Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin En Karlı 25+ İş Modeli

kendi işini kurmak

Kendi işini kurmak isteyenler gün geçtikçe artıyor. Nüfusumuzun da artmasıyla beraber işsizlik sayıları artıyor ve kenarda köşede birikimi olanlar kendi işini kur fikirlerine maruz kalabiliyorlar. Birçok kişi de işinden ya da aldığı maaştan memnun olmadığı için atılım yapmak isteyebiliyor. Ben de sizlere kendi işini kurmak 2022 yılında mantıklı bir fikir mi anlatacağım.

Kendi işini yapmak fikri oldukça heyecanlandırıcı bir fikir. Ancak bu süreç bence oldukça ciddiyet isteyen bir süreç. Çünkü paraya ihtiyacınız olmasa ve sadece oyalanmak için bile iş kuruyor olsanız, başarısızlığa uğramak, sizin motivenizi düşürebilir. İnsan doğası gereği başarılı olmak ve devamlı yükselmek ister.

Bu nedenle yazımda kendi işini kurmak isteyenlere tavsiyeler vereceğim.

Kendi İşini Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler 2022

İş kurma fikrinizi pratiğe çevirmeden önce düşünmeniz ve bilmeniz gereken bazı noktalar var. Bunları iyice irdeleyip daha sonra harekete geçebilirsiniz.

1. Proje ve İş Planınız Var Mı?

kendi işini kurmak

Aklınıza iş kurma fikri geldi ve bu konuyu iyice düşündünüz. Peki hangi işi yapacağınıza karar verdiniz mi? Eğer vermediyseniz, araştırmalara başlayabilirsiniz. Hangi sektörlerdeki işler size göre diye bakmalısınız ve bir liste çıkarmalısınız.

Çıkardığınız listede her iş için avantajlar, dezavantajlar ve riskler yazılmalıdır. Bunun için çevrenizde bulunan benzer sektörlerdeki işleri yerinde inceleyebilirsiniz. Ayrıca internetten de geniş çaplı araştırma yapabilirsiniz. Bu süreçte o sektörde iş yapan deneyimli bir kişiyle konuşmanız da size avantaj sağlayacaktır.

Hatta dilerseniz birçok büyük şirketin böyle ciddi kararlar verirken kullandığı bir düşünme yöntemi mevcut. “Altı Şapkalı Düşünme” adını verdiğimiz bu yöntemi anlattığım yazıya buradan ulaşabilir, işletmenizde ciddi kararlar verirken daha doğru seçimler gerçekleştirebilirsiniz.

Size tavsiyem, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri izlemeniz ve talebe göre iş fikirleri çıkarmanız. Çünkü trendi doğru yerde yakalayabilirseniz, başarınız kaçınılmaz olur.

Tabi ki sevdiğiniz bir işi yapmanız da çok önemli. Bir işi yaparken keyif almanız çok önemli. Aksi halde bir süre sonra sıkılıp salıverirsiniz ki bu iş açısından hiç de iyi bir durum değil. İşinizi sevmeniz size çok avantaj sağlar. Mesela yaşadığınız zorluklara rağmen işinize katlanır ve sabrettikten sonra başarıya ulaşabilirsiniz.

İş planı hazırlarken hedef kitlenizi ve pazarınızı da iyi tanımalısınız. Onlara nasıl daha çok mal satarım ve müşteri kitlemi nasıl oturturum diye düşünmelisiniz. Bu süreçte reklamlar, kampanyalar gibi birçok fikir de aklınıza gelebilir.

2. Sermayeniz Var Mı?

kendi işimi yapmak istiyorum

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim diyenlerin bakması gereken yerlerden biri de cüzdanınızdır. Yani ne kadar sermayeniz var diye bakmalısınız. Çünkü iş fikri araştırması yaptıktan sonra işinizi kurmak için mutlaka sermayeye ihtiyacınız olacak. Bazı işlerde ufak sermayeler gerekirken bazı işlerde büyük sermayeler gerekebilir.

İş kurarken daha başlangıçta sadece evraklar ve iş açılışı için bile birçok masrafınız olacak. Daha sonra kira, vergi, depo, iş yeri kurulum ücretleri gibi masraflar çıkacak. Tüm bunları sermayeni olmadan yapamazsınız. Tabi ki sermayesiz iş fikirleri de mevcut ancak bunlar çok daha kısıtlı.

Sermayem yok diyorsanız, kredi seçeneklerine de başvurabilirsiniz. Ayrıca devlet de kendi işini kurmak isteyenlere destek sağlayabiliyor. İşkur ve KOSGEB gibi devlet kurumlarına başvurulması halinde düşük faizli kredi ya da hibe kredi verebiliyorlar. Ancak tabi ki belirli projeleriniz olmalı ve bunlar geçer not almalı.

Bu nedenle KOSGEB ve İŞKUR destek şartlarını mutlaka öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü sermaye konusunda size önemli destekleri olabilir.

3. Detaylı Pazar Araştırması Yaptınız Mı?

kendi işini kurmak isteyenler

Birinci tavsiyemde sektör ve pazar araştırması yapmanız gerektiğini söylemiştim. Çok önemli bir konu olduğunu anlamanız için bir madde daha açıyorum. Eğer Pazar araştırması yapmadan sadece kulaktan kulağa şu iş iyiymiş şeklinde bir söz üzerine işe girişirseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bu süreçte potansiyel müşteri kitlenizi ve sektörü iyice analiz etmelisiniz. Pazarda talep var mı? Kısa vadede ve uzun vadede iş büyüyebilir mi? Talep artışı olabilir mi? Yeni gelişmeler neler? Muhtemel rakipleriniz neler yapıyor? Onlarla rekabet edebilir miyim? Gibi soruları mutlaka sorarak ilerlemelisiniz.

4. Danışmanlık Hizmeti Almayı Düşünün

online danışmanlık yaparak para kazanma

Her konuda olduğu gibi kendi işini kurma konusunda da tavsiye alabilirsiniz. Siz ne kadar iyi araştırma yapmış olursanız olun, bazı noktaları görmemiş olabilirsiniz. Bu nedenle bir profesyonelden destek almalısınız. Böylece riskinizi azaltmış olursunuz. Ayrıca işlerinizi daha hızlı şekilde halledebilirsiniz.

İş kurarken sadece dükkanı açıp içine malzeme koymakla iş bitmiyor. Muhasebe başta olmak üzere çeşitli teknik desteğe de ihtiyaç var. Tüm bunları danışmanlık sayesinde öğrenebilir ve yerine getirebilirsiniz.

Danışmanlık hizmeti almak, sizi profesyonelliğe de çok yaklaştırır. Bu nedenle göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.

5. Daha Büyük Bir İşe Girmek İçin Ortak Bulmayı Düşünün

kendi işini yapmak

Elinizde sermayeniz var diyelim ama siz daha büyük sermayeli bir işe girmek istiyorsunuz. Bu durumda ortak bulmanız gerekebilir. Zaten büyük şirketlere baktığımızda genelde ortakları olan şirketler olduğunu görebiliriz. Hem sermayelerini birleştirirler hem de iş dağılımı yaparak işleri daha kolay ve hızlı hallederler.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ortak seçimini nasıl yapacağınız. Çünkü yanlış seçimler sizi felakete götürebilir. İşte zorlanacağınızı ve ortağınızla sorun yaşayabileceğinizi de göz önüne alarak bir ortak seçmelisiniz. Bir söz vardır, “dost ile ye iç ama alışveriş etme” diye. Elbette arkadaşlarınızdan biri de ortağınız olabilir. Çünkü güveneceğiniz biri gerekli. Ancak yaşanabilecek sorunlarda arkadaşınızla aranızın bozulabileceğini de düşünmelisiniz .

Ortağa sahip olmanız aslında bir yandan kendi kendinizi denetleyebilir hale gelmeniz demektir. Birbirinizin açıklarını kapatarak yanlış olan yerleri görebilirsiniz.

Ortak alıp almamaya da karar verdikten sonra müşteri kitlenize odaklanın.

6. Hedef Kitlenize Odaklanın

İşiniz hazır diyelim. Artık müşterilerinize satışa başlayabilirsiniz. Ancak daha önce de söylediğim gibi müşterilerinize nasıl hitap edeceğinizi bilmelisiniz. Hedeflediğiniz müşteri kitlesinin nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını, hangi promosyonlara ilgi gösterdiklerini araştırmalısınız. Tabi ki başlangıçta elinizde yeterli veri olmayabilir.

Dert etmeyin işe başladığınızda, satışları gözleyerek bir veri tablosu ortaya çıkarabilirsiniz. Bu veri tablosunda hangi ürünler tercih ediliyor, hangi promosyonlar dikkat çekiyor gibi verileri analiz ederek sonraki adımlarınızı atabilirsiniz.

7. Satış Fiyatlarınızı İyi Ayarlayın

Kendi işini kurmak çok zor değil bir şekilde kurarsınız. Ancak piyasada yer edinmek ve zarar etmeden çalışabilmek için fiyatlarınızı çok iyi ayarlamalısınız. Elbette piyasaya yeni girdiğinizde müşterilerin ilgisini çekmek için bazı indirimler ve kampanyalar yapacaksınız.

Bunları yaparken fiyatların sizi kurtarıp kurtarmadığını da hesaplamalısınız. Çünkü her satışta bir maliyetiniz olacak. Ayrıca işletmenizin de sabit giderleri var ve bunları karşılamak için belirli sayıda satış yapmanız gerekecek.

Eğer tüm bu gelir gider dengesini iyi ayarlarsanız, hem müşterilerinizi iyi fiyatlar sunabilir hem masraflarınızı karşılayabilir hem de kar elde edebilirsiniz.

Kendi işini yap fikri olanlar ve kendi işini kurmak isteyenler yukarıda verdiğim tavsiyeleri dikkate alırlarsa, başarılı olmaları mümkündür. Peki siz iş kurmaya karar verdiniz fakat ne iş yapacağınızı bilmiyor musunuz? O halde aşağıdaki tavsiyelerime göz atabilirsiniz.

Kendi İşini Kurmak İsteyenler İçin İş Modelleri

İş kurmak istiyorum ama ne iş yapacağımı bilmiyorum diyorsanız, sizlere önerebileceğim işleri öğrenip hakkında araştırmalar yapabilirsiniz.

Son yıllarda ülkemizde girişimcilerin sayısı arttı. Devlet destekleri ve bankaların kredi imkanlarıyla beraber iş kurmak için gereken sermayeler bulunabiliyor. Devlet politikası olarak KOBİ’leri destekleme yönünde adımlar atılıyor. KOBİ nedir yazımı okuyarak kobiler hakkında bilgi sahibi olabilir ve destekleri görebilirsiniz.

Popüler ve karlı iş modellerini aşağıda görebilirsiniz.

1. Tavuk Çiftliği Açmak

Ülkemizde en çok tüketilen ürünlerden biri tavuktur. Tavuğun sadece eti değil yumurtası da önemli bir besin kaynağı. Dolayısıyla talep oldukça fazla. Kendi işini kurmak isteyenler için tavuk yetiştiriciliği oldukça önemli bir fırsat.

Tavuk çiftliği kurmak istediğinizde, her işte olduğu gibi bir iş planı oluşturmanız gerekiyor. Kuşkusuz bu aşamada en önemli faktörlerden biri sermaye olacaktır. Eğer yeterli sermayeye sahip olursanız ve bu işi yapmak isterseniz, karlı bir yatırım olacağını söylemeliyim.

Tavuk çiftliği kurmak istediğinizde, kırsal bir yerde bir arazi bulmalısınız. Yetiştireceğiniz tavuk sayısına göre çiftliği büyüklüğünü ayarlamalı ve içerisine gerekli teçhizatı koymalısınız.

Tabi ki bir de kümes tavukçuluğu mu gezen tavukçuluk mu yapacağınıza karar vermeli ve planınızı ona göre yapmalısınız.

Çiftliği kurarken bir profesyonelden de yardım alabilirsiniz. Çünkü tünek ve yumurtalıklar gibi detayları organize etmeniz gerekecek.

Tavuk çiftliği nasıl kurulur adlı yazımdan konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

2. Çilek Yetiştiriciliği Yapmak

çilek yetiştiriciliği

Eğer tarıma ilginiz varsa ve tarımsal ürünler üretebilmek için imkanınız varsa, çilek yetiştiriciliği sizin için önemli bir iş modeli olabilir. Tabi ki bulunduğunuz bölgenin iklim şartları da önemli.

İşe başlamadan önce hangi tür çilekleri üreteceğinize karar vermelisiniz. Bölgenize uygun çilek çeşidini bulmanız çok önemli. Ardından bu çilek fidelerini nereden temin edebileceğinizi öğrenmelisiniz.

Sermayenizi de ayarladıktan sonra arazinize çilekleri ekebilir ve ziraat mühendislerinden destek alarak sağlıklı şekilde büyümelerini sağlayabilirsiniz.

Çilek yetiştiriciliği nasıl yapılır adlı yazımdan konu ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

3. Kreş Açmak

kreş açmak

Ülkemizde son yıllarda kreşlere olan talepler arttı. Çalışan anne baba oranının artmasıyla beraber aileler çocuklarını emanet edecek yerler arıyorlar. Bunun için de en uygun yer kreşler.

Siz de elinizde yeterli sermaye varsa kreş açabilirsiniz. Kreş açmak için devletin çeşitli şartlar sunduğunu da unutmayın. Devlet bazı sıkı şartlar sunabiliyor çünkü çocukların yetişme çağlarında kreşlerin etkisi çok önemli ve gerekli şartların sağlanarak bir standart sağlanmalı.

Kreş açmak biraz masraflı bir iş. Ancak oldukça da karlı.

Kreş nasıl açılır adlı yazımdan kreş açmayla ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

4. Büfe Açmak

büfe açmak istiyorum, büfe nasıl açılır

Son yılların en çok rağbet gören iş modellerinden biri de büfe açmaktır. Dışarı çıktığınızda çevrenizde birçok ufak büfeler göreceksiniz. Bazen düşünüyorsunuzdur, acaba bu işte para var mı diye. Evet, bu işte para var. Ancak doğru yerde büfe açabilirseniz var. Bu nedenle Pazar araştırması yaparak en çok ihtiyaç olan yerlerde büfe açmaya çalışmalısınız.

İşlek caddeler, okul yakını, hastane yakını gibi yerler oldukça ideal olacaktır. Her işte olduğu gibi bu işte de belirli bir sermayeniz olması gerekmekte. Büfeyi kiralamak, resmi işlemleri tamamlamak ve içerisine satılacak ürünleri almak için paranızın olması gerekmekte. Eğer bir sermayeniz yoksa kredi gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Büfe açma fikrinin oldukça karlı olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Büfe nasıl açılır adlı yazımdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

5. Ekmek Fırını Açmak

ekmek fırını açmak karlı mı

Ekmek, ülkemizdeki vazgeçilmez besinlerden biridir. Her gün milyonlarca ekmek üretilir ve vatandaşlar ekmekleri alırlar. Ekmek fırınları da başlıca ekmek üreticileridir. Ürettikleri ekmekleri kendi dükkanlarında satışa çıkarılar. Ayrıca bakkal, market gibi yerlere toplu olarak satarlar.

Bunun dışında toplu etkinliklere de ekmek verirler. Eğer kendi işinizi kurmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz iş modellerinden biri de ekmek fırına açmaktır. Yorucu bir iştir ancak oldukça da karlıdır.

Talep hep olduğu için kendinize devamlı müşteri bulabileceksiniz. Fırın açmaya karar verirseniz, sermayenizin olması gerekiyor. Bir fırın yeri bulmalı, içerisine fırın inşa ettirmeli ve mal tedariğini yapmalısınız. Yöreden yöreye göre ekmek türleri değişebilir. Onun için çevrenizde hangi unlu mamüller satılıyor diye detaylı araştırma yapmalısınız.

Ekmek fırını açmak adlı yazımdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

6. Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır, hediyelik eşya dükkanı açmak

Özel günler ve öncesinde uğrak noktalarından biri de hediyelik eşya dükkanlarıdır. Birçoğunuz da bu gibi yerlere gidip hediye almışsınızdır. Çevrenizde de bu dükkanları oldukça çok görebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarında herkesin ilgisini çeken ürünler vardır ve güzel para kazanmaktadırlar.

Kendi işini kurmak isteyenler, hediyelik eşya dükkanı açabilir. Böyle bir dükkan açabilmek için 30-40 bin TL gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacak. Sermayeyi bulduktan sonra işlek bir yerde dükkan açmalısınız. İçerisine de insanların ilgisini çekecek eşyalar, takılar ve süsler koymalısınız.

Dükkanda satış yapabileceğiniz gibi internetten de satış yapabilirsiniz. Dükkanınıza fotokopi makinesi ve fax makinesi de koyabilirsiniz.

Hediyelik eşya dükkanı açmak adlı yazımdan hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

7. Dondurma Dükkanı Açmak

dondurma dükkanı açmak, kendi işini kurmak

Dondurma sadece yaz aylarında değil her mevsimde tüketilmeye başladı. Bunda dondurmalı tatlıların artmasının da etkisi var. Yaz günlerinin vazgeçilmez ürünü olan dondurma ile ilgili bir dükkan açarak çok iyi satışlar yapabilirsiniz.

Sadece tatil yerlerinde değil, ülkenin her yerinde özellikle yaz aylarında satış olmaktadır. Siz bu işe girmek isterseniz, bir dükkan mı yoksa bir seyyar bir dükkan mı açacağınıza karar vermelisiniz. Seyyar dükkan açarsanız, mevsimlik olarak hizmet verebileceğinizi unutmamalısınız.

Ardından sermayenizi ayarlamalı ve iş planınızı yapmalısınız. İşin her aşamasında çeşitli giderleriniz olacak. Ancak karlı bir iş yapacağınızı da unutmamalısınız.

Dondurma dükkanı açmak adlı yazımdan işe ilgili tüm detayları üretmelisiniz.

8. Spor Salonu Açmak

spor salonu maliyeti, kendi işini kurmak

Sosyal hayatın gelişmesi ve spora verilen değerin artmasıyla beraber her yerde spor salonları açılmaya başladı. Kendi işini kurma düşüncesi olan birçok kişi de spor salonu açmakta. Siz de sermayenizi spor salonu açarak değerlendirebilirsiniz.

Öncelikle iş planı yapmalı ve hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Size tavsiyem nezih bir ortam oluşturmak için çabalamalısınız. Çünkü hem kadınlara hem de erkeklere hitap eden bir spor salonu işletmek istiyorsanız bunu yapmanız şart.

Bu nedenle kaliteli işler yapmalısınız. Spor aletleriniz başta olmak üzere yaptığınız reklamlara kadar her şeyi iyi şekilde ayarlamalısınız.

Eğer güzel bir iş planı yaparsanız, çok karlı işler yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Spor salonu nasıl açılır adlı yazımdan spor salonları ile ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz.

9. Masaj Salonu Açmak

Kendi işini kurma düşüncesi olanlara önerebileceğim bir diğer iş de masaj salonu açmaktır. Ülkemizde masaj salonlarına olan ilgi artmaktadır. Talebin artmasıyla doğru orantılı olarak her geçen yıl daha da fazla masaj salonu görmekteyiz. Eğer sizin de bu alana ilginiz varsa, geç kalmadan işe koyulabilirsiniz.

Masaj salonu açmak için sertifikaya ihtiyacınız var. Yani rastgele kafanıza göre açamıyorsunuz. Bunun için de bazı kurslar bulunuyor. Sertifika alındıktan sonra sermayenizi de göz önüne alarak bir dükkan bulmalı ve gerekli şartları ayarlayarak işe başlamalısınız.

Masaj salonları oldukça karlı işletmeler. Bu nedenle kısa sürede kazanç sağlamaya başlayabileceksiniz.

Masaj salonu açmak adlı rehberimden masaj salonları ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

10. Reishi Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

reishi mantarı türleri neler, reishi mantarı yetiştiriciliği, kendi işini kurmak

Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen reishi mantarını yetiştirmek oldukça kazançlı bir iş. Bu mantar türü yenilebilir mantar türleri arasında yer almıyor. Mantarı tıbbi özellikleri için yetiştiriyorlar. Mantarın özünden çeşitli ilaçlar yapılıyor. Kanserle mücadelede bu mantarın özelliklerinden yararlanılıyor.

Durum böyle olunca ilaç firmalarına reishi mantarı satılabiliyor. Siz de evinizde ya da ayarlayacağınız depo tarzı yerlerde reishi mantarı yetiştirebilirsiniz. Her mevsimde bir oda için ayarlayacağınız şartlarda mantarı kolaylıklabüyütebilir ve hasat edebilirsiniz.

Her işte olduğu gibi bu işte de iyi bir iş planı ve sermayeye ihtiyacınız olacak. Eğer başarılı olabilirseniz, güzel paralar kazanabilirsiniz.

Reishi mantarı yetiştiriciliği adlı yazımdan mantarla ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

11. Salep Yetiştiriciliği

salep yetiştiriciliği

Salep önemli içeceklerin arasında yer alır. Doğada kendi kendine yetişse de türü azaldığı için toplanması yasaktır. Eğer salep yetiştiriciliği yapmak isterseniz Tarım Müdürlükleri’nden izin almanız gerekmekte.

Salep yetiştirmek için tohumunu alıp kış aylarında ekmelisiniz. Nisan-mayıs aylarında ise filizlerini toplamaya başlamalısınız. Üstelik çok sermayeye ihtiyacınız yok. Tabi ki kendi tarlanız varsa. Eğer tarlanız yoksa ek olarak tarla kirası da işin içine girecek.

Ülkemizin çeşitli yerlerinde yetiştiriciliği yapılabildiği için oldukça mantıklı bir yatırımdır. Devlet de salep yetiştiricilerine destek vermektedir.

Salep yetiştiriciliği nasıl yapılır adlı rehberimden konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

12. İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

50 bin tl ile yapılacak işler

Son dönemlerin en karlı işlerinden biri de istiridye mantarı yetiştiriciliğidir. Neredeyse her yerde yetişebilen bu mantar türünü az maliyetle üretebilirsiniz. Üreticilik yapmak için büyük bir tesis kurmanıza gerek yok. Evinizdeki bir odayı da ayırabilirsiniz. Tabi ki apartmanda oturuyorsanız biraz zor ancak müstakil bir eviniz ya da deponuz varsa çok iyi bir yetiştirme alanı kurabilirsiniz.

Mevsim farketmeksizin oluşturacağınız nemli bir ortamda üretimi yapılabilir. Siz de gerekli istiridye mantarı tohumlarını elde ederek üretime başlayabilirsiniz. Çok ilgi istemese de zaman zaman kontroller yapmanız gerekmekte. Bu işi yaparak hem para kazanabilir hem de yemeklik olarak kendinize ayırabilirsiniz.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır adlı yazımdan tüm ayrıntıları görebilir ve işe koyulabilirsiniz.

13. Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

truf mantarı fiyatı, trüf mantarı fiyatları

Domalan mantarı olarak da bilinen trüf mantarı, 50’den fazla mantar türünün genel adıdır. Birçok türü bulunur ve çeşitli ülkelerde yetişir. Ülkemizde yetişen türü ise akdeniz ikliminin hakim oldu yerlerde daha çok tercih edilmektedir.

Eğer kendinize uygun türü bulabilirseniz, işe koyulabilirsiniz. Bu iş oldukça uzun süre alan bir iştir. Çünkü öncelikle bazı ağaç türlerini yetiştirmeniz gerekecek. Trüf mantarı ağaç diplerinde yetişiyor.

Mantarları ektikten sonra bir köpek yardımıyla mantarları hasat edebileceksiniz. Bu mantarı ektiğiniz alanları iyice koruma altına almanızı öneririm. Çünkü mantar avcıları ürünlerinizi çalabilirler. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız. Aynı zamanda sabırlı olmanız gerektiğini de unutmayın.

Trüf mantarı çok değerlidir. Çok lezzetli ve zor bulunduğu için fiyatı 3000-4000 doları bulabilmekte.

Trüf mantarı yetiştiriciliği adlı rehberimden mantarla ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

14. Çiğ Köfteci Açmak

çiğköfte dükkanı açmak, kendi işini kurmak

Arkadaşlarınız arasında muhabbet ederken bile çiğ köfte dükkanı açmayla ilgili konular kulağınıza gelebilir. Son yıllarda ülkemizde çiğ köfte sevenlerin ve dolayısıyla çiğ köfte bayiliklerinin sayısı arttı. Hem ucuz olması hem de lezzetli olması nedeniyle birçok kişi hafta en az 1-2 defa çiğköfte yiyor.

Kendi işini kurmak isteyenler arasında popüler bir iş fikri arasına gelen çiğ köfteciliği ben de sizlere öneriyorum. Çünkü hem maliyeti az hem de karı güzel.

Bir çiğköfte dükkanı açmak için öncelikle bir bayilik bulmanız gerekiyor. Kendi başınıza da bir marka yaratabilirsiniz ancak piyasaya daha emin adımlarla girmek isterseniz, bayilik almanız daha mantıklı. Eğer bayilik alırsanız, dükkanınızın kurulumu da bayilik ücretinin içinde yer alacak. Birçok bayilik veren firma ayrıca çiğköfte desteği de sağlamakta.

Çiğ köfte bayilik veren firmalar rehberimden kendinize uygun bir firma bulabilirsiniz.

15. Pizza Dükkanı Açmak

pizza bayiliği veren pizza firmaları, dominos pizza bayilik

Kendi işini yapmak isteyen ve iyi bir sermayesi olan kişilere pizza dükkanı açmayı öneririm. Ülkemizde fast food alışkanlığının artması ve paket servisin gelişmesiyle beraber pizza gibi gıdalara olan talep arttı. Talep artınca arz yapması gereken dükkanlara da ilgi gösterilmeye başlandı.

Ülkemizde çeşiti markalar bayilikler açmaya başladı. Pizza zincirlerinin yanında yerel pizza markaları da ortaya çıktı. Pizza yapmak profesyonellik isteyen bir iş bu nedenle bu işe girmek istediğinizde, detaylı bir araştırma yapmanız gerekli. Kuracağınız dükkanın fırınından dükkan dizaynına kadar her şeyi düşünmelisiniz. E tabi ki sermayeniz de yeterli olmalı.

Bayilik mi alacaksınız yoksa kendi markanızı mı yaratacaksınız diye de düşünmelisiniz. Eğer sermayeniz varsa bayilik alarak bu işe girmeniz daha mantıklı. Çünkü markaların hazır müşterileri var. Elbette biraz daha masraflı olacak ancak hızlıca satış yapmaya başlayabileceksiniz.

Pizza bayiliği veren firmalar adlı rehberimdeki firmaları inceleyebilir ve bayilik alıp almamaya karar verebilirsiniz.

16. İpek Böceği Yetiştiriciliği

ipek boceği hastalıkları

İpek böceğini duymayan yoktur. Tarihimizde de ipeğin önemi oldukça büyüktür. İpek yolu nedeniyle büyük bir ticaret ağı kurulmuştur. Osmanlı Devleti’de bundan yararlanmıştır. Güzelim ipek kumaşları üretmek istediğinizde bir ipeklere ihtiyacınız olacak. Bunun için de ipek böceği yetiştiriciliği yapmanız gerekecek.

Baştan söyleyeyim biraz uğraştırıcı bir iş ancak oldukça karlı. Bu işe başlamak isterseniz, güzel bir ortam yaratmanız gerekiyor. Temiz ve havalandırılan bir ortam. Ardından KOZABİRLİK’ten ipek böceği tohumları almalısınız.

Üretime başladıktan sonra ürettiğiniz ipekleri kolayca satabilme imkanınız var. Çünkü oldukça çok talep edilen bir ürün. Üretimde titiz olmanız ve devamlı ilgilenmeniz gerekiyor. Bu nedenle bazı eğitimleri almanız gerekebilir. Benim tavsiyem sadece teoride değil, pratikte de bir şeyler bilmeniz. Bu nedenle bir ipek böceği yetiştiricisinin yanında eğitim alabilirsiniz.

İpek böceği yetiştiriciliği adlı rehberimden konu ile ilgili çok detaylı bilgi edinebilirsiniz.

17. Mor Patates Yetiştiriciliği

mor patates yetiştiriciliği, kendi işini kurmak

Kendi işini kurma düşüncesi olanlara önerebileceğim bir diğer iş de mor patates yetiştiriciliği. Ülkemiz bir tarım ülkesi ve çeşitli tarım ürünleri ülkemizde yetiştirilebiliyor.

Mor patates yetiştirebilmek için öncelikle toprağınızı analiz ettirmeniz gerekli. Eğer uygun ortam hazırsa o şekilde işe başlayabilirsiniz. Patates tohumu için internetteki marketleri kullanarak sipariş vermelisiniz.

Yetiştirme süreci çok yorucu değil ancak her işte olduğu gibi dikkatli ve özverili olmanız gerekli.

Mor patates yetiştiriciliği adlı yazımdan konu ile ilgili detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

18. Bıldırcın Yetiştiriciliği

bıldırcın nedir

Hayvancılığa merakı olanlar için en güzel yetiştiriciliklerden biri de bıldırcın yetiştiriciliğidir. İster iş için isterse hobi için bu işi yapabilirsiniz. Bıldırcın etinin ve bıldırcın yumurtasının insan sağlığı açısından önemi büyük. Bu nedenle bu ürünlere oldukça fazla talep var. Hiç pazara çıkmadan sadece çevrenizdeki insanlara bile birçok bıldırcın yumurtası satabilirsiniz.

Yetiştiricilik yapmak isterseniz, öncelikle bıldırcın türlerini tanımalısınız. Çünkü ülkemizde yetiştirilen birçok bıldırcın çeşidi bulunmakta.

Yetiştiriciliğe başlarken yumurta alıp kendiniz yumurtadan çıkartabilirsiniz ya da yetişkin bıldırcın alabilirsiniz. Kendiniz çıkarmak isterseniz gerekli sıcaklığı sağlamaya özen göstermeniz gerekecek. Zaten eninde sonunda yumurtadan bıldırcın çıkaracaksınız. Çünkü üretimi artırmak isteyeceksiniz. Bunun için kuluçka makinesi temin edebilirsiniz.

Bıldırcın yetiştiriciliği adlı rehberimden bıldırcınlar ile alakalı çok ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

19. Köpek Çiftliği Kurmak

köpek çiftliği kurmak, kendi işini kurmak

Son yıllarda ülkemizde evcil hayvanlara olan talep arttı. Birçok evde kedi, köpek ve kuş gibi hayvanların beslendiğini görebilirsiniz. Sadık dostlarınız olarak bilinen köpekler de en çok tercih edilen hayvan türlerinden biri.

Talep artınca köpek yetiştiricilerinin sayısı da artmaya başladı. Hem güzel bir Pazar oluştu hem de karlar arttı. Köpek yetiştirmek için çiftlik kurulması gerekiyor. Köpek türlerine göre ayrı bölmeler yapılmalı ve eğitimler verilerek hazır hale getirilmeliler.

Bu işe girmek isterseniz iş planı ve proje hazırlamalısınız. Tabi ki sermayenizin de olması gerekmekte. İşe başladığınızda kendi Pazar ağınızı da kurmalısınız. Böylece hızlıca satış yapabilir ve kar elde edebilirsiniz.

Devlet bu alanda henüz teşvik vermiyor ancal ilerleyen dönemlerde destekler gelebilir.

Köpek çiftiliği kurmak adlı rehberimden konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

20. Vitamin Bar Açmak

vitamin bar standı açmak, 50 bin tl ile yapılacak işler

Sağlığa verilen önem gün geçtikçe artıyor. İnsan hayatı her geçen gün daha da modernleşiyor ve gelişiyor. İklim değişiklerinin de etkisiyle çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. İnsanlar bu nedenle sağlıklarına daha çok önem göstermeye başladılar. Fark edersiniz ki her geçen yıl ortalama insan ömrü artıyor. Bunda sağlıklı beslenmenin etkisi büyük.

Vitamin barlar da son yıllarda en çok rağbet gören sağlık depoları. Özellikle kış aylarında vitamin barlara olan ilgi artıyor. Neredeyse her sokak başında görebileceğimiz bu işletmelere herkes uğruyor ve vitamin deposu olan içeceklerini alıp içiyorlar.

Çeşitli karışımların da verdiği damak lezzetiyle daha da cazip hale geliyor. Vitamin bar standı kuran kişiler, ilginin fazla olmasından dolayı çok iyi para kazanıyorlar. Üstelik masrafları da az. Çoğu vitamin bar, ufak bir büfe şeklinde ve ayaküstü satış yapıyorlar. Yani içeceğini alan gidiyor. Bu nedense dükkan masrafları da oldukça az oluyor.

Siz de vitamin bar açmak isterseniz, işlek bir caddede yer bulmanızı tavsiye ederim. Çünkü satışınız çok daha fazla olur.

Vitamin bar standı açmak adlı rehberimden konu ile alakalı detaylı bilgi edinebilirsiniz.

21. Solucan Gübresi Üretimi

Tarım ülkesi olduğumuzu düşünürsek, toprağın verimi çok önemli duruma geliyor. Son zamanlarda internette de oldukça adını duyduğumuz solucan gübreleri, toprağın kalitesi oldukça çok etkiliyor. Üreticiliği kazançlı olan bu işi yapabilirsiniz.

Bunun için bir çiftlik ya da bir depoya ihtiyacınız olacak. Elbette solucana da ihtiyacınız var. İnternette solucan satan birçok kişiye rastlayabilirsiniz. Fakat almadan önce konu ile ilgili detaylı araştırma yapmalısınız. Özellikle de pazarınızı ayarlamalısınız. Çünkü gördüğüm üzere birçok kişi gübreleri satma konusunda iyi değil. Onun için tarımın çok olduğu bölgelerde portföy çalışmaları yapmanızı öneririm.

22. Yaşlı Bakım Merkezi Açmak

kendi işini kurmak

Yaşlı bakım merkezleri biraz daha ilgi ve zaman gerektiren bir iş. Kendi işini kurmak isteyenler yaşlı bakım merkezi fikrini düşünebilir. Avrupa’yı incelerseniz, birçok yerde yaşlı bakım merkezlerinin olduğunu görebilirsiniz. Çünkü yaşlı nüfus her yıl daha da artmakta.

Ülkemizde de modernleşmenin etkisiyle yaşlı nüfus oranı artmaya başladı. Yaşlıların daha sağlıklı ve mutlu şekilde hayatlarını geçirmelerini amaçlayan yaşlı bakım merkezlerinin sayısı da artıyor. Çünkü talep var. Çalışan çocuklar anne babasına bakmak için zaman ayıramadıkları için onları bu gibi yerlere yerleştiriyorlar.

Siz de gerekli sermayeniz varsa ve bu iş kafanıza yatarsa, bir yaşlı bakım merkezi açabilirsiniz. Üstelik oldukça kar elde edeceğinizi de aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.

23. Kahvaltı Dükkanı Açma

Kültürümüzde kahvaltının yeri çok önemlidir. Ülkemizin hangi bölgesinden olursa olsun kahvaltı sofraları çok zengindir. Reçeller, sebzeler, tereyağ, yumurta ve zeytin gibi birçok ürün sofralarımızı süsler. Bu kültür oturduğu için özellikle büyükşehirlerde kahvaltı hazırlamaya pek vakti olmayan kişiler kahvaltılık menü yapan yerlere gitmekteler.

Talep sandığınızdan çok daha fazla olabilir. Çünkü neredeyse bütün kafelerin kahvaltı menüsü var. Biraz uğraştırıcı olsa da oldukça karlı bir iş.

Siz de çevrenizde uygun bulduğunuz bir yerde kahvaltı dükkanı açabilirsiniz. İlla şehir merkezinde olması gerekmiyor. Yerli turistlerin ilgi gösterdiği köy gibi yerlerde de organik kahvaltı hizmetleri verebilirsiniz.

Ürünleriniz kaliteli ve organik olursa, çok ilgi göreceğinizi unutmayın.

24. Kahve Dükkanı Açmak

en çok para kazandıran işler

Kahve günümüzün en çok tüketilen ürünlerinden biri. Her sokakta kahvecilere rastlayabilirsiniz. Eğer kaliteli şekilde ürün sunuyorsanız, sizin için uzaklardan gelenler bile olacaktır.

Son yıllarda 3. Nesil kahve dükkanları oldukça arttı. Kahveye ilginiz varsa ve güzel şekilde sunum yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bir kahve dükkanı açabilirsiniz. İç dizaynınız ve marka adınız da burada çok önemli.

25. Butik Açmak

Sosyal medyanın etkisiyle insanlar daha güzel giyinmeye başladı. Çünkü neredeyse her anımızı sosyal medyada paylaşıyoruz. Bu nedenle orjinal ürünler satan butikler de çok ilgi görmeye başladı.

Eğer siz de iyi bir satış dükkanı açmak istiyorsanız, ufak bir elbise butiği açabilirsiniz. Sadece dükkandan değil internet üzerinden de çok güzel satışlar yapabilirsiniz. Ayrıca çok karlı bir iş olduğunu söylemeden de geçemeyeceğim.

Ben iş kurmak istemiyorum evden ek iş olarak bir şeyler yapmak istiyorum diyorsanız, evde para kazanma yolları rehberime mutlaka göz atmalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Konu ile alakalı en çok aldığım sorulara kısa ve net cevapları aşağıda veriyorum.

Kendi İşini Kurmak İçin Ne Gerekli?

Başlangıç olarak fikir gerekli. Fikriniz varsa bir iş planı ve proje çıkarmalısınız. Tabi ki sermayenizi de işin içine katmalısınız. Piyasa araştırması yaptıktan sonra hedef kitlenizi belirlemeli ve fiyatlarınızı hem sizin için hem de müşteri için en avantajlı olacak şekilde belirlemelisiniz. Eğer bunları başarılı şekilde yaparsanız, kendi isini kurmak çok avantajlı ve karlı olur.

Kendi İşini Yapmak Kolay Mı?

Bulunduğunuz sektör, rakipleriniz ve sizin yeteneklerinize göre kolaylık ve zorluk değişebilir. Zorluktan kasıt sermaye ise başlangıç olarak ihtiyacınız olan sermayeye sahip olmalısınız. Kısa vadede ise borç yükünüzün az olması gerekli. Eğer bu şartlar varsa ve işinizi seviyorsanız, emin olun kendi işini yapmak oldukça kolay gelecektir.

Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Ne İş Yapabilirim?

Piyasada araştırma yaparak sahip olduğunuz becerilerle orantılı olarak hangi işlerde fırsatlar varsa onları değerlendirebilirsiniz. Ülkemizdeki ve dünyadaki trendleri takip etmenizi öneririm. Ayrıca en çok para kazandıran işleri ve sermayenizle orantılı olan işleri de iyi araştırmalısınız.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. Reply
    SEMİHA ŞİMŞEK 16/03/2021 at 20:04

    HAYVANLAR BİR EŞYA DEĞİLDİR BARINAKLAR VE SOKAKLAR ŞİDDET GÖREN YEMEK BULAMAYAN SOKAĞA TERK EDİLEN CANLILARLA DOLU

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general