Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

internetten para kazanma yöntemleri, stok fotoğrafçılığı

Stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır? Stok fotoğraf çekerek internetten para kazanmak mümkündür. Birçok kişi stok fotoğrafçılığı siteleri ile kolayca para kazanabilmektedir. Ben de bu rehberimde sizlere, bu yöntemle nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım.

Stok fotoğraf siteleri vasıtasıyla birçok firma fotoğraf ihtiyacını karşılayabilmektedir. Bu sitelerde her ihtiyaca uygun fotoğraflar bulunmaktadır. Fotoğraflar da genel olarak kalitelidir. İnternetten para kazanma yolları içerisinde de bahsettiğim bu yöntemi detaylı şekilde anlatacağım. Öyleyse öncelikle stok fotoğraf nedir bakalım.

Stok Fotoğraf Nedir?

internetten para kazanma yöntemleri, stok fotoğrafçılığı

Stok resim ya da fotoğraflar, fotoğraf üreticilerin çektiği ya da tasarladığı ve stok fotoğrafçılığı sitelerinde insanların alışına sunulan fotoğraflardır. Genel olarak Shutterstock gibi siteler kullanılır. Çekilen fotoğrafları yüklemek için bu sitelere üye olunması gerekiyor.

Üye olunduktan sonra, fotoğraflar kabul edilince fotoğraflarınızın üzerine logı ve ızgaralar eklenir. Bunun nedeni, ücretsiz olarak fotoğrafları kullanmak isteyenleri engellemektir. Böylece kimse kolayca fotoğrafları alıp kullanamazlar. Stok siteleri bu şekilde önlem alır.

Stok fotoğraf siteleri ile çalışırken stok sitelerinin sunduğu şartların sağlanması gerekir. Bunların içerisinde en önemli kural, kaliteli ve özgün fotoğrafların olmasıdır. Eğer bu şekilde fotoğraf yüklenirse, fotoğrafların satımı çok daha kolay olur.

Sadece stok fotoğraf değil, stok videolar da vardır. İsterseniz, stok video da üretebilirsiniz. Aynı zamanda stok grafik gibi seçenekleriniz de mevcut. İstediğiniz şekilde stok üretimi yaparak para kazanabilirsiniz.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır

Stok fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak mümkün. Peki stok fotoğrafçılık nasıl yapılır ve stok sitelerinden nasıl para kazanılır?

Stok fotoğraf sitelerine fotoğraflar yüklenir ve siteler bu fotoğrafları satışa çıkarır. Ardından bu sitelere üye olanlar ya da ajans firmalar bu fotoğrafları satın alır. Satın almalar sonucunda fotoğrafları yükleyenlere belirli komisyonlar ödenir. Komisyon oranları, her sitede farklılık göstermektedir.

Stok fotoğrafçılığından para kazanmak istiyorsanız, bu işin pasif gelir kaynağı olduğunu unutmamalısınız. Stok sitelerine yüklediğiniz fotoğraflar, uzun süreler boyunca satışta kalır ve satıldıkça size para ödenir. Hem sürekli kazanç sağlar hem de tekrar tekrar güncelleme yapma gereği yoktur.

Özellikle ajans firmaları bu stok sitelerini çok tercih etmektedirler. Kendilerine gelen reklam ya da tasarım işleri için stok fotoğrafları tercih etmekteler. Çünkü stok resim ve videolar, resim ve videoların baştan üretilmesinden daha az maliyetlidir. Fotoğraf ve video üretmek için kullanılacak ekipman ve personel ihtiyacı çok daha maliyetli olmaktadır. Ayrıca zaman kaybı da çok olmaktadır.

Bunun için ajanslar, stok fotoğraf satışı yapan sitelerden arama yaparak işlerine yarar fotoğrafları kolayca bulurlar. Böylece hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ederler.

Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanırım?

Stok fotoğraftan para kazanmak istiyorsanız, bazı işlemleri yapmalısınız. Öncelikle aşağıda verdiğim adımları takip etmelisiniz.

  • Stok sitelerinin üyelik şartlarını yerine getirerek üye olmalısınız
  • Sitenin koşullarına uygun olarak fotoğraflarınızı ayarlayıp yüklemelisiniz
  • Yüklenen fotoğrafların daha çok kişiye ulaşması için gerekli anahtar kelimeleri belirleyerek girmelisiniz.
  • Fotoğraflarınızın onaydan gelmesini beklemelisiniz.
  • Onay geldikten sonra, fotoğraflarınız yayınlanmaya başlayacak. Daha sonra ürünlerinizin satılmasını beklemeniz gerekecek.
  • Satılan fotoğraflardan size komisyon verilmeye başlanacak. Ürünleriniz ne kadar çok satılırsa, en çok satılanlarda görülecek ve daha çok satılacaktır. Bu nedenle kaliteli fotoğraflar üretmeniz gerekli.
  • Stok fotoğrafçılığı yaparken fotoğrafların kalitesini ve boyutunu da iyi şekilde ayarlamanızı tavsiye ederim.

Stok Fotoğraf Siteleri Ne Kadar Kazandırır?

Tekrar belirtmek istiyorum ki stok fotoğrafçılıktan para kazanmak için fotoğraflarınızın özgün ve kaliteli olması gerekli. Ne kadar iyi fotoğraf ve videolar hazırlarsanız, kazancınız da o kadar yüksek olur. Ayrıca fotoğraflarınız beğenildikçe daha da çok satılacaktır. Önceki yaptığınız çalışmalar, diğer çalışmalarınıza da referans olacağı için sistemli bir çalışmayı benimsemelisiniz.

Stok fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler, ayda 100.000 dolar bile kazananların olduğunu bilmeli. Tabi ki herkes bu kadar kazanacak diye bir şey yok. Bazıları 100 dolar kazanırken bazıları da 10.000 dolar kazanabilir.

Stok siteleri ile para kazananlar, paralarını nasıl alabilirler? Stok fotoğraf siteleri, para aktarma aracı olarak bazı yöntemler sunarlar. Bu yöntemleri kullanarak paraları hesabınıza aktarabilirsiniz.

Genel olarak Paypal, Payoneer, Skrill ve Neteller gibi yöntemlerle paranızı alabilirsiniz. Bu sitelerdeki bakiyelerinizi de banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Tabi ki bu siteler para aktarımında komisyonlar da almaktadır.

Stok Fotoğraf Çekimleri İçin Hangi Ekipmanlar Gerekli?

Stok fotoğrafçılık önemli bir iştir. Bu nedenle kaliteli fotoğraflar çekebilmek için kaliteli ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Tabi ki günümüzde akıllı telefonlar da çok kaliteli fotoğraf çekebiliyor ancak yine de elinizde profesyonel bir kamera olursa daha iyi olur.

Fotoğraf makinesinin yanında sabitleyicilere de ihtiyacınız olacak. Tripod, monopod gibi malzemeler ihtiyacınızı görecektir. Bunların yanında çekeceğiniz fotoğraflar için aksesuarlara da ihtiyacınız olacak. Çünkü çeşitli atmosferler yaratarak özgün fotoğraflar çekmeniz gerekecek.

Yukarıda verdiklerim genel olarak teknik konular. Şimdi ise iyi bir fotoğraf için en önemli konuya geldik. O ise sizin yaratıcılığınızdır. Yaratıcı düşüncelerinizi fotoğraflarda kullanmalısınız. Bu konuda başarılı olmak için tabi ki tecrübeniz olmalı. Zaman içerisinde bu yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.

Fotoğrafçılıkta önemli olan noktalardan biri de ne tür fotoğrafçılık yapacağınızı seçmenizdir. Yani stüdyo fotoğrafçılığı mı, gezi fotoğrafçılığı mı, doğa fotoğrafçılığı mı yapacağınızı seçmelisiniz. Çünkü tüm bu türlerde ayrı ayrı ekipmanlara ve ortama ihtiyacınız olacak.

Karar verdikten ve fotoğraflarınızı çektikten sonra işiniz tabiki bitmiyor. Sıra geldi fotoğraflarınızı düzenlemeye. Fotoğraflarınızı ilgi çekici hale getirmek için düzenlemelisiniz. Eksikleri ve kusurları gidermek için iyi bir tasarım yapmanız gerekiyor. Bunun için de bazı düzenleme programlarını kullanmayı bilmelisiniz. Mesela Adobe Photoshop gibi.

Bu sektörde rekabetin yüksek olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Bu alanda çalışan birçok kişi bulunmakta. Bu kişiler arasından sıyrılabilmek için kaliteli işler yapmalısınız. Tabi ki özgünlüğü de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Stok Fotoğraf Siteleri Neler?

stok fotoğraf siteleri

Stok fotoğrafçılık yapmaya karar verdiğinizde, hangi sitelere fotoğraflarınızı yükleyeceğinize de karar vermelisiniz. Bu konuda şanslısınız çünkü birçok site bulunmakta. Bunların içinde en iyi stok siteleri Shutterstock, istockphoto, Dreeamstime, Stockxpert ve Fotolia gelmekte.

Tüm bu siteler içerisinden istediğinizi seçebiliyorsunuz. Seçtikten sonra siteye yayıncı olarak üye olmanız gerekiyor. Bu aşamada siteler sizlere bazı şartlar sunacak. Sunulan şartları kabul etmeli ve satışlarda alınacak komisyonları öğrenmeniz gerekiyor. Kabul ettikten sonra da bazı siteler giriş sınavları sunabiliyor. Bu sınavları geçtikten sonra da fotoğraflarınızı yükleyip para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

Sitelere yüklediğiniz fotoğraflar özgün olmalı. Çünkü siteler bu fotoğrafların orjinal olup olmadığını kontrol ediyor ve eğer sıkıntılı bir durum olursa, sizi sorumlu olarak gösteriyorlar. Bu nedenle dikkatli olmanızı öneriyorum.

En çok duyacağınız site bence Shutterstock’tur. Çünkü geçmiş günlerde Shutterstock ücretsiz indirme gibi siteler açıldı ve sitenin açığından yararlanılarak ücretsiz stok fotoğraf indirildi. Elbette bu hak ihlaline girer ve oradaki emekçilere haksızlık yapılması anlamına gelir. Ücretsiz stok fotoğraf siteleri de bulunmakta ancak burada çok kaliteli fotoğraflar bulamazsınız.

Sizin bu gibi şeyler yapmayacağınızı umuyorum ve Shutterstock para kazanma yöntemleriyle para kazanabileceğinizi söylüyorum.

Yazımda stok fotoğrafçılığı nasıl yapılır detaylı şekilde anlattım. Bu yöntemi kullanarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca internetten para kazanma yolları yazımı da inceleyerek farklı yöntemleri öğrenebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok resim ya da fotoğraflar, fotoğraf üreticilerin çektiği ya da tasarladığı ve stok fotoğrafçılığı sitelerinde insanların alışına sunulan fotoğraflardır.

Stok Fotoğraf Satarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Evet, stok fotoğrafçılık ile para kazanmak mümkün. Stok fotoğraf siteleri ile para kazanabiliyorsunuz.

Stok Fotoğraf Siteleri Ne Kadar Kazandırır?

Stok fotoğraf satarak para kazanmak isteyenler, ayda 100.000 dolar bile kazananların olduğunu bilmeli. Tabi ki herkes bu kadar kazanacak diye bir şey yok. Bazıları 100 dolar kazanırken bazıları da 10.000 dolar kazanabilir.

Stok Fotoğraf Siteleri Neler?

Stok fotoğrafçılık yapmaya karar verdiğinizde, hangi sitelere fotoğraflarınızı yükleyeceğinize de karar vermelisiniz. Bu konuda şanslısınız çünkü birçok site bulunmakta. Bunların içinde en iyi stok siteleri Shutterstock, istockphoto, Dreeamstime, Stockxpert ve Fotolia gelmekte.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general