Senet Doldurma Örneği 2022 | Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Doldurma Örneği 2022 | Senet Nasıl Doldurulur?

Senet nasıl doldurulur? Senet doldurma örneği 2022 yılı için son derece önemli bir hal almış durumda. Yanlış senet doldurmanın maddi zararlara yol açma riski olduğundan bu konuya azami dikkat etmek gerekiyor.

Yazımın içeriğinde dolu senet örneği de bulabileceksiniz. Resimlerle detaylı olarak senet doldurma işemini adım adım anlattım. Senet doldururken dikkat edilmesi gereken atlanılmaması gereken noktalar değindim.

Günümüzde para ile birlikte ticari faaliyetlerde en çok kullanılan ödeme aracı da senettir. Senet örneği ile doğru bir şekilde senet nasıl yazılır görebilirsiniz.

İş dünyasında olanların çok iyi bildiği gibi yapılan ticaretlerde senet kullanımının kritik bir rolü vardır. Senet alıp verirken üzerinde yazılanlara dikkat etmezseniz bir anda büyük zararlar edebilirsiniz. Bu yüzden de senet doldurma ile ilgili eksiksiz bilgi sahibi olmanız gereklidir.

Senet Nedir?

Senet bir kıymetli evrak çeşididir. Bir kişinin yapmaya veya ödemeye borçlu olduğu şeyi yazılı olarak kağıt üzerinde göstermek için en az iki kişi arasında düzenlediği evraktır.

Ticari olarak ise satılan bir mal veya hizmetin tutarının yazıldığı, ve bunun peşin değil ileri bir tarihte ödeneceğini beyan eden yazılı belgedir. Senette bulunması gereken iki taraf vardır. Bunlar; borçlu ve alacaklıdır. Bunlara aynı zamanda muhatap ve lehtar da denir. Bazı senetlerde kefil de olabilmektedir.

Senet kimin adına düzenlendiyse, bu kişinin düzenleyen kişiye karşı bir hakkı olduğu anlamına gelir. Senet iki taraf arasında bir alacaklı-borçlu ilişkisi olduğunu belirtir. Senet doldurma işlemi bu yüzden dikkatle yapılmalıdır.

Senet, geçerlilik süresi dolarsa ve senette yer alan bilgilerde yanlışlık varsa geçersiz olur. Bu yüzden de bu bilgilerin dikkatle doldurulması ve geçerlilik süresine dikkat edilmesi gerekir.

Senetler hamiline, nama ve emre yazılır. Hamiline yazılı senet, üzerinde isim olmayan ve kanuna göre seneti elinde bulunduranın hak sahibi olduğu senettir.

Nama yazılı senet ise bir kişinin ismine yazılan senettir. Nama yazılı senetler temlik yolu ile başkasına devredilir. Temlik işlemi senet arkasına veya başka bir kağıda yazılarak yapılır.

Emre yazılı senetler ise yazılı olarak “emre muharrer, emrine veye emre” kelimelerinin kullanılması ile nama yazılı senetlerden ayrılır. Bu ibarelerin yer aldığı senetlere emre yazılı senetler denir.

Senet Nasıl Doldurulur?

Kıymetli bir evrak olan senetin bu özellikte olmasının sebebi ise üzerinde yer alan doldurulması gereken alanlar ve imzalardır. Senet doldurulduktan ve imzalandıktan sonra hukuki statüye sahip olur ve bir hak doğurur.

Senet üzerinde yer alan boşlukları uygun yerlere doğru yazıları yazacak şekilde yazmak gerekir. Şimdi gelin boş senet üzerinde yer alan bölümleri aşağıdaki resimde inceleyelim.

senet nasıl doldurulur

Senet nasıl doldurulur:

 1. Ödeme günü: Senedin hangi gün ödeneceğini gösteren bölümdür. Vade olarak da bilinir. Burada yazan tarihte senedin ödenmesi gerekir. Eğer ödeme günü boş bırakılırsa senet ibraz edildiği gün ödenmelidir. Siz yine de ödeme tarihi gününü boş bırakmayın ve ödeme tarihini mutlaka girin.
 2. Ödenecek Tutar: Genellikle Türk Lirası şeklinde yazılır. Senedin kaç lira olduğunu bu bölüme yazmanız gerekir. Eğer birden fazla senet oluşturulacaksa yani borç taksitlere bölünecekse bu durumda her bir taksit için ayrı senet yazılmalıdır. Her senedin ödeme tarihi varsa vadesi ve düzenlenme tarihi de ona göre ayrı ayrı yazılmalıdır. Miktar yazılırken mutlaka #ödenecekmiktar# şeklinde doldurulmalıdır. Örnek #3000# şeklinde yazın ki daha sonra tutar üzerinde değişiklik yapılamasın. Bu oldukça kritik bir noktadır. Eğer varsa kuruş kısmına da doldurabilirsiniz.
 3. No: Senet numarası ise birden fazla aynı senetten düzenliyorsanız doldurmanız gereken kısımdır. Diyelim ki bir kişiye 3 senet veriyorsanız bu senetleri 1-2-3 şeklinde numaralandırmanız gerekir. Düzenlenen senedin kaç adet olduğunu hatırlamanızı ve kaçıncı senette olduğunuzu görmenizi sağlar.
 4. Vade: Senedin yazılı kısmındaki boş bırakılan yere ödeme gününü yazıyla yazmanız gerekiyor. Bu ödeme gününün teyit edilmesi anlamına gelir. Karışıklık olmaması için yukarıya yazdığınız tarihin aynısını yazın. Yukarıda sadece sayılarla tarih yazılırken burada ay yazıyla yazılır. Bu bir gelenek haline gelmiştir ve tarihin daha açık anlaşılmasını sağlar.
 5. Alacaklı: Senette alacaklının kim olduğunu gösteren yerdir. Eğer alacaklı bir şahıs ise İsim – Soyisim şeklinde, eğer alacaklı bir şirket ise tam adı şeklinde yazılır. Örneğin; ALİ VELİ, X Ticaret A.Ş gibi.
 6. Borç Miktarı: Yukarı tarafta sayıyla yazılan borç miktarının aşağıda yazıyla doldurulması gereklidir. Burada da borç miktarının teyidi amaçlanmaktadır ve iki çizgi arasına alınarak yazılması önemlidir. Örneğin; -üçbin- şeklinde yazılması değişiklik yapılmaması açısından önemlidir.
 7. Malen ya da Nakden: Bu boşluğa borç sebebi yazılır. Senet nakit borç için ise nakden, mal veya hizmet için düzenlendiyse malen yazılır. Ancak zorunlu değildir. Yine de doldurulması ispatlanma açısından faydalıdır.
 8. Mahkeme: Borç ödenmemesi veya senet üzerinde herhangi bir anlaşmazlık durumu olursa hangi mahkemelere bağlı kalınacağı yazılır. Eğer alacaklı ve borçlu İstanbul’da ise İstanbul yazılabilir. Eğer farklı illerdelerse Türkiye yazılır.
 9. Düzenleyen: Bu kısıma borçlu bilgileri yazılır. İsim – Soyisim, adres, T.C. Kimlik numarası doğru bir şekilde yazılmalıdır.
 10. Düzenleme tarihi: Yan taraftaki boşluğa düzenleyen kişi tarafından senetin düzenlendiği tarih yazılır. Sayı ile yazılması gerekir.
 11. İmza: Senetteki en önemli yerlerden biridir. Çünkü senet kıymetli evrak statüsü kazanır. Borçlu burayı imzalar. Genellikle çift imza attırılır. Eğer borçlu şirketse kaşe basması gerekir.
 12. Kefil: Eğer senet için bir kefil varsa bu alan doldurulur. Kefil olan kişinin bilgileri yer alır. İsim soyisim, adres ve T.C kimlik numarası yazılması gerekir. Senette kefil zorunlu değildir ancak alacaklı kişi için bir avantajdır
 13. Kefil İmzası: Kefil olan kişi de senete kefil olduğunu kabul ettiğini imzası ile kabul eder.

Senet Örneği

Senet doldurma örneği 2022 yılında bu şekilde yapılmaktadır. Kırtasiyelerden boş bir senet alıp siz de deneyebilirsiniz. Ancak seneti kaybetme ihtimaliniz olduğundan imza atmamanızı tavsiye ederim. Çünkü üzerine isim yazarsanız hukuken o kişiye borçlu duruma düşersiniz.

Aşağıya senet örneği olarak inceleyebileceğiniz farklı senetleri de ekledim. Sizin elinizde bulunan senet bunlardan biri olabilir. Buradan bakarak siz de doldurabilirsiniz.

Burada yer alan senet doldurma örnekleri bilgilendirme niteliğinde olup, herhangi bir yanlışlık durumunda oluşabilecek ticari zararlardan kişisel olarak sorumlu olmadığımı beyan ederim.

senet doldurma örneği 2020
senet örneği

Sıkça Sorulan Sorular

Senel nasıl doldurulur konusu ile alakalı sıkça sorulan sorulardan bazılarını bu bölümde cevapladım. Eğer sizin de sormak istedikleriniz varsa aşağıda bulunan yorum kısmından bana sorabilirsiniz. Hızlı bir şekilde cevap vereceğimden emin olabilirsiniz.

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet doldurma işlemi oldukça dikkat gerektiren bir olaydır. Düzenleme tarihi, ödenecek tutar, borçlu bilgileri ve imzası, kime veya kimin emrine ödeneceği gibi unsurları içermesi gerekir.

Senet Doldurma Örneği 2022 Yılında Nasıl?

Senet doldurma örneği 2022 yılı için eksiksiz, dolduruması gereken tüm boşluklara gerekli ve uygun yazıları yazacak şekilde olmalıdır. Senet örneği ve boş senet üzerinden anlatıma yazımın tamamından ulaşabilirsiniz.

Senet Nasıl Yazılır?

Senet, silinmez bir kalem ile eksiksiz ve doğru bir şekilde, boşluklara yazılması gerekenleri uygun şekilde yazarak düzenlenir. Senet nasıl yazılır ile ilgili detaylı bilgilere yazımı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Aydın Karaman

Aydın Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general