Minimalizm Nedir? [Nasıl Minimalist Olunur?]

minimalizm ne demek

Hayatınızda kendiniz için boşluk bırakıyor musunuz? Daha dolu yaşamak için daha minimalist bir hayatı benimsemek, sizler için de pek mümkün olmayan bir yaşam stili mi? Minimalizm nedir diye sorduğunuzda; hayatınızda kendinize ve çevrenize yaşamak için dolu dolu evler, alanlar yerine “dolu anlar” vermektir diye tanımlayabilirim.

Helenistik felsefenin en önemli akımlarından biri olan Stoacılık; “doğayla uyum içinde yaşama sanatı” olarak tanımlanır. Daha sade, daha minimalist yaşam felsefesi bizleri kendimize daha çok yaklaştırarak mutluluğu keşfetmemize sebep olur, der.

Öte yandan Budistler de maddi mülkiyetten kaçınma eğilimi içinde yaşarlar. Yani bunca dönemdir bir çok toplum, inanış ve öğreti maddeden uzaklaşmanın insanın kendini tanıması için bir yol olduğunu söyler.

Fakat biz içinde bulunduğumuz dönem gereği bir tüketim toplumu olarak evrildik. Minimalist yaşamak bir yana; evimizin dizaynından, yiyip içtiklerimize kadar her yeri her şeyle doldurmaya o kadar hevesliyiz ki kendimize bir yaşam alanı dahi bırakmıyoruz.

Örneğin 2 yıl taksitle en iyisinden bir mobilya takımı alıyoruz. Geçireceğimiz 2 yıldan ve bizi mutlu edebilecek onlarca andan feragat ederek “evet 2 yılımı bu eşyaya armağan edebilirim” diyoruz.

Böyle böyle aldığımız, biriktirdiğimiz, ihtiyacımız olmadığı halde elde etmek istediğimiz onlarca şeyin yükü ile önümüzü bile göremiyoruz. Yaşadığımız anlar, aldığımız eşyalardan daha kıymetli, öyle mi?

Çevremizde bu kadar dikkat dağıtıcı faktör varken minimalizm felsefesi ile yaşamak çok zor, biliyorum. Fakat hepimiz kendi minimalist yaşamımızı kurabiliriz. Daha sade alanlar, daha minimal eşyalar ve daha dolu anlar inşa edebiliriz.

Peki, aslında minimalizm nedir?

Minimalist insan filmlerde gördüğümüz gibi Tayland’a gidip kafayı dinleyen midir yoksa bizler de kendi minimalist yaşamımızı tasarlayabilir miyiz?

Minimalizm Nedir?

Minimalizm genel kapsamıyla “daha azıyla yaşamak” olarak adlandırılsa da bunun arkasında birçok anlam barındırmaktadır. Kişiye, daha az mal ile daha fazla deneyim yaşama öğretisi kazandırır.

Minimalizm felsefesi size korkutucu geliyor olabilir veya “evet ne kadar tatlı ama ben böyle yaşamak istemezdim” diyebilirsiniz. Fakat minimalist olmak genel geçer bir tanımla bağdaşmaz. Bu sebeple korkmanıza gerek yok.

Minimalist yaşamak; kendi hayatınızda daha fazla alan açmak, daha fazla vakit yaratmak, tüketimlerinizi yalnızca ihtiyaçlarınız doğrultusunda gerçekleştirmeye çalışmak gibi eylemlerle başlar. Bu sayede hem maddi anlamda tasarruf edebilir hem de eşyanın getirdiği yüklerden ve borçlardan kurtulabilirsiniz.

Merak etmeyin, minimalizm en sevdiğiniz koleksiyonlarınızdan, en çok giyindiğiniz kıyafetlerden kurtulun demez. Herkes mevcut durumuna göre daha minimalist yaşam belirleyebilir. Sizi mutlu eden her şey sizinle kalabilir. Ama sormanız gereken asıl soru; buna gerçekten ihtiyacım var mı?

Eğer minimalizm ne demek sorusuna tek bir cevap verecek olsaydım; sizin için önemli olana odaklanmak için dikkat dağıtıcı bütün unsurlardan kurtulmak veya azaltmak diye açıklayabilirdim.

Kısacası tüm minimalizm önyargılarından sıyrılarak hayatınıza değer katmayan şeylerden kurtulmak için derin bir nefes alın. Kendi yaşam koçunuz olmaya ve minimalizmin getirdiği huzura hazır mısınız?

Minimalizm Felsefesi Nasıl Doğdu?

Minimalizm 2. Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan, müzik sanat ve mimaride uygulanmaya başlanan bir sadelik akımı diyebiliriz. Sanatı nesnelerin kendi renkleri ve görselliğiyle olduğu gibi yansıtmak ve soyut dışavurumculuğun yıllardır süregelen öznelliğinden sıyırıp nesnel bir görüntüye sakince kavuşturmak olarak yorumlanabilir.

1980’lerde kapitalist sisteme tepki olarak yaygınlaşmış ve uzun yıllardır da aşırı tüketim alışkanlığımızın bir sonucu olarak bizlere mutluluğu getirme vaadiyle bir çıkış kapısı olmuştur.

Minimalizm felsefesi; less is more (az aslında çoktur) deyimi ile anlatılabilir.Bu gibi birçok cümle ile minimalizm sanatın birçok alanına öncülük etmiştir. İlk defa Alman mimar Mies Van Der Rohe mimaride kullandığı Less is More’u şu şekilde açıklar:

Bir tanımlı alanı, gereksiz objelerle doldurmak onun öz niteliğinden ödün vermektir. Dolayısı ile o boşluğa koyacağınız her nesne boşluğu azaltır.

Yani, bunu yaşamlarımız için de düşünecek olursak bizim için neyin öncelik olduğunu bulmamız gerekir. Bulduğumuz her boşluğu doldurarak, o boşluğun güzelliğini yok ediyor olabilir miyiz?

minimalizm

Minimalizm; gerçekten değerli olana yönelmemizde dikkatimizi, ilgimizi, zamanımızı ve paramızı hangi etkenler kısıtlıyorsa hepsinden yavaş yavaş sıyrılarak bizi biz yapan deneyimlere ve sevdiklerimize daha fazla zaman ve enerji ayırmamızı sağlar.

Minimalist Nedir?

Minimalist, ihtiyaç duyduklarınızı ve satın alma alışkanlıklarınızı asgari düzeye indiren ve bunu uygulayan insanlara denir.

Bu düşünce biçimini hayatın her alanında uygulayabilmeniz mümkündür. Minimalist sanat, minimalist mimari, minimalist giyim tarzı, minimalist dekorasyon…Karmaşadan uzak ve sade her şey bir miktar minimallik barındırır. 

Üstelik minimalist olmak için de hiçbir zaman keskin kurallara tabi tutulmazsınız. Alan konusunda minimalist şeylerden hoşlanıyor olabilirsiniz, giyiminiz minimalist tarz ile uyumlu olabilir veya minimalist çalışmalar göz zevkinize daha çok hitap edebilir.

Minimalist olmak için öncelikle eşyaya ve nesnelere bağlılığınızdan uzaklaşmanız gerekir. Herhangi bir nesnenin kaybı bütün gününüzü mahvediyor mu?

Çok sevdiğiniz kıyafetinizin kaybolması veya çok sevdiğiniz bir eşyanın kırılması moralinizi bu kadar etkiliyorsa, eşyalarınızın hayatınızda sizden daha çok yer kapladığını söyleyemez miyiz?

Daha ez eşya daha az kayıptır. Daha az kıyafet daha hızlı seçim yapmaktır. Daha az insan, sevdiğin insanlara daha fazla zaman ayırmaktır. Yani; less is more!(az aslında çoktur)

Bu noktada önemli olan daima “daha az şey ile daha çok anlam” üretmekten geçer. Herhangi bir alanda bunu uygulayabilen herkes için artık minimalist insan diyebiliriz.

Duyunca Çok Şaşıracağınız Ünlü 3 Minimalist İnsan

Başarılı insanlar bir şekilde hayatlarındaki dikkat dağıtıcı unsurlardan uzaklaşıp önem verdikleri şeylere yönelebilmeyi becerenlerdir. Bu da minimalist yaşam felsefesi ile doğrudan ilişkilidir.

minimalizm ne demek

Bizler ise içinde bulunduğumuz toplumda telefonumuza sürekli bildirimler gönderen uyarıcılar, satın alma alışkanlıklarımızın değişmesi ve sıklaşmasıyla ilgili pazarlama yöntemleri, daha çok eşyanın getirdiği daha fazla iş yükü ve birçok unsurla baş etmeye çalışıyoruz.

Çevremizde bu kadar etken varken, bundan iyi veya kötü etkilenmemek mümkün mü? Minimalizm ile kendimize yalnızca ihtiyaçlarımızın ve bizi gerçekten mutlu edecek şeylerin eşlik ettiği bir yaşam sunabiliriz.

İşte bu şekilde yaşayan minimalizm örnekleri arasında şaşıracağınız başarılı ve tanınmış isimler var. Onlar neden minimalizm akımı doğrultusunda yaşamayı tercih etti?

Birlikte bakalım.

Albert Einstein

Albert Einstein minimalist miydi? Buna net bir cevap vermek eldeki sınırlı kaynaklarla mümkün olmasa da minimalist yaşamak için birçok şeyden arındığını söylemek mümkün.

Örneğin varlığını ve aldığı birçok ödülü eşine veya başka insanlara bağışlıyordu. Hatta bir gün binlerce insana bir konuşma yapmak için Viyana’ya gitmek üzere yola çıkar. Kendisini almak için istasyona gelenler Albert Einstein’ın bir trenden inerek onları karşılamasına oldukça şaşırır. Böyle bir dehayı veya ismi şimdilerde toplu taşıma araçlarında görmemiz mümkün mü?

Her şey mümkün olduğunca basit hale getirilmelidir diyerek daha sade bir yaşamın daha az dağınıklık ve kafa karışıklığı getireceğini söyler. Hayatta en çok kıymet verdiği şeyler puro, sigara ve sohbet etmektir. Yani, minimalist hayat Einstein için bilinçli bir tercihtir.

Steve Jobs

minimalizm örnekleri

Yıllarca dünyanın en zengin insanlarından olan Steve Jobs, Apple’ın tasarımlarında ve kendi hayatında minimalizm felsefesi ile yaşamayı odak alır. Hatta evine giden bir arkadaşı; evinde bir lamba, çok sevdiği Albert Eistein’ın bir tablosu, bir sandalye ve yatağı vardı der. Oldukça az mobilya seçiyor ve seçtiklerine de çok önem veriyor diye açıklamalarda bulunmuş.

Apple kullanıcılarının Apple sevdalısı, belki de minimalist dokunuşlar içeren bir tasarım anlayışından kaynaklanıyor olamaz mı?

Mark Zuckenberg

minimalist yasam

Zuckerberg’in kıyafet konusunda yıllarca alay konusu olsa da ne giyeceğini düşünmek gibi zaman çalan eylemlerden sakındığını söyler. Minimalist yaşamın, daha az seçenek sunması ve haliyle karar vermesi gereken daha az durumu doğurması onun için en önemli etkendir. Bu konudaki açıklamasını ise;

“Hayatımı mümkün olabildiğince gereksiz ayrıntılardan temizlemek istiyorum. Bunun için topluma nasıl daha faydalı olabileceğim konusu dışında mümkün olduğu kadar az karar vermem gerekiyor.” şeklinde yapar.

Bunun gibi birçok başarılı girişimcinin veya iş adamının hayatını incelediğinizde de minimalizm sayesinde odaklarının arttığını, zaman yönetimi konusunda daha rahat ettiklerini söylerler. Sizce bu bir tesadüf mü?

Minimalizm Felsefesi ve Minimalizmin Faydaları Nedir?

Minimalizim; genel kapsamıyla gerçekten önemsediğiniz şeylere odaklanmanız ve daha minimal bir yaşamı benimsemeniz anlamına gelir. Peki minimal nedir? Tdk’ya göre asgari olan, minimum düzeyde anlamına gelir. Daha geniş açıklamasıyla ise; “gerçekten gerekli olan” ile yaşamaktır.

Hal böyle olunca, daha az şeye sahip olmak bizim gibi aşırı tüketim alışkanlığı olan insanlar için imkansız hale geliyor. Üstelik bir eşya alırken ona yalnızca paramızı değil ne kadar taksitle ödeyeceksek o kadar zamanımızı da armağan ediyoruz.

Sınırlı olan ömrümüzü bu kadar hoyratça dağıtmak biraz acımasız değil mi? İşte minimalizm bu noktada en büyük kurtarıcımızdır.

Minimalizm’in faydaları nelerdir?

 • Daha az tüketim ile daha az borçlanma
 • Alternatif seçeneklerinizin azalması sayesinde daha hızlı karar verme
 • Dikkat dağıtıcı unsurlardan kurtularak önem verdiğiniz işlere daha iyi odaklanma
 • Sahip olduğunuz az mülkün sizi gerçekten mutlu eden şeyler olması ve sahip olduğunuz şeylerin farkında olma
 • Kendinize daha kullanışlı bir yaşam alanı inşa etme
 • Hayatınızda varolan şeylerin sayısını azaltarak az olan şeylere daha çok vakit ve enerji ayırabilme
 • Maddeden uzaklaşarak kendinize odaklanma ve kendinize yakınlaşma

gibi faydalar sağlar.

Minimalizm ile Tüketimi ve Sahip Olduklarımızı Nasıl Azaltacağız?

Öncelikle sahip olduklarımızı temizlerken kendimize bazı sorular sormalıyız.

Minimalist yaşam için evinizdekileri ayıklarken kendinize sormanız gerekenler;

 • Bunu en son ne zaman kullandım?
 • Bunu gerçekten seviyor muyum ve en son gördüğümde bende bir his uyandırdı mı?
 • Buna sahip olmak benim için gerçekten önemli mi?
 • Anısı var mı, bana bir şeyi hatırlatıyor mu?
 • Bundan kurtulduğumda yokluğu günlük hayatımı zorlaştıracak mı?
 • Buna sahip olmak beni çevremden, sevdiklerimden ve kendimden daha uzak bir insan yapıyor mu?
 • Buna sahip değilken yaşamım zor muydu?

kendinize bu tarz sorular sorarak minimalist bir yaşama ufak ufak adımlar atabilirsiniz. Asıl önemli olan; kendinize anlamı ve amacı olanları bırakmaktır.

Minimalizm ile tüketimi azaltmak için bir şeyi almadan önce kendimize sormamız gerekenler;

 • Buna gerçekten ihtiyacım var mı?
 • Buraya gelmeden önce bunu almak aklımda mıydı?
 • Bunu almak için beni bir şey mi etkiledi yoksa buna gerçekten ihtiyacım olduğu için mi satın alıyorum?
 • Bunu satın alırsam beni maddi olarak bir zorluğa sokacak mı?
 • Bunu alarak hayatımdan ne kadar zamanı bir eşyaya bağlayacağım?
 • Buna vereceğim para ile nasıl bir deneyim yaşayabilirim, beni hangisi daha mutlu eder?
 • Bunu almak evimdeki düzeni daha karmaşık bir hale getirecek mi?
 • Buna sahip olmak, beraberinde ne gibi sorunları doğurabilir?(örneğin aldığımız çamaşır makinelerinin kıyafetlerimizi soldurması gibi)
 • Buna sahip olmayı çevremdekilerin görmesi için mi kendim için mi istiyorum?

bu gibi sorular ile de kendinizi gerçekten gerekli olanları almaya ve aşırı tüketimden uzaklaşmaya yönlendirebilirsiniz.

Minimalizm’in Düşündüren Tarafları Nelerdir?

Öncelikle minimalist insan olmanın herhangi bir kuralı olmadığını ve bu yaşam tarzını hayatınıza birden ve tamamıyla entegre edemeyeceğinizi bilmelisiniz. Yani kimse sizden sahip olduğunuz her şeyden bi anda kurtulmanızı istemeyecektir.

Minimalizm felsefesi ile yaşamak için için öncelikle satın alma alışkanlıklarınızı değiştirerek başlayabilirsiniz. Gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri azalttığınızda birçok şeye aslında çevrenin yönlendirmesi ile farkında olmadan sahip olma isteğine girdiğimizi fark ederiz.

Satın alma alışkanlıklarınızı düzene soktuktan sonra ise sahip olduğunuz şeyleri ayıklamaya gidebilirsiniz. Bu çevrenizdeki insanlar olabilir, gün içinde yaptığınız iş sayısı olabilir, evinizdeki eşyalar veya herhangi bir şey olabilir.

Minimalist yaşam; tüm aşamaların sonunda sizi gerçekten mutlu eden insanlarla, gerçekten sevdiğiniz eşyaları, alanları ve yerleri paylaşırken kendinize ne kadar yaklaştığınızı hissettirmeyi amaçlar.

Fakat bu süreç, tüketim odaklı bir toplumda ilk başlarda pek hoşgörü ile karşılanmayabilir. Hatta çoğu bunun bir öğreti veya yaşam stili olduğunu ve sonucunda sizi daha mutlu edeceğini kavrayamadığı için sizi “eksik” görür. Minimal bir hayat sürebilirsiniz fakat her şeyiyle minimalizme dahil olmak ilk başlarda toplum baskısını omzunuzda hissettirebilir.

Örneğin; içinde bulunduğumuz bu coğrafyada bir koltuk, bir masa, yatak ve yalnızca çok gerekli eşyalarla doldurulmuş bir ev içten içe insanlarda acıma hissi uyandırır. “Yazık, ne kadar az eşyası var” derler. Senin başka şeylere ihtiyaç duymamanı takdir etmeleri gerekirken seni “ihtiyaç sahibi” olarak kodlarlar kafalarında. 

O sebeple bu yola girmeden önce kademe kademe hayatınızı ve çevrenizi sadeleştirirseniz, sizi anlamayacak insanların enerjinizi sömürmesinden daha kolay kurtulabilirsiniz.

Minimalizm Örnekleri ve Sanat

Minimalizm akımı, yalnızca kendi hayatımızda uyguladığımız ve eşyalardan arındığımzı bir yaşam stilinden ibaret değildir. Bunun çok ötesinde birçok sanat türünde de minimalizmin etkilerini görmek mümkündür. Bazı sanatçılar minimalizm akımını sadelik olarak adlandırırken bazıları ise “ABC Art” olarak ifade eder.

Aslında minimalizm soyut dışavurumculuğa tepki olarak doğmuştur. Soyut dışavurumculuğun aksine sade geometrik şekiller, tek renk ve keskin hatlarla “görüneni” ifade etmeyi amaçlar.

Minimalistler genel olarak gerçek mekan ve üç boyutlu nesne kullanmayı tercih ederek öznellikten sıyrılıp daha nesnel ve sade bir görüntü elde etmeyi hedeflerler.

Rengi ve biçimi en aza indirgeyerek bir şeyler üretmek minimalist sanatın başlıca unsurudur. Ben de sizler için minimalizmin dokunduğu alanları ve buna öncülük eden isimleri listeledim.

1. Richard Wolheim

İngiliz filozof Richard Wolheim ;Minimalizm terimini 1961 yılında Art Magazine isimli dergide “içeriği aza indirgenmiş, sadeleştirilmiş sanat” şeklinde bir makalede geçirmiştir. Minimalizm teriminin ilk ortaya çıktığı yer burasıdır.

Aslında bakıldığında geometriye ve matematiğe oldukça yakın olan minimalizm, estetik haz konusunda bizlere farklı örnekler sunuyor.

2. Donald Judd

minimal nedir

Amerikalı bir heykeltıraş olan Donald Judd eserleri ile minimalizme farklı bir boyut kazandıran sanatçılardandır. Öncelikle ürettiklerini eser yerine ne olarak adlandıracağını düşünmüş ve “spesifik objeler” olarak tanımlamayı tercih etmiştir.

İmalatta endüstriyel objeler üreterek nesnelerin gerçekliğini bozmadan sergilemeyi ve çarpıcı bir etki bırakmayı başaran en önemli minimalizm sanat akımı öncülerindendir. Çoğu zaman bu objelerine isim bile vermeden, direkt isimleriyle sunmuştur.

Donald Judd eserleri ile geleneksel olan karşı çıkmış ve aslında bizlerin sanata uygun görmediği nesneleri bile farklı bir bakış açısıyla sade ve estetik şekilde sunmuştur. Örneğin eski bir asker barınağını sergi yeri haline getirerek alışık olmadığımız alanlar ve nesneler ile sanat yapılabileceğini ve sanatın sınırının olmadığını vurgulamıştır.

Minimalizm örnekleri arasında sayabileceğimiz “belirli nesneler” adını verdiği geometrik biçimler ile genelde tekrara dayalı desenler ve illüzyondan uzak bir sanat icra etmeyi tercih eder.

3. Carl Andre

minimalizm sanat akımı

Carl Andre, minimalist sanatın 1960’lı yıllardaki en önemli temsilcilerinden biridir. Tren yollarında çalışmaya başlamasıyla birlikte endüstriyel malzemelerden ürettiği nesneleri sergilemeyi tercih etmiştir.

Nesneleri tüm sadeliği ile daha çok ahşap, tahta gibi kendi öz malzemesinden ayırmamayı ve üç boyutlu halleriyle sunmayı hedef alır. Bu da minimalizmin ana fikrini anlamaktan geçer.

Carl Andre’nin en büyük özelliklerinden biri ise yatay kompozisyon kullanmasıdır. Minimalist sergilerinin çoğunda yatay kompozisyon ile eserlerini başlangıcı ve sonucu olmayan bir yol şeklinde betimler. Net şekiller ile hareketli bir his yaratan ve tekrara düşen nesneler Carl Andre ve minimalizm anlayışını özetlemek için yeterlidir.

4. Frank Stella

minimalizm sanat akımı

Amerikalı ressam Frank Stella siyah zemin üzerine beyaz çizgiler ile yaptığı çalışmalarla minimalizm akımının yapı taşlarından biri olmuştur. Stella’nın resimleri genellikle siyah zemine çizilmiş tekrarlanan dikey beyaz çizgiler şeklindedir. Simetri ile elde ettiği ritim, Stella’ya kadarki dönemden önce karşılaştığımız minimalist eserlerden daha farklıdır.

Genellikle seçtiği tuvalin şekli ile oluşturduğu çizgilerin şeklini aynı seçer. Örneğin “Shaped Canvas” adı verilen minimalizm sanat akımı öncülerinden olan çalışmasında tuvaldeki geometrik şekil ile tuvalin şekli birebir aynıdır. Bu sayede de diğer sanatçıları farklı tuval biçimleriyle çalışmaya teşvik ettiği söylenebilir.

5. Sol Lewitt

minimaliz

Minimalizm ve kavramsal sanat alanında öncü isimlerden biri olan Sol Lewitt ilk olarak 1960’lı yıllarda mantıklı ve mantıksız nesneler üzerine çalışarak, minimalist düşünce akımına öznellik katmıştır. Eserlerini inceleyenlerin yorum katabileceği ucu açık çalışmalar sergilemeyi tercih ettiği o yıllarda en bilenen eserlerinden biri “Açık Tamamlanmamış Küp” tür.

Sonraki yıllarda genellikle mekanlar üzerine resmetmeyi tercih eden Sol Lewitt kendisini minimalist insan olarak adlandırmaktan pek hoşnut olmayan sanatçılardan. Çoğu sanatçı gibi o da bu akımı dillendirmeden öncüsü olmayı yeğlemiştir. En bilinen eserleri ise duvar üzerine çizdiği desenlerdir.

1968li yıllarda ise Hollandalı bir koleksiyoncunun bahçesine yerleştirdiği bir küp çalışmasını daha sonraki zamanlarda toprağa gömerek bir nevi minimalizm akımına veda etmiş ve bu yıldan sonraki çalışmalarını kavramsal sanat olarak adlandırmıştır. 

6. Ellsworth Kelly

Ellswort Kelly minimalizm örnekleri ile kendi pop art bakış açısını birleştirerek minimalizme farklı bir boyut katmıştır.

Eserlerinde genellikle bir veya iki renk kullanmayı tercih etmiş ve eserlerinin bir hikaye içermekten ziyade sanatseverlerin izleme dürtüsünü öne çıkarmasını hedeflemiştir. Özellikle de resim ile ona bakan insan arasında bir boşluk bırakmak Ellsworth Kelly için önemlidir.

Çalışmalarında basit şekiller ve parlak renkler kullanarak biraz da soyut bir anlam kattığı minimalizm bakış açısıyla tek bir kalıba sokabileceğimiz sanatçılardan değil. O kendi sanatını bir “izleme eylemi” olarak adlandırıyor.

7. Dan Flavin

minimalist yasam

Minimalizm akımının ışığı, alanı ve yansımaları kullanan en özgün sanatçılarından biri Dan Flavin’dir. Genellikle floresan ampüller ile ürettiği çalışmaları sayesinde minimalizm örnekleri arasında adından oldukça söz ettirmiştir.

Aslında ilk eserlerinde soyut dışavurumcu akımdan etkilense de ilerleyen yıllarda ışık ve açının doğru kullanımı ile minimalizm sanatında alışılagelmişin dışında çalışmalar ortaya koymuştur.

Dan Flavin, minimalizm sınırlı araçları ve çeşitliliği ile boğuşan sanatçılardan sonra floresanların sınırsız formda kullanılabileceğini keşfetmiş ve minimalizm akımına 20. yüzyılda önemli bir boyut katmıştır.

Modada Minimalizm Akımı

Aşırı tüketimin vurgulandığı bu dönemde dolaplarınızı arındırmayı hiç düşündünüz mü?

1980’li yıllarda Issey Miyake, Yohji Yamamoto ve Rei Kawakubo gibi Japon tasarımcılar modada minimalizm akımının önemli öncülerinden olmuştur. Hem toplumsal cinsiyet rollerini ortadan kaldırmada önemli bir etken hem de geleneksel olandan uzaklaşmayı baz alır. Minimalist giyim, monoton olmak değildir.

Ne giyeceğinizi düşünerek geçirdiğiniz zaman, onlarca kıyafet provası ve alternatifler çoğaldıkça zorlaşan karar verme süreci…Tüm bunlardan kurtulmak için minimalizm akımı ve moda konusunu sizler için açıklayacağım.

kapsül gardrop nedir

Öncelikle tonlarca kıyafetinizden arınana kadar KonMari tekniği ile kendinize bir dolap düzeni oluşturabilirsiniz. KonMari Tekniği; Marie Kondo’nun geliştirdiği bir ev düzenleme sanatıdır. Özünde, daha sade bir düzen oluşturmaya yardımcı olur.

 • Minimalist bir gardrop için gereksiz kıyafetlerinizden kurtulmanın en etkili yolu; onları birilerine bağışlayarak veya satarak sürdürebilirlik sağlamaktır. En nihayetinde, giyindiklerinizin başkalarının hayatına da eşlik edeceğini bilmek, kıyafetlerinizi çöpe atmaktan daha iyi hissettirecektir.
 • Sihirli sayıda kıyafet sahibi olmanıza veya kendinizi bir sayı ile sınırlandırmanıza gerek yoktur. Önemli olan kendinize işlevsel ve kullanışlı bir stil belirleyerek, daha çok varyasyon elde edebileceğiniz eşyalara sahip olmaktır.
 • Monokrom renkler kullanılarak, hareket yalnızca aksesuarlara verilir.
 • Minimalizm, mevcut modern toplumda sürdürülebilirliği ve çevreye zararsız maddelerden üretilmiş parçaları tercih etmeyi vurgular.
 • Kendinize kapsül gardrop oluşturarak minimalizm sayesinde zamandan tasarruf ederek dağınıklıktan kurtulun!

Minimalist Yaşam İçin Kapsül Gardrop Nasıl Oluşturulur?

Susie Faux tarafından ortaya atılan kapsül gardrop terimi, minimalist moda anlayışında önemli bir yapı taşıdır. Londra’da kendine ait bir kıyafet dükkanı olan Faux’a göre, dolabınızda modası geçmeyecek 7 adet parça bulundurmanızı temel alır.

Daha sonraki yıllarda ise Donna Karan’ın zamandan tasarruf etmek isteyen iş kadınları için hazırladığı “7 Easy Pieces” koleksiyonu ile kapsül gardrop felsefesi daha geniş kitlelere ulaştı ve benimsendi.

Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Albert Einstein, Barack Obama bu akımın dünyada en bilinen öncülerinden. Türkiyede ise Cem Yılmaz ve Acun Ilıcalı’yı minimalizmin etkisindeki kapsül gardrop fikrine örnek gösterebiliriz. Kapsül gardropta bulunması gereken parçalar genel olarak kullanılabilirliği baz alır.

Kapsül gardropta bulundurabileceğiniz temel parçalar;

 • Doğal tonlarda bir trençkot
 • Rahat bir jean
 • Hem klasik hem spor kombinleyebileceğiniz bir siyah pantolon
 • Siyah bot
 • Basic tshirtler
 • Siyah kaban
 • Sade deri ceket
 • Beyaz spor ayakkabı
 • Çok hareketli olmayan bir aksesuar
 • Nude tonlarında bir çanta
 • En çok kullandığınız renkte bir blazer ceket

Gördüğünüz üzere bir gardrobun olmazsa olmazlarını listelemek bu kadar basit. En son ne zaman giyindiğinizi bile hatırlamadığınız kıyafetleri satmayı veya bağışlamayı hiç düşündünüz mü?

Dolaplarınızda yalnızca sık kullandığınız parçaların kalmasını sağlayarak (tabi ki düğün, davet gibi etkinlikler için ayırdığınız parçalar hariç) minimalist yaşam stilinin getireceği huzura erişebilirsiniz.

Bunu denemek çok zor değil. Kendinize bir fırsat verin!

Minimalist Ev Dekorasyonu Nedir?

minimalist hayat

Yazının sonlarına geldiğimize göre tekrar tekrar minimalizmi tanımlamaya gerek yok. Özetle, minimalizm sadelik ve gerçeklikten gelir. Sanattan sonra minimalizmin dokunduğu en önemli kategori; minimalist ev dekorasyonudur. Peki minimalizmi nasıl evimize taşıyacağız?

Minimalist Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 • Minimalizm etkisinde bir ev için öncelikle evinizdeki fazla eşyalardan kurtulmalısınız.
 • Minimalist bir ev için duvarlarınızı beyaza boyayarak daha ferah bir alan ve doğal ışık etkisi yaratabilirsiniz.
 • Koyu renkli ve dikkat dağıtan perdelerinizden kurtularak ahşap görünümlü pencereler veya eviniz perdesiz yaşamaya uygun değilse doğal ışık etkisi yaratacak modern görünümlü tek renk perdeler tercih edebilirsiniz.
 • Minimalist yaşamak, büyük eşyalarınızda sadeliğe gitmenizi gerektirir. Ayrıntılarda dekoratif ürünler ve nesneler kullanarak evinize can verebilirsiniz.
 • Dekor veya süs için kullanacağınız nesneleri çok çok farklı farklı kullanmak yerine tekbir tane seçebilirsiniz. Örneğin; duvar tabloları.
 • Organik formlar kullanarak duygusu olan bir ev inşa edebilirsiniz. Beyaz duvarlarınızın önüne eklediğiniz ağaç oyması bir yaşam ünitesi çok güzel olmaz mıydı?
 • Beyaz floresanlar kullanmak yerine doğal ışık tonları veya sarkıt lambaları tercih ederek evinizin istediğiniz alanlarını vurgulayabilirsiniz.
 • Monokrom renkler minimalizm fikrinin en önemli unsurlarındandır. Evindeki her oda için veya evinizin genel teması için monokrom renkleri tercih ederek duvarlarınızda veya mobilyalarınızda bir ahenk elde edebilirsiniz.

Minimalist Olmak Neden Önemli?

Minimalist olmak çevremizdeki aşırılıktan kaçmanın anlamlı bir yoludur. O kadar gürültü, o kadar insan, o kadar eşya ve kıyafete gerçekten ihtiyacımız var mı?

Tüm bu uğultulardan ve beynimizi dolduran sorulardan arındığımızda gerçekten önem verdiğimiz şeylere daha çok odaklanıyor ve daha başarılı oluyoruz.

Sonuç olarak;

Minimalizm; 1960 yıllarında ortaya atılan ama yüzyıllardır hayatımızın her alanında belli aralıklarla ona sırtımızı yasladığımız bir yaşam stili. Nesnelere bağlı yaşamak hayatımızdaki anlamları ve kendimizi keşfetmemizi engelleyen en önemli faktör. Nihayetinde bizleri mutlu eden aldığımız eşyalar değil, hayatta deneyimleme fırsatı bulduğumuz anlardır.

Platon’un da dediği gibi “Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.”

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general