Otomatta Satılan Şeyler Neler? [En Çok Satılan Ürünler]

Otomatta Satılan Şeyler Neler? [En Çok Satılan Ürünler]

Otomatta satılan şeyler neler? İçine para atılarak ürün satın alınabilen makineler olarak bilinen otomatlardan satılabilecek ürünlerin hangileri olduğunu sizler için bir araya getirdim. İyi bir para kazanma yöntemi olan otomatlar ile siz de kolaylıkla para kazanabilirsiniz.

18. yüzyıldan itibaren hayatımızda yeri olan otomatlar ilk olarak İngiltere’de vending machine adıyla tütün satmak için kullanılmaktaydı. Tabi o zamanlar çok daha basit otomatlar vardı. İlk otomatlar ile günümüz otomatları arasında çok ciddi farklar bulunmaktaydı.

Günümüz otomatlarına benzer ilk örnekler ise Amerika Birleşik Devletleri’nde 1888 yılında ortaya çıkmıştır. Bugünkü kadar çeşitli olmasa da yıllar geçtikçe farklı ürünler satışı yapılmaya başlanmıştır. 

İlk olarak havaalanı, istasyon, durak gibi halka açık yerlere koyulan otomat makineleri daha sonraları işyeri, hastane, fabrika, hastane, okul ve alışveriş merkezlerine de koyulmaya başlanmış ve ünü giderek artmıştır.

Otomat Nedir?

Vending machine olarak da bilinen otomat makineleri, içerisinde çeşitli malların olduğu ve para atarak içindeki mallardan alınabilen otomatik makinelerdir. Otomat makinaları sahip olan kişiye iyi miktarlarda para kazandırmaktadır.

Elbette otomat fiyatları da iyi para kazandırdığı için yüksektir. Otomat alıp içerisine yiyecek veya içecek koyarak insanların yoğun olduğu yerlere koyarak siz de para kazanabilirsiniz. Bu şekilde para kazanan ve aylık geliri yüksek olan pek çok kişi bulunmakta.

Otomatta satılan şeyler ise çok çeşitli olabilmekte. Ülkemizde genellikle çikolata vb abur cuburlar satılmakta. Sıcak veya soğuk içecekler de otomatta satılan şeyler arasında yer alıyor. Ancak dünyada gördüğümüz pek çok otomatta daha farklı ürünler de satılmakta. Bunlar arasında çok ilginç ürünler de yer alıyor.

Otomatta Satılan Şeyler Nelerdir?

Bir otomatta ne satılır diye sorulduğunda çoğu kişinin aklına yiyecek veya içecek gelmekte. Ülkemizde ulaşım kartları ve meyve otomatları olsa da dünyada satılan pek çok farklı ürün yer almakta. Eğer siz de otomatta ürün satmak istiyorsanız ve otomatta satılan şeyler neler olduğunu merak ediyorsanız yazımın tamamını mutlaka okumalısınız.

1. Ekmek Otomatı

Sıcak ekmekleri fırın veya bakkalar haricinde bu otomatlardan da almak mümkün. Özellikle Almanya’da oldukça popüler olan bu otomatlar ülkemizde de tutulabilir. Türkiye’de ekmek tüketiminin çok olduğu düşünüldüğünde insanların yolda giderken karşılarına çıkabilecek bir ekmek otomatına para atıp ekmek almaları oldukça muhtemel.

otomat

Otomat içinde bulunan ısıtma sistemi sayesinde ekmekler sıcak kalıyor. Ekmekler bittiğinde yenileri getirildiğinden her daim taze ekmek bulmak mümkün oluyor. Farklı ekmek çeşitleri hatta uzun ömürlü unlu mamüller de bu otomatta satılabilir.

Ekmek, otomatta satılan şeyler arasında yer alabilecek bir ürün. Zaten halihazırda diğer ülkelerde sıklıkla satılmakta. Yalnızca uygun otomatın bulunması ve insanların sıklıkla geçtiği yerlere koyulması gerekiyor.

2. Hamburger Otomatı

İlginç sayılabilecek bir diğer otomat da Hamburger otomatı. İnsanlar genellikle avmlerdeki fast food zincirlerinden hamburger alıyor. Ancak yolda giderken veya havaalanı, istasyon gibi yerlerde de karnı acıkanlar için de hamburger güzel bir alternatif olacaktır.

otomat fiyatları

Özellikle gece geç saatlerde acıkanlar için ise bulunmaz bir nimet haline geliyor hamburger otomatları. İskandinav ülkelerinde ve Avusturya’da sıklıkla karşılaşılan bu tür otomatların ülkemizde de yakın zamanda çokça görülmesi beklenebilir.

3. Marul Otomatı

Pazarlarda veya manavlarda görmeye alışık olduğumuz marullar özellikle Japonya’da çok fazla yerde bulunmakta. Salata yapımında kullanılan marul ülkemizde pazarlarda, marketlerin manav reyonlarında bulunsa da otomatlardan da marul alabilmek hiç de fena olmazdı aslında.

otomatta satılan şeyler

Farklı bir ürün satarak dikkatleri üzerine çekmeyi başaranlar ise bu sayede iyi paralar kazanabilir. Tüketicilerin yanısıra restoranlar da otomat marullarına oldukça talep göstermekte. Alımı kolay olan ve doğal taze ürünler koyarak insanlar için iyi bir satış kanalı alternatifi oluşturulabilir.

4. İç Çamaşır Otomatları

Boxer, atlet, sütyen gibi pek çok çamaşır ürünü de otomatlar üzerinden satılabiliyor. Yine Japonya’da çok sayıda iç çamaşırı otomatı görmek mümkün. Otomatta satılan şeyler arasında iç çamaşırı olabileceği çoğu kişinin aklına gelmez ancak yine de bu ürünlerin satışı da yapılabiliyor.

Kim neden iç çamaşırını otomat makinasından alsın diye düşünebilirsiniz ancak bu makinelerden alışveriş yapanların sayısı azımsanacak sayıda değil. İnsanlar genellikle market sırası beklememek veya bir mağazaya girip ürünler arasında kaybolmaktansa otomatlar üzerinden kendilerine uygun olan ürünleri alabiliyor.

Rahat alım ve kolaylık sayesinde otomatlar tercih edilmeye devam edecek. Bu tarz ürünlerin ilerde ülkemizde de satılıp satılmayacağını göreceğiz. Kimileri bunun mümkün olduğunu düşünse de bu ürünlerin satılmayacağını düşünenler de var.

5. Kravat Otomatı

Otomat üzerinden iç çamaşırı alınabiliyorsa kravat da kolaylıkla alınabilir. Japonlar için bu çok da ilginç değil. Ancak bize son derece ilginç geliyor. Kravat için yapılan otomatlar üzerinden satış yapmak mümkün. Hatta Japonya’da çok sayıda insan bu şekilde kravat alıyor.

otomat makinesi

Ülkemizde de gelecek dönemde otomatlarda bu tarz ürünleri görebiliriz. Geleneksel alışveriş tarzı yavaş yavaş değişiyor. İnsanlar alışverişe mümkün olduğunca az vakit harcayıp vakitlerini daha faydalı şekilde geçirmek istiyor.

Evet, kravat bir acil ihtiyaç değil sokakta veya bir avm içindeki otomatta kravat satıldığını gören kişileri işin ilgin oluşundan bile etkilenip satın alabilirler. Bu yüzden ilerde bu tür ürünlerin de satışını otomatları üzerinden yapılabileceği ihtimalini gözden kaçırmamak gerekir.

6. Süt Otomatları

Diğer ürünlere göre biraz daha normal gibi gözüken süt otomatları özellikle İngiltere ve Fransa gibi ülkelerde popüler. Süt kolay bozulabilen bir ürün olduğundan günlük ve doğal süt temini oldukça zor. Ancak bu otomatlardaki sütler günlük olarak değişiyor ve bu sorun ortadan kalkıyor.

otomat makinaları

Müşteriler kendi şişelerini doldurarak süt otomatlarından faydalanabiliyor. Satın alma işlemi oldukça kolay olan süt otomatlarına para atıp ne kadarlık süt alacağınızı seçiyorsunuz. Uygun bir şişeyi makineye tutup dolmasını bekliyorsunuz hepsi bu kadar.

7. Şemsiye Otomatı

Yağmur başladığı anda bir anda çevremizde beliren şemsiye satıcılarını hepimiz biliyoruz. Ancak yağmur yağsa da yağmasa da her zaman var olan şemsiye otomatları ile bu ürünü satın almak mümkün.

Her ne kadar akıllı telefonlarımız sayesinde hava durumunu yakından takip edebilsek de birden bire yağan yağmur hepimizi ıslatabiliyor. Etrafımızda şemsiye satan bir yer olmasa bile bu şemsiye otomatları sayesinde ıslanmadan yolumuza devam edebiliriz.

Son yıllarda artan otomat çeşitleri arasında belki de acil durumlarda insanların en çok işine yarayacak otomatlar bunlar olacaktır. Ülkemizde yaygın olarak görülmese de özellikle çok yağmur yağan İngiltere gibi ülkelerde bu otomatlar oldukça popüler.

8. LEGO Otomatı

Oyuncaklar her zaman çocukların dikkatini çekmeyi başarıyor. Bu oyuncak otomatı da içinde bulundurduğu legolar sayesinde çocuklar için güzel bir hediye makinesi haline gelmekte.

Eğer bir çocuğunuz veya yeğeniniz varsa ona bir sürpriz yapmak istiyorsanız etrafınızda oyuncak satan bir mağaza olmasa bile LEGO otomatı sayesinde onları sevindirebilirsiniz.

lego otomat

Örneklerine Almanya’da rastladığımız bu otomatların havaalanlarında da olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yurt dışından gelindiğinde gidilen yere hediye için küçük çocuklara bu otomatlardan kolayca LEGO alınabilir.

9. Altın Otomatları

Listedeki en değerli otomatlar kuşkusuz ki bunlar olacaktır. İnsanların hem yatırım hem de ziynet eşyas olarak taktıkları altınlar otomatlar üzerinden de satılabiliyor. Ancak güvenlik endişeleri elbette olacaktır.

Şimdilik sadece Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere gibi ülkelerde yer alan altın otomatları içerisine para atarak gerçek altın almak mümkün. Çeşitli gramlarda altın alabilmek mümkün. Etrafında kuyumcu veya döviz bürosu olmayan kişiler altın almak istediklerinde bu otomatları kullanabiliyor.

10. Pizza Otomatları

Fast food severnler için bulunmaz bir diğer nimet de pizza otomatları. Hazır pizzaları içerisinde ısıtıp 5 dakikada hazır hale getirerek servis edebilen bu pizza otomatları bir çok Avrupa ülkesinde ve ABD’de bulunmakta.

Sadece hazır pizzaları değil, içerisinde hamur ve çeşitli malzemeleri pişirip yemeye hazır hale getiren pizza otomatları da var. Bunlar da acıktığınızda etrafınızda başka seçenek yoksa sizi açlıktan kısa bir süreliğine kurtarabilir.

11. Cinsel Sağlık Otomatları

İnsanlar hala marketlerden veya eczanelerden prezervatif, doğum kontrol hapı, ertesi gün hapı gibi ürünler alırken çekinmekte. Hatta bir çok insan bu ürünleri alamayıp internetten sipariş etmekte.

Bu noktada çekinenlerin yardımına otomatlar yetişiyor. İçerisinde farklı türden kondomlar, cinsel ürünler, hamilelik testleri, doğum kontrol hapları gibi ürünler bulunuyor. İçerisine para atarak ihtiyaç duyduğunuz ürünü kolayca alıp oradan uzaklaşabilirsiniz.

Bu tarz otomatların yurtdışında çok fazla sayıda olduğunu biliyoruz. Ülkemizde de yaygınlaşmasını bekliyorum. Ancak cinselliğin tabu olarak kaldığı ülkelerde bu tür otomatların toplum tarafından kabullenilmesi biraz zaman alabilir.

12. Tuvalet Kağıdı Otomatı

Yine bir diğer Japonya örneği ile karşı karşıyayız. Tuvalet kağıdı otomatları özellikle umumi tuvaletlerin yaygın olduğu ülkelerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. İnsanlar marketlere gitmek yerine tuvalet kağıdı almak için bu otomatları tercih ediyor.

Çoklu tuvalet kağıdı almak yerine bir veya birkaç adet alım yapılabildiği için insanların da işine geliyor. Bu şekilde kullanmayacağı fazldan tuvalet kağıdını da yanında boş yere taşımamış oluyor.

13. Dondurma Otomatı

Yazın vazgeçilmezi olan dondurmalar herkes tarafından sevilir. Özellikle çocuklar boğaz ağrısı çekme pahasına ebeveynlerinden dondurma ister. Her an her yerde dondurma bulamayanlar için ise donruma otomatları yardıma koşuyor.

Bu iş için ise soğutma sistemi olan otomatlar gerekiyor. Sıcak sistemin tam tersi dondurmanın kıvamını koruması için kullanılıyor. İçerisine bilindik markaların hazır dondurmaları koyulabileceği gibi kendi yaptığınız dondurmaları da koyabilirsiniz.

14. Çiçek Otomatı

Özel günlerde veya herhangi bir günde kadınları mutlu etmek için erkeklerin sıklıkla çiçek aldığına şahit oluruz. Ancak günlük hayatın yoğunluğundan dolayı unutanlar olabiliyor. Çiçekçilerin açık olmadığı bir saatte hayat kurtarıcı olarak ise çiçek otomatı devreye giriyor.

Çiçek otomatları içinde gerçek veya yapay çiçekler bulunabiliyor. Dış yapısı ile de pek çok mekan için dekor olarak da düşünülebilen çiçek otomatları ülkemizde de bazı yerlerde kullanılıyor.

15. Yumurta Otomatı

Yumurta kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezi olan oldukça besleyici bir hayvansal gıda. En çok yumurta veren tavuk cinsleri tarafından elde edilen yumurtalar marketlerde ve şarküterilerde karşımıza çıkıyor.

Bunların yanısıra yumurta otomatları ile de bu ürünlerin satışı mümkün. Yumurtalar yapısı itibari ile kırılgandır. Ancak otomatlar sayesinde bu yumurtlaları kırılmadan satın almak mümkün. Taze köy yumurtası almak isteyenler fazla uzağa gitmeden tıpkı büfeden gazete alır gibi yumurta alabilir.

16. Sporcu Besini Otomatları

Günümüzde spor yapan kişi sayısı oldukça fazla. Sporun yanında iyi beslenmek ve yeterli protein almak da gerekiyor. Zayıflamak isteyenlerin de birçoğu sporun yanında yediklerine dikkat ediyor.

Sporcular için takviye gıdaların satıldığı otomatlar özellikle spor salonlarında sıklıkla karşımıza çıkıyor. Protein, karbonhidrat, mineraller, vitamin hapları, diyet ürünleri bu otomatta sergilenenler arasında yer alıyor.

Spor salonlarının sayısı giderek artıyor. İçerisinde en az bir otomat bulunan çok sayıda salon var. İlerleyen zamanlarda tüm salonlarda bu otomatları görebileceğiz. Bu yüzden de oldukça mantıklı bir iş fırsatı olarak gözüküyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Otomatta satılan şeyler hakkında sıkça sorulan soruları bu başlık altında bir araya getirdim. Eğer bu konu hakkında sizin de sormak istedikleriniz var ise bana aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Otomatta neler satılır gibi konularda sizlerin de fikirlerine açığım. Satılabilecek diğer ürünleri de zaman geçtikçe buraya ekleyeceğim. Sizlerin de katıkısını bekliyorum.

Otomat Nedir?

Kullanıcılara çeşitli ürünler sunmayı amaçlayan ve içerisine para atarak çalışan makinelere otomat denir. Otomat makineleri içerisinde atıştırmalıklar, içecekler, pizzalar, kekler, biletler gibi çok sayıda ürün bulunabilir.

Otomatta Satılan Şeyler Nelerdir?

Otomat makinesi içinde satılan şeyler arasında genellikle yiyecek ve içecekler yer alıyor. Ancak son zamanlarda çoraptan kravata pek çok giyim ürünü de bulmak mümkün.

Otomat Fiyatları Ne Kadar?

Otomat fiyat aralıkları makinenin kullanılmış veya sıfır olmasına göre değişse de piyasada içecek otomat fiyatları 5.000 TL’den başlamaktadır. Türüne ve büyüklüğüne göre farklı fiyatlarda otomat bulmak mümkündür.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general