Pilot Olmak İstiyorum – Pilot Nasıl Olunur?

pilot olmak istiyorum, nasıl pilot olunur

Pilot olmak istiyorum ama nasıl pilot olunur bilmiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere pilot olmak ile ilgili bilmeniz gereken her bilgiyi vereceğim. Böylece siz de hayalinizi gerçeğe çevirmek için hangi adımları atarak başlamanız gerektiğini bileceksiniz.

Kendi küçüklüğümden hatırladığım üzere çevremde pilot olmak istiyorum diyen birçok arkadaşım vardı. Tabi o zamanlar uçmak devamlı hayal edilen, kimi zaman kendince denemeler yapılan bir şeydi. Tüm bu yaşananlarla beraber uçak pilotu olmak vazgeçilmez hayaller arasında yer alıyordu.

O zamandan beri pilot olmayı hayal edenlerin bazıları hedeflerinin peşinden koşarak amacına ulaşmaya çalıştılar, belki de bazıları ulaştı. Bu tip kişiler, maddi kazançtan çok ideallerinin peşinde koşuyorlar. Fakat birçok kişi de pilotun aylık kazancını göz önüne alarak pilot olmak istiyor.

Çünkü pilotların aldıkları maaş, Türkiye ve diğer ülkelerde ortalamanın üzerinde. Yani pilot olanlar çok rahat geçimini sağlayıp, üstüne bir şeyler de koyabiliyorlar. Eğer sizin de pilot olma hayaliniz ya da amacınız varsa, aklınıza nasıl pilot olabilirim sorusu geliyordur.

Fakat kendinize sormanız gereken ilk soru, “Pilot olmak istiyorum ama buna hazır mıyım?” olmalıdır.

Pilot Olmak İstiyorum Ama Buna Hazır Mıyım?

Pilot olacağım demek kolay bir şey fakat bu konuda kendinizi yeterli görüyor musunuz? Bir başka değişle kendinizi tam olarak tanıyor musunuz? Pilotluk için çabalamaya başlamadan önce bu soruları kendinize sormalısınız.

Aksi halde yanlış adımlar atarak pilotluk kariyerinize başlamadan veda edebilirsiniz. Neden mi? Çünkü yüksek maaş almak ve mesleğin verdiği karizmayı kullanmak için pilot olmayı isteyen birçok kişi var. Ama bu kişiler kendilerini tanımadan ve düşünmeden hemen atlıyorlar.

Pilotluk elbette çok güzel imkanlar sunuyor fakat dezavantajları da çok olan bir meslek. Bunları görmeden bilmeden hareket ettiğinizde mutlu olmanız mümkün olmayabilir.

Peki pilotluğun avantajları ve dezavantajları neler?

Pilotluğun Avantajları

 • Pilot olmanın avantajlarından biri çalışma süresidir. Genel olarak pilotlar ayda 8-10 gün çalışırlar. Çünkü uçağın güvenli şekilde uçabilmesi için pilotun hem mental hem de vücuden dinlenmiş olması gerekmekte.
 • Pilotların aldıkları ücret ortalamanın oldukça üzerinde. Özellikle Türkiye’deki pilotlar asgari ücretin 15-20 katına kadar ücret alabiliyorlar. Ayrıca emekli olma şartları da oldukça iyi.
 • İşleri sadece uçaktadır. Uçaktan indikten sonra işleri biter. Eve gittiklerinde çalışmalarına gerek yoktur.
 • Mesai saatleri dışında birçok imkandan indirimli ya da ücretsiz olarak yararlanırlar. Oteller, araçlar gibi birçok şey, onlar için indirimlidir.
 • Yeni yerler keşfedebilirler. Pilotlar hem işlerini yapıp hem de gezebilirler. Uçuştan sonra boş vakitlerinde istedikleri gibi dolaşıp, istedikleri şeyleri yapabilirler.

Pilotluğun Dezavantajları

 • Pilotluğun birçok avantajı olmasına karşın, dezavantajları da vardır. Bunların başında yorucu bir meslek olması gelir. Bir pilot ayda 10-20 kez uçuş yapar. Tabi ki firmadan firmaya bu şartlar değişebilir. Fakat sonuç olarak yorucu bir işle karşı karşıyalar. Ayrıca bazı durumlarda ard arda günlerce uçuş yapabilirler. Bu sürede hem yorulurlar hem de evlerinden uzak kalırlar. Yani pilot olduğunuzda evinizden uzak kalmayı kabullenmelisiniz. Aksi takdirde zorlu çekebilirsiniz.
 • Pilotların işsiz kalması pek mümkün değil fakat pilotluğunu sürdürmesi de garanti değil. Çünkü pilotlar belirli aralıklarla testlere girmek zorundalar ve bu testlerden başarılı olarak geçmeliler. Yapılan testlerde uçuş becerileri, fiziksel durumları ve sağlıkları ölçülür. Aksi bir durum olursa işsiz kalabilirler ya da erken emekli olabilirler. Onun için kendilerini geliştirmek ve sağlıklarına dikkat etmek zorundalar.
 • Davranışlarda meydana gelebilecek bozukluklar meslekten atılma gibi sonuçları doğurabilir. Yapılan testlerde alkol ve uyuşturucu kullanımı var mı varsa ne seviyede gibi tetkikler de yapılır. Belirlenen oranların üstünde miktarlar çıkarsa, sorun oluşabilir. Ayrıca uçuş sırasındaki davranışlar da kayıt altına alınır ve incelemeler sonucunda olumsuz durumlar olursa, meslekten diskalifiye gibi sonuçlar oluşabilir.
 • Kendilerini devamlı geliştirmek zorundadırlar. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, yeni gelen özelliklere adapte olmalıdırlar.
 • Uçaktaki kişilerin hayatından sorumludurlar. Yanlış kararlar sonucunda o kişilerin hayatlarına zarar verebilirler. Bunun psikolojik baskısı devamlı üzerlerindedir.

Nasıl Pilot Olunur?

nasıl pilot olunurPilotluğun avantaj ve dezavantajlarını gördünüz. Tüm bunları göz önüne aldıktan sonra artık sıra nasıl pilot olacağınızı öğrenmeye geldi. Peki pilot olmak için hangi yollar bulunuyor?

Askeriye, sivil havacılık veya pilotluk kursları vasıtasıyla pilot olunabiliyor. Tüm bu yollarda size avantaj sağlayacak en iyi özellik yaştır. Yani ne kadar erken yaşta bu yöntemlere başvurursanız, hedefe ulaşmanızda size o kadar avantaj sağlar.

Tabi burada eğitimle ilgili soru da çıkabiliyor. Yani uçuş eğitimi almak için eğitim durumu ne olmalı? Pilotluk mevzuatına göre uçuş eğitimi alabilmek için lise mezunu olmak yeterli. Ancak lisans mezunu olanların daha avantajlı olduğunu da söylemem gerekir.

Çünkü uçuş eğitimi veren okulların bazıları en az lisans mezunu olan kişileri eğitime kabul edebiliyor. Böyle olmasının başlıca sebebi de verecekleri mezunların diğer kişilerden daha avantajlı olmasıdır. Yani lisans mezunları mesleğe başladığında rakiplerinden daha avantajlı oluyorlar.

Nasıl pilot olunur sorusuna cevap vermeye geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki, yazımda vereceğim birçok şey işinizi kolaylaştıracak. Fakat işin içine girdiğinizde çok daha fazla detayın olduğunu ve kolay bir süreç olmadığını göreceksiniz.

Öyleyse size öncelikli olarak pilot olmak için hangi eğitimleri alabileceğinizi söyeleyeyim. Pilotluk için pilotaj eğitimi lisans programları var. Bu programlara katılabilirsiniz. Ayrıca pilotluk eğitimi veren özel uçuş okulları da bulunuyor. Bu okullarda 18-24 ay eğitim veriliyor ve başarılı olduğunuzda bazı lisansları alıyorsunuz.

Her iki eğitim kurumundan da mezun olduktan sonra Hususi Pilot Lisansı (Private Pilot Licence) kısaltma adıyla PPL alıyorsunuz. Daha sonra tek motorlu uçak ehliyeti almak istediğinizde, 165 saat yerde 40 saat ise gökyüzünde yani uçarak eğitim almanız gerekiyor.

Eğitim aldıktan sonra kontol uçuşu adı verilen bir sınava girmeniz gerekiyor ve sınavı geçtiğiniz takdirde Cessna tipi uçakları kullanabiliyorsunuz.

PPL lisansı aldıktan sonra ATPL (Hava Nakliye Pilotu Lisansı) sınavına girebiliyorsunuz. Tabi bu sınav için de yerde 823 saat ve havada 160 uçuş yaparak eğitim almanız gerekiyor.

Sınava girmeye hak kazandıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 14 ders üzerinden bir sınava girersiniz. Eğer bu sınavdan %75 ve üzeri başarılı olursanız ATPL Frozen sertifikanızı alabilirsiniz.

Sertifikanızı aldıktan sonra isteğinize göre similatör eğitimi ve Tip eğitimine başlarsınız. Eğitim bittikten sonra da artık uçaklarda 3. pilot olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

3. pilot iken 100 saatlik bir gözlem uçuşunuz olacak. Bu süreyi doldurduktan sonra da 2. pilot olabiliyorsunuz.

1500 saat uçuş deneyimi yaşadıktan sonra ATPL Frozen lisansınız aktif olarak ATPL haline dönüşür ve yardımcı pilot olmaya hak kazanırsınız. Yardımcı pilot olduktan sonra da 5000 saat uçuş yaparak kaptan pilot olmaya hak kazanmış olursunuz.

Pilot olma aşamaları genel hatlarıyla bu şekilde. Peki pilot olmak için hangi şartların karşılanması gerekiyor?

Pilot Olma Şartları

Pilot olmak kulağa çok hoş geliyor. Fakat bazı zorlu şartların sağlanması gerekiyor. Bu süreçte hangi aşamalardan geçeceksiniz, nelere ihtiyacınız olacak hepsini yazımın bu kısmında sizlere anlatacağım.

1. Eğitim Almalısınız

pilot eğitimi

Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de eğitim olmazsa olmazlardan. Burada önemli olan nokta, teorik bilginin yanında pratik yapmak. Çünkü hayatta olduğu gibi teoriyle pratik oldukça farklıdır. Bu nedenle eğitimlerde birçok bilgi pratikle harmanlanarak veriliyor.

Elbette pilotluk eğitimine başlamadan sizin de bazı alanlarda iyi olmanız gerekiyor. En azından temelinizin olması, eğitimlerde çok işinize yarayacaktır. Mesela; matematik, temel fizik, meteroloji, uçak sistemleri gibi.

Tüm bu bilgilere sahipseniz, eğitim süreciniz çok daha verimli geçecektir. Ve gerekli çabayı gösterdikten sonra pilot olabileceksiniz. Bilmelisiniz ki tüm bu bilgilere sahip olmak için çok çalışmanız gerekecek. Yani paralı bir kursa bile gitseniz, gerekli şeyleri öğrenmeden pilot olamazsınız.

Pilot olduğunuzda üstünüzde çok büyük sorumluluklar olacak. Bunların yükünden kurtulmak ve karşılaştığınız durumların üstesinden gelebilmek için bu bilgilere her zaman ihtiyacınız olacak.

2. İngilizcenizin Çok İyi Olması Gerekiyor

Havacılıkta aranan şartlardan biri de İngilizce bilmektir. Hatta İngilizce olmazsa olmazlardandır. Eğer pilot olma konusunda ciddiyseniz, yaptığınız araştırmalar da ve başvurularda da İngilizce’nin önemini görebileceksiniz.

Bahsettiğim İngilizce, derdimi anlatacak kadar biliyorum değil. Aksine İngilizce rüya görebilme seviyesindedir. Eğer bu şartı sağlamıyorsanız ve pilot olmakta kararlıysanız, İngilizcenizi geliştirmek için gerekli işlemlere anında başlamalısınız.

İngilizce eğitimi için çeşitli kurslar oluyor. Hatta ICAO Havacılık İngilizcesi eğitimleri bile veriliyor. Bu kursları iyi araştırıp, gerekli plan programla İngilizceyi rahatça konuşabilir hale gelmelisiniz.

3. Pilotluk Eğitimine Başlamadan Belirli Seviyede Bir Eğitim Gerekiyor

Yazımın başlarında pilot olmak için ne mezunu olmak gerekiyor sorusuna cevap vermiştim. Tekrar söyleyeyim. Türk Sivil Havacılık mevzuatında yer alan bilgiye göre uçuş eğitimi alabilmek için en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Yani lise diplomanızla uçuş eğitimlerin ebaşvuru yapabiliyorsunuz.

Ancak uzmanların tavsiyesi, lisans mezunu olmak. Çünkü lisans mezunları daha çok tercih ediliyor ve uçak şirketleri lisans mezunlarına daha öncelik veriyor. Bu nedenle lisans eğitimi alıp daha sonra başvuru yapmak daha mantıklı. Eğer lisansınız uçuşla ilgili bölümlerden olursa, çok daha avantajlı olursunuz.

4. Sağlık Durumunuz İyi Olmalı

Pilot olma şartları içerisinde sağlıklı olmak da var. Sağlıktan kasıt sadece fiziksel olarak sağlık değil, psikolojik olarak da sağlıklı olmak gerekiyor.

Pilotluk eğitimi için başvuru yaptığınızda sağlık durumunuzla ilgili olarak sizden çok geniş bir rapor istenecek. Sağlık raporunun ardından sizi tekrar testlere sokabilirler. Eğer raporla çelişen sonuçlar çıkarsa aleyhinize olabilir.

5. Yüklü Miktarda Harcama Yapmanız Lazım

pilot olmak istiyorum

Pilot olduktan sonra çok güzel paralar kazanabilirsiniz fakat pilot olma aşamasında da birçok masrafınız olacak. Şöyle düşünün neredeyse bir daire parası kadar masraf etmeniz gerekecek.

Onun için birçok kişi pilot olma hayallerinden vazgeçebiliyor. Çünkü eğitim için ödemesi gereken meblağları karşılayamıyor. Bazı kişiler de bu hayali peşinden koşarken yüksek krediler çekmek zorunda kalıyorlar.

Peki pilot olmak için ne kadar masraf gidiyor? Her okulun masrafı farklı olsa da ortalama olarak 75.000 Euro gibi bir masraf söz konusu. Sizin de gördüğünüz üzere bu miktar çoğu kişi için oldukça fazla. Üstelik ortalama bir miktardan bahsediyoruz yani çok daha fazlası da olabilir.

Çünkü okullar öğrencilere verdikleri materyallerden ekstra ücretler talep edebiliyorlar. Bu yüzden fiyatları ve okulları araştırmalı sizin için en mantıklı olanını seçmelisiniz.

Ayrıca pilotaj eğitimi için burslu programlar da bulunmakta. Eğer başarılıysanız ve çalışmaya istekliyseniz bu gibi bursları alma fırsatınız olabilir.

6. Pilotluk İçin Sunulan Ön Şartları Karşılamalısınız

Pilot olmak için gerekli olan şartları yazımın içinde yer yer verdim fakat yazımın bu kısmına kadar gelmişseniz, niyetinizde ciddisiniz demektir. Bu yüzden pilotluk başvuruları için karşılamanız gereken ön koşulları size vermeliyim.

Fakat öncelikle bilmeniz gerekir ki pilotluktaki alanınıza göre sizden farklı şartlar istenecektir. Yani amacınıza yönelik farklı koşullarla karşılaşabilirsiniz. Öylseyse neler gerekli sırasıyla anlatayım.

A) Öğrenci Pilot Lisansı İçin Gerekli Şartlar
 • Yalnız uçuş yapmadan önce 17 yaşınızı tamamlamış olmanız gerekiyor. Fakat bazı kurslarda duruma göre 16 yaşını tamamlamış olan kişiler de kabul edilmektedir.
 • Mezuniyet durumunuzun en az lise olması gerekiyor. Aksi halde başvuramıyorsunuz.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kabul ettiği tıp merkezlerinden 1. veya 2. sınıf sağlık sertifikası almalısınız. Farklı yerlerden alınan raporlar geçerli değildir.
B) Hususi Pilot Lisansı (PPL) İçin Gerekli Şartlar
 • 18 yaş ve üzeri bir yaşta olmalısınız.
 • En az lise mezunu olmalısınız. Dengi okullar da kabul edilmekte.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kabul ettiği tıp merkezlerinden 1. veya 2. sınıf sağlık sertifikası almalısınız. Farklı yerlerden alınan raporlar geçerli değildir.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetki verdiği okullarda teorik ve pratik eğitimleri tamamlamalısınız.
 • Teorik ve pratik eğitimler tamamlandıktan sonra girilen testte başarılı olmanız gerekiyor.
 • Gece uçuşu yapılacaksa bu konuda eğitimleri almanız gerekiyor.
C) Ticari Pilot Lisansı (CPL) İçin Gerekli Şartlar
 • 18 yaş ve üzeri bir yaşta olmalısınız.
 • En az lise mezunu olmalısınız. Dengi okullar da kabul edilmekte.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kabul ettiği tıp merkezlerinden 1. sınıf sağlık sertifikası almalısınız. Farklı yerlerden alınan raporlar geçerli değildir.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetki verdiği okullarda teorik ve pratik eğitimleri tamamlamalısınız.
 • Teorik ve pratik eğitimler tamamlandıktan sonra girilen testte başarılı olmanız gerekiyor.
D) Hava Yolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL) İçin Gerekli Şartlar
 • 21 yaş ve üzeri bir yaşta olmalısınız.
 • En az lise mezunu olmalısınız. Dengi okullar da kabul edilmekte.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kabul ettiği tıp merkezlerinden 1. sınıf sağlık sertifikası almalısınız. Farklı yerlerden alınan raporlar geçerli değildir.
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetki verdiği okullarda teorik ve pratik eğitimleri tamamlamalısınız.
 • Teorik ve pratik eğitimler tamamlandıktan sonra girilen testte başarılı olmanız gerekiyor.
 • Hava yolu nakliye pilotluğu hazırlanmış yönetmelikteki uçuş şartını sağlamanız gerekiyor.
 • Yukarıdaki şartlardan farklı olarak MCC kursu da almış olmanız gerekiyor.
E) Aletli Uçuş Yetkisi Almak (IR) İçin Gerekli Şartlar
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetki verdiği okullarda teorik ve pratik eğitimleri tamamlamalısınız.
 • Hangi türde lisansınız varsa o alanın istediği sağlık sertifikasına sahip olmalısınız.
 • Teorik ve pratik eğitimler tamamlandıktan sonra girilen testte başarılı olmanız gerekiyor.
 • Aletli uçuş yetkisi alabilmek için aletli uçuş eğitimi alınması gerekiyor. Bu eğitimi ister hususi ve ticari pilotluk lisansına sahip olduktan sonra SHGM onaylı bir kurumdan alabilir, isterse entegre kurslardan alabilirsiniz.
 • Aletli uçuş yetkisi almak için başvuruda bulunabilmek için PPL veya CPL lisansına sahip olunmalı ve 50 saat pilot olarak uçulması gerekiyor.

Ücretli Pilotluk Eğitimi Nasıl Alınır ve Ücretleri Ne Durumda?

Pilot olmak istediğinizde CPL lisansını almanız gerekmekte. Bunun için de gerekli eğitimleri almalı ve testlerden başarıyla geçmelisiniz. Eğitim almak içinse devlet kurumları haricinde özel eğitim kurumlarını tercih edebilirsiniz.

Bu kurslara katıldığınızda sizden ortalama 75.000 Euro istenecek. Ücreti ödedikten sonra yaklaşık 18 aylık bir eğitim süreci başlayacak. Eğitimlerde teorik bilgilerin yanında simülatör ve uçuş eğitimleri de verilecek. Böylece pilot olmaya hazır hale gelebileceksiniz.

Burada insanların aklına en çok takılan soru, ücreti nasıl ödeyecekleridir. Biliyorum 75.000 Euro yüksek bir miktar fakat bazı okullar ödemede kolaylık gösterebilmekte. Mesela bir kısım peşinat verdikten sonra taksitlendirme ya da pilotluğa başladıktan sonra taksitlendirme şeklinde hizmet verebilmekteler.

Uçuş eğitimi için okul seçmek istediğinizde, okulları çok iyi araştırmalı ve referanslarına bakmalısınız. Aksi halde eğitim süreniz uzayabilir ya da farklı olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca ödeme konusunda da ödeyeceğiniz ücretlerin net şekilde önceden belirlenmesi gerekiyor. Aksi halde bazı okullar ek ücretler çıkarabilmekte. Bu yüzden bu konuda çok dikkatli olmalısınız.

Ücretsiz Pilotluk Eğitimi Alınabilir Mi?

Pilot olmaya çalışan birçok kişi, kursların sunduğu ücretleri gördükten sonra bu soruyu sormakta. Peşinen cevap vereyim, evet ücretsiz pilotluk eğitimi alabilirsiniz.

Türk Hava Yolları’nın açtığı pilot yetiştirme kurslarına katılabilirseniz, ücret ödemeden pilot olma şansınız bulunuyor. Bu yüzden THY Uçuş Akademisi’nin açtığı pilot eğitim ilanlarına başvuru yapabilirsiniz. Peki bu kurslara katılmak için hangi şartlar isteniyor?

Genel Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lisans eğitimini tamamlamış olmak,
 • 01.1988 yılından itibaren doğmuş olmak,
 • Erken adaylar, 165-190 cm aralığında boya sahip olmalı; kadın adaylar ise 160-190 cm boya sahip olmalı,
 • Beden kitle endeksi 20-30 aralığında olmalı,
 • Askerlik görevini tamamlamış ya da en az 2 yıl tecil edilebilir durumda olmak,
 • Adli sicil kaydı temiz olmak,
 • Daha önce THY’den uzaklaştırılmamış olmak,

İngilizce Şartı

 • Son 2 yıl içerisinde girilen yabancı dil sınavlarının birinden gerekli puanları almak.

TOEFL’dan 75 ve üzeri ya da IELTS’den 6 ve üzeri aldığınız takdirde gerekli şartları karşılamış olursunuz. Aldığınız puanları belgeli şekilde başvuru sırasında sunmalısınız.

Sağlık Şartı

 • Sağlık şartı olan Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı’nın belirlemiş olduğu sağlık şartlarına uygun olmak. THY’nin belirlediği sağlık kuruluşlarından bu raporları almanız ve başvuru sırasında iletmeniz gerekiyor.

THY Pilot Eğitim Kursuna Nasıl Başvurulur?

THY’nin açtığı ilanlara başvurabilmek için öncelikle yukarıda verdiğim şartları sağlayıp sağlamadığınızdan emin olmalısınız.

Eğer eminseniz, internet üzerinden ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Unutmayın ki sadece internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra dil şartını karşıladığını belgeyle kanıtlayan kişiler, evraklarının kontrolü ve boy-kilo ölçümü için davet edilecektirler. Eğer dil belgesi yoksa, İngilizce sınavı için davet edilecekler.

Eğer şartları sağlamayanlar varsa o kişiler, sürece devam edemeyecekler.

Süreç sonucunda başarılı olan kişiler istihdam edilmek üzere hak kazanacaklar. Ardından belgeleri sunmaları itibariyle işe başlayabilecekler.

Pilot Maaşları Ne Kadar?

pilot maaşları ne kadar

Pilot olmak isteyenlerin merak ettikleri bir soru da pilot maaşlarının ne kadar olduğudur. Haberlerde ya da sosyal medyada pilotlar şu kadar para kazanıyor, mükemmel bir hayatları var gibi ifadelere hemen atlamak yerine biraz daha net bilgiler bulmalısınız.

Genelde 30.000 lira 60.000 lira gibi maaşlardan bahsediliyor. Fakat bu rakamları hemen almaya başlayamazsınız.

Eğitimlere yüklü paralar ödeyeceksiniz ancak eğitimleri tamamlayamadan elenebilir ya da pilotluk başvurularınızda olumsuz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böylece kariyeriniz başlamadan bitebilir. Üstelik yaptığınız masraflar da cabası.

Pilot olunca iyi para kazanmak için biraz beklemeniz gerekecek. Çünkü başta 3. Pilot sonra 2. Pilot olacaksınız ve gereken uçuş saatlerini tamamladıktan sonra kaptan pilot olabileceksiniz.

Eğer kaptan pilot olabilirseniz, aylık 60-70 bin gibi fiyatlar alabilmeniz mümkün. Tabi net bir rakam söyleyemiyoruz. Çünkü şirketten şirkete, kıdemden kıdeme ücretler değişkenlik gösterebilmekte. Ayrıca alanlara göre de maaşlar değişebiliyor. Mesela yolcu uçağı, kargo uçağı, ilaçlama uçağı ve askeri uçak alanlarının hepsinde farklı ücretler verilebiliyor.

Pilotluk İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pilot olmaya karar vermeden önce ya da harekete geçmeden önce pilot olduğunuzda ne gibi şeylerle karşılaşacağınızı bilmeniz gerekiyor. Elbette pilotluk, maaş açısından, karizma açısından, özlük hakları açısından oldukça cazip geliyor. Fakat işler beklediğiniz gibi yürümeyebilir.

Bunları sizlere anlatacağım. Burada amacım sizi caydırmak değiş doğru bilinen yanlışları görmenizi sağlamak ve beklentilerinizi ona göre belirlemenizi ummak.

· Pilot olunca hemen refah seviyesine ulaşırım.

Pilot olduğunuzda hemen cebiniz paralarla dolup taşmıyor. Bir kişi pilotluğa yeni başladığında alacağı miktarlar zannedildiğinden daha düşük. Ayrıca pilot olmak için eğitim aldığı için kursa ödemesi gereken taksitler oluyor ve bunlar maaşından kesiliyor.

Dolayısıyla pilot olup hemen para kazanayım, istediğimi yapayım derseniz yanılmış olursunuz. Bu yüzden planınızı ona göre yapın. Aksi halde mesleği istemeseniz bile sırf borçları ödemek için uzun süre çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

· Karizmatik olmak için pilot olmalıyım.

Pilotluk geçmişten günümüze her zaman karizmatik bir meslek olmuştur. Bunda izlenilen film ve dizilerin de çok büyük etkisi vardır. Fakat sadece karizmatik geldiği için bu mesleğe dahil olmayı istemek mantıklı olmayabilir.

Çünkü pilotluğun çeşitli zorlukları vardır ve bu zorluklara sırf karizmatik olmak için dayanılmaz. Onun yerine kendi ilgi alanınıza ve yeteneğinize göre bir meslek tercih etmenizi öneririm.

· Pilot olursam ücret ödemeden ailemle beraber gezerim.

Aslında bu yanlış bilinen bir şey değil, bunu yapanlar da mevcut. Fakat pilotlar yoğun çalışabildikleri ve sürekli farklı yerlerde oldukları için tatil zamanlarında aileleriyle evde vakit geçirmeyi daha çok tercih etmekteler.

Yani tatilim ve zaten bana uçuşlar ücretsiz diye ailesini de alıp ordan oraya pek gitmezler. Sırf uçuşlar ücretsiz diye bu mesleğe yönelmenizi de tavsiye etmem. Mesleği tamamen benimsemeli, iyi ve kötü yönleriyle kabul etmelisiniz.

· Pilot olunca düzenli bir hayatım olur.

Pilot olunca düzenli bir hayat hayal etmek oldukça zor. Çünkü devamlı uçuştasın ve kimi aylarda evine sadece birkaç kez gelebiliyorsun. Bu durumda düzenli bir hayat kurmak oldukça zor oluyor.

Pilotlar ayda 70-80 saat uçabiliyorlar tabi ki uçuşa hazırlık süreleri de eklenince 120-130 saati bulan sürelerde çalışıyorlar. Bu yüzden yoruldukları için ailesine ve çevresine ilgi gösterecek zamanları olmayabiliyor.

· Pilot oldum artık rahatım.

İşte asıl sıkıntı pilot olup, kokpite geçince başlıyor. Bir kere uçaktaki yolcuların hayatı size emanet ve onları tehlikeye atabilecek her davranıştan çekinmelisiniz. Dolayısıyla stres devamlı başınızda olacak.

Ayrıca kule ile yapılan görüşmelerde de sıkıntılar olabilir ve sıkıntılı süreçler yaşayabilirsiniz. Her zaman temkinli ve soğuk kanlı olmak zorundasınız.

· Pilot olunca istediğimi yapabilirim.

Çok kullanılan cümlelerden biri de bu. Ama bunun doğru olmadığını hemen baştan bir örnek vererek açıklayayım. Kokpitte bulunan pilotların her biri farklı yemekler yerler. Çünkü meydana gelebilecek bir gıda zehirlenmesi durumunda kokpitte sağlıklı birinin olması gerekiyor.

Kokpitte müzik dinlemek bile yasaktır. Çünkü izlenirler ve her türlü sese karşı duyarlı olmaları gerekir. Ayrıca kule ile iletişim halinde oldukları için onların sesini duymaları gerekiyor.

Yazımda güzel bir iş fikrinden bahsettim. Geleceğin meslekleri adlı yazımı inceleyerek farklı iş fikirleri de edinebilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general