Masaj Salonu Açmak – Masaj Salonu Nasıl Açılır? Karlı Mı?

masaj salonu açmak, masaj salonu nasıl açılır

Günümüzde ilgi gören ve önümüzdeki yıllarda da ilgi görecek gibi olan masaj salonu açmak, karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Yoğun geçen iş hayatı, hem fiziken hem de zihnen yorgunluğa sebep olmaktadır. İnsanlar, yorgunluklarını atmak ve rahatlamak için masaj salonlarına gitmektedirler.

Rahatlatıcı masaj hareketleri, rahatlatıcı müzik ve sakinleştirici yağlar sayesinde gergin kaslar yumuşar ve insanın üzerindeki stresi atmasına yardımcı olur.

Çalışan kişi sayısının artması ve dolayısıyla masaj salonu talebinin artmasıyla beraber de masaj salonu açarak hizmet vermek isteyen girişimciler olmaktadır.

Masaj yapmak için illa ki bir salon açmaya gerek yok. İsteyenler mobil olarak evlere ya da işyerlerine giderek de bu işi yapabilmektedir. Yani hangisini yapacağınız size kalmış. Ben yazımda masaj salonu nasıl açılır detaylı olarak anlatacağım.

Bir masaj salonu açmadan önce bu işin çok karmaşık olmasa da basit de olmadığını göz önünde bulundurun. Sıfırdan bir iş kurarken diğer işletme sahiplerinin yaşadıkları sorunları yaşayabileceğinizi de unutmayın ve hazırlıklı olun.

Doğru hazırlık, olumlu bir bakış açısı ve modern teknolojiden biraz yardım alarak, başarılı ve tatmin edici bir masaj salonu işi kuramamanız, kendi patronunuz olmamanız ve sevdiğiniz şeyi yaparken eğlenmememiz için bir neden yoktur. Öyleyse gelin rehberime bakalım.

Masaj Salonu Nasıl Açılır?

masaj salonu açmak, masaj salonu nasıl açılır

Masaj salonu açmadan önce bu işi yapmak için gerekli adımları atmanız gerekir. Bu adımlardan en önemlileri ise, sertifika almak ve müşterilere hangi hizmetleri sunacağınızı belirlemektir.

1. Adım: Sertifika Alın

İşe başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, masaj terapisi eğitimini tamamlamak ve kendinizi belgelendirmektir. Çoğu ülkede olduğu gibi ülkemizdede bazı kurumlar masaj terapisini düzenler, bu da terapistlerin çalışmaya başlamadan önce sertifikalandırılması ve lisanslanması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, sertifika alabilmek belirli bir çalışma saatini tamamlamanız gerekebilir.

Sertifikasyonun gerekmediği bir ülkede ya da bölgede yaşıyor olsanız bile, sertifikanın tamamlanması yine de iyi bir fikirdir. Bu, sizi ve işinizi korumaya yardımcı olabilir ve profesyonelliğe sahip olmanızı sağlayabilir.

2. Adım: Hangi Hizmetleri Sunacağınızı Belirleyin

Masaj işine balamadan önce tamamlamanız gereken ikinci adım ise, hangi hizmetleri sunmak istediğinizi belirlemektir. 80’den fazla farklı masaj terapisi türü vardır ve belirli bir türde uzmanlaşmak mı yoksa müşterilerinize çeşitli hizmetler sunmak mı istediğinize karar vermelisiniz.

Masajın yanı sıra, masajla ilgili ek ürünler de sunmayı düşünebilirsiniz. Bu, müşterilerinize daha fazla değer sağlamanıza yardımcı olurken, gelirinizi artırmanıza da yardımcı olur.

Masaj Salonu Açmak İçin İş Planı Oluşturma

Sertifika aldıktan ve hangi hizmetleri sunmak istediğinize karar verdikten sonra, ayrıntılı bir masaj terapisi iş planı hazırlamanın zamanı geldi. Bu, kendiniz ve işletmeniz için ne istediğinize dair düşüncelerinizi ve fikirlerinizi toplamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca ve uzun vadeli ve kısa vadeli hedeflerinizi takip etmenizi sağlayacaktır.

1. Masaj Salonu İçin İsim Seçme

Kendi masaj işinize nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız, söyleyeyim ilk adımınız bir isim seçmek olacak. Potansiyel masaj terapisi işletme isimlerinin kısa bir listesini yapın ve sonra en iyisini seçin. İşletmenizin adı markanız olacak, masaj kartlarınıza isminiz yazılacak, web sitenizde ve sosyal medya hesaplarınızda açıkça belirtilecektir.

Benzersiz, ancak hatırlanması ve okunması kolay bir ad bulmaya çalışın. İlham almanız gerekiyorsa (veya istediğiniz adın önceden alınıp alınmadığını bilmek istiyorsanız), fikirler için hızlı bir Google araması yapmayı deneyin.

Masaj salonu ismi seçerken bilmeniz gereken ipuçları:

 • İsminiz ilgi çekici ise isme adınızı ekleyebilirsiniz. (Hakan’ın Masaj Salonu Gibi)
 • Masaj terapisiyle ilgili bir tema ya da kelime kullanın.
 • Sunacağınız masaj türleri ile ilgili bir tema ya da kelime kullanın.

Seçtiğiniz ad, web sitenizin alan adı olarak da kullanılabilir, bu nedenle yazılması zor ve uzun olan bir şey seçmemeye çalışın. İşletme adınıza karar vermeden önce, istediğiniz alan adının kullanılabilir olduğundan emin olun çünkü onu da almanızı öneririm.

2. Nereden Çalışacağınıza Karar Verin

masaj salonu açmak

Araştırmalara göre masaj terapistlerinin neredeyse yarısı bir masaj salonundan hizmet verirken diğer yarısı kendi evlerinde çalışıyor. Siz de bu seçeneklerden hangisini seçeceğinize karar vermelisiniz.

Bir salonda çalışmak, daha fazla ​​maliyetle bir işe başlayacağınız anlamına gelir. Ancak, kendi salonuna sahip olmak aynı anda daha fazla müşteriye hizmet vermenize ve muhtemelen daha büyük bir kar elde etmenize imkan sağlayacaktır.

Diğer yandan evden çalışmak, kira veya bina bakımı için ödeme yapmanız gerekmediği için karınızın çoğunu korumanızı sağlar. Ancak, evinizde müşterilerinize hizmet vermek ve bir ev ofisi kurmak için gerekli alanınızın bulunduğundan emin olmanız gerekir.

Mobil Masaj İşi

Bir salonda çalışmanın ve evde çalışmanın yanısıra mobil olarak da masaj hizmeti verebilirsiniz. Mobil masajda hizmetlerinizi kendi yerinizde vermek yerine, müşterilerinizin ayağına gidiyorsunuz.

Mobil masaj hizmeti verenlerin sayısı oldukça fazla. Oransal olarak da önemli bir yerleri var. Mobil masaj işinde yer tutmanıza gerek olmadığı için masraflarınız azalıyor fakat müşterilerinize gideceğiniz için yol masrafınız olacak ve ekipmanlarınızı taşımak için bir araca ihtiyacınız olacak.

3. Müşterilerinizi ve Hedef Pazarınızı Araştırın

Masaj salonu nasıl açılır düşünürken öncelikle hedef kitlenizi belirlemenizi tavsiye ederim. Müşterilerinizin kimler olacağını bilmelisiniz.

Kendinize sorun: Hedef pazarım kimler? İdeal müşterim nasıl?

Derinlemesine bir pazar araştırması, analizi yapmak ve ideal bir müşteri profili oluşturmak için çalışmak isteyeceksiniz. Müşterilerinizin neyi sevdiğini veya sevmediğini, ortalama yaş aralığını, cinsiyetini ve diğer yararlı demografik özelliklerini öğrenin. Bu, masaj terapisi işinizi pazarlamaya hazır olduğunuzda çok yardımcı olacaktır.

4. Masaj Salonunuzu veya Hizmetinizi Pazarlama

Masaj salonu açmak kolaydır fakat iş sadece açmayla bitmiyor. Bunun en önemli kısımlarından biri pazarlamadır.

Artık işinizin temellerini hazırladığınıza göre, sıra geldi en eğlenceli bölüme. Bu bölümde insanlara kendinizi anlatacaksınız.

Dünyanın en iyi masaj işine sahip olabilirsiniz, ancak kimsenin var olduğunuzu bilmiyorsa, bunun bir önemi olmayacak. İşte bu yüzden işinizi pazarlamak ve müşteri tabanınızı oluşturmak için para, zaman ve çaba harcamanız gerekecek.

İşte masaj terapisi işinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz bazı pazarlama stratejileri:

a) Websitesi Kurun

Günümüz pazarında, işletmelerin bir web sitesine ve güçlü bir çevrimiçi varlığa sahip olması esastır. Birçok masaj terapisti, web sitelerini müşterilerle iletişim kurmak, rezervasyon ve randevuları yönetmek, insanları ürün ve hizmetleri hakkında bilgilendirmek için kullanırlar.

Pazarlama uzmanlarına göre, insanlar bir ürünü almadan önce işletmelerin websitelerini ziyaret ederek ürünü alıp almamaya karar veriyor. Bu nedenle websitesi kurmanız oldukça önemli.

Üstelik websitesi kurmak artık çok kolay! Birçok hazır temayı seçerek otamatik olarak sitenizi kurabiliyorsunuz. Bunun için internette araştırmalar yapabilirsiniz. Araştırmalarınızda masaj salonları için hazır temaların olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu temalarda rezervasyon ve randevu almak için gerekli özelliklerinde olduğunu göreceksiniz.

b) Sosyal Medya Hesapları Açın

Bir web sitesinden sonra, ihtiyacınız olan en önemli ikinci şey ise bir sosyal medya varlığıdır. İnternet kullanıcılarının üçte birinden fazlası, bir marka veya ürün hakkında daha fazla bilgi ararken sosyal ağlara gidiyorlar. Sosyal medyada aktif olan ve sosyal medya taktikleri uygulayan pazarlamacıların satışlarının %50’den fazla arttığı, istatiklerde yer almaktadır.

Birden çok sosyal medya kanalında, özellikle de potansiyel müşterilerinizin daha çok olduğu platformlarda etkin olmanız iyi bir fikirdir. Etkileşimi yüksek olan, eğlendiren ve teşvik eden harika içerikler oluşturun ve onlarla paylaşın ve kişilerin yayınlarınızı beğenip paylaşmasını sağlayın.

Twitter: Websitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı çapraz olarak tanıtmak için kullanılan en iyi sosyal medya mecralarından biridir. Burada ürünlerinizi ve hizmetlerinizi çok rahat şekilde tanıtabilirsiniz.

Facebook: Reklam yayınlamak, yeni ve mevcut müşterilerle etkileşim kurmak için harika bir platform. Ayrıca, influencer pazarlama kampanyaları yoluyla daha geniş bir kitleye ulaşabilir ve sosyal ağınızı oluşturabilirsiniz.

Instagram: Instagram, marka pazarlaması ve ürün tanıtımı için en önemli platformlardan biridir. İnsanların sizi bulabilmesi için hashtagleri tam olarak kullanmalısınız.

Pinterest: E-ticaret dönüşümleri için çok etkili bir ağdır. Etkin Pinterest çoğu, tanıtılan pinler aracılığıyla reklamı yapılan ürünleri ve hizmetleri satın alma eğilimindedir.

Etkili sosyal medya pazarlamasının anahtarı, çapraz tanıtımdır. Web sitenizi ve içeriğinizi tüm sosyal medya kanallarınız arasında bağlayıp paylaşım yapmalısınız. Bu, hangi sosyal medya platformunda olurlarsa olsun, müşterilerin sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinmesini ve öğrenmesini kolaylaştıracaktır.

c) Çeşitli Sağlık Fonlarına Kaydolun

Müşterilerinizin birçoğu, bir indirim alabilmek için masaj terapilerini sağlık fonlarıyla talep etmek isteyecektir. Onlara bunu yapma seçeneği sunarak işletmenizi daha çekici hale getirecek ve hizmetleriniz için geri gelmelerini sağlayabileceksiniz.

Bunu mümkün kılmak için, yerel sağlık fonlarınızla ve müşterilerine indirim sunan diğer kuruluşlarla iletişime geçmeniz ve bir başvuru formu doldurmanız gerekir. Ardından, bu programlarla beraber daha çok müşteri kazanabilirsiniz.

d) Kampanyalar ve İndirimler Sunun

Pazarlama kampanyalarınıza promosyonlar ve indirimlerle çeşitli teşvikler eklemek, erişiminizi artırmak ve mevcut müşterilerinizi korumak için basit ve doğru bir yol olabilir. Teklifler ve özel fırsatlar sayesinde, insanları hizmetlerinizi kullanmaya, bağlılık ve güven oluşturmaya teşvik edebilirsiniz.

Deneyebileceğiniz bazı fikirler:

 • Ücretsiz masaj seansları: Birçok masaj terapisti, ilk kez gelen ziyaretçiler için ücretsiz 30 dakikalık masajlar veya diğer ikramları sunar.
 • Ayrıca, üyeler için puan veya kredi sistemi gibi bir şey kurmayı da düşünebilirsiniz, böylece insanlar ücretsiz masaj veya indirim talep edebilir.
 • Yönlendirme programı: İşletmenizi arkadaşlarına veya aile üyelerine yönlendirdiklerinde müşterileri ödüllendiren bir yönlendirme programı oluşturun.
 • Vereceğiniz ödülleri, indirimler, kuponlar veya ek ürünler/hizmetler şeklinde verebilirsiniz.

Sonuç olarak masaj salonu açmak istediğinizde, başarıya ulaşmak için iyi planmala, uygun hazırlık ve etkili pazarlama yapmalısınız. Eğer bunları yaparsanız, emin olun oldukça başarılı olacaksınız.

Masaj Salonu Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler Neler?

Masaj salonu nasıl açılır genel hatlarıyla anlattım. O zaman detaylara inerek merak edilen soruları cevaplarını da vermek istiyorum.

1. Masaj Salonu Açmanın Maliyeti Nedir?

Her işletmede olduğu gibi masaj salonu işletmelerinde de maliyeti net şekilde veremiyoruz. Çünkü açacağınız işletmenin büyüklüğü ve buna bağlı olarak kira ve dekorasyon masrafları değişecektir. Bunun dışında masaj malzemeleri için stok da yapılması gerekecek ve ne kadar stok yapılacağı, salonunuzun büyüklüğüyle orantılıdır.

Masaj salonu açmanın çok masraflı bir iş olmadığını söylemeliyim. Çünkü içeriye çok masraf harcamanız gerekmiyor. Yani masaj yatağı ve oda içerisindeki dekorasyonlar yeterlidir.

Tabi ki masaj malzemeleri için de stok yapmanız gerekecek. Stoğunuz 6-7 bin TL’lik olsa yeterlidir. Bittikçe takviye yapabilirsiniz.

Tek odalı bir salon açacaksanız, maliyetiniz 10-15 bin TL arasında olacaktır. Fakat daha büyük yani mesela 10 odalı bir işletme açacaksanız maliyetiniz 90-100 bin TL gibi olabilir. Burada verdiğim maliyetler başlangıç için yapacağınız masraflardır.

İşyerinizi açtıktan sonra eğer kiralıksa kira vermeniz gerekecek. Bunun dışında elektrik, su ve ısıtma gibi giderleriniz olacak. En önemlisi sizden başka kişiler de çalışacaksa, onlara sigortayla beraber maaş vermeniz gerekecek. Vereceğiniz maaşlar, personellerin becerilerine göre değişebilir.

İşletmenizi yeni açtığınızda tanıtım için de masraf etmeniz gerekiyor. Ayrıca tanınsanız bile akıllardaki yerinizi tazelemeniz için ara ara reklam verebilirsiniz.

2. Masaj Salonu Açmak Kazandırır Mı?

Dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi ülkemizde de masaj hizmetleri talep edilir hale gelmiştir. Talep artınca da masaj salonları otamatikman artmıştır. Orta kapasitede dolu olan masaj salonları bile aylık iyi kazançlar elde etmektedir.

Yapılan tanıtım çalışmalarının sonucunda kendinize çekeceğiniz müşterilerden işletmenizin büyüklüğüne göre aylık 10-20 bin arasında kar elde etmeniz mümkündür. Tabi ki daha da çok kar elde edebilirsiniz.

Tanıtım çalışmaları demişken size yukarıda anlattığım tanıtım çalışmalarına yoğunlaşın. Son dönemlerinde araba camlarına yapıştırılan kartvizitler gibi çalışmalara kesinlikle girmenizi istemem. Yoksa imajınızı zedelemiş olursunuz.

3. Masaj Salonu Açma Şartları Nelerdir?

Masaj salonu açmak için bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Burada salonunuzun dizaynından resmi işlemlere kadar birçok şart bulunuyor.

 1. Masaj salonunun zemini, kolay temizlenebilir, pürüzsüz ve düz olmalıdır. Salon içerisinde yer alan birimler, aralarına bölmeler koyularak ayrılmalıdır ve her birimde yeterli havalandırma ve aydınlatma olmalıdır.
 2. Salon için ısıtma ve soğutma kalorifer veya klima ile yapılmalıdır.
 3. Salonun girişinden itibaren duvarlar boyanmalı veya duvar kağıtlarıyla kaplanmalıdır.
 4. Salona gelecek müşterileri karşılamak ve masaja kadar beklemelerini sağlamak amacıyla en az 15 metrekare bir bekleme salonu olmalıdır. Bu salonda sekreterya da olabilir. Masaj yapılacak odalar en az 6 metrekare olmalıdır. Masaj öncesi kıyafet değişimi için kullanılabilecek soyunma odası ve masaj sonrası dinlenilebilecek dinlenme odası olmalıdır. Personellerin kullanması için bir oda olmalıdır. Salon içinde sterilizazyon için de bir yer bulunmalıdır.
 5. Salonda uygulanacak masaj tekniklerine uygun şekilde malzemelerin bulunması gerekiyor. Destek minderleri, masaj yatağı, terlik, tabure, pudra, masaj kremi ve masaj yağı ürünler mutlaka bulunmalıdır.
 6. Masaj salonunun almış olduğu çalışma izinleri, esnaf odasından alınan belgeler ve çalışan personellerin uzmanlıklarını gösteren belgeler salonda görünebilen bir yere asılmalıdır.
 7. Masaj odalarında sıcak su tesisatı, duş ve tuvalet bulunmalıdır. Ayrıca saç kurutma makinesinin de bulunması gerekmekte.
 8. Salonda kadın ve erkeklere ayrı ayrı tuvalet yapılmalıdır.
 9. İçeride görevli olan personeller beyaz önlük veya üniforma giymelidir.
 10. Salonda bir tane sorumlu müdür bulunmalıdır. Müdür olacak kişi, kurum veya kurslardan Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına uygun olarak, 520 saatlik eğitimi tamamlayarak diploma almış olmalıdır. Ayrıca 3308 sayılı kanun uyarınca masaj alanında ustalık belgesine ya da lisans veya önlisans bölümlerinin ilgili bölümlerinden diplomaya sahip olması gerekmektedir. Müdürler sadece bir salonda görevli olabilirler ve o salonda müdürlük haricinde masaj hizmeti dde verebilirler.
 11. Sorumlu müdürler, salonda uygulanan işlemlerin sonuçlarından doğrudan doğruya sorumludur.
 12. Salonlarda kesinlikle tedavi amaçlı teknikler uygulanamaz. Salonda çalışan personeller de aynı müdürler gibi, kurum veya kurslardan Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına uygun olarak, 520 saatlik eğitimi tamamlayarak diploma almış olmalıdır. Ayrıca 3308 sayılı kanun uyarınca masaj alanında ustalık belgesine ya da lisans veya önlisans bölümlerinin ilgili bölümlerinden diplomaya sahip olması gerekmektedir.
 13. Masaj salonlarında bazı faaliyetler yasaklanmıştır:
 • Masaj salonunda kullanılan makine malzemelerin bilinen etkilerinin dışında etkiler vaad etmek ve bunları reklamlamak yasaktır.
 • Denetleyici kurumlar tarafından izin verilen ürünler dışında ürünler satılamaz ve kullanılamaz.
 • Doktor yetkisi dahilinde yapılabilen tıbbi işlemler yapılamaz. Salonda çalışanlar tıp fakültesi mezunu olsa bile bu işlemler kesinlikle yasaktır.
 • Enjeksiyonla deri ve deri altına müdahaleler yapılamaz.
 • İşyerinde 18 yaşının altında personel çalıştırılamadığı gibi 18 yaşının altındakilere masaj ve diğer hizmetler verilemez.

4. Masaj Salonu Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Tapu belgesi fotokopisi
 • Kiralık ise kira sözleşmesi
 • Yapı kullanma izni kağıdı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili Esnaf Odası ya da Ticaret odasına kayıt belgesi
 • Ustalık belgesi
 • Sigorta veya Bağ-kur’a kayıt belgesi
 • Emekli ise emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • İşyeri su aboneliği belgesi
 • Aynı işyerinde daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa o iade edilecek
 • İtfaiye raporu
 • Emniyete kimlik bildirimi yapıldığna dair belge
 • Sabıka kaydı
 • Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi ve imza sirküleri

Yukarıda vermiş olduğum belgeler, genel olarak istenen belgelerdir. Fakat bağlı bulunan belediyeye göre bu belgeler değişkenlik gösterebilir.

Yazımda masaj salonu nasıl açılır detaylı şekilde anlattım. Aklınızdaki soru işaretlerinin gittiğini düşünüyorum. Konuyla benzer olarak spor salonu açmak için spor salonu nasıl açılır adlı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca en çok para kazandıran işler adlı yazımı da mutlaka okumalısınız. Soru ve görüşlerinizi, aşağıya yorum atarak bana iletebilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
 1. masaj yaparak para kazanmak isitoyrum 0534 657 38 99

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general