Keçi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? [DEVLET DESTEĞİ 2022]

keçi yetiştiriciliği nasıl yapılır, keçi çiftliği nasıl kurulur

Keçi yetiştiriciliği nasıl yapılır? Keçi sütü ve keçi eti yıllardır Anadolu’da başlıca besin kaynakları arasında yer almıştır ve yer almaya devam etmektedir. Hatta son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda anne sütüne en yakın sütün keçi sütü olduğu ispatlanmıştır ve böylece talep daha da artmıştır.

Keçi sütüne ve etine olan talep arttıkça keçi yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin sayısı da artmıştır. Çünkü keçi yetiştirmek en karlı işler arasında yer almaya başlamıştır. Bu nedenle de keçi çiftliği kurmak isteyen girişimciler konu hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Ben de daha önce sizlere koyun yetiştiriciliği nasıl yapılır yazımda ağıl hayvanlarından biri olan koyun için nasıl çiftlik kuracağınızı anlatmıştım. Şimdi ise keçi yetiştiriciliği ile ilgili detayları vereceğim. Size söylediğim adımları izlemeniz karlı bir işletme kurmanız için yararlı olacaktır.

Keçi Çiftliği Nasıl Kurulur?

keçi yetiştiriciliği nasıl yapılır, keçi çiftliği nasıl kurulur

Keçi yetiştiriciliği yapmak için karar verdiğinizde keçiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bunun için araştırmalar yapmalısınız. Keçilerin hangi koşullarda yaşayabildiğini, çiftliğin nasıl olması gerektiğini bilmelisiniz. Ardından keçi çiftliği kurmak için proje çıkarmalısınız.

Keçi yetiştirmedeki amacınızı da iyi bilmelisiniz. Bu işi para kazanmak için mi yoksa hobi için mi yapıyorsunuz karar vermelisiniz.

Keçi Çiftliği Projesini Hazırlama

Proje hazırlamak çok önemli. Çiftliğinizin başarıya ulaşması ve güzel karlar elde edebilmek için projenizi özenle hazırlamalısınız. Kısa ve uzun vadede hedefleriniz neler hepsini kaleme almalısınız.

Başlangıçta ne kadar keçi alacağınızı ve 1 yıl sonra ne kadar keçiniz olacağını hesaplamalı ve planlamalısınız. Hayvanları beslemek için gerekli olan besinleri nasıl temin edeceğinizi bilmelisiniz.

Projeyi hazırladıktan sonra çiftliğinizi kuracağınız bölgeyi seçmelisiniz.

Keçi Çiftliği Bölgesini Seçme

Çiftliğinizi kuracağınız bölge her açıdan önem arzediyor. Çiftlik bölgesini seçerken şehirden uzak ve mümkünse köylere yakın yerleri tercih etmelisiniz. Eğer bir köyde çiftlik kuracak bir alanınız varsa çok avantajlı olursunuz.

Tabi ki her yer keçi yetiştiriciliği için elverişli olmayabilir. Burada iklim koşulları ve bunlara başlı olarak otlak alanlar önemli hale geliyor. Farklı keçi türleri farklı iklim koşullarında yetişebilir fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Bir yer bulduğunuzda orada hazır kurulu çiftlikler var mı diye de bakabilirsiniz. Eğer hazır çiftlikler varsa oraları düzenleyip, direkt kullanmaya başlayabilirsiniz. Böyle bir şansınız varsa, maliyetlerinizi önemli ölçüde düşürebilirsiniz.

Eğer hazır çiftlik yoksa kendiniz çiftlik kurmalısınız. Çiftlik kurarken barınak, gezecek yer ve yem deposunu planlayarak bir inşa yapmanız gerekecek.

Keçi Çiftliği Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

Çiftlik kurmak istediğinizde bir maliyetiniz olacak. Bu nedenle nelere para harcayacağınızı iyi bilmelisiniz. Fakat net olarak keçi çiftliği için şu kadar maliyetiniz olur diyemeyiz. Çünkü çiftliğin büyüklüğü, yeri ve hayvan sayısına göre maliyet değişkenlik gösterecektir.

Çitflik kurmanın en önemli aşaması, ağıl inşa etmek. Ayrıca ağıl inşası en masraflı aşamadır. Ağıl inşa ederken pratiklik açısından prefabrik malzemeler kullanabilirsiniz. Prefabrik malzemeler her açıdan avantaj sağlayacaktır. Hem kurulumu hızlı hem taşınabiliyor hem sıcaklığı iyi hem de ikinci el malzemeler bulunabiliyor.

Çoban barınağı için de konteynır kullanabilirsiniz. Böylece maliyetiniz daha da azalacaktır.

Önemli bir maliyet de arsa. Arsa için ister kiralama yöntemi isterse satın alma yöntemi kullanılabilir. Bunun için de bölgeden gölgeye fiyatlar değişecektir. Eğer kendi arsanız varsa avantajınız büyük olur.

Eğer hazır bir ağıl bulamadıysanız, ağıl inşası yapmanız gerekecek. Ağılınızın kapasitesine göre de maliyetiniz ortaya çıkacak. 100 keçi yetiştirmeyi düşünüyorsanız, yaklaşık olarak 100 bin TL gibi bir masrafınız olacak. Bu masrafın içinde hayvan barınağı, yem deposu, çoban barınağı gibi yerlerin masrafları yer almaktadır.

Ağılınız hazır olduktan sonra keçi almalısınız. Keçilerin fiyatı ortalama 1000 TL civarlarındadır. Hamile keçi almanız ve genç keçi almanız tavsiye edilir. Çiftliğinize 50 keçi almak istediğinizde 50 bin TL gibi de keçi masrafınız olacak. Keçiler doğurduğunda elinizde yaklaşık 100 keçi olacak.

Keçilerin yemesi için yem de almanız gerekli bunun için de en az 20 bin liralık yem deposu yapmanız öneriliyor. Ayrıca keçileri otlatmanız gerekecek. Otlakların masrafları da olacak.

Genel olarak 200 bin TL gibi bir sermaye ile bir keçi çiftliği kurabilirsiniz.

Keçi Çiftliği Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

keçi çiftliği kurma

İklim şartları dikkate alınarak keçi yetiştirmeye karar verilmeli. Bu nedenle yer seçimi iyi yapılmalı.

  • Ağılın büyüklüğü keçilerin yaşamına uygun olmalı ve her keçiye yeterli alan olmalı. Gebe keçiler için 2,5 metrekare, tekeler için 1,5 metrekare, oğlaklar için 0,5 metrekare, dişi keçiler için 1 metrekare yer yeterli olarak görülmektedir. Ayrıca keçilerin gezeceği alanda da keçi başına 2,5-3 metrekare yer olmalıdır.
  • Ağıl inşa edilirken gebe keçiler, oğlaklar ve tekeler için ayrı bölmeler olmalıdır. Ayrıca gebe ke.iler için doğum yerleri de yapılmalı.
  • Ağıl tabanının düzgün yapılması da önemlidir. Izgaralı sistem en çok önerilen yöntemdir. Bu sistemde yer ile ızgara arasında 50 cm kadar boşluk olur ve gübreler bu alanda birikir. Böylece temizliği de kolay olur.
  • Doğacak oğlakların bulunduğu bölmede sıcaklık yeterli seviyede olmalıdır. Soğuk havalarda ısıtıcılar kullanılabilir.
  • Yemlikler ve suluklar yeterli sayıda olmalıdır ve her keçi yeterli şekilde yem yemeli ve su içmelidir.

Keçi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Keçi yetiştiriciliği yapmak istiyorum demeye başladığınızda, bu alanla ilgili gerekli araştırmaları yapmaya başlamalısınız. Bu nedenle keçi yetiştiren kişilere danışabilirsiniz. Ayrıca Tarım ve Orman Müdürlükleri’nden bilgi alabilirsiniz.

İl veya ilçenizde bulunan Tarım ve Orman Müdürlükleri, bölgenizde hangi keçinin yetiştirebileceğini hangi yemlerin gerekli olduğunu ve diğer bütün özellikleri öğrenmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Bilgi edindikten sonra keçi türü seçmelisiniz.

Keçi Türü Seçimi Nasıl Yapılır?

keçi türleri neler

Keçi seçiminde, en önemli faktör bulunduğunuz yer ve iklim koşullarıdır. Bulunduğunuz bölgede hangi tür keçiler yetiştiriliyor diye araştırmalısınız. Keçilerin verimli şekilde yetişebilmesi için tür seçimi çok önemlidir. Yanlış seçimler yapılırsa, karınız düşebilir.

Doğru keçi türünü seçebilmek için Tarım ve Orman Müdürlükleri ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nden destek alabilirsiniz.

Ayrıca Et ve Süt Kurumu’nun önerdiği keçi türlerini de bilmelisiniz. Peki Et ve Süt Kurumu hangi tür keçileri öneriyor?

Kilis Keçisi, Norduz Keçisi, Honamlı Keçisi, Etçi Boer Keçisi, Türk Saanen Keçisi, Malta (Maltız) Keçisi, Kıl Keçisi (Kara Keçi), Ankara Keçisi (Tiftik Keçisi) ve Damaskus Keçisi (Şam Keçisi).

Siz de yukarıdaki keçi türlerinden bölgenize uygun olanlarının birini seçebilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra sürü ayarlamalısınız. 20-25 dişi keçi başına 1 teke olacak şekilde bir sürü oluşumu yapmalısınız.

Sürü oluşturmak için keçi alırken, keçilerin genç olmalarına dikkat etmelisiniz. Gebe keçi almanız da faydanıza olacaktır.

Keçiler Nasıl Beslenir?

Keçiler çıkması zor yerlere çıkan ve ağaç ve otların en iyi yerlerini yiyen hayvanlar olarak bilinirler. Zaten keçi sütünün kaliteli olmasında da bunun etkisinin büyük olduğu düşünülür.

Keçiler için en iyi besin kaynağı ottur. Yani otlaklardaki, doğadaki otlardır. Ancak kışları çoğu yerde ot olmadığı için sadece bahar ve yaz aylarında bu otlara erişilebilir. Otlaklara keçileri götürebilirsiniz. Ayrıca bahar ve yaz aylarında otlamaya götürülen hayvanlara önceden de destek olarak yem verilmelidir.

Keçileri otlatacağınız alan da önemlidir. Keçi sayısına göre otlağın büyüklüğü belirlenmelidir. 100 keçiniz olduğunu düşündüğümüzde 40-50 dönüm gibi bir otlak yeterli olacaktır. Bu alanı çitlerle bölerek dönüşümlü olarak otlak olarak kullanmalısınız. Çünkü otların büyümesi için süre gereklidir.

Yeni doğan oğlaklar belirli bir süre annelerinin yanında kalmalı. Genel olarak bu süre 2 aydır. Bu sürede annelerinden süt emerek beslenirler. Daha sonra da oğlak yemi verilmelidir.

Çiftleşme dönemlerinde ise ekstra yemler verilmelidir. Özellikle tekeler iyi beslenmelidir.

Keçilerin Sağlık Kontrollerinde Neye Dikkat Edilmeli?

Keçileri sağlıklı şekilde yetiştirmek istiyorsanız, gerekli olan sağlık kontrollerini yaptırmalısınız. Bunun için aşılara dikkat etmelisiniz. Gerekli olan aşıları veterinerlerden bilgi alarak düzenli olarak yaptırmalısınız.

Her keçi için sağlık kartı olacak ve bu kart göz önüne alınarak aşılar yapılacak. Peki keçilere yapılması gereken aşılar neler?

1. Ocak

Septemi aşısı: Öldürücü ishale karşı yeni doğan oğlaklara yapılan aşı.

2. Şubat

Enterotoksemi (mera) aşısı: Doğum sezonlarında oğlaklara yapılan aşı.

3. Mart

Ektima aşısı: Yeni doğan oğlakların ağız ve burunlarında meydana gelen yaralar ve erişkin keçilerin memelerinde meydana gelen yaralar için yapılan aşıdır.

Şap aşısı: Dil, tırnak, meme ve ağızda oluşan yaraları engellemek için  6 ayda 1 kere yapılan aşıdır.

4. Nisan

Agalaksi aşısı: Gözlerde beyazlama ve memelerde ağrılara karşı 6 ayda 1 kere yapılan aşıdır.

5. Mayıs

Brucella aşısı: Göz damlası yoluyla verilen aşıdır.

6. Haziran

Pseudotübercüloz aşısı: Dış paraziter mücadeleye devam etmek için verilen aşıdır.

7. Temmuz

Temmuz ayında hayvanların barınaklarında dezenfeksiyon yapılmalı.

8. Ağustos

Çiçek aşısı: Çiçek hastalığına karşı yapılan aşıdır.

Topallık aşısı: Topallık riskine karşı yağmurlar başlamadan yapılan aşıdır.

9. Eylül

Veba aşısı: Veba hastalığına karşı yapılan aşıdır.

10. Ekim

Çelertme (enterotoksemi) aşısı: Enterotoksemiye karşı yapılan aşıdır.

11. Kasım

Agalaksi (süt kesen) aşısı: Süt kesen hastalığına karşı yapılan aşıdır.

12. Aralık

Septisemi aşısı: Doğumu yaklaşan gebe keçilere yapılması gereken aşı.

Yukarıda vermiş olduğum aşılar genel olarak kullanılan aşılardır. Fakat veterinerden bilgi alarak daha keçilerinizin durumuna göre daha doğru bir program belirleyebilirsiniz.

Keçi Yetiştiriciliği İçin Devlet Destek Veriyor Mu?

Hayvan yetiştiriciliğini destekleme amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti çeşitli teşvikler vermektedir. Bu teşvikleri alabilmek için bazı şartların sağlanması istenebilir. Peki hangi kurumlar teşvik veriyor?

Tarım ve Orman Bakanlığı, keçi yetiştirmek isteyenlere 30 bin TL geri ödemesiz hibe veriyor. Bu teşviği alabilmek için bazı şartlar olsa da bu şartlar ağır değil. Daha önceden yetiştiricilik yapmanıza, ağılınızın olmasına ve tarlanızın olmasına gerek yok. En önemli şart, keçi yetiştiriciliği için bir proje geliştirmeniz.

Üstelik genç girişimcilere öncelik veriliyor. Hazır projelerle keçi kredisi için başvuruda bulunabiliyorlar ve kabul edilmesi halinde 30.000 TL gibi bir hibe alıyorlar.

Bunun dışında çeşitli bankalar da yetiştiricilik için düşük faizli ya da faizsiz krediler verebiliyorlar. Eğer bu işi düşünürseniz, hibelerle ilgili geniş bir araştırma yapmanızı öneririm.

Yazımda keçi çiftliği nasıl kurulur, keçi yetiştirilirken nelere dikkat edilmeli anlattım. Aklınıza takılan bir şey olursa yorumdan sorabilirsiniz. Ayrıca koyun yetiştiriciliği ve tavuk yetiştiriciliği yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general