Koronavirüs İlacı Hangisi Olacak?

Koronavirüs İlacı Hangisi Olacak?

Koronavirüs ilacı olarak şuan birçok ilaç deneniyor. Her gün yeni ilaçlarla ilgili çalışmalar yapılıyor. Peki koronavirüs ilacı olarak kullanılabilecek ilaçlar hangileri?

Bu yazımda sizler için koronavirüs ilacı olmaya aday, tedavi sürecinde başarı gösterdiği raporlanan ilaçları listeledim.

Ayrıca olayların saptırılmaması ve umut tacirliğine dönüşmemesi için kaynakları da belirttim. Yapılmış çalışmaları siz de okuyabilirsiniz.

Önemli uyarı: Burada listelenen ilaçların işe yaradığı kanıtlanmış değildir. Özellikle yurtdışında çeşitli çalışmalar üzerinden raporlanan verilerdir. Koronavirüs salgını ile mücadele devam ettikçe yeni çalışmalar ve tedavi sırasında etkili olduğu görülen ilaçlar raporlanacaktır.

Koronavirüs ilacı olarak tedavide olumlu etki yaptığı görülen ilaçlar bilimsel makalelerle raporlandıkça ben de sizinle burada paylaşacağım. Ancak bunlar kısıtlı ön çalışmalar. İlaç adını duyar duymaz eczaneye koşmayın. Ya da instagram story’lerinde “Koronavirüs ilacı bulundu” demeyin.

Koronavirus İlacı Nedir, Bulundu mu?

Şu anda birçok haber sitesinde “koronavirüs ilacı bulundu, bulunuyor, bulunmak üzere” tarzında yanıltıcı haber başlıkları görüyorum. Maalesef halkımızın tıbbi bilgiler konusunda yetersizliği de göz önünde bulundurularak click bait başlıklar atılıyor.

Kornavirüs ilacı diye bir ilaç yok. Eğer koronavirüsü ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi bulunursa bu koronavirüs aşısı olacak. Şuan koronavirüs ilacı olarak lanse edilen ilaçlar koronavirüse yönelik değil enfekte insanların vücudunu desteklemeye yönelik.

Yani koronavirüs ilacı olarak lanse edilen bu ilaçlar ile koronavirüs aşısının çalışma sistemi tamamen farklı.

Koronavirüs İlacı ve Aşısı Arasındaki Farklar?

Koronavirüs aşısı, diğer aşılarda olduğu gibi virüsü belli miktar ve kontrollü şekilde vücuda vererek kişiye bağışıklık kazandırmaya yarayan bir önleyici tedavi yöntemi. Aşı, önleyici tedavi yöntemi olduğu için muhtemelen mevcut enfekte hastalarda bir işe yaramıyor olacak.

Koronavirüs ilacı ise aslında tıbben yanlış bir terim. Çünkü viral enfeksiyonları ortadan ilaçla kaldırabilmek mümkün olmuyor. Örneğin; gribin de ilacı yok. Grip ilacı olarak bildiğimiz ilaçlar grip sırasında vücudumuzu güçlü tutarak vücudumuzun gribal enfeksiyonla savaşmasına yardımcı oluyor.

Anlayabileceğiniz üzere, koronavirüs ilacı olarak lanse edilen ilaçlar vücudumuz virüsle mücadele ederken bizi ayakta tutmaya ve virüsü kolay bir şekilde atlatmamıza yarayacak ilaçlar. Kullanır kullanmaz virüsü bulup yok eden veya kullanıldığında virüse yakalanmayı önleyen ilaçlar değil.

Özetle; koronavirüs aşısı bizim virüsü kapmamızı engellerken, koronavirüs ilacı ise virüsü kaptıktan sonra hafif atlatmamızı sağlayacak.

Şuanda koronavirüs ile birçok ülkede mücadele ediliyor. Vaka sayıları yüksek olan ve haftalardır bu virüsle mücadele eden ülkeler var. Bu ülkelerden gelen raporlar da ayrıca değerli.

Türkiye olarak geriden geldiğimiz için çok şanslıyız. Örneğin; parasetamol içeren ilaçların tedavide olumlu etkisi olduğu açıklanalı yaklaşık 2 hafta oluyor. Eğer 2 hafta önce binlerce vakamız olmuş olsaydı belki de sırf bu bilginin eksikliği bile onlarca hastayı kaybetmemizle sonuçlanacaktı.

Yeni ilaçlarla ilgili dünyadaki çeşitli doktorlardan gözlem ve raporlar ile bilimsel çalışmalar geldikçe geriden geliyor olmanın avantajını daha iyi hissedeceğiz.

Koronavirüs İlacı Olarak Olumlu Etki Rapor Edilen İlaçlar Hangileri?

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ve olumlu etkileri bildirilen bir takım ilaçlar var. Bu ilaçların genel olarak sıtma (malaria) ya da romatizma ilaçları olarak kullanıldığını görüyoruz.

Birçoğu uzun yıllardır kullanılmakta olan ilaçlar. Koronavirüs için geliştirilen ilaçlar değiller. Koronavirüs tedavisinde de olumlu sonuçlar verdiği görülen ve esasen başka rahatsızlıklar için geliştirilmiş ilaçlar deneniyor.

Bu ilaçların bir kısmını aşağıda görebilirsiniz. Ancak eczaneden almaya kalkmayın. Çünkü satışı sağlık bakanlığı tarafından durduruldu ya da reçeteye bağlı hale getirildi. Bunlar dışında olumlu rapor edilen başka ilaçlar da var ancak satışları durdurulana ya da Sağlık Bakanlığı tarafından önlem alınana kadar bu ilaçları paylaşmıyorum.

Çünkü ilaç adı duyup eczaneye koşan kişiler kendisinin işine yaramayacak ilaçları stokloyarak hem halihazırda tedavi görenleri hem de bu ilacı uzun süredir kullanan kişileri riske atıyor.

Hidroksiklorokin (Hydroxychloroquine) Etken Maddeli Plaquenil ve Klorokin (Chloroquine)

Hidroksiklorokin bir antimalaryal olarak kullanılıyor. Yani aslında bir sıtma ilacı. Piyasada bilinen marka adı ise Plaquenil. Plaquenil halihazırda sıtma tedavisinde ve Lupus, Romatoid Artrit gibi rahatsızlıklarda kullanılıyor ve oldukça ucuz.

Plaquenil’in tedavide başarılı olabileceğine dair raporlar geldikçe insanlar da Plaquenil almaya başladı. Maalesef birçok ülkede Plaquenil kıtlığı oluşmuş durumda. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’mız duruma erken müdahale ederek mevcut Plaquenil’lerin satışını durdurdu. Artık eczaneden gidip alamıyorsunuz.

Eğer haberleri duyar duymaz aldıysanız bilinçsiz bir şekilde doktor tavsiyesi olmadan koronavirüs ilacı olarak kullanmamanızı öneririm. Çünkü çok ciddi yan etkilere sahip bir ilaç. Ayrıca bu ilacı stoklayanlar yüzünden ilacı kullanması gereken birçok hasta da zor duruma düştü.

Yan etkileri arasında:

  • Körlük dahil olmak üzere göz hasarları,
  • Düzensiz kalp atışı ve kalp yetmezliği,
  • Işığa duyarlılık
  • Kas zayıflığı ve anormal kas refleksleri
  • İştahsızlık, kilo kaybı
  • Bulantı, kusma, ishal
  • Saç ve cilt renginde değişiklik, saç dökülmesi

Maalesef insanlar kendini korumak için kolonyadaki alkolün etkili olduğunu duyunca etil alkolü doğrudan içerek hastanelik oluyorlar.

Lütfen; koronavirüs ilacı olarak duyduğunuz ilaçları almak için eczanelere akın etmeyin. İlaçlara ulaşımınız varsa bile doktor kontrolü olmadan kullanmayın. Virüsten kaçacağım derken geri dönüşü olmayan hasarlara yol açmayın.

Plaquenil konusundaki bu haberler nereden geliyor ve neden koronavirüs ilacı olarak algılanıyor.

Koronavirüs Tedavisinde Plaquenil Üzerine Raporlar

Plaquenil’in koronavirüs kapmış hastalar üzerinde bir tedavi yöntemi olarak kullanılması hala test aşamasında. Mevcut çalışmalar küçük hasta gruplarını kapsıyor ve bu nedenle yanıltıcı olabilir. Bu konuda gelen rapor ve gözlemlerin çoğunluğu Şubat ve Mart ayında geldi.

19 Mart 2020 itibariyle Çin Klinik Araştırmalar Sicili’ne kayıtlı 9 çalışma ve ABD Ulusal Tıp Laboratuvarı’na kayıtlı 3 çalışmada hydroxychloroquine içeren ilaçların koronavirüs tedavisinde kullanımı incelenmektedir. Buradan da anlayabileceğiniz üzere henüz çalışmalar test aşamasında ve doğrulanmış durumda değil.

17 Mart’ta Fransa’da yayınlanan bir çalışma sonucu hydroxychloroquine ve azithromycin kullanımının tedavide daha başarılı sonuçlar verdiği açıklandı. Ancak 26 hasta üzerinden çalışmanın yapıldığını belirteyim. Yapılan çalışmayı ve sonuçlarını okumak için kaynak…

Aşağıda çalışmanın sonucuna ilişkin bir grafik görüyorsunuz. Grafiğe göre hydroxychloroquine kullanılan ve kırmızı ile gösterilen hasta grubunda hastaların %70’i 6 gün sonra yapılan test sonucu negatif çıkarak virüsü yenmeyi başarmış.

koronavirus ilacı klorokin6 hastada ise hydroxychloroquine yanı sıra azithromycin uygulanmaya başlanmış. Bu 6 hastanın ise tamamı iyileşmiş. Aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

koronavirus ilacı plaquenil

19 Şubat tarihinde ise Çinli bir araştırma grubunun yayınladığı bir çalışma bulunuyor. Çalışmada Chloroquine kullanılan 100 üzerinde hastanın diğerlerine göre daha iyi sonuç verdiğini, bu ilacın 70 yıldan uzun süredir tedavülde ve güvenilir olduğunu belirtmişler. Ancak makalenin çok kapsamlı olmadığını, spesifik sonuçlar ve istatistikler belirtmediğini ve sadece 1 sayfalık yayından ibaret olduğunu belirteyim. Okumak isteyenler için birincil kaynak.

Yine Mart ayında Elsevier tarafından yayınlanan bir raporda da Koreli bir grup deneyimli fizikçi tarafından yaşlı hastalarda kullanılması için tavsiye edilebileceği yazılmış.

Klorokin, Trump tarafından da dile getirildi ve ABD’de FDA tarafından testlerine onay verildi. Şuan koronavirüs ilacı olarak tedavide kullanılması test aşamasında.

Remdesivir

Remdevisir nedir diye bakacak olursak daha önce Ebola virüsüne karşı geliştirilmiş ancak başarısız olmuş ilaçlardan biri. Peki şuan neden koronavirüs ilacı olarak deneniyor?

Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Bruce Aylward, Pekin’de yapılan bir basın açıklamasında “Gerçekten etkili olabileceğini düşündüğmüz tek ilaç şuan için Remdesivir.” dedi Bunun üzerine Remdesivir’in koronavirüs ilacı olarak hastalar üzerinde test edilme çalışmaları arttı. Birincil kaynak olarak New York CNN Bussines haberini okuyabilirsiniz.

İlacı üreten Gilead Sciences ise daha önceki grip salgınlarında ürettikleri ilaçlarla biliniyor. Bu haberlerin çıkması üzerine şirketin hisseleri de yükseliş gösterdi.

CNN New York yetkilileri şirketle iletişime geçerek daha fazla bilgi istemiş. Sonrasında Gilead Sciences tarafından yapılan açıklamayla Remdesivir’in koronavirüs ilacı olarak kullanılması için testler başlamış.

Gilead Sciences 2 çalışmanın başladığını duyurdu. Biri ağır semptom gösteren hastalarda diğeri orta semptom gösteren hastalarda olmak üzere geniş kapsamlı 2 çalışma yapılacak. Çalışma sonuçlarının Nisan ayında elde edilmesi bekleniyor. Birincil kaynak olarak Gilead Sciences resmi sitesinden çalışmanın detaylarını okuyabilirsiniz. Gilead’ın test çalışmalarında İtalya’nın da katılımcı olacağı 13 Mart’ta açıklandı.

Şuan birçok ülke Remdesivir için testlerin yapılmasına onay vermiş durumda.

Çek Sağlık Bakanlığı da Remdesivir’in koronavirüs ilacı olarak test edilmesine bugün onay verdi. Birincil kaynak…

7 Mart’ta koronavirüs tedavisine başlanan 79 yaşındaki bir İtalyan hasta remdesivir ile iyileşti. Doç. Dr. Matteo Bassetti ise bunun remdesivir kullanılarak iyileşen ilk gerçek vaka olduğunu söyledi. Detaylı kaynak…

ABD’de ilk 12 hastanın durumuna yönelik bir rapor yayınlandı. Raporda 3 hastanın tedavisinde doktorlarının kararıyla remdesivir uygulandığı ve 3 hastanın da iyileştiği belirtildi. Raporu okumak için kaynak…

Norveç’te de Remdesivir için testlerin başlayacağı duyuruldu. Kaynak…

Actemra Roche

Roche tarafından üretilen Actemra da Koronavirüs ilacı olarak adı geçen ve başarılı olduğu söylenen ilaçlardan biri.

Tosilizumab Etken Maddeli Actemra Nedir?

Actemra, Roche tarafından üretilmekte olan ve FDA tarafından 2010 yılında onay almış olan, halihazırda romatoid artrit tedavisinde kullanılan Tosilizumab etken maddeki bir ilaç.

İlk başta bahsettiğim Plaquenil de romatoid artrit tedavisinde kullanılan bir ilaçtı. Ancak ikisinin etken maddesinin farklı olduğunu belirteyim.

Koronavirüs İlacı Olarak Actemra’nın Kullanım Raporları

İsviçreli ilaç üreticisi Roche, Koronavirüs tedavisinde kullanılabilmesi için Çin’e 2 milyon dolar değerinde Actemra bağışladı.

Ayrıca ilacın üretici firması Roche, faz 3 çalışmalara başladığını ve ilacın sonuçlarının raporlanacağını belirtti.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general