Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

sanal kart nedir nasıl kullanılır

Dijital bankacılık işlemlerinin gün geçtikçe yaygınlaştığı bu dönemlerde sizlerden sıkça sanal kart ne demek ve sanal kart nasıl oluşturulur sorularını duyuyorum. Özet bir cümleyle konuya giriş yapacak olursak Sanal Kart; fiziki bir varlığı olmadan yalnızca dijital ortamda oluşturulmuş ve bankalara başvurarak oluşturabileceğiniz bir kart türüdür.

Her şeyi internetten yapabilmenin kolaylığı sayesinde hepimiz online işlemlere hayli alıştık. Fakat girdiğimiz her siteye kart bilgilerimizi vermek ne kadar güvenilir? İnternetten güvenli alışveriş yapabilmenin yolları neler?

İşte uzun zamandır herkesin aklına takılan ve kimini de mağdur eden internet alışverişine dair tereddütlerden artık kurtulabilirsiniz. Çünkü Sanal Kart ne işe yarar sorusu tam da bu konunun cevabını veriyor.

Hazırsanız ilk olarak Sanal Kart nedir sorusu ile başlayalım.

Sanal Kart Nedir?

Sanal Kart; bankalar tarafından müşterilerine verilen, fiziki kart ile aynı özellikleri taşıyan fakat fiziki olarak var olmayan ve yalnızca online alışverişlerde kullanabilen bir ödeme yöntemidir. Tıpkı kredi veya banka kartlarınızda olduğu gibi sanal kartların da bir cvv kodu, son kullanma tarihi ve kart numarası bulunur. Üstelik sanal kartın limitini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

sanal kart nedir nasıl kullanılır

Konunun aklınıza daha iyi yatması için Sanal Kart ne işe yarıyor sorusuna da biraz değinmeliyiz. Sanal Kart kullanmak tek seferlik bir ödeme yöntemi gibidir ve kart limitini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Örneğin 500₺ tutarında bir alışveriş yapacaksanız Sanal Kart limitinizi 500₺ yapar ve ödemeden sonra kartınızda hiçbir sıkıntı gerçekleşemeyeceğine emin olabilirsiniz. İşte Sanal Kart avantajı buradan gelmektedir.

Sanal Kart oluşturma işlemi için öncelikle bir bankada hesabınız olmalıdır çünkü Sanal Kart başvurusu için hesabınızın olduğu bir bankaya ihtiyacınız var. Hali hazırda bir banka hesabınız mevcutsa hizmet aldığınız bankadan direkt Sanal Kart açma işlemi için başvuru yapabilirsiniz.

Peki Sanal Kart ne işe yarar? Neden son zamanlarda Sanal Kart kullanımı bu kadar yaygınlaştı?

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal Kart; kart bilgilerinizi vermenin güvenilir yöntemlerinden biridir. Kişiler internetteki alışveriş siteleri üzerinden ödeme yaparken kredi/banka kartı kullanmak yerine müşterisi olduğu bankada bir Sanal Kart oluşturarak ödeme yapmayı tercih ediyorlar. Sanal Kart; potansiyel güvenlik problemlerini ortadan kaldıran en garanti ve sorunsuz ödeme yöntemidir diyebiliriz.

Kullanıcılardan bazıları aşina olduğu internet sitelerini kullandıkları için güvenilirlik konusunda bir şüpheye düşmeyebilir. Fakat kötü amaçlı yazılımların ve dolandırıcılıkların binlerce türü çıkmışken kart bilgilerinizi paylaşmanın sandığınızdan çok daha fazla soruna yol açabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle özellikle bilmediğiniz sitelerden alışveriş yaparken temkinli olmakta fayda var.

İşte bu noktada sanal kartlar hayatımızı kurtarıyor. Çünkü alışveriş yaptığınız sırada biri kart bilgilerinize ulaşsa da tek kullanımlık kart gibi düşünerek bunun sizin için bir güvenlik sorunu oluşturmadığından emin olabilirsiniz.

Sanal Kart ile alışveriş yaptığınızda ödenecek tutar bankadaki hesabınızdan düşer. Yani siz bankadaki hesabınızı kullanmanıza rağmen göstermelik bir Sanal Kart’a sahip olabiliyorsunuz.

Avantajları Neler?

Sanal Kart kullanmanın avantajları şu şekilde listelenebilir;

 • Tek kullanımlık kart işlevi görür.
 • Fiziki bir kart olmadığı için kaybolma ihtimali de yoktur.
 • Ücretsiz olarak 1 dakikada oluşturulur.
 • Kart türüne göre sanal kart taksit uygulayabilir.
 • Kullanıcılar sanal kart limitini kendi ayarlayabilir.
 • Güvenlik sorunlarını en aza indirir.
 • Olası maddi kayıplarınızı ortadan kaldırır.

Sanal Kart birçok özelliği ile fiziki kart kullanımdan daha güvenilir bir yöntemdir. Kullanıcılar özellikle bilmediği sitelerden alışveriş yaparken bu tarz yöntemlerle kendilerini garanti altına alabilirler.

Peki Sanal kart nasıl oluşturulur? Hiç merak etmeyin, saniyeler içinde sanal kartınızı oluşturup alışverişe başlayabilirsiniz. Gelin adım adım inceleyelim!

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kart; hesabınızın bulunduğu bankanın online işlemlerinden 1 dakikada oluşturulabilmektedir. Bunun için dikkat etmeniz gereken tek husus; müşterisi olduğunuz bir bankada bu işlemi yapmaktır. İlgili mobil uygulamaya girdikten sonra Kartlarım menüsüne girerek kart numarası, son kullanma tarihi ve CVC kodunu görebilirsiniz.

sanal kart nasıl oluşturulur

Kart bilgileriniz ile internet alışverişlerini güvenilir bir şekilde yönetebilmektesiniz. Sanal kartların bakiyeleri kullanıcılar tarafından tanımlanabilmektedir. Örneğin kredi kartınızın bakiyesi 10.000₺ diye Sanal Kart’ınız da bu şekilde olacak diye bir şey yok.

Bu nedenle alışveriş yapacağınız esnada ödenecek tutara en yakın tutarda bir limit belirlemenizde fayda var. Böylelikle potansiyel maddi kayıplarınızı yok denecek kadar az seviyeye indirmiş olursunuz.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart kullanımı oldukça basittir. Online bankacılık uygulamasına girerek Kartlarım bölümünden Sanal Kart’ınızı görebilirsiniz. Sanal Kart oluşturduktan sonra herhangi bir online alışverişte kart bilgileriniz ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal Kart kullanmak ile kredi kartı kullanmak arasındaki tek fark; fiziki mevcudiyettir. Kredi kartınızda fiziki bir varlık söz konusudur ve ödeme için kart bilgilerine ihtiyacınız vardır. Sanal Kart’ta ise fiziki varlık söz konusu değildir ve ödeme için yine kart bilgilerine ihtiyaç vardır.

Sanal Kart yalnızca online işlemleri gerçekleştirebileceğiniz avantajlı ve güvenilir bir ödeme yöntemidir. Fiziki alışverişlerde kullanılamaz.

Sanal Kart Oluşturma İmkanı Veren Bankalar Neler?

Türkiye’de Sanal Kart oluşturma imkanı veren bankalar şu şekilde sıralanabilir;

 • Garanti Bankası
 • YapıKredi Sanal Kart
 • Ziraat Bank
 • Papara Sanal Kart
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Ininal Sanal Kart
 • TEB
 • ING Bank
 • HSCB Bank

Sanal Kart oluşturabileceğiniz bankalardan bazılarını sizler için listeledim. Bunlara ek olarak daha onlarca bankada Sanal Kart açabileceğiniz banka hizmeti bulunmaktadır. Tabi Sanal Kart oluşturabilmek için ilgili bankada bir hesabınızın bulunması gerekmektedir.

Şimdi sizler için Papara Sanal Kart oluşturma adımlarını tek tek göstereceğim. Ben Papara kullandığım için onun üzerinden gösteriyorum fakat bankalarda prosedür genellikle aynı işlemektedir. Bu nedenle herhangi bir bankada da benim gösterdiğim adımlar ile sanal kart açma işlemini yapabilirsiniz.

Papara Sanal Kart Oluşturma Adımları Neler?

Papara Sanal Kart kullanımı oldukça basit. Yine de teknolojiye henüz ayak uydurmaya çalışanlar için ben adım adım açıklayacağım.

Papara Sanal Kart oluşturma adımları;

 • Hesabınızın olduğu bankanın online bankacılık uygulamasına girin.
 • Kartlarım ekranına girin.
 • Buradan Sanal Kart seçeneğini seçin.
 • Sanal Kart Oluştur’a tıklayın.
 • İlgili bilgileri eksiksiz doldurun.
 • Sanal Kart limiti belirleyin.
 • Kartınız için bir son kullanma tarihi belirleyin.

Sanal kart nasıl kullanılır diye merak edenlerle aslında korkacak hiçbir şey olmadığını görmüş olduk. Dakikalar içinde adeta tek kullanımlık kart işlevi gören bu kartı siz de çıkartabilirsiniz.

Sanal Kart Güvenilir Mi?

Sanal Kart; fiziki kartlardan çok daha güvenilir koşullar sunan online ödeme yöntemlerinden biridir. Limitinden, kullanım süresine kadar dilediğiniz gibi ayarlayabilmeniz de mümkün. Genellikle mevcut hesabınızın bulunduğu bankanın online işlemler bölümünden 1 dakika içinde sanal kart oluşturma imkanınız oluyor.

Kart oluşturma sırasında kimi bankalar SMS gönderimi ile doğrulama yaparken kimileri daha farklı yöntemler kullanabiliyor. Fakat eğer internetten alışveriş yapacaksanız tüm kartlarınızdan çok daha güvenli bir yöntem olduğunu bilmelisiniz.

Sanal Kart ile Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Sanal Kart ile taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Fakat her bankanın sunduğu Sanal Kart özellikleri aynı olmayabiliyor bu nedenle bankanızın Sanal Kart için sunduğu imkanları müşteri hizmetlerine sorarak bilgi almanızda fayda var.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; eğer taksitli alışveriş yapmak istiyorsanız Sanal Kart’ınıza taksit tutarını değil totalde ödemeniz gereken tutar kadar bakiye belirlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Sanal Kart ile taksitli online alışveriş yapma imkanınız olmayacaktır.

Sanal Karttan Para Çekilir Mi?

Sanal Kart adından da anlaşıldığı üzere fiziki bir varlığı bulunmayan ve online ödemelerde kullanılan güvenilir bir ödeme yöntemidir.

Bir ödeme yöntemi olması nedeniyle de herhangi nakit avans çekme veya para çekme gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü Sanal Kart kullananlar fiziki bir kart ile işlem yapmış olmazlar. Haliyle de fiziki varlığı olmadığı için hangi karttan para çekeceksiniz?

Özetle; Sanal Kart’tan para çekilmez, Sanal Kart yalnızca internet alışverişleri için kullanılan bir ödeme türüdür. Kullanım amacı ise genellikle güvenilirlik olmaktadır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general