Kuzu Göbeği Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Fiyatı Ne Kadar?

kuzu göbeği mantarı

Kuzu göbeği mantarı nedir? Kuzu göbeği nasıl yetiştirilir? Kuzu göbeği ismiyle bilinen ve diğer adı morel olan mantar, çok talep gören mantar türleri arasında yer alır. Her yerde yetiştirilemediği için genel olarak doğadan toplanmaktadır.

Kuzu göbeğinin yenilen kısmı toprağın altında bulunur. Bu mantar çevresinde bulunan ağaçlarla ilişki halindedir.

Bahar aylarında kuzu göbeği arayanlar dağlara, ormanlara giderler ve bu mantarı bulmaya çalışırlar. Özellikle mantar meraklıları ve şefler, bu mantarı bulabilmek için çok çaba sarfederler. Çünkü onlara göre bu mantar çok lezzetli bir mantardır. Hatta bazıları dünyanın en lezzetli yiyeceği olarak görmekte.

Durum böyle olunca, kuzu göbeği çok değerli hale gelmiştir ve pahalıya satılmaktadır. Her yerde yetiştirilemiyor ama artık bazı yerlerde yetiştirilebiliyor.

Kuzu Göbeği Nasıl Yetiştirilir?

kuzu göbeği nasıl yetiştirilirKuzu göbeği mantarı yetiştiriciliği oldukça zor. Yetiştirilme yönteminin bulunması da çok eskiye dayanmıyor. Henüz 1982 yılında bulunmuş. O yıllarda Ronald Owen isimli bir Kaliforniyalı çiftçi bir yöntem geliştirmiş.

Yöntem bulunduktan sonra yaygınlaşmış ve insanlar evlerinin önünde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar mantar yetiştirmişler. Peki kuzu göbeği yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Sizlere aşama aşama nasıl bu mantarı yetiştireceğinizi vereceğim. Yetiştirmenin zor olduğunu söylemiştim ama en zor kısmı ekme işlemi. Ekme işlemini başardıktan sonra diğer aşamalar daha kolay gelecektir.

Mantarı ekecek yerin belirlenmesi: Bu mantar güneşi sevmediği için gün içerisinde 3 saatten fazla güneş almayan bir yer belirlenmeli. Mantarın veriminin artması için de ölmek üzere olan bir ağacın dibini tercih edebilirsiniz. Ölmek üzere olan ağaç dibi genelde tercih edilen yerlerdir. Ayrıca hava sıcaklığının 15-20 derece olması önemli. Daha soğuk ya da sıcak yerler ideal değildir.

Toprağın hazırlanması: Ekecek yer belirlendikten sonra oradaki toprağın da hazırlanması gerekiyor. Toprağı hazırlarken talaş yakılabilir ve talaşın külleriyle toprak karıştırılabilir. Bu işi yapan kişiler bu şekilde önermekte.

Toprağı hazırlarken bir santimlik derinlikte çapalanarak ekime hazır hale getirilebilir.

Mantarların hazırlanması: Mantarları ekilmeye hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için mantar ekim kiti alabilirsiniz. Aldığınız kitle, elinizdeki kuzu göbeğiyle kitinizi yapabilirsiniz.

Hazırlama aşaması şu şekilde devam ediyor: Çeşme suyu haricinde 4 litre suyu kaynatıyoruz. Çeşme suyu klorlu olduğu için kötü oluyor.

Kaynatılan suya, bir kaşık şeker pekmezi ilave ediyoruz. Çünkü şeker pekmezi, mantarların büyümesine etki ediyor. Ayrıca bu suya yarım kaşık da tuz koyabilirsiniz. Bakterileri öldürmek için.

İlaveler tamamlandıktan sonra suyun kaynamasını bekliyoruz. Kaynama işlemi bitince su tekrar oda sıcaklığına gelince kuzu göbeğinin şapkaya benzer kısmını suya ilave ediyoruz ve 45 saat bu şekilde dinleniyor.

Dinlenme işlemi bittikten sonra suyu süzüyoruz ve sadece mantarlar kalıyor.

Kalan kısmı, hazırladığımız toprağa ekiyoruz. Süzdüğümüz suyu da ekim işlemi bittikten sonra üzerine döküyoruz. En son olarak ekilen kısmın üzerini yapraklarla örtüyoruz.

Kuzu göbeği mantarı ekim işlemi tamam. Artık sıra geldi beklemeye. Eğer 10 gün sonunda ektiğiniz yerde mantar çıkmazsa, başarısız oldunuz demektir. Öyle bir durumda tekrar denemeniz gerekir.

Kuzu göbeği mantar yetiştiriciliği zor bir iş. Bu işte başarılı olabilmek için deneyime ihtiyacımız var. Yani başarısızlığa uğraya uğraya bu işi öğrenebilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcaklık, mantar yetiştirmede çok önemlidir. Kuzu göbeğinde de sıcaklığa dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer toprağın sıcaklığı 12-16 derecenin üzerinde ya da altında ise mantarın yetişme ihtimali çok azdır.

Nem, mantarın yetişmesinde olmazsa olmazlardan. Nemsiz ortamda mantar yetişmez. Aşırı nem olursa da mantarın büyümesi yavaşlar ve verim düşer.

Mantarı ekerken tohuma da dikkat etmelisiniz. Eğer tohum temiz değilse mantar yetişmeyebilir. Atık suyu ya da pis sularla temas etmemesi gerekir.

Kuzu Göbeği Nasıl Toplanır?

kuzu göbeği nasıl toplanırYetiştirdiğiniz ya da doğada bulduğunuz mantarları nasıl toplayacağınızı bilmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Onun için nasıl toplamanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Ben de size nasıl olduğunu burada göstereceğim.

Mantarı toplarken 7-8 santimetre uzunluğunda olup olmadığına dikkat edin. Eğer bu seviyelerdeyse yetişmiştir ve toplayabilirsiniz. Toplarken mantarın başını kesmek için keskin bir bıçak kullanmanızı da tavsiye ederim. Ayrıca toprağı ve böcekleri temizlerken de fırça kullanabilirsiniz.

Mantarları topladıktan sonra plastik saklama kabına koymanızı tavsiye ederim. Saklama kabına koyduğunuz mantarları da buzdolabında 3-4 gün saklayabilirsiniz.

Eğer daha uzun süre saklamak istiyorsanız, mantarları buzluğa ya da derin dondurucuya koymanız gerekiyor. Kısa süreli saklamalarda mantarı yıkamadan saklamanız gerekiyor. Fakat uzun süre tutmak istediğinizde yıkayıp dilimlemeniz gerekiyor.

Buzluğa atmadan önce mantarları ister haşlayabilir, isterse soteleyebilirsiniz. Çiğ çiğ atmanızı önermiyorum. Bozulabilir ya da tadı değişebilir.

Kuzu Göbeği Mantarı Nerelerde Yetişir?

Bu mantar türü, en çok Muğla’da bulunmakta. Tabi ki sadece Muğla’da yetişmez. Çam ve kavak ağaçlarının olduğu her yerde yetişebilir. Yani Çorum, Tokat, Çanakkale, Kastamonu gibi illerde de bu mantara rastlamak mümkündür. Bu mantarın bulunduğu köylerde insanlar geçimlerini bu mantarı toplayarak sağlayabilmektedirler.

Kuzu Göbeği Hangi Aylarda Çıkar?

Bölgelere göre değişiklik gösterir. Fakat kuzu göbeği toplanma zamanı genel olarak nisan ve mayıs aylarıdır. Jandarma Genel Komutanlığı da bu toplamaları denetleyebilmektedir. Çünkü erken toplanırsa sporlar düşmediği için gelecek sene yeterli sayıda mantar çıkmayabilir.

Kuzu Göbeği Mantarı Fiyatı Nedir?

Fiyat, çok hızlı değişebilmektedir. Bunda üretimin ne kadar olacağının da etkisi vardır. Taze hali genel olarak 100-150 TL gibi fiyatlara satılmaktadır. Kurutulmuş hali ise 300 TL’ye kadar alıcı bulabilmektedir.

Siz de bu mantarı toplamak ve satmak isterseniz, ‘’çnaem radyasyon raporu’’ almalısınız.

Kuzu göbeği mantarına merakınız varsa, her sene nisan ayında düzenlenen Muğla Kuzu Göbeği Festivali eetkinliklerine katılabilirsiniz.

Kuzu Göbeği Mantarının Çok Sevilmesinin Nedenleri Neler?

Kuzu göbeği mantarı, oldukça lezzetli bir mantar türüdür. Öyle ki yukarıda da bahsettiğim üzere bazı şefler, bu mantarı dünyanın en lezzetli ürünü olarak görürler. Mantarı sevmeyen, kokusuna tahammül bile edemeyen kişiler, bu mantarı tattıklarında lezzetine bayılabiliyorlar.

Bu yüzden kuzu göbeği üretimi yapılmakta ve çok sevilmekte. Peki bu kadar lezzetli olmasında etkili olan nedenler neler?

Bu mantarı tattığınızda da göreceksiniz, sanki fıstık, ceviz ve taprağımsı tat birbirine karışmış gibi. Aroması da oldukça güçlü. Yapı olarak ete benziyor fakat daha yumuşak. Ağızda kolayca dağılır ve kayış gibi olmaz.

Kuzu göbeğinden yapılan yemekler oldukça lezzetli oluyor. Deneyenler bir daha denemek istiyor. Yemeklerin tatlarını bozmuyor ve üstüne kendi tadını da katarak enfes bir damak keyfi yaşatıyor.

Kuzu Göbeği Mantarı Neden Pahalı?

Rastladığınızda da göreceksiniz kuzu göbeği fiyatı biraz tuzlu gelebilir. Fiyatının pahalı olmasında etkili olan bazı faktörler vardır. Aslında yazımın başından itibaren bu faktörlere kısa kısa da olsa değindim.

Bu mantarın yetiştirilmesi, toplanması ve saklanması oldukça zor. Hatta kuzu göbeği üretimi yok denecek kadar azdır. Bunun sebebi zahmetli olması ve yetiştirilecek ortamın bulunmasında çekilen sıkıntılardır.

Bu mantar türü çevredeki ağaç ve bitkilerle ilişki halinde olduğu için her yerde yetişmez.

Toplanması da oldukça zahmetli. Bir yerde toplu olarak mantarları bulmak çok zor. Bu yüzden mantar toplamak için büyük bir alanın taranması ve gezilmesi gerekiyor.

Tüm verdiğim bu durumlar mantarın fiyatını artıran faktörlerdir.

Kuzu göbeği genellikle lüks restoranlarda etlerle ve şarapla servis edilir.

Kuzu Göbeği Faydaları Neler?

Kuzu göbeğinin içi adeta bir vitamin deposu. Topraktan vitaminleri ve mineralleri alır. Yetiştiği toprağın durumuna göre de vitamin ve minerallerin değeri değişebilir. Hangi vitaminler ve mineraller genel olarak bulunur?

Fosfor, çinko, demir, bakır, D vitamini, B12 vitamini, folik asit gibi vitaminler bu mantarda yoğun olarak bulunur. Bunların dışında potasyum, magnezyum, selenyum ve kalsiyum gibi maddeler de bulunmakta.

Vitamin açısından zengin olduğunu söylediğim kuzu göbeği, antioksidan yoğunluğuna da sahip olduğu için kan şekerini dengeleyici bir özelliğe de sahiptir.

Hangi Tür Kuzu Göbeği Mantarları Yenmez?

Kuzu göbeği, mükemmel bir tada sahip mantar türüdür ve morchella ailesindendir. Bu mantarı yemekte herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat çok tüketilmesi önerilmez. Çünkü içinde bulunan toksik sıvı pişirme sırasında kaybolmazsa sağlığa zarar verebilir. Bazılarının da bu mantara karşı alerjisi bulunabilir.

Dolayısıyla tadında bırakmak her zaman en doğru harekettir. Aksi halde sorunlar yaşanabilir.

Bazı mantarlar kuzu göbeğine benzer fakat onlar yenmeyebilir. Mesela yalancı kuzu göbeği. Bu mantar, kuzu göbeğine çok benzer fakat alakası yoktur. Mantar toplarken bunları ayırt etmek de oldukça güçtür. Bunları, mantar konusunda deneyimli kişiler ayırt edebilir.

yalancı kuzu göbeği mantarıSiz de ayırt etmek isterseniz, mantarı ortadan ikiye yarabilir ve içi boş dikdörtgen bir yapı görürseniz, onun gerçek kuzu göbeği olduğunu anlayabilirsiniz.

Yalancı kuzu böbeğinin kök kısmı uzundur ve pamuksu bir yapısı vardır. Ayrıca kökten başına kadar bir bağ vardır. Üstelik yalancı kuzu göbeği, insan beynine daha çok benzer.

Yalancı kuzu göbeği yenir mi? Yenip yenmeyeceği konusunda çeşitli görüşler mevcut. Bazıları yenilebilir derken bazıları ise yenmez diyor. Eğer doğru şekilde pişirilirse yenilir düşüncesi de var.

Bölgeden bölgeye göre yenip yenmeyeceği değişiyor. Bazı yerlerde yenilirken bazı yerlerde yenilmiyor.

Taze Kuzu Göbeği Mi Kurutulmuş Kuzu Göbeği Mi?

kurutulmuş kuzu göbeğiKuzu göbeği mantarı hem taze şekilde hem de kurutulmuş şekilde tüketilir. Hangisinin daha iyi olduğu konusunda da çeşitli görüşler mevcuttur. Bazıları tazeyken severken, bazıları ise kurutulmuş şekilde sevmektedir.

Taze olursa daha yumuşak olur ve hızlı pişer. Fakat pişerken zarar görme ihtimali yüksektir. Kuru olursa ise tazesi kadar narin olmadığı için kullanmak kolaydır. Suya koyularak çabuk şekilde çözülebilir. Temizlik açısından da tazesinden daha iyidir. İçine kaçan pislikler suya hemen çıkar.

Lezzet açısından da farklılıklar bulunur. Bunu şöyle daha iyi şekilde açıklayabilirim. Topladığınız fındığı hiçbir işlem yapmadan yediğinizdeki tat ile kavurduktan sonraki tadı arasında ne kadar fark varsa kuzu göbeğinde de aynı fark vardır.

Kuru kuzu göbeğinin daha çok beğenildiğini söyledim. Peki kuzu göbeği nasıl kurutulur?

Kurutma işlemini yapmak için mantarın içindeki nem oranını düşürmek gerekir. Nem oranı düştükçe içindeki bakteriler ölür ve üremeleri durur. Bunun için nem oranını %10’un altına inmesi gerekir.

Nem oranını azaltmak ve kurutmak için kurutucu kullanabilirsiniz. Mantarları kesip, kurutucuya koyabilirsiniz. 10 saat kadar kurutucuda beklediğinde istenilen düzeyde kurutma sağlanacaktır.

Kurutmak için kullanılan başka bir yöntemde çamaşır ipine asarak kurutmadır. Nem oranı uygun olan yerlerde çamaşır ipine asarak mantarı kurutabilirsiniz. Birçok kışlık ürünü kuruttuğunuz gibi kurutma işlemi yapılabilir. Peki kuru mantarı nasıl yenilecek hale getireceğiz?

Kuzu göbeği mantarlarını su dolu bir kabın içine boşaltarak pişirilebilir hale getirebilirsiniz. Suyun içinde 30 dakika kadar beklemesi yeterli olacaktır.

Yazımda detaylı şekilde kuzu göbeği mantarı nasıl yetiştirilir verdim. En çok para kazandıran işler yazımdan diğer para kazanabileceğiniz işleri görebilirsiniz.

Aydın Karaman

Aydın Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general