İş Planı Örnekleri 2022 [Kosgeb İş Planı Örnekleri]

iş planı örneği

Kosgeb iş planı örnekleri iş kurmak isteyen yeni girişimciler için oldukça önemli belgelerdir. Yeni girişimci desteği iş planı ile Kosgeb’e başvurmak gerektiğinden kendi işini kurmak isteyenlerin bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.

Kosgeb iş planı örneği ile daha önce hibe alabilmeyi başarmış kişilerin bunu nasıl yaptıklarını görebilirsiniz. Kosgeb iş planı örneği word dosyası şeklinde hazırlanmaktadır. Ben de bu yazımda iş planı nasıl hazırlanır sorusunu cevapladım. Örnek iş planı ile kendi işinizde kullanabileceğiniz formları da bilgisayarınıza indirip doldurabilirsiniz.

Kosgeb proje örnekleri sayesinde daha önceden hazırlanmış iş planlarına bakıp kendi kuracağınız işe uygun olan projeyi oluşturabilirsiniz. Bunun için de yazımın içinde sizelerin kullanabileceği kosgeb iş planı formu yer almakta.

Kosgeb iş planı örneği 2022 yılında pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İs planı sunum örnekleri ile siz de kendi iş fikrinizi nasıl sunabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kosgeb desteği alan örnek is planı ile siz de işinizi kurmak için desteğe başvuru yapabilirsiniz.

İş Planı Nedir?

İş planı, bir işe ait hedefleri, bu hedeflere nasıl ulaşılacağına dair yöntemleri ve bu hedeflere ne zaman ulaşılacağı hakkında bilgiler içeren belgedir.

İş planında yapacağınız işin tanımı, satacağınız ürünün veya vereceğiniz hizmetin niteliği, organizasyon şeması gibi bilgiler yer alır. Her işletmenin kendine ait bir iş planı olmalıdır. İş planı bir işin en baştan itibaren nasıl yapılacağını göz önüne serer.

Girişimcilik iş planı örnekleri ile yeni kuracağınız işinizde size yardımı olacak destekleri almanız daha da kolay hale gelecektir. Bu bağlamda aşağıda sizler için kosgeb iş planı örnekleri yer almakta. Kendinize uyan iş planı örneğini indirerek çalışmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Kosgeb İş Planı Örneği 2022

İş planı örnekleri denince akla elbette Kosgeb iş planı gelmektedir. Çünkü girişimciler kendi işlerinin planını kurarken iş planı örneği ile planlama yapmaktadır. Yeni girişimci desteği girişimci iş planı olarak da geçen bu planlar sayesinde Kosgeb’den hibe almak daha kolay hale gelmektedir.

iş planı örnekleri

Kosgeb tarafından istenen şartları yerine getiriyor olsanız dahi, eğer iyi bir iş planına sahip değilseniz projenizin reddedilme ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden iş planı örnekleri yardımıyla iyi bir proje ortaya çıkarıp yapacağınız iş hakkında detaylı bilgilere sahip olduğunuzu göstermeniz yararınıza olacaktır.

Kosgeb iş planı örneği olarak aşağıda yer alan formu görebilirsiniz. Bu iş planı örneği boş olarak verilmiştir ve ilgili alanları kendinize uygun olarak doldurmanız gerekmektedir. İs planı dosyası doldurulmuş şekilde kendiniz teslim etmeniz gerekir. 

Girişimci iş planı 2022 yılı için 6 bölümden oluşmaktadır. İlk olarak isim ve soy isiminizi, iş fikrinizin adını ve işletmenin adını yazmanız gerekmetedir. Ardından bölümleri sırayla doldurmanız gerekmektedir.

İş planı örneği olarak da değerlendirilebiecek bu belgeyi nasıl doldurmanız gerektiğine birlikte bakalım. Öncelikle kosgeb iş planı örneği belgesini indirmeniz gerekiyor.

1. Bölüm: Genel Bilgiler

Bu bölümde kendi hakkınızda bilgiler vermeniz, önceki iş tecrübelerinizi paylaşmanız ve varsa ortaklarınız hakkında bilgi vermeniz isteniyor.

Ayrıca iş fikriniz hakkında bu işi neden yapmak istediğinizi, pazarınızı ve finansman kaynağınızı kısaca belirtmeniz gerekiyor. Burayı da yine uygun biçimde doğru bilgilerle doldurarak bir sonraki bölüme geçiyorsunuz.

2. Bölüm: Girişimci / Ortaklar ve İşletmeye İlişkin Bilgiler

Burada işletmenizi tek başına kurma nedeninizi yazmanız isteniyor. Eğer varsa ortaklarınızın bu işletmenin başarılı olması bakımından önemini de yazmanız isteniyor.

Bu iş fikrinin neden seçtiğinizi de bir cümle ile anlatmalısınız. Kosgeb işletmenin misyonu ve vizyonuna önem vermektedir. Bu yüzden de kendinize iyi bir misyon ve gerçekçi bir vizyon belirlemeniz kritktir.

Kısa vadeli hedeflerinizi yani 1 yıl sonunda işletmenizin hangi seviyeye gelebileceğini de yazmanız isteniyor. Yine buraya uçuk hayaller değil ayakları yere basan olması muhtemel bilgiler girmeniz önemli.

Bu bölümde son olarak ise orta ve uzun vadede iş fikrinizin hedeflerini yazmanız isteniyor. Bu da 2 ve daha uzun yıllardaki hedeflerinizin ne olduğunu ifade etmektedir. Buraya da uzun vadede hedeflerinizin ne olduğunu kısa vadeli hedeflerinizden daha ileri olacak şekilde doldurmanız gerekiyor. Uzun vadede daha büyük hedeflerinizin olması vizyonunuz açısından size artı puan verecektir.

3. Bölüm: Pazar Bilgileri ve Pazarlama Planı

Pazarın büyüklüğü ve sizin hedefledeğiniz Pazar payının ne olduğunu araştırıp ona göre bu bölümü doldurmanız gerekli. Sunacağınız hizmet veya ürünü pazardaki yıllık hacminin ne kadar olduğunu, sizin bu hacimden yıllık olarak ne kadar pay alabilmeyi hedeflediğinizi sayısal verilere dayanarak yazmalısınız.

Pazar profili kısmında ise potansiyel müşterilerinizin kim olduğunu, gelir, yaş, bölge, cinsiyet, tüketim alışkanlıkları gibi bilgileri yazmanız isteniyor. Buraya da pazar araştırması yaparak uygun bilgileri doldurmanız gerekmekte.

Rakip analizi kısmı hem başlangıçta hem de işi kurduktan sonra çok önemli bir kısım. Mevcut rakiplerinizin, potansiyel yani size rakip olma ihtimali olanların kim olduklarını buraya yazmanız isteniyor. Rakipleriniz ile nasıl mücadele edeceğinizi, onlara karşı avantajlı veya dezavantajlı olduğunuz durumları yazmanız gerekiyor.

Üretim, pazarlama, satış hedefleri kısmında ise 1 yıllık birim ve tutar bazunda bir tablo oluşturmanızı ve bu tablo hakkında açıklama yapmanızı istiyorlar.

Sektörel gelişmeler kısmında ise sizin bu sektörü ne kadar yakından takip ettiğinizi ve bilgilerinizin güncel olup olmadığını ölçüyorlar. Siz de sektördeki son gelişmeleri fırsat ve tehditleri ilgili bölüme yazabilirsiniz.

Ürün veya hizmet tanımında da ürününüz veya yapacağınız hizmetin tanımını anlaşılır bir şekilde tek cümle ile yapmanız isteniyor.

Ürün veya hizmetin fiyatının nasıl oluştuğunu bir sonraki alana yazmanız gerekiyor. Maliyetlerin ve sektör ortalaması hakkında bir cümle ile bu alanı doldurabilirsiniz.

Yer seçimi ve nedeni bölümünde ise iş yerinizi neden seçtiğinizi, konumu, fiziki özellikleri, pazara yakınlığı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak yazmanız gerekiyor.

Müşteriye nasıl ulaşacağınızı bir sonraki alanda yazmanız gerekiyor. Bu alanlar internet, sosyal medya, fiziki broşür reklamları veya tanıtım faaliyetleri şeklinde olabilir.

Ürün veya hizmet tanıtım planı ise müşterilerinize ne zaman ve hangi kanallar ile tanıtım yapcağınızı belirteceğiniz kısımdan oluşuyor.

4. Bölüm: Üretim / Hizmet Planı

Bu bölümde ürün veya hizmetinizin planını, sunum sürecinin aşamalarını, iş akış şemasını, üretimde ve hizmette sunum sürecinde gerekli olan standartlar, belgeler, izinler ve ruhsatlar yazılmalıdır.

İlgili kısımların altına müşterinin üretim veya hizmet sürecine ne zaman dahil olduğu ve çıktığı, sipariş alınmasından ürün veya hizmetin satışına kadar süreç aşamaların ne olduğu ve son olarak alınacak belge ve izinlerin neler olduğu uygun şekilde yazılmalıdır.

5. Bölüm: Yönetim Planı

Buraya organizasyon şeması yani işletmede yer alacak olan personelin tablo veya şema olarak yazılması gerekmektedir. Çalışacak olan kişilerin ne iş yapacağı, iş tanımları, yetkinlikleri, varsa iş üzerinde belgeleri ve tecrübeleri yer alacaktır.

Bu kısım yönetim ve işleyiş konusunu ilgilendirdiğinden önemlidir. Bu yüzden de özenle doldurulması gerekir. Kosgeb iş planı örnekleri üzerinden nasıl şablo hazılanacağına bakabilirsiniz.

6. Bölüm: Finansal Plan

Bu bölüm en kritik bölüm olarak değerlendirilebilir. Çünkü mali konular bu bölümde yer almakta. Başlangıç maliyetleri ve diğer başlangıç giderlerini bu bölüme yazmanız gerekiyor.

İş kurma aşamasında gider kalemine giren tüm faktörler yazılmalıdır. Makine, ofis ekipmanları ve teçhizatları, tadilat, onarım ve bakım giderleri, depozito gibi giderler örnek verilebilir.

Daha sonra işletmeye ait giderler; hammadde, kira, su, ısınma ve elektrik, haberleşme, genel giderler ve beklenmeyen giderler yıllık bazda açıklanmalıdır.

Nakit projeksiyonları kısmında ise aylık gelir, gider, gelir ve gider arasındaki farkı içeren en 1 yıllık bir tablo oluşturmanız gerekiyor. Kara geçiş noktası kısımında ise ne kadar sürede kar elde edebileceğinizi hesaplamanız ve bunu açıklmanız isteniyor.

Öz kaynak veya diğer kaynaklardan sağlanacak finansman kısmında da sahip olduğunuz öz kaynak ile borç, kredi ve Kosgeb desteği ayrımı yaparak bu iş için toplamda ne kadar finansmana sahip olduğunuzu belirtmeniz gerekiyor.

İş Planı Örnekleri

Bu kısımda sizlere kosgep iş planı örnekleri vereceğim. Siz de yukarıda vermiş olduğum belgeyi aşağıda daha önceden hazırlanmış iş planı örneklerine bakarak doldurabilirsiniz. Bu sayede elinizde güçlü bir Kosgeb iş planı örneği olur. Bu belge sizin yeni girişimci desteği girişimci iş planı belgeniz olacaktır.

Kosgeb desteği alan örnek iş planı sayesinde sizin iş fikrinize uygun plan hazırlayabilirsiniz. Son yıllarda Kosgeb’e olan başvuru arttığından sizin iş fikrinizin diğerlerinin önüne geçmesi gerekiyor. Bunun için de Kosgeb iş planı formu iyi bir şekilde yapılmalı ve teslim edilmeli. Bu sayede diğerlerine göre avantajlı hale gelebilirsiniz.

Kosgeb girişimci iş planı örnekleri arasında çok sayıda farklı sektöre ait iş planları yer alıyor. Yazının devamında size göre kosgeb örnek iş planı bulabilirsiniz. Kosgeb iş planı hazırlama aşamasında ise yukarıda detaylıca anlattığım rehbere ulaşabilirsiniz.

Aşağıda belirli sektörlerin kosgeb iş planı word dosyalarının indirme bağlantılarına yer verdim. Kosgeb örnekleri arayanlar için iyi bir kaynak olabileceğini düşünüyorum. Buradaki işletme kurma örnekleri dikkate alınarak kendiniz bu dosyayı doldurmanız gerekmekte.

Bilgisayar Servisi İş Planı Örneği

Bilgisayar servisi işi yapmayı düşünüyorsanız bu iş planı örneği göz önünde bulundurarak kendinize ait işletmenin iş planını hazırlayabilirisniz. İş planı örnekleri word formatındadır ve Microsoft word veya doc. uzantısını açabilen bir program yardımıyla bu iş planlarını görüntüleyebilirsiniz. Bilgisayar servisi iş planı örneği indirmek için bağlantıyı kullanabilisiniz.

Cafe İş Planı Örneği

Son yıllarda çok fazla rağbet gösterilen iş fikirlerinden biri de cafe açmak. İlgili yazımda da görebileceğiniz üzere cafe açmak oldukça kazançlı bir iş kolu. Eğer siz de cafe açmak istiyor ve kosgeb desteğine başvurmak istiyorsanız cafe iş planı örneği üzerinden kendi iş planınızı oluşturabilirisiniz.

Pastane İş Planı Örnekleri

Bir diğer iş fikri de pastane açmak. Özellikle yeni girişimciler tarafından son derece ilgi gösteriliyor bu iş fikrine. Hal böyle olunca kaynak bulma arayışında kosgeb desteği de ön plana çıkıyor. Pastane iş planı örnekleri de kosgeb desteğine başvuracak kişilerin araştırdığı belgelerden biri. Siz de bu belgeye bakarak kendi pastane iş planı formunuzu oluşturabilirsiniz.

Deri ve Giyim İş Planı Örneği

Eğer giyim sektöründe bir iş yapmak istiyorsanız ve iş planına ihtiyacınız varsa deri ve giyim iş planı örneği sizin ihtiyacınız olan şey demektir. Bu sayede kosgeb’e başvuru yapıp hibe avantajından yararlanabilirisiniz.

Doğalgaz Tesisatı İş Planı Örneği

Yalnızca ürün üzerine değil hizmet sektörü üzerine de kosgeb başvurusu yapmak mümkün. Doğalgaz tesisatı, kombi ve petek bakımı gibi işler üzerinde eğilmek istiyorsanız ve bunun için hibeden yararlanmayı düşünüyorsanız doğalgaz tesisatı iş planına ihtiyacınız olacaktır.

Elektronik Yedek Parça İş Planı Örneği

Bu iş planı ise elektronik alanında yedek parça alım satımı yapmayı düşünenler için. Elektronik aletlerin hayatımızın büyük bir bölümünü kapladığı düşünüldüğünde bu iş kolunun oldukça fazla müşterisi bulunmaktadır. Eğer tamir işi de yapabiliyorsanız daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Elektronik yedek parça iş planı örneğine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Optik Gözlük İş Planı Örneği

Optik alanını hedefliyor ve gözlük satışı yapmak istiyorsanız kosgeb desteği alabilmeniz için ihtiyacınız olan belge optik gözlük iş planı örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bu sektörün de önünün açık olduğunu ve özellikle göz hastanelerine yakın yerlerde optik dükkanı açmanın iyi getirisinin olduğunu belirtebiliriz.

Fason Tekstil İş Planı Örneği

İş planı dosyası hazırlarken fasyon tekstil işi yapmak isteyenlerin iş planına ihtiyaçları olacaktır. Tekstil sektörü ülkemizde her zaman talep görmüştür. Eğer fason tekstil işi ile uğraşmak istiyor ve girişimci iş planı örneği ihtiyacı duyuyorsanız siz de Kosgeb başvurusu hazırlamak için tekstil iş planı örneği ile kendi iş planınızı oluşturabilirsiniz.

Fotokopi ve Kırtasiye İş Planı Örneği

Özellikle okul çevrelerinde açılan fotokopi ve kırtasiye dükkanları iyi kazanç sağlamakta. Fotokopiciler üniversitelere yakın yerlerde bulunurlar ve çoğu da öğrencilerin uğrak yeri haline gelmiştir. Siz de fotokopi ve kırtasiye iş planı örneği ile kendi iş yerinizi açmak için Kosgeb başvurusu yapabilirsiniz.

İnternet ve Yazılım İş Planı Örneği

Geleceğin sektörleri arasında gösterilen ve günümüzde de en çok kazandıran sektörlerden biri olan yazılım sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız kosgeb desteği ile siz de kendi işinizi kurabilirisiniz. Yapmanız gerekenlerden biri de yazılım iş planı örneği yardımıyla kendi iş planınızı oluşturmak.

Güvenlik Sistemleri İş Planı Örneği

Günümüzde insanlar güvenlik kameraları, akıllı güvenlik sistemleri gibi alanlara büyük talep gösteriyor. İş yerleri, evler, fabrikalar güvenlik kameraları ile izleniyor. Bu alanda iş yapanlar da iyi gelir elde ediyor. Güvenlik sistemleri işi kosgeb tarafından da destekleniyor. Bu işi yapmak isteyenlerden biri iseniz güvenlik sistemleri iş planı örneği ile kendi iş planınızı oluşturabilirsiniz.

Kuru İncir İşletmesi İş Planı Örneği

Kuru incir satışı yapmak isteyenlerin yanı sıra kuruyemiş dükkanı açmayı düşünenler de bu iş planı üzerinden kendilerine ait iş planlarını oluşturabilirler. Böylece kuru incir veya kuruyemiş satışı yapmak için açacakları dükkanlarına kosgeb desteği alabilrler. Kuru incir işletmesi iş planı örneğine linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yumurta Ticareti İş Planı Örneği

Eğer yumurta satışı yapmak istiyorsanız bu iş planına ihtiyacınız olacaktır. Eğer yumurta üretimi için hangi tavuk cinsleri daha iyi diye merak ediyorsanız onu da ilgili yazımdan okuyabilirsiniz. Yumurta ticareti iş planı örneği için linke tıklamanız yeterli.

Sık Sorulan Sorular

İş planı örnekleri ile alakalı en çok sorulan soruları bu bölümde bir araya getirdim. Buradaki sorular haricinde sizin de soracaklarınız var ise bana aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Ayrıca, eğer kurmak istediğiniz iş için iş planı örneği hazırlamak istiyorsanız ve örneğine ihtiyacınız var ise bunu da yorum olarak belirtebilirsiniz.

İş Planı Nedir?

Bir işin tanımı, hedefleri, organizasyon şeması o işi kimin veya kimlerin yapacağı gibi konuları ele alan resmi yazılı belgeye iş planı adı verilir. İş planı kapsamında pazar araştırması, rekabet analizi, finansman yapılanması gibi konular da yer alır.

İş Planı Örnekleri Nelerdir?

Cafe açma iş planı örneği, pastane açma iş planı örneği ve yazılım iş planı örneği en çok araştırılan iş planı örnekleri arasında yer almaktadır. Her sektöre uygun iş planı örneği de bulunmaktadır.

İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş planı hazırlarken önce işi yapacak kişinin adı soyadı ve kişisel bilgileri yazılır. Daha sonra genel bilgiler ile iş tanımı yapılır. Pazar bilgileri, rakip araştırması, üretim ve hizmet planı oluşturulduktan sonra finansal konularda tablolar hazırlanır.

Kosgeb İş Planı Örneği Nelerden Oluşur?

Kosgeb iş planı örneği, yeni girişimci desteği girişimci iş planı olarak 6 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; genel bilgiler, işletmeye ilişkin bilgiler, pazar ve pazarlama bilgileri, üretim hizmet planı, yönetim planı ve finansal plandan oluşmaktadır.

Kosgeb İş Planı Örnekleri Neler?

Kobgeb proje örnekleri arayanlar birçok örnek projeyle karşılaşabilir. Cafe iş planı, bilgisayar servisi iş planı, deri ve giyim iş planı, optik gözlük iş planı, güvenlik sistemleri iş planı ve fason tekstil iş planı gibi örnekler bolca bulunmaktadır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. Bana bir iş fikri sunar misiniz lütfen girişimci olarak.

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general