Marjinal Fayda Nedir? – Marjinal Fayda Hesaplama

marjinal fayda nedir, marjinal fayda hesaplama

Marjinal fayda nedir? Marjinal fayda hesaplama nasıl yapılır? İktisat ile ilgili bir bölüm okuduysanız ya da iktisatla ilgiliyseniz, marjinal fayda ifadesini duymanız çok muhtemel. Peki duydunuz ama ne olduğunu bilmiyorsanız size bu yazımda detaylıca anlatacağım.

Öyleyse gelin marjinal fayda nedir bakalım.

Marjinal Fayda Nedir?

Öncelikle marjinal ne demek ona bakalım. Marjinal, son birim anlamında kullanılmaktadır. İktisat terimleri içerisinde de bir malın tüketilen son birimini ifade etmek için kullanılır.

Fayda nedir? Fayda, tüketicilerin tükettikleri mallardan elde ettikleri memnuniyeti ifade eder. Yani malın onlara olan yararı onlar için faydadır.

Tüm bu tanımlar ışığında marjinal fayda nedir diye baktığımızda, tüketicilerin tükettiklerin malın son biriminden aldıkları faydayı ifade eder. Bir başka deyişle tüketilen ürünlerin her ek birimi için faydanın değişim oranı olarak da tanımlanabilir.

Marjinal fayda da şöyle bir kural vardır. Ürünlerin tüketim birimi arttıkça tüketicinin aldığı fayda ve memnuniyet düşer.

Yukarıda verdiğim kurala azalan marjinal fayda denir. Azalan marjinal faydaya verilebilecek en güzel örnek, su ile verilebilir.

Bir kişinin susuz kaldığını düşünün. O kişinin içtiği ilk bardaktan aldığı fayda ile 4. bardaktan aldığı fayda aynı değildir. 4. bardağı içtiğinde aldığı fayda birinci bardaktan çok daha düşüktür. İşte burada azalan marjinal fayda söz konusudur.

Bunu grafik üzerinde gösterdiğimizde negatif eğimli bir doğruya şahit oluruz. Ayrıca bu durumun bir kuralla da açıklandığını söylemeliyim. Buna 1. Gossen Kanunu deniyor.

Marjinal fayda ile toplam fayda arasında önemli bir ilişki vardır. Toplam faydanın maksimum olduğu noktada marjinal fayda sıfırdır. Maksimum noktadan sonra mal tüketilmeye devam ederse marjinal fayda eksiye yani zarara dönüşecektir. Dolayısıyla toplam fayda da düşecektir.

Daha iyi anlaşılması için bir tablo ile marjinal fayda örneği vermek istiyorum. Tablodan daha iyi bilgi edinebileceksiniz.

Tüketim Miktarı (birim)Marjinal FaydaToplam Fayda
000
1 Birim3030
2 Birim2050
3 Birim1060
4 Birim060
5 Birim-555

Yukarıdaki tabloyu incelediğinizde, marjinal faydanın her birimde marjinal faydanın azaldığını görebileceksiniz. Toplam fayda ise azalarak artmakta. Ta ki marjinal faydanın 0 olduğu kısma kadar. Marjinal fayda 0 olduktan sonra toplam fayda azalmaya başladı.

Marjinal Fayda Hesaplama

Marjinal fayda nedir öğrendik. Peki Marjinal fayda nasıl bulunur? İşte bu sorunun cevabı aşağıda. 

Marjinal fayda formülü = Toplam faydadaki değişim / tüketilen miktardaki değişim 

Matematiksel olarak; MU = ΔTU / ΔQ  olarak ifade edilir. Formülde “MU” diye verilen kısım, Marginal utility yani marjinal faydadır. “TU” ise total utility yani toplam faydadır. Verdiğim formüle göre marjinal fayda örneğini yukarıdaki tabloyadaki verilerle beraber yapalım.

2 birimde ne kadar marjinal fayda var? 

MU = (50-30) / (2-1) = 20 yani 2. birimde tüketici 20 fayda almıştır. 

Marjinal fayda hesaplama işlemi için türev de kullanılmakta. Toplam fayda fonksiyonunun türevi alınarak da hesaplama yapılabilmekte. Fakat onu burada vermeye gerek duymuyorum. Size verdiğim formül işinizi görecektir. 

Burada bahsetmem gereken konulardan biri de 2. Gossen Kanunu’dur. Bu kanunun en basit açıklaması, eş marjinal fayda prensibidir. Kanunda tüketici dengesinden bahsedilmektedir.

Yani tüketici birden fazla mal tükettiği için dengenin olması gerekiyor. Kanuna göre, tüketici dengesi her mal için harcanılan son paranın marjinal faydalarının eşit olduğu noktadadır. 2. Gossen Kanunu’nun söylediklerine göre varsayımlar mevcuttur.

Tüketicinin geliri aynıdır, tüketici gelirinin tamamını harcar ve malların marjinal faydasını bilir. Ayrıca Malların fiyatları da aynıdır. Buna göre mallarda azalan marjinal fayda mevcuttur.

Konu ile ilgili tamamlayıcı bilgiler almak için ikame mal ne demek yazıma da göz atabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general