Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? | Maliyeti ve Kar Oranı

lavanta yetiştiriciliği

Lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır? Lavanta üretimi yapmak, karlı iş fikirleri arasında yer aldığı için girişimciler bu alana yönelme konusunda adımlar atmaktadır. Bir yerde arazisi olan kişiler, arazilerini değerlendirerek para kazanmak istemekteler.

Ülkemizde de lavanta üretimi son yıllarda artmaya başlamıştır. Lavanta yetiştirmek için arazilerin de uygun olduğu bölgeler bulunduğu için üretilen alanda da artışlar yaşanmaktadır. Önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünmekteyim.

Ben de sizlere lavanta yetiştiriciliği yapmak için gerekli olan bilgileri vermek istiyorum. Yazımı okuduktan sonra lavanta üretimi hakkında detaylı bilgiye sahip olacak ve bu alanda çalışma yapıp yapmamaya karar verebileceksiniz.

Lavanta Hakkında Bilgi

lavanta yetiştiriciliği

Lavanta, bildiğiniz üzere bir çiçektir ve kokusuyla ön plana çıkar. Sabun, parfümeri ve ilaç sanayisinde lavanta kullanılmaktadır ve talebi yüksektir. Bu bitkinin kendine has bir kokusu vardır ve birçok sektörde tercih edilir. Kokusu da son zamanlarda en çok sevilen ve talep edilen kokular arasında yer almaktadır.

Koku açısından kullanıldığı gibi ilaç sektöründe de önemli bir yeri vardır. Özellikle lavanta yağı sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlara koyulmaktadır. Bunun dışında birçok ilacın içine de koyulabilmektedir.

Lavantaya olan talebin artmasıyla birlikte ülkemizde lavanta yetiştirenlerin sayısı artmaya başladı. Bunda lavantanın dayanıklı bir bitki olmasının etkisi büyük. Birçok iklim ve toprak koşuluna dayanıklı olan lavanta, yetiştiricilerin tercihi olmakta.

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır

Lavanta yetiştiriciliği yapabilmek için öncelikle hangi tür yetiştiriciliklerin olduğunu bilmek gerekli. Lavanta yetiştirmek için 2 çeşit yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi genaratif, ikincisi vegatatif. Genaratif üretimde, tohumla üretim yapılırken; vegatatif üretimde, yan ürünlerden üretim yapılmaktadır. Ancak genel olarak tohumdan üretimin yapıldığını söyleyebilirim.

Bu işe girmek isteyenler, lavanta yetiştiriciliği kursu almak isteyebilir. Eğer böyle bir yola başvururlarsa önemli derecede bu işi öğrenmiş olurlar. Yani hem teoride hem de pratikte lavanta nasıl yetiştirilir öğrenebilirler.

Eğer lavanta yetiştiriciliği eğitimi almadan bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımın her detayını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Lavanta Üretimi Nasıl Yapılır?

lavanta üretimi nasıl yapılır

Lavanta yetiştirmek için karar vermeden önce merak ettiklerinizi iyice öğrenmelisiniz. Bunun için de yetiştirme adımlarını ve gereklilikleri iyi bir araştırma ile irdelemelisiniz.

Bu işte diğer tarım işlerinde olduğu gibi en önemli unsur, tohumdur. Bulduğunuz tohumun verimli olması, işlerinizi önemli ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle eski yıllara ait tohumların daha verimli olduğunu söyleyerek size bu konuda bir tüyo vermek isterim.

Tabi ki yeni tohumların da verimli olanları bulunmakta. Bu nedenle tohum alacağınız yeri iyi seçmeli ve tohumlarda herhangi bir genetik oynama olmadığından emin olmalısınız. Aksi takdirde hasatınız istediğiniz kadar verimli olmayabilir.

Tohumdan Lavanta Yetiştirme Nasıl Yapılır?

lavanta tohumu

Tohumdan lavanta yetiştirme nasıl yapılır? Tohumdan lavanta yetiştirmek için soğuk bir ortamda tohumlar toprak ve talaş ile karıştırılmalı. Ardından tohumların 20-22 günde çimlendiğini görebiliriz.

Lavanta tohumu nasıl ekilir? Lavanta ekmek istediğinizde öncelikle arazinizin düzenini ayarlamalısınız. Ardından her 25 santimetrede 1 tohum olacak şekilde tohumları dikmelisiniz. Tabi ki tohumları en az 3 santimetre toprağın altına gömmelisiniz. En son olarak da can suyu vermelisiniz. Lavanta tohumu ile ilgili olarak hangi ayda ekildiğine yönelik sorular da girişimcilerin aklına gelebilir.

Lavanta tohumu hangi ayda ekilir? Genel olarak lavanta tohumu mayıs ayında ekilmektedir. Normalde fideden üretim yapılacak olsaydı daha sonra da ekilebilirdi. Ancak tohum fideye göre daha hassastır. Bu nedenle fideye göre daha az tercih edilir. Ekimden sonra tohumlar kısa bir sürede çimlenir.

Lavanta tohumu fiyatı ne kadar? Lavanta tohumu kg olarak satılabildiği gibi tane olarak da satılabilmektedir. Karşımıza farklı fiyatlar çıkabilmekte ancak genellikle kilogram olarak 50-70 TL gibi fiyatlarla karşılaşmaktayız.

Peki lavanta tohumunu nereden temin edebiliriz? Çeşitli zirai kurumlardan tohum alınabildiği gibi internet sitelerinden de bu tohum temin edilebilmektedir. İnternete girip kısa bir araştırma yaptıktan sonra rahatlıkla tohum alabilirsiniz.

Fideden Tohum Yetiştirme Nasıl Yapılır?

lavanta fidesi

Bir diğer lavanta yetiştiriciliği yöntemi de fideden yetiştiriciliktir. Bu yöntemde, ürün tohuma göre daha verimli olmaktadır ve kayıp düşmektedir. Uzmanlar bu oranın %30 dolaylarında olduğunu söylemekte. Ayrıca ürün hasatı da en az 1 yıl daha erkene çekilebilmektedir.

Tüm bunları düşündüğümüzde, fideden üretmek daha avantajlı hale gelebilir. Peki fideden ekim yapmak istediğinizde, ilk olarak ne yapmalısınız? Öncelikle ekim alanındaki toprak havalandırılmalıdır. Ardından çevredeki yabancı otlar temizlenmeli ve gübre atılmalıdır. Böylece toprağın verimi artacaktır.

Toprağın durumu ve iklim koşulları lavanta yetiştiriciliği için büyük önem arzetmektedir. Lavantanın hangi toprak çeşidini sevdiğini mutlaka bilmelisiniz. Lavanta, kireçli ve mineral açısından zengin toprağı sever. Ayrıca rutubet de bitki açısında önemlidir.

Genel olarak lavanta türleri soğuğu sevmez ancak bazı lavanta türleri soğuğa karşı dayanıklı olduğu için soğuk bölgelerde de yetişebilir. Hatta önemli ölçüde soğuk olan bölgelerde bile yetişen lavanta çeşitleri bulunmaktadır.

Ayrıca bilmeniz gereken önemli yetiştirme şartlarından biri de lavantanın sulak alanları sevmediğidir. Sulak alanları sevmediği için böyle bir bölgede yapılan ekimlerden önemli ölçüde zarar edilebilir. Bu nedenle güneş alan ve çok nem olmayan bir bölgede yetiştirilmelidir.

Tabi ki toprağın yapısı da burada önemli bir konumdadır. Toprak eğer azotlu ve fosforlu olursa, lavantalar daha verimli şekilde yetişebilecektir. Eğer ekim yapılacak alan dağ gibi bir yerdeyse, dağın güney tarafının tercih edilmesi güneş alması açısından önemlidir.

Adım Adım Lavanta Yetiştirme
 1. Ekim için aldığınız fidenin kökünde bulunan toprağı silkeleyip organik gübreyle karıştırdıktan sonra toprağa dökmelisiniz.
 2. Toprak üzerinde bulunan tüm yabancı bitkileri temizlemek için çapalama ve tırmıklama işlemi yapın.
 3. Toprak analizi yaptırın. Toprakta ortamala olarak ph değeri 7 derece olmalı.
 4. Nemli bir toprak olmamasına ve arazinin güneş almasına özellikle dikkat edin.
 5. Diğer ürünlerin yetişemediği sert topraklı ya da eğimli araziler, lavanta yetiştiriciliği için uygun olabilir.
 6. Fide olarak ekim yapmak istiyorsanız, kasım ayını; tohum olarak ekim yapmak istiyorsanız, mayıs aynı tercih etmelisiniz. Burada fidenin soğuğa dayanıklı olup olmadığına özellikle dikkat etmelisiniz.
 7. Toprak dikim için sürüldükten sonra ekime başlayabilirsiniz. Her 20-30 santimetrede 1 olacak şekilde dikim yapabilirsiniz. Tabi ki lavanta türüne göre de bu aralık değişebilmektedir. Çünkü bazı lavanta çeşitleri enine yayılabilmektedir.
 8. Fide toprağa dikildikten sonra fidede sararmalar varsa bunlar temizlenmelidir.
 9. Toprağa dikim işlemi bitince mutlaka can suyu verilmelidir.
 10. Toprak ve iklim şartlarına göre yılda 3-4-5 kere sulama yapılabilir. Eğer toprak çok nemli ise sulama işlemi daha az olmalıdır. Eğer su fazla olursa, lavanta bitkisinde mantar gibi hastalıklar oluşabilir ve kayıplar yaşanabilir.
 11. Yabancı bitkiler lavantanın yetişmesine engel olabileceği için ara ara temizlenmelidir. Bunun için çapalama yapılması en iyi çözümdür. Bazı çiftçiler yabancı ot öldürücü ilaçlar kullanabilmekte ancak bu ilaçlar lavantalara da zarar verebilmektedir.
 12. En son olarak yılda en az 1 kez sararan ve kuruyan kısımlar budanmalıdır. Böylece bitkinin verimi artabilmektedir.

Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler hangi lavanta türlerinin olduğunu merak edebilmektedir. Bu nedenle bu çeşitleri sizlere göstermek istiyorum.

Lavanta Çeşitleri

Provence: Parfüm üretiminde kullanılan lavanta türüdür.

Grosso: Daha çok yağ üretimi olarak kullanılan lavanta türüdür. Bu türün yapısı yaygındır yani tabana yayılır.

Hidcote: Ekildikten sonra eylül ve temmuz aylarında çiçeklenir.

Royal velvet: Mor renkli ve kokusu güzel olan lavanta türüdür. Süs olarak kullanılması tercih edilir. Birçok turistik bölgede rastlanabilir.

Sweet romance: Buket çiçek olarak ya da hediyelerde kullanılan lavanta türüdür.

Munstead lavanta: Soğuk iklimlerde yetişebilen lavanta türüdür. Akdeniz bölgesi haricindeyseniz, bu türü tercih edebilirsiniz.

Yukarıda gördüğümüz lavanta türleri en yaygın türlerdir ve yetiştirilme amacına göre tercih edilebilir. Tercih sonrası yukarıda size verdiğim yetiştirme adımlarını yapabilirsiniz.

Peki ne kadar masraf yapılarak bu ekim işlemi yapılabilir.

Lavanta Yetiştiriciliği Maliyeti Ne Kadar?

Lavanta üretimi yapmak istediğinizde, ne kadar masraf edeceğinizi de bilmelisiniz. Ben sizlere dönüm başına ne kadar para gideceğini anlatacağım. Dönüm başı hesapladıktan sonra sizler de ekeceğiniz alana göre kaba taslak masraflarınızı çıkarabileceksiniz. Ancak yaptığım hesaplamanın bugünkü fiyatlar üzerinden yapıldığını bilmelisiniz. İlerleyen tarihlerde bu fiyatlarda değişiklik olabilir. Çünkü işin içine birçok kalem girecek.

Öncelikle bir dönüme ne kadar lavanta fidesinin ekileceğini bilmemiz gerekir. 1 dönümde ortalama 2000-2200 adet fide ekilmektedir. Biz hesaplama açısından kola olması açısından 2000 tane ekileceğini göz önüne alarak hesaplama yapacağız.

Piyasa araştırması yaptığımda 1 adet lavanta fidesi 10-20 TL dolaylarında satılmakta. Fiyat farklılığı da lavanta çeşitlerine göre değişkenlikten kaynaklanmakta. Biz 15 TL’lik bir fideyi tercih edeceğimizi düşünelim.

O halde 1 dönümde fide maliyeti 2000 X 15 = 30.000 TL olacaktır. Bu fideleri alırken aldığınız yerlerle yüklü alımlar için pazarlık edebilirsiniz. Bu durumda maliyetiniz düşer.

Fideleri aldınız ama öncelikle fideleri ekeceğiniz toprağın hazırlanması gerekiyor. Bunun için de işçi bulmanız gerekmekte. Yaklaşık 100 TL gibi bir ücretle 5 kişi 1 dönümlük bir alanı çapalayarak ve gübreleyerek dikime hazır hale getirebilir. Bu durumda 500 TL işçi masrafınız olacak.

Tarlanın sürülmesi de gerekmekte bu nedenle kendi traktörünüz varsa maliyetiniz daha düşük olacak ama yoksa 300 TL gibi mazotla beraber sürüm masrafınız olacak.

Tarlanın sulanması gerekecek. Yılda en az 3 kere sulanacağı için en az 150 TL gibi bir sulama maliyetiniz olacak.

Dikimden sonra senede en az 1 kere de budama işlemi yapılması gerekmekte. Bunun için de 400 TL gibi bir masrafınız olacak.

Sonuç olarak;

 • Fide maliyeti 30.000 TL
 • Çapa ve gübreleme maliyeti 500 TL
 • Tarla sürüm maliyeti 300 TL
 • Sulama maliyeti 150 TL
 • Budama maliyeti 400 TL

Toplam: 31.350 TL gibi bir dikim maliyetiniz olacak.

Başta da söylediğim gibi bu Eylül 2020’deki fiyatlara göre hesaplanmış bir maliyettir. Önümüzdeki dönemde pek düşeceğini düşünmesem de yükselişler olabilir.

Şimdi ise sıra geldi lavanta ekimi sonrası hasada.

Lavanta Hasadı Nasıl Yapılır?

Lavanta ekildikten sonra biraz zaman geçmeli ve bitki olgunlaştıktan sonra hasat aşamasına geçilmelidir. Bunun için en çok sorulan soru lavanta hasadı ne zaman yapılır sorusudur. Bunun cevabı ise temmuz ayıdır. Bazı lavanta türlerine göre tarihler değişebilmektedir. Burada bitkinin olgunlaşıp olgunlaşmadığına bakarak zaman belirlenebilir.

Peki lavanta hasadı nasıl yapılır? Eskiden yaygın olarak elle hasat etme yöntemi kullanılmaktaydı. Bu yöntemde, çiçek kısmının 20-25 cm altından keserek demet haline getiriliyordu. Bazı bölgelerde bu yöntem hala geçerli. Ancak günümüzde hasat makineleri de yaygınlaştığı için bu makinelerle çok daha kolay ve hızlı şekilde hasat işlemi yapılabilmektedir.

Lavanta yetiştirmek isteyenler, lavanta hasadı yılda kaç kez yapılır şeklinde de sorular sormakta. Bu sorunun yanıtı da yılda 1 keredir. Yani yılda maksimum 1 kere hasat yapılabilecektir. Bir bitki ise 20 yıl boyunca çiçek verebilir ve 20 yıl boyunca hasat edilebilir.

Hasat ettikten sonra ne kadar gelir elde edilebilir?

Lavanta Yetiştiriciliği Getirisi Ne Kadar?

Lavanta yetiştirmek isteyenler ne kadar gelir elde edebileceklerini merak etmekteler. Bunun için 1 dönüm tarladan kaç kg lavanta alınır bilinmesi gerekmekte. Burada da yıllara göre lavanta hasat kilosunun değişebileceğini bilmelisiniz. Genellikle 3. Yıldan sonra tam olarak verim elde edilebilmektedir. Yani genel olarak 100-500 kg gibi bir hasat alınabilmektedir. Ekilen fidenin kalitesi, hasatta alınan lavantanın kilosunu etkilemektedir.

Uzmanların verilerine göre ilk yıl %30’luk bir verim alınırken, ikinci yıl %70 ve üçüncü yıl %100 verim alınır.

Lavanta ekimi yaptıktan 1 yıl sonra hasat alınmaya başlanabilir. 1 yıl geçtikten sonra 50-150 kg gibi bir hasat meydana gelecektir. Eğer toptan satmak isterseniz kilosunu yaklaşık olarak  20 TL’den satabilirsiniz. 100 kg hasat yaptığınızı düşünürsek, 2000 TL gibi bir kazancınız olacak.

Tabi ki lavantanın yağını çıkararak onu da satabilirsiniz. Ancak ilk hasat yılında lavanta yağı çıkarmak pek de tavsiye edilmemektedir. Çünkü hasat az olacağı için yağ çıkarım ücreti, maliyeti artıracaktır.

1 kilogram lavantanın yaklaşık %3’ü kadar yağ çıkmaktadır. Yani 100 kilogram lavanta hasadı alırsanız, 3 kilogram lavanta yağı alabilirsiniz. Yağ fiyatları da 400-750 TL arasında değişebilmektedir.

Eğer 600 TL’den satış yapacağınızı düşünürsek, 1. Yıl 1800 TL gibi bir geliriniz olur.

2. Yıl Lavanta Ne Kadar Kazandırır?

 1. yıl verim %70 dolaylarında olacağı için 100-400 kilogram gibi bir hasat alınabilir. 250 kilogram hasat aldığımızı düşünürsek, yine 20 TL’den 5000 TL gibi bir kar elde edebiliriz.

250 kilogram lavantadan 7,5 kilogram gibi bir yağ çıkarabiliriz. Eğer 600 TL’den satabilirsek, 4500 TL gibi bir kazanç elde edebiliriz.

3. Yıl Lavanta Ne Kadar Kazandırır?

 1. yıl %100 verim alınacağı için 150-500 kilogram gibi bir hasat alınabilir. 350 kilogram hasat aldığımızı düşünürsek, yine 20 TL’den 7000 TL gibi bir kar elde edebiliriz.

350 kilogram lavantadan 10,5 kilogram gibi bir yağ çıkarabiliriz. Eğer 600 TL’den satabilirsek, 6500 TL gibi bir kazanç elde edebiliriz.

Gördüğünüz üzere lavanta ektikten sonra ilk 3 yıl içerisinde pek kar elde edilemez. Eğer verim yüksek olursa belki az az kar elde edilebilir ancak genel olarak kazandıklarınız masraflarınızı karşılayacaktır. Ancak 3. Yıldan sonra güzel karlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bir de burada 1 dönüm lavanta üzerinden hesap yaptığımızı hatırlatmak isterim. Eğer daha büyük bir alana lavanta ekerseniz, maliyetleriniz daha da düşecektir. Bu nedenle karınız da artacaktır.

Lavanta Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır sorusundan sonra lavanta üretiminin karı da çok merak edilmektedir. Buna net olarak karlı ya da değil diyerek cevap veremeyiz. Çünkü burada insanların beklentisi işin içine girmektedir. Bazı üretimciler 10 birim kar etmek isterken bazıları da 5 birim kar elde etmek istemektedirler. Bu nedenle beklentilere göre karlılık değişebilmektedir. Ancak lavanta üretimi ilgili şekilde yapılırsa zarar edilmeyeceğini söyleyebilirim.

Lavanta Nereye Satılır?

Lavanta hasat edildikten sonra ister çiçek olarak isterse yağ olarak çeşitli şekillerde satılabilir. Bunun için lavanta alımı yapan ilaç fabrikaları, çiçekçiler ve marketler tercih edilebilir. Bu nedenle öncelikle satış yapacağınız yeri belirlemelisiniz. Eğer satış yapacağınız yer yakınsa sizin için çok daha avantajlı olur. Çünkü taşıma ve ulaşım maliyeti gibi masraflardan kurtulabilirsiniz. Bir de turistik bölgelerde yetiştiricilik yaparsanız, turistlere bahçenizi açarak ziyaret ücreti de alabilirsiniz.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak İsteyenler Hangi Özellikleri Taşımalı?

Lavanta yetiştirmek istiyorsanız, az da olsa tarıma ilginiz olmalı. Çünkü yeri geldiğinde tarlaya girip çalışmanız, kontroller yapmanız gerekecek. Tabi ki zamanla da bunlar öğrenilebilir. İşçileriniz olabilir ama yine de az da olsa işten anlarsanız, üretiminiz önemli ölçüde olumlu etkilenebilir. Ayrıca tarlaya uğrayacağınız için lavanta ve benzeri çiçeklere alerjiniz olmazsa, çok rahat şekilde yetiştiricilik yapabilirsiniz. Bu konuda uzman olmanıza gerek yok.

Lavanta Yetiştiriciliği Devlet Desteği Var Mı?

Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından hazine arazileri kiralanabilmektedir. Bu kiralamalarda ise normal kira bedellerinin önemli ölçüde altında kira istenmektedir. Bunun dışında destekleme programları kapsamında kredilerde de faiz indirimleri yapılabilmektedir.

Yazımda detaylı olarak lavanta yetiştiriciliği nasıl yapılır anlattım. Mor patates yetiştiriciliği ve istiridye mantarı yetiştiriciliği gibi yazılarıma da bakarak diğer karlı iş fikirleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general