Provizyon Nedir? Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Kadar Sürer?

provizyon nedir

Provizyon nedir? Bankalar ile iletişimimiz her geçen gün artıyor ve karşımıza farklı terimler çıkıyor. Karşımıza çıkan bu terimlerin ne anlama geldiğini bilmek ve işlevini öğrenmek isteyeceksiniz. Bu nedenle yazımda kredi kartı bekleyen provizyon nedir ve bağlantılı olan birçok sorunun yanıtını vereceğim.

Kredi kartlarının kullanımı son yıllarda oldukça arttı. Özellikle temassız ödeme gibi teknolojik gelişmelerden sonra bir ücreti nakit ödemek yerine 1 saniyede kredi kartıyla ödemek çok daha kolay.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, ülkemizde son yıllarda yaklaşık 1 trilyon TL civarında kartlı alışveriş hacmi var. Gördüğümüz üzere ülkemizde kart kullanımı günden güne artıyor ve işlem hacmi de genişliyor.

Bu nedenle provizyonda bekleyen işlemler gibi terimler karşımıza çıktığında, ne düşünmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Ben de tüm bunları size detaylıca anlatacağım. Öyleyse gelin provizyon ne demek diye bakarak başlayalım.

Provizyon Nedir?

Kelime anlamı olarak, bir çekin ya da bir banka hesabının para olarak karşılığı anlamına gelir. Bankalarda ise yapılan işlemlerdeki ön onay süresini ifade eder. Bankalar güvenli şekilde işlemlerin gerçekleşmesi için provizyon işlemleri gerçekleştirir.

Banka müşterileri, ekstrelerinde ve internet bankacılığında anlık işlemlerinde bekleyen provizyon gibi ifadeler görebilirler. Bu ifadeleri gördüğünüzde, bankanın yapılan işlemleri doğrulamaya çalıştığını düşünebilirsiniz. Böylece güvenli şekilde işlemlerin yapılması amaçlanıyor. Yani provizyon, sizin güvenliğiniz için önemlidir.

Kelime anlamında da belirttiğim üzere, çeklerde de provizyon bulunmaktadır. Çeklerde provizyon dendiğinde akla çekte yazılan miktar ile çekin bağlı olduğu hesabın uyuşması gelmelidir. Hesap müsaitliği olmazsa provizyon alınamadığı için çekin arkasına bu yazılır.

Çek yazıldığında, çeki yazan kişinin banka hesabında, çek miktarı kadar para bulunduğunda çek provizyonu başarılı şekilde gerçekleşir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

kredi kartı bekleyen provizyon nedir

Bankaların kredi kartı işlemlerinin güvenilirliğini kontrol ettiği ve bu sırada ekstrelere yansıttığı işleme verilen addır. Kredi kartı kullananların çoğu işlemlerinde bu terimi görür. Bunu gördüğünüzde bankanın yapılan işlemi kontrol ettiğini ve sizi güvene almaya çalıştığını düşünmelisiniz.

Provizyon dendiğinde onayda bekleyen işlemler de anlaşılmaktadır. İşlemler onayda bekletilir ve gün sonunda bir sorun olmazsa kredi kartınızda harcama olarak görülür.

Son yıllarda kredi kartlarıyla yapılan dolandırıcılıkları göz önüne alırsanız, bu gibi güvenlik işlemlerinin yapılmasını mantıklı olarak görebilirsiniz. Yani provizyon demek sizin güvenli şekilde işlemlerinizi gerçekleştirmenizi sağlayan bir önlemdir.

Provizyon sırasında henüz kartınızdan para çekilmediğini bilmelisiniz. Onay gelmeden para çekilmez. Ayrıca kredi kartınızdan nakit avans ya da taksitli nakit avans çekmek istediğinizde de provizyon gerçekleşebilir.

Provizyonda Bekleyen İşlemler Ne Kadar Sürer?

Kredi kartıyla yapılan işlemler provizyona düştüğünde genelde gün içinde işlemler gerçekleşir. Dolayısıyla bekleyen provizyon 1 gün içerisinde gerçekleşmekte.

Bazı durumlarda bu süre uzayabilmektedir. Özellikle haftasonu yapılan işlemler ve kartınızın kayıtlı olduğu banka ile pos cihazının farklı olduğu yerlerde yapılan işlemlerde provizyon 2 gün sürebilmektedir. Bazı durumlarda da güvenlik prosedürleri nedeniyle 7 güne kadar bu süre uzayabilmektedir.

Eğer yurtdışı alışverişi yapılıyorsa, provizyon dönemi daha uzun süre alabilmektedir. Çünkü yurtdışındaki bankayla iletişim kurulması ve işlemlerin kontrol edilmesi gerekiyor.

Bekleyen provizyon döneminde, bankanızla iletişime geçerek süreci takip edebilirsiniz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İptal Edilebilir Mi?

Evet, bekleyen provizyon işleminizi iptal edebilirsiniz. İşlemi iptal edebilmek için bankanızla iletişime geçmeniz gerekli. İletişime geçtiğinizde, işlem neden iptal etmek istediğinizi soracaklar. Siz de geçerli bir sebep vermelisiniz. Aksi halde işleminiz iptal edilmez.

Genelde provizyon iptalleri, dolandırıcılık gerekçesiyle yapılmaktadır. Bankaya işlemi sizin yapmadığınızı söylediğinizde, size yardımcı olacaklardır.

Bazı durumlarda alışverinizde işleminiz gerçekleşmese bile ekstrenize provizyon yansıyabilir. Size işlem gerçekleşmemiş gibi görünebilir ama kartınızdan para çekilmesi için emir iletilir. Bu durumlarda da provizyonunuzu iptal etmeniz gerekmekte.

Provizyon Nasıl Kontrol Edilir?

Provizyonda bekleyen işlemlerin kontrol edilmesi günümüzde artık çok kolaydır. Önceden banka ile telefon ya da şubeden iletişime geçmek gerekirken, günümüzde ise internet ve mobil bankacılık ile kontrolü gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet bankacılığına girdiğinizde, genel olarak kredi kartı işlemleri kısmından dönem içi hareketleri görüntüle kısmında provizyon işlemleriniz görülür.

Yazımda provizyon nedir ve işlemler nasıl gerçekleşir anlattım. Kredi kartı kullanmak isteyenlerin merak ettikleri konulardan biri de kredi notudur. Kredi notu nedir yazımdan bu konuda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general