Makale Yazarak Para Kazanmak | Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

makale yazarak para kazanma siteleri, makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak para kazanmak mümkün mü? Evet mümkün. Hatta internet üzerinde iş yapanların birçoğu makale yazarak para kazanma yöntemleri ile para kazanıyorlar. Ben de bir nevi makale yazarak para kazanıyorum. Yani bu blog üzerinden sizlere bilgiler veriyorum ve reklamlar alıyorum.

Makale yazmak, internetten para kazanma yolları arasında önemli bir yere sahiptir. Zaten daha önce internetten para kazanma yolları yazımda da bahsetmiştim. Fakat birçok insan, makale yazmak denilince zor bir iş olarak algılıyor.

Elbette makale yazmak kolay bir iş değil fakat zamanla öğrenilebilecek ve kısa sürede kendinizi geliştirebileceğiniz bir iş. Ben bu yazımda sizlere daha çok internetten makale yazarak para kazanmak için neler yapmalısınız onları göstereceğim.

Onun için öncelikle makale nedir onu öğrenerek başlayalım.

Makale Nedir?

makale yazarak para kazanmak

Makale nedir diye TDK sözlüğüne baktığımda “Bilim, fen konularıyla siyasal, ekonomik ve toplumsal konuları açıklayıcı veya yorumlayıcı niteliği olan gazete veya dergi yazısı” tanımını gördüm.

Tanımda da bahsedildiği gibi belirli bir konu hakkında bir görüşü veya bir düşünceyi anlatmak, savunmak ve kanıtlamak amacıyla yazılan yazılara makale denir. Ayrıca bir konu hakkında ortaya tezler koymak için de makale yazılabilir.

Makaleler gazete ve dergilerin yanında artık internette de yayınlanıyor. Makaleleri genelde köşe yazarları yazdıkları için gazetelerde, dergilerde ya da gazete ya da dergilerin internet sitelerinde makalelere rastlayabilirsiniz.

Burada gazete ve dergilerden bahsettim ama korkmayın makale yazmak için köşe yazarı olmanıza gerek yok. Bizim yapacağımız bir nevi evde makale yazarak para kazanma olacak. Daha çok kendi websiteniz için ya da başka websiteleri için yazılar yazmaktan bahsediyorum.

Makale Nasıl Yazılır?

makale yazarak para kazanma

Makale yazarak para kazanma yöntemlerini anlatmadan önce makale yazarken dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılı şekilde size vermek istiyorum. Yazının içinde de önemli konular hakkında tekrarlamalar yapacağım. Tabi ki burada verdiğim maddeler internetten makale yazarak para kazanma yöntemleri için geçerli.

1. SEO Kurallarına Uygun Yazılar Yazmak

SEO, Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorları, internet aramalarında sıralamayı belirlemek için algoritmalar üretir ve bu algoritmaya göre siteleri tarar. Ardından yazıların sırasını belirler.

Bu algoritmalar zamanla değişse de bazı kurallar değişmiyor. Onun için yazı yazarken yazı içi SEO kurallarını öğrenmelisiniz. Böylece sıralamalarda yükselmeniz çok daha kolay olacaktır.

Özellikle anahtar kelime ve benzer kelimelerinin doğru yerlerde kullanılmasına dikkat etmelisiniz.

2. İmla Kurallarına Dikkat Etmek

Yazılarda doğru anlamı verebilmek için imla kurallarına dikkat etmek gerekir. Noktalama işaretlerini doğru yerlerde kullanmak yazınızı daha okunur hale gelecektir ve kafa karışıklığı yaratmayacaktır.

Gördüğüm yazılarda özellikle virgül yanlış kullanılıyor. Bu yüzden çoğu yazıda anlatım bozukluğu oluyor. Onun için virgülün nasıl kullanılacağını iyice öğrenmelisiniz. Ayrıca noktalı virgülün kullanımına da hakim olmanız avantajınıza olacaktır.

3. Cümle Uzunluğunu Ayarlamak

Okuduğum bazı makalelerde cümlelerin çok uzun olduğunu ve cümleler uzadıkça karmaşıklaştığını gördüm. Bu tür cümleler okuyucuları genel olarak sıkmaktadır. Bu yüzden kısa cümleler kurmak daha avantajlı.

Şunu da düşünmelisiniz; internetten araştırma yapan okuyucular, genel olarak sabırsız hareket ederler ve bilgiyi direk almak isterler. Onun için uzun cümleleri ya da paragrafları görenler hemen yazıdan çıkmak isteyecektir.

Makale yazarken cümleleri kısa ve paragrafları en fazla 3-4 satır olarak yazmaya dikkat edin.

4. Alt Başlıklar Koymak

Makale yazarken mutlaka alt başlıklar koymalısınız. Böylece yazı daha anlaşılır hale gelir ve ziyaretçilerin yazıyı okuma ihtimalleri yükselir.

Alt başlık kullanmak SEO açısından da önemlidir. Özellikle anahtar kelime benzerlerinin alt başlıklarda geçmesi gerekir. Böylece sıralamaların artması kolaylaşır.

5. Özgün İçerik Üretmek

Makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, mutlaka ama mutlaka özgün içerikler üretmelisiniz. Özgün içerikten kastım, hipotezler ortaya koyarak yeni teoriler üretmek değil. Elbette daha önce yazılan konular hakkında yazı yazabilirsiniz.

Fakat yazıyı yazarken kendi cümlelerinizle yazmanız çok önemli. Aksi halde yazınızın kopya olduğunu arama motorları algılar ve yazınız çöp olmuş olur. Arama motorları o yazıları arka sıralara atar.

Bu yüzden konu hakkında araştırma yapıp, farklı kaynaklardan yararlanarak kendi cümlelerinizle yazı yazmalısınız.

6. Sade Dil Kullanmak

Yazacağınız makaleler, internette yayınlanacağı için ve her kesimden insanın okuyabilmesi mümkün olacağı için mümkün olduğu kadar sade yazılmalıdır. Yazılarınızı herkesin anlaması önemli. Bu yüzden bilinmeyen terimlerden kaçınabilirsiniz.

7. Makale Düzeni

Makale, ilkokuldan beri Türkçe derslerinde öğrendiğimiz üzere; giriş, gelişme ve sonuç şeklinde olmalıdır. Böylece anlam bütünlüğü sağlanabilir.

Ayrıca yazı yazarken daha okunaklı olabilmesi için yazı içerisinde maddelemeler yapabilirsiniz. Uzun paragraflar yerine madde madde anlatırsanız, emin olun yazı daha çok beğenilecek.

8. Doğru Bilgiler Vermek

Makale yazarken belirlediğiniz konu hakkında iyi araştırma yapmalı ve doğru bilgiler vermeye çalışmalısınız. Teorik ya da komplo gibi şeylere pek yaklaşmamanızı öneririm.

Yazılarınızı güçlü referanslarla süsleyebilirsiniz. Bir konu hakkında yapılmış araştırmaların ya da deneylerin sonuçlarını yazınıza koyabilirsiniz.

9. Yazı Uzunluğu

Makale yazanların yaptıkları hatalardan biri de yazdıkları yazıların uzunluklarını iyi ayarlayamamalarıdır. SEO açısından yazıların uzunlukları da çok önemlidir.

Kendi blogunuz ve diğer bloglar için yazacağınız yazıları en az 1000 kelime uzunluğunda yapmanızı tavsiye ediyorum. Kısa yazılar hem doyurucu olmuyor hem de arama motorları tarafından sevilmiyor.

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Makale yazarak para kazanmak için iki yöntem bulunmakta. Bunlardan biri kendi blogunuzu kurarak para kazanmak. Diğeri ise makale satarak para kazanmak.

Her iki yöntemde de iyi makaleler yazmanız gerekiyor. Makaleleriniz ne kadar iyi olursa, o kadar çok kazanma fırsatı elde edebilirsiniz.

1. Blog Yazarak Para Kazanmak

makale yazarak para kazanma

Blog yazarak para kazanma, makale yazarak para kazanmanın biraz zaman alan yöntemidir. Neden zaman alan bir yöntemdir? Çünkü blog açıp, o blogun gelişmesini bekleyeceksiniz.

Blog açmak çok kolay bir iş olsa da blog yazmak o kadar da kolay değildir. Hem uğraşmanız gerekir hem de sabırlı olmanız gerekir. Blog yazma işinde doğru adımlar atmanız da önemlidir. Bu yüzden sizlere bazı noktalara dikkat etmenizi söyleyeceğim. Onlara dikkat edin.

Blog yazmak için kendinizi hazırladığınızda ilk yapmanız gereken kendinize bir konu belirlemeniz. Hangi konu üzerine bir blog açacağınızı belirlemeli ve onunla ilgili araştırmalar yapmalısınız. Benim önerim bildiğiniz konularla ilgili bir blog açın. Belirleyeceğiniz konu, yeteneklerinizle, hobilerinizle ya da ilginizi çeken bir konuyla ilgili olabilir.

Konuyu belirledikten sonra, o konuyla ilgili diğer blog sitelerini incelemelisiniz. Hangi başlıklarda yazılar yazmışlar, hangi anahtar kelimeleri kullanmışlar, nerelerden referanslar almışlar öğrenmelisiniz. Genel bir tarama yaptıktan sonra blogunuzun ismine karar vermelisiniz.

Blog ismi seçmek çok önemli. Çünkü artık blogunuzun ismini markalaştıracaksınız. Arama motoru uzmanları yani SEO uzmanları, site isimleri seçilirken sitenin konusuyla ilgili anahtar kelimenin site isminde geçmesini öneriyorlar.

Ayrıca blog konusu belirlenirken ne kadar spresifik bir konu olursa o kadar iyi olacağını söylüyorlar. Yani bir örnekle açıklarsak; arabalara ilginiz varsa, “arabalar” diye bir konu belirlemek yerine “sedan arabalar” diye bir konu belirlemeniz daha iyi.

Bu neden önemli? Çünkü geniş içerikli bloglar daha zor idare ediliyor ve Google gibi arama motorları geniş içerikli siteleri çok zor seviyor. Böylece sıralamalarda yükselmeniz ve ziyaretçi çekmeniz zor oluyor.

Blog konusuna ve ismine karar verdikten sonra sıra geldi blogunuzu kurmaya. Blog kurmak için domain (site adı) ve hosting (site barındırıcısı) almanız gerekecek. Alan adı almak için Godaddy gibi bir siteyi kullanabilirsiniz. Siteye girip, belirlediğiniz ismi arama çubuğuna yazın ve o isim alınmış mı diye bakın.

Karşınıza birçok uzantı çıkacak “com, .net, .org” gibi. Hangi uzantıda alan adınız boşsa onu seçebilirsiniz ve ne kadar süreli alacaksanız ona göre ödemesini yapıp alabilirsiniz. SEO uzmanlarının önerisine göre alan adını en az 2 yıllık alın. Çünkü Google, sıralamalarda buna da dikkat ediyor. Site kısa süreliğine alınırsa Google, “bu site kapanabilir onun iiçin üst sıralara çıkarmaya gerek yok’’ diye düşünebilir.

Alan adından sonra sıra geldi hostinge. Yine Godaddy gibi sitelerden hostinginizi alabilirsiniz ve sitenizi hazır hale getirebilirsiniz.

Sitenizi kurdunuz peki makale yazarak para kazanma işi nasıl olacak? Sitenizi açtıktan sonra konularınızla ilgili yazılar yazmaya başlamalısınız. Hangi konular hakkında yazacağınızı rakip sitelere bakarak önem sırasına göre belirleyebilirsiniz.

Konular hakkında yazacağınız yazıları, en az 1000 kelime olacak şekilde yazmanızı öneriyorum. Hem okurları sıkmayacak hem de net bilgiler verecek şekilde yazmalısınız. Ayrıca konu ile ilgili anahtar kelimeleri de yazının içerisinde geçirmelisiniz.

Yazının 1000 kelimeden uzun olması SEO açısından önemli. Çok kısa yazılar Google’ın gözünde değersiz oluyor. Onun için uzun yazılar yazarak Google ile güzel şekilde tanışabilirsiniz.

Peki bloga makale yazarak nasıl para kazanılır? Yazılar yazıldıktan sonra sitenize ziyaretçiler girmeye başlayacak. Siz de sitenize reklam yerleştireceksiniz. Reklamların gösterimlerinden ve tıklamalarından para kazanmaya başlayacaksınız.

Site reklamları için kullanmanızı önerdiğim sistem Google Adsense. Hem güvenilir hem de diğer şirketlere göre ödemeleri daha iyi. Fakat Adsense her siteyi kabul etmiyor. Onun için illegal konular üzerine blog açmanızı önermiyorum.

Google reklamlarından başka sabit reklamlar alarak da para kazanabilirsiniz. Mesela siteniz sağlık üzerine ve iyi ziyaretçi alıyor. Size gelip, özel hastaneler ya da klinikler reklam verebilir. Böylece hem daha çok para kazanırsınız hem de sabit bir geliriniz olur.

Blog yazarak para kazanmanızın diğer bir yöntemi de tanıtım yazısı satmanız. Tanıtım yazısı satmaktan kastım. Diğer siteler ya da markalar için sitenizde yazı yayınlayabilirsiniz. Yazı başına da ücret alabilirsiniz.

Siteniz eğer güzel bir site olursa ve iyi ziyaretçi alırsa emin olun sitenize tanıtım yazısı vermek isteyen birçok kişi olacak.

Makale yazarak para kazanmak için önemli yöntemlerden biri olan blog yazmayı detaylıca anlattım. Şimdi ise makale satarak para kazanma konusuna gelelim.

2. Makale Satarak Para Kazanmak

makale yazarak para kazanmak

Yazı yazarak para kazanmak istediğinizde yazılarınızı satarak da para kazanabilirsiniz. Fakat ben makale satarak para kazanmak yerine blog yazarak para kazanmanızı öneriyorum. Çünkü makale satma işi her zaman olmayabilir. Yani sürekliliği yok.

Makale yazarak para kazanmak, son zamanlarda yaygın hale geldi. Çünkü birçok websitesi açıldı ve site sahipleri yazı yazmaya yetişemediği için dışarıdan destek almaya ihtiyaçları oldu. Birçok kişi de bunu fırsata çevirip, makale yazmaya başladı.

Makale yazma işini herkes yapabilir. Çok zor bir iş değil. Fakat herkes iyi şekilde yapamayabilir. Çünkü dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var.

Bunlardan en önemlisi anlam bütünlüğünü sağlayabilmek. Çünkü ben devamlı yazılar okuyorum ve görüyorum ki birçok yazıda anlam bütünlüğü sağlanamıyor. Ayrıca anlatım bozuklukları da çok oluyor. Bu tür yazılar, okuyucuları sıktığı için o kişiler bir daha siteye girmeyebiliyor. Bu yüzden site sahipleri, makale hizmeti alırken buna çok dikkat ediyor.

En önemli noktalardan biri de SEO uyumlu makale yazabilmek. SEO yani arama motoru optimizasyonu, makalelere mutlaka uygulanmalı. Çünkü Google gibi arama motorları, bu SEO algoritmasına göre yazıların sıralamalarını belirliyor. Eğer bir yazı SEO uyumlu değilse onun sıralamalarda yükselmesi pek kolay olmuyor.

Onun için yazı yazmaya başlamadan önce SEO kurallarını en azından genel hatlarıyla öğrenmelisiniz. Böylece yazılarınızın daha çok al benisi olur.

Makale yazarken noktalama işaretlerine de çok dikkat edilmeli. Hem anlatım bozukluklarının önlenmesi hem de yazının daha derli toplu olması için noktalama işaretlerine özellikle dikkat edin. Benim en çok karşılaştığım hata, virgül ve noktalı virgülün doğru kullanılamaması.

Makale yazarak ne kadar para kazanırsınız? Makale ücretleri genellikle kelime sayısı üzerinden belirlenmektedir. Genel olarak 100 kelime başına ücret verilir. Araştırmalarımda 100 kelime başına ücretin de 2-3 TL civarlarında olduğunu gördüm. Yani 100 kelimesi 3 TL olsa, 1000 kelimelik bir yazı yazdığınızda 30 TL kazanacaksınız. 1000 kelimelik bir yazı da en az 3-4 saatinizi alır. Özellikle araştırılması gereken bir yazı ise daha çok da alabilir.

Eğer boşta iseniz ve para kazanmaya ihtiyacınız varsa bu işi yapabilirsiniz. Fakat ben bu işi sürekli bir iş olarak görmenizi tavsiye etmiyorum. Çünkü her zaman makale almak isteyen çıkmaz ve gelirinizde zaman geçtikçe bir artış olmaz.

Onun için ben makale satmak yerine blog kurmanızı öneriyorum. Çünkü güzel yazılarla blogunuz çok büyüyebilir ve daha çok kazanmanızı sağlayabilir.

Şunu da söyleyeyim. Makale satma işini profesyonel hale getirenler de mevcut. Yani ekipler oluşutup onlara işler paslayarak komisyon alanlar var. Eğer siz de makale yazmak isterseniz ve işleri büyütmek isterseniz, bu taktiği kullanabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanma Siteleri

Makale yazarak para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini az çok öğrendiniz. Şimdi ise nasıl makale satacağınızı ve nerelerden iş alabileceğinizi göstereceğim.

Makale satın almak isteyen blog sahipleri genel olarak R10, Wmaraci gibi forumlarda takılmaktadır. Oralarda araştırmalar yapan blog sahipleri, ilanları inceleyip referanslara göre makale yazarlarına işler vermektedir.

Siz de öncelikle bu sitelere girip üye olarak makale yazma hizmeti verdiğinizi söyleyebilirsiniz. Genellikle sizden referans amacıyla yazılar isteyeceklerdir. Eğer yazılarınızı beğenirlerse size iş verebilirler.

Bu sitelerin dışında Sadeceon, Bionluk gibi sitelerde de üyelik açarak iş arayabilirsiniz. Yalnız bilmelisiniz ki o sitelerde yaptığınız işlerden komisyon alınmakta.

Ayrıca Kariyer.net gibi sitelerde tam zamanlı olarak makale yazarı aranabiliyor. Oralardan kendinize uzun süreli işler de bulabilirsiniz.

Herkes Makale Yazarak Para Kazanabilir Mi?

Makale yazmak dışarıdan görüldüğü kadar kolay değil ancak zor da değil. Sadece pratik yapmanız gerekli. Bir süre yazdığınız yazılar çok iyi olmayacak ancak zamanla çok iyi yazılar çıkarabileceksiniz. Tabi ki size verdiğim makale yazarken dikkat etmeniz gereken noktaları benimsemeli ve alışkanlık haline getirmelisiniz.

Başlangıçta 1000 kelimelik bir yazı için 4-5 saat gibi bir zaman harcayabilirsiniz. Ancak pratikleşmeye başladığınızda 1,5-2 saat içinde yazabilir hale geleceksiniz. Tabi ki konuların zorluklarına göre bu süreler uzayabilir ve kısalabilir.

Herkes kaliteli makale yazabilir mi? Herkes çıkardığı işleri beğenir ve kaliteli olduğunu düşünür. Tabi ki her iş kaliteli değildir. Makale yazma işinde kaliteyi ölçmek için dil bilgisi, imla kuralları, anlam bütünlüğü ve SEO kuralları incelenmelidir. Tüm bu noktalar iyiyse, kaliteli bir makale ortaya çıkar.

Yazımızda makale yazarak para kazanma yöntemlerinden bahsettik. Diğer para kazanma yöntemlerini öğrenmek için internetten para kazanma yolları yazıma göz atabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. evde yazı yazarak para kazanmak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general