Spor Salonu Açmak İstiyorum [9 Adımda Spor Salonu Nasıl Açılır?]

spor salonu açmak

Spor salonu açmak, para kazanma yolları içerisinde karlı bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de son yıllarda fitness salonu ve benzeri spor salonlarının arttığını görmekteyiz. Eğer siz de böyle bir iş yapmayı düşünüyorsanız, spor salonu nasıl açılır konulu yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Her yıl milyonlarca insan fitleşmek ve kilo vermek için spor salonlarına gidiyor. Spor salonları, belli başlı yöntemlerden para kazanmaktadır. En temel gelir kaynağı spor salonu üyeliği. Fakat spor salonu üyelik ücretleri, spor salonları için yeterli bir gelir kaynağı değildir.

Bu nedenle spor salonlarının içinde bazı bölümler kiralanır. Bu bölümlerde meyve suyu barları, bronzlaşma salonları ve kişisel antrenörler bulunur.

Kendi spor salonunuzu açmak istediğinizde nelerle karşılaşacağınızı ve nasıl açacağınızı rehberimden öğrenebilirsiniz.

Spor Salonu Nasıl Açılır?

spor salonu acmak

Spor salonu açmak, karlı bir iş fikri. Fakat her işte olduğu gibi bu işte de atılması gereken adımlar bulunmakta. Bunlardan en önemlisi işletmenin planlanması. İşletmenizi planlayarak kuracağınız iş için ilk adımı atmış olursunuz.

1. ADIM: İşletmenizi Planlayın

Başarılı bir işletme kurmak için geniş bir plan hazırlamanız şarttır. Planlama yapmanız, işletmenizin özelliklerini belirlemenize ve bilinmeyenleri keşfetmenize yardımcı olur. Burada aşağıdaki soruların cevaplarını bulmalısınız.

 • Başlangıçta ve faaliyet halinde ne kadar maliyetiniz olacak?
 • Hedef kitleniz kim?
 • Kar etmeye ne zaman başlarsınız?
 • İşletmenizin ismi ne olacak?

Tüm bu soruların cevaplarını rehberimin içinde bulabileceksiniz.

Spor Salonu Açma Maliyeti Ne Kadar?

spor salonu maliyeti

Bir spor salonunun başlangıç ​​maliyetleri önemlidir. Çoğu mütevazı spor salonunun maliyeti 200.000 ila 400.000 TL arasındadır. Daha büyük bir spor salonunun maliyeti bir milyon lira veya daha fazla olabilir. Franchise’lar daha düşük işletme maliyetleri taşıyabilir, ancak başlamak için daha ucuz bir seçenek olabilecek veya olmayabilecek bir franchise ücreti ödemek zorundasınız.

Bazı spor salonu sahipleri, kullanılmış ekipman satın alarak ilk yüklerini azaltmaya çalışırlar. Bu iki ucu keskin bir kılıç. Yeni spor salonu müdavimleri yeni ekipman görmek istiyor. Kullanılmış ekipmanlar iyi durumda olmayabilirler. Bu yöntemle ekipmanları temin etmek isterseniz, kullanmadan önce kullanılmış tüm ekipmanların iyice kontrol edildiğinden ve bakımının yapıldığından emin olun.

Yukarıda verdiğim maliyetler başlangıçta olacak giderlerinizdir. Peki devam eden süreçte ne gibi masraflarınız olacak?

İşletmeniz faaliyete girdikten sonra bazı masraflarınız devam edecek. Kira, elektrik, su, personel masrafları, bakım masrafları gibi masraflar her ay ödeme yapmanız gereken masraflardır. İşletmenizin büyüklüğüne ve çalışma durumuna göre bu masraflar değişecektir.

Hedef Kitleniz Kim?

Tercih edilen müşteri portföyleri, kilo vermek veya kişisel kondisyon hedeflerine ulaşmak için kişisel antrenörler almak isteyen kişilerdir. Spor salonlarının çoğu, yerel olarak gazetelerde veya sosyal medyada reklam verir. Kaliteli müşteriler, uzun vadeli bir taahhütle çalışmak isteyen kişilerdir.

Tabi ki kısa bir süre için katılıp daha sonra ayrılanlar da olacaktır. Bu nedenle birçok spor salonu, spor salonunu erken iptallerden koruyan bir katılım ücreti talep ederler. Spor salonlarının aldıkları bu ön ödeme, spor salonlarının yaptıkları reklam gibi masrafları karşılamak için aldıktalı ödemelerdir.

İyi kazanç sağlamak istiyorsanız, uzun süreli çalışmak isteyen müşterileri kendinize çekmelisiniz. Böylece sürekli gelir elde edersiniz. Tabi bunun için de vereceğiniz hizmetin kaliteli olması gerekiyor.

Bir Spor Salonu Nasıl Para Kazanır?

Bir spor salonu üyelik aidatlarını ya da ücretlerini toplayarak para kazanır. Fakat ek gelir elde etmek için de bazı hizmetler verir. Mesela:

 • Yoga
 • Pilates
 • Aerobik sınıfları
 • Circuit training
 • Askeri uygunluk
 • Kickboks
 • Jiu-jitsu eğitimi
 • Dans dersleri
 • Crossfit

Çoğu spor salonu üyeliği aylık olarak ücretlendirilir, diğer gelirler (özel egzersiz sınıfları gibi) aylık veya sabit bir ücret olarak alınır.

Spor salonları ayrıca aşağıdaki yöntemlerden de para kazanır:

 • Kişisel Gelişim
 • Meyve suyu barı
 • Bronzlaşma yatakları ve ilgili hizmetler
 • Ek satışlar
 • Kayropraktik hizmetleri
 • Masaj hizmetleri

Spor salonları genellikle Ocak ayında yeni üye akışını görür, ikinci çeyrekte zirveye ulaşır, ardından yaz aylarında düşer. Bu, spor salonunu son derece döngüsel hale getirir.

Spor Salonu Üyelik Ücretleri Ne Kadar?

fitness salonu açmak

Spor salonları üyelik için genellikle aylık 70 ila 150 TL arasında ücret alır ve üyelerin bir yıllık (bazen daha uzun süreli) üyelik sözleşmesi imzalamasını ister. Bazı spor salonları, müşteri bir yıl önceden ödeme yaparsa indirimli fırsatlar sunar. Bunun üzerine, spor salonları genellikle yıllık 700 ila 1500 TL arasında bir kayıt ücreti alırlar.

Ek ücretler tercih edilecek spor türüne ve salonun kalitesine göre değişir. Spor salonları hedef kitlesine ve spor salonunun konumuna göre ek ücretleri belirlerler. Fitness salonu yüksek kira alan bir bölgedeyse üyelikler, kişisel eğitim hizmetleri, takviyeler, dersler, bronzlaşma ve kayropraktik hizmetlerinden daha fazla ücret alınabilir.

Bir Spor Salonundan Ne Kadar Kar Elde Edilir?

Spor salonlarının elde edecekleri karlar, çok değişken olabilir. Hele ki yeni açılan salonlarda kar, ilk 6 ayda çok düşük olacaktır. Aylık 2000-3000 TL gibi bir ortalama mevcuttur. Fakat en az 1 yıl sonra salon oturduktan sonra aylık 10.000-15.000 TL gibi karlara ulaşmak mümkündür. Tabi ki daha fazla kar elde etmek de mümkün olabilir.

İşletmenizi Nasıl Karlı Hale Getirebilirsiniz?

Bir spor salonu ile daha fazla kar elde etmek mümkündür. Çoğu spor salonu alanın izin verdiği ölçüde ek gelir sağlar. Genellikle kullanılan yöntem, salonun içerisindeki bazı bölümlerin kiralanmasıdır. Örneğin, bir spor salonu sahibi bir bronzlaşma şirketine, bir masaj terapistine, hatta meyve suyu barını idare etmek için bir gıda hizmetleri işletmesine yer kiralayabilir.

İşletmenize Ne İsim Vereceksiniz?

Spor salonu açmak istediğinizde, işletmeniz için bir isim bulmanız gerekecek. İsim bulurken çok titiz olmanızı öneririm. Çünkü isim, sizin marka adınız olacak ve o isimle bilineceksiniz. İsim bulurken akılda kalıcı ve yaratıcı bir isim olmasına dikkat edin.

İsmi bulduktan sonra domain yani web alan adı alınmış mı diye kontrol edin. Eğer alınmamışsa, hızlıca alan adını alın. Daha sonra websitesi kurmak istediğinizde bu domaini kullanabilirsiniz.

2. ADIM: Tüzel Kişilik Oluşturun

İleri dönük ve büyük bir işletme kurmak istiyorsanız, tüzel kişilik oluşturmanızı öneriyorum. Hem böylece yaşayacağınız sorunlarda şahsen sorumlu olmanız engellenmiş olur.

Tüzel kişilik oluşturmak için avukatlardan ya da mali müşavirlerden bilgi alarak gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz. Her bölgede farklı belgeler istenebilir onun için kendi bölgenizdeki belgeleri öğrenmeniz gerekiyor. Genel olarak aşağıdaki belgeler istenmekte.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

 • İşletmenizin adını ve adresini de belirterek, uygulanacak spor dallarını gösteren dilekçe
 • Salon sahibinin açık adresi ve adli sicil kaydı
 • Spor salonunu açan kişinin nüfus kayıt örneği
 • İşletmeye vekalet edecek kişi varsa noter tasdikli en az 1 yıllık mesul müdürlük sözleşmesi
 • İkametgah belgesi
 • 3 adet vesikalık fotoğraf
 • Spor dallarında çalıştırıcılık yapacak kişilerle yapılan sözleşmenin federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli sureti
 • Ticaret Odasına kayıt belgesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olanlar için oda tarafından verilecek belge.
 • İşletmenin mimar onaylı 1/100 ölçekli vaziyet planı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Kira kontratı fotokopisi
 • İşyeri kendinizinse tapu fotokopisi
 • Spor salonu ile anlaşmalı doktor ve sağlık memurlarının sözleşmesi
 • Belediyeden alınacak işyeri açma izin belgesi, sağlık müdürlüğü raporu ve itfaiye raporu

3. ADIM: Vergi Kaydı Yapın

Bir işletmeyi faaliyete açmadan önce vergi için kaydınızı yapmanız gerekiyor. Bunun için vergi dairesine başvurmanız gerekiyor. Her il ya da ilçede vergi daireleri bulunmaktadır. Salonunuzun bulunduğu bölgenin bağlı olduğu vergi dairesine gitmeliniz.

4. ADIM: İşletmenize Banka Hesabı Açın ve Kredi Kartı Alın

İşletmenizin ihtiyaçlarını karşılamak ve gelirlerinizi tutmak için bir işletme banka hesabı açmanız önemlidir. Ayrıca böylece kişisel hesaplarınızla işletme hesaplarınız karışmamış olur. Bir de dava durumlarında kişisel varlıklarınız riske girmemiş olur.

Bir İşletme Banka Hesabı Açın!

 • Bu, kişisel varlıklarınızı kişisel varlık koruması için gerekli olan şirket varlıklarınızdan ayırır.
 • Aynı zamanda muhasebe ve vergi dosyalamasını kolaylaştırır.

Bir İşletme Kredi Kartı Edinin!

 • Bu, işletmenizin masraflarını tek bir yere koyarak kişisel ve iş harcamalarınızı ayırmanıza yardımcı olur.
 • Ayrıca şirketinizin kredi geçmişini oluşturur ve bu da daha sonra para ve yatırım toplamak için yararlı olabilir.

5. ADIM: İşletme Muhabesi Oluşturun

Çeşitli giderlerinizi ve gelir kaynaklarınızı kaydetmek, işletmenizin finansal performansını anlamak için çok önemlidir. Doğru ve ayrıntılı hesaplar tutmak, yıllık vergi beyanınızı büyük ölçüde basitleştirir.

6. ADIM: Gerekli İzinleri ve Lisansları Alın

Spor salonunu işletmek için belirli devlet izinleri ve lisanslar gerekecektir. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak belediyelerden hangi belgelerin gerekli olduğu konusunda bilgi almalısınız.

Mesleki Sertifika Almak

Spor salonu açmak için mesleki sertifikaya ihtiyacınız olabilir. Bunun için işletmenizin kira ya da size ait bir mülk olmasına göre nasıl sertifika alabileceğinizi aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Spor salonu açmak için yer kiralamayı planlıyorsanız:

 • Mesleki sertifika almak genellikle ev sahibinin sorumluluğundadır.
 • Kiralamadan önce, ev sahibinizin bir spor salonu işi için geçerli bir mesleki sertifikaya sahip olup olmadığını sorgulayın.
 • Büyük bir yenilemeden sonra, genellikle yeni bir mesleki sertifika düzenlenmelidir. İşletmenizin yeri açılmadan önce yenilenecekse, kira sözleşmenize geçerli bir mesleki sertifika çıkarılana kadar kira ödemelerinin başlamayacağını belirten bir madde eklemeniz önerilir .

Bir spor salonu veya fitness merkezi satın almayı veya inşa etmeyi planlıyorsanız:

 • Yerel bir devlet kurumundan geçerli bir mesleki sertifika almakla yükümlü olacaksınız.
 • Spor salonu işletmenizin uygun olduğundan ve bir mesleki sertifika elde edebildiğinizden emin olmak için işletmenizin bulunduğu yere ilişkin tüm bina kodlarını ve imar gereksinimlerini gözden geçirin.

Müzik Lisanslama

Birçok spor salonu işletmesi, antrenmanları sırasında müşterilerin odaklanmalarını sağlamak ve eğlendirmek için müzik çalar. İş ortamında müzik çalmak için besteciden veya lisans sahibinden lisans alınmalıdır. Aksi halde ceza yiyebilirsiniz.

Bunun için ilgili kurumlardan müzikler için lisans almalısınız.

Sorumluluk Muafiyeti

Bir spor salonunda egzersiz yapmak, özellikle ağır ağırlık kaldırma ya da belirli sağlı sorunları olan kişiler için riskli bir faaliyet olabilir. Spor salonuna üye olan kişilere herhangi bir yaralanma için kişisel sorumluluğu kabul eden bir sorumluluk feragatnamesi imzalatmanız önemle tavsiye edilir.

7. ADIM: İşletme Sigortası Alın

İşletmenizi kurarken işletme sigortasını mutlaka almalısınız. Hem çalışanlarınıza hem de kendinize sigorta yapmalısınız. Böylece sosyal güvenlik şartlarını sağlamış olursunuz.

8. ADIM: Markanızı Tanıtın

Markanız, şirketinizin temsil ettiği ve işinizin halk tarafından nasıl algılandığıdır. Güçlü bir marka, işletmenizin rakiplerinden farklı olmasına yardımcı olacaktır.

Bir Spor Salonu Nasıl Tanıtılır ve Pazarlanır?

spor salonu nasıl açılır, spor salonu açmak

Tavsiyeler ve yerel reklamcılık, yeni üye kazanmanın iki temel yöntemidir. Birçok spor salonu yerel gazetelerde reklam yayınlar ve ilk üyelerine indirim uygularlar. Ayrıca, yeni üyeler çekmek için ücretsiz egzersiz günleri ve hatta ücretsiz kişisel eğitim hizmetleri de sunabilirler.

Günümüzde sosyal medyanın çok etkili olmasıyla beraber de Instagram ve Facebook gibi platformlarda yapılan reklamlar da oldukça etkilidir. Bu yüzden sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmanızı ve profesyonel paylaşımlar yapmanızı tavsiye ederim.

9. ADIM: Websitesi Kurun

Bir işletme web sitesi, müşterilerin şirketiniz ve sunduğunuz ürünler veya hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmesini sağlar. Bu nedenle kurumsal görünmek için mutlaka websitesi açmalısınız. Çeşitli duyurularınızı bu site üzerinden yapabilirsiniz. Sitenizi devamlı güncellemeniz de önemli.

Spor salonu ya da fitness salonu açmak için neler yapmanız gerektiğini adım adım ayrıntılarıyla anlattım. Peki bu işi yapmaya karar verirken nelere dikkat etmeniz gerekir?

Spor Salonu Açmak İçin Bilinmesi Gerekenler Neler?

Spor salonu açmaya karar vermeden önce bu işin size uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Spor salonu açanlar genelde sağlıklarına ve spora önem veren kişiler oluyor. Spor salonu işletmek oldukça büyük bir zaman istediğinden zamanı olmayan kişilerin bu işe girişmemeleri öneriliyor.

Spor Salonlarında İşletmeciler Bir Gün İçinde Ne İş Yaparlar?

Spor salonu sahipleri genellikle sabahın erken saatlerinde, sabah 8’ten önce gelirler ve güneş battıktan sonra evlerine gidebilirler. Spor salonu sahipleri, özellikle işletmenin ekstra desteğe ihtiyaç duyduğu ilk birkaç yıl içinde hafta sonları çalışmak zorunda kalabilir.

Bir spor salonu işletmeciliği yapan bir kişinin günlük aktiviteleri arasında, spor salonunun açılması ve gün için temizlik ve hazırlık, bir önceki günkü satışların kaydını kontrol etme, spor salonu üyelerini ve çalışanlarını kontrol etme gibi aktiviteler yer alır.

İşletmeyi kendiniz yönetiyorsanız, tüm üyelik aidatlarının güncel olduğunu ve tüm ücretlerin tam olarak ödendiğini doğrulamayı içeren, spor salonunuzun muhasebesini de yönetmeniz gerekir. Bir spor salonunun temel geliri spor salonu üyeliklerinden geldiğinden, bunun hesabını yapmak bir spor salonu sahibinin gerçekleştirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.

Başarılı Bir Spor Salonu Kurmanıza Yardımcı Olacak Bazı Beceri ve Deneyimler Nelerdir?

Bir spor salonu açan ve işleten insanlar genellikle bir spor salonunu yönetme deneyimine sahiptir. Gerekli olmamakla birlikte, aşağıdakilerden en az birinde bir dereceye sahip olmak yararlıdır:

 • Atletik Eğitim
 • Mutfak Bilimi (Culinology®)
 • Beslenme ve Diyetetik
 • Beslenme Bilim
 • Beslenme, Egzersiz ve Sağlık Bilimi
 • Sağlık Öncesi
 • Biyokimyasal ve Moleküler Beslenme
 • Biyokimyasal ve Moleküler Beslenme Doktora
 • Toplumda Beslenme ve Sağlığı Geliştirme Doktora
 • Beslenme ve Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi
 • Beslenme ve Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi
 • Diyetetik
 • Egzersiz Fizyolojisi ve Beslenme
 • Egzersiz Fizyolojisi ve Beslenme Doktora
 • Gıda Okuryazarlığı, Kalite ve Güvenlik
 • Gıda Okuryazarlığı, Kalite ve Güvenlik Doktora
 • Bölümlerarası Beslenme Programı
 • Bölümlerarası Beslenme Programında Doktora

Bir Spor Salonu İçin Büyüme Potansiyeli Nedir?

Küçük spor salonları genellikle bir veya iki kişi tarafından yönetilir ve çok sayıda kişisel eğitim içerebilir. Bununla birlikte, genellikle kapsamlı ek gelirleri olmayacaktır. Küçük bir spor salonunun bir örneği, üyelerin öncelikle kişisel bir antrenör ve halter antrenörü kiralamak için katıldığı ufak bir spor salonlarıdır.

Bir spor salonunu ölçeklendirmek önemli yatırım gerektirir. Kitlesel çekicilik için, çoğu spor salonunun kardiyo ekipmanı, çok çeşitli direnç ve eğitim makineleri ve serbest ağırlıklara uyum sağlaması için en az 1000 metrekare alana ihtiyacı vardır.

Büyük ölçekli spor salonları ayrıca ek şirketlerle, serbest çalışan kişisel eğitmenlerle ve bazen de gıda hizmetleri işletmeleriyle ortaktır.

Spor Salonu Açmak İçin Gereken Malzemeler Neler?

Spor salonu açmaya karar verdiğinizde iyi hizmet vermek için salonun içerisine gerekli olan malzemeleri almanız gerekir. Bunlarda en önemli olanları kuşkusuz spor aletleridir. Spor aletleri ne kadar çeşitli olursa, işletmeniz açısından o kadar iyi. Başlıca spor malzemelerini aşağıda sizlere göstereceğim.

1. Koşu Bandı

spor salonu aletleri

Koşu bandı, spor salonlarının olmazsa olmazlarıdır. İnsanlar spor salonunda çalışmaya başlamadan önce mutlaka koşu bandında ısınırlar. Bu nedenle fitnes salonu açmak istediğinizde mutlaka salonunuzun büyüklüğüne göre birkaç tane koşu bandı almalısınız.

2. Stepper

Bacak ve kalça kaslarını çalıştırmak için kullanılan bir alettir. Genellikle spor salonlarında kullanılır ve spor programlarında kullanılması tavsiye edilir.

3. Kondisyon Bisikleti

kondisyon bisikleti

Bacak kaslarını geliştirmek ve kilo vermek isteyen kişilerin özellikle tercih ettiği kondisyon bisikleti, spor salonlarının olmazsa olmazlarından bir diğeridir. Bu alette aynı bisiklete biniyor gibi pedal çevrilir ve pedalların çevrilmesi zorlaştırılabilir.

4. Eliptik Bisiklet

spor salonu açmak

Kardiyo açısından önemli bir işlevi olan eliptik bisiklet, vücudun alt ve üst bölümlerini aynı zamanda çalıştırır. Bu nedenle spor salonlarında olması gerekir.

5. Dambıl

spor salonu nasıl açılır

Dambıllar, spor salonlarında mutlaka bulunurlar. Çeşitli ağırlıklara sahip dambıllar en az 3-4 set halinde spor salonunda bulunmalıdır. Çünkü çoğu harekette dambıl kullanılabilir.

6. Ağırlık Makineleri

spor salonu aletleri

Vücudun farklı bölgelerini çalıştırmak amacıyla çeşitli ağırlık makineleri, spor salonunda bulunmalıdır. Bu makinelerin içinde değişimler yapılarak birçok şekle sokulabilmektedir. Böylece birçok hareket yapılabilmekte.

Spor Salonu Açma Şartları Neler?

 1. Spor salonunun yerden yüksekliği en az 2.40 metre olmalı
 2. Salon yoğunken anlaşmalı doktor veya sağlık görevlileri salonda olmalı
 3. Havalandırma için en az 2 adet havalandırma veya klima sistemi olmalı
 4. En az 1 adet tuvalet ve 2 adet duş olmalı
 5. 8 metrekareden büyük en az 1 soyunma odası; kadınlar ve erkekler aynı anda çalışıyorsa en az 2 soyunma odası olmalı
 6. Soyunma odasında yeterli sayıda soyunma dolabı olmalı
 7. 1 adet bekleme ve dinlenme yeri
 8. 1 adet müracaat yeri
 9. Duşlarda sıcak su olmalı
 10. Salon içindeki ısı en az 18 santigrat derece olmalı
 11. Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’ndan onaylı en az 1 antrenör olmalı
 12. Salonun zemini, karo, halıflex, PVC, ahşap veya seramik bir döşeme ile kaplanmalı
 13. Salonda fitness yapılacaksa, fitness bölümü için en az 25 metrekare yer ayrılmalıdır.

Yazımda spor salonu nasıl açılır ve nelere dikkat edilmeli detaylı şekilde anlattım. Diğer iş fikirleri için en çok para kazandıran işler adlı yazıma mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general