Para Biriktirme Yolları | En İyi 55+ Para Biriktirme Yöntemleri

para biriktirme yolları

Para biriktirme yolları, her ekonomik durumdaki insan için önemlidir. Çünkü insanlar zengin olsa bile çocuklarının geleceğini düşünmek amacıyla paralarını tasarruf etmek isteyebilirler. Umarım hepiniz zengin olursunuz ama dünya ekonomik sisteminde şuan için herkesin zengin olması mümkün değil.

Bu nedenle para biriktirme yöntemleri ile birlikte az gelirli ve orta gelirli kişiler tasarruf etmeli. Siz de duymuşsunuzdur, “hazıra dağ dayanmaz” derler. Bu söz çok hoşuma gidiyor. Elinizde para olursa, o parayı değerlendiremezseniz ve tasarruflarınıza devam etmezseniz birçok şeyi almak için zorlanabilirsiniz.

Çünkü bir söz daha var, “para kazanmak 1 gün, o parayı harcamak 1 dakika“. Sonuç olarak bir şeyler almak istiyorsanız, para biriktirmeyi bilmelisiniz. Ben de yazımda sizlere para biriktirme taktikleri vereceğim. Bu taktiklerin çoğu bizzat tarafımdan denenmiş taktiklerdir. Eğer siz de uygularsanız, başarılı olabileceğinize inanıyorum.

Fakat öncelikle para biriktirme neden önemli ona bakalım.

İÇİNDEKİLER

Para Biriktirme Neden Önemli?

İnanılmaz derecede zengin değilseniz, hayatınızdaki büyük masrafların altından kalkabilmek için planlama yapmanız gerekecek. Para biriktirme programı yaparak işe başlayabilirsiniz. Mesela çocuğunuzun okul masrafları için bir fon oluşturup, oraya para koymayı düşünebilirsiniz. Çocuğunuz olmasa bile bunu öngörerek tasarrufa başlayabilirsiniz.

Bir araba ve ev gibi pahalı ihtiyaçlar için tasarruf etmeniz gerekebileceğini düşünün. Ortalama bir insan, ömürleri boyunca toplam altı arabaya sahip olacak, bu yüzden şu anda bir araca ihtiyacınız olmasa bile, bir sonraki aracınız için tasarruf etmeye başlamak iyi bir fikir olabilir.

Son olarak, ilk işinizden son işinize kadar emeklilik için tasarruf etmek esastır. Çünkü emekli olunca aktif çalıştığınız zamanlardaki kadar maaş alamayabilirsiniz. Kendi işinizi yapıyorsanız da emekli olunca para kazanamayabilirsiniz. Bu durumda emeklilik için para biriktirmeniz önemlidir.

Öyleyse gelin para biriktirme yolları neler hep beraber bakalım.

Para Biriktirme Yolları

Para biriktirmek isteyenler bazı ufaklı büyüklü hamleleri yaparak bu işi başarabilirler. Önemli olan inanmak ve alışkanlık haline getirmek.

Uzun Vadeli Tasarruf Planı Yapın

para biriktirme yöntemleri

Daha acil ihtiyaçlarınız için para biriktirmeye çalışsanız da tasarrufu ömür boyuna yayarsanız çok daha güzel tasarruflar yapabilirsiniz. Uzun vadeli planlar her zaman da verimlidir. O zaman gelin para biriktirme yöntemleri neler görelim.

1. Bütçe Oluşturun

Para biriktirmeye başlayacağınız ilk yer gelirinizi ve giderlerinizi kontrol etmektir. Kontrol ettikten sonra, bütçe oluşturmalısınız. Bütçe oluşturmak için 50/20/30 kuralını kullanmayı düşünün. 50/20/30 kuralı, gelirinizin yüzde ellisinin kira ve yiyecek gibi esaslara, yüzde yirminin tasarrufa, yüzde otuzunun eğlence gibi kişisel harcamalara gitmesi gerektiğini belirtiyor.

2. Tasarruf Hesabına Otomatik Para Aktarma

Bir tasarruf hesabı oluşturduktan sonra hesaba para aktarma işlemi manuel olduğu için unutma, üşenme gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle maaşınız ya da diğer gelirlerinizdeki tasarruf kısmını otomatik olarak hesabınıza aktarma sistemini kurabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı verir gibi tasarruf hesabınıza paranızı akatarabilirsiniz.

3. Acil Durum Fonu Oluşturun

Bazı uzmanlar, acil durumlarda altı aylık yaşam giderlerini bir kenara ayırmanızı tavsiye eder. Bu, işinizi kaybederseniz veya öngörülemeyen tıbbi masrafları ödemek zorunda kalırsanız borca ​​girmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

4. Harcamalarınızı Takip Edin

Paranızın nereye gittiğine şaşırabilirsiniz. Küçük harcamaların nasıl toplandığını görmek için harcadıklarınızın kaydını tutun. İçtiğiniz kahvelerin bile ne kadar maddi yükü olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak harcamalarınızın toplamını görmek fikrinizi değiştirebilir.

5. Borçtan Kaçının

Borcunuzun birikmesini önlemek için her ay kartlarınızı ödeyin. Mümkünse, limitleriniz dahilinde harcama yaparak ve kredi kartınızı evde tutarak öncelikle borç altına girmekten kaçının. Bir birikiminiz olduğunda, kartınızı gereksiz yere kullanmak zorunda kalmazsınız.

6. Bir Plan Yapın

Uzun vadeli hedeflerinizi ay ve yıl gibi daha küçük, daha yönetilebilir kilometre taşlarına dönüştürün. Kısa vadede ne yapmanız gerektiğine dair bir fikirle, ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini planlayabilir ve temel olmayan bütçeniz için doğru sınırları belirleyebilirsiniz.

7. 30 Gün Kuralını Kullanın

Büyük bir satın alma işlemi yapmak istediğinizde, önce düşünün. Ne olduğunu ve maliyetini yazın ve 30 gün sonra hala gerekli olduğunu düşünüyorsanız, satın alın.

8. İpoteğinizi Yeniden Finanse Etmeyi Düşünün

İpoteğinizin oranını değiştirerek zaman içinde tasarruf sağlayabileceğinizi görebilirsiniz. Herhangi bir büyük finansal sözleşmeyi imzalamadan önce bir finansal danışmanla konuşmayı unutmayın.

9. Emeklilik için Tasarruf Hedefi Yaratın

Bazı uzmanlar emeklilik için her yıl gelirinizin yüzde on beşini tasarruf etmenizi önerir. Zaman içinde hedeflerinize ulaştığınızdan emin olmak için ne kadar ihtiyacınız olacağını belirleyin ve planınızı ona göre yapın.

10. Evinizin ve Arabanızın Bakımını Yapın

Varlıklarınızın değerini korumak için evinizi iyi durumda tutun ve arabanıza düzenli bakım yapın. Bakım yaparken ucuza kaçmaya çalışmayın. Gerekli tüm bakım işlemlerini özenli şekilde yapın. Aksi halde sonradan daha çok masraf çıkarabilir.

Para biriktirme yolları içinde evlerin ve arabaların bakımları çok önemlidir. Çünkü bakım yapmazsanız, tekrar ev ya da araba almak zorunda kalabilirsiniz.

11. Kaliteye Yatırım Yapın

Daha uzun süre kullanabileceğiniz ürünlere yatırım yapın. Mesela, daha uzun süre giyebileceğiniz kaliteli kıyafetler alın. Böylece devamlı kıyafet almak zorunda kalmazsanız. Tabi ki ufak bir çocuğunuz varsa, devamlı büyüyecekleri için bu mümkün olmayabilir.

12. Okul Giderleri İçin Erkenden Tasarrufa Başlayın

Çocuğunuz varsa ya da kısa vadede çocuğunuz olacaksa, çocuğunuzun normal giderleri ve okul giderleri için bir fon oluşturun. Bunun için bazı bankalar da özel hesaplar sunabiliyor. Erken tasarrufa başlarsanız, ileride sorun yaşamadan kolayca masrafları ödeyebilirsiniz.

13. Borçlarınızı Birleştirin

Eğer borçlarınız varsa bunları tek bir yerde birleştirebilirsiniz. Farklı bankalarda kredi borçlarınız olsa bile tek bir bankada birleştirerek, ödemelerinizi daha kolay yapmayı sağlayabilirsiniz. Bankalar da bu konuda hesap birleştirme seçenekleri sunuyor.

Borçlarınız için bir danışmandan da destek alabilirsiniz. Böylece ödeme yöntemlerinizi belirlersiniz.

14. Özkaynaklarınızı Düşünün

Herhangi bir riskli yatırım hamlesi yapmadan önce seçeneklerinizi her zaman iyice araştırmalı veya bir finansal danışmanla konuşmalısınız. Tasarruflarınızı tek bir yerde yapmayın. Mümkün olduğunca farklı sektörlere ayırmaya çalışın. Hisse senetleri, altın hesapları, gayrimenkul gibi seçenekleri düşünün.

Sabit Giderlerinizde Tasarruf Yapın

Sabit giderlerinize ödeme yapmak oldukça zevksizdir ve para harcamak istemezsiniz. Ancak bu giderlerde tasarruf ederseniz ve daha az ödeme yaparsanız, bu durumun ne kadar zevkli olduğunu görebilirsiniz.

Giderlerinizden tasarruf etmenin bazı yolları vardır. Hadi onları görelim.

15. Daha Ucuz Bir Cep Telefonu Planına Geçin

Wifi sistemlerinin yaygınlaşmasıyla beraber internete bağlanmak daha kolay oldu. İnsanlar mobil veri yerine Wifi ile internete bağlanabiliyor. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar ortalama ayda 2 gigabayt civarı mobil veri kullanıyor.

Siz de ne ortalama ayda ne kadar mobil veri kullandığınızı takip ederek, ona göre operatörlerden paket almalısınız. Böylece tasarrufa başlayabilirsiniz.

16. Faturalarınızı Azaltın

Öncelikle faturalarınızı yönetme konusunda yeteri kadar uğraşıyor musunuz onu sorgulayın. Ardından faturalardan tasarruf etmek için bazı yöntemleri kullanın. Mesela; pencerelerinizi basit bir band sargısı ile yalıtmak, kullanmadığınız cihazların fişini çekmek ve dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmak gibi.

17. Alışveriş Zamanlarını Planlayın

Ürünlerin fiyatları bazı dönemlerde yükselebildiği gibi bazı dönemlerde düşebilir. Mesela yaz sonunda yaz kıyafetlerinin fiyatları düşer. Bu nedenle bu dönemlerde gelecek yaza yönelik kıyafet alabilirsiniz. Ya da araba almak istediğinizde yıl sonunda stokların bitmesi için fiyatlar düşebildiği için o dönemde araba alabilirsiniz.

18. Spor Salonu Üyeliğinizi Yönetin

Eğer spor salonuna gidiyorsanız, ve çok ekipmana ihtiyacınız yoksa evde kendi kendinize egzerzisleri yapabilirsiniz. Bunun için Youtube’da pek çok video bulunuyor ve ayrı uygulamalar da var.

Spor salonuna yapılan üyeliklerde genellikle 6 aylık ya da 1 yıllık üyelikler alınır. Birçok kişi de toplu ödeme yapıp, 1-2 ay sonra bırakabilir. Bu örneği çevremde de çok gördüm. Bu nedenle siz de daha kısa süreli paketler alabilirsiniz.

Para biriktirme yolları içerinde bu ve bunun gibi yöntemler çok faydalı olacaktır.

19. Kupon Kullanın

Yapacağınız alışverişlerde indirim kuponları kullanın. Kuponlar artık sadece gazetelerde ve önemsiz reklamlarda değil, web sitelerinde ve çeşitli uygulamalarda mevcuttur. Alışverişlerden önce mutlaka bu site ve uygulamaları kontrol edin.

20. Eşyalarınızı Paylaşın

Alacağınız bir kitap, DVD ya da benzer ürünleri, önce arkadaşlarınıza sorun ve onlarda varsa ödünç isteyin. Alacaksanız da kendinize ortak bulun ve masrafları bölüşün.

21. Mutfak Alışverişlerinizi Planlayın

Hangi malzemelerden hangi yemeklerin yapılabileceğini aklınızda tutarak, hafta boyunca hangi yiyeceğe ihtiyacınız olduğunu bir liste yapın ve listenizde olmayan bir şey satın almayın. Yemek planlama, sağlıklı beslenmenizi kolaylaştırırken zamandan ve paradan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek başka bir harika seçenektir.

22. Gıda Bozulma Sürelerini Hesaplayın

Yapacağınız alışverişlerde, ürünlerin ne kadar sürede bozulabileceğini ve tüketme sürenizi hesaplayın. Aksi halde birçok ürünü kullanamadan çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz. Her yıl milyonlarca ton ürün bu şekilde çöpe gidiyor. Kullanmadığınız ürüne para vermek hoşunuza gitmeyecektir.

23. Lastiklerinizi Şişirin

Düzgün şişirilmiş lastikler yakıt ekonomisini yüzde üçten fazla artırabilir. Ayrıca, doğru basınçla şişirilmiş lastikler daha uzun süre dayanır ve daha az arıza yapar. Otomobilinizde lastik sensörü yoksa, bir basınç göstergesi satın almayı ve basıncı kendiniz kontrol etmeyi düşünün.

24. İş ve Okul İçin Ortak Araçlar Kullanın

Çocuklarını okula bırakmak ya da işe gitmek için arabanıza başkalarını da alarak masrafları bölüşebilirsiniz. İş yerindeki arkadaşlarınızla bir liste yaparak bu süreci kolayca yönetebilirsiniz.

25. Sıcak Su Isıtıcısındaki Sıcaklığı Düşürün

Kombi ya da diğer ısıtma araçlarındaki ısı derecesini düşürerek, oldukça iyi tasarruflar edebilirsiniz. Bunun için kapı ve pencerelerde yalıtımlar yapabilirsiniz. Ayrıca duş ve mutfaklarda kullandığınız ısıtıcıların derecelerini de düşürebilirsiniz.

26. Ampüllerinizi Değiştirin

Kullandığınız ampüller ve diğer elektronik aletler, çok fazla tasarruf etmenizi sağlayabilir. Bu nedenle tasarruf lambaları ve az enerji harcayan elektronik ürünleri kullanmaya önem gösterin.

27. Programlanabilir Termostatlar Kullanın

Sıcaklığınızı ayarlayan termostatlar kullanın. Böylece fazla sıcaklığa ve dolayısıyla fazla enerjiye ihtiyacınız olmadan ısınabilirsiniz. Ödeyeceğiniz faturalar da düşer.

Daha Az Harcama Yaparak Tasarruf Edin

para biriktirme yolları

İhtiyaçlarınız biraz daha kısa vadeli ise, zaten sahip olduğunuz parayı harcamaktan kaçının bunun için bilinmesi gereken para kazanma yolları neler aşağıdan görebilirsiniz.

28. Bütçenizi Zarflamayı Deneyin

Kredi kartlarıyla yapılan harcamalar, daha çok farkedilir. Mobil bankacılık yoluyla harcamalar kolayca kontrol edilebilir. Ancak nakit para olduğunda, yapılacak harcamalar kontrol edilemeyebilir. Bu nedenle elinizde olan paraları zarflara bölebilirsiniz. Böldüğünüz zarflara masraflarınızı yazabilirsiniz. Böylece nereye ne gidecek bilmiş olursunuz.

29. Saatlere Göre Hesapla

Bir şeyin satın almaya değer olup olmadığına karar vermeye çalışırken, maliyeti o parayı kazanmanın ne kadar sürdüğü açısından düşünmeyi deneyin. Bu, paranızın gerçek değerini anlamanıza yardımcı olabilir.

30. Satın Alma Hakkında İki Kere Düşünün

Bazı ürünlerde iyi fırsatlar olsa da, ürünü hiç satın almamaktan daha ucuza mal olacak hiçbir ürün yoktur. Bir ürün satın alırken, tam fiyatta indirim olmasaydı o ürünü satın alıp almayacağınızı kendinize sorun ve cevap hayırsa, satın almaktan vazgeçin.

31. Kullanılmış Malları Satın Alın

Yerel tasarruf mağazaları ve eBay gibi çevrimiçi açık artırma siteleri, kıyafetlerden elektroniğe mükemmel indirimlerle her şeyi sunuyor. Biraz kullanılmış yüksek kaliteli ürünleri, sıfırından çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

32. Kütüphanelere Gidin

Bazı insanlar, yerel kütüphanelerinin özellikle çocuklar için ücretsiz eğlence için harika bir kaynak olduğunu bilmiyorlar. Birçoğu her hafta kitaplara ek olarak film ve oyunların yanı sıra çocuklar için ücretsiz etkinlikler ve okumalar sunar.

33. Marka Yerine Kaliteli Ürünleri Tercih Edin

Kullanabileceğiniz çoğu üründe pek çok marka olabilir. Bu markalar arasında kalite farkı görmüyorsanız, marka daha ünlü diye marka olan ürünü almanıza gerek yok. Diğer alternatifleri de değerlendirin.

34. Evde Yemek Yiyin

Dışarıda yemek yemek, daha kolay olduğu için ilgi çekici gelebiliyor. Ayrıca bulaşık gibi uğraşlar da olmadığı için işimize gelebilir. Ancak dışarıda yemek yemek her zaman daha masraflıdır. Bunun için çeşitli yemekler pişirerek, yemek yemeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. Böylece hem daha farklı lezzetler denersiniz hem de daha az masraf harcarsınız.

35. 24 Saat Kuralını Kullanın

Bu, 30 gün kuralına benzer, ancak daha ucuz satın alımlar içindir. Küçük bir ürün satın almadan önce bir gün bekleyin ve sonuçta istemediğinizi görürseniz, vazgeçin.

36. Harcama Yapmama Günleri Belirleyin

Her hafta için sabah kahvenizden sinema biletine kadar hiçbir şey satın almadan geçireceğiniz günler belirleyin. Bu günler harcamalarınızı azaltacak ve daha önceden dikkatsizce yaptığınız harcamaları görmenizi sağlayacak.

37. Dışarı Çıkın

Dışarıda birçok ücretsiz aktivite alanı bulunuyor. Parklar, bahçeler, yürüyüş alanları ve spor alanları var. Arkadaşlarınız çeşitli spor ve gezi aktiviteleri planlayabilirsiniz. Böylece harcama yapmadan güzel vakit geçirebilirsiniz.

38. Toplu Taşıma Kullanın

Eğer bulunduğunuz yerde işe gidip gelmeniz için gerekli ulaşım ağı varsa, mutlaka toplu taşıma kullanın. Böylece hem yakıttan hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca arabanız da aşınmamış olur.

39. Elbise Değişimi

Yeni bir kıyafet satın almadan önce, bazı arkadaşlarınızı bir araya getirin ve artık istemediğiniz eski parçaları değiştirin. Çocuk kıyafetlerini ve oyuncaklarını komşuları veya aile üyeleriyle de değiştirebilirsiniz.

40. Daha Az Hazır Su İçin

Şişelenmiş su, aynı miktarda musluk suyunun maliyetinin neredeyse 300 katıdır ve ortalama bir insan yılda yaklaşık 200 TL harcar. Bu nedenle arıtma cihazına geçmeyi düşünün ve maliyetlerinizi azaltın.

Ekstra Gelir Yaratarak Paradan Tasarruf Edin

Araştırmalara göre halkın önemli bir kısmı almaması gereken şeylere para vererek ya da yanlış alma yöntemleriyle fazladan para veriyor. Para biriktirme yöntemleri içerisinde ekstra gelir yaratarak da para biriktirebilirsiniz.

41. Ekstra Eşyalarınızı Takın

Eski kıyafetlerinizi satarak satın aldığınız yeni kıyafetlerinizden, ev eşyalarınızdan ve elektronik cihazlarınızdan tasarruf edin. Dolabınızda giymediğiniz kıyafetlerinizi ve evinizde kullanmadığınız eski elektronik eşyaları kontrol edin. Bu eşyalarınızı çeşitli ikinci el uygulamaları üzerinden satın. Böylece ekstra para elde ederek para biriktirme taktikleri arasından birini yapmış olursunuz.

42. Ekipmanlarınızı Kiralayın

Elinizde bulunan matkap, kamera gibi ekipmanları kiralayarak ekstra gelir elde edebilirsiniz. Nasıl olsa boşta duruyorlar. Çeşitli uygulamalar vasıtasıyla bu ekipmanları kolaylıkla kiralayabilirsiniz.

43. Boş Odanızı Kiralayın

Evinizde boş odanız varsa kısa süreliğine misafirler alabilirsiniz. AirBnB gibi uygulamalar vasıtasıyla kolayca misafir bulabilirsiniz. Böylece kiranızın yükünü hafifletebilirsiniz. Tabi ki ev sizinse diğer masraflarınızı azaltmış olursunuz.

44. Park Yerinizi Kiralayın

Park yerlerinin az olduğu ve zor bulunduğu bir yerde yaşıyorsanız, sahip olduğunuz park yerini kiralayabilirsiniz. İşte olduğunuz saatlerde ya da haftasonları gibi evde bulunmadığınız dönemlerde başkasının kullanmasını ve böylece para kazanmayı sağlayabilirsiniz.

45. Komşularınızla Yardımlaşın

Komşularınızla bazı işleri karşılıklı yaparak para kazanmasanız bile işlerinizi kolayca halledebilirsiniz. Mesela çocuklarına bakabilirsiniz, evcil hayvanlarına bakabilirsiniz.

46. Tutkunuzdan Para Kazanın

Boş zamanınızda para kazanın. Eğlenmek için yaptığınız bir hobi veya beceri varsa, emeğinizin meyvelerini satmayı düşünün. Fotoğrafçılığı seviyorsanız, stok web sitelerinde fotoğraf satmayı deneyin veya bir blog yazmayı düşünün.

47. Favori Yerinizde Çalışın

Cafelerde ya da barlarda çalışmayı seviyorsanız, ancak buralarda masrafınız çok oluyorsa kendinize evde rahat hissedebileceğiniz bir ortam oluşturun. Kendinizi favori kafeniz ya da barınızda hisseder gibi çalışın.

Kolay Hamlelerle Tasaruf Edin

Para biriktirme yolları içinde ufak hamleler sizin daha çok tasarruf etmenize ve rahatlamanıza sebep olacaktır. Öyleyse gelin o hamleleri görelim.

48. Ödemelerinizi Tamamlayın

Sanal bir kumbara oluşturup, ödemelerinizdeki fiyatları yuvarlayın. Yani ücretin biraz fazlası kadar para ayırın. Oradaki fazla paralar bir süre sonra birikecek. Yani diyelim elektrik faturanız 95 TL. Siz 100 TL gibi ayırın ve sanal kumbaranıza atın.

49. Tasarruf Hesaplayıcı Kullanın

Parayı sürekli olarak hesaplamak oldukça zordur. Bu nedenle yıllar boyunca paranızı hesaplayabilen ve önümüzdeki yıllarda tasarruflarınızın ne kadar büyüyebileceğini belirlemenize yardımcı olan kolay bir çevrimiçi araç kullanın.

50. İndirimli Hediye Kartı Alın

CardPool gibi web siteleri, kullanıcıların asla kullanmayacakları hediye kartlarını değerlerinden biraz daha düşük bir fiyata satmalarına olanak tanır. Orada satın aldığınız her şeyden anında tasarruf etmek için sık alışveriş yaptığınız yerlere hediye kartı almayı düşünün.

51. Kolay Yapılabilecek İşleri Öğrenin

Almak istediğiniz bazı hizmetler aslında oldukça basittir. Bu hizmetleri nasıl yapacağınızı internetten öğrenerek çok iyi tasarruflar sağlayabilirsiniz.

52. Kart Numaranızı Online Hesaplardan Silme

Sistemlerindeki kredi kartı bilgilerinizi silerek web sitelerinden dürtüsel olarak satın almayı zorlaştırın. Bu, numaranızı yazarken satın alma işleminizi değerlendirmeye zorlar.

53. Tasarruf Hesabı Kullanın

Mevcut bankanız, para yatırma ve alma işlemlerinizi kolaylaştırabilecek faizli bir tasarruf hesabı sunabilir. Hatta bazıları tasarruf hesabınızdaki paranın ne için bölündüğünü bile sunuyor. Özel hedeflerinizin büyümesi için fonları izleyerek kendinizi kurtarmaya motive edin.

54. Bütçeleme Uygulaması Kullanın

Harcama hedeflerinizi, harcamalarınızı ve bütçelerinizi takip eden Mint gibi bir uygulama kullanmayı düşünün. Bu, nasıl yaptığınızı görmenin ve mali durumunuzu daha iyi tanımanın kolay bir yolu olabilir. Paraya erişmek nispeten kolay olduğundan, beklenmedik masraflardan tasarruf etmek için bu hesabı kullanmayı düşünün.

55. Asla Pes Etmeyin

Bir gecede zengin olamazsınız, ancak büyük bir tasarruf biriktirmenin anahtarı sabırdır. Tasarruf etmek, bilinçsiz alışkanlıklarınızın farkına varmak ve bunları değiştirmek için sürekli çaba sarf etmek demektir. Herkes, kullanabileceği birçok kaynağı kullanarak birkaç basit adımda mali açıdan daha sorumlu olabilir.

Para biriktirme yolları neler ve para biriktirme taktikleri neler detaylı olarak anlattım. Anlattığım yöntemleri uyguladığınız takdirde güzel tasarruflar edebileceğinizi düşünüyorum. Para kazanmak için de en çok para kazandıran işler yazımı inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Para Biriktirme Yolları Neler?

Para biriktirmek için başlıca yapılması gereken şey, tasarruf etmektir. Bunun için de öncelikle gelir ve giderleri analiz etmek gerekir. Daha sonra kendinize bir tasarruf hesabı oluşturmalısınız. Bu hesaba gelirinizin belirli bir kısmını koymalısınız. Para biriktirmenin yolları tasarrufla başlar unutmamalıyız.

Para Biriktirme Yöntemleri Neler?

Harcamalarınız için bir plan yapın. Ödemelerinizi bir hesapta toplayarak hepsini tek bir hesaptan yapın. Bir ürün almadan önce 30 gün kuralını kullanın. Yani ürünü almak istediğinizi bir yere yazın eğer 30 gün sonra onu hala almak istiyorsanız alın.

Para Biriktirme Taktikleri Neler?

Tasarruf hesabı oluşturarak ödemelerinizi fazla fazla hesaplayarak, fazla kısımların hesapta birikmesini sağlayın. Çocuk masrafları için bir hesap oluşturun ve orada parayı biriktirin. Bir ürün almadan önce mutlaka indirim kodu araştırın. Bütçe hesabı uygulaması kullanarak kolayca bütçenizi yönetin.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general