlet dönem dönem bazı sektördeki ufak girişimcilere vergi muafiyetleri veya teşvikler sunabilmektedir. İşe girişmeden önce onları da araştırmalı ve işlerinizi ona göre planlamalısınız.

4. İşinizi Daha Yakından Tanımak İçin Çiftlikleri Dolaşmalı Ya Da Oralarda Çalışmalısınız

Bir işi daha yakından tanımak için o işin içinde olmanız gerekir. Bu yüzden tavuk çiftliği açmak istediğinizde, diğer çiftlikleri dolaşabilir gözlemler yapabilirsiniz. Hatta bu yeterli gelmeyebilir ve o çiftliklerde çalışmanız gerekebilir.

Böylece işin iyi ve kötü yanlarını tecrübe ederek öğrenmiş olursunuz. Emin olun teorik olarak bir şeyleri planladığınızda pratiğe geçince işlerin o şekilde olmadığını görmeniz muhtemek. Bu yüzden işi ciddiye alarak ve deneyerek planlar yapmalısınız.

Bu durum yer yer hevesinizi kırabilir fakat kararlı olduğunuzu gördüğünüzde çok daha güçlü olacaksınız ve işin başarıya ulaşma ihtimali daha da yükselecek.

B) Tavuk Çiftliği Kurulumu İçin Yapmanız Gerekenler

Tavuk çiftliği nasıl kurulur sorusuna cevap verirken çiftliği kurma işine girişirken neler yapmalısınız onları bu başlıkta görebileceksiniz. O zaman temel bir soruyla başlayalım.

1. Kümes Tavukçuluğu Mu Mera Tavukçuluğu Mu?

mera tavukçuluğu nasıl yapılır

Tavuk çiftliği kurmaya karar verdiğinizde en başta önünüzde iki yol belirecek. Bu yollardan hangisini seçeceğinize göre de işlemleriniz şekilllenecek. Nedir bu yollar? Kümes tavukçuluğu mu yoksa mera tavukçuluğu mu yapmak istiyorsunuz?

Kümes tavukçuluğu için bir çiftlik kurmak isterseniz, büyük kapalı alanlar inşa etmeniz ve burada tavuk yetiştirmek için gerekli olan makinaları almanız gerekmekte.

Öte yandan mera tavukçuluğu için bir çiftlik kurmak isterseniz, ufak kümesler ve bir arsaya ihtiyacınız olacak. Kümes tavukçuluğundan farklı olarak etrafı çitleyerek o alan içerisinde tavukları yetiştirebilirsiniz. Bu bakımdan mera tavukçuluğu avantajlıdır. Çünkü masraflar azdır ve çok az sayıda tavukla hemen tesisinizi kurmaya başlayabilirsiniz.

Her iki yöntemde de tavukların bakımlarını sağlamak zorundasınız. Her iki yöntemde de tavukların sağlıklı şekilde yetişmeleri için gereken her şeyi kendiniz sağlamalısınız.

2. Kümes İnşa Edin

Tavukçuluk yapmaya karar verdiğinizde, icraata başlamanız gereken ilk yer, kümes inşasıdır. Kümes inşa ederken planladığınız tavuk sayısına göre bir büyüklük seçmelisiniz. Yani aynı anda maksimum 10.000 tavuk mu yetiştireceksiniz ona göre bir alan seçin. Tabi ki genişleme ve küçülme ihtimallerini de göz önüne alarak mimarisini tasarlayın derim.

Peki kümeste tavuk başına ne kadar alan düşmeli? Uzmanların görüşlerine göre, tavuk başına 4 metrekare yer olacak şekilde kümesler inşa edilmeli. Yani bir odada 25 tavuk mu olacak orayı 10 X 10 metre alanında yani 100 metrekare olacak şekilde inşa etmelisiniz.

Yetiştireceğiniz tavuk sayısına göre kümes alanını belirleyin demiştim. Bu şu açıdan da önemli, kümesi eğer gereğinden büyük yaparsanız, ısıtmanız zorlaşacak ve maliyetiniz artacak. Eğer ısınmayı sağlıklı yapamazsanız, tavuklar hastalanabilir hatta ölebilir.

  • Kümes inşa ederken dikkat etmeniz gereken bazı özellikler daha var. Mesela kümeslerin tahtadan yapıldığını bilmelisiniz. Çatının ve tabanın tahta, pencerelerin ise telden olduğunu bilin. Ayrıca güneşlenmeyi ve havalandırmayı iyi yapacak şekilde bir inşa yapmalısınız.
  • Kümes yapımı için maliyetleri düşürmek için çadır kullanımına da başvurabilirsiniz. Fakat uzun süreli bir iş planlıyorsanızi kümesi daha sağlam temeller üzerine inşa etmeniz daha yararınıza olacaktır.

3. Tünek ve Yumurtlama Alanları Oluşturun

Yetiştireceğiniz tavukların rahatça yatabilmeleri ve büyümeleri için tüneklere ihtiyaçları vardır. Bunun için 20-30 cm her tavuk için tüneme alanı yapmalısınız. Bu tünekleri yerden 10 cm kadar yukarıda yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Tabi ki tüneğin yanında yumurtalar için de bir alan yapmalısınız. Tavuklar buraya yumurtlayacak ve onları kolayca toplayabileceksiniz. Ayrıca kuracağınız sistemle beraber yumurtalar temiz kalmış olacak.

4. Yemlik ve Sulukları Yerleştirin

Tünek ve yumurtalıkları koyduktan sonra tavukların karınlarını doyuracakları ve su ihtiyaçlarını giderecekleri sistemleri kurmalısınız. Bunun için tavukların sayısını göz önüne alarak yemlik ve suluk koymalısınız.

Özellikle suluk koyarken tavukların içine düşüp boğulmalarına neden olabilecek kadar derin olmayan bir sistem tercih etmelisiniz.

5. Kümesin Yanına Tavuk Gezme Alanı Yapın

Tavukların yaşayacakları ve beslenecekleri alanı inşa ettiniz fakat tavukların sağlıklı şekilde gelimesi için sadece bunlar yeterli değildir. Tavukların gezmesi de gerekiyor. Bunun için kümesin yanına güzel bir gezme alanı inşa edebilirsiniz.

Gezme alanının etrafını çitlerle ya da tellerle çevrelemelisiniz. Çünkü dışarıdan gelebilecek tehlikelerden tavukları korumalısınız. Bulunduğunuz yere göre, köpek, tilki, sansar, gelincik ve kurt gibi hayvanlar karınlarını doyurmak için çiftliğinize gelebilir.

Gezme alanını kümese yakın bir yere yapmanız avantajınıza olur. Böylece tavukları hem içeri hem dışarı kolayca geçirebilirsiniz.

6. Tavukları Hızlıca Çoğaltmak İçin Kuluçka Makinesi Kullanın

tavuk çiftliği açmak

Çiftliğinizi büyütmek ve tavuk sayısını artırmak istediğinizde işlerinizi hızlı ilerletmek için kuluçkaları hızlandırmanız  gerekiyor. Bunun için de üretilmiş kuluçka makineleri var. Bu makineler yumurtayı sıcak tutuyor ve civciv çıkışını hızlandırıyor.

Böylece daha hızlı tavuk üretimi yapmış oluyorsunuz. Biraz yer kaplasa da üretimi ve verimi artırmak için zamanla böyle bir makineye ihtiyacınız olacak. İster sıfır alabilir isterse ikinci ellerini bulabilirsiniz. İnternette de birçok ilan bulunabiliyor.

7. Yumurta Üretimi İçin Gerekli Araçları Edinin

Bir yumurta çiftliği kurmak ve yumurta üretimi yapmak isterseniz, yumurtaları en sağlıklı şekilde üretmenizi sağlayacak ve ürettikten sonra temizleyecek araç gereçlere sahip olmalısınız.

Özellikle yumurta yıkama makinesi gereklidir. Ayrıca yumurtaları sınıflandırmak için onların gramajını ölçecek araç gereçlere sahip olmalısınız.

Yumurta üretimi konusunda iyi olmanız için üretim yaptıktan sonra yumurtaları ambalajlamalısınız. Bu işlemleri de yapan gereçlere sahip olursanız, işleriniz daha profesyonel bir hal alır ve seri üretime geçerek karınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz.

C) Hangi Tavukları Üreteceğinizi Belirleme

Tavuk çiftliği açmak istediğinizde hangi tür tavuk seçeceğinizi çok iyi belirlemelisiniz.

1. Et Tavuğu Mu Yetiştireceksiniz?

saso et tavuğu

Et tavuğu yetiştiriciliğinde en çok kullanılan tavuk ırkı Saso’dur. Bu türdeki tavuklar kısa sürede erginleşir ve etleri olgunlaşır. Yaklaşık 12 haftada yeterli olgunluğa ulaşırlar ve kesime yollanabilirler.

Et tavuğu yetiştiriciliğinde Amerikan beyaz broiler ırkı da çok kullanılır. Bunun dışında Wyandotte, Rocks Australorp gibi ırklar da kullanılır. Fakat bu ırklar yumurta üretiminde de kullanılır. Bu türler 7-8 ayda büyürler ve sağlıklı şekilde yetişirler. Aynı zamanda lezzetleri de iyidir.

2. Yumurta Üretimi Mi Yapacaksınız?

Et tavuğu üretmek yerine yumurtacılık yapacaksınız, bir yumurta çiftliği kurmak mı istiyorsunuz, daha farklı tavuk ırklarını tercih etmelisiniz. Yumurta tavuklarında, et tavuklarına göre fiziksel farklılıklar vardır. Mesela yumurta tavuklarının gövdesi daha küçüktür.

Yumurtalarda da renk farkı vardır. Bazı tavuklar beyaz yumurtlarken bazıları ise kahverengi yumurta yumurtlar. Bunlar arasında renkten başka bir fark yoktur.

Beyaz yumurtaları genelde Leghorn ırkı tavuklar yapar. Kahverengi yumurtaları ise Rhode Islan Red ırkındaki tavuklar yapar.

3. Hem Et Hem Yumurta Tavukçuluğu Mu Yapmak İstiyorsunuz?

Tavuk yetiştirmedeki amacınız sadece et tavuğu yetiştirmek ya da sadece yumurta çiftliği kurmak, ve ikisini birden yapmak istiyorsanız, Wyandotte, Orpington, Rock, Australorp, Rhode Island Red ve Sussex ırklarından tavukları tercih edebilirsiniz.

Yalnız böyle bir üretim tarzında sadece tavuk değil horozların da yer alması gerekiyor. Bunun için 10 tavuk başına 1 horozu sürünüze katabilirsiniz.

Yumurta çiftliği kurmak için iki amaçlı kullanılan tavuk ırklarının yumurta vermeye başlaması 4 haftayı bulabiliyor. Çünkü kuluçkaya yatıyorlar. Bu süreçte sürünüze çeşitli takviyeler yapmalısınız.

4. Vakit Durumunuza Göre Genç Civcivler Alabilirsiniz

Sıfırdan civciv üretmek biraz zorlu bir süreçtir. Onun için tavuk yetiştiricilerinden çeşitli evrelerdeki tavuklardan alabilirsiniz. İster civcivi, ister genç tavuk, ister yumurtlayan tavuk. Bunların içinde en ucuz olanları civcivlerdir. Fakat ucuz olmasının yanında yetişkin haline gelebilmeleri için 5-6 ay geçer bu yüzden maliyeti düşürmek için biraz fazla bekleyebilirsiniz.

Şöyle ki eğer yumurtlayan tavuk almaya kalkarsanız civciv maliyetinden çok daha fazlaya gelir. Tabi ki zamandan tasarruf etmek istiyorsanız, bu tür tavukları tercih edebilirsiniz. Fakat bu tür tavukları da bulmak pek kolay değil. Zaten yumurtladıkları için onları kullanan başka kişiler oluyor.

5. Tavuklarla İlgili Besicilerden Bilgi Alın

Tavuk üreticiliği yapmaya karar verince tavuk ırkı seçmeniz gerekecek demiştim. Seçerken besicilerden tavuk davranışlarının ve sizin tesisinizin şartları uygun mu diye öğrenmelisiniz.

Sizin şartlarınıza göre size tavuk ırkı önermelerini isteyin. Irkların hangi şartlarda yaşadığını, ne zaman erginliğe ulaştığını, ne kadar yükseklikte tünediğini ve diğer ayrıntıları mutlaka öğrenmelisiniz. Çünkü verimliliğinizi analiz ederken bu gibi konuları göz önüne alacaksınız.

D) Tavuk Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

Tavuklarınızı sağlıklı ve en verimli şekilde yetiştirebilmeniz için bilmeniz gereken bazı önemli husular bulunmakta. Yazımın bu bölümünde sizlere bunlardan bahsedeceğim.

1. Ambalajsız Yem Kullanın

Tavuk çiftliği kurmak istediğinizde tavuklarının bakımını iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Bunların başında da tavukları besleyeceğiniz yemin kaliteli olması geliyor.

Yem kaliteli olursa, tavuklarınız daha lezzetli ve sağlıklı olurlar. Aynı zamanda verimleri de çok daha iyi olacaktır. Yani yem masrafından kaçarak kar etmeye çalışmak yerine kaliteli yem kullanıp verimi artırarak kar elde edebilirsiniz.

Bazı üreticiler, tavukları beslemek için meraya salabiliyor. Fakat böyle durumlarda her tavuk yeterli olarak beslenemediği için verim düşebiliyor. Bu yüzden elinizde sermayaniz varsa 2-3 ay yetecek şekilde bir yem stoğu yapabilirsiniz. Toptan aldığınız için size hem uyguna gelecek hem de veriminizde düşük olur mu diye düşünmenize gerek kalmayacaktır.

2. Civcivlerin Sağlıklı Büyümeleri İçin Başlangıç Yemi Vermelisiniz

Tavuk çiftliği açmak istediğinizde başlangıç olarak civciv alarak üretime başlamayı isteyebilirsiniz. Civcivlerin sağlıklı gelişebilmesi için onlara vereceğiniz besinlerin de onlara uygun olması gerekiyor.

Besin tedarikçilerinden civciv başlangıç yemi alarak hızlı ve sağlıklı büyümelerini sağlayabilirsiniz. Alacağınız başlangıç yemleri, daha ufak boyutta olur ve içerisinde fazladan proteinler bulunur.

Tavuk yetiştirmeye başladığınızda civcivleri çiftliğinize aldığınızda, onlara ilk 2 gün sadece bir kez başlangıç yemi vermelisiniz. Ardındansa üçüncü gün yeme civciv çakılı karıştırmalısınız. Çünkü sindirimleri böylece daha kolay hale gelir.

Çakıl karıştırma işini büyüyene kadar devam ettirebilirsiniz. Ardından da istiridye kabuğu karıştırabilirsiniz.

Ayrıca yukarıdaki maddelerde de bahsettiğim üzere civcivlerin su içecekleri kapların derin olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde düşük ölebilirler. Su kaplarının hijyenik olması da çok önemli.

3. Kümesi Sıcak Tutmak İçin Kuluçka Lambası Kullanın

Civcivlerin belirli derecede bir sıcaklığa da ihtiyaçları vardır. Eğer bu sıcaklık sağlanamazsa, civcivlerin ölmesi muhtemeldir. Ortalama olarak sıcaklık 32-35 derece civarlarında olmalıdır.

Civcivler büyüyünce altıncı haftadan sonra ısıyı düşürmeye başlayabilirsiniz. 6. Haftadan sonra her hafta 5’er derece düşürülmesi normal olarak kabul edilmektedir.

Peki sıcaklık nasıl artırılacak? Kuluçka lambası adı verilen kırmızı lamba ile kümesin sıcaklığı artırılabilmekte. Siz de tesisinize bu tür ekipmanları almalısınız.

4. Civcivlerin Yemi Yemesi İçin Gerekli Koşulları Sağlayın

Civcivler küçük oldukları için onların yemlikten yem yemeleri zor olabilir. Yani zaman içerisinde alışacaklar ve o şekilde devam edecekler.

Onun için başlangıçta yere gazete gibi kağıtlar serilip, onların üstüne yem dökülerek civcivler beslenebilir. Bir süre sonra adım adım yerdeki kağıttan yemliğe yöneltmek için kağıtlar azaltılabilir.

5. Tavukların Birbirlerini Öldürmemesi İçin Ortam Yaratın

Tavuklar gagalı hayvanlar oldukları için kendi alanlarına giren diğer canlıları gagalarıyla caydırmaya çalışmaktadırlar. Bunu bir savunma mekanizması olarak kullanabildikleri gibi saldırı mekanizması olarak da kullanmaları yaygındır.

Tavukların içerisinde çatışma başlamaması için her tavuğa yetecek kadar yer ayarlamalısınız. Aksi halde kavgalar ve dolayısıyla ölümler olacaktır. Bazı uzmanlar da farklı yaş grubundaki tavukları karıştırmanızı tavsiye etmekte.

Sonuç olarak ferah ve rahat şekilde yaşayabilecekleri bir ortam oluşturmanız gerekiyor.

6. Civcivler Altı Haftalık Olana Kadar Büyütme Yemi Vermelisiniz

Tavuk yetiştiriciliği işinde civcivlerin hızlı şekilde büyümesi için büyütme yemi kullanmalısınız. Bu yemlerin içerisinde %18 ila 24 protein bulunmakta.

Et tavuğu besliyorsanız, içerisindeki protein oranı %18-21 olan yemlerden vermelisiniz. Bu tür tavuklar 3. Haftadan sonra haftada 11-12 kilo yem tüketebilir hale gelirler ve hızlıca gelişirler.

Yumurtlayan tavuk yetiştiriciliği yapıyorsanız, içerisinde %18-20 protein olan yemleri, tavuk yumurtlamaya başlayana kadar verebilirsiniz. Yumurtlamaya başladıktan sonra da protein oranı biraz daha düşük olan yemlerden verebilirsiniz.

E) Tavuklarınızın Pazarlama ve Satışında Bilmeniz Gerekenler

Tüm tavuk yetiştirme aşamalarını başarıyla uyguladınız diyelim. Artık tavuk ya da yumurtlaları üretebiliyorsunuz. Peki durumda bu ürünleri nasıl pazarlayacaksınız? Elbette bu konuyu işe başlamadan düşünmeniz gerekir. Aksi halde ürünlerinizi satamadığınız için boşa kürek çekmiş olabilirsiniz.

1. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Bir ürün üretmeden daha önemli olan şey o ürünü satmaktır. Çok güzel şeyler üretebilirsiniz ama onun üzerinden kar elde edebilmeniz için talep yaratmalısınız. Neyse ki tavuk ve yumurta talebi her zaman olan ürünler.

Siz de yetiştireceğiniz tavukların ve yumurtaların nerelerde gittiğini bilmelisiniz. Bunun için her pazarlama stratejisinde olduğu gibi Pazar taraması yapmalısınız. Çevrenizde tavuk ve yumurtaların halka arz edildiği yerleri tespit edip oralarda incelemelerde bulunabilirsiniz.

Gittiğinizde hangi tür ürünlerin daha çok satıldığını, hangi ırktaki tavukların daha çok sevildiğini öğrenmelisiniz. Ve çıkardığınız sonuçlara göre üretime başlamalısınız.

Ardından kendinize bazı işletmeleri bağlayabilirsiniz. Yani gidip restoranlarla, kafelerle anlaşabilirsiniz. Bunun yerine toptan satış yöntemleriyle büyük marketlere de ürünlerinizi satabilirsiniz.

Büyük marketlere satış yapmayı düşünürseniz, ambalajlama işlemi için ekstra akipmana da ihtiyacınız olacak. Bunu da göz önünde bulundurun.

2. Reklamlar Yapın

Pazarlamada önemli olan şeylerden biri de ürününüzü iyi bir şekilde reklamlamaktır. Bu yüzden kendi hedef kitlenizi belirledikten sonra çeşitli vasıtalarla reklamınızı yapmalısınız.

En çok tercih edilen yöntem ise internet reklamcılığıdır. Üreticiler internet vasıtasıyla ister yerel isterse ulusal çapta reklamlar yapabilirler. Burada hedefleri iyi belirlemek ve verileri iyi değerlendirmek gerekiyor. Böylece geniş bir kitleye hitap edebilir ve satışları artırabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli broşür ve afişlerle işletmelere doğrudan iletişim bilgilerinizi verebilirsiniz. Eğer ürünleriniz güzel bulunursa, satışınız önemli ölçüde artabilir.

Yapacağınız reklam işinde profesyonel görünmeniz her zaman avantajınıza olacaktır. Bu yüzden bir websitenizin olması size daima artı değer katar. Hem profesyonel hem de kurumsal görünürsünüz.

3. Ürünlerinizi Yerel Piyasada Satın

Bu işe yeni girecekseniz kendinize müşteri kitlesi yaratabilmek açısından doğrudan kendiniz satışı yapabilirsiniz. Çevrede bulunan Pazar yerlerinde tezgahlar kiralayarak ürünlerinizi oralarda satabilirsiniz.

Böylece bir kitleniz oluşmaya başlayacak. Buradan elde ettiğiniz kar ve müşteri kitlesiyle beraber büyümeniz çok daha kolay olacaktır.

Ürünlerinizi halka satarken ambalajlarınızın üzerinde akılda kalıcı olacak şekilde kendi markanızı tanıtabilirsiniz. Böylece marka bilinci de oluşmaya başlayacaktır.

4. Satışlara Göre Ürününüzü Spesifikleştirin

Tavuk çiftliği açmak için gerekli adımları attınız ve denemek amacıyla birkaç ırktan tavuk aldınız. Bunları yetiştirdikten sonra satacaksınız ve belki de bazı ırklar daha çok satılacak. Siz de bu durumu göz önüne alarak o ırka daha çok yönelebilirsiniz.

Yani hangi ürününüz daha çok talep görüyorsa ona göre plan ve programınızı yaparak üretime devam edebilirsiniz. Ürünü spesifikleştirince o üründen daha çok üretmeye başlayacaksınız. Çünkü o üründe daha çok uzmanlaşacaksınız.

Yazımda tavuk çiftliği nasıl kurulur, tavuk çiftliği açmak için neler gerekli detaylıca anlattım. Anlattığım adımların hepsini dikkate almanızı öneriyorum. Eğer farklı iş fikirleri arıyorsanız, en çok para kazandıran işler adlı yazıma mutlaka göz atmanızı öneriyorum.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

5 Comments
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
  1. Tavuk çiftliği kurmak istiyorum hem et hem yumurta icin tavukları nerden bulabilirim hiç bilgim yok ve kosgep nasıl yardım ci olur TEŞEKKÜR ediyorum

  2. Tavuk çiftliği kurmak istiyorum hem et hem yumurta icin tavukları nerden bulabilirim

  3. İyi günler İzmir’de 75.000 adet yumurtacı tavuk kapasiteli kümes açmak isteyen birisi için önerebileceğiniz civciv ırkı nedir, alınması gereken civciv adedi ve toptan alım söz konusu olduğunda olması gereken fiyat aralığı nedir hakkında bilgi verebilir misiniz? Tavukçuluk hakkında bilgi edinmek ve geleceğe yönelik fikirler üretmek isteyen veterinerlik fakültesi öğrencisi.

  4. Tavuk çiftliği yapmak istiyorum bu kunuda
    Nasil yardimci olabilirsiniz

  5. Gayet güzel anlattınız teşekkürler, ancak ben pekin ördeği yetiştirmek istiyorum, hem yumurtasını hem etini satmak üzere. Bu konuda 3 aydır araştırma yapıyorum bir de sizden duymak isterim, bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Ördekler tavuklara nazaran çok daha dayanıklı hayvanlarmış,ayrıca pazarı da oldukça iyi diyorlar. Kararsız kaldım kaz mı,pekin ördeği mi,yumurta tavukçuluğu mu. Karar aşamasındayım lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden teşekkür ederim.

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general