KOBİ Nedir? Özellikleri Nelerdir? KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ nedir, kobi ne demek

KOBİ nedir? Televizyonlarda, bilbordlarda ya da internette “Kobi” lafını duyuyoruz. Ancak ne olduğu konusunda birçoğumuzun fikri olmayabiliyor. Bu nedenle Kobi ne demek, sizlere açıklayacağım.

Kobi’ler, ülke ekonomilerine hareketlilik getirerek piyasaya olumlu etki yaratırlar. Günümüzde birçok Kobi ile iletişim halinde oluyoruz ancak Kobi olduklarının belki de farkında bile değiliz. Son yıllarda ise devlet tarafından KOBİ’lere birçok destek kampanyaları yapılmakta.

Öyleyse gelin Kobi nedir bakalım.

KOBİ Nedir?

Kobi tanımı nedir? KOBİ, küçük ve orta boy işletmeler teriminin kısaltmasıdır. Resmi olarak Türkiye’de, “İkiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yüzyirmibeş milyon Türk Lirasını aşmayan mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletmeler, Kobi’dir.” Tanımı yapılmaktadır.

Avrupa Birliği’nin yaptığı tanıma göre, 250’den az çalışanı ve 50 milyon eurodan az cirosu olan işletmeler Kobi olarak adlandırılır. Bu şemsiye içinde üç farklı kategori vardır: orta ölçekli, küçük ve mikro işletmeler. Bu kategoriler ciro ile tanımlanır.

KOBİ’ler İngiltere’de faaliyet gösteren tüm işletmelerin yaklaşık yüzde 99’unu oluşturuyor ve bu nedenle İngiltere ekonomisi için son derece önemli. Aynı şekilde ülkemizde de sayıları günden güne artmakta. Milyonlarca insan KOBİ’lerde çalışmaktadır ve genellikle büyüme ve sürdürülebilirliğin temel motoru olarak görülmektedir.

Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yeri olan Kobi’lerin değeri yavaş yavaş anlaşılmaya başlanıyor. Her ne kadar genelde büyük işletmeler göz önünde olsa da küçük ve orta boylu işletmeler de önemli hale gelmekte.

Kobi’ler diğer büyük işletmelere göre daha kısıtlı imkanlara sahiptir. Bu nedenle ekonomik olumsuzluklardan çok etkilenirler. Bunun aksine ekonomik gelişme dönemlerinde ise başarılı atılımlar yaparak ülke ekonomisine olumlu destek olurlar.

Kobi açılımı nedir ve ne anlama gelir öğrendikten sonra Kobi’lerin özellikleri neler onlara bakalım.

KOBİ Özellikleri Neler?

KOBİ nedir, kobi ne demek

Kobi’lerin belli başlı özellikleri vardır. Bu özelliklerin ne olduğunu aşağıda sizlere göstereceğim.

 • Az sermayeye sahip olmak
 • Düşük sermaye maliyetleri ile istihdam oluşturmak
 • Teknolojiye ayak uydurabilme yeteneğine sahip olmak
 • Talep ve arz değişikliğine uyum sağlayabilmek
 • Ekonomik gelişmelerden korunma yeteneğine sahip olmak
 • Kişisel tasarrufları teşvik edebilme
 • Büyük işlemleri destekleme
 • Ekonomik istikrara destek olma
 • Dengeli kalkınmaya destek sağlama

Kobi’lerin özellikleri genel olarak yukarıda verdiğim gibidir. Peki kimlere KOBİ denebilir?

KOBİ Sayılan İşletmeler Neler?

KOBİ tanımı yaparken açıklamada mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerden bahsetmiştim. Tüm bu işletme kategorinde olanlar KOBİ sayılmaktadır. Peki bu kategorilerin karşılığı nedir? Aşağıda tek tek açıklamak istiyorum.

Mikro işletmeler: 1 yıl içerisinde 10 kişiden daha az personele sahip olan ve yıllık cirosu 1 milyon Türk lirasından az olan işletmeler, mikro işletme kategorisinde yer alır.

Küçük işletmeler: 1 yıl içerisinde 50 kişiden daha az personele sahip olan ve yıllık cirosu 8 milyon Türk lirasından az olan işletmeler, küçük işletme kategorisinde yer alır.

Orta büyüklükteki işletmeler: 1 yıl içerisinde 250 kişiden daha az personele sahip olan ve yıllık cirosu 40 milyon Türk lirasından az olan işletmeler, orta büyüklükteki işletme kategorisinde yer alır.

Ayrıca bilinmesi gereken önemli bir özellik de bir işletme Kobi olarak sayılabilmesi için işletmelerin %25’inden fazlası kamu kurumlarına ait olamaz.

Kobi işletmelerinin çeşitleri vardır. Peki onlar nedir?

KOBİ İşletme Çeşitleri Neler?

Kobi işletmeleri sahip oldukları haklara ve sermaye miktarlarına göre üçe ayrılırlar. Bu işletmeler ortak, bağlı ve bağımsız işletmeler olarak adlandırılabilir. Peki bunların özellikleri neler?

Ortak İşletmeler

 • İşletme üzerinde tek başına hakimiyete sahip değildirler.
 • İşletmenin sermayesinin %25 ile %50’si başka bir işletmeye sahip olmamalıdır.
 • Sonuç olarak sermaye ve oy hakkı ortak olarak yönetilmektedir.

Bağlı İşletmeler

 • Sermaye ve oy haklarının çoğunluğuna sahiptirler.
 • Başka bir işletmenin iç işlerine karışabilecek şekilde yöntem, yürütme gibi yetkilere sahiptir.
 • Yapılacak işlerde ve anlaşmalar da tek başına söz sahibi olabiliyorsa, bağlı işletmedir.

Bağımsız İşletmeler

 • Farklı bir işletmenin %25 ve daha fazlasına sahip değildirler.
 • Kamu kurum ve kuruluşları, işletmenin %25 ve daha fazlasına sahip değildir.
 • Başka işletme ve kişiler, bu işletmenin %25 ve fazlasına sahip değildirler.

Tüm bu şartları sağlayan işletmeler, bağımsız işletmeler denir.

KOBİ Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

kobi kredisi nedir

Kobi kredisi ya da Kobi destek kredisi, Kobi işletmelerine sunulan ve kolay ödeme şartları verilen kredidir. Kobi’ler bu kredileri alarak işletmelerini geliştirmek ve büyütmek isterler.

KOBİ Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Kobi değer kredisi alabilmek için işletmelerin KOBİ statüsünde olması gerekmekte. KOBİ’ler işletmelerini büyütmek için KOBİ kredisine başvurabilirler. Başvurular bankalara yapılmaktadır.

KOBİ statüsünde değilseniz, bir işletme kurmak için KOBİ kredisi kullanmanız gerekiyor. Krediler için farklı bankaların sunduğu kredi fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

Kobi Kredisi Nasıl Alınır?

Kobi destekleri kapsamında verilen krediler ve kredilerin özellikleri her bankada farklılık gösterebilmektedir. Kredi için işletmelerden çeşitli belgeler de istenmektedir. Genellikle vergi levhası, esnaf odalarına kayıt ve kimlik gereklidir.

Tüm belgeler bankaya verilir ve sonrasında süreç başlar. Bankalar başvurularınızı inceler ve olum ya da olumsuz olarak dönüş sağlarlar.

Bankalardan alınan Kobi kredileri avantajlı mı? Evet genelde bireysel kredilere göre daha avantajlı şartlar sunmaktadırlar.

Kobi destek kredisi veren bankalar neler diyerek araştırma yaparak kredi kullanmanızı tavsiye ederim. Kobi kredi hesaplama bölümleri her bankanın websitesinde yer almaktadır.

Yazımda Kobi nedir ve hangi özelliklere sahipler anlattım. Sizlere son önerim KOBİ danışmalığı birimleri ile iletişim halinde olmanız. Böylece daha karlı ve yerinde adımlar atabilmeniz mümkün olacaktır.

En çok para kazandıran işler yazıma göz atmanızı mutlaka tavsiye ederim.

Sık Sorulan Sorular

KOBİ Nedir?

KOBİ açılımı, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerdir. KOBİ tanımı, ikiyüzelli kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri yüz yirmibeş milyon Türk Lirasını aşmayan mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletmeler olarak yapılır.

KOBİ Özellikleri Nelerdir?

Belirli bir sermayenin altında olmalıdırlar. Ülke ekonomisine ve istikrarına katkıda bulunmadırlar ve büyük işletmelere destek sağlamalıdırlar.

KOBİ Kredisi Nedir?

Kobi kredisi ya da Kobi destek kredisi, Kobi işletmelerine sunulan ve kolay ödeme şartları verilen kredidir. Kobi’ler bu kredileri alarak işletmelerini geliştirmek ve büyütmek isterler.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Kobi destekleri kapsamında verilen krediler ve kredilerin özellikleri her bankada farklılık gösterebilmektedir. Kredi için işletmelerden çeşitli belgeler de istenmektedir. Genellikle vergi levhası, esnaf odalarına kayıt ve kimlik gereklidir. Kobi destek kredisi veren bankalar araştırılarak başvuru yapılabilir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general