Reishi Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Reishi Mantarı Nedir?

reishi mantarı yetiştiriciliği

Reishi mantarı nedir ve reishi mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır gibi soruları yetiştiriciliğe merakı olanlar tarafından çokça dile getirilmekte. Akıllardaki soru işaretlerini gidermek ve yetiştiricilik hakkınca bilgi vermek için bir rehber hazırladım.

Girişimciler tarafından karlı bir iş olarak görülen reishi mantarı yetiştirmek, son dönemlerde oldukça tercih edilen bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Öyleyle gelin öncelikle bu mantarı tanıyalım.

Reishi Mantarı Nedir?

reishi mantarı nedir

Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen mantar, yenilebilir bir mantar türü değildir. Mantarın özü tüketilmektedir ve tıbbi özellikleri önplana çıkmaktadır. Reishi mantarları, tanımlanması en kolay olan mantarlardan biridir. Benzerleri zehirli olmadığı için güvenilirdirler.

Bir dizi farklı reishi türü vardır ve her biri dünyanın farklı bölgelerinde yetişir.  Çoğunlukla, tıbbi özellikleri aynıdır ve aslında farklı habitat nişlerini işgal eden aynı türler olduklarına dair bazı argümanlar vardır.

Tüm türler ölü ve ölmekte olan ağaçlarda yetişir ve yıllık olarak üretilir.  Bir kütükte reishi bulduğunuzda, tüm ahşap alt tabakayı tüketene kadar her yıl orada yetişmeye devam edeceklerdir.

reishi mantarı yetiştiriciliği

Reishi mantarları ayrıca lingzhi, ölümsüzlük mantarı, on bin yıllık mantar, manevi güç otu gibi isimleriyle de bilinir.

Mantarın kendisi böbrek veya yelpaze şeklindedir. Belirgin bir kırmızıdan turuncu renge ve üstte parlak bir yüzeye sahiptir. Solungaçları yoktur ancak alt kısım beyazdır ve noktalara benzer iğne deliği vardır. Alt kısımdaki et, basıldığında kahverengi / ten rengi bir çürük geliştirir.

Sadece beyaz alt kısımlı taze mantarları hasat edin, çünkü mantarlar asallarını geçtiklerinde veya çürük ve hasar gördüklerinde tehlikeli küfleri barındırabilirler. Hasat sırasında kolayca çürük olduğundan ve hasar gördüklerinden, reishi hasattan hemen sonra korunarak şekilde saklanmalıdır.

Boyutları bir inç genişlikten bir ayak genişliğine kadar değişir ve 2 inç kadar kalınlıkta olabilir. Genel olarak karşımıza, 4 ila 6 inç genişliğinde ve 1/2 inç ila 1 inç kalınlığında çıkacaktır.

Reishi yaşlandıkça eti sertleşir ve parlak kapak donmaya başlar. Reishi, genellikle çok kısa veya var olmayan bir kökle, ana gövdeden yatay olarak büyür. Güçlü ama hoş odunsu bir kokusu vardır.

Sporlar mantarın alt tarafından ortaya çıkar ve tüm türlerde sporlar kahverengi şekildedir.

Reishi Mantarı Türleri Neler?

Reishi mantarı türleri, farklı bölgelerde farklı olarak karşımıza çıkar.

reishi mantarı türleri neler, reishi mantarı yetiştiriciliği
 • Ganoderma lucidum: Geleneksel Çin tıbbında kullanılan türdür. Asya, Güney Pasifik, Güney Avrupa ve Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri gibi daha sıcak bölgelerde sert ağaçlarda (özellikle meşeler) yetişir.
 • Ganoderma tsugae: Kuzeydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan “tsugae” tür adı, size bu türü nerede aramaya başlayacağınızı söyleyen “baldıran ağacı” anlamına gelir. Baldıran ağacının yanında bazen huş ağacı ve akçaağaçta da bulunabilir. Mayıs ve Temmuz ayları arasında en taze oldukları dönemdir.
 • Ganoderma applanatum: 2 ila 30 inç genişliğinde değişen, sert ve odunsu bir reishi türüdür. Renk diğerlerinden daha koyudur ve parlak bir yüzeye sahip değildir. Kesilmesi çok zordur ve genellikle kurutmak için bir testere ile şeritler halinde kesilmelidir. Bu tür bir oportünisttir ve hem sert hem de yumuşak ahşap gibi birçok farklı ağaç türünde bulunabilir.
 • Ganoderma curtisii: Amerika’nın bazı bölgelerinde yetişen mantar, yaşlandıkça donuklaşan özellikle dramatik bir okra renkli kapağa sahiptir. Kapağı laklı bir yüzeyden ziyade mattır. Genellikle meşe veya akçaağaç kütüklerinde, ancak bazen diğer sert ağaçlarda da bulunur.
 • Ganoderma sesil: 3 ila 16 inç arasında büyüyen kırmızı parlak bir türdür. Et çok yumuşak ve bükülebilirdir ve diğer türlerden farklı olarak, hasar görürse dış büyüme marjı özsu reçine üretecektir. Sertağaçta, genellikle meşe veya akçaağaç, ancak bazen diğer sert ağaçlarda da bulunur.
 • Ganoderma oregonense: Bu tür kozalaklı ağaçlarda yetişen pasifik kuzeybatıya özgüdür. Meyve gövdesi çok büyüktür ve bir metreye kadar olabilir.

Diğer türler şunlardır: Ganoderma lingzhi,  Ganoderma capense,  Ganoderma carnosum ve  Ganoderma resinaceum.

Reishi Mantarı Benzeri Mantarlar

Reishi mantarlarının zehirli bir benzerleri yoktur, bu da onları toplayıcılar için ideal hale getirir. Reishi mantarı türlerini ayırt etmek bazen zor olsa da, tüm reishi türleri aynı şekilde görünür. Türler arasındaki ince ayrımlar pratikte pek anlaşılmasa da akademik olarak anlaşılabilir.

Sadece parlak kapakları ve beyaz alt kısımları olan taze birinci yıl reishi mantarları kullandığınızdan emin olun. Mantarlar yaşlandıkça, alt kısım koyulaşır, bronzlaşır veya kahverengiye döner ve kapak donar. Daha eski reishi mantarları potansiyel olarak zararlı kalıpları barındırabilir ve tüketilmemelidir.

ölmüş reishi mantarı

Reishi, özellikle kırmızı kuşaklı konk (fomitopsis pinicola) gibi diğer mantarlarla karıştırılabilir. Kırmızı kuşaklı kabuk, süngerimsi doku veya reishi’nin aksine, sert ve odunsu olan çok yıllık bir mantardır. Her yıl yeni mantarlar geliştirmek yerine, kenarda yeni bir halka büyür. Reishi’nin aksine, kırmızı kuşaklı konk basıldığında gözenek tarafında çürük olmayacaktır.

Reishi Mantarları Hasatı

Mantarı hasat ederken alt kısımdaki gözenek yüzeyinin beyaz olduğundan emin olun. Reishi yavaşça ağaç konağından çekilebilir veya daha yumuşak örneklerde bir bıçakla kesilebilir. Reishi yere yakın ağaçların tabanında büyür ve genellikle yakınlarda yetişen bitkilerin etrafında büyür. Hasat ettiğiniz mantarın, özellikle yakınlarda bulunabilecek zehirli sarmaşıkların ve diğer zehirli bitkilerin etrafında yetişmediğinden emin olun.

Reishi Mantarlarının Saklanması

Reishi mantarları, hasattan sonra hemen kurutulmazsa çabucak bozulur. Buzdolabında bir kağıt torbada 3-5 gün tutulabilir, ancak derhal ince şeritler halinde kesip kurutmak daha iyidir. Kurutulmuş reishi mantarları doğrudan güneş ışığı almayan hava geçirmez bir kapta saklanmalıdır.

Ayrıca doğranabilir ve hasattan hemen sonra bir reishi mantarı tentürü haline getirilebilirler, bu durumda kurutmaya gerek yoktur. Reishi mantarları hem suda çözünür hem de alkolde çözünür bileşenlere sahip olduğundan, çift ekstraksiyon tentürü tüm tıbbi faydaları elde etmenin en iyi yoludur.

Reishi Mantarı Tıbbi Özellikleri Neler?

Adaptojenler olarak bilinen bir ilaç sınıfında, reishi mantarları fiziksel ve zihinsel streslerle başa çıkmanıza yardımcı olur. Reishi’nin sisteminizde olumlu bir etki yaratması genellikle birkaç hafta sürdüğü için, uzun bir süre boyunca günlük olarak en iyi şekilde alınır.

Analjezik, antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antioksidan, anti-alerjik ve anti-tümör oldukları bilinmektedir. Reishi mantarlarının ayrıca kan basıncını, kan kolesterolünü, kan şekerini düşürdüğü ve kan pıhtıları ile sonuçlanan trombosit agregasyonunu azalttığı tespit edilmiştir. Kan şekeri üzerindeki etkileri, diyabet tedavisinde kullanılmasını sağlamıştır.

Reishi mantarlarında bulunan bileşiklerin antioksidan aktivitesi, yaşlanmayı yavaşlatmaktadır. Reishi karaciğeri korumak ve güçlendirmekte etkilidir ve kronik hepatit B tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Reishi mantarlarının kanserle mücadele özellikleri, bilimsel olarak ispatlanmıştır. Doğu kültürlerinde, reishinin kansere karşı bağışıklık kazandırdığı ve kanseri önlediği eski tarihlerden beri düşünülmektedir.

Reishi mantarlarını hazırlamanın en yaygın yolu, ince dilimlenmiş mantarların suda çözünür bileşenlerini çıkarmak için uzun süre (1 ila 2 saat) pişirildiği güçlü bir çaydır. Reishi’nin tıbbi bileşenleri alkol bazlı bir tentürde de ekstrakte edilebilir. Kurutulmuş mantar tozu da reishi kapsüllerine konabilir ve günlük bağışıklık arttırıcı takviye olarak alınabilir.

Reishi Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Karaciğeri etkileyen veya benzeri bir ilaç kullanıyorsanız, reishi almanız tavsiye edilmez. Böyle durumlarda alınırsa, mide rahatsızlığı ve cil döküntüsü gibi etkiler yaratabilmektedir.

Reishi Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

reishi mantarı yetiştiriciliği

Reishi mantarı nasıl yetiştirilir? Bu mantar türü evde yetiştirilebilmektedir. Hızlı yayıldığı ve kirkenlenmeye karşı dayanıklı olduğu için evde yetiştirilmesi uygundur. Ayrıca çok ilgi ve uğraş gerektirmediği için de mantıklıdır. Görsel olarak da zevkli bir iştir.

Reishi, mantar torbasında da yetişebilmektedir. Mantar torbasının içinde arpa, buğday, ulaf, çavdar gibi maddelerin olması gerekiyor. Çünkü maddelerde mantar iyi şekilde döllenebilmektedir. Bazı kişiler talaş dökülmesini önerebilir ancak talaş döllenmeyi engellediği için doğru bulunmamaktadır.

Reishi mantarını dışarıda yetiştirmek isterseniz kuru ağaçların köklerine aşılar yapabilirsiniz.

Evde reishi yetiştirmek istiyorsanız, özel mantar torbalarından alabilirsiniz. Torbanın içinde mantarın boynuzu rahatça şekillenebilmelidir. Boynuz büyüyünce torbanın üstü kesilerek yer açılmalıdır.

Reishi mantarları meyve verme döneminde bir kerede tüm meyvesini verir. Peki ne kadar mantar elde edilir? 1 kiloluk mantardan genelde 5 kilo mantar elde edilir. Verimi ve üretimi artırmak için mantarın tepesi daha çok uzamalıdır.

Mantar yetiştirirken hava akışı iyi ayarlanmalıdır. Çünkü hava, verime etki eden önemli bir faktördür.

Mantar hasat dönemine geldiğinde, mantarın ürettiği tohumlar düşmeden hasat edilmelidir. Mantarda çok tohum olduğu için düşen tohumlar devamlı yenilenir. Hasat sırasında bıçak kullanılabilir, hatta bazen mantar sert olduğunda testere bile kullanılabilmektedir.

Mantarları topladığınızda nem alıcı cihazlardan geçirerek bir süre saklayabilirsiniz. Ya da daha önce de bahsettiğim gibi kurutabilirsiniz.

Reishi mantarının kirliliğe karşı dayanıklı olması hem olumlu iken hem de olumsuzdur. Çünkü toplanırken koparılmasını zorlaştırmaktadır.

Reishi, daha önce de bahsettiğim üzere yemek için değil daha çok tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Bunun nedeni tadının odunsu olmasıdır. Böyle olunca daha çok toz haline getirilip yemeklerde o şekilde kullanılır. Ayrıca mantar parçacıkları suda kaynatılarak çay olarak da tüketilmektedir.

Torbada Reishi Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Torbada reishi mantarı yetiştiriciliği yaparken, hava şartlarını ayarlayarak çok verimli bir yetiştiricilik yapabilirsiniz. Bunun için önce oda sıcaklığını ayarlayıp, torbaları odaya yerleştirmelisiniz. Unutmayın hava ne kadar ılıksa, mantarlar o kadar hızlı gelişir. Torbanın içine baktığınızda beyaz miselyum görüyorsanız, mantarın yetişmesi için şartlar sağlanmış demektir. Eğer kahverengi bir renk görüyorsanız, beyaza dönene kadar beklemelisiniz.

Torbaları sık sık kontrol etmelisiniz ve gerekli ışık, hava ve nem sağlamalısınız.

 • Mantar torbasını öncelikle bir plastik kabın ya da kovanın içine koyun. Ardından banyo ve mutfak gibi yerlerde yani nemli ortamlarda tutun.
 • Mantar bir süre sonra meyve verecek. Meyveleri gördüğünüzde torbaya çizikler atarak havalandırmayı artırın.
 • Torbayı ters çevirin ve içeriye hava girsin.
 • Nemi sağlamak için torbanın üst kısmına ıslak bez koyabilirsiniz. Ya da ara ara su dökebilirsiniz.
 • Son olarak mantarların yetişmesini bekleyeceksiniz.

Mantarlar torbadayken ışık, havalandırma ve neme dikkat edilmeli.

 • Işık: Işık için güneş ışığı kullanılabilir fakat direk olarak torbanın üzerine vurması sıkıntılı olabilir. Bu nedenle yapay ışıklar kullanılabilir.
 • Havalandırma: Mantar torbaları 15-20 santigrat derece olan bir odada durmalıdır ve havalandırma devamlı yapılmalıdır.
 • Nem: Mantarlar nemli ortamlarda büyür. Bunun için nem dengesini ayarlamalısınız. Torbaya açtığınız yarıkların üstüne ıslak bez ya da ıslak pamuklar koyarak nem dengesini ayarlayabilirsiniz.

Reishi Çayı Nasıl Yapılır?

Reishi mantarı yetiştiriciliği yapanlar ya da faydalarından yararlanmak için reishi alanlar, çay yaparak bu mantarı tüketebilirler. Çünkü resihi mantarı su ile karıştığında faydalı içeriklerini ortaya çıkarır ve oldukça yarar sağlar.

Resihi mantarı çayı, sıcak ya da soğuk olarak içilebilmektedir. Fakat tadı pek beğeneceğiniz bir tat değildir. Peki bu çay nasıl yapılır?

 • Mantarı bulduktan sonra bıçak yardımıyla ince dilimlere bölüyorsunuz.
 • Bir çaydanlıkta kaynattığınız sıcak suyun içine mantarınız yaş ise 25 gram, kuru ise 5 gram koyuyorsunuz. Bu karışımdan yaklaşık 4 bardak çay çıkacak şekilde suyu ayarlamalısınız.
 • Kaynar suyu, mantarları içine attıktan sonra 2 saat boyunca kaynatıyorsunuz. Kaynatma süresi, mantarın faydalı kısımlarının ortaya çıkması için önemli.
 • Ardından ocaktan indiriyorsunuz ve içindeki mantar parçalarını çıkartıyorsunuz ve çayınız içilecek duruma geliyor. Tadını eğer beğenmezseniz bal da koyabilirsiniz.

Yazımda reishi mantarı nedir, reishi mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır ayrıntılı şekilde anlattım. Daha önce de diğer mantar çeşitlerinin nasıl yetiştirildiğini anlatmıştım. İstiridye mantarı yetiştiriciliğitrüf mantarı yetiştiriciliğikuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği gibi yazılarımın da size faydası olacaktır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
 1. Makaleyi sevdim! Şimdi daha sık ziyarete geri döneceğim

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general