Kenevir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Kenevir Yetiştiriciliği Yasal Mı?

kenevir yetiştiriciliği nasıl yapılır

Kenevir yetiştiriciliği nasıl yapılır? Türkiye’de kenevir yetiştiriciliği yasal mı? Türkiye’de uzun süredir kenevir yetiştirmek yasaktı. Fakat değişen koşullar nedeniyle çeşitli alanlarda kullanılan kenevirin yetiştirilmesine yönelik adımlar atılmaya başlandı.

Kenevir sağlıktan sanayiye kadar birçok alanda kullanılıyor. Esrar üretiminde kullanılması sebebiyle uzun yıllar boyunca üretilmesi yasaklanan kenevir, devletin işi kontrol altına almasıyla beraber üretilmeye başladı. Türkiye’deki 19 şehirde üretilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapıldı.

Önümüzdeki günlerde de kenevir yetiştiricilerine teşvik gelmesi de bekleniyor. Türkiye Cumhuriyeti yöneticilerinin yaptığı açıklamalara göre, ülkemizde yetişme potansiyeli yüksek olan kenevir, devlet kontrolü altında daha fazla üretilmeye başlanacak ve buradan önemli bir Pazar oluşturulması hedeflenecek.

Peki kenevir bitkisinin yararları neler?

Kenevir Bitkisinin Yararları Neler?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı karar ile beraber 19 ilde kenevir yetiştiriciliği serbest hale geldi. 29 Eylül 2016’da yürürlüğe giren Kenevir Yetiştiriciliği ve Konrolü Hakkındaki Yönetmelik ile beraber hem uyuşturucu üretiminin engellenmesi hem de kontrollü kenevir üretimi düzenlenmiş oldu.

Kenevir bitkisi, endüstride kullanıldığı gibi normal hayatta da oldukça fazla kullanılmaktadır. Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de uyuşturucu üretiminden çekinildiği için yasaklanmıştır. Fakat son yıllarda faydaları göz önüne alınarak üretilmesinin mantıklı olduğu düşünülmeye başlanmıştır. Böylece gerekli yasal düzenlemeler yapılarak üretilmesine izin verilmiştir.

Peki faydaları neler?

 • Endüstriyel kenevir, kağıt üretiminde kullanılır. Ağaçtan üretilen kağıtlara göre kenevirden üretilen kağıtlar çok daha fazla geri dönüştürülebilmektedir. Ağaç kağıtları 3 kere kullanılabilirken, kenevir kağıtları 8 kere dönüştürülebilir.
 • Kenevir bitkisi oksijen üretimi açısından oldukça başarılıdır. Yoğun şekilde oksijen üretir. Ağaçlara göre yaklaşık 25 kat daha fazla oksijen üretir.
 • Kenevir pekçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Kanser tedavilerinde uygulanan kemoterapi ve radyasyonun olumsuz etkilerini en az indirmek için kullanılır. Ayrıca astım, kalp, romatizma, omurga rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.
 • Sağlıklı gelişmesi için hayvanlara yem olarak verilmektedir. Böylece hayvanlar çok daha verimli olmakta.
 • Otomotiv üretiminde kullanılır. Araçların dayanıklılıklarını önemli ölçüde artırır. Bu yüzden birçok firma kenevir talep eder.
 • İnşaat sektöründe yalıtım maddesi olarak kullanılır. Hem ucuz hem de dayanıklıdır.
 • Doğada kolay çözünebildiği için plastik üretiminde kullanılır. Böylece doğa dostu ürünlerde çokça kullanılır.
 • Suyu kirletmeme özelliği olduğu için kişisel bakım ürünlerinde kullanılır. Hem vücuda yararı vardır hem de atıldığında doğaya zarar vermez.
 • Tekstil sektöründe sıkça kullanılır. Özellikle kot pantalon üretiminde çokça kullanılır. Hatta ilk kot pantalonlar kenevirden üretilmiştir.
 • İçerisinde bulunan yüksek protein ve zararsız yağlar nedeniyle gıda sektöründe de kullanılır.
 • Çok hızlı yetişir. Kenevir yaklaşık olarak 4 ayda hasat edilebilir seviyeye gelir. Ağaçlar ise en az 20 yılda yetişkin hale gelir. Karşılaştırıldığında ne kadar hızlı büyüdüğünü görebilirsiniz.
 • Kenevir kağıt üretiminde kullanılır ve ağaçtan üretilen kağıtlara göre 4 kat daha fazla verimlidir.
 • Kenevir üretimi oldukça ucuzdur.
 • Kenevir bitkisi suya çok az ihtiyaç duyar. Kendini koruma özelliği ile de zirai ilaçlara ihtiyaç duymaz.

Kenevir Türleri Neler?

kenevir türleri neler

Kenevirin birçok çeşidi bulunmakta fakat ülkemizde yer alan türler oldukça kısıtlı. Ayrıca kenevir yetiştiriciliği zaten uzun zamandır yasaklıydı. Faydalarının insanlar tarafından öğrenilmeye başlanmasının ardından hükümetten, keneviri ithal etmek yerine üretme söylemleri yapıldı.

Kenevir üretiminde en çok çekinilen husus, kenevirin uyuşturucu yapımında kullanılmasıdır. Bu yüzden içinde esrar maddesi olmayan kenevirin üretilmesi gerekiyor.

Ülkemizde üretilen kenevirde iki adet tür bulunmakta. Biri erkek, biri dişi. Tohum alındığında tohumdan bitkinin erkek mi dişi mi olduğu anlaşılmaz. Fakat oransal olarak alınan tohumların %65-70’i dişi çıkarken, %30-35’i erkek çıkmakta.

Ülkemizde dediğim gibi pek çeşidi yok fakat üretimin serbest olduğu Almanya’da 50’nin üzerinde kenevir türü var.

Kenevir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

kenevir yetiştiriciliği nasıl yapılır

Kenevir yetiştiriciliği yapmak için gerekli olan her koşulu bilmek gerekir. Burada iklim, toprak, bakım hasat ve yasal koşulları bilmek gerekir. Öyleyse kenevirin yetişeceği iklim koşullarıyla başlayalım.

İklim

Kenevir, Türkiye’nin birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Fakat elbette sağlıklı bir yetişme için bazı koşullar gerekmektedir. Mesela nemli bir ortam olmalı bunun için de en az 700mm’lik yağış olmalı. Kenevir tohumu ekilmeden önce toprağın nemli olması önemli.

-50C’den düşük sıcaklarda kenevir fideleri hayata tutunmakta zorluk çeker. Bu yüzden zarar görür. Sıcaklığı ona göre hesap etmelisiniz ve yetişme zamanını ayarlamalısınız.

Kenevir bitkisi yetişmek için 4 ay gibi bir süreye ihtiyaç duyar. Hava ne kadar sıcak olursa, gelişim o kadar hızlanır. Fazla nem olursa da yapraklarda sararmalar olur. Bu yüzden gerekli koşulların sağlanması gerekir.

Toprak

Kenevir yetiştiriciliğinde toprak da oldukça önemlidir. Zengin bir içeriğe sahip topraklar, pH değeri 7 ila 7,5 arasında olan topraklar ve derin sürülmüş topraklar, kenevir yetiştiriliğinde oldukça verimli topraklardır.

Ayrıca dere ve çayların geçtiği bölgelerdeki topraklar mineral bakımından zengin olduğu için bu bölgelerde yapılacak üretimler oldukça verimli olacaktır.

Ekim Yerinin Hazırlanması

Her ekim işleminde olduğu gibi kenevir ekiminde de toprağın uygun hale getirilmesi gerekiyor. Kenevir ekilmeden önce toprak derin şekilde sürülmesi gerekmekte.

Yazların kurak geçtiği bölgelerde sonbaharları toprak derince sürülmelidir. İlkbaharda da toprak üzerindeki otları temizlemek ve toprağı yumuşak halle getirmek için tekrar sürülmelidir.

Büyük toprak birikimleri parçalanarak dağıtılmalıdır ve ardından tesviye edilmelidir. Böylece toprak kenevir yetiştiriciliği için uygun hale gelir.

Kenevir Ekimi

Kenevir ekimi için ilkbahar ayları tercih edilir. İlkbaharda meydana gelen donlardan kenevir zarar görebileceği için don riski ortadan kalktığında ekim işlemine geçilebilir. Bu da genellikle mart ayı içerisinde olur.

Ekim sırasında mibzer kullanımı önerilmektedir. Böylece sıralı şekilde düzgünce ekilebilir. Ekimde iki amaç vardır. Lif üretimi ve tohum üretimi. Her üretimde farklı koşullar gereklidir.

Lif üretimi amaçlandığında aralıkların 20-25 cm olması gerekirken, tohum üretimi amaçlandığında aralıkların 30-40 cm olması gerekmektedir. Lif ekimi sık aralıklarla yapılması gerekir çünkü sık ekimde lifler artar. Tohum ekiminde ise seyrek ekim yapılır, çünkü dallanmayı artıracağı için daha çok tohum ürer.

Peki 1 dekar (dönüm) alana ne kadar kenevir tohumu ekilmeli?

Eğer tohum üretimi hedefleniyorsa, 4-5 kilogram tohum ekilmeli; eğer lif üretimi hedefleniyorsa, 7-9 kilogram tohum ekilmeli.

Ekim derinliği ne kadar olmalı? Kenevir tohumu, 2-3 cm derinliğe ekilmeli. Daha derine dikildiğinde topraktan çıkması güçleşecektir.

Bakım

Kenevir üretiminde bakım da önemlidir. Kenevirler ekildikten sonra dönem dönem çapalama ve sulama işlerinin yapılması gerekiyor. Çünkü hem ihtiyacı olan suyu alsın, hem de yabancı otlardan kurtularak rahatça büyüsün.

Kenevir 5-10 cm boylarına geldiğinde ilk çapalanması yapılabilir. Ardından 25-30 cm boylarına geldiğinde ikinci çapalanması yapılabilir.

Sulanması gerekiyor dedik. Fakat bazı bölgelerde kuraklık ve su sıkıntısı olabiliyor. Bu yüzden bu bölgelerde 3-4 kez sulama yapılabilir.

Kenevir bitkisi, topraktaki birçok besin ve minerali sömürür. Bu yüzden toprağın verimli kalması için azotlu gübrelerle gübrelendirme işlemlerinin yapılması gerekiyor. Gübreleme işleminde önerilen işlem, sonbahar aylarında yapılan toprak sürüm işleminde doğal gübre toprağa karıştırılmalı ve ilkbaharda kenevir ekildiğinde azotun yoğun olduğu gübre toprağa karıştırılmalıdır.

Gübreleme işleminde her dönüme 2-3 ton doğal gübre gerekliyken, suni gübre bakımından 10-12 kilogram yeterlidir.

Hasat

kenevir hasadı nasıl yapılır

Kenevirler belirli olgunluğa ulaştıktan sonra hasat edilmelidir. Ne zaman hasat edileceğini bilmeniz verimlilik açısında çok faydalı olacaktır. Türkiye’de daha önce de bahsettiğim gibi dişi ve erkek kenevirler bulunur. Her iki türünde yetişme zamanları farklıdır.

Erkek olan türler, ekildiği günden yaklaşık 100 gün sonra hasat edilebilir hale gelirken, dişi olan türler erkeklerin olgunlaşmasından 3-4 hafta sonra hasat edilebilir hale gelirler. Dolayısıyla dişi türler daha geç erginleşir diyebiliriz.

Erkek kenevirler, beyaz bir toz bulutu oluştuktan 1 hafta sonra hasat edilebilir hale gelirler. Eğer fazla zaman geçerse, lifler sertleştiğinden lif hasatı yapılamaz. Bu yüzden tohum hasadı yapılır.

Eğer hem tohum hem de lif hasadı yapılacaksa, bu ekstra iş gücü gerektireceğinden masraflı olabilir. Elbette bu durum büyük alanda bir yetiştirme yapıldığında masrafın yarattığı fark daha çok farkedilir.

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı Mı?

kenevir tohumu nasıl yetiştirilir

Kenevir, en baştan beri belirttiğim üzere kozmetik sektöründe, ilaç sektöründe, otomotiv sektöründe, kağıt ve plastik yapımında, hayvan besinlerinde ve tekstil sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Eğer yerinde ve doğru kullanılması halinde ne insan hayatına ne de doğaya hiçbir zararı yoktur. Aksine faydası vardır.

Çoğu alanda kullanılması ve faydalı yönlerinin çok olması nedeniyle ülkemizdeki üreticiler tarafından ilgi görmeye başlamıştır. Cumhurbaşkanının açıklamaları ile birlikte de ithal etmek yerine üretilmesi yönünde beklentiler artmıştır.

Kenevir yetiştiriciliği, işi bilenler için kolaydır. Fakat daha önce böyle bir bitkiyi yetiştirmemiş insanlar için zorlayıcı olabilir. Bu yüzden yetiştiricilik ile ilgili detayları öğrenmeniz gerekir. Bunun için de gerekli araştırmaları yapmalı ve tecrübe sahibi olan kişilerin fikirlerine danışmalısınız.

Peki kenevir üretimi karlı mı? Evet, kenevir üretiminde başarılı olabilir ve don, kuruma gibi olumsuz durumlarla karşılaşmadan zararsız şekilde üretim yapabilirseniz, oldukça karlıdır.

Kenevir üretirken uyuşturucu üretme fikrine kapılmamalısınız. Eğer öyle bir duruma gelirseniz, hem kenevir üretmeniz engellenir hem de cezalandırırsınız. Bunun yerine ürettiğiniz ürünleri yasal şartlara göre satabilirsiniz.

Çevrenizde bulunan eczanelere ya da ilaç firmalarına satabilirsiniz. Onlar da doktorların talep ettiği ölçüde çeşitli tedaviler için vatandaşlara satacaklardır.

Tekstil ürünleri üreten imalatçı firmalara ve kağıt üretiimi yapan firmalara satabilirsiniz.

Otomotiv sektöründe bulunan firmalara da satabilirsiniz. Üretici firmaların kenevire ihtiyacı olacaktır.

Kenevir yetiştirmek isterseniz, kenevir yetiştiriciliği için gerekli yasal prosedürleri bilmelisiniz. Bu yüzden bu konuyla ilgili yönetmeliği, tüm detaylarıyla aşağıda sizinle paylaşıyorum.

KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ VE KONTROLÜ HAKKINDA YÖNETMELİK

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, kenevire bağlı uyuşturucu madde üretiminin engellenmesinin sağlanması için izinli kenevir yetiştiriciliğine ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair yapılacak işlemlere ilişkin  usul ve esasların belirlenmesidir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, kenevir yetiştiriciliği yapılmasına izin verilecek il ve ilçelerin tespitine, yetiştiricilik izinlerinin verilmesine, izinli ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine yönelik uygulanacak işlemler ile gerekli kontrollere ve bu kontrollerde görev alacak personelin niteliklerine yönelik hükümleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 3/6/2011 tarihli ve 639 sayılı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 28 inci maddesi ile 12/6/1933 tarihli ve 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi  Hakkında Kanunun 23 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte yer alan;

a) Bakanlık: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını,

b) Çiftçi: Kenevir yetiştiriciliği yapan ÇKS’ye kayıtlı gerçek veya tüzel kişileri,

c) Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS): 27/5/2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği ile oluşturulan ve çiftçilerin kimlik, arazi ve ürün bilgileri ile tarımsal desteklemelere ilişkin bilgilerin de kayıt altına alındığı veri tabanını,

ç) İl müdürlüğü: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüğünü,

d) İlçe müdürlüğü: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ilçe müdürlüğünü,

e) Kenevir: Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlarla yapılan yetiştiricilik yanında, farklı organlarından münhasıran esrar elde edilebilen, mahalli olarak bazı yörelerde kendir, hint keneviri, çedene veya çetene olarak isimlendirilen; cannabis cinsine bağlı bütün tür ve alt türlere ait bitkileri,

f) Kenevir yetiştiriciliği: Her ne maksatla olursa olsun kenevir tohumunun çimlendirilmesinden veya vegetatif aksamın çoğaltılmasından hasada kadar yapılan tüm tarımsal uygulamaları,

g) Lif: Kenevir saplarından elde edilen ve birçok maksatla kullanılan bitkisel materyali,

ğ) Teknik personel: Bakanlık il veya ilçe müdürlüğünde görevli ziraat mühendisini, bulunmadığı halde ziraat teknisyenini,

h) Tohum: Kenevir yetiştiriciliği sonucunda elde edilen gıda veya yem olarak kullanılabilen bitki organını,

ı) Tohumluk: Kenevirin çoğaltımı için kullanılan tohum veya fide gibi üretimde kullanılabilen her türlü vegetatif bitki kısımlarını,

i) Üretim dönemi: Takvim yılında kenevirin ekim tarihi ile hasat tarihi arasındaki  süreyi,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Yetiştiricilikle İlgili Hükümler

Yetiştiricilik izni verilebilecek bölgeler

MADDE 5 – (1) İzinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilir.

(2) Birinci fıkrada izin verilen il ve ilçelerin dışında kenevir yetiştiriciliği yasaktır. Ancak, bu Yönetmelik çerçevesinde belirlenen hükümlere uymak şartı ile bilimsel araştırma amacıyla ana veya tali bitki olarak kenevir yetiştiriciliğine birinci fıkrada belirlenen bölgeler dışında da Bakanlıkça izin verilebilir.

İhtiyaç hallerinde yetiştiricilik bölgesi ihdas ve iptali

MADDE 6 – (1) İhtiyaç hallerinde kenevir yetiştiricilik bölgelerini azaltmak veya çoğaltmak Bakanlık yetkisindedir. Bu kapsamda, Bakanlık yeni yetiştiricilik bölgeleri ihdas edebileceği gibi mevcut yetiştirme bölgelerini de iptal edebilir.

Yetiştiricilik izni müracaatı

MADDE 7 – (1) Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Ocak-1 Nisan tarihleri arasında yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine;

a) Başvuru sahibinin kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir Ek-1’de yer alan örneğe uygun başvuru formu,

b) Çiftçinin daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine, yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin Ek-2’de yer alan örneğe uygun taahhütname,

c) Üretim yılına ilişkin ÇKS belgesi,

ç) Üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki, kadastro geçmemiş yerlerde ise ÇKS’ ye uygun keşif raporu,

d) Nüfus kayıt örneği,

ile başvuruda bulunurlar.

(2) Üniversiteler, Bakanlık araştırma enstitüleri ile araştırma izni bulunan kuruluşlardan, bilimsel araştırmalar için ana veya tali bitki olarak kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyenler, birinci fıkrada belirtilen tarihlere bağlı kalmaksızın, yetiştiricilik yapacakları ilin en büyük mülki idare amirliğine;

a) Bilimsel araştırma yapmak isteyen kurum yetkilisinin yazılı müracaatı,

b) Araştırmanın amacını, materyal ve yöntemi ile araştırma süresini gösterir ayrıntılı proje dokümanı,

c) Üretim yerinin toplam yüzölçümü ile krokisi, varsa ada/parsel numarası,

ç) Araştırma ekibinde yer alanların onaylı listesi ve nüfus kayıt örnekleri,

d) Araştırma ekibinde yer alanların daha önce izinsiz kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine,  yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin Ek-2’de yer alan örneğe uygun taahhütname,

ile birlikte başvuruda bulunurlar.

Yetiştiricilik izni ve iptali

MADDE 8 – (1) Kenevir yetiştiriciliği izni için müracaat edenlerin başvuruları kayıt altına alınır. İl veya ilçe müdürlüğü kendilerine ulaşan müracaatları bu Yönetmelik hükümlerince aşağıdaki şekilde inceler. İl veya ilçe  müdürlüğü;

a) Müracaat edenlerin 2313 sayılı Kanunun 23 üncü maddesi ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 188 ilâ 192 nci ve 297 nci maddelerinde yazılı suçlardan birini işleyip işlemediğine ilişkin Cumhuriyet Savcılığından bilgi talep eder.

b) Yetiştiricilik yapılacak yeri, başvuruda ibraz edilen belgeleri dikkate alarak yerinde inceler ve yapılan birinci inceleme için Ek-3’e uygun şekilde kenevir yetiştiriciliği arazi kontrol tutanağı düzenler.

c) Yetiştiricilik yapılan alanın bulunduğu mahalli, bu mahallin yerleşim yerine veya ana yollara olan uzaklığını, arazinin bulunduğu topoğrafik koşullar ile personel ve ekipman durumu açısından yetiştiricilik yapılacak yerin etkin bir şekilde kontrol edilebilme imkanını dikkate alır.

(2) 5 inci maddenin  birinci fıkrasında belirtilen yerlerde kenevir yetiştirmek amacıyla yapılan müracaatlar, il veya ilçe müdürlüğünce  birinci fıkra hükümleri çerçevesinde değerlendirilir ve uygun görülen müracaatlara il veya  ilçe müdürlüğünün teklifi, başvurulan mahallin en  büyük mülki  idare  amirinin  onayı  ile Ek-4/A’ya uygun olarak düzenlenmiş yetiştiricilik izin belgesi, uygun görülen bilimsel araştırma amacına yönelik yetiştiricilik izni müracaatlarında ise il müdürlüğünün teklifi mahallin en  büyük mülki  idare amirinin onayı ile Ek-4/B’ye uygun olarak düzenlenmiş bilimsel araştırma amacına yönelik yetiştiricilik izin belgesi verilir.

(3) Yetiştiricilik izni; lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik başvurularda en fazla bir üretim dönemi, bilimsel araştırmalar için yapılan başvurularda proje uygulama süresi dikkate alınarak en fazla üç yıl geçerlidir.

(4) Bilimsel araştırmaya yönelik kenevir yetiştiriciliğinde araştırmanın amacı, materyal ve yöntemi, araştırma süresi ile proje ekibinde değişiklik olması durumunda bu değişiklik ve gerekçesi bilimsel araştırma yapan kurum tarafından on iş günü içerisinde ilin en büyük mülki idare amirliğine bildirilir. Araştırmanın amacı, materyal ve yöntemi ile araştırma süresinde  değişiklik olması durumda bu madde hükümleri çerçevesinde il müdürlüğünün teklifi ilin en  büyük mülki  idare amirinin onayı  ile  izin belgesi yenilenir.  Proje ekibinde değişiklik olması durumunda proje ekibine ilişkin bilgi ve belgeler ile Ek-2’ye uygun taahhütname yenilenir.

(5) Yetiştiricilik izni için yapılacak müracaatlar, müracaatın il veya ilçe müdürlüğüne ulaşmasını müteakip bir ay içerisinde sonuçlandırılır. Ancak, Bakanlık görüşüne başvurulan durumlarda bu süre üç aya kadar uzatılabilir.

(6) Uygun görülmeyen müracaatlar, il veya ilçe müdürlüğünce gerekçeleri ile birlikte ilgililere yazılı olarak bildirilir. Bu kararlara karşı itirazlar, kararın ilgiliye tebliğinden itibaren en fazla beş iş günü içerisinde üst makama yapılır. Üst makam ilçe müdürlüğüne yapılan müracaatlarda il müdürlüğü, il müdürlüğüne yapılan müracaatlarda ise Bakanlıktır. İtirazlar, onbeş iş günü içerisinde karara bağlanarak ilgiliye yazılı olarak tebliğ edilir. İtiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

(7) İl veya ilçe müdürlüğü, düzenlediği kenevir yetiştiriciliği izin belgesinin bir örneğini ve yetiştiricilik yapılacak alanın krokisini ilgili mülki idare amirliği aracılığıyla mahallin kolluk birimlerine bildirir.

(8) Yetiştiricilik izni verilenlerin bu Yönetmeliğe aykırı hareket ettiğinin tespit edilmesi halinde yetiştiricilik izinleri iptal edilir.

Yetiştiricilikte dikkat edilecek hususlar

MADDE 9 – (1) Kenevir yetiştiriciliği yapan çiftçiler veya bilimsel amaçlı araştırmada görev alanlar;

a) İzin belgesinde belirtilen amaca uygun yetiştiricilik yapmak ve yetiştiricilik amacına aykırı iş ve işlemlerin yapılmasını  engelleyecek tedbirleri  almakla,

b) Kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla,

c) Hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevir bitkisinin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları derhal imha etmekle,

ç) Bilimsel araştırmalar amacıyla yapılan kenevir yetiştiriciliğinde, elde edilen kenevir veya ürünlerine yönelik yapılan işlemleri, takvim yılı içerisinde yetiştiricilik izni veren il veya ilçe müdürlüğüne bildirmekle,

yükümlüdür.

(2) Yetiştiricilik sonunda elde edilen tohumluk için 31/10/2006 tarihli ve 5553 sayılı Tohumculuk Kanunu hükümleri esas alınır. Üretim sonunda elde edilen tohumlar ise çimlendirilmemek şartıyla ilgili mevzuata uygun olarak kullanılır.

İzinsiz yetiştiriciliğe ilişkin işlemler

MADDE 10 – (1) Hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevir, 2313 sayılı Kanun hükümlerine göre imha edilir ve konu adli mercilere intikal ettirilir.

(2) İzinsiz kenevir yetiştiriciliğine ilişkin tespit veya imha işlemlerinde, kolluk birimleriyle birlikte teknik personel tarafından Ek-6’ya uygun rapor tanzim edilir.

(3) İzin belgesi alınmasına rağmen belgede belirtilen alandan fazla yerde veya izin belgesinde kayıtlı yerden başka yerde yetiştiricilik yapanlar ile izin belgesinde belirtilen amaç dışında yetiştiricilik yapanlar hakkında da bu madde hükümleri uygulanır.

(4) Bakanlık, izinsiz yetiştirilen kenevirlerin sökülmesi, toplanması, taşınması ve imhasının daha hızlı ve kolay yapılabilmesine imkan veren yeni metodlara yönelik tavsiyelerde bulunur.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Kontroller ile İlgili Hükümler

Kontrol merci

MADDE 11 – (1) Kenevir yetiştiriciliği için izin verilen yerler, il veya ilçe müdürlüklerindeki teknik personel tarafından ekimden hasada kadar devamlı kontrol altında tutulur ve bu yerlerde amaca yönelik yetiştiricilik yapılıp yapılmadığı izlenir.

(2) Yetiştiricilik izni verilen bölgeler dışında yapılan kenevir yetiştiriciliği, il veya ilçe müdürlükleri ve mahallin kolluk birimleri tarafından birlikte izlenir ve tespiti halinde 10 uncu madde hükümleri uygulanır.

Kontrollerde görevli personel

MADDE 12 – (1) İl veya ilçe müdürlüklerinde, yeterli sayıda teknik personel görevlendirilir. Görevlendirilen teknik personele  ait liste her yıl Ocak ayı sonuna kadar kolluk birimlerine bildirilir. Ayrıca görevlendirilen teknik personelin, Bakanlığa bildirilmek suretiyle kenevir tarımı ve kontrolü hususlarında hizmet içi eğitime katılması sağlanır.

(2) İhtiyaç halinde, teknik personel asli görev mahalli dışında Bakanlık onayı ile farklı il veya ilçelerde kontrol, tespit ve/veya imha işlemlerinde görevlendirilebilir.

(3) Bu Yönetmeliğin tanımladığı görevleri icra etmek üzere teknik personelin her türlü ihtiyaçları, görevli oldukları il veya ilçe müdürlüklerince karşılanır.

Kontrollerde dikkat edilecek hususlar

MADDE 13 – (1) Kontrollerde esas amaç; izinsiz yetiştiricilik ile uyuşturucu madde üretimine mani olmanın yanı sıra, izinli kenevir üretiminde eğitim ve yayım çalışmaları ile tetrahydrocannabinol (THC) maddesi düşük kenevir çeşitleri kullanılarak uygun tekniklerle üretimin yapılmasını sağlamaktır.

(2) Teknik personelce yapılacak kontrollerde;

a) Yetiştiricilik izninde belirtilen bilgiler ile kenevir ekim alanındaki mevcut durum karşılaştırılır.

b) İzin belgesinde belirtilen kenevir ekim alanından fazla yerde veya izin belgesinde kayıtlı yerden başka yerde kenevir yetiştiriciliği yapılmasına müsaade edilmez.

c) Üretimin her aşamasında yapılan uygulamaların, Ek-4’de belirtilen yetiştiricilik amacına uygun olup olmadığı incelenir. Kenevirin, yetiştiricilik amacı dışında kullanılmasına müsaade edilmez.

ç) Hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevir bitkisinin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıkları ilgili mevzuata uygun olarak derhal imha ettirilir.

 1. d) Her kontrolden sonra tespit edilen hususlar, Ek-5’teki arazi kontrol kartlarına işlenerek kayıt altına alınır.

Kontrol zamanı

MADDE 14 – (1) İl veya ilçe müdürlükleri teknik personelince kenevir yetiştiriciliği izni verilen yerler kenevirin ekiminden hasada kadar en az ayda bir defa kontrol edilir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 15 – (1) 21/10/1990 tarihli ve 20672 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kenevir Ekimi ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmeliğin uygulanması

GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 21/10/1990 tarihli ve 20672 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kenevir Ekimi ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik hükümlerince düzenlenen kenevir ekim izin belgeleri 31/12/2016 tarihine kadar geçerlidir.

Yürürlük

MADDE 16 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 17 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yürütür.

Ekler için tıklayınız

Yazımda son zamanlarda oldukça gündeme gelen kenevir yetiştiriciliği ve kenevir nasıl yetiştirilir konularına açıklık getirdim. Gerekli ortam hazırlandığında şu an 19 ilde yapılabilen kenevir üretimi diğer illere de yayılabilir.

Eğer farklı para kazanma yollarını öğrenmek istiyorsanız, en çok para kazandıran işler adlı yazıma bakabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general