Müteselsil Ne Demek?

müteselsil ne demek, müteselsil nedir

Müteselsil ne demek? Müteselsil nedir? Finans sözlüğü kategorimde yer vermeyi gerekli bulduğum terimlerden biri de müteselsildir. Bu kavram finans piyasalarından daha çok borçlar hukukunda karşılaştığımız kavramlardan biridir. Fakat birçok kişinin bilmesinde yarar vardır. En basitinden kira sözleşmelerinde bile bu kavram oldukça işinize yarayabilir.

Müteselsil Ne Demek?

Müteselsil, sözlüğe bakıldığında “zincirleme veya dayanışmalı” anlamlarına gelmektedir. Kelime kökeni olarak “silsile” kelimesinden türemiştir. Başta da belirttiğim üzere daha çok hukukta kullanılır ve yaklaşık olarak sözlük anlamıyla yakın anlamlara gelir.

Bu kavramla ilgili olarak karşımıza müteselsil sorumluluk ve müteselsil kefil kavramları da çıkar. Şimdi de gelin bu kavramların ne olduklarını açıklayalım.

Müteselsil Sorumluluk Nedir?

müteselsil ne demek, müteselsil sorumluluk nedir

Müteselsil sorumluluk ne demek? Ortada olan bir borcun bir kısmından değil, borcun tümünden sorumlu olunduğunu ifade eden bir kavramdır. Borç sorumluları, müteselsil sorumlu olarak adlandırılır.

Müteselsil sorumlular, gerçek ve tüzel kişilerden oluşurlar. Sorumluların sahip olduğu borçlar kişi sayısına göre bölünmez. Her sorumlu kişi borcun tamamına karşı sorumludur. Yani 10 kişinin 10.000 TL borcu olduğunda bir müteselsil sorumlu borcun sadece 1000 TL’sini ödeyerek borçtan kurtulamaz. Kalan 9000 TL’ye karşı da sorumlu durumdadır.

Müteselsil Kefil Nedir?

Müteselsil kefil ne demek? Müteselsil sorumlu gibi ortada olan bir borca karşı sorumlu olan kişilere denir. Kefil olunduğunda borca karşı o kişi de aynı borçlu gibi sorumlu olur.

Yapılan sözleşmelerde müteselsil kefil ve müşterek borçlu gibi şartlar sunulabilir. Bu durumda kefil ve müşterek borçlu bulunur ve ona göre imza atılır. Bazı tartışmalarda her ikisinin aynı anda olmasına gerek yok gibi ifadeler de bulunur.

Borçu alacağını tahsil etmek istediğinde öncelikle asıl borçludan borcunu ister. Eğer o kişiden alamazsa, sırada kefiller vardır. Sözleşmede müteselsil kefil bulunuyorsa, alacaklı bu kefilde borcu direk isteyebilir. Buna da müteselsil kefalet denir.

Müşterek Sorumluluk ve Müteselsil Sorumluluk Arasındaki Fark Nedir?

Verilen iki kavram birbirine karıştırılabilmekte ve aynı olarak görülebilmektedir. Fakat aralarında önemli bir fark mevcuttur.

Müşterek sorumlulukta, ortada olan borç kişi sayısına bölünerek ödenir. Yani herkes borcun bir kısmından sorumludur. Kendine düşeni ödediğinde borçtan kurtulur. Mesela 10.000 TL’lik bir borç var ve 10 kişi borçlu bu durumda herkes 1000 TL ödeyerek borcu kapatabilirler.

Müştereken sorumluların olduğu bir anlaşmada alacaklı borcu gidip her sorumludan isteyecektir ve tahsil edememesi halinde hak kaybı yaşama durumu vardır.

Eğer bir anlaşmada müteselsil sorumlular varsa, alacaklı gidip borcu her sorumludan isteyebilecektir. Üstelik borcun bir kısmını değil hepsini talep etme hakkı vardır. Dolayısıla hak kaybı yaşama durumu yoktur. Çünkü müteselsil sorumlulukta her kişi borcun tamamına karşı sorumludur.

Burada eğer sorumlulardan biri bütün borcu öderse, diğer sorumlulardan borcun onların üstüne düşen kısmını talep edebilir. Buna hukukta “rücu hakkı” denir.

Yazımdan müteselsil ne demek tüm detaylarıyla anlattım. Eğer para kazanma yazılarımı da incelemek isterseniz, en çok para kazandıran işler yazımdan başlamanızı tavsiye ederim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general