Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir? | Kredi Notu Sorgulama

kredi notu nedir

Kredi notu nedir ve kredi notu öğrenme için neler yapılmalıdır? Kredi kartı ya da kredi başvurularında karşınıza en çok çıkacak terimlerden biri kredi notudur. Sahip olduğunuz kredi notuna göre başvurularınızın kabul edilip edilmeyeceği belirlenmektedir. Bu nedenle bu puan ile ilgili tüm detayları bilmeniz avantajınıza olacaktır.

Ben de bu yazımda en detaylı şekilde kredi notu nedir, kredi notu nasıl öğrenilir ve yükseltmek için neler yapılmalı anlatacağım. Böylece başvurularınızın kabul edilme ihtimalini yükseltebileceksiniz. Öncelikle kredi puanı nedir ona bakalım.

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin ve kurumların geçmişteki tüm finansal hareketliliklerinin Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından toplanıp analiz edilmesiyle oluşturulan puanlama sistemine kredi notu denmekte. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, KKB’den bu verileri alarak kredi başvurularını değerlendirmektedir.

KKB’den bu verileri, banka gibi kuruluşların yanında bireysel müşteriler de alabilmektedir. Ancak bunları alabilmeleri için bir ücret ödemeleri gerekiyor. Bazı banka ve finansal kuruluşlar, kendi sistemlerini de geliştirebiliyor. Ancak her veriye doğrudan ulaşamadıkları için KKB’ye başvurmak zorunda kalıyorlar.

Kredi notu sistemi sadece ülkemizde değil, bankaların olduğu her ülkede bulunmaktadır. Ayrıca büyük firmalara hizmet vermek amacıyla kurulmuş olan uluslararası kredi derecelendirme kurumları da vardır.

Kredi notu dendiğinde ilk akla gelen Findeks’tir. Findeks, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan, bankalara ve bireysel müşterilere kredi risk raporu sunan bir kuruluştur. Yazının ilerleyen kısımlarında kredi notu sorgulama işlemlerini detaylı şekilde anlatacağım. Kredi notu nedir öğrendikten sonra, öncelikle kredi notu hesaplanırken kullanılan kriterler neler detaylı olarak bakalım.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu, Findeks aracılığıyla bazı kriterlerin göz önüne alınarak ve oranlama yapılarak hesaplanır. Bazı dönemlerde bu kriterler ve oranları değişebilmektedir. Ancak genel olarak 5 kriter göz önüne alınmaktadır.

Sizler de kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notu hesaplama nasıl yapılır bilmek istiyorsanız, mutlaka bunları bilmeli ve dikkate almalısınız. Peki bu kriterler neler?

1. Kredi kartı ve bireysel kredi ödemelerini ödeme alışkanlığınız

Kredi kartı ve bireysel kredilerinizi ödeme alışkanlığınız, kredi puanınızı yaklaşık olarak %35 oranında etkiler. Bankalar bu özelliği çok dikkate alırlar. Çünkü o kişinin hem düzenli geliri olup olmadığını hem de düzenli ödeme yapıp yapmadığını görürler. Tabi ki gelir olsa bile düzenli ödeme yapılmaması dezavantaj yaratır. Çünkü bankalar düzenli ödeme yapılmasını ister.

Çevrenizde de görebilirsiniz, sizden daha az geliri olanlar gelirli yüksek olanlardan daha yüksek krediler çekebiliyor. Bunda etkili olan en önemli faktörlerden biri yukarıda verdiğim ödeme alışkanlığıdır.

Kredi ve kredi kartı ödemeleri son ödeme tarihine kadar yapılmalıdır. Eğer bu şekilde yapılırsa, kredi puanı olumlu etkilenir. Eğer birkaç gün bile geciktirme olursa, kredi puanı olumsuz etkilenmektedir.

2. Bankalara olan mevcut borç durumunuz

Bankalara olan borçlarınız, kredi puanınızı %35 oranla etkiler. Çünkü bankalar, borçlara ve gelire bakarak yeni kredileri ödeyip ödeyemeyeceğini hesaba katar. Bankalara olan borç miktarına göre risk arttığından kredi notu düşebilir. Eğer aldığınız krediyi düzenli olarak öderseniz, kredi notunuz da yükselmeyee başlar.

Burada kredi kartı kullanımları da önemlidir. Kredi kartı limitlerini doldurmanız, kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle kredi kartı borçlarınızı düzenli olarak ödeyerek limitinizi yüksek tutmalısınız.

3. Yeni krediler kredi notunuzu etkiler

Yakın zamanda almış olduğunuz krediler, kredi puanınızı %11 oranında etkilemekte. Yani yeni kredi aldığınız için bir risk bulunmakta ve yakın zamanda başvurulan kredi başvurularında kredi puanınız düşük olabilir.

4. Kredi kullanım yoğunluğu

Kredi ve kredi kartı kullanan kişilerin düzenli ödeme yapması, kredi puanının artmasını sağlar. Kredi veya kredi kartını az kullanan ya da hiç kullanmayan kişilere göre düzenli ödeme yaparak çok kullanan kişilerin kredi puanları yaklaşık olarak %10 oranında daha yüksektir.

Hiç kredi ya da kredi kartı kullanmayanların kredi notları, 0 olmaktadır. Çünkü bankalar bu kişileri, belirsiz kişiler olarak görmektedir.

5. Diğer faktörler

Geriye kalan %9’luk kısmı ise diğer faktörler alır. Burada en dikkat çeken şey, kredi başvurularıdır. Elbette bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak sık sık yapılan ve ret alınan başvurular, bankaların dikkatini çeker ve risk olarak kabul edilir. Yani şüpheli işlem olarak değerlendirilebilir ve kredi puanı düşebilir.

Tüm bu kriterler değerlendirilerek size 0 ila 1900 arasında bir kredi notu çıkartılır. Bu aynı zamanda bir risk raporudur. “0” kredi notuna sahip olan kişiler, bankalarla ilişkisi bulunmayan ve kredi ya da kredi kartı kullanmayan kişilerdir. “1900” kredi notuna sahip olan kişiler ise en güvenilir kişiler olarak görülür.

Kredi notunu yüksek tutmak istiyorsanız, yukarıdaki faktörleri mutlaka göz önünde bulundurun ve özellikle düzenli ödeme yapma alışkanlığı kazanın. Böylece çok avantajlı olacaksınız.

Eğer maddi durumunuz kötüleşmeye başlamışsa bile kredi borçlarınızı öderken bir yapılandırma yaparak, düzenli ödemeye devam etmelisiniz.

Kredi puanı risk raporları aşağıdaki şekilde puanlandırılmaktadır.

kredi notu nedir

Gördüğünüz üzere 1-1299 arasındaki kredi puanlarının kredi ve kredi kartı alması biraz daha zordur.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notum kaç ve kredi notu nasıl öğrenilir merak ediyorsanız, Findeks’in sitesine girmelisiniz. Siteye girdikten sonra Findeks kredi notu öğrenmek için sisteme üye olmalısınız. Üye olduktan sonra sizden bazı kişisel bilgiler istenecek.

findeks kredi notu öğrenme

Bu bilgilerde adınız, soyadınız TC kimlik numaranız, telefon numaranız gibi bilgileri doldurmalısınız. Tüm bu bilgiler sizin o kişi olduğunuzu doğrulamak amacıyla istenen bilgilerdir. Bu nedenle güvenerek bilgilerinizi verebilirsiniz. Ayrıca bu sistem resmi olduğu için güvenilirdir.

Daha sonra sizden kullandığınız kredi kartlarından birinin bilgilerini isteyecek. Genelde kart numarasının bir kısmını istemekteler. Bu bilgileri girdikten sonra kredi notu sorgula kısmına gelebilirsiniz.

Tabi ki bu işlem ücretli. Peki Findeks kredi notu hesaplama ücreti ne kadar? Güncel olarak tek seferlik ücret, 6TL + KDV’dir.

Bunun dışında paketler de bulunmakta. Her geçen gün kredi puanı değişeceği için ara ara puanınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için Findeks’in sunduğu paketlerden birini alarak daha uygun fiyata raporlarınızı alabilirsiniz. Ayrıca Findeks, “not danışmanım” hizmeti ile kredi puanınızı yükseltmeye yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir. İsterseniz onu da seçebilirsiniz.

E-Devlet Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde, e-Devlet üzerinden de kredi risk raporu alınabilmektedir. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın 14 Mart 2019’da yaptığı açıklamadan itibaren kredi risk raporu, e-devletten alınabilmektedir.

E-devlet üzerinden alınan raporun ismi, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Raporu’dur. Bu raporda, banka ve diğer finansal kuruluşlardan alınan kredi borçları yer alır. Raporda, özet, detay raporu ve sorunlu krediler yer alır.

E-devlet kredi risk raporu alabilmek için bilmeniz gereken bazı konular var.

  • E-devlet sistemine kayıt olmalısınız ve sisteme telefon numarınızı vermelisiniz. Telefon numaranızı da onaylamalısınız.
  • Raporu almak için telefonunuza kod yollanacağı için telefonunuz yanınızda olmalı. Gönderilen şifrenin birkaç kez girilmesi gerekiyor.
  • E-devletten verilen raporda kredi notunuz yer almıyor. Kredi notu için Findeks ve bankalara başvurmalısınız.

Şimdi ise bu raporu nasıl alabileceğinizi adım adım anlatacağım.

kredi notu nasıl hesaplanır

Öncelikle e-Devlet Kredi Risk Merkezi Raporu Sorgula kısmına girmelisiniz. Burada karşınıza kimlik doğrulama kısmı çıkacak. Doğrulama yaptıktan sonra da “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kısmına tıklamalısınız.

  1. Karşınıza çıkan kısımda “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ve “Çek Bilgileri” seçenekleri çıkacak. Bunlardan birini seçmelisiniz.
  2. Başvuru oluşturulduktan sonra raporunuz oluşturulacak. Bazen rapor için biraz süre geçebilir.
  3. Raporunuz çıkınca telefonunuza SMS ile bir şifre gelecek. Gelen şifreyi e-devletteki risk raporu görüntüle kısmına gireceksiniz.
  4. Ardından döküman açılacak ve tekrar şifre istenecek. Şifreyi girince raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.
e-Devlet Kredi Notu Sorgulama Ücretli mi?

Her ay 1 kere kredi risk raporunu ücretsiz olarak alabilirsiniz. Kredi notunu öğrenmek için Findeks ve bankalara başvurmanız gerektiğini unutmayın.

Sık Sorulan Sorular

Yazımın bu kısmında kredi puanı ile ilgili en merak edilen soruların cevaplarını görebileceksiniz.

Kredi Notunu Sadece Findeks Mi Hesaplar?

Kredi notunu belirlemek için tek yetkili kurum, Kredi Kayıt Bürosu’nun kurduğu Findeks’tir. Çünkü kredi puanını en doğru şekilde hesaplayabilecek kurum Findeks’tir. Bunun nedeni ise KKB’nin 9 banka tarafından kurulmasıdır ve en çok veriye sahip olmasıdır.

Kredi Değerlendirmesi Sadece Kredi Notuna Göre Mi Yapılır?

Kredi ve kredi kartı başvurularında en önemli faktör kredi faktörüdür. Ancak banka ve diğer finansal kuruluşlar, farklı faktörleri de göz önünde bulundurabilmektedir. Mesela en önemli faktörlerden biri, banka ile çalışılmasıdır. Eğer çalışılan bankadan kredi istenirse, olumlu olma ihtimali daha çok yükselir.

Ayrıca bankalar, kredi hedeflerine göre kredi şartlarını esnetebilirler. Eğer beklenenden az kredi verilmişse, bankalar kredi notu biraz düşük olan kişilere de kredi açabilirler. Tabi faiz oranları da biraz daha yüksek olabilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi puanında en çok etkili olan kriter, ödeme alışkanlığıdır. Bu nedenle kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli olarak ödemelisiniz. Ödemelerde geciktirme yapmamanız ve asgari ödemenin altında ödeme yapmamanız önemli. Ayrıca kredi başvurularını sık yapmalısınız. Böylece kredi notu yükseltme yapabilirsiniz.

Burada gelirinizin giderinizle orantılı olması da önemlidir. Kredi notu nasıl düşer bilmeniz de önemli. Bunun için kredi puanını belirleyen faktörleri bilmelisiniz.

Herkesin Kredi Notu Olur Mu?

Kredi kartı veya kredi kullanan herkesin kredi puanı vardır. Ancak bunlardan herhangi birini kullanmadıysanız, kredi puanınız oluşmaz. Bu durumda kredi puanı, “0” olarak görünür.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

KKB, kredi notunu aylık olarak günceller. Çünkü KKB, bankalardan genelde aylık olarak veri alır. Bu nedenle kredi notu aylık olarak güncellenir diyebiliriz. Ancak kredi risk raporu, günlük olarak bankalarda güncellenmektedir.

Kredi kartı borcu ya da kredi taksitini 1 ay düzenli ödemeniz, kredi puanı üzerinde çok değişiklik yapmaz. Ancak uzun süre düzenli olarak ödemeler yapılırsa, kredi puanı olumlu olarak değişecektir. Bu nedenle ödeme alışkanlığı edinmenizi bir kez daha öneriyorum.

Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Var Mı?

Bankalar bir kişiye ya da kuruma kredi vermeden önce mutlaka kredi puanına bakar. Ancak kredi notu düşüklere kredi veren bankalar da bulunmakta. Bu bankalar genelde faiz oranını yüksek tutar. Bazıları da kefil istemektedir.

Yazımda kredi notu nedir, kredi notu nasıl öğrenilir gibi konuları detaylı olarak ele aldım. Merak ettiklerinizle ilgili olarak yorum ve mesaj atabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general