Mor Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

mor patates nedir, mor patates yetiştiriciliği nasıl yapılır

Mor patates nedir ve mor patates yetiştiriciliği nasıl yapılır diye merak edenler için açıklama yapmak için size bir rehber hazırladım. Türkiye’de ilgi gösterilmeye başlandıktan sonra birçok kişi bu konuda araştırma yapmaktadır.

Öyleyse sorularınızın yanıtlarını vereyim.

Mor Patates Nedir?

mor patates nedir, mor patates yetiştiriciliği nasıl yapılır

Dış görünüm itibariyle patatese benzeyen fakat patatesle pek alakası olmayan bir meyvedir. Rengi de morumsudur. Sadece kabuğunda değil, içinde de aynı renk mevcuttur. Özellikle tatlılarda kullanılır ve tatlılara farklı bir lezzet katar.

Mor patates Güney Amerika bölgesinde çokça bulunur ve yetiştirilir. Özellikle Peru’da daha çok tüketilir. Çünkü anavatanı Peru’dur.

Mor patates, içinde bulundurduğu antioksidan ve antisiyanin bakımından diğer patetes türlerine göre en az 10 kat daha fazla zengindir. ABD Tarım Bakanlığı da bu analizleri doğrulamaktadır. Böylece “purple majesty’’ olarak anılmaktadır.

Ayrıca içerisinde bol miktarda manganez, A ve C vitaminleri yer almaktadır. B6, potasyum, demir, lif ve bakır da içerisinde yer almaktadır.

Tüm bu besin ve vitamin değerleriyle beraber, kanser, damar hastalıkları ve kalp rahatsızlıklarında tedavi edici nitelikte kullanılmaktadır.

Uzmanlar, mor patatesin unutkalığı önleme, kolesterolü azaltma ve bunamayı yavaşlatma gibi özelliklerinin olduğunu da açıklamaktadır. Ayrıca obezite sorunlarına ve cilt bozukluklarına da etkisi vardır.

Mor Patatesin Tarihçesi

Güney ve Orta Amerika bölgesinde yoğun olarak tüketilen ve yetiştirilen patates, 17. Yüzyılda Japonya bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Çin’in belli başlı bölgelerinde de üretilmektedir.

Tarihte en çok Japonya’daki Okinawa adasındaki tüketimi göze çarpmaktadır. Çünkü bu adadaki insanların ömürleri oldukça uzundur. Buradaki insanlar ortalama olarak 100 yıl yaşamaktadır. İlerleyen yıllarda daha da uzayacağı öngörülüyor.

Bu adada insanların yemeklerinin büyük çoğunluğunda mor patates bulunmakta. Hatta bu oran %65-70 seviyelerinde.

Tabi ki bu patates Avrupa’da daha eski tarihlerde keşfedilmiş ve kullanılmış. İsminin duyulduğu yer ise Fransa. Buradaki denizcilerin getirdiği söyleniyor.

19. yüzyıldan itibaren de adını daha fazla duyurmuştur. Tropikal ve karasal iklimlerde yetiştirildiği için üretimi artmıştır. Türkiye’de de Hatay ve civarında yetişmektedir.

Mor patates, Avrupa ve ABD’de oldukça fazla kullanılan ve Türkiye’de yavaş yavaş kullanılmaya başlanan bir üründür. Türkiye’de ilgi görmeye başlamasıyla beraber bu patates türünü üretmek isteyenlerin sayısı artmaktadır. Eğer siz de üretmek isterseniz nasıl üreteceğiniz hakkında yazımdan bilgi alabilirsiniz.

Mor Patates Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

mor patates yetiştiriciliği

Patates türleri çok farklı iklim koşullarında yetişebilmektedir. Bu patates türü de diğer patates türleri ile aynı koşullarda yetişebilmektedir. Elbette toprak analizi yaptırmak verim açısından önemlidir. Analiz sonucunda toprak uygun bulunmazsa, serada patates yetiştiriciliği yapılabilir.

Mor patatesi yetiştirmek istediğinizde karşınıza iki adet tür çıkacak. Bunlar, AC Domino ve Caribe adındaki iki türdür. Bu iki türü birbirinden ayırmak zordur. Yetiştirme koşulları aynıdır fakat sadece yetişme sürelerinde farklılık vardır. AC Domino adlı tür 120 günde yetişiyor, Caribe adlı tür ise 80 günde yetişiyor. Mor patates tohumu alarak işleme başlayabilirsiniz.

Mor patates tohumu nereden alınır gibi sorular da akla gelebilir. İnternetteki birçok markette bu tohumları ulabilirsiniz.

Eğer verimli bir hasat yapmak istiyorsanız, bol nemli ve güneşli bölgeleri tercih etmelisiniz. Böylece verim maksimuma çıkabilir.

Ne zaman ekilir? Mor patates ekmek istediğinizde en uygun ay Mart olacaktır. Fakat hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşerse, biraz daha beklenebilir. Hasat süresi göz önüne alındığında mart ayı içerisinde ekilen patatesler yaz aylarında rahatlıkla hasat edilebilir.

Patateslerin ekildikten 10 gün sonra çimleneceğini de eklemem gerekir.

Mor patates Türkiye’de yetişir mi? Evet, Türkiye’de de yetişmektedir. Özellikle iç anadolu bölgesi patatesin yetişmesi için uygun bir yer olduğunu söylemeliyim. Bildiğiniz üzere diğer patates türleri de iç anadolu bölgesinde bolca yetişmektedir.

Eğer mor patates yetiştiriciliği yapmak isterseniz, çeşitli tarım işletmelerinde tohum alabilirsiniz. Diğer patates türlerine göre tohum fiyatının da biraz fazla olduğunu da belirtmeliyim.

Mor Patates Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Hem yemeklere tat katması amacıyla hem de sağlık sektöründe hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla kullanılan patatese olan ilgi artmaktadır. İnsanların talep etmesiyle beraber de mor patates fiyatı artmaktadır.

Ortalama olarak 40-50 TL civarlarına satılan patates, girişimciler için güzel bir kar fırsatıdır. Eğer yetiştiricilik yapmak isterseniz, güzel karlar elde edebileceğinizi söylemek isterim.

Diğer iş fikirlerinden istiridye mantarı yetiştiriciliği yazıma göz atabilir, en karlı işleri görmek için en çok para kazandıran işler adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general