Pasif Gelir Nedir? [En Çok Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları]

pesif gelir nedir?

Günümüzde ek gelir elde etmek istiyorum diyenler pasif gelir nedir diye merak ediyor. Aslında bakacak olursanız bu konuyu detaylı ele almanın oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Hali hazırda bir işi ya da mesleği olan kişiler başta olmak üzere herkesin ek gelir elde etme çabası vardır.Yapılan araştırmalarda doğru bilgiye ulaşabilmek ise neredeyse imkânsız. Çünkü her alanda olabileceği gibi bu alanda da dolandırılmak mümkün.

Bir pasif gelir kaynağı ile ek gelir elde etmek istediniz. Fakat hangi yöntemi seçmelisiniz? Pasif gelir elde etmenin birçok yöntemi olduğunu biliyor muydunuz?

Aşağıda vereceğim pasif gelir elde etme yöntemleri arasında size en uygununu seçmeniz mümkün olacaktır. Aşağıda açıkladığım pasif gelir yöntemleri size en çok para kazandıracak kaynaklardır. İsterseniz alt menüde ilgili konuya direkt geçiş yapabilir ya da tüm yazıyı okuyarak daha fazla doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Keyifli okumalar dilerim.

Pasif Gelir Nedir?

pesif gelir nedir?

Pasif gelir, kazanmaya devam etmek için çok fazla “aktif” iş yapmanızı gerektirmeyen bir gelir kaynağıdır. Özünde, pasif gelir elde etmek için uzun bir zaman ve caba gereklidir. Pasif gelir kaynaklarını bir iş olarak düşünmek bir bakıma yanlış olacaklardır.

Pasif gelir kaynakları size uzun vadede ek gelir sağlayacak bir B planıdır diyebiliriz.

Pasif gelir elde etmek, kazanmak ve sürdürmek için minimum çalışma gerektiren aktif geliri ifade eder. Pasif gelir kaynakları, yatırım fonlarına yatırım yapmayı, online ürün satmayı, Udemy gibi sitelerde online kurslar vermeyi ve diğer taktikleri içerir.

Pasif Gelir Nasıl Elde Edilir?

pasif geli ve aktif gelir arasındaki farklılıklar

Aslında pek çok pasif gelir kaynağı vardır ve zaman geçtikçe yenileri eklenmektedir. Pasif gelir ile aktif gelir kaynaklarını birbirine karıştırmamak gerekir. Aşağıdaki listede size en çok kazandıracak pasif gelir kaynaklarını bulabilirsiniz.

 1. Temettü Hisse Senetleri satın alın
 2. Emlak yatırımı yapın – kiralık ve satılık mülkler (Ev- Dükkân- Ofis- Tarım Arazisi vs.)
 3. Yüksek faizli tasarruf hesabı açın
 4. GYO’ya yatırım yapın (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı)
 5. Kripto paraya yatırım yapın
 6. Arabanıza reklam verin
 7. Faize dayalı başkalarına borç verin (P2P Yöntemi)
 8. Otomat İşi ile Pasif Gelir Elde Edin
 9. E-kitap yayınlayın
 10. Udemy’de bir kurs oluşturun
 11. Stok fotoğraf satın
 12. Müzik yaparak telif hakkı sahibi olun
 13. Bir uygulama geliştirin
 14. Blog açın
 15. Dropshipping yaparak ek gelir elde edin
 16. Affilate link pazarlaması yapın
 17. Para kazandıran uygulamalar ile ek gelir elde edin
 18. Para kazandıran web siteleri açın

Pasif Gelir Elde Etmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Pasif gelir elde etmek için yapılması gerekenler konusunda aydınlatmam gereken çok önemli noktalar var.  Çünkü ek gelir dendiğinde akla hiçbir şey yapmadan para kazanmak geliyor. Mantık olarak öyle olsa da aslında pasif gelir elde etmek için yapılması gereken çok önemli noktalar var.  Bu konudaki yanlış anlaşılmayı gidermenin yerinde olacağını düşünüyorum.

Öncelikle söylemeliyim ki iki tür pasif gelir kaynakları vardır:

 1. Parasal yatırım gerektiren pasif gelir kaynakları
 2. Zamanla değerlenecek ve size ek gelir sağlayacak yatırım kaynağı

Parasal Yatırım Gerektiren Pasif Gelir Kaynakları

pasif gelir emlak satın almak

Bu tip ek gelir kaynakları, önceden bir yatırım yapmanızı gerektiren kaynaklardır. Bunu kaynaklardan faydalanmak için her zaman büyük meblağda yatırımlar yapmanıza gerek yoktur. Aslında bakacak olursanız her bütçeye uygun bir pasif gelir kaynağı vardır diyebilirim.

Kimi pasif gelir kaynakları büyük yatırımlar gerektirse de kimilerine 10 TL gibi küçük yatırımlarla da başlayabilir ve ek gelir elde etmek için bir adım atabilirsiniz. Bu nedenle pasif kazanç yoluyla ek gelir kaynakları elde etmenin herkesçe ulaşabilir farklı yöntemleri vardır.

Peki parasal yatırım gerektiren pasif gelir kaynakları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

1. Temettü Hisse Senetleri

temettü yatırımı ile pasif gelir elde etme

Temettü hisse seneleri, pasif gelir elde etmek için başvurulabilecek en doğru seçeneklerden birisidir. Güvenilir ve iyi bir hisse senedi bulmak için çok iyi araştırma yapmalısınız. Ayrıca büyük temettü hisseleri için belli bir meblağda yatırım yapmayı gerekecektir. Peki neden? Çünkü ne kadar yüksek miktarlarda para yatırırsanız ileride değerlendikçe size daha fazla ek gelir sağlayacaktır.

Fırsat: Hisse senetlerinden elde edilen gelir, ilk finansal yatırım dışında herhangi bir faaliyetle ilgili olmadığından, temettü getiren hisse senetlerine sahip olmak, para kazanmanın en pasif yollarından biri olabilir.

Risk: Zor olan kısım doğru hisse senetlerini seçmektir.

Burada kısaca değinmiş olsam da aslında bloğumda En İyi Yatırım Aracı Nedir konulu bir makalem mevcut. Bu pasif gelir kaynakları hakkında daha da detaylı bilgiye sahip olabilmeniz açısında makaleme mutlaka göz atın.

2. Emlak Yatırımı Yapın (Ev- Dükkân- Ofis- Tarım Arazisi)

amlak ile pasif gelir elde etmek

Düzenli nakit akışı olan kiralık mülkler, aylık ek gelir kaynakları arasında en çok tercih edilen ve yatırımcısını mutlu edenidir. Emlak işi size hep kazandıracaktır. Hem kiralamada hem de satışta. Çünkü Taşınmaz mülklerin günden güne yıldan yıla değeri artmaktadır.

Fırsat: Çevrenizde mutlaka kira geliriyle geçinen insanlar hatta zengin olan insanlar vardır. Bunun nedeni geçmişte akıllıca yapılmış yatırımdır. Hem şimdi için hem de ileride rahat bir emeklilik geçirebilmek için tercih İleri yaşlarımda ek gelir elde etmek istiyorum diyenler için ilk tavsiyem bir mülk sahibi olmaları olacaktır.

Risk: Bu noktada dikkate alınması gereken birkaç konu var:

 • Mülkünüz için bir pazar var mı?
 • Ya geç ödeyen veya mülke zarar veren bir kiracı bulursanız?
 • Ya mülkünüzü kiralayamazsanız?

Bu faktörlerden herhangi biri pasif gelirinize büyük bir zarar verebilir.

Özellikle pandemi dönemi yeni zorlukları da beraberinde gelirdi. Ekonomik kriz nedeniyle birdenbire kirasını ödeyemeyen kiracılarınız olabilir. Ya da geliriniz düştüğü için evinizi eskisi kadar yüksek fiyata kiralayamayabilirsiniz. Bu nedenle, bu riskleri tartmak ve kendinizi korumak için acil durum planlanınız olmasında fayda var.

Kiralayabileceğiniz mülkler; konut, otel, pansiyon, dükkan, ofis, tarım arazisi vb.

3. Yüksek Faizli Tasarruf Hesabı Açın

Yüksek faizli tasarruf hesabını genellikle parasını bankaya yatırıp çok fazla uğraşmadan faizle ek gelir elde etmek isteyenlerin başvurduğu bir yöntemdir. Büyük çoğunluk yüksek getirili bir tasarruf hesabı veya para piyasası fonuna yatırım yapmaktadır.

4. GYO’ya Yatırım Yapın (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı)

Doğrudan gayrimenkule yatırım yapmakla ilgileniyorsanız GYO’lar (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı) aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz.

Gayrimenkul yatırım ortaklığı ile ek gelir elde etmek, belli oranda hisse alarak hisseniz oranınca gelir elde etmektir.

Fırsat: Herhangi bir şirket veya temettü hissesi gibi borsadan GYO satın alabilirsiniz. GYO’ların yıllık bazda artırma kaydı vardır, böylece zaman içinde artan bir temettü akışına sahip olabilirsiniz.

Temettü hisse senetleri gibi, bireysel GYO’lar da düzinelerce GYO hissesinden oluşur. Bir fon, anında çeşitlendirme sağlar ve genellikle bireysel hisse satın almaktan çok daha güvenlidir.

Risk: Tıpkı temettü hisse senetleri gibi, iyi GYO’ları çok iyi araştırmanız gerekir. Bu biraz zaman alıcı bir süreçtir. GYO pasif gelir kaynağı olsa da eğer ne yaptığınızı bilmiyorsanız zarar etmeniz kaçınılmaz olur. Hisse senedi gibi fiyatlar kısa vadede fiyatlarda çok fazla dalgalanma yaşayabilir ve panik satışı yapabilirsiniz.

5. Kripto Paraya Yatırım Yapın

bitcoin ile pasif gelir elde etmek

Kripto paralar yani bir diğer adıyla da bitcoinler dijitalleşen çağın yeni para birimi olacağı konusundaki söylentiler günden güne artıyor. Hal böyle olunca bu alana yatırım yapmak isteyenlerin sayısı da buna paralel olarak artışta.

Fırsat: Özellikle 2021 yılında kripto paralar hakkında bilgisi olan olmayan birçok kişi bu alana yatırım yaptı. Kısa süreli değer artışlarıyla parasını ikiye üçe hatta yüze katlayanlar oldu. Özellikle profesyonel yatırımcıların yüzünü fazlasıyla güldürdü.

Risk: Kripto para borsalara spekülasyonlara ve dolandırıcılığa çok açık bir yatırım türü. Sonuç olarak bir yasalandırmaya ya da bir merkezi otoriteye bağlı değil. Bu noktada Todex vurgununu hatırlamakta fayda olacağını düşünüyorum. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmayı kimse istemez.

Bende bir kripto para yatırımcısı olarak bu işe girmeden önce sıkı bir araştırma yapmıştım. Birçok kripto para borsasını inceledim ve hala yakından takip ediyorum. Eğer sizde bu alanda pasif gelir yatırımı yapmayı düşünüyorsanız en güvenilir bitcoin siteleri ve borsalarını yazdığım yazıma göz atmadan geçmeyin. Aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

 6. Arabanıza Reklam Alın

Arabaya reklam alarak pasif gelir kazanmak

Arabanızı şehir içinde sürerek ek gelir elde etmek mümkündür.  Aracınızı nerelerde ve kaç kilometre sürdüğünüze bağlı olarak bu gelir değişebilir. Peki araç sürerek nasıl pasif gelir elde edebilirsiniz?

Bu işi aracınızı ilgili ürünün reklamını giydirerek yapabilirsiniz. Böylece bir nevi gezer reklam panosu görevi üstlenmiş olursunuz.  Bu işi yapan acenteler sürücülerin temiz bir trafik siciline sahip olma şartı koşmaktadır.

Fırsat: Zaten aracınızla uzun kilometreler yapan birisiyseniz bu iş size ek gelir kaynakları kazandıracaktır. Hali hazırda zaten araç süren kişiler için ekstra bir maliyete gerek kalmayacaktır. Bu sayede kilometre başına iyi paralar kazanabilirsiniz.

Risk: Arabama reklam alarak ek gelir elde etmek istiyorum diyorsanız bu işi meşru yollardan yapan acenteler bulmanız oldukça önemlidir. Çünkü ne yazık ki bu iş kolunda da çok fazla dolandırıcılık olayı yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

7. Faize Dayalı Başkalarına Borç Verme (P2P Yöntemi)

p2p pasif gelir kaynakları

En iyi pasif gelir fikirlerinden biri, başkalarına borç para vermek ve faiz şeklinde ödeme almaktır. Size asla geri ödemeyen parasız bir arkadaşınıza borç para verin diye öneride bulunamam. Özel bir borç veren olarak, sosyal çevrenizdeki herkese borç verebilirsiniz. Örneğin kredi konusunda problem yaşayan yatırımcılara hızlı bir şekilde yararlanabilecekleri sermaye kaynağı fırsatı sunabilirsiniz.

Bu yatırımcılarla ortak olup, sermayenizi kısa vadeli olarak karşılıklı rıza ile belli bir faiz karşılığında paranızı değerlendirebilirsiniz.  Ayrıca, başkalarına borç para vermek için P2P sitelerini de kullanabilirsiniz. Borç veren siteler, bu ödemeleri toplar ve borç alan kişi geç ödeme yaptığında daha fazla kaldıraç uygular. Sizde bir borç veren olarak bu yöntemle riskinizi azaltabilirsiniz.

8. Otomat İşi ile Pasif Gelir Elde Edin

Pasif gelir kaynakları otomat

Stratejik bir konuma yerleştirilmiş otomat makinesi, iyi bir pasif gelir kaynağıdır.

Otomat işi ile pasif gelir elde etmek genelde hafife alınan fikirlerinden biridir. Fakat özellikle otomatınızı kurmak için doğru yeri bulduysanız, güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz. Otomat makinesini stratejik bir alana yerleştirirseniz büyük bir kazanç elde edersiniz. İyi yerleştirilmiş bir otomat, potansiyel olarak haftada güzel bir ek gelir kaynakları getirecektir.

Bu iş özellikle yurtdışında oldukça yaygındır. Ülkemizde yeni yeni başlamış olması bence pasif kazanç kaynakları arasında büyük bir fırsattır.  Sizde bu fırsatı değerlendirmek isterseniz otomatta satılan ürünler konusunda ele aldığım detaylı makalemi okumalısınız.

İnternetten Kazandıran Pasif Gelir Kaynakları

Yaşadığımız dönem her şeyin dijitalleştiği ve bir tıkla halledilebildiği bir dönem oldu. internette sadece temel ihtiyaçlarımızı ve zevklerimizi gidermiyoruz. İnternet çağı yeni yeni iş dünyalarının ve yatırım türlerininde kapısını ardına kadar açıyor

Bende size internetten pasif gelir elde edebileceğiniz tam 10 farklı yöntemi açıklamaları ile listeledim. Sizde arasından kendinize en uygununu seçerek ek gelir elde etme yolculuğuna adım atabilirsiniz.

1. E-kitap Yayınlayın

e-kitap yayınlayarak pasif gelir elde edin

Eğer bir e-kitap yayınlamak istiyorsanız öncesinde çok iyi pazarlamanız gerektiğini unutmayın. Bunun için mesleğinizin yazarlık olmasına gerek yoktur her alanda yazabilirsiniz. Akademik kitaplar edebi yayınlar şiir kitapları, deneme yazıları, gezi yazıları…

Aklınıza ne geliyorsa. Yazınızı Türkçe kurallarına uygun (ya da hangi dilde yazıyorsanız o dilin gramer kurallarına uygun) şekilde yazmanız oldukça önemlidir. Bu noktalara dikkat ettiğiniz taktirde sizin için güzel bir pasif gelir kapısı olacaktır.

Yine de anında çok büyük başarılar beklemeyin. Bunu pasif gelir kaynakları olarak dönüştürmeden biraz zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

2. Udemy’de Bir Kurs Oluşturun

Udemy, kullanıcının çok çeşitli konularda video kursları almasına olanak tanıyan çevrimiçi bir platformdur. Udemy’de kurs alan olmak yerine kurs veren olabilirsiniz. Kendi video kursunuzu oluşturarak kullanıcılara satabilirsiniz. Belirli bir konuda oldukça bilgiliyseniz ve kendinize güveniyorsanız pasif gelir elde etmek için harika bir seçenek.

3. Stok Fotoğraf Satın

stock fotoğraf satmak bir pasif gelir kaynağıdır.

Popüler web sitelerinin, blogların ve hatta bazen basılı dergilerin fotoğraflarını nereden aldığını hiç merak ettiniz mi? Buralardaki görseller normalde stok fotoğraf web sitelerinden satın alınır.  Eğer sizde fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, fotoğraflarınızı stok fotoğraf sitelerine gönderebilir ve birileri her satın aldığında komisyon alabilirsiniz.

Bu iş için dikkat etmeniz gerekenler yüksek çözünürlüklü ve özgün fotoğraflar çekmek olacaktır. Herkesin dikkatini çekecek fotoğraflar daha çok indirme alacağı için size güzel bir pasif gelir kaynağı olacaktır.

Stok fotoğraf satabileceğiniz platformlar:

 • Depositphotos
 • SmugMug Pro
 • Shutterstock
 • Pixabay
 • iStock Photo
 • Etsy
 • Getty Images
 • Stocksy
 • Adobe Stock
 • Twenty20

4. Müzik Yaparak Telif Hakkı Sahibi Olun

müzik yaparak pasif gelir kaynakları oluşturmak

Tıpkı stok fotoğraflar gibi, birisi onu kullanmayı seçtiğinde müziğinizden lisans alabilir ve telif hakkı kazanabilirsiniz. Müzik genellikle YouTube Videoları, reklamlar ve bunun gibi platformlarda size telif hakkı parası kazandıracaktır.

Oluşturulan YouTube videoları ve podcast’lerin bir fon müziğine her zamankinden daha fazla talep olduğunu söylemekte fayda var.  Bu alanda iş yapan insanlar güzel bir müziğe için para ödemeye hazırdır.

Bunu yapmanın en önemli yolu, müziğinizi insanların arayabileceği bir kitaplığa koymaktır. Stok fotoğraf satmak işinde olduğu gibi uzun vadede güzel bir ek gelir kaynağı olacaktır.

5. Bir Mobil Uygulama Geliştirin

mobil uygulama geliştirerek pasif gelir kazanmak

Bir akıllı telefonunuz veya tabletiniz varsa, sizin de indirdiğiniz farklı farklı uygulamalar mutlaka vardır. Eğer sizde mobil uygulama yapmayı biliyorsanız bu alanda çok güzel ek gelir kazanabilirsiniz.

Diyelim ki mobil uygulama yapmayı bilmiyorsunuz fakat eşsiz bir fikriniz var.  Öyleyse, bu uygulamayı hayata geçirebilecek bir programcıyla anlaşarak aklınızdaki uygulamayı yazdırabilirsiniz.  Daha sonrasında da App Store’dan ya da Google Play’den kullanıcılara pazarlayabilirsiniz.

Ayrıca uygulamanızı ücretsiz olarak kullanıcıya sunabilirsiniz. Peki bu yolla nasıl pasif gelir elde edilir? Uygulamanızda reklam verilmesine izin vererek tabii ki.

6. Blog Açın

Pasif gelir nasıl elde edilir diye merak edenlere bir öneri daha. Bir blog sayfası açın uzmanı olduğunuz konularda yazılar yayımlayın ve Google reklamlar aracılığı ile sitenizde reklam yayınlanmasına izin verin. Eğer site trafiğinizi başarılı bir seviyeye getirirseniz reklam gelirlerinden güzel ek gelir elde etme olanağınız olacaktır.

Tıpkı E-kitap yayınlamak gibi blog yazılarınızda da kullandığınız dilin dil bilgisi kurallarına dikkat ederek yazılarınızı oluşturun.   Bu konuda önemli tüyolar verdiğim bir yazım mevcut. Makale yazarak para kazanma yazıma link üzerinden ulaşabilirsiniz.

7. Dropshipping Yaparak Ek Gelir Elde Edin

dropshipping pasif gelir kaynakları elde etmek

Dropshipping, çevrimiçi bulabileceğiniz en karlı pasif gelir kaynaklarından biridir. Dropshipping ile modadan ev dekorasyonuna, kişisel bakımdan elektroniğe kadar çeşitli dropshipping nişlerinde ürünler satabilirsiniz.  

Bir pasif gelir kaynağı olarak da yapılabilecek bu işi aktif gelir kaynağı sağlamak için iş olarak yapan çok kişi vardır. Bu konuda söylenecek aslında çok şey var. Konudan uzaklaşmamak adına bu konu hakkında daha fazla bilgi almak isteyenlere Dropshipping nedir ve nasıl yapılır yazıma göz atmalarını tavsiye ederim.

8. Affiliate Link Pazarlaması Yapın

affiliate pazarlaması ile pasif gelir kaynakları oluşturmak

Affiliate link pazarlaması, ilgili kitleye bir ürün veya hizmet önerme işidir. Bu müthiş bir pasif gelir kaynağıdır.  Çünkü tavisye edilen link üzerinden ilgili ürünü ya da hizmeti satın alanlar sayesinde komisyon kazanırsınız. Aynı zamanda hızlı büyüyen bir sektördür. Bu işi yürütmek kolaydır.

Diyelim ki dijital mecralarda tanınırlığınız var. Sizin yapmanız gereken tek şey pazarlama kısmını halletmek olacaktır. Bu pasif gelir kaynakları ile ek gelir elde etmek için harcayacağınız tek şey zamandır. Yani maddi olarak hiçbir maliyeti yoktur. Link üzerinden tıklama trafiğini arttırmanın yollarını biliyorsanız, uykudayken bile para kazanabilirsiniz.

9. Para Kazandıran Uygulamalar ile Ek Gelir Elde Edin

Günümüzde görev yaptırarak para kazandıran çok fazla uygulama geliştirildi. Para kazandıran uygulamalar genellikle size görev yaptırarak para kazandırır. Bu işi gününüzün 10 dakikasını ayırarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu ek gelir elde etme yöntemini ben çok eğlenceli buluyorum. Çünkü oyun oynayarak, müzik dinleyerek ya da ilgi alanınıza uygun reklamları izleyerek küçük miktarlarda bir ek gelir kaynağınız olmuş oluyor. Bu konuda benim çok da severek yazdığım bir yazım mevcut. Para kazandıran uygulamalar hakkında ele aldığım detaylı yazıma link üzerinden ulaşabilirsiniz.

10. Para Kazandıran Web Siteleri Açın

Birçok blog, Google reklamlarından gelir elde etmektedir. Çoğu kişinin bilmediği şey, sahiplerinden blog satın alıp onları sizde başkalarına devredebilirsiniz. İdeal vakalar, yıllarca pasif gelir yaratan her zaman yeşil içeriğe sahiptir. Biraz yeni içerik ekleyerek trafiği ve aylık geliri artırabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
 1. Reply
  Berrak Birgili 29/07/2021 at 14:22

  Harika…

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general