Kendini Geliştirmek İçin Yapılacaklar [Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?]

kendini geliştirmek

Kendini geliştirmek isteyenler kendimi nasıl geliştirebilirim sorusunun cevabını bulmak için pek çok araştırma yapmakta. Kendini geliştirme söz öbeği zihinsel, mental ve fiziksel olarak insanların önceki hallerinden daha iyi bir konuma gelmelerini anlatmaktadır.

Kendini geliştirmek için genellikle insanlar bilgi edinmeyi hedefler. Çünkü bilgi güçtür ve bilgisiz insan güçsüzdür. Fiziksel olarak güçlü olmak bilgisiz olunduğu sürece günümüz dünyasında bir gösterge değildir. Bu yüzden bilgi edinerek güçlü olmak gerekmektedir.

Bu yazımda sizlere kendini geliştirme yolları neler olduğunu anlatacağım. Kendimi geliştirmek istiyorum deyip nereden başlayacağını bilemeyenler için güzel bir rehber olacağını düşünüyorum. İnsan kendini nasıl geliştirir, kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız gibi soruların cevaplarını bu yazımın tamamını okuduktan sonra alabileceksiniz.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Kendini geliştirmek isteyen bir insan öncelikle neleri bilmek istediğini ve hangi konularda kendini daha ileri bir noktaya taşımak istediğini bilmeldir. Şöyle ki; insan her şeyi bilecek kadar yüksek bir kapasiteye ve tüm bilgileri öğrenecek kadar ömre sahip değildir. Bu yüzden de insanın kendini geliştirmek için belirli noktalara yoğunlaşması gerekir.

Elbette bilginin sonu yoktur. Özellikle günümüz çağında sürekli yeni bilgiler oluşmakta ve insanlar bu bilgileri çabucak unutmakta. İnsan bilmediği şeyler için soru sorar ve o sorunun cevabının peşine düşer. Böylelikle araştırmacı ruhu ortaya çıkar. Edindiği tecrübeler sayesinde de kendini geliştirme yolunda adımlar atar.

Kendini geliştirme yolları arasında sayılabilecek bir diğer husus da dış dünyayı gözlemlemektir. İnsan kendi dünyası haricinde dış dünyaya da açık olmalıdır. Diğer insanların yaptıkları doğrular ve yanlışlardan ders alıp kendisi de bu doğrular ve yanlışlara göre hareket etmelidir.

Kendini geliştirmek için insanlar kurslara, eğitimlere veya başka insanların yardımına ihtiyaç duyar. Ancak en önemli bilgi edinme yolu bizzat deneyimlemektir. En basitinden yemek konusunda kendimizi geliştirmek istiyorsak yemek yapmayı denemeden sadece izleyerek bir yere varamayız. Bu konuda örnekler çoğaltılabilir.

Kendini Geliştirmenin Yolları Nelerdir?

Bizzat denediğim ve işe yaradığını düşündüğüm kendini geliştirme yollarını buraya eklemek istiyorum. Siz de kendi deneyimlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir ancak hiç yoktan başarılı olacağını düşünüyorum.

Kendini geliştirmenin yolları arasında kitap okumak, spor yapmak, üretim yapmak, yabancı dil öğrenmek gibi bir çok farklı aktivite bulunmaktadır. Klişe gibi dursa da şimdiye kadar insanların deneyip başarılı olduğu bu yöntemler sayesinde kendimizi geliştirmek mümkün.

İnsanlar dünyaya geldiklerinde hiçbir şey bilmezler. Bu bir handikap gibi görünse de aslında üzerinde hiç fırça darbesi vurulmamış bir tablo olduğumuz bir gerçektir. Edindiğimiz her tecrübe bizleri geliştirir. Aydınlanma çağı filozoflarından John Locke bunu Tabula Rasa olarak nitelendirmiştir. Ona göre “hiçbir insanın bilgisi, edindiği tecrübenin ötesine geçemez”.

Avrupa’daki aydınlanma çağının gerçek kurucusu olarak gösterilen John Locke burada bizlere düşünce özgürlüğünün ve insanların tecrübelerinin bilgi edinebilme becerisini ortaya koymaktadır. Kendini geliştirme olarak nitelendirilen olgunun aslında hayatta edinilen tecrübeler olduğunu bizlere anlatmaktadır.

Sürekli kendimi nasıl geliştiririm diye mi soruyorsunuz? Eğer öyleyseniz benimle aynı düşüncede olduğunuzu belirtmeliyim. Ben de hayatın anlamını ararken kendini geliştirme ve hayatımı iyileştirmeden daha anlamı bir şey olmadığını fark ettim.

Kişisel gelişim söz konusu olduğunda herkes kendisinin mevcut durumdan daha fazlasını yapabileceğini söyler. Ancak önemli olan harekete geçmektir. Bunun için ise azimli olup devamlılık sağlamak gerekir.

Meşgul olmak kelimesini günlük hayatta çok fazla kullanır olduk. Evet bir şeylerle meşgul olmak iyi bir durum ancak sürekli meşgul olup kendini geliştirmek için yapılacaklara zaman ayıramamak bir hayli kötü.

Vakit ayırmak istemediğimiz ve kendimizi zorlamamızı gerektirecek şeylere bahane olarak meşgul olduğumuzu söyleriz. Bu bir kaçış yoludur. İnsan kendini ne kadar zorlarsa o kadar kolay başarıya ulaşır. Çok klasiktir ancak amaca ulaşmak için acı çekmek bir kuraldır.

Şunu biliyoruz ki günde bir saatini kendini geliştirmek için yapılması gerekenlere ayıracak kadar hiçbirimiz meşgul değiliz. Sadece zamanı iyi kullanmamız gerekmektedir. Bu ayırdığınız vakitlerde meditasyon, yoga veya okuma yaparak stres atabilirsiniz.

Hayatınızın yoğun kısımlarına öncelik vermeyi bırakın ve zihinsel, fiziksel ve duygusal refahınızın sürekli gelişimi gibi önemli şeylere zaman ayırmaya başlayın. İnanın insanın yapacağı en iyi yatırım kendine yatırımdır. Bu da kendini geliştirme ile gerçekleşir.

Gelin şimdi de kendimizi geliştirmek için neler yapmalıyız adım adım inceleyelim.

1. Kitap Okuyun

Engin bilgi deposu olan kitaplar bizlere kendimizi geliştirmek için öncülük eden en önemli kaynaklardır. Bu yüzden de mutlaka kitap okuma alışkanlığı edinmeliyiz. Kitap okumak derken insanları kandırma amaçlı yazılan kişisel gelişim kitaplarından bahsetmiyorum. Klasik eserler, felsefe, edebiyat, tarih gibi konular hakkında yazılmış kitapları okumak gerekir.

kendimi nasıl geliştirebilirim

Her gün kitap okumak insan beynini zinde tutar ve sürekli yeni bilgi edinmenizi sağlar. Kitap okuma alışkanlığı kazanırsanız zaten yanınızda sürekli kitap taşır ve okumak için kendinizi motive edersiniz. Genellikle kitap gece yatmadan önce okunur ancak sabah zihin daha boş olduğu için okuduklarımızı daha rahat anlarız bu yüzden de gündüz henüz günün yorgunluğu üzerimizde değilken kitap okumak gerekir.

2. Araştırma Yapın

Kendini geliştirmek için yapılması gerekenlerden bir diğeri de araştırma yapmaktır. Örneğin tarih konusunda araştırma yapmak bu alanda kendimizi geliştirmeyi sağlar. Araştırma yapılırken arşivlere bakmak, Wikipedia ve tarih kitaplarından faydalanmak gerekir.

kendini geliştirme

Araştırma yalnızca internetten veya kütüphanelerden yapılmaz. Örneğin bir yere gidip orada fiziksel araştırmalar da yapabilirsiniz. Müze ve tarihi binaları ziyaret etmek de araştırma sınıfına girmektedir. İnsan kendini nasıl geliştirir konusunda araştırma yapmak da aslında kendini geliştirmenin bir yoludur.

3. Yabancı Dil Öğrenin

Günümüzde bir yabancı dil bilmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. İngilizce bilmek kendini geliştirme anlamında kritik bir adımdır. İngilizce haricinde ikinci bir yabancı dil bilmek ise birçok alanda sizi başarıya götürecektir.

kendini geliştirme yolları

Yeni bir dil öğrenmek aslına bakarsanız bir kültürle de tanışmak anlamına gelmektedir. Bu yüzden de yabancı dil sadece bir dil olarak görülmemeli. İletişim aracı olmasının yanında ufuk açıcı tarafı olduğu unutulmamalı.

Yabancı dil öğrenmek eğer yurt dışına çıkarsanız daha rahat iletişim kurmanızı sağlar. Kendinize olan güveninizi yükseltir ve iş bulma şansınızı artırır. Aynı zamanda daha yüksek maaşlar alabilirsiniz.

4. Spor Yapın

Fiziksel olarak kendini geliştirmek ve stresten sıyrılmak için mutlaka spor yapmalısınız. Spor yapmanın faydaları saymakla bitmez. En başından kendimizi daha iyi hissetmemizi sağladığından daha motive bir şekilde hayatımızı sürdürmemizi sağlar.

insan kendini nasıl geliştirir

Düzenli spor yapmanın insana hem fiziksel hem de zihinsel yararları vardır. Egzersiz yapmak endorfin hormonu sağladığından depresyon, anksiyete ve stresin azalmasını sağlamaktadır. Kendimizi geliştirmek adına mutlaka spor yapmalı ve zinde kalmalıyız.

Spor yapmanın düzenli beslenme ile de doğrudan ilişkili olduğunu unutmamalıyız. Kilo kontrolümüzü sağlayıp daha rahat bir yaşama sahip olabiliriz. Her sabah yapacağımız egzersiz hareketleri ile güne enerjik başlarız ve bu sayede kendimizi geliştirme adına gerekli motivasyonu alırız.

5. Hobi Edinin

Mevcut bir hobiniz olabilir. Bu hobinize ek olarak başka bir uğraş bulmak ruhsal ve bedensel anlamda kendimizi geliştirmek için önemli bir adımdır.

Hobi edinmek için illa yüklü bir masrafa girmeye gerek yoktur. Basit şeylerden de hobi edinilebilir. Çiçek yetiştirmek, koleksiyon yapmak, fotoğraf çekmek, güzel yazı yazmak edinebileceğiniz basit hobilerden bazılarıdır.

Hobi edinmek günlük hayatın stresinden bizi uzaklaştırır. Kendimizi hobi olarak gördüğümüz şeyleri yaparken daha rahat hissederiz. Bir hobi edinmek insan beynin de çalışmasını doğrudan etkiler. Yeni bilgiler öğrenmenin önünü açar.

Ayrıca iş hayatına olan etkileri de yadsınamaz derecede olumlu. İş hayatından kendini geliştirmek isteyenlerin bir hobi edinmesi faydalarına olacaktır. Daha sosyal olmanızı insanlarla iyi ilişkiler kurmanızı ve farklı çevreler ile tanışmanızı sağlar. Tüm bu faydaların yanında kendimizi daha iyi hissetmemizin önünü açar.

6. Müzik Enstrümanı Çalmayı Öğrenin

Bir enstrüman çalmak her zaman farklı hissettirir. Bu bir mızıka, flüt, gitar hatta piyano olabilir hiç fark etmez. Müziğin ruhun gıdası olması ve kendimizi geliştirme anlamında bize katkıları pek çok araştırmada kanıtlanmıştır.

Müzik yapmak başlı başına zor bir iştir. Ancak kendi çabalarımızla bir enstrüman çalmayı öğrenmenin tadı başkadır. Elbette yardım alarak da öğrenilebilir önemli olan vaktimizi verip bunu başarabilmek. Sosyalleştirme, beyni çalıştırma, öz güven kazandırma, stresten uzaklaştırma gibi önemli faydaları bulunmaktadır.

Bana göre bu listede yer alan kendini geliştirme yöntemleri arasında en zevklisi budur. Kendinizi ifade etme yeteneğinizi müzik bilginizle harmanlayıp daha gelişmiş biri olmanızı sağlar. Müzik aletlerini tanımak seslerin dünyasına kendini kaptırmak son derece eğlenceli bir iştir.

7. Kendinize Rakip Belirleyin

Kendini geliştirmek isteyenler her zaman bir rekabet içinde olmalıdır. Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta tatlı bir rekabetin içinde olmak insanı kamçılar. Kendini geliştirmek ve kişisel gelişim amacıyla biriyle rekabet halindeyseniz sürekli onu geçmeyi arzularsınız. Bu da daha motive bir şekilde amacınıza ulaşmanızı sağlar.

Rekabet boyunca hedefe odaklanmak iki taraf için de faydalı olacaktır. Hem siz hem de rakibiniz birbirinize bakarak kendimi nasıl geliştirebilirm diye soracaksınız. Sonuç itibariyle kaybeden olmayacaktır.

8. Seyahat Edin

Çok okuyan mı çok gezen mi bilir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişse de her ikisini yapanın bunlardan birini yapandan daha bilgili olacağı şüphesizdir. Daha önce gitmediğiniz yerlere gitmenin yeni yerler keşfetmenin verdiği haz çok az şeyde vardır.

Gezmeye yalnızca dünya turu yapmak olarak bakmayın. Bulunduğunuz şehirde bile daha önce gitmediğiniz yerler olabilir. Detaylı bir gezi rehberi oluşturup harekete geçin. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza gezerek kendinizi geliştirme yolunda ilk adımı atın.

9. Ertelemeyin

Bu başlıkta yapmanız değil yapmamanız gereken bir konuya yer verdim: Ertelemek. Ne yazık ki gündelik hayatta pek çok şeyi erteliyoruz. Ancak harekete geçmek ve o ilk adımı atmak aslında çok da zor değil.

Ertelemek bir hastalıktır ve bundan kurtulmanın ilacı vardır. Ertelemek insanı tembelliğe sürükler. Bunu yapan insanlar genellikle zamansızlıktan şikayet eder ve sürekli bu çıkmazda kalır. Ancak zamanı iyi kullanmak erteleme yapmanızı engeller. En basitinden erken yatıp erken kalkmak ertelemenin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

10. Kendinize Özel Alan Oluşturun

Kendini geliştirmek isteyen biri mutlaka kendine özel alan oluşturmalıdır. Bu özel alanda çalışmalar yapmalı ve dış etkilerden kendini soyutlamalarıdır. Dış dünyadan soyutlanmak ve iç dünyaya yoğunlaşmak için bu özel alanda kalınmalıdır.

Evinizde bir odayı çalışma odası haline getirip çalışma masanızı ve kütüphanenizi oraya taşıyarak bu alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Dışarıdan gelebilecek müdahelelere karşı kendinizi izole hale getirerek konsantrasyon kaybı yaşamadan kendinizi geliştirebilirsiniz.

11. Sosyal Medyadan Uzaklaşın

Günde sosyal medyada harcadığınız vakti göz önünde bulundurun. Eğer gereğinden fazla vakit ayırıyorsanız bunu azaltın. Hem vakitsizlikten şikayet ediyor hem de sosyal medyada çok fazla kalıyorsanız bu kararınızı bir gözden geçirin.

Sosyal medyadan tamamen kopmanız gerekmiyor. Çünkü sosyal medya da kendini geliştirmenin bir başka yoludur. Ancak kimi zamanlar fazlaca vaktimizi aldığından uzak durulması gerektiğini düşünmekteyim. Bunun yerine kitap okumak ve egzersiz yapmak kendini geliştirmek yapılacak aktiviteler olmalıdır.

12. Yeni Bir Kursa Gidin

Dijital veya fiziksel farketmeksizin yeni bir kursa gidip bir şeyler öğrenmek insanın kendini geliştirmesi için yapması gerekenlerden biridir. Dijital kurslar Udemy gibi platformlardan alınabilirken diğer kurslar için fiziksel bir kursa gitmeniz gerekir. Bunun için ise araştırma yapıp yaşadığınız çevrede hangi kursların olduğunu keşfetmelisiniz.

Kurslar ücretli veya ücretsiz olabilir. Örneğin Udemy sitesinde her iki türden kurs bulmak mümkündür. Ayrıca Youtube’dan da ücretsiz kurslar izleyebilirsiniz. Halk eğitim merkezleri veya belediyelerin de ücretsiz kurslarına gidilebilir. Örneğin işaret dili kursuna gidip kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. Veya bilgisayara merakınız varsa yazılım dersleri alabilirsiniz.

13. Kendinizi Keşfedin

İnsanın kendini keşfetmeden kendi potansiyelinin farkında olmadan dışarıyı keşfetmesi zordur. Neleri başarabileceğinizi, neleri sevdiğinizi, nelere ilgi duyduğunuzu bilin ve hayatınızı buna göre şekillendirin.

Kendinizi tanımanın en iyi yolu ise sessiz bir odaya gidip kendi hakkınızda boş bir sayfaya tüm bildiklerinizi yazmanızdır. Kendi SWOT analizinizi yapmak ile başlayabilirsiniz. Burada güçlü yönlerinizi, zayıf yönlerinizi, fırsatlarınızı ve size karşı olan tehlikeleri belirlemeniz gerekir.

Kişiliğiniz ile alakalı başlıklar belirleyin. Örneğin çalışkanlık, düzenlilik, disiplin gibi. Bunlara 10 üzerinden puan verin ve düşük verdiğiniz özelliklerinizle alakalı öz eleştiri yapın. Bunu zaman zaman yapın ve puanları yükseltmeye çalışın. Ancak yüksek puanlar vererek kendinizi kandırmayın. Gerekirse çevrenizden de puanlar alarak karşılaştırma yapın.

14. Doğayı Keşfedin

Aslında bakarsanız insan şehirlerde yaşadığından beri tabiattan bihaber yaşıyor. En son ne zaman bir doğa yürüyüşü yaptınız hatırlıyor musunuz? Ya da en son bir göl kenarında ne zaman oturdunuz? Hangi ağaç ve çiçek çeşitlerini biliyorsunuz? Cevap vermekte zorlanıyorsanız bu konuda kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Doğanın insana huzur ve ilham verdiği aşikar. Ancak şehirde maalesef bundan yararlanamıyoruz. Ancak bir hafta sonu çıkıp en yakınımızdaki ormanı gezip temiz havayı içimize çektiğimizde aslında ne kadar rahatlatıcı olduğunu görebiliriz. Ben de işlerimden arta kalan zamanlarımda mutlaka doğa yürüyüşü yapıyorum. İnanın insanın kendini geliştirmesinde büyük faydası oluyor.

15. Yabancı Dizi ve Film İzleyin

Sinema alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka yabancı dizi ve film izlemelisiniz. Özellikle kült olmuş yapımları izlemek ufkunuzu açacaktır. Kitaplardan uyarlama filmler veya gerçek hayattan esinlenerek yapılmış dizileri izlemenizi tavsiye ederim.

Size bir şey katmayacak sadece vakit geçirme amacıyla izlediğiniz dizilerden uzak durun. Daha çok size bakış açısı kazandıracak yani şeyler öğrenmenize yarayacak dizileri izleyin. Tabi sevdiğiniz türlerden olmasına da dikkat edin.

Yabancı dizi ve filmleri izlemenin bir diğer artısı da yabancı dil öğrenmenize katkıda bulunmasıdır. Ben de öğrencilik zamanlarımda çokça yabancı dizi izlerdim. Hala vakit buldukça izlerim. İngilizce’mi geliştirmek adına bana büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Alt yazısını Türkçe izledikten sonra İngilizce’ye çevirip bu şekilde kelimeleri de görerek öğrenebilirsiniz.

16. Erken Uyanın

Uyku düzeni bir insanın kendini geliştirme adına ilk dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Günde kaç saat uyuduğunuzu hesaplayın. Eğer çok fazla uyuyorsanız bu sizin vakit kaybettiğinizi gösterir. Sabahları erken kalkmak insanı zinde tutmaktadır. Yapılan araştırmalarda erken kalkan insanların kendini daha enerjik ve daha hazır hissettiği kanıtlanmıştır.

Çok uyumak halsizlik ve baş ağrısına neden olduğundan kendinizi iyi hissedemeyeceksiniz ve gün içinde yapmanız gerekenleri yapamayacaksınız. Sabahları kalkış saatinizi 2 saat öne çekin. İlk başlarda zorlanacaksınız. Ancak insan 1 haftada buna alışıyor. Hemen kahvaltınızı yapın çünkü kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

17. Zararlı Alışkanlıklardan Kurtulun

Sigara içiyor ve alkol tüketiyorsanız bunu mümkün olduğunca en aza indirin hatta bırakın. Tütün mamülleri kullanımı insanı aşağıya çeken, hem sağlık hem de maddi anlamda kötü etkilyen ürünlerdir. Alkol de başta karaciğer olmak üzere vücuda son derece zararlıdır. Bunları bırakmak kolay değil ancak bunun için yardım alarak zamanla bırakabilirsiniz.

Zararlı alışkanlık denince akla alkol, sigara, uyuşturucu gelse de günümüzde insanın zamanından çalan ve bağımlılık oluşturan başka şeyler de var. Örneğin online oyunlar. Bize en büyük zararları zamanımızı çalmaları. Giden zamanın geri dönüşü olmadığından ve online oyunların stresi azaltmak yerine yükseltmesinden dolayı bırakılması gerektiğini düşünüyorum.

18. Korkularınızın Üstesinden Gelin

Her insanın korkuları vardır. Kimimiz kaybetmekten korkar, kimimiz risk almaktan, kimimiz de gelecekten korkar. İnsanın birden fazla korkusu da olabilir. Önemli olan bu korkular ile yüzleşmektir. Korkularımız bizim ileriye gitmemize engeldir. Kendimizi geliştirme adına yaptıklarımızın başarıya ulaşmasındaki büyük barikatlardır korkularımız.

Öncelikle korkularımızın neler olduğunu belirlemeliyiz. Farkındaysanız insan bilgisiz olduğu konularda korkuya kapılır. Bu yüzden korktuğumuz şey her ne ise o konuda bilgilenmemiz gerekir. Korkularını görmezden gelen insanlar hayatlarının arka planında hep o korkuyla yaşar. Başarısızlıklarının arkasında bu korkuların olduğunu kabul etmezler.

Korkularının üstesinden gelenler ise bu rahatlıkla ve emin adımlarla hareket ederler. Ne zaman yeni bir korkusu olduğunu fark ederse artık deneyimli olduğundan onun da üstesinden gelmek için hemen harekete geçerler. Bu bir kar topu etkisidir. Önemli olan küçük adımlarla ilerlemek ve büyük bir kar kütlesine dönüşmektir.

19. Hatalarınızdan Ders Çıkartın

Her insan hata yapar. Ben hata yapmam diyen insan bunu söylerken hata yapmıştır. Herkes hayatı boyunca verdiği kararların sonuçlarını yaşar. Bu karar bazen doğrudur bazense yanlıştır. Yanlış kararlar aldığımızda bunun bir hata olduğunu kabul etmemiz ve tekrar yapmamamız gerekir.

Hatalarından ders çıkartmayan insanlar aynı hataları tekrarlamaya devam eder. Bir hatalar zinciri oluşur ve işler sürekli kötü gider. Ancak hatanın neresinden dönülürse kardır. İnsan bir iş yaparken bunun bir hata olabileceğini her zaman düşünmelidir. Hataların hayatın bir gerçeği olduğunun bilincinde olmalıdır.

Ancak yine de hata yapmaktan korkmayın. Eğer bir karar alırken acaba hata mı yapıyorum endişesi var ise bu sizi engeller. Önemli olan hata yapmamak değildir, yapılan hatalardan ders çıkartmaktır. Hata yapmaktan korkan insan cesaretli olamaz. Korkaklık ise kendiniz geliştirme yolunda en büyük engellerden biridir.

20. Kendinize İdol Belirleyin

Dünya’ya gelmiş son derece başarılı ve kendini geliştirmiş insan vardır. Elon Musk, Jeff Bezos, Nikola Tesla gibi. Size ilham verecek başarılara sahip olan birini veya birkaç kişiyi örnek alın. Hayatlarını okuyun ne zorulukla karşılaştıklarını bunları nasıl aştıklarını ve kendilerini nasıl geliştirdiklerini öğrenin.

İnsansın kendisine idol belirlemesinin en büyük artısı ben de onun gibi olmalıyım motivasyonudur. Elbette o kişi gibi olmak çok zordur ancak insanın denemesinden zarar gelmez. Başarılı olmuş kişilerin de bir zamanlar kendilerine idol olarak gördükleri kişiler olmuştur. Yani amacına ulaşan bir yöntemdir.

21. Geçmişi Unutun

Gemişte takılı kalmak sizi geriye götürür. Önceden yaptığınız yanlışlar artık geride kaldı. Sürekli ileriye bakmalısınız. Geçmiş ile yaşamak size bir şey kazandırmaz. Yalnızca moral ve motivasyon olarak düşmenize sebep olur. Kendini geliştirmek isteyen biri geçmişi değil geleceği düşünür.

Çok sevdiğim bir söz vardır ne oldum deme ne olacağım de diye bence hayat mottosu olarak bunu belirlemeliyiz. Hayat her zaman sürprizlerle dolu bunu sakın unutmayın. Dün gemişte kaldı ancak yarın ne olacağını bilmiyoruz. Bu gizem bizi heyecanlandırıyor. İnsan yaşadığı her an bu heyecanı içinde hissetmeli diye düşünüyorum.

22. Teknolojiyi Kullanın

Günümüzde teknoloji inanılmaz bir seviyede. Bilgiye ulaşmak tarihte hiç bu kadar kolay olmalıştı. İnternet bir derya ve biz de buranın nimetlerinden sonuna kadar yararlanmalıyız. İnternette elbette sadece faydalı şeyler yok zararlılar da var. Ancak biz doğru teknoloji kullanımı ile kendimizi geliştirme yolunda ilerlemeliyiz.

Teknoloji denince akla internete gelse de aslında önümüzdeki yıllarda sanal gerçeklik ve yapay zeka daha çok ön plana çıkacak. Bu alanlarda kendinizi geliştirirseniz ileride çok rahat edersiniz. Robotların hayatımız girmesi ile pek çok şey kolaylaşacak ancak onların dilinden anlamak kolay olmayacak. Şimdiden bu alanlara bilgi yatırımı yapmaya başlayın derim.

23. TED Konuşmaları İzleyin

İnsana farklı bakış açıları kazandıran ve kendini geliştirme imkanı sunan bir diğer aktivite de TED konuşmalarıdır. Youtube’da bulabileceğiniz konuşmalarda alanında uzman kişiler son derece değerli bilgileri izleyenler ile paylaşıyor.

İngilizce videoları alt yazılı bir şekilde izleyebileceğiniz gibi Türkçe içerikli konuşmalar da mevcut. Size önerebileceğimiz güzel bir TED konuşması ise Emin Çapa’nın Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok başlıklı konuşması olacaktır.

24. Diksiyon Dersi Alın

Yöresel konuşmalar şive ve ağızlardan dolayı İstanbul Türkçesi konuşmak zorlaşabiliyor. İnsanlar diksiyonlarını düzeltmek için çeşitli kurslara gidiyor. Ayrıca internetten de videolar izleyip diksiyon dersleri alınabiliyor.

Hitabet bir sanattır. Konuşmanız ne kadar düzgün ise insanlar sizi daha dikkatli dinler. Okul yıllarımda diksiyonum düzgün olduğu için tüm törenlerde bana spikerlik görevi verilirdi. Elbette diksiyon kendi kendine oluşan bir şey değil. Ben sıklıkla ayna karşısında konuşmalar yapar ve daha iyi nasıl hitap ederim diye kendimi zorlardım.

Kendini geliştirmek isteyenler için diksiyon dersi almayı kesinlikle öneriyorum. Toplum içinde konuşurken hemen ayırt edilirsiniz. İnsanlar sizin için ne kadar güzel konuşuyor yakıştırmaları yapar ve bu da öz güveninizi artırır.

25. Zayıf Yönlerinizi Keşfedin

İnsan kendini tanımlarken her zaman güçlü yönlerini sahip olduğu iyi özellikleri söyler. Ancak zayıf yönlerimiz de bizim parçamızdır. Eğer savurgansak, düzenli değilsek, çabuk pes ediyorsak, kendimizi zorlamıyorsak bunların üstesinden gelmeliyiz.

Zayıf yönlerimizi bilirsek bunları ortadan kaldırmak için fırsatımız olur. Ancak bunlar yokmuş gibi yaşamaya devam edersek asla ileri gidemeyiz. İnsan öncelikli olarak kendisine dürüst olmalıdır. Kendini kandırmak hataların en büyüğüdür. Bir insan kendine dürüst olmazsa asla ilerleyemez olduğu yerde sayar.

Kendini geliştirmek isteyen biri zayıf yönlerini bilmeli ve bunları güçlü yönlere çevirmelidir. Örneğin savurgan biri iseniz bunun üstüne giderek tasarrufa çevirmelisiniz. Zoruluklar karşısında çabuk pes ediyorsanız azimli olmak için bunun üstüne gitmelisiniz. Unutmayın ki azim kendini geliştirmek için sürekli olması gereken kritik bir özelliktir.

26. Kendinize Hedef Koyun

Hedefi olmayan insanlar asla kendini geliştiremez. Amaçsızlık hayattaki en kötü şeylerden biridir. Bir amacı olan insan kendini sürekli geliştirmeye çalışır. Ancak amacı olmayanların böyle bir derdi asla olmaz.

Hedef koymak geleceğe dair amaçlarınızı gerçeğe dönüştürme ve kendinizi motive etme anlamında önemli bir güçtür. Hedeflerinizin gerçekleşme ihtimali ne kadar yüksekse kendinizi geliştirmeniz de o kadar mümkün olur. Asla ulaşamayacağınız hedefler yani hayal hedefler koymak sizi ileriye taşımaz.

Hedef koymanın en büyük artısı ise sizi hedeften saptıracak ne kadar etken varsa hepsinden uzaklaşmanızı sağlamasıdır. Diyelim ki dil öğrenme hedefiniz var. Bu hedef için yurt dışına gitmeniz gerekiyor. Yurt dışına çıkmak için gereken maddi imkanı sağlamak için ise bazı şeylerden tasarruf etmeniz gerekir. Gereksiz harcamalardan kaçınıp para biriktirerek her yönden kazanç sağlayabilirsiniz.

27. Negatif İnsanlardan Uzak Durun

Etrafınızda sizi aşağı çeken, moralinizi bozan, sizi kötü hissettiren insanlar var ise onları hayatınızdan çıkarın. Eğer hayatınızdan çıkaramayacak yakınlıkta biri ise araya mesafe koyun. Verdikleri olumsuz enerji ile sizi hayattan soğutmalarına izin vermeyin.

Bir insanın size negatif enerji verdiğini nasıl anlarsınız? Çevrenizde sizi sürekli bozmaya çalışan, ilk fırsatta size ihanet eden, yaptıklarınızı hafife alan, sizin bir şey başaramayacağınızı düşünen insanlar size negatif enerji veren insanlardır.

Bu tip arkadaşlıklar yerine daha pozitif, size bir şeyler katabilecek, ufuk açan, kendini geliştirme yolunda olan insanlar ile arkadaşlık yapmaya çalışın. Sosyal hayatta ne yazık ki her türden insan ile karşılaşıyoruz önemli olan insanların ne niyetle size yaklaştığını ve onlara karşı nasıl davranmanız gerektiğini bilmektir.

28. Tatile Çıkın

Kendini geliştirmek sürekli çalışmak ve çabalamak ile olmaz. Bazen tatile çıkmak da kendini geliştirmek için zorunlu hale gelebilir. İnsanlar tatil yaparak stresten uzaklaşır ve daha dinç hale gelir. Çıktığınız yolda ne kadar ilerleme kaydettiğinizi görmek için durup dinlenmeniz ve arkanıza bakmanız gerekir.

Tatile çıktığınızda da kendini geliştirmek için yapılacak aktiviteler bulabilirsiniz. Örneğin kışın tatile çıktıysanız kayak yapmayı öğrenebilirsiniz. Daha önce gitmediğiniz görmediğiniz yerler hakkında araştırma yapıp coğrafya hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İnsanların yaşayış tarzlarına bakıp kültürel anlamdan kazanımlar elde edebilirsiniz.

29. Öğrenmeye Açık Olun

Öğrenmenin yaşı yoktur diye çok güzel bir söz vardır. Eğitim ve öğrenim yalnızca okul sıralarında olmaz. Hayatın her anından öğrenmeye açık olmalıyız. Kendini geliştirmek isteyen biri için öğrenme süreklilik arz eder.

Her gün yeni şeyler öğrenmenin verdiği hazzı tadın. Yeni şeyler öğrenirken bir yandan da bunu başkaları ile paylaşın. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Eğer yeni bir şey öğrendiyseniz bunu aileniz ve arkadaşlarınız ile paylaşırsanız bu kalıcı hale gelir ve unutmanız zorlaşır.

Bilgi edinme yöntemlerini iyi öğrenirseniz giderek daha kolay bir şekilde öğrenmeye açık hale gelirsiniz. İnsan beyninin sınırsız bilgi kapasitesi olduğundan öğrenebildiğiniz kadar bilgiyi depolayabilirsiniz. Ancak beyin kullanmadığı bilgiyi hafızada tutmaz bu yüzden de çabuk unuturuz. Unutmamak için de bilgileri günlük hayatta kullanmamız gerekir.

30. Televizyon İzlemeyi Bırakın

Vakit kaybı programlardan, gereksiz haberlerden ve size hiçbir şey katmayacak dizilerden bıkmadınız mı? Televizyon günlük hayatta insanların en çok vaktini çalan teknolojik ürün diyebilirim. Özellikle ülkemizde insanlar günde ortalama 3-5 saatlerini televizyon izleyerek geçiriyor. Her ne kadar eskisi kadar yüksek olmasa da yine de hatırı sayılır bir zaman diyebilirim.

Bilgi yarışmaları, tartışma programları dahi olsa televizyondan kendinizi uzak tutun. Televizyondan öğreneceğiniz bilgiyi daha çabuk ve daha derin şekilde internetten veya makalelerden öğrenebilirsiniz.

31. Dergi Okuyun

Mutlaka ama mutlaka kendinizi geliştirmek için bir dergi aboneliği başlatın. Derginin türü size kalmış. İster spor, ister edebiyat isterseniz müzik dergisi alın. Hiç aklınıza gelir mi bilmiyorum ama karikatür dergileri de kendinizi geliştirmek için okunabilir.

Dergi okumak kitap okumaktan daha zevklidir. Her hafta veya her ay yenisi çıktığından bıktırmaz. Kuşe kağıda baskılı olması da okunması açısından şevk verir. İçinden çıkan posterler veya bulmacalar da insanları cezbeder.

Dergi okumanın faydaları arasında güncel kalmak, okuma alışkanlığı kazanmak ve en önemlisi bilgilerin taze kalmasını sağlamaktır. Düzenli dergi okuyan insanlar okumayanlara göre gündelik hayattan daha haberdardır.

32. Günlük Tutun

İnsan gece başını yastığa koyduğu zaman o gün yaptıklarının çok az bir kısmını hatırlar. Ancak günlük tuttuğumuz zaman o gün yaşadıklarımızı an be an not alırsak neler yaşadığımızı unutmayız. Günlük tutmak insanı zihinsel anlamda da rahatlatır.

Günlük tutmanın insanın kendini geliştirme yolundaki en büyük avantajı hafızayı diri tutmasını sağlamasıdır. Ayrıca anılarını not alan kişiler bunları ileride okudukça keyif alır. Stres ile mücadelede günlük tutmak sizin yardımcınızdır.

Kimseye anlatamadıklarınızı da günlük yazarak kendinize anlatabilirsiniz. Eğer iyi bir günlük yazıcısı iseniz bu sizin yazıma olan yeteneğinizi ortaya çıkaracaktır. Kim bilir belki de bu sayede ileride kitap yazmaya başlarsınız.

33. Satranç Gibi Oyunlar Oynayın

Satranç gibi strateji oyunları planlı ve programlı hareket etmeyi öğretir. Çabuk düşünme, pratik olma ve doğru yorumlama kabiliyetleri kazandırır. İnsanın kendine olan güveninin gelişmesini katkıda bulunur.

Dikkatini toplamasına yardımcı olur. Özellikle matematik ve bilimle ilgili konularda beynin ilgili bölümlerinin çalıştırmasından dolayı daha başarılı olmayı sağlar. İnsanın araştırmacı ve şüpheci yönünü ortaya çıkartır.

Strateji oyunları oynamak insanları tanımak için de iyi bir yoldur. Eğer bir insan sinsi ise bunu oyunu kazanmak adına yaptığı davranışlarda ortaya koyar. İçtenpazarlıklı ise yine aynı şekilde stratejisini ona göre belli eder. Bu yüzden kendini geliştirmek isteyen birinin mutlaka satranç ve benzeri steateji oyunları oynaması gerekir.

34. Yapılacaklar Listesi Hazırlayın

Plana bağlı hareket etmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Bazı işlerin uzun sürmesi planda aksamalara ve kaymalara yol açmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için ise yapılacaklar listesi hazılanmalıdır.

Kendini geliştirmek için yapılabilecekler arasında belki de en kolayı budur. İster bilgisayar üzerinden isterseniz el yazınız ile bir tablo hazırlayın. İçerisinde yapacağınız işler ve zaman aralıkları bulunsun. Tüm bunları programa bağlı kalarak yapmaya çalışın. Eğer programın dışına çıkarsanız mutlaka yapılması gerekenleri ön sıraya almaya gayret gösterin.

35. Asla Pes Etmeyin

Kendini geliştirme amacıyla çıktığınız yolda asla yılmayın. Karşınıza ne çıkarsa çıksın pes etmemek için tüm gücünüzü ortaya koyun. Pes etmek sadece zayıfların özelliğidir. Bunları sizi gaza getirmek için söylemiyorum. Hayatta bir şeyleri başarmış insanların asla pes etmediklerini unutmayın.

Kendini geliştirmek için tüm yapılması gerekenleri yaptığınızdan emin olun. Eğer hala kendinizi eksik görüyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çünkü insan ne kadar çok şey bilirse aslında ne kadar az şey bildiğinin farkında olur. Cahillik erdemdir, mutluluktur cümlesi de bunun özetidir.

Sık Sorulan Sorular

Kendini geliştirmek ile alakalı sıkça sorulan soruları bu başlık altında bulabilirsiniz. Sizin de bu konu hakkında sormak ve kendini geliştirme adına katkıda bulunmak istedikleriniz var ise bana aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz.

Kendini Geliştirmek İsteyenler Ne Yapmalıdır?

İnsan kendini nasıl geliştirir sorusuna verilebilecek cevaplar arasında kitap okumak, yabancı dil öğrenmek, seyahat etmek yer almaktadır. Daha fazlasını yazımın tamamında bulabilirsiniz.

Kendini Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

Kendimizi geliştirmek fiziksel, zihinsel ve psikolojik anlamda bir gelişimi ifade eder. Bunun için de öz güven, sıkı çalışma, planlı hareket ve pes etmeme ilkeleri benimsenmelidir. Bir şeyler başarmak için devamlılık şarttır bu yüzden önemli olan yola çıkmak değil sürekli yolda olmak ve öğrenmeye açık olmak gerekir.

Kendimi Geliştirme Yolları Nelerdir?

Kendini geliştirme yolları arasında düzenli spor yapmak, meditasyon, düzenli beslenme, ertelememe, iyi uyku düzenine sahip olma yer almaktadır. İnsan bu özelliklere sahipse kendini geliştirme adına önemli bir yol katetmiş demektir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general