Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün Mü?

Oyun oynayarak para kazanmak mümkün mü? İnternetten para kazanma yolları üzerine yazılar yazarken özellikle dikkatimi çeken sorulardan biri de bu. Oyun oynayarak para kazanma şansı elbette var.

Ülkemizde ve dünyada birçok kişi internetten oyun oynayarak para kazanma fırsatı yakalıyorlar. Fakat her oyuncu bu yolla para kazanamaz. Çünkü oyun oynamak da bir yetenek işidir. Daha doğrusu profesyonel oyuncularla karşılıklı olarak oyun oynamak pek kolay değil.

Peki o zaman oyun oynayarak nasıl para kazanılır? Adım adım aşağıda size açıklayacağım.

Oyun Oynayarak Para Kazanmak

1. Oyun İçi İtem ve Altın Satışı

oyun oynayarak para kazanma

Online oyunların neredeyse hepsinde bazı ulaşılması zor eşyalar gerçek para karşılığı alınıp satılmaktadır. O itemleri yani eşyaları almak ya da oyun içinden elde etmek çok zahmetli olduğu için oyuncular kolay şekilde nakit parayla eşyaları almak istemektelerdir. Elinde güzel eşyaları olan kişiler de para kazanmak için bu eşyaları satmaktadırlar.

Eski oyunlar Metin2, Knight Online, LOL gibi oyunlarda olduğu gibi Gol farming, World of Warcraft ve RPG gibi oyunlarda da item ve altın satışı çokça olmaktadır. Özellikle son zamanlarda Diablo 2 ve 3 gibi oyunlarda bu item satışları çok yaygınlaştı.

Başlarda buradaki gerçek para karşılığı eşya satışları yasaklandı. Fakat daha sonra müşteri kaybetmek istemeyen Diablo oyununun üreticisi Blizzard, satışı serbest hale getirdi ve satışlardan komisyon almaya başladı. Blizzard her satıştan 1 dolar, PayPal üzerinden nakte çevirmekten ise %15 komisyon almakta.

2. Oyun Test Ederek Para Kazanmak

oyun oynayarak para kazanmak

Oyun test ederek yani oyun oynayarak paza kazanmak isterseniz, oyun testçisi olabilirsiniz. Oyun testçisi nedir? Oyun testçisi, oyunları deneyerek oyundaki hataları ve problemleri tespit ederek raporlar.

Oyunlar piyasaya sürülmeden önce bazı testçiler tarafından incelenir ve piyasaya sürüldüğünde en hatasız şekilde olması istenir. Bu yüzden oyun testçisi denen kişilere oyunlar yollanır ve onların oyundaki hataları raporlaması beklenir. Raporlama yaptıktan sonra hatalar düzeltilir ve ek görüşler varsa o özellikler eklenir.

Siz de oyun testçisi olabilirsiniz fakat baştan söylemeliyim ki bu iş kolay bir iş değil. Yani hem oyun oynuyorum hem de para kazanıyorum, çok eğlenceli diye düşünmeyin. Çünkü her zaman beğendiğiniz oyunları test etmiyorsunuz. Bazen çok değişik oyunları, çocuk oyunlarını vs. test ediyorsunuz.

Bazı görevler tekrarlanıyor ve sıkıcı hale geliyor. Hatta bazı oyun testçilerinin bir süre sonra oyun oynamayı tümden bıraktığı da biliniyor. Üstelik çalışırken çok yoğun da çalışılabiliyor.

Oyun test ederek para kazanmak için nerelere başvurabilirsiniz?

PlaytestCloud, BestReviewApp, ErliBird ve BetaFamily gibi sitelere başvurup oyun oynayarak para kazanma işine girebilirsiniz.

3. Uzman Olduğunuz Oyunla İlgili E-Kitap Yazın

E-kitap yazmak ve satmak, internetten para kazanma yolları yazımda da bahsettiğim üzere e-kitap yazarak para kazanılabilir. E-kitap yazarken uzman olunan ya da ilgi çekilen konularda yazmanızı öneriyorum.

Eğer bir oyunla ilgili uzmansanız ve o oyunla ilgili iyi taktikler vereceğinizi düşünüyorsanız, bunu bir kitap haline getirerek satışa sunabilirsiniz. Emin olun birçok kişi bu kitabı alıp okumak isteyecektir.

Yazdığınız kitabı ister e-kitap satış sitelerinde satabilirsiniz isterse de kendi internet sitenizde satabilirsiniz.

4. E-Spor Turnuvalarına Katılarak Para Kazanma

online oyun oynayarak para kazanma

E-spor turnuvalarına katılarak para kazanabilirsiniz. Fakat sadece katılmak yetmiyor, kazanmanız da gerekiyor. Peki e-spor nedir?

Online spor oyunları için turnuvaların düzenlenmesine e-spor ya da eSports denir. Bu turnuvalarda yetenekli oyuncular performanslarını sergilerler ve eğer kazanırlarsa ödül kazanırlar.

E-spor turnuvalarındaki ödülleri, okulunuzdaki ya da mahallenizdeki turnuvalar gibi düşünmeyin. Verilen ödüller çok büyük olabiliyor. Mesela Valve’nin 2011 Dota 2 turnuvasındaki büyük ödül 1 milyon dolardı. Bu turnuvayı kazanan ekip 1 milyon dolar kazandı. Aynı şekilde 2011 North American Star League Starcraft 2 turnuvasını kazananlara da 100 bin dolar ödül verildi.

Turnuvalardan para kazananların sayısı çok değil. Şöyle düşünün bir turnuvaya 10.000 kişi başvuruyor 100 kişi oyuncu olarak seçiliyor ve 2-3 kişi ödül kazanıyor. Bunun için yeteneklerinizi geliştirmeli ve kararlı olmalısınız.

E-spor oyuncuları sadece turnuvalardan değil, sponsorlardan da para kazanabilir. Mesela nike, adidas gibi kurumlar oyunculara ürünlerini tanıtmaları karşılığında para ya da ürün verebiliyor.

5. Oyun Videosu Çekin

Oyun oynamayı seviyorsanız, oyun oynarken videoya alabilir ve Youtube gibi platformlarda paylaşıp para kazanabilirsiniz. Oyun videolarından nasıl para kazanacaksınız?

Oyun oynayarak para kazanma yöntemlerinden biri de oyunları video olarak kaydetmek. Tabi ki bu işten de para kazanmak o kadar kolay değil. Youtube belirli şartlar koymuş.

Oyun oynarken öğretici ve eğitici şeyler yaparsanız ancak o halde para kazanabilirsiniz. Aksi takdirde para kazanma özelliği aktif olmaz. Yani hem oyun oynamalı hem de oyunla ilgili bilgiler ya da taktikler vermelisiniz.

Bu yöntemle oldukça iyi para kazananlar bulunuyor. Fakat herkes bu yöntemle para kazanamayabilir. Çünkü hem çok izlenmek hem de Youtube’un şartlarını sağlayacak şekilde video çekmek kolay değil.

6. Oyun Yazarlığı Yapın

Oyun yazarlığından kastım oyun üretmek değil oyunlar hakkında yazılar yazmak. Eğer oyunlar hakkında bilgiye sahipseniz ve bunları yazıya dökebileceğinizi düşünüyorsanız, hemen yazmaya başlayabilirsiniz. Oyunlarla ilgili websiteleri, genellikle bu gibi yazarlara ihtiyaç duymaktadır. Çünkü oyunları tanıtmak için oyun üreticilerinden para almaktadırlar.

Oyunlar hakkında yazacağınız yazıları ister hali hazırda yayında olan bir site için yazabilirsiniz isterse kendiniz bir blog açarak oraya yazabilirsiniz. Yazılarınızı sadece makale şeklinde yazmanıza gerek yok. Röportaj şeklinde de yazabilirsiniz.

Yazınız hazır olduktan sonra az önce bahsettiğim gibi anlaştığınız bir siteye yükleyebilirsiniz. Eğer böyle yaparsanız büyük ihtimalle yazı başına ücret alacaksınız.

Kendi blogunuzu kurup oraya yüklerseniz ise siteniz ziyaretçi almaya başladıktan sonra Google Adsense reklamlarından ve diğer reklamlardan para kazanmaya başlayabileceksiniz.

Oyunlar hakkında yazı yazmaya başlamadan önce oyun haberciliğinde rekabetin yüksek olduğunu bilmelisiniz. Bunun için kendinizi kanıtlayan işler yapmış olmanız, bu alanda hızlı yükselmenizi sağlayacaktır. Çünkü birçok insan bu alanda tam zamanlı olarak çalışıyor ve onlarla rekabet edebilmeniz gerekir.

Kendi sitenizi kurduğunuzda sitenize ziyaretçi çekmeniz uzun zaman alabilir. Çünkü alanında en iyi yazıları girmeye çalışmalısınız. Sitenizi büyütmek için temeli sağlam atmalı ve arama motorlarına sitenizi sevdirmelisiniz. İşte bu süreç uzun sürebilir en az birkaç yıl.

Oyun yazarlığı ya da haberciliğinde hızlı davranmak önemlidir. Yani önemli bir gelişmeyi önceden keşfedip haberleştirmek size avantaj sağlayacaktır. Gelişmeleri önceden sezebilmek için de iyi bir kaynak taraması yapmalısınız.

Bu işi yapmaya karar verirseniz, siteleri tespit edip o sitelere elinizde bulunan örnek bir yazı ile başvurabilirsiniz. Örnek yazının olması süreci daha da hızlandıracaktır.

7. Oyun Hesabı Satışı Yapmak

oyun hesabı satmakOyun oynayarak para kazanma yollarından biri de oyun hesaplarını satmaktır. Belki de en yaygın yöntemlerdendir oyun hesabı satmak. Çeşitli oyunlarda oyunculara, sıfırdan hesap büyütmek zor geldiği için hali hazırda büyütülmüş hesapları satın alabilmektedirler.

Siz de online oyunlar oynuyorsanız ve elinizde büyütülmüş ve özellikleri iyi hesaplar varsa bunları satışa çıkarabilirsiniz. Satışa çıkarmak için de oyunlar için kurulmuş çeşitli websitelerini kullanabilirsiniz.

İsterseniz bu işi ticaret haline de dökebilirsiniz. Nasıl mı? Şöyle, bir hesabı uygun fiyata alıp üstüne karınızı koyarak satabilirsiniz. Tabi bunu yapabilmek için oyundan anlıyor olmanız önemli yoksa zarar etmeniz muhtemel.

8. Canlı Yayın Yaparak Para Kazanmak

Son zamanlarda siz de canlı yayında oyun oynayan birçok kişiye rastlamışsınızdır. Bu kişiler canlı yayında oyun oynayarak kazanmaktalar. Nasıl mı?

Genellikle Youtube veya Twitch üzerinden canlı yayında oyun oynuyorlar ve izleyici sayısı arttıkça reklamlardan ya da bağışlardan para kazanabilirsiniz. Bu yolla çok para kazanan insanlar bulunmakta.

Fakat canlı yayında online oyun oynayarak para kazanma sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü izleyici bulmak ve onları yayında tutmak zordur. Bu yüzden uzun zaman alabilir.

Bu alanda para kazanılmaya başlandıktan sonra birçok kişi canlı yayında oyun oynamaya başladı ve birçok kişi popüler oldu. Bu yüzden bu sektör oldukça kalabalık. Onun için burada yer edinmek için farklı bir şeyler yapmalısınız.

Mesela az oynanan oyunları oynayabilirsiniz ya da bir oyunda kendinizi geliştirerek çok daha iyi oynar hale gelebilirsiniz. Ayrıca konuşma tarzınız ve muhabbetiniz de takipçilerinizi etkileyecektir. Böylece kendinizi marka haline getirebilirsiniz.

Peki canlı yayında oyun oynamak için ne gerekli? Canlı yayında oyun oynayabilmek için oyununuzu rahatça oynayabileceğiniz bir bilgisayar, sizi çekebilecek bir web kamerası, canlı yayın yapabileceğiniz bir program ve canlı yayında konuşabilmek için iyi bir mikrafon.

Tüm bu gerekli şeyleri hazırladıktan sonra ister Youtube’da isterse Twitch’te hesap açarak oyun yayınına başlayabilirsiniz. Takipçi sayınız yükseldikten sonra da para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Oynayarak Para Kazanabileceğiniz Oyunlar

1. Counter Strike Global Offensive

oyun oynayarak para kazanma

Counter Strike’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Küçüklüğümüzden beri internet kafelerde bu oyunları oynuyoruz. Tabi o zamanlar online oynanması yaygın değildi. Daha sonradan online versiyonu da çıktı ve oyun daha da popüler oldu. Oyun popüler olunca bu oyundan para kazanma fırsatları da doğmaya başladı.

Kısa adı CS:GO olan Counter Strike Global Offensive, bir savaş oyunudur. Oyuna girdiğinizde çeşitli konsept bölümlerde oyun oynayabiliyorsunuz.

Oyun oynadıkça da rütbeniz yükselir ve daha özellikli hale gelirsiniz. Dolayısıyla hesabınızın değeri de artar. Belirli bir süre oyunu oynadıktan sonra oyunda değerli eşyalar kazanmaya başlarsınız. Bu eşyaları gerçek para ile satabilirsiniz.

Mesela oyunda değeri olan bıçakları satabilirsiniz. Bazı bıçakların değeri 500-1500 dolar arasında olabiliyor. Oyundaki başarınıza göre de bu ürünleri elde edebiliyorsunuz.

CS:GO oynamak isterseniz, tek yapmanız gereken oyunu satın almak ve hesap oluşturarak oyuna başlamak.

2. League of Legends (LOL)

LOL, dünya çapında en çok oynanan online oyunlar arasında yer alıyor. Türkiye’de de birçok LOL oyuncusu bulunmakta. Bu oyuncular, oyun oynayarak para kazanmak için gerekli yolları bulmuşlar. Peki nasıl para kazanıyorlar?

Her oyunda olduğu gibi bu oyunda da leveller var. Oyuncular, oyunu oynayarak levellerini yükseltiyorlar. Yani oyun içindeki karakterleri daha özellikli hale geliyor. Leveli yükselen hesaplar da çok iyi fiyatlara satılabiliyor.

Eğer siz de hem oyun oynayıp hem de para kazanmak istiyorsanız, LOL oynamaya başlayabilirsiniz.

3. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

Son dönemlerin en popüler oyunu PUBG olabilir. Çevrenizde de göreceksiniz, herkes okulda, evde, kafede kısacası her yerde PUBG oynuyor. Kısa sürede milyonlarca oyuncuyle büyük bir kitleye sahip oldu.

Oyunun genel konsepti, bir adaya inip adada sağ olan en son kişi olmak. Eğer herkesi öldürüp en sona siz kalırsanız, oyunu kazanmış oluyorsunuz. Ardından size oyun içi hediyeler veriliyor. Bu sırada aynı adadaki kişilerle sesli konuşabiliyorsunuz.

Hediyelerle beraber güzel silahlar ve teçhizatlar elde ettikten sonra bu eşyalar steam market üzerinden satışa çıkarabilir ve gerçek paraya çevirebilirsiniz.

4. DOTA 2

Oyun oynayarak para kazanmak istiyorsanız, DOTA 2 isimli oyuna göz atabilirsiniz. Oyunda para kazanma fırsatları bulunuyor. Eğer DOTA 2 oynamak isterseniz steam almanız gerekiyor. Aldıktan sonra oyunu ücretsiz indirip oynayabiliyorsunuz.

Tabi ki para kazanabilmek için oyunu bir süre oynamanız ve öğrenmeniz gerekiyor. Peki öğrendikten sonra nasıl para kazanacaksınız?

Oyun içerisinde kazandığınız kutuları satabilirsiniz. Bu kutuların en ucuzu 20 dolardan en pahalısı ise 200 dolardan satılabiliyor. Böylece iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca gerçekleşen turnuvalara da katılabilirsiniz.

5. Team Fortress 2

Team Fortress 2, bir nişancılık oyunu. Bu oyunda takım halinde yarışmalar oluyor. Başarılar da takım üzerinden değerlendiriliyor. TF 2 oynamak istediğinizde öncelikli amaçlarınızdan biri iyi bir takım kurmak olsun. İyi bir takım kurarsanız, daha başarılı olup çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Steam pazarında kazandığınız eşyaları satabilirsiniz. Satacağınız eşyaların değer 2-3 bin dolara kadar varabilir.

6. RUST

Rust, bir hayatta kalma oyunu. Oyun içerisinde çeşitli bölğmler var ve bu bölümlerde hayatta kalmak daha da zorlaşıyor. Eğer bunları aşıp, hayatta kalabilirseniz seviyeniz yükseliyor. Seviyeniz yükseldikçe de elinize gelişmiş eşyalar geçiyor. Bu eşyaları steam market üzerinden satabiliyorsunuz.

7. H1Z1

Zombilere karşı hayatta kalma savaşı verilen bir oyun olan H1Z1’de başarılı oldukça oyun içerisinde ödüller veriliyor. Verilen ödüller içerisinde kutular ve kasalar var. Bu kutu ve kasaları, steam markette 2-3 bin dolara satabiliyorsunuz.

8. DEPTH

Diğer oyunlar gibi bu oyunu da steam üzerinden alabiliyorsunuz. Bu oyunun kullanıcı sayısı da günden güne artıyor.

Oyunda başarılı oldukça da çeşitli itemler veriliyor. Verilen itemleri satarak para kazanabiliyorsunuz.

9. Second Life

Oyun oynayarak para kazanma oyunlarından biri de Second Life. Second Life’da hayatta kalmak için yeni yerleşmeler vs. kuruyorsunuz. Kurduğunuz sistem içerisinde para kazanabiliyorsunuz ve kazandığınız paraları gerçek paraya çevirebiliyorsunuz.

Oyunda ev inşa ettiğinizde bunu kiralayabiliyor ve bir dükkanınız varsa buradaki ürünleri satarak para kazanabiliyorsunuz. Eğer oyuna yeni başlayacaksanız başarılı olmak için sizin de başlarda bir şeyler satın almanız gerekebilir.

10. Index Dollars

Index Dollars isimli uygulamayla ister oyun oynayarak isterse anket doldurarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca düzenlenen turnuvalara da katılabilirsiniz. Bunun için sitesine girip üye olmanız yeterli.

Yazımda oyun oynayarak para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini anlattım. Eğer diğer para kazanma uygulamalarını görmek istiyorsanız, para kazandıran uygulamalar yazıma göz atabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general