Nasıl Ünlü Olunur? | Ünlü Olmak İstiyorum [4 Adımda]

nasıl ünlü olunur

Nasıl ünlü olunur? Kendinize itiraf edin, çoğu insanın yaptığı gibi siz de nasıl ünlü olurum diye kendinize sormuşsunuzdur. Belki bunun hakkında araştırmalar yapmışsınızdır. Çünkü insanlar, küçüklüğünden beri televizyonda veya internette gördüğü yaşamlara özenebilecek bir yapıdadır. Bu nedenle ”ünlü olmak istiyorum” diyebilirsiniz.

İnsan doğası gereği ilgiye muhtaç olduğu için ilgilerin insanın üzerinde olması, onu rahatlatacak ve kendisini daha iyi hissetmesine neden olacaktır. Eminim ki siz de ünlü olmayı hayal etmişsinizdir. Hele ki bu yazıyı okuyorsanız mutlaka ünlü olma hayalini hala taşıyorsunuz.

Baştan söyleyeyim bu yazıyı okuyunca ünlü olmayacaksınız. Fakat ünlülerin ünlü olma yolundayken yaptıkları, en azından kendi ellerinden gelen şeyleri görebileceksiniz.

Şunu da bilmelisiniz; her ünlü, mantıklı ve planlanabilir adımlar atarak ünlü olmadı. Kiminin şansı yaver gitti. Birinin söylediği şarkıyı bir başka ünlü duydu ve ona yardımcı oldu ya da birinin yaptığı bir şey sosyal medyada beklenilenden fazla ilgi gördü ve bir anda kendini ünlüler camiasında buldu.

Olmayacak şey değil. Bir gün sizin de yaptığınız bir şey bir anda milyonlarca kişiye ulaşabilir ve siz de ünlü olabilirsiniz. Fakat bu yazımda sizlere doğal yollarla ünlü olacak bir kişinin sahip olması gereken özellikleri sizlere vereceğim. Öyleyse başlayalım.

Nasıl Ünlü Olunur?

1. Yetenek

nasıl ünlü olunur

Ünlü olabilmek için yeteneğinizin olması gerekiyor. Bu yüzden kendinizi çok iyi tanımalısınız. Kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: ‘’Benim ne yeteneğim var?’’. Soruyu sorduktan sonra hangi alanda iyi olduğunuzu net şekilde göreceksiniz. Peki bir alanda yetenekli olmak yetiyor mu?

Hayır. Emin olun sizin gibi o alanda yetenekli olan binlerce kişi vardır. Peki sizin onlardan farkınız ne? İşte can alıcı nokta burası. Siz o binlerce kişi arasından sıyrılarak en iyisi olmalısınız. Tabi ki her zaman en iyi olanlar ünlü olmaz fakat en iyilerin ünlü olma şansı daha yüksektir.

En iyisi olmak için de çok çalışmanız gerekecek. Şarkı mı söylüyorsunuz? Sesinizi eğitmelisiniz. Farklı türlerden şarkı söylemeyi öğrenmelisiniz. Bir anda şarkı söylemeye başlayabilecek seviyeye gelmelisiniz. Kendinizi geliştirdikçe özgüveniniz daha iyi olacak ve ünlü olmak için daha emin adımlar atacaksınız.

En iyi olmak için yapmanız gereken bir şey de, o alandaki en başarılı örnekleri incelemek. Onların geçmişini ve bugününü iyi karşılaştırmalısınız. Yani alana hakim olmalısınız. Rap müzik mi yapıyorsunuz? Rap nereden çıkmış, tarihi ne, türleri ne, en başarılı örnekleri neler? Hepsini bilmelisiniz.

Yetenek demişken, ünlülerin birçoğuna bakın çoğu yetenekleri ile ünlü olmuşlardır. Fakat şunu bilmelisiniz ki onların çoğu ünlü olmak için çabalamamışlar. İşlerini çok iyi yaptıkları için ünlü olmuşlar. Onun için siz de ünlü olma hedefiyle hareket etmeden, işinizi en iyi şekilde yapmak için hareket etmelisiniz.

Yeteneğinizi geliştirmek için akıl hocası bulun. O işi sizden daha iyi yapan birini bulun ve işi ondan öğrenin. Bir nevi çırak olun. Çıraklık yapmadan ustalık yapmak imkansız gibi bir şey. Bir süre sonra ustanızdan bile iyi olabilirsiniz. Fakat durmayın daha iyi bir usta bulun ve ondan da her şeyi öğrenin.

Özgün olmak çok önemli! Hangi alanda olursa olsun özgün olmak size çok avantaj sağlayacaktır. Yani taklit etmek yerine bir şeyler üretmelisiniz. Bu demek oluyor ki farklı yeteneklerinizin olması gerekiyor. Bir işi yapılırken ‘’işte bu, onun tarzı’’ demeleri gerekiyor.

2. Kendinizi Pazarlama

Yeteneğinizi oturttunuz ve artık iyi şeyler yapabiliyorsunuz. Peki artık ne yapmanız gerekiyor? Kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Yani bir nevi bir marka yaratmalısınız. Bu marka kendiniz oluyorsunuz.

İnsanların dikkatini cezbeden, gördüklerinde ‘’işte bu, o’’ dedirten bir marka haline gelmelisiniz. Peki markayı nasıl yaratacaksınız?

Farklı olacaksınız, giyiminizden konuşmanıza, olaylara bakışınızdan tepkilerinize kadar her şeyiniz özgün olacak. Özellikle yeteneğinizi, insanlara çok iyi şekilde gösterebilmelisiniz. Kendinizi insanlara tanıtmak için çeşitli yolları kullanabilirsiniz.

Mesela, basın yayın organları veya günümüzün en önemli mecralarından sosyal medya araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer bütçeniz pek yoksa, sosyal medya üzerinden yürümeniz daha mantıklı. Peki sosyal medyayı nasıl kullanacaksınız?

Günümüzde en popüler olan uygulamalar üzerinden gidebilirsiniz. Mesela YouTube ve Instagram. Peki Youtube da nasıl ünlü olunur?

YouTube

internetten para kazanma yolları

YouTube’da ünlü olmak için öncelikle bir kanal açmalısınız. Açtığınız kanalda yeteneklerinizi gösterecek videolar paylaşmalısınız. Burada üreteceğiniz videoların düzenli ve profesyonel olması önemli. Koyacağınız kapak fotoğrafı, kullanacağınız başlık ve hashtagler bile çok önemli.

Eğer özgün ve kaliteli içerikler üretirseniz, kısa sürede Youtube kullanıcılarının dikkatini çekebilirsiniz. Böylece abone sayınız artmaya başlar ve sizin videolarınızı insanlar kendi kendine paylaşmaya başlar. Youtube’da ünlü olan kişilerin kısa sürede güzel işler yapabilir hale geldiğine çok kez rastladık. Neden onlardan biri de siz olmayasınız?

Youtube’da nasıl ünlü olunur genel olarak anlattım. Peki en popüler uygulamalardan biri olan Instagramda nasıl ünlü olunur?

Instagram

instagramdan para kazanma 2019

Instagram fenomeni olmak için en baştan işi sıkı tutmalısınız. Yani Instagram hesabı açarken işe başlamalısınız. Buradaki kastım kullanıcı adı.

Kullanıcı adı oluştururken özgün bir isim seçmeniz önemli. Sizi en iyi şekilde tanımlayan ve sizin markanız olacak bir ismi seçmelisiniz. Öyle bir isim seçin ki ileride tekrar değiştirmenize gerek kalmasın.

Kullanıcı adınızı seçtikten sonra Instagram sayfanızı oluşturun. Biyografi kısmını yine düzgün şekilde doldurun ve internet sitesi kısmına Youtube kanalınız varsa onun linkini koyabilirsiniz.

Paylaşacağınız içeriklere çok özen gösterin. Video paylaşacaksanız, Instagram formatında yani kare şekilde paylaşmaya özen gösterin. Videonun üstüne de videoyu en iyi şekilde açıklayan birkaç kelimelik açıklamalar yazabilirsiniz.

Instagramda video paylaşırken kapak özelliğini kullanarak, ilgi çekici bir kapak seçin. Kapak, insanların karşısına ilk çıkacak görseldir. Dolayısıyla iyi olursa videolarınızın izlenme ihtimali daha yüksek olur.

Fotoğraf paylaşırken de profesyonel çekimler olmasına dikkat edin. Doğru açılardan doğru ışıklarla çekilmiş fotoğraflar her zaman kaliteli olacaktır.

İnsanlara ilgi çekici şeyler göstermek önemli. İster komik videolar olur, isterse bilgi içerikli videolar olur. Bunları tasarlayarak insanlara sunarsanız, kısa sürede sosyal medyada fenomen hale gelebilirsiniz. Ardından Instagramdan Youtube’a linkler vererek oradaki videolarınızın da çok izlenmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Instagram’dan para kazanma yazımdan da nasıl para kazanacağınızı öğrenebilirsiniz.

3. Fırsat Yaratma

nasıl ünlü olunur

Ünlü olmak için fırsat yaratabilir ya da elinizdeki fırsatları avantajınıza kullanabilirsiniz. Her zaman her şey stratejiyle ilerlemese de strateji her zaman en iyi yoldur. Onun için kendinize stratejiler belirlemelisiniz. Tabi daha önce avantajlarınızı ve dezavantajlarınızı iyi bilmelisiniz.

Eski bir deyimle şapkanızı önünüze koyup düşünmelisiniz. Kendinizden saklayacak bir şeyiniz olmadığı için hangi alanlarda yetenekli olduğunuzu ve iyi yönlerinizi, ayrıca hangi alanlarda yeteneksiz olduğunuzu düşünmelisiniz. Kendinizi analiz etmek de denebilir buna.

Merak etmeyin herkesin kötü olduğu şeyler vardır. Onun için olumsuz özelliklerinizin olması sizin için kötü bir şey değil. Hele ki bu özelliklerinizi avantajınıza kullanmayı öğrenirseniz, işte o zaman tadından yenmez. Nasıl mı?

Mesela birçok siyasetçinin ve ünlünün geçmişte kötü anıları olabilir. Fakat yaptıkları akıllı hamlelerle bu anılarını avantajlara çevirebiliyorlar. ABD başkanlarından Obama, Kenyalı bir ailede doğmasına ve siyahi biri olmasına rağmen bu dezavantajını avantaja çevirebilmiştir.

Nasıl ünlü olunur sorusuna en güzel yanıtlardan biri de riske girmektir. Riski göze almayı bilmelisiniz. Özellikle de risk yönetimini. Markanızı ya da ürününüzü ünlü yapabilmek için risk almaktan çekinmeyin.

Rezil olurum, utanırım demeyin. Gerektiğinde programlara katılmak için başvurular yapın. Ünlülerle iletişime geçmeye çalışın. Yayın kuruluşlarına ulaşmaya çalışın. Bunlar size bir şey kaybettirmez, aksine başarılı olursanız çok şey kazanırsınız.

4. Ününüzü Devam Ettirin

Yavaş yavaş ün kazanmaya başladığınızı düşünelim hatta bildiğiniz ünlü oldunuz. Sosyal medya hesaplarınıza takipçi akıyor ve size teklifler geliyor. Artık ünlüler camiasında yerinizi alabilirsiniz.

Son dönemlerde sosyal medyanın da etkisiyle ünlü olan kişilerin sayısı çok arttı. Fakat bu kişilerin bazıları ünlü olarak tutunmada sorunlar yaşadı. Bu yüzden ünlü olduktan sonra ününüzü devam ettirmelisiniz. Peki ne yapabilirsiniz?

Diğer ünlü kişilerle arkadaşlık kurabilirsiniz. Onlarla arkadaşlık kurduktan sonra birlikte projeler yapabilirsiniz ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Ayrıca kendinizi unutturmamış da olursunuz.

Ünlülerle arkadaşlık kurmanın yanında farklı projelere de el atabilirsiniz. Kendi yeteneklerinizi geliştirerek farklı alanlarda çalışmalar yapabilir ve insanları şaşırtabilirsiniz. Buna hayır işlerine önem vermek de eklenebilir.

Farklı işlere el atmaya örnek verecek olursam. Reynmen ismiyle tanınan Youtube fenomeni, şarkı çıkarmıştı. Şarkısı Türkiye’nin ençok dinlenen şarkıları arasına girdiği için hem ünü artmış oldu hem de insanları şaşırttığı için daha kalıcı oldu.

Yazımda en genel hatlarıyla nasıl ünlü olunur anlatmaya çalıştım. Bahsettiğim adımları izlerseniz, iyi şeyler yapacağınızı düşünüyorum. Eğer ünlü olursanız da artık eskisi gibi bir hayatınızın olmayacağını da bilmelisiniz. Çevrenizde çok insan olacak ve hayranlarınız sizi ilgiyle takip edecek. Bir de yalnız kalmanız zor olacak. Bunu da unutmayın.

Sık Sorulan Sorular

Nasıl Ünlü Olunur?

Ünlü olmak için öncelikle diğer insanlardan bir farkınızın olması gerekiyor. Bu da genellikle yetenek ile oluyor. Yeteneğiniz varsa ve alanınızda uzmansanız, sonraki aşamada kendinizi pazarlamanız gerekiyor. Bunun için de sosyal medya en uygun ortam. Tabi ki her zaman planlayarak ünlü olamazsınız. Bir anda paylaştığınız bir video patlayabilir ve ünlü olursunuz.

Nasıl Ünlü Olabilirim?

Ünlü olmak istiyorum diyorsanız, medyatik bir karakter olmanızı öneririm. Ekrana çıktığınızda herkesin ilgisini çekebilecek şekilde konuşabilmeli ya da hal ve haraketlerinizle fark yaratmalısınız.

İnternette Nasıl Ünlü Olunur?

İnternette ünlü olmak, sosyal medya araçlarını kullanmaktan geçer. Instagramda ünlü olmak ya da YouTube’da ünlü olmak için kendinize bir konsept seçip onunla ilgili içerikler üretmeniz gerekiyor. Özgün içerikler daima avantajlıdır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. İnşallah oyuncu olurum çok istiyorum ana çok dolandırıcılar var inşallah yardımcı olabilirsiniz

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general