Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? [DEVLET DESTEĞİ 2022]

koyun türleri neler

Koyun yetiştiriciliği nasıl yapılır? Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılırken nelere dikkat edilmeli? Ülkemizde küçükbaş hayvan yetiştiriciliği uzun yıllardır yapılmakta. Zaten eskiden konar göçer yaşarken de atalarımız küçükbaş hayvancılık yapıyorlardı. Peki siz küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isterseniz neler yapmalısınız?

Küçükbaş hayvanların içinde ençok koyun yetiştirilmektedir. Çevrenizde yapılan muhabbetlerde “köye yerleşeceğim birkaç koyun alıp onları büyütüp satacağım’’ gibi sözleri duymuşsunuzdur. Bunun yanında koyun çiftliği kuracağım diyen girişimcileri de görmüşsünüzdür.

İnsanların böyle düşünmesinin nedeni, karlı bir iş olması ve eğer başarılı olunursa güzel devamlı gelir vermesidir. Peki bu işi yapabilmek için ne gerekiyor? Koyun yetiştirmek için neleri bilmelisiniz? Koyun çiftliği nasıl kurulur?

Koyun Çiftliği Nasıl Kurulur?

koyun yetiştiriciliği nasıl yapılır

Koyun yetiştiriciliği yapmak istediğinizde öncelikle koyunlar ve küçükbaş hayvan yetiştirme konusunda bilgi edinmelisiniz. Hangi durumlarla karşılaşılır, neler gereklidir gibi. Daha sonra bir proje çıkarılmalı. Projenizde hedeflerinizin neler olduğunu da belirtmelisiniz.

Ayrıca bu işi ne için yaptığınızı da iyi bilmelisiniz. Para kazanmak için mi yapıyorsunuz, hobi olarak mı yapıyorsunuz, uzun vadeli olarak mı kısa vadeli olarak mı görüyorsunuz hepsini düşünmelisiniz.

Ne için yaptığınıza karar verdikten sonra çiftliğinizi kurmak için gerekli girişimlere başlayabilirsiniz. Burada öncelikle projenizi hazırlamalı ve Pazar araştırması yapmalısınız.

Daha sonra çiftlik için sermaye ayarlamalısınız ve çiftliği inşa etmelisiniz. Ardından da besleyeceğiniz hayvanları almalısınız.

Koyun Çiftliği Projesini Hazırlama

koyun yetiştiriciliği nasıl yapılır

Çiftlik kurmak istediğinizde bir projeniz olması gerektiğini söylemiştim. Eğer kar elde etmeyi ve başarılı bir işletme kurmayı düşünüyorsanız, hedeflerinizi ve planınızı net şekilde belirlemelisiniz. Yani başlangıçta ne kadar koyun alacağınızı, 1 yıl sonundan ne kadar havyanınızın olacağını, satarken ne kadarını satacağınızı, hayvanları neyle besleyeceğinizi, belirli bir süre geçtikten sonra ne kadar büyümeniz gerektiğini kalem kalem hesaplamalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

Elbette ekstrem durumlar meydana gelebilir. Bu size olumlu ya da olumsuz olarak yansıyabilir. Fakat planlı olmanız olaylara karşı daha hızlı çözümler üretmenizi sağlar.

Çiftlik Bölgesini Seçme

Projeniz hazır olduktan sonra sıra geldi çiftliğinizi nereye kuracağınıza. Çiftliğinizi kuracağınız yer çok önemli. Çünkü size her açıdan fayda ve zararı olabilir. Bu yüzden yerini çok iyi seçmelisiniz.

Eğer köyünüz varsa ve orada çiftlik kurmak için bir alanınız varsa, orayı tercih edebilirsiniz. Sadece köyünüzün olması yeterli değil, oradaki iklim koşulları ve hayvanları beslemek için otlaklar uygun mu diye de düşünmelisiniz.

İstediğiniz bölge uygunsa o bölgede halihazırda bulunan çiftlikleri de tercih edebilirsiniz. Böylece masraflarınız çok daha azalır. İster oraları kiralayabilir isterse satın alabilirsiniz.

Hazır bir çiftlik bulamazsanız, çiftlik kurmanız gerekecek. Çiftlik kurarken hayvanların barınacağı, gezeceği, yem ya da samanların saklanacağı alanları planlayarak yapmalısınız. Ne kadar düzenli ve ileri dönük planlı şekilde bir yer inşa ederseniz, o kadar yararlı olur.

Koyun Çiftliği Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Koyun çiftliği kurmak istediğinizde, bu girişimin bir maliyeti olacak. Fakat net olarak fiyat verilemez. Çünkü her girişimcinin hedeflediği çiftlik büyüklüğü, hayvan sayısı gibi durumlara göre maliyetler değişecektir. Yani kişilerin tercihleriyle alakalıdır.

Çiftlik kurarken paranız en çok ağıl inşasına gidecek. Onu göz önüne alın. Ağıl inşa ederken prefabrik malzemeler kullanabilirsiniz. Çünkü hem kurulumu kolay hem sıcaklığı tutuyor hem de taşınabilmesi basit.

Üstelik ikinci el olarak da bu malzemeleri alabiliyorsunuz. Şöyle ki daha önce ağıl ya da benzer alanlar inşa eden kişiler, işlerini sonlandırdıkları için malzemeleri satıyorlar ve siz de gidip uygun fiyata alabiliyorsunuz.

Ayrıca diğer konteynır ve prefabrik malzemelerden de bir ağıl inşa edebilirsiniz. Çobanın kalacağı yer için de benzer malzemeleri kullanabilirsiniz. Böylece hem maliyet azalır hem de daha hızlı inşa edilebilir.

Çiftlik kurarken paranızın önemli bir kısmı da arsa için gidebilir. Eğer kendi arsanız yoksa, bir yeri kiralamanız ya da satın almanız gerekecek. Bulunduğunuz yere göre de bu fiyatlar değişebilir. Tabi eğer kendi arsanız varsa önemli bir masraftan kurtulmuş olacaksınız.

Elinizde hazır bir ağıl yoksa, ağıl kurmanız gerekecek. 100 koyunun barınabilmesi için kuracağınız ağıl için yaklaşık 100 bin TL gibi bir miktar gidecektir. Bu ağılda barınak, avlu, yem deposu, çoban barınağı gibi yerler olacak. Eğer hazır bir ağılınız varsa ya da öyle bir yer bulursanız, 100 bin gibi bir miktardan kurtulmuş olacaksınız.

Ağılı inşa ettikten sonra içerisinde besleyeceğiniz hayvanlara ihtiyacınız olacak. Burada dişi koyunlara ağırlık vermeniz gerekecek. Çünkü üremenin hızlanması için dişiler önemli. Bu yüzden kuzulu koyun alabilirsiniz. Kuzulu koyun fiyatları 1000-1500 TL arasında değişmekte. Ortalama olarak 1250 TL olarak düşünürseniz ve 40 koyun almak isterseniz, 50 bin TL gibi bir masrafınız da koyunlar için olacak.

40 kuzulu koyun ve kuzularla birlikte elinizde 80 kadar hayvan olacak. Bu hayvanların beslenmesi için yem almanız gerekecek. Yaklaşık 40-50 bin liralık da yem almanız ya da yem için sermaye ayırmanız, girişiminizin başarıya ulaşması için gereklidir. Sizi rahatlatır.

Bu temel giderlerin yanında, su ve yazın otlatılacak arazilerin masrafları da bulunmaktadır. Toplam olarak 100 hayvanlı bir çiftlik kurmak için 200-300 bin TL gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacak.

Çiftlik açarken en az 1 yıl boyunca kar elde edemeyeceğinizi de hesaba katmalısınız.

Koyun Çiftliği Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

küçükbaş hayvan yetiştiriciliği nasıl yapılır
  1. Çiftliği inşa edeceğiniz bölgedeki iklim ve mevsim şartlarının hayvanların yetiştirilmesine uygun olması gerekir.
  2. İnşa edeceğiniz ağıl, koyun ve kuzuların rahatça yaşayabileceği büyüklüğe sahip olmalı.
  3. Hayvan barınaklarında gebe koyunlar için 2.5 metrekare, koçlar için 1.5 metrekare, kuzular için 0.5 metre kare ve koyunlar için 1 metrekare alan olmalıdır. Hayvanların gezeceği alanda ise hayvan başına en az 2 metrekare yer olmalıdır.
  4. Koyun barınakları inşa edilirken, koyunlar, kuzular ve koçlar için farklı bölümler yapılmalıdır. Gebe koyunlar için de doğum yeri olmalı.
  5. Ağıl inşa ederken bölmeleri, kapıları, pencereleri, yaşam alanlarını en doğru ve sistematik şekilde inşa etmelisiniz. Bu konuda çeşitli firmalardan destek alabilirsiniz.
  6. Koyun çiftliğinin tabanının düzgün ayarlanması gerekiyor. Genel olarak ızgaralı sistem kullanılır. Izgaralar ile toprağın arasında 50 cm bulunur ve ızgaradan düşen dışkılar gübre olarak birikir. Ayrıca toprak zemin de ayarlanabilir. Tabi ızgara sistemi daha avantajlıdır.
  7. Doğacak kuzular için ayrı bölmeler olmalı dedim. Bu bölmeler kuzuların sağlıklı büyümeleri için yeterli sıcaklığa sahip olmalıdır. Bu nedenle kış aylarında ısıtıcılar kullanılabilir.
  8. Hayvanların yemlerini yemesi ve sularını içmesi için kurularak yemlik ve suluklar hayvan sayısına göre yeterli şekilde yapılmalıdır.
  9. Çiftlik kurduğunuzda işlerinizi kolaylaştırmak için kasalı bir arabanızın olması işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Koyun Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Koyun yetiştiriciliği yapmak istiyorum diyorsanız, araştırmaları en doğru şekilde yapmalısınız. Bunun için koyun çiftliği olan kişilere danışabilirsiniz. Ayrıca yakınınızda bulunan il ve ilçenin Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden destek alabilirsiniz.

Bu müdürlüklerden hangi yemi tercih etmeniz gerektiğini, yem fiyatlarını, veteriner hizmetlerini, yemleme tarzlarını ve diğer tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Tarım ve Orman Müdürlükleri’nin bağlı olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açıklamalarında yemler, ağıllar, koyun türleri, koyunlardan süt sağılması, yünlerinin temizlenmesi gibi bilgiler ayrıntılı şekilde yer alıyor. O açıklamaları da okumanızı tavsiye ederim.

Koyun Seçimi Nasıl Yapılır?

koyun türleri neler

Koyun yetiştiriciliği yapmak istediğinizde hedeflerinize ve bulunduğunuz bölgeye göre koyun türü seçimi yapmanız gerekecek. Özellikle mevsim şartları koyun seçiminde çok önemlidir. Çünkü yanlış seçimler yapılırsa, verim oldukça düşebilir.

Koyun türü seçimi yaparken Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne danışabilirsiniz. Size sizin için hangi türün ideal olduğunu söyleyeceklerdir. Böylece doğru seçimi yapmış olacaksınız.

Peki Et ve Süt Kurumu hangi tür koyunları önermektedir?

Dorper, Karacabey Merinos, Shrophire, Asaf, Bafra, Suffolk, Corradale, Alman siyah baş et koyunu, Colubia ve Menemen koyun türleri Et ve Süt Kurumu tarafından önerilen yerli koyunlardır.

Siz de bu türlerden istediğinizi seçebilirsiniz. Seçtikten sonra sürü ayarlamanız gerekecek. Düşündüğünüz sayıya göre koyun ve koç dağılımını ayarlamalısınız. Genel olarak koyun yetiştiriciliğinde 20-25 koyuna 1 koç şeklinde kombine yapılır.

Koyun alırken genç olmalarına dikkat etmelisiniz. Alacağınız koyunlar daha önce en fazla 1 kere doğurmuş olmalı. Eğer gebe olarak alırsanız da faydanıza olur.

Hayvanları alırken sağlık kontrolünden de geçirmelisiniz. Eğer TİGEM adlı kamu kurumundan koyunları almak isterseniz, sağlık açısından pek sorun çıkmayacaktır.

Aldığınız koyunları Koyun Keçi Bilgi Sistemi adlı programa kayıt etmelisiniz.

Koyunlar Nasıl Beslenir?

koyun besleme

Koyunlar için en iyi besin otlaklardaki otlardır. Yazın otlaklara ya da meralara hayvanlar götürülebilir fakat kışın götürülmesi zordur. Yaz aylarında otlağa götürdüğünüz hayvanlara, götürmeden önce yem vermelisiniz. Ayrıca dönüşte de ot vermelisiniz.

Otlak öncesi ve sonrası verilecek yemin miktarı, otlaktaki ot oranına ve hayvanların açlık durumlarına göre değişir. Bu yüzden hayvanları iyi analiz etmelisiniz.

100 koyun için yaklaşık olarak 50 dönümlük mera alanı yeterli olacaktır. Eğer yeterli ot merada yoksa, yem miktarı artırılmalı.

Kış aylarında koyunları otlağa götüremezsiniz. Bu nedenle yem vermelisiniz. Ortalama olarak 400-500 gram yem her hayvan için yeterli. Fakat gebe olan koyunlara biraz daha fazla yem verilmesi önerilir.

Gebe koyunlara ekstra yem verilebilir demiştim. Kuzunun doğumundan 1 ay öncesinden başlamak üzere, gebe koyunlara kesif yemi verilebilir.

Kuzular doğduktan sonra en az 2-2,5 ay boyunca annelerinin yanlarında kalmalılar ve süt ile beslenmeliler. 2,5 ay sonunda kuzular ayırılarak kuzu yemiyle beslenebilir.

Koçlara kaba yemler verilebilir. Çiftleşme dönemine yaklaşırken kesif yemi verilmesi güç toplamaları ve verimlilik açısından önemlidir.

Hayvanları her gün beslemelisiniz. Aksi halde halsiz düşebilirler ve verimlilikleri düşebilir. Hatta birkaç gün aç kalırlarsa ölümler bile olabilir. Bu yüzden yaz ve kış dönemleri dikkate alınarak yem stoklarınızı yapmalısınız.

Koyunların Sağlık Kontrollerinde Neye Dikkat Edilmeli?

koyun aşılama işlemi

Koyunların sağlıklı ve verimli olabilmeleri için düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Ayrıca aşıları da yapılmalıdır. Neredeyse her ay aşı olmaları gerekmektedir. Profesyonel ve kurumsal bir yetiştiricilik yapmak istiyorsanız, aşıya çok önem vermelisiniz.

Veterinerler çiftliğinize gelecek ve her koyun için aşı kartı çıkartacak. Bu karta göre her ay koyunların aşılarını yapacak.

Koyunlara yapılacak aşılar nelerdir?

1-      KOYUN KEÇİ VEBASI(PPR)

Yetişkinlere ilkbaharda,gençlere sonbaharda ömür boyunca bir kez olmak üzere uygulanır.

İlkbahar – Sonbahar

2- ENTEROTOXEMİA (ÇELERME KIRÇAN)

Üç haftalıktan büyüklere,yem değişimi(kurudan meraya,meradan kuruya geçişte yapılmadan en az iki hafta önce)

İlkbahar – Sonbahar

3-  KOYUN KEÇİ ÇİÇEĞİ

Hastalık riski tespit edilmediği zaman,45 günden büyükler ve doğumdan en az iki ay önce

Yılın her döneminde

4- AGALAKTİA(SÜT KESEN)

En az iki aydan büyükler,yetişkinlerin kuru dönemde olmaları gerekmektedir.

Erken sonbaharda,gebeliğin son iki ayından önce

5- KEÇİ CİĞER AĞRISI

Hastalık riski tespit edilmediği zaman,en az üç haftalık büyükler

Sonbaharda

6- MAVİ DİL

Hastalık riski tespit edilmediği zaman,her yaşta hayvana uygulanır.

İlkbaharda

7- BRUCELLA REV-1 GENÇ

2-5 aylık dişi kuzu ve oğlaklarla damızlık erkekler

Yılın her döneminde yapılabilir.

8- BRUCELLA REV-1 ERGİN

Hastalık riski tespit edilmediği zaman

Kuru dönemde

9- ŞAP

2 aydan büyüklere gebelere risk yoktur.

İlkbahar – Sonbahar

10- ŞARBON

Hastalık mihraklarında hastalık tespitinden sonra en az beş yıl süre ile en az iki aydan büyüklere

Yılın her döneminde yapılabilir.

Koyunlar yazın başlangıcında yani mayıs veya haziran aylarında kırkılır. Her koyundan yaklaşık olarak 2 kilogram yün çıkar. Tabi merinos gibi koyun türlerinden daha fazla yün çıkar. Kırkımın 1 gün öncesinden hayvanlar aç bırakılır.

Koyun Yetiştiriciliği İçin Devlet Destek Veriyor Mu?

Devletin çeşitli kurumları, hayvancılğa teşvik etmek için destekler veriyor. Bunlardan en bilineni Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koyun yetiştiriciliğine girişen kişilere verdiği yaklaşık 30.000 TL hibesidir.

Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da hayvancılık için çeşitli hibeler ve krediler vermektedir.

Koyun nasıl yetiştirilir, koyun yetiştiriciliği nasıl yapılır detaylıca anlattım. Son olarak tekrar etmek isterim ki koyun çiftliği açmak kolay bir iş değildir. Hem uğraştırıcı hem de masraflıdır. Bu yüzden elinizde birikiminizin olması gerekir. Eğer işleri düzgün ilerletebilirseniz güzel karlar elde edebileceğinizi de unutmayın.

Bir başka iş fikri isterseniz, yine hayvancılıkla ilgili olarak tavuk yetiştiriciliği yazıma da mutlaka bakın.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general