Sermayesiz İş Fikirleri 2023 [En Kolay Sermayesiz Para Kazanma Yolları]

sermayesiz iş fikirleri

Sermayesiz iş fikirleri sayesinde hiç sermayeniz olmasa bile para kazanabilirsiniz. Peki sermayesiz para kazanma için yapılması gerekenler nelerdir? Bu yazımda sizler için sermayesiz işler hakkında detaylı bilgilere yer verdim.

Yeni bir iş kurmayı düşünenler genellikle sermayesiz iş kurmak imkansız diye düşünür. Sermaye diye ortaya konulan şey her zaman para olmak zorunda değil. Örneğin iş gücünüz, ayırdığınız vakit, fikir önerileriniz, kişisel becerileriniz de sermaye olabilir. Bu yüzden sermayesiz iş kurmak imkansız değildir.

Eğer el becerisine sahip biriyseniz ortaya çıkaracağınız ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. Ya da daha önce kimsenin aklına gelmemiş iş fikirleri ortaya çıkararak tahmin bile edemeyeceğiniz paralar kazanma şansınız olabilir.

Sermayesiz ne iş yapabilirim diye düşünen biriyseniz kendinize uygun bir işi bulabileceğiniz en doğru yerdesiniz diyebilirim.

Sermayesiz iş kurma insanların çokça düşündüğü ancak nasıl yapacağını bilemediği bir konu. Günümüzde hepimizin elinin altında internet var ve sermayesiz iş fikirleri internet üzerinden kolaylıkla uygulanabilir.

Bir konuda sahip olduğunuz bilgi birikimi de sizin sermayeniz olabilir ve bunları insanların hizmetine sunarak para kazanabilirsiniz. Eğer girişimci bir kişiliğiniz varsa ve kendinizi bu yönde motive edebilirseniz bunun imkansız olmadığını görebilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri

Aslına bakarsanız sermayesiz iş fikirleri sayısı oldukça fazla. Bunlar arasından yapabileceğinizi düşündüğünüzü uygulayıp siz de para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Sermayesiz para kazanmak isteyenlerin yapabilecekleri işleri aşağıda sıraladım. Listede yer alan sermayesiz iş fikirleri arasından dilediğinizi kendiniz için kazanç kapısı olarak değerlendirebilirsiniz.

1. Dijital İçerik Yazarlığı

İnternette yayınlanan makale, yazı ve haberler için editörlük, yazarlık yapmak sermayesiz iş fikirlerinden biri. Eğer hakim olduğunuz niş bir alan varsa örneğin; spor, sağlık, hukuk, ekonomi, teknoloji vb. bu konular hakkında yazılar yazıp kazanç elde edebilirsiniz.

Bu işi yapmak için illaki bir konu hakkında deneyim sahibi olmanıza gerek yok. Gerekli araştırmaları yapıp konu hakkında bilgi edindikten sonra içerik yazarlığı yapmaya başlayabilirsiniz.

Yeni sayılabilecek bir iş modeli olan dijital içerik editörlüğü, oldukça ihtiyaç duyulan bir meslek durumunda. Dijital içerik hazırlanırken kaliteli yazılar ortaya çıkarmak gerekir. Bu yazıları kendi blog siteniz için de yazabilirsiniz.

Ayrıca WordPress gibi bir platform kullanarak ücretsiz bir şekilde kendi blogunuzu oluşturabilirsiniz. Bunun sermayesiz iş fikirleri arasında yer almasının sebebi reklamlar, sponsorlu içerik veya ürün satışları yoluyla gelir elde edebiliyor olmanızdır.

Herhangi bir yatırım gerektirmeyen sermayesiz para kazanma yolları arasında en mantıklılarından birisidir. Eğer blog içeriklerinizi kendiniz üretirseniz yeteneğinizle ve bilgi birikiminizle sermayesiz iş yapmak konusunda daha da çabuk başarıya ulaşabilirsiniz.  Başarının sırrı da hedef kitlenize hitap eden tamamen özgün içerikler üretmektir.

sermayesiz iş fikirleri 2021

İnternet artık hayatımızın her alanında ve her türlü bilgiyi internet aracılığıyla elde ediyoruz. Bu bilgileri bize sunan internet sitelerine içerik giren kişiler bulunmakta. Online içerik yazarlığı olarak da bilinen bu iş için araştırmacı bir kişiliğe sahip olmak gerekiyor.

Dijital içerik yazarları, dil bilgisi ve imla kurallarına hakim, SEO bilgisi olan, özgün içerik hazırlama yeteneğine sahip, gündemi yakından takip eden kişiler olmalıdır.

Dijital içerik yazarı olarak çalışılabilecek yerler arasında dijital ajanslar, SEO işi yapan firmalar, sosyal medya ajansları, E-ticaret siteleri yer almakta.

2. Sanat Dersleri Vermek

Eğer müzik, resim, heykel, fotoğrafçılık, dans gibi alanlara yeteneğiniz varsa bunlar hakkında ders vererek sermayesiz para kazanma işini kendi yeteneklerinizle yapabilirsiniz.

Vereceğiniz ilanlar, internet sitesi veya sosyal medya yoluyla öğrenci bulabilir ve ders verebilirsiniz. Saatlik ders şeklinde kendi evinizde veya öğrencilerinizin istediği bir yerde sanat dersi vermek mümkün.

Son yıllarda enstrüman çalmak, güzel fotoğraflar çekmek hatta iyi dans etmek isteyen insanların sayısı giderek artıyor. Bu da eğitmen ihtiyacı anlamına geliyor. Haftalık bir kaç gün çalışarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Sosyal medya özellikle Instagram sayesinde artık herkes güzel fotoğraf çekme hevesinde. Güzel fotoğraf çekmek için pahalı fotoğraf makinaları yetmiyor. Işık, poz, açı, kadraj ve diğer bir çok etmen güzel fotoğraf çekimi için bilinmesi gereken konular.

sermayesiz iş fikirleri müzik

Siz de kendinizi fotoğrafçılık alanında geliştirdiyseniz bu konuda dersler verebilir ve gelir elde edebilirsiniz. Ancak öncelikle çektiğiniz güzel fotoğrafları yayınlamanız ve sizden ders alacak kişilerin bunları görmesi lazım.

Fotoğraflarınızı koyacağınız en faydalı ortam Instagram gibi sosyal medya platformları ve kendinize ait bir internet sitesi olacaktır. Burada insanlar sizin çektiğiniz fotoğraflardan etkilenip sizin gibi fotoğraflar çekebilmek isteyeceklerdir. Bu sayede sizden ders almak isteyebilirler.

3. Bilgisayar Oyunu Oynamak

İnsanlar eğlenceli vakit geçirmek ve stres atmak için akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan oyun oynuyor. Peki hiç bunun bir para kazanma yöntemi olabileceğini düşündünüz mü? Aslında bir nevi kimsenin aklına gelmeyen is fikirleri gibidir diyebilirim

Oyun oynayarak para kazanma yazımda da bahsettiğim bir çok yöntem sayesinde bu şekilde gelir elde etmek mümkün. Örneğin bir oyunda hesabınızı geliştirip daha sonra satabilirsiniz.

Eğer oyun oynama seviyenizi profesyonellik seviyesine çıkarabilirseniz e-spor takımlarında bir oyuncu olabilir ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

Oyun oynayıp Twitch gibi platformlardan yayın yaparak para kazanmak da mümkün. Sizi izleyenlerin yapacağı bağışlarla ve izlenme sayınızla birlikte ün kazanırsanız size reklam verecek olan markalar sayesinde para kazanabilirsiniz.

Online oyunlarda kıyafetler, değerli eşyalar, karakterler ve diğer önemli itemler satıp para kazanmak mümkün. Hatta ucuza aldığınız bir oyun eşyasını daha pahalıya satabilirsiniz.

Oyunlar hakkında detaylı bilgi sahibi iseniz tanıtım ve rehber videoları çekip YouTube kanalınızdan yayınlayarak abone ve izlenme sayısının artmasıyla para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayar oyunları henüz piyasaya çıkmadan geliştiriciler tarafında beta adı verilen sürümleri yayınlanır. Bu sürümler oyunlarda yer alan hataların veya geliştirilmesi gereken yerlerin bulunması için çıkartılır.

Oyunlar tam sürüm halinde piyasaya sürülürken hiçbir eksiğinin olmaması istenir. Bunun için de oyuncuların bu oyunları test etmesi gerekir. Siz de karşılığında ücret almak şartıyla oyunları test edebilirsiniz. Detayları yukarıda verdiğim linkteki yazımda bulabilirsiniz.

Kulağa eğlenceli geliyor öyle değil mi? Eğer sizinde dikkatinizi çektiyse Oyun Oynayarak Para Kazanma yazımı okumalısınız.

4. Organizatörlük Yapmak

Organizasyon işleri sermayesiz yapılabilecek işlerden biri. Eğer etrafınızda düşün, nişan, doğum günü, herhangi bir kutlama yapmak isteyenler varsa bunları organize ederek para kazanabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki son yıllarda kutlanan olayların sayısı oldukça arttı. Özellikle çocuklar için yapılan partiler trend olmuş durumda. Özellikle Instagram’da bu partilerle sıklıkla karşılaşmak mümkün.

sermayesiz iş fikirleri organizasyon

Babyshower, diş partisi, doğum günü partisi gibi bir çok organizasyon bu sektöre olan talebi de arttırdı. Bu durumda organizatörlük yapmak kazançlı bir iş kapısı haline geldi. Üstelik herhangi bir sermaye de gerekmiyor. Zaten tüm masrafları partiyi düzenleyenler karşılıyor. Partiyi yapan kişilerin hazırlayacak vakti olmamasından dolayı organizatör tutmayı tercih ediyorlar.

Bu işte kendinizi geliştirebilirseniz parti evleri açabilir ve müşterilerinizi burada misafir edebilirsiniz ya da bazı mekanlarla anlaşıp orayı parti için hazırlayıp aracılık komisyonu alabilirsiniz.

Organizasyon işleri henüz yaygın olmamasına rağmen giderek popüler olmaya başlamıştır. Bilinirliği arttıkça iş fırsatları da artacaktır. Bu yüzden erken zamanda bu işi yapmaya başlamak sektörde öncü olmak anlamına gelmektedir.

Rekabetin düşük olduğu bir alan olmasına rağmen yapılan işin beğenilmesi gerekmektedir. İnsanlar partilerden ve organizasyondan memnun ayrıldıkça sizi tavsiye edeceklerdir.

Bu iş için gerekli ekipmanlara ve çalışanlara sahip olmak da önemlidir. Çünkü bir organizsyonda eksiklik olması can sıkıcı sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden işi en başından itibaren sıkı tutulması gerekir.

5. Udemy Kurs Videoları Çekmek

Online olarak ders videoları izlenebilen bir site olan Udemy’e kayıt olup ders verebilirsiniz. İhtiyacınız olan bir bilgisayar ve internet bağlantısı.

Çektiğiniz kurs videolarını satın alan öğrencileriniz olursa Udemy komisyonu haricinde geriye kalan ücret sizin oluyor. Kurs videoları uzun süreli bir gelir kaynağıdır. Siteye yüklediğiniz videolar durdukça gelir elde edebilirsiniz. Bu şekilde yürütülen sermayesiz para kazanma yöntemi size zamanla kazandıracak bir pasif gelir modelidir.

Biğer pasif gelir modelleri için Pasif Gelir Kaynakları yazımı okuyabilirsiniz.

sermayesiz iş fikirleri udeymden kurs vermek

Udemy’de birçok kategoride farklı farklı çekilmiş kurs videoları bulmak mümkün. Peki o kadar video varken neden benimkileri satın alsınlar diye düşünebilirsiniz. Bu sorunun cevabını özgün ve dolu dolu bir içerik hazırlayarak verebilirsiniz.

Rekabetin nispeten daha düşük olduğu veya rekabet olsa da ben daha iyisini çıkarırım dediğiniz alanlarda kendi ders içeriklerinizi sunarak yüksek bir kazanç elde edebilirsiniz.

Udemy platformu, yalnızca öğrencilere değil, hayat boyu öğrenme isteğinde olanlara da hitap ediyor. Bu yüzden çok geniş bir kesim tarafından kullanılıyor. İsterseniz dersleri İngilizce verip daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Bugüne kadar açılan kurslardan on binlerce kişiye satış yapanlar bulunuyor. Bir kurs ücretinin 30 TL den başladığı düşünülürse ne kadar yüksek bir kazanç elde edilebileceğini görebiliriz.

İnternetten gelir etmenin bir çok yolu var kimisi sermayesiz işler kimisi düşük sermayeli işler. Bu konuda detaylı bilgiyi İnternetten Para Kazanma Yolları 2022 | EN KARLI 70+ YOL adlı makalemden edinebilirsiniz.

6. Yemek Yapmak

Evet yanlış okumadınız yemek yapmak sermayesiz iş fikirlerinden birisi. Eğer çok güzel yemek yapıyorsanız ve bunun için vaktiniz varsa evde yemek yapmaya vakti olmayanlar için yemekler yapabilirsiniz.

Ya da parti ve organizasyonlar için atıştırmalıklar yaparak da para kazanabilirsiniz. İsterseniz kendi evinizde isterseniz anlaştığınız kişinin belirttiği yerde yemek yapıp herhangi bir sermaye ortaya koymadan para kazanabilirsiniz.

sermayesiz iş fikirleri evde yemek yapmak

Bu işin getirisi ise azımsanmayacak derecededir. İsterseniz bir aşçılık kursuna gidip kendinizi daha da geliştirebilir ve daha fazla kişinin sizden yemek talep etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede yemek yapmayı hem keyifli hem de kazandırıcı bir hale getirebilirsiniz.

Yemek yapma işine önce yakın çevrenizle başlayabilirsiniz daha sonra vereceğiniz ilanlar veya sizi tavsiye eden insanlar sayesinde daha fazla müşteri bulabilirsiniz.

Bir kurumda çalışarak herhangi bir yatırım yapmadan sermayesiz para kazanma yolları için başlangıç yapabilirsiniz.

7. Çevirmenlik Yapmak

Çok iyi bir yabancı diliniz varsa, çok iyi olmasa da çeviri yapabilecek kadar dile hakimseniz çevirmenlik yapmak sermayesiz olarak para kazandırabilir. Burada sermayeniz tamamen yabancı dil bilginiz olacaktır.

İster yazı çevirisi isterseniz turist rehberliği ile bu işi yapabilirsiniz. Üstelik çevirmenlik yapmak size yurtdışı kapılarını da açabilir.

Sermayesiz iş fikirleri çevirmenlik yapmak

Çevirmenlik yapmak sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Makale, kitap, broşür, dergi çevirileri yaparak para kazanmak mümkün. Eğer dil konusunda kendinizi yeterli seviyede görmüyorsanız ücretsiz kurslar yardımıyla kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fuar, sempozyum, turistler için yapılan turlar ve diğer bir çok organizasyonda çevirmenlik yapabilirsiniz. Hatta kamu işleri için bile çevirmenlik yapmak mümkün.

Yabancı dil denilince akla ilk İngilizce gelir ancak Almanca, Fransızca, İspanyolca hatta Çince tercüman ihtiyacı oldukça fazla. Bir yabancı dil fazladan bilmek her zaman fırsatlar sunmaktadır.

Günümüzde bir yabancı dil bilmek bile fark yaratırken ikinci bir yabancı dil sizi bambaşka bir seviyeye taşır. İster yarı zamanlı isterseniz tam zamanlı olarak çevirmenlik yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin ne kadar çalışmak istediğinize bağlı.

8. Gizli Müşteri Olmak

Gizli müşteri, mağaza veya firmalara giderek müşteri gibi davranıp işleyişleri hakkında bilgi alma hatta bir nevi denetleme işidir. Gizli müşteri sermayesiz iş fikirleri arasında belki de en heyecanlısı. Çünkü, müşteri gibi davranmak sizi sanki ajanmış hissine sokabilir.

Gizli müşteriler gittikleri yerde çalışanların performansını, müşterilerle olan ilişkilerini, tutum ve davranışlarını denetler. Sanki bir müşteri gibi sorular sorar ve bunu kendisini belli etmeden yapar.

sermayesiz iş fikirleri bayilik veren firmalar

Gizli müşteri bir mağazaya girdiğinde alışveriş yapmaya başlar ve çalışanlara fark ettirmeden tüm bilgileri almaya çalışır. Çoğunlukla hizmet sektörünün denetiminde yer alan bu müşteriler, tüm gözlemlediklerini bir rapor haline getirir.

Gizli müşteri olabilmek için iş bulma sitelerindeki ilanlara başvurmak gerekiyor. Gizli müşteri olabilmenin en önemli noktası iyi gözlem yapabilmektir. Bu iş için danışmanlık, insan kaynakları şirketleri veya bizzat denetim yaptırmak isteyen şirketin kendisine de başvurulabilir.

Gizli müşteri olabilmek için herhangi bir eğitim şartı aranmıyor. Önemli olan fark edilmeden bu işi yapabilecek izlenimi vermektir. Sık alışveriş yapan biriyseniz veya alışveriş merkezi, mağaza gibi yerlerde fazla vakit geçiriyorsanız bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Fazla zahmetli olmayan işi bir ek iş olarak da düşünebilirsiniz. Hatta günde birkaç mağaza denetlemesinde bulunursanız kazancınız da artar. Alacağınız ücret işin zorluğuna göre değişir. Bazı şirketler tüm gün gizli müşteri olarak çalışabilecek kişiler arayabiliyor.

Müşteri memnuniyetinin en iyi ölçüm yöntemlerinden biri olan gizli müşteri, hem çalışanları, hem mağazanın genel durumunu hem de müşterileri inceleyip ona göre bir rapor hazırlıyor.

9. Bakıcılık Yapmak

Son yıllarda insanların vakit ayırmakta zorlandıkları konulardan biri de bakmakla yükümlü oldukları bebekler, yaşlı insanlar veya evcil hayvanlar. Hal böyle olunca bakıcı bulmak zorunda kalıyorlar.

Sermayesiz olarak yapılabilecek işler arasında olan bakıcılık aslında bir eğitim almayı gerektirse de bu işi yapabilecek yetkinliğe sahip olmak da yeterlidir.

Özellikle çalışan ebeveynler bebek bakıcılığına yüksek talep gösteriyor. Yine yaşlı bakımı da son yıllarda ihtiyaç duyulan işler arasında yer alıyor. Bir iş yerinde çalışmak istemiyor ve sermayesiz iş fikirleri arıyorsanız bakıcılık yapmak konusunu düşünebilirsiniz.

Çalışanlar için evcil hayvan bakımı da son derece zor. Evde akşama kadar sahibinin gelmesini bekleyen hayvanlar evdeyken arıza çıkarabiliyor. Bu yüzden evcil hayvan bakıcıları sahipleri onları almaya gelene kadar hayvanlara göz kulak oluyor.

Bakıcılık yapmak aslında çok da zor bir iş değil. Kısmen zorlu yanları olsa da isteyerek yaptıktan sonra getirisi yoruculuğuna değiyor.

Bakıcılıkla ilgili iş ilanları internette çok sayıda var. Bir kariyer sitesine girip veya arama motorlarından bakıcılık iş ilanları şeklinde arama yapıp ilan bulabilirsiniz. Hatta bu işe tanıdıklarınızın, komşularınızın bakmasını istediği kişilerle başlayabilirsiniz.

Bakıcılık son derece sorumluluk isteyen bir iştir. Sizi bakıcı olarak işe alacak kişiye güven vermeniz gerekir. Siz de bu görevi üstlenebilecek özgüveni kendinizde bulmalısınız.

Eğer daha önce kardeşinize, yeğeninize veya komşularınızın çocuklarına baktıysanız çocuk bakımı konusunda tecrübelisiniz demektir. Bu da sizi başkalarının çocuklarına bakma konusunda bir adım öne geçirebilir.

Yaşlı bakımı ise çocuk bakımına benzese de daha zordur. Çünkü yatalak, hasta, kendi kendini idare edemeyen yaşlılara bakmak oldukça zordur. Bu işi yapabilmek hem sabır hem de ayrı bir motivasyon gerektirir. Ancak getirisi daha fazladır.

Bakıcılığın belki de en zevklisi evcil hayvan bakıcılığıdır. Kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar size alıştıktan sonra kendiniz de bir evcil hayvana sahip olma hissine kapılabilirsiniz.

10. Hediyelik Ürünler Yapıp Satmak

İnsanlar hediye alıp vermeye çok önem verir. Özel günlerde, doğum günlerinde, mezuniyetlerde, yeni yılda sürekli hediyeleşmeler olur. Bunun için ne alsam endişesini yaşarlar. Siz de hediyelik eşya tasarlayıp satarak kolay bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken hediye tasarım videoları izlemek ve bu işe biraz vakit ayırmak olacaktır. Daha sonra ortaya çıkan ürünleri internetten veya fiziki yollarla satabilirsiniz. Bunun için kermes, panayır, pazar alanı gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Büyük bir yatırıma ihtiyaç duyulmadığı için sermayesiz iş fikirleri arasında göstermekte sakınca olmadığını düşünüyorum.

sermayesiz iş fikirleri hediye paketleme

İnsanlar artık farklı hediye arayışına giriyor. Çünkü klasik hediyelerden herkes sıkıldı. El yapımı hediyelik eşyalar da güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Üretimi kolay olan hediyelik eşyaları satarken oldukça yüksek kar elde etmek mümkün. Eğer turistik bir yerde yaşıyorsanız şehri simgeleyen hediyelik eşyalara talep fazla olacaktır. Siz de bunları üretip kolaylıkla satabilirsiniz.

Yeni ve farklı tasarımlar ortaya çıkarmak bu iş fikri için çok önemli. Çünkü göze hoş gelen ve insanlara kendileri için özel yapılmış hissi veren hediyeler daha kolay satılacaktır. Hediyelik eşya sektöründe yenilik yapmanız sizi diğerlerinden birkaç adım öne geçirecektir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. sermaisiz iş arıyorum 0534 657 38 99

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general