Oto Yıkama Dükkanı Açmak

oto yıkama dükkanı açma

Yeni bir iş kurmak isteyenlerin değerlendirmeleri gereken iş fikirleri arasında oto yıkama açmak yer almakta. Oto yıkama açma ile ilgili merak edilenler genellikle ne kadar sermaye gerekli, izinler ve ekipmanlar neler gibi  sorular olmakta. Bu yazımda tüm soruların cevaplarına yer verdim.

Oto Yıkama Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Oto yıkama dükkanı açmak az sermaye ile yapılabilecek işler arasında. Müşteri potansiyeli yüksek ve iyi bir kazanç kapısı olan bir iş. Günümüzde hemen hemen her evde bir otomobil var ve yıkama işlemi için oto yıkama tercih edenlerin oranı oldukça fazla. Hal böyle olunca oto yıkama dükkanı açma düşüncesi girişimcilerin aklına yatıyor.

Oto yıkama açma düşüncesinde biri iseniz öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Öncelikle bu işi yapabileceğiniz konusunda kendinize güvenin. Çünkü iş kurmak kolay bir süreç değil. Üstesinden gelmeniz gereken çok şey olacaktır. Rakiplerle rekabet, müşteri memnuniyeti, araçların iyi ve güvenli yıkanması, iş yeri ve çalışanların güvenliği gibi konuları göz ardı etmemelisiniz.

Dükkanınızı açtıktan sonra bu işi severek yapacağınızdan emin olmanız gerekir. Karşınıza çıkabilecek olumsuzluklar sizi korkutmamalı. Öncesinde iyi bir iş planı hazırlayıp işinizin minimum sorunla ilerlemesini sağlamalısınız. Oto yıkama açmak kolay gibi bir yanılgıya düşmemelisiniz.

oto yıkama açmak

Oto yıkama açmak için öncesinde saha araştırmaları da yapmanız önemli. Bu işi yapan bir tanıdığınızla veya kendi arabanızı yıkattığınız bir oto yıkamacı ile işin detayları hakkında bilgi alış verişinde bulunun. İşin uzmanı olan kişilerin tavsiyelerine kulak verin. Bu işin avantajları ve dezavantajları neler iyi analiz edin.

Seçeceğiniz mekan oto yıkama açmak için gerekenler arasında en önemlisi diyebilirim. Çünkü mekan seçimi doğrudan sizi kazanca götürecektir. Trafik olan tabiri caizse araçların vızır vızır geçtiği bir yol üzerinde oto yıkama dükkanı açmak sizi başarıya ulaştıracaktır.

Başarılı bir mekan, bir alışveriş merkezinin yakınında, yoğun trafiğin olduğu yerlerde, yerleşim bölgesinde, yoldan kolayca gözle görülebilir şekilde olmalı, genişleme ve ticari büyümeye izin vermeli ve otomobillerin sıraya girmesi için yeterli alana sahip olmalıdır.

Mekan seçiminde ayrıca etrafında yakın rakip oto yıkama dükkanları var mı diye bakmanız gerekiyor. Eğer yakınlarında bir veya daha fazla oto yıkamacı varsa orası rekabet açısından sizi zorlayabilir. Çünkü yerleşik bir müşteri kitlesine sahip olurlar ve onlarla rekabet etme şansınız düşüktür. Bu yüzden mekan seçerken iyi araştırma yapmalısınız.

Dükkanı açarken kullanılacak ekipmanları da iyi seçmeniz gerekiyor. Çünkü kalitesiz malzemeler kullanırsanız sürekli bozulacaktır ve işlerin aksamasına sebep olacaktır. Ancak sizi uzun süre götürecek kaliteli malzeme ve ekipman seçimleri ile arkanıza bakmadan işinizi sürdürebilirsiniz. Toptan alım yaptığınızda kaliteli malzemeleri de uygun fiyata alabilirsiniz. Bu yüzden fazla masraf olur diye düşünmeyin.

Oto Yıkama Dükkanı Nasıl Açılır?

Bir oto yıkama dükkanı açmaya karar verdiniz ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız izlemeniz gereken adımları aşağıda sizler için sıraladım.

1. Oto Yıkama Dükkanı Açma Planlaması Yapın

Oto yıkama açma işine girmeden önce sektörü iyice araştırın. Sektörün içinden geliyor olsanız dahi oto yıkama açmak için son gelişmeleri iyi bilmeniz gerekir. Oto yıkama dükkanlarını gezin ve hangi oto yıkama türünü açmak istediğinizi belirleyin. Seçenekleriniz arasında self servis, otomatik, susuz ve benzeri türler bulunmakta.

Araç satışlarını yakından takip etmek oto yıkamaların iş potansiyelini görmek adına önemli bir veri olacaktır. Sonuçta trafikteki araç sayısındaki artış işleri de artıracaktır ve oto yıkamaya olan talep bu şekilde artacaktır. Çevrenizdeki otomobil satışı verilerini izlemek oto yıkama dükanınıza gelebilecek ekstra müşterileri de hesaplamanıza yardımcı olacaktır.

İnternetten sektörler ilgili neyin popülerleştiği hakkında araştırmalarda bulunun. Oto yıkama dükkanı açacağınız yerdeki insanların nelere ilgi duyduğuna ne gibi beklentiler içerisinde olduklarını araştırın. Buna göre hareket eden oto yıkamacıların nasıl hizmet sunduğunu gözlemleyin.

Sektörde yeni çıkan ekipmanların ve malzemelerin takipçisi olun ve mümkün olduğunca bunları kullanın. Oto yıkama konusunda güncel kalmak sizi diğerlerinden ayıran önemli bir özellik olabilir. Yeni çıkan ürünler genellikle enerji tasarruflu ve düşük maliyete yönelik oluyor. Enerjiyi verimli kullanmak maliyet açısından sizi mutlu eder.

2. Rakip Analizi Yapın

Aynı bölgede sizinle aynı işi yapanlar illa ki olacaktır. Rekabetten kaçmayın. Çünkü rekabet sizin için itici güç ve her gün daha iyi olmanız için bir sebep olacaktır. Bunu bir avantaja dönüştürürseniz kazançlı olan taraf siz olursunuz.

Rakip analizi yaparak onların sizden farklı olarak ne hizmetler sunduğuna bakabilir, eksik yaptığınız konularda kendinizi geliştirebilirsiniz. Müşterilerin neden onları tercih ettiğini analiz edin ve buna göre bir hareket planı oluşturun. Gerekirse gizli müşteri olarak dükkanlarına gidin ve sundukları hizmeti yerinde görün.

Rakiplerinizin fiyat politikasını inceleyin. Maliyetlerinin ne olduğuna ve sundukları fiyatların kurtarıp kurtarmadığına bakın. İşletme sahibiyle konuşun ve görüşmenizi sanki sıradan bir müşteri gibi yapın. Sizi samimi göreceğinden istediğiniz bilgileri edinebilirsiniz.

3. Detaylı Bir İş Planı Oluşturun

Bu iş planı sayesinde oto yıkama dükkanı açmak için gereken finansmanı sağlamanız kolaylaşacak ve işle ilgili detayları daha iyi görebileceksiniz. İş planınızı olabildiğince detaylı çıkarmaya çalışın ki gözden kaçan ufak detaylar sonradan başınıza dert olmasın.

İdeal bir iş planında bulunması gereken bölümler; giriş, piyasa araştırması, şirket tanımı, organizasyon ve yönetim, pazarlama ve satış stratejileri, ürünler ve hizmetler, sermaye ve finansal bilgilerdir.

Giriş bölümünde içindekiler, idari yapınızın özeti gibi bilgiler yer almalıdır. Piyasa araştırması bölümünde ise sektörle alakalı yapmış olduğunuz inceleme ve araştırmaların sonuçları bulunmalı.

Şirket tanımında oto yıkama dükkanınızla alakalı tüm bilgiler yer almalı. Burada nerede olduğunuz, kaç kişiyle hizmet verdiğiniz, işletme hacminiz gibi bilgiler yer alabilir.

Organizasyon ve yönetim kısmında ise kimin ne iş yaptığı, yapılan işlerin tanımları ve  çalışanların görev ve nitelikleri yer almalı.

Pazarlama ve satış stratejileri, müşteriye ulaşmak için izlenebilecek yollar, reklamların nasıl yapılacağı, dükkanın tanınırlığını arttırma yöntemleri gibi bilgiler içermelidir.

Ürünler ve hizmetler bölümü de müşteriyi sunulan ne varsa içermelidir. Müşterilerin sizi neden diğerlerine tercih etmeli bunun da yer alması gerekir.

Sermaye ve finansal bilgiler kısmı son kısım ve en kritik kısımdır. Çünkü oto yıkama dükkanınızın ayakta kalabilmesi için gelirlerin giderlerden fazla olması gerekir. Çalışanların maaşları ödendikten sonra size kalan para sizi tatmin etmelidir.

oto yıkama açma

Oto Yıkama Açma Maliyeti 2022 Yılında Ne Kadar?

İş planı oluşturduktan sonra oto yıkama dükkanı açmak kaç paraya mal olur hesaplamasına geçebilirsiniz. Oto yıkama açmak maliyeti sizin ne kadar büyük bir işletme açacağınıza bağlı olarak değişecektir. Eğer çok büyük bir yer açmayı düşünüyorsanız maliyet iki katına kadar çıkabilir.

Aslına bakarsanız oto yıkama dükkanı açma maliyeti çok yüksek değildir. Karlı bir iş olacağından 6 ay gibi kısa bir sürede maliyetini karşılayabilir. Elbette maliyet yerinden yerine farklılık gösterebilir. Oto yıkama açmanın maliyeti için kabaca 50.000 ile 150.000 lira arası değişir diyebiliriz.

Bu maliyetin içine iş yerinin kirası, dekorasyonu, alınacak ekipmanlar, malzemeler, kuruluş masrafları ve diğer masraflar girebilir. Kira hariç diğerleri bir kereliğine katlanacağınız veya uzunca süre katlanmayacağınız maliyetleri içerir. Bunlar oto yıkama dükkanı açmadan önce karşılaşılan masraflar.

Oto yıkama dükkanı açtıktan sonra katlanılması gereken maliyetler de olacaktır. Bunlar; çalışan maaşları, faturalar (elektrik, su, ısınma), muhasebe giderleri ve diğer giderler şeklinde sayılabilir.

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Ekipmanlar

Açacağınız dükkanın türüne ve büyüklüğüne göre alacağınız ekipmanlar şekillenecektir. Eğer küçük bir oto yıkama dükkanı açacaksanız nispeten daha az ekipmana ihtiyaç duyarsınız. Oto yıkama açmak için gerekli ekipmanlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Basınçlı yıkama makinesi
 • Elektrikli süpürge
 • Koltuk yıkama makinesi
 • Köpük püskürtme makinesi
 • Pasta cila makinesi
 • Kimyasallar ve deterjanlar
 • Kurutucu gereçler
 • Oto yıkama fırçası
 • Kova, silme bezleri, hortum vb. diğer gereçler

Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Evraklar

İşinizi kurmaya karar verdikten sonra gerekli izinleri almak gerekiyor. Her işte olduğu gibi bu işte de oto yıkama açma şartları bulunuyor. Öncelikli olarak belediyeden ruhsat almanız gerekiyor. Oto yıkama açma ruhsatı için istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

Oto yıkama açma ruhsatı alma şartları:

 • Başvuru dilekçesi,
 • İlgili yere ait Tapu ve kira sözleşmesi,
 • Kat Mülkiyetine tabi yerlerde kurulacak işyerleri için Kat Mülkiyeti Kanunun 42. Maddesine uygun olarak alınmış kat Malikleri kurulu kararı,
 • Kamuya ait mülkler söz konusu olduğunda izin/tahsis veya kira kontratı,
 • İlgili yere ait ölçülü ve ölçekli vaziyet planı,
 • Ana arter çıkışı olan yerlerde Fen İşleri Müdürlüğü karar-görüş alınacak,
 • Fen İşleri Müdürlüğünden Deşarj izni alınacaktır.
 • 9207 Sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatına İlişkin Yönetmeliğin Eki olan Örnek 2 Gayrisıhhi işyeri açma ruhsatı başvuru/ beyan formu)’ nun doldurulup formdaki eklerinin alınması.

Bunlara ek olarak oto yıkama açma şartları şu şekildedir:

 • Oto yıkama yapılacak olan yerin alanı asgari 100 m2 olacak, ilave olarak 5 araçlık otopark yeri olacaktır.
 • Faaliyetine izin verilen oto yıkamalar kış aylarında saat 20.00 da, yaz aylarında ise saat 21.00 da faaliyetini durdurarak kapatılacaktır.
 • Oto Yıkama alanı haricinde müşteri bekleme odası olacaktır.
 • Yapı kullanma izin belgesi alınmamış binalarda oto yıkama yeri açılamayacaktır.
 • Oto yıkama için kullanılacak mevcut bir yapıya ilave olarak yapılacak eklemeler için Fen İşleri Müdürlüğünden izin belgesi alınacaktır.
 • Suyun akım eğimi ızgaraya verilecek, çevreye sular akıtılmayacaktır.
 • Yıkama alanı kapalı olacak ve gürültü izolasyonu yapılacaktır.
 • Yıkama yapılacak alandaki duvarlar tavan dahil su geçirmeyen malzeme ile kaplanacaktır.
 • İş yerinde kullanılan su için ön ödemeli sayaç takılacaktır.
 • Çalışan personelin kılık kıyafetine dikkat edilecek iş elbise haricinde, genel ahlaka aykırı bir şekilde atlet veya kısa şortla çalıştırılmayacaktır.
 • Oto yıkama yerlerinin yangın güvenlik tedbirleri “Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmelik” hükümleri gereği gerekli önlemler alınacaktır.
 • Zabıta Amirliği, Oto yıkama yapılacak yeri bir hafta içinde denetleyecektir.

Bu belgeler ve şartlar her belediyede farklı olabilir bu yüzden en doğru bilgilendirmeyi iş yeri açacağınız yerin belediyesine giderek alabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general