En İyi Ücretsiz Proxy Siteleri 2024 Yılında Hangileri?

proxy

Sizler de bir siteyi açtığınızda konumunuzda yasaklandığı için o içeriğe ulaşamamaktan rahatsız oluyor musunuz? Artık olmanıza gerek yok çünkü Proxy siteleri işte tam da bu görevi üstlenmek için varlar. Nedir bu proxy siteleri?

Bir nevi internete erişmenizde köprü işlevi sağlayan aracılardır diyebiliriz. Bu proxy siteleri IP adresini paylaşmak istemeyen veya konum bilgilerinin görüntülenmesini istemeyen kullanıcılar için bulunmaz bir nimettir.

Son zamanlarda internetin güvenliği ve çerezler sebebiyle neredeyse tamamen özelleştirilmiş bir internet kullanıyoruz. Bunun da kullanıcı verilerimizin depolanması vasıtasıyla gerçekleştiğini düşününce vpn veya proxy kullanmak kesinlikle gerekiyor.

İşte bu yazımda proxy nedir ne işe yarar, proxy ile vpn farkı nedir, proxy siteleri ne kadar güvenli ve en iyi ücretsiz proxy siteleri hangileri gibi sorularınıza birlikte bakalım ki sizler de proxy siteleri sayesinde her an izleniyor hissinden bir an önce kurtulun.

Hazırsanız daha güvenli ve özgür bir internet hizmeti alabilmeniz için proxy nedir ne değildir bir inceleyelim.

Proxy Siteleri Ne Demek?

Proxy siteleri interneti daha özgür kullanmamızı sağlayan ve IP adresimizi daha farklı gösteren sitelerdir. Türkçe’ye vekil sunucu şeklinde çevrilmektedir.Aynı zamanda “tünel sitesi” olarak da adlandırılmaktadır.

Proxy siteleri işlevleri gereği vekil sunucu görevi görerek aracı internet konumuna geçerler. Bir bağlantıya ulaşmak istediğinizde bir süreliğine kendi kimliğinizi/IP adresinizi saklamış ve proksi siteleri sayesinde kendi kimliğinizi değil geçici bir kimliği göstermiş olursunuz. Yani gözüken IP adresi, sizin değil proxy sitesinin IP adresidir.

Fakat bu siteler genellikle kötü amaçlı kullanım yerine bulunduğunuz konumda erişemediğiniz bağlantılara erişebilmek için tercih edilmekedir. Örneğin Youtube’un kapalı olduğu dönemde Youtube’a giriş için bir proxy sitesi kullanarak bu dertten kurtulabilirdiniz.

Yani yasaklı siteler için proxy kullanarak daha özgür ve güvenilir bir internet deneyimi elde edebilmeniz mümkün. Proxy siteleri istediğiniz kaynağa erişebilmek dışında da birçok görevi üstlenir.

Eğer proxy siteleri nedir diye kafamızda genel hatlarıyla bir taslak oluştuysa artık proxy sitelerinin hangi konularda fayda sağladığını da inceleyebiliriz.

Proxy Siteleri Nedir Ne İşe Yarar?

Proxy siteleri genel kapsamıyla erişimi engellenen sitelere güvenli şekilde ve kimliğinizi gizli tutarak girebilmenizi sağlayan vekil sunucular olarak adlandırılır.

Proxy sunucuları, kullanım durumunuza, ihtiyaçlarınıza veya şirket politikanıza bağlı olarak değişen işlevsellik, güvenlik ve gizlilik imkanı sağlar. Tabi bunun dışında başka birçok işlevi de mevcuttur.

proxy

Proxy sunucusu nedir ne işe yarar;

 • Vekil sunucular en çok ziyaret edilen sayfaları ön belleğine kaydeder. Bu sayede de sizin ziyaret ettiğiniz bağlantı daha önce tercih edilmişse proxy sitesi bu bağlantıya dünyanın bir ucundan ulaşmak yerine ön bellekten ulaşır. Bu sayede de daha hızlı bir erişim elde etmenizi sağlar.
 • Proxy siteleri internete doğrudan değil dolaylı yoldan ulaştığı için kötü amaçlı yazılımlara denk gelme ve siber saldırıya uğrama açısından da normal internete göre daha güvenilirdir.
 • Özellikle Çin gibi siteler Vikipedi vb. birçok siteye erişim sağlayamadığı için proksi siteleri sayesinde istedikleri kaynaklara erişebilmek için bu sunucuları kullanırlar. Yani bu vekil sunucular daha fazla gizlilik ile daha özgür bir internet hizmeti anlamına gelir.
 • Genellikle büyük çaplı şirketler proxy siteleri ile internete erişim sağlarlar bunun nedeni ise IP adreslerini paylaşmadan kimlik gizliliği sayesinde daha güvenilir bir internetten yararlanabilmektir.
 • Aynı zamanda proxy siteleri ile çalışanlarınızın veya çocuğunuzun istemediğiniz sitelere girişini sınırlandırabilmeniz mümkündür.

Proxy Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yukarıda da bahsettiğim üzere proxy siteleri daha güvenli ve özgür bir internet deneyimi sunmak için hizmet veren yazılımlardır. Peki bu yazılımlara bütün bilgilerimizi verebilir miyiz?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki herhangi bir proxy sitesi veya vpn kullanmak hiçbir şey kullanmamaktan her koşulda daha iyidir. Çünkü bu hizmetler en azından gizliliğinizi bir noktaya kadar sağlama garantisi verirler.

Vpn, proxy gibi gizliliğinizi sağlayan herhangi bir sunucu kullanmadığınız takdirde bütün verileriniz işlenmek üzere saklanmaktadır. Hatta son dönemlerde hepimizin aşina olduğu üzere nereyse artık çerezleri kabul etmekten bir web sitesini ziyaret etmek imkansız hale gelmiş durumda.

free proxy

Peki proxy sitesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 1. Hız: Bazı proxy siteleri video vb. oynatma gerektiren içeriklerde bağlantı sorunları yaşamaktadır. Bu sebeple de bir proxy sitesi tercih etmeden önce kullanıcı yorumlarını da baz alarak birkaç deneme ile hız seviyesini kontrol etmekte fayda var.
 2. Güvenlik:Çoğu proxy sitesi kötü amaçlı yazılımlara karşı dirençlidir. Sizler de güvenlik konusunda daha hassas olan proksi siteleri hangisiyse onları tercih edebilirsiniz.
 3. Https: SSL (Secure Socket Layer) sayesinde gerçek IP’den farklı gözükmeyen bir proxy türü olarak adlandırılır.  En iyi proxy siteleri https özelliği taşıyanlar arasından seçilir.
 4. Gizlilik:Bir proxy sitesi kullanmanızın başlıca nedeni gizlilik ve anonimliktir.Tercih edeceğiniz proxy hangisiyse üçüncü taraf izlenmesi ve kullanıcı geçmişi konusunda hassas olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz.
 5. Sunucu çeşitlendirmesi:Bazı proxy sitelerinin yalnızca birkaç sunucu çeşidi bulunmaktadır. Ne kadar çok sunucu konum ve sunucu seçeneği mevcutsa o kadar çok içeriğe ulaşabilir ve güvenlik konusunda daha az sorunla karşılaşma ihtimaliniz olur.

En İyi Ücretsiz Proxy Siteleri Hangileri?

Proxy siteleri nedir, ne işe yarar ve proksi sitesi ile ne gibi sıkıntılardan kurtulabilirsiniz konularını yukarıda inceledim.

Şunu da unutmamanızda fayda var; proxy siteleri her zaman güvenilir olmayabilir. O sebeple herhangi bir proxy sitesini tercih etmeden önce kullanıcı yorumlarını, google play veya app store puanlarını ve indirmelerini incelemenizde fayda var. Kredi kartı bilgilerinizden kişisel bilgilerinize kadar detaylı bilgi talep eden her proxy sitesini kullanmamanızı tavsiye ederim.

Ben de güvenilirlik, free proxy hizmeti, sunucu seçenekleri gibi birçok konuyu baz alarak bir liste hazırladım. Bu listeyi herhangi bir derecelendirme içerecek şekilde listelemedim. Yukarıda sıraladığım konulara göre en iyi ve en hızlı proxy siteleri hangileri, aşağıda listeledim.

Hep birlikte free proxy siteleri mevcut mu, en iyi ücretsiz proxy siteleri hangileri gibi soruların cevaplarına geçebiliriz.

1. Hidester Proxy

free proxy

En çok kullanılan ücretsiz proxy siteleri arasında yer alan hidester proxy Comodo Secure ortaklığı ile ortaya atılmış bir sunucu hizmetidir.

Buradaki yazımda da bahsettiğim üzere Comodo hatrı sayılır antivirüs programlarından biri. Bu yönden bakıldığında da Hidester Proxy sitesi free proxy sektördeki otoriteler arasında yer alıyor diyebiliriz. App store ve Android uyumlu olan Hidester aynı zamanda en hızlı proxy siteleri arasında da yer alıyor. Bakalım verdiği hizmetler neymiş.

 • Hidester App Store Puanı: 3.8
 • Aylık 1.3 milyon web ziyaretçisi mevcut.
 • Uygulama veya uzantı yüklemeden mobil cihazınızda arama yapmanıza ve kullanmanıza olanak sağlar.
 • Otomatik SSL teknolojisi ile SSL bağlantısı olmayan kaynaklara bile bir SSL katmanı ekleyerek bilgisayar korsanlarına ve siber saldırılara karşı oldukça koruyucudur. Bu özelliği sayesinde en güvenilir proxy siteleri arasında birincidir.
 • Üçüncü taraf IP Proxy katılımına izin vermediği için günlük veriler saklanmaz. Web etkinliğinizde %100 anonimlik ve 128 bit şifreleme garantisi verir.
 • En iyi ücretsiz proxy sitesi olarak bilinen Hidester proxy benim için de ilk sırada yer alıyor.

2. Kproxy

ücretsiz proxy siteleri

Kproxy ücretsiz proksi sitesi 2005 yılından bu yana birçok kullanıcıya vekil sunuculuk yapıyor. Diğer proxy siteleri ile kıyaslandığında 10 farklı sunucu hizmeti vermesi Kproxy diğerlerinden ayırsa da bazı sınırlandırmaları sebebiyle sinir bozucu noktalarının olduğunu da söylemeliyim.

Bakalım Kproxy ne gibi hizmetleri sunuyor?

 • Google play puanı (Kiwi browser ): 4.1
 • Aylık 2.5 milyon web ziyaretçisi mevcut.
 • Kullandığınız sunucu yanıt vermezse 10 farklı sunucudan erişim imkanı sağlar.
 • Birçok tarayıcı ile uyumlu olduğu için ücretsiz web proxy hizmeti anlamında liderdir.
 • Kproxy’nin en ayırt edici özelliği ekranın üst kısmındaki menü çubuğunun gizlenebilmesidir.
 • Tek oturumda maksimum 3 saat kullanma izni ve 300 mb veri sınırı mevcuttur.

3. Filterbypass

proksi siteleri

Filterbypass tarzı siteler tıpkı Hidester gibi SSL hizmeti ile ekstra güvenlik imkanı sağlar. Filterbypass da ücretsiz proxy sitelerinden biridir. Bakalım genel kapsamıyla ne gibi özellikleri mevcut?

 • Aylık 355 bin web ziyaretçiye sahip.
 • Chrome eklentisi mevcut.
 • Gizlilik koruması için SSL olmayan sitelerde bile SSL katmanı ekleyerek güvenli bir hizmet sunmaktadır.
 • Ek anonimlik hizmeti ile proxy sayfalarına yalnızca kullanıcılar erişebilir ve günlük veri kaydetme işlemi yapılmaz.
 • Paylaşılabilir url oluşturmak için “share url” butonu ile url paylaşımı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Filterbypass proxy için bant genişliği sınırı veya coğrafi sınır yoktur.

4. Hotspot Shield

en iyi proxy siteleri

Hotspot Shield Türkiyede en çok kullanılan proxy siteleri arasında yer alır. Yüksek kullanıcı sayısı ve birden çok mobil app imkanı sunması da en iyi proxy siteleri arasında yer almasının sebeplerindendir. Ücretli proxy siteleri arasında yer alsa da ücretsiz proxy imkanı da sunmaktadır.

 • Hotspot shield vpn&proxy chrome eklentisini kullanan +2.000.000 kullanıcı
 • Kanada, Almanya, Hollanda ve Rusya olmak üzere 4 farklı sunucu seçeneği sunar.
 • En hızlı proxy sitesi olarak Hotspot shield’ı verebiliriz.
 • Youtube ve benzeri video sitelerindeki reklamları engelleyememesi negatif yönlerinden biridir.
 • Ücretsiz proxy eklentisinde birçok güvenlik önlemi ile zararlı yazılımlardan engelleme konusunda yetenekli.
 • %100 anonim gezinme garantisi.

5. Megaproxy

proxy-siteleri

Megaproxy en iyi proxy siteleri arasında yer almaktadır. Bunun sebeplerinden biri diğer proxy siteleri ile yapamayacağınız bazı işlevlere imkan tanımaktadır. Megaproxy aynı zamanda free proxy sitesi hizmeti vermektedir.

 • Reklamları ve çerezleri web sitelerinde engelleme.
 • Animasyonları iki yinelemeyle sınırlama avantajı.
 • Tarayıcı ve işletim sistemleri arasında geçiş imkanı sunar.
 • Oturum sınırınız 5 saat ve 200 mb ile sınırlandırılmıştır.
 • Ücretsiz proxy paketinde 60 sayfadan fazla görüntüleyemez, JavaScript engelleyemez ve medya dosyalarını aktaramazsınız.
 • Şahsi kanaatim güncel kalmadıkları için uzun ömürlü bir proxy sitesi olamayacakları yönünde.

6. 4everproxy

free proksi siteleri

Web proxy sunucuları ile daha çok bilinen 4everporxy vekil sunucular arasında en hızlı proxy olarak bilinmektedir. Herhangi bir ek yazılım veya indirme istemeden, erişmek istediğiniz web sitesinin URL’si ile internette anonim gezinmeye başlayabilirsiniz.

4everproxy ne gibi özellikler sunuyor, bir bakalım.

 • Aylık 1.9 milyon web ziyaretçisi mevcuttur.
 • Ziyaret ettiğiniz her sayfa için ayrı bir IP adresi kullanır ve tarayıcınızdaki URL yalnızca sizin tarafınızdan görüntülenebilir.
 • Özel http proxy hizmeti ile bağlantılar arasındaki tüm trafiği tünelleyebilirsiniz.
 • Proxy oturumunuzun kapanmasından 2 saat sonra tarayıcı verileriniz komple silinir ve herhangi bir veri kaydetme durumu ile karşı karşıya kalmazsınız.
 • Birden fazla proxy sunucusu seçerek aynı anda farklı gözüken 2 IP adresinden hizmet alabilirsiniz.
 • Doğrudan bağlantılı linkleri ile daha hızlı bir erişim sağlar. (Örn; youtube proxy, wikipedia proxy, reddit proxy gibi.)
 • Herhangi bir ek yazılım veya indirme gerektirmeden anında kullanıma uygundur.
 • En çok tercih edilen proxy siteleri arasında yer alır.

7. VPN Book

bedava proxy siteleri

Öncellikle facebook ve youtube proxy sitesi mantığında faaliyet başlayarak bazı erişim engeli olan sitelere giriş için kullanılmıştır.

 • Aylık 1 milyon web ziyaretçisi mevcut.
 • Google Play puanı: 4.6
 • Https destekler. Devlet ve benzeri otoriter kurumların erişim engeli koyduğu kaynaklara ulaşmak için 256 bit SSL şifreli trafik imkanı.
 • Ek yazılım gerektirmeyen web tarayıcısı tabanlı yazılımdır.
 • Aralarından dilediğinizi seçebileceğiniz birden fazla proxy sunucusu mevcuttur.
 • Çerezler ve reklamlar gibi istenmeyen uyarıları engelleme yeteneği yoktur.
 • Sınırlı sayıda proxy konumu ve sunucusu mevcuttur.
 • Ayırt edici özellikleri ile güzel fakat yeterli değildir.

8. Zend2

proxy siteleri hangileri

Zend2 free proxy siteleri arasında yer alır. Proxy özelleştirme ayarları sayesinde diğer proksi sitelerinden ayrışır. Genel kapsamıyla özelliklerinin ne olduğuna birlikte bakalım.

 • Aylık 63.6 bin web ziyaretçisi mevcut.
 • Facebook ve youtube erişimi ile çalışır.
 • URL ve sayfa şifrelemelerini destekler.
 • Komut dosyaları, tanımlama bilgileri ve şifreler gibi konularda özelleştirme mevcuttur.
 • Ne yazık ki göz atmaya başladıktan sonra herhangi bir ayarı değiştirme veya özelleştirme imkanı vermiyor. O sebeple oturumu açtığınızda ayarları düzenlemenizde fayda var.

9. Whoer

hızlı proxy siteleri

Whoer proxy sitesi birçok tarayıcı ile uyumlu olmasıyla öne çıkan yazılımlardandır. En çok tercih edilen proxy siteleri arasında yer alsa da free proxy hizmeti belli bir süre ile sınırlandırılmıştır.

Bakalım, Whoer neler yapabiliyor?

 • App Store puanı: 2.3
 • Google Play puanı: 3.4
 • Aylık 2.5 milyon web ziyaretçisine sahip.
 • İstediğiniz tarayıcıya uygun web eklentisi (indirme ve kurulum gerektiriyor)
 • Kısa bir süreliğine whoer free daha sonrasında ise ücretli hizmet vermektedir.
 • En belirgin özellikleri anonimleştirici adını verdikleri proxy hizmetidir. %100 anonimlik vaat eder ve bütün cihazlara uyumludur.
 • Beğenmediğiniz veya vaat edilen hizmetlerden yararlanamadığınız takdirde ücretsiz para iade garantisi vermektedir.

10. croxyproxy.com

en iyi proxy

Croxyproxy en iyi ve en güvenilir proxy siteleri arasında ilk üçte yer almaktadır. Her türlü siteyi, bağlantıyı, görseli, videoyu açabilmektedir. Genel kapsamıyla croxyproxy nasılmış, bir göz atalım.

 • Aylık 6.3 milyon web ziyaretçisi mevcut.
 • Https destekler, bu sebeple de trafiğiniz koruma altına alınır.
 • Yapılandırma, indirme veya kurulum gibi ek işlemler gerektirmez. Croxy proxy web tarayıcısı işlevi görür.
 • Çevrimiçi proxy hizmeti ücretsizdir.
 • Gerçek IP adresini gizler ve anonimlik garantisi verir.
 • Açılan bağlantıları paylaşma imkanı vererek kalıcı bağlantı özelliği.
 • Android, chrome ve ios sistemlerinin hepsine uyumludur.
 • Hızlı video akışı ile hızlı proxy hizmeti.

11. Proxy Site

proxysitesi

Proxysite, proxy siteleri listesi içinde inceleyeceğimiz bir diğer hizmet. Genel anlamda diğer proxy siteleri ile aynı işlevi görse de özelliklerini birlikte inceleyelim.

 • Aylık 14.1 milyon web ziyaretçisine sahip.
 • Bulunduğunuz konumda engellenmiş olan youtube, twitter, instagram, reddit vb. yasaklı sitelere erişim imkanı sağlar.
 • Hedef web sitesi SSL korumalı olsun olmasın, SSL katmanından geçerek size ulaşır ve herhangi bir kimlik tespiti sağlanamaz.
 • Free proxy dışında hizmet alabileceğiniz ücretli paketleri de mevcuttur.
 • Popüler internet sitelerine buton ile hızlı erişim imkanı.

12. HideMe

free proxy

Ücretsiz proxy siteleri arasında yer alan Hideme adından da anlaşılacağı üzere gizliliğinizi önemseyen bir proxy sitesi. Rakiplerine göre bazı güçlü yanları da mevcut.

Hideme Proxy‘e birlikte göz atalım.

 • Aylık 2 milyon web ziyaretçisi mevcut.
 • Google Play puanı: 4.0
 • Sıfır kayıt politikası ile IP adresiniz kullanılarak gerçekleştiren hiçbir eylem kayıt altına alınmamaktadır.
 • PPTP, L2TP, IPsec (IKEv1 and IKEv2), OpenVPN, SoftEther, SSTP ve SOCKS sunucularını, yani bütün sunucuları desteklemektedir. Bu özelliğiyle en iyi proxy sitesi ünvanını rahatlıkla alabilir.
 • Birçok konum seçeneği ve düşük ping imkanı ile diğer proxy sitelerine oranla daha fazla alana hizmet etmektedir.
 • Windows, MAC, akıllı cihazlar ve hatta Apple TV’yi bile destekleyen uygulamaları mevcuttur.
 • Basit yönergeleri kullanarak kolay arayüzünden faydalanabilirsiniz.

13. ProxFree

proxfree

Proxfree nedir diye bir incelediğimde klasik proxy siteleri ile benzer olduğunu gördüm. Basit arayüzü ve tamamen ücretsiz olması en büyük avantajlarından.

Bakalım, bunun dışında ne gibi ayrıcalıkları mevcut?

 • Free proxy seçeneğini seçtiğiniz takdirde otomatik olarak SSL etkinleştirilmiş şekilde arama gerçekleştirirsiniz.
 • Herhangi bir eklenti veya kurulum gerektirmeden ziyaret etmek istediğiniz sayfanın URL’sini girerek anında aramaya yapmaya başlayabilirsiniz.
 • Sunucu konumunu veya IP adresi konumunu dilediğiniz gibi değiştirebilir, birçok seçenekten faydalanabilirsiniz.
 • Arama yapmadan önce komut dosyaları, çerezler, sayfa başlıkları ve yönlendirme gibi ayarları düzenleme imkanı verir.
 • Üçüncü taraflar yalnızca şifrelenmiş verileri görüntüleyebilir. (Bu negatif bir durum çünkü bazı proxy siteleri hiçbir şekilde üçüncü taraf erişimine izin vermez)
 • Proxfree birçok özelleştirme seçeneği sunarak, arama yapmadan önce ayarlarınızı kendinize göre güncelleyebilirsiniz.
 • Youtube vb. video içerikli sitelerde bağlantı sorunu ve video akışında bazı kopmalar yaşanabilmektedir. Bunun sebebi de ücretsiz proxy hizmeti sundukları için hassasiyet konusunda biraz daha tolerans göstermelerinden kaynaklanmakta.

14. Blockaway

web proxy siteleri

Sırada en hızlı proxy sitesi olarak adlandırılan Blockaway Free Proxy var. Rakiplerine göre kendini sürekli geliştiren ve yenilikleri takip eden bir proksi site olduğunu söylemeliyim. Biraz da yakından inceleyelim.

 • Aylık 439 bin web ziyaretçisine sahip.
 • Ücretsiz proxy sitesi olarak hizmet vermektedir.
 • Rakiplerine kıyasla en hızlı proxy sitesi blockaway diyebilirim.
 • IP adresinizi saklayarak dilediğiniz gibi dolaşabilirsiniz.
 • Youtube vb. web sitelerinde sınırsız video erişimi ve kesintisiz bağlantı imkanı sağlar.
 • Proxy bağlantılarını arkadaşlarınızla paylaşabilme imkanı.
 • İşlevsel ve kolay bir arayüzü ile herkese uygun.
 • Bazı ek özellikler için premium paket mevcuttur. Ek paket sayesinde daha detaylı hizmet elde edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Bu yazımda sizler için güvenli ve özgür internetin kapısı olan proxy sitelerini inceledim. En iyi proxy sitesi hangisi, proxy sitesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz gibi ana soruları başlıklar ile inceledim.

Şimdi de içeriğin sonuna geldiğinizde aklınıza takılabilecek olan birkaç konuya özet şeklinde değineceğim.

Sizler de kullandığınız vpn&proxy siteleri hangileri ve hangilerinden memnunsunuz yorumdan benimle paylaşırsanız listeme eklemek isterim.

Proxy İnternet Hızını Etkiler Mi?

Evet, proxy kullanmak interneti olumlu yönde etkiler. Şöyle ki; proxy web sağlayıcılarından biri ile youtube, reddit, netflix amerika gibi popüler sitelere ulaşmak istiyorsunuz. Normalde internet dünyanın bir ucundaki veriye erişmek için bağlantı sorunu yaşayabilir.

Fakat proxy siteleri bu gibi çok kullanılan kaynakları önbelleğine ekler ve siz ulaşmak istediğinizde bağlanmaya bile çalışmadan direk olarak önbellekten karşınıza çıkarır.

Proxy ile Vpn Farkı Nedir?

VPN’ler komple veri trafiğini şifrelediği için proxy sitelerine oranla daha kapsamlı koruma sağlar. Hassas bilgilere sahip kurumlar ve işletmeler VPN’i daha çok tercih etmektedir. Fakat internette anonim gezinmek için bir sunucu arayan ve IP adresini paylaşmak istemeyen kullanıcılar için proxy siteleri yeterli olacaktır.

VPN de proxy siteleri de IP adresinizi şifreler. Fakat vpn gönderilen ve alınan bütün verileri şifrelemektedir. Proxy siteleri bu yeteneğe sahip değildir, yalnızca köprü görevi görür. Sizin adınıza bir işlem yapan arkadaşınız gibidir diyebiliriz. O sebeple vpn kullanan birinin ek olarak proxy kullanmasına gerek yoktur.

Proxy Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

İnternetin artık global anlamda erişilebilir hale geldiği bu çağda birçok kötü amaçlı yazılım, politik sebeplerle engellenmiş bağlantılar, okul veya işyerleri gibi yerlerde belirli sitelerin erişime kapatılması gibi işlemler için proxy siteleri kilit rol oynamaktadır. Bu yüzden proxy siteleri kendi tercihimize göre birçok fayda sağlamaktadır.

Proxy sitelerinin faydaları;

 • IP adresinizi gizler bu sebeple de herhangi bir konum vb. kişisel veriniz görüntülenemez.
 • Yasaklı sitelere proxy ile girebilir, erişim engeli olan herhangi bir bağlantıya gönlünüzce ulaşabilirsiniz.
 • Önbellekte tutulan en son ziyaretçilerin kullandığı siteler sayesinde hızlı erişim sağlar. Çünkü bağlantıya bağlanmak için uğraşmak yerine, bağlantıyı ön bellekten çeker.
 • İstenmeyen reklamlar, çerez politikaları ve animasyon tekrarları engellenebilir.
 • Proxy siteleri temelde tünel sitesi olarak bilindiği için herhangi bir kaynağa doğrudan erişmezsiniz. Bu sayede de kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmuş olursunuz.
 • SSL sayesinde https proxy hizmeti alarak tıpkı gerçek bir IP adresinden giriş yapıyormuş gibi dilediğiniz bağlantıya ulaşabilirsiniz.

Free Proxy Siteleri Güvenilir Mi?

Free proxy siteleri arasından da güvenilir ve hızlı hizmet sunanları mevcut. Fakat genel kapsamıyla free proxy siteleri birçok kısıtlamaya tabi.

Örneğin yukarıdaki listede gördüğünüz bazı proxy siteleri günlük veri kotası koyarken bazıları da oturum süresi belirler. Bunun yanısıra özellikle video içeren sitelerde yavaş bağlantı gibi sorunlar yaşanabilmektedir.

Aynı zamanda bir proksi siteleri gizlilik amacıyla kullanıldığını unutmayın. Çünkü bazı kullanıcılar bedava proxy sitesi kullanmak için üçüncü tarafların kullanıcı verilerini izlemesine izin veren yazılımları tercih edebiliyorlar. Bu mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general