İpek Böceği Yetiştiriciliği 2022 | İpek Böceği Nasıl Yetiştirilir?

İpek Böceği Yetiştiriciliği 2022 | İpek Böceği Nasıl Yetiştirilir?

İpek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır? İpek böceği nasıl yetiştirilir? İpek böceği yetiştiriciliği nerede yapılır? İpek böcekçiliği ile ilgili olarak merak edilen tüm sorulara bu yazımızda yanıt alabileceksiniz. Böylece iş planınızı ona göre yapabilirsiniz.

Tarımla ve hayvancılıkla uğraşmayı seven ve çok çaba göstermeden para kazanmak isteyen kişiler için mükemmel bir iştir ipek böceği yetiştiriciliği. Ayrıca herkesin yapabileceği bir iş olduğu için yazımda detaylıca anlatmak istedim.

İpek böceği yetiştirmek istediğinizde, eğer başarılı olabilirseniz, çok güzel karlar elde edebilirsiniz. Üstelik fazla uğraş vermenize de gerek yok. Çünkü böceklerin ana besin kaynağı belli. Bu besin kaynağı Türkiye’de de çokça bulunuyor.

Eğer bu işe yatırım yapmak isterseniz, üreteceğiniz ürünlerin alıcıları hazır olduğu için zarar etme durumunuz neredeyse sıfır.

Nasıl yapacağım diye mi düşünüyorsunuz? Merak etmeyin devletin çeşitli kurumları size bu konuda destek sunabilir. Mesela Tarım ve Orman Bakanlığı ve Bursa Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği.

Peki öyleyse ipek böceği nasıl yetiştirilir ve ipek böcekçiliği nasıl yapılır bakalım.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

ipek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır

İpek böceği yetiştiriciliği yapmaya karar verdiğinizde öncelikle bazı hazırlıkları yapmanız gerekiyor. Çünkü yetiştirme işleminin sağlıklı ve verimli şekilde gerçekleşmesini istersiniz. Peki ne gibi hazırlıklar yapmalısınız?

 • Öncelikli olarak ipek böceklerinin yetiştirileceği ortamı hazırlamalısınız. Yer belirledikten sonra böcekleri getirmeden 1 hafta önce dezenfekte etmelisiniz. Dezenfeksiyonda formaldehit adlı madde kullanılması gerekiyor. Ayrıca böceklerin yetişeceği ortamın duvarlarını kireçle temizlemelisiniz. Yani üretimde kullanılacak tüm malzemelerin temizlenmesi gerekiyor. Temizlik işlemlerinde tehlikeli durumlara karşı korunmalı, maske gibi araç gereçler kullanmalısınız.
 • Gerekli temizlik işlemleri yapıldıktan sonra 24 saat boyunca ortamın kapalı olması gerekiyor. 24 saatten sonra ortam yeterli seviyede havalandırılmalı.
 • İpek böceklerinin yetişme ortamında farklı hayvanların olmaması gerekiyor. Onun için ortamda delik vs. bulunuyorsa oraları kapatmalısınız. Böylece fare, kuş gibi canlılar buraya giremez.
 • Ortamın sıcaklığı, yetiştiricilik açısından çok önemli. Genel olarak ortalama 25 santigrat derece sıcaklığın olması gerekiyor. Bu yüzden gerekli sıcaklığı sağlayacak teçhizatları hazırlamalısınız.

Gerekli ortamı hazırladıktan sonra ipek böceği tohumu bulmalısınız. Peki nasıl bulacaksınız?

İpek Böceği Tohumu Temin Etme

ipek böceği nasıl yetiştirilir

İpekböceği yetiştiriciliği yapmak istediğinizde size ipek böceği tohumları lazım olacak. Bu tohumları Türkiye’de temin edebileceğiniz tek yer KOZABİRLİK. KOZABİRLİK, hayvancılığı yaymak ve desteklemek adlı programlar kapsamında girişimcilere ipekböceği tohumlarını ücretsiz olarak veriyor.

Siz de eğer tohum almak isterseniz, bulunduğunuz bölgeye göre başvuru zamanlarını takip etmeli ve başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru süreleri, Akdeniz ve Ege’de mart ayı sonuna kadar yapılabilirken, diğer bölgelerde nisan ayı sonuna kadar yapılabilmekte.

Peki tohum başvurusu nereye yapılır? Başvurular, doğrudan Kozabirlik’e yapılabildiği gibi, Kozabirlik kooperatiflerine ve il ilçe tarım müdürlüklerine de yapılabilmektedir.

Başvurular sonrasında ipek böceği tohumu verilmesi kabul edilirse, eğer bölgenizde üretim çoksa size böcek halinde tohumlar verilebilir. Eğer bölgenizde üretim azsa, tohum halinde bir kuru içerisinde verilebilir.

Size verilen tohum kutularını zarar vermeden taşımalısınız. Peki tohum kutularını nasıl taşımalısınız?

Tohum kutularını taşımaktan kastım içerisinde bulunan tohum ya da böceklerin yaşaması için gerekli ortamı yaratmak.

Bu tohumları, sıcak ortamdan uzak tutmanız gerekiyor. Doğrudan güneş ışığı almasını ve havasız kalmasını da engellemelisiniz. Gece gündüz farketmeksizin hava sıcaklığı ortalama 25 derecelerde olmalı.

1.haftadan  itibaren günde yaklaşık 15-16 saat ışık gösterilmelidir. Nem oranı ise %80-85 oranlarında olmalı.

Gerekli ortamı sağladıktan sonra tohumların bulunduğu kutunun üzerine tül veya benzeri bir şey kapatılmalı ve böceklerin tamamı çıkana kadar beklenmeli. Hepsi çıktıktan sonra beslenme işlemine başlanmalıdır.

İpek Böceği Yumurtası ve Gelişimi

İpek böceği yumurtası kuluçka döneminden sonra ortaya yumurtadan çıkar ve beslenmeye başlayabilir. Uygun ikli ve hava şartlarına bağlı olarak 4 kez deri değiştirirler. İpek böceği yumurtası larva aşamasında oldukça iştahlıdır. Sürekli olarak taze dut yaprağı yerler.

Böylelikle ipek böceği ne yer sorusu da cevaplanmış oluyor. İpek böcekleri bir sonraki deri değişimine kadar iyi beslenmek zorundadır. Deri değiştirmeye geçtiklerinde yemek yemeyi bırakırlar. Dinlenmeye geçerler ve ipeğimsi sıvılar salgılamaya başlarlar.

İpek böceği kozası ise tırtıl aşamasında iki dal arasına kendini bağlayacak şekilde hareket alanı oluşturan ipek böceğinin burada gidip gelerek ipek salgılaması şeklinde oluşur. İpek böceği kozası 2-4 gün arasında biter.

Koza örme işleminden sonra kozalar toplanarak ipek üretimi için hazır hale getirilebilir. İpek böcekleri daha sonra metamorfoza uğrayarak kelebek haline dönüşür.

İpek Böcekçiliği Nasıl Yapılır?

İpek üretimi için yapılan ipek böcekçiliği son yıllarda yoğun rağbet gören bir iş kolu. İnsanların ipek gibi değerli bir ürüne ihtaycı da giderek artıyor. Hal böyle olunca da ipek böcekçiliği nasıl yapılır konusu da insanların araştırma ve ilgi alanına giriyor.

İpekböceği yetiştiriciliği ile ilgili en detaylı bilgileri bu yazıda sizlerle paylaşıyorum. Siz de ipek böceği yetiştirmek istiyorsanız yazımın tamamını dikkatle okumalısınız. Çünkü ipek böcekleri son derece dikkat gerektirerek yetiştiriliyor.

İpek bocegi yetistiriciligi konusuna ilgi duyanlar kısa bir sürede bu işe başlayıp iyi bir gelir elde edebiliyor. Üstelik ipek böceği üretimi için çok büyük bir maliyetin altına girmeye gerek yok. Evde dahi ipek yetiştiriciliği yapılabilir.

İpekböcekçiliği nasıl yapılır diye soranların merak ettiği bir diğer soru da ipek böceği kışın mı yetişir sorusu. İpek böceği yetiştirme ve bakımı için uygun yaşam alanı, nem, ısı ve yem verildiği sürece kışın da ipek böceği yetiştirmek mümkündür.

Bu işi yapacakların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da ipek böceği yetiştiriciliği nerede yapılır konusu. Çünkü ipek böcekleri yetiştirme şartlarına dikkat edilmediğinde gerekli verim alınamaz ve ortaya ipek çıkmaz. Bu yüzden de ipek böcegi yetiştirme yerleri uygun hava şartlarının olduğu yerler olmalıdır.

Büyük alanlarda da ipek böceği yetiştirebileceğiniz gibi, ipek böceği yetiştirmek için evinizin bir odasını da kullanabilirsiniz. Gerekli şartları sağladıktan sonra ipek böceklerini beslemek için ekstra bir alana ihtiyacınız yoktur.

İpek Böceklerinin Bakım ve Beslenmesi

İpek böceği yetiştiriciliği konusunda belki de en kritik nokta bakım ve beslenmesidir. Temin edilen ipek böcekleri doğru şartlarda bakılıp beslenmezse verim elde etmek oldukça zordur. Bu yüzden de yapılması gerekenleri adım adım giderek dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir.

İpek böcekçiliği konusunda kendinizi yetersiz görüyorsanız aşağıdaki başlıkları okuyup kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz. İpek böceği nasıl yetiştirilir nelere dikkat edilir gelin birlikte bakalım.

İpek Böceklerini Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İpek böcekleri, yaşlarına göre yaşama alanı, ısı, nem ve yem isterler. Tüm bu şartları doğru şekilde öğrenmeli ve ona göre ortamı ayarlamanız gerekir. Aksi halde verimi düşürebilirsiniz. Tüm yaşlara göre gereklilikleri aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Yaş Yer (metrekare)Isı ( OC  )Nem ( % )Yem Boyutu ( cm2 )Temizlik İşlemi
 11,5 26-28 80-85 1 1
 2 3 26-28 80-85 3 1
 3 6 24-26 75-80 3 1
4 15 23-24 70-75 Yaprak yiyebilir 2
 5 25 23-24 70-75 Dal yiyebilir 5
İpek Böceğinin Fizyolojik ve Morfolojik Özellikleri
 • İpek böcekleri tohumdan yani yumurtadan böcek haline geçerken metamorfoz geçirirler.
 • İpek böceği yumurtaları çok çok küçüktür. Yaklaşık olarak 1500-2000 yumurta, 1 grama tekabül eder.
 • Yumurta renkleri ırklara göre değişmektedir. Mesela sarı koza üreten böceklerin yumurtaları yeşilimsi olurken, beyaz koza meydana getiren böceklerin yumurtaları sarımsı olmaktadır.
 • Yeni meydana gelen larvalar, siyahımsı renktedir. Bu larvaların başları büyük olurken, kıl yumağı halinde meydana gelirler.
 • Meydana gelen larvalar büyümeye başladıkça rengi açılır.

Meydana gelen larvaların 3 adet bölümü vardır. Bu bölümler; baş, karın ve göğüs.

Baş:

 • Başta bir kafatası kemiği bulunur. Bu kemiğe bağlı olarak 6 segment bulunmaktadır.
 • Baş bölümünde genel olarak 6 çift göz bulunur. Ayrıca 1 çift anten de vardır.
 • Böceklerin alt çeneleri gelişmiş durumdadır.

Karın:

 • Karın yaklaşık 11 segmetten meydana gelmiştir. Segmentlerin son üçü kaynamış haldedir.
 • Karınında bulunan üçüncü, altıncı ve sonuncu segmentlerde çifter ayaklar vardır.
 • Karında bulunan segmentler, ipekböceğinin cinsiyetini belirtir.
 • Cinsiyetinin anlaşılması için dişilerde süt beyazı leke var mı diye bakılması gerekirken, erkeklerde herold bezesi var mı diye bakılmalıdır.
 • Dişi ve erkek böceklerde de vücutlarının yan taraflarında nefes delikleri mevcuttur. Bu nefes delikleri 9 çifttir.
 • İpek böceği tohumları belirli süreden sonra kozalanarak pupa haline gelirler.
 • İpek böcekleri, koza örüm ve krizalit zamanlarında bir şey yemezler ve hareket etmezler.
 • Krizalit devresinde bir çift gözleri, bir çift antenleri, ön ve arka kanatları ve 7 çift nefes delikleri bulunur.
 • Dişi böceklerin karnında bulunan sekizinci segmentte ince yatay bir çizgi bulunur.
 • Krizalit döneminde oluşan kelebek yem yeme ve uçma işlemi yapamaz.

Göğüs:

 • Göğüste mezotoraks, protoraks ve metatoraks olmak üzere üç segment vardır.
 • Buradaki her segmentte bir çift ayak mevcuttur.

İpek böceklerinde cinsiyet ayrımı nasıl yapılır? Cinsiyet ayrımı yapılırken karın bölümüne bakılabilir. Erkeklerin karın bölümünde 8 segment bulunurken, dişilerin karın bölümünde 7 segment bulunur.

Genç İpek Böceği Bakım ve Beslenmesi

Genç ipek böceği nedir? İpek böceği yetiştiriciliği yaparken karşınıza genç ipek böcekleri diye bir kavram çıkacak. Sizin de bu yaş gruplarını bilmeniz ve ona göre bakım işlemlerini yapmanız gerekiyor.

Genç ipekböceği, 1-3 yaş arasındaki ipek böceklerine denir. Bu böceklere bakılırken sıcaklığa ve neme dikkat etmelisiniz. Genel olarak 25 derece sıcaklık ve %85 nem oranı genç böcekler için idealdir.

Genç ipek böceklerine yemek verilirken yaprakların kaliteli ve yumuşak olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca devamlı havalandırma yapılmalıdır.

Normal şartlarda tohumdan çıkış 3 gün sürmektedir. Dolayısıyla besleme işlemi 3.günden sonra başlar. Fakat bazı böcekler çıktıktan sonra yemek istemeyebilirler. Çünkü açlığa dayanıklıdırlar ve bu durumun herhangi bir zararı yoktur.

Yumurtadan çıkış 3 gün sürer dedim fakat bazı durumlarda bu süre uzayabilir ya da bir kısmı geç çıkabilir. Böyle durumlarda önce çıkanları bir yere alıp besleyebilirsiniz. Sonradan çıkanları da ayrı bir yerde tutup ona göre besleme yapmanız mantıklı olur.

Genç böcekler yani birinci, ikinci ve üçüncü yaştaki böcekler ince yapraklarla beslenmelidirler. Ayrıca her yaşa göre yaprakların boyutları ayarlanmalıdır.

İpek böceklerinin bulundukları kutu ya da kabın üstü tül gibi bir şeyle kapatılmalıdır demiştim. Genç ipek böceklerinin üstleri parafinli kağıtla kapatılabilir. Bu kağıt nem oranını muhafaza edecek ve dolayısıyla böcekleri beslediğiniz dut yaprakları da kurumayacaktır. Bu nedenle beslenme işlemi daha sağlıklı olacaktır.

Dut yaprağı vermeden yarım saat kadar önce kağıt kaldırılıp havalandırma yapılmalıdır.

İpek böceklerinin bir de uyku dönemleri vardır. Bu dönemlerde kağıt yine kaldırılmalı ve besleme odası kuru tutulmalıdır. Aksi halde böceklerin deri değiştirmesi oldukça zorlaşacaktır.

İpek böceklerinin uykuya geçtikleri nasıl anlaşılır? Genellikle ağız kısımlarına bakılarak uykuya geçip geçmedikleri anlaşılır. İlk yaşlarda yani gençken ağzın küçülmesi uykuya geçişin başlıca belirtisidir. Ayrıca deri rengi değişir ve baş kısmı irileşir.

Yetişkin böceklerde ise ağız kısmı nokta haline gelene kadar küçülür. Böylece bakıp, uykuya geçip geçmediğini görebilirsiniz.

Uyku dönemi sonlarında ipek böceklerinin altı temizlenmelidir. Peki temizleme işlemi nasıl yapılır?

Bunun için üstünde ipek böceklerinin geçeceği büyüklükte delikler olan bir ağ alınır ve ipek böceklerinin üzerine serilir. Üstüne de taze yapraklar atılır. Alttaki ipek böcekleri taze yemleri yemek için yukarı çıkacaklar ve alt kısımda kuru yapraklar vs. kalacak. Siz de onları temizleyeceksiniz.

Yetişkin İpek Böceği Bakım ve Beslenmesi

Yetişkin ipek böceği nedir? 3 yaşından büyük ipek böceklerine yetişkin ipek böcekleri denir. Yetişkin olan ipek böcekleri, hem çok yem tüketirler hem de çok üretim yaparlar.

Yetişkin ipek böcekleri 23 derece sıcaklık ve %75 nem oranında çok rahat yaşarlar. Yani gençlere göre daha düşük sıcaklık ve nemde.

İpek böceğini ilkbaharda yetiştirmeye başlarsanız, yetişkinlik dönemi mayıs ya da haziran aylarına denk gelecektir. Bu yüzden hava sıcaklığı istenilen sıcaklıklarda hatta üzerinde bile olabilir. Bu durumlarda kuzeye bakan cephelerde ortam hazırlanabilir ya da güneş ışıkları engellenebilir.

Yetişkin böceklere verilen yaprakların küçültülmesine gerek yok. Bu yaştaki böcekler çok rahat şekilde yaprakları yiyebilirler. Sizin dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, verimliliği sağlamak için gün aşırı olarak altlarını değiştirmektir.

İpek böceklerinin yetişkin olanları tabla, kerevet ve yer beslemesiyle beslenirler.

Tabla beslemesi nedir? Raflarla beraber oluşturulmuş bir sistemdir. Tablalar 60’a 90 cm şeklinde ayarlanır ve raf şeklinde asılır. Bu besleme yönteminde, 5 kez yemleme ve 1 kez alt değiştirme yapılmalıdır. Biraz yorucu bir yöntemdir.

Kerevet beslemesi nedir? Tavandan sarkıtılan yataklardan oluşan beslenme şeklidir. Bu yatak katlı olur. Böylece daha çok böcek beslenebilir. Katlar arasında 70 santimetre ara olmalıdır. En ise 100 cm civarında olmalıdır. Bu beslenme yöntemi, yetiştiriciler için en ideal yöntem olarak gösterilir.

Yer beslemesi nedir? Yer beslemesi, taban üzerinde beslenme yöntemidir. Kat olmadığı için ve tek zemin olduğu için çok daha fazla yer kaplar.

Askı ve Koza Hasadı Nasıl Yapılır?

ipek böceği kozası

İpek böceği yetiştiriciliğinde geldik en öneli kısma. Bu kısımda ürünleri nasıl elde edeceğinizi ve nelere dikkat edeceğinizi göreceksiniz.

Askı nedir? İpek böceklerinin koza öreceği materyale verilen addır. İpek böcekleri 5 yaşından sonra yem yemeği bırakırlar ve koza örmek için hazır hale gelirler. Bu durumdaki ipek böceklerine olgun ipek böcekleri denir.

Olgunlaşan ipek böceğini anlamak için renklerinin sararmasına ve boylarının kısalmasına bakabilirsiniz. Ayrıca şeffaflaştıklarını da görebilirsiniz.

Olgun ipek böcekleri artık koza örmeye hazır. Peki onlara nasıl bir askı gerekiyor?

Bitkiden yapılmış, nemsiz ve geniş bir yüzeye sahip askı gerekli. Askıyı bu şekilde ayarlarsanız, verimi artırdığınızı görebileceksiniz.

Bitkisel askılar için hangi tür bitkiler kullanılır? Türkiye’de yapılan askılarda meşe, hardal, pırnar, püren ve katır tırnağı bitkileri kullanılıyor.

Askı ayarlamak için çalışmaya başladığınızda, yukarıdaki bitkilerden toplayıp 2 hafta kadar kurutma işlemi yapmalısınız. Her bir kutu için yaklaşık 250 askıya ihtiyaç olmaktadır. Eğer eksik askı olursa, sıkışık örmeye ve böceklerin örme işlemini bırakmasına neden olabilir.

Plastik askılar: İpek böceği yetiştiriciliği gelişmeye başlayınca, işlemleri kolaylaştırmak için üretilen plastik askılardır. Bu askıların temizlenmesi ve dezenfekte edilmeleri kolaydır. Ayrıca uzun yıllar boyunca kullanılabilirler.

Peki askı döneminde nem ve sıcaklık nasıl olmalı? Kozanın kaliteli olması için askı dönemindeki sıcaklık ve neme dikkat edilmelidir. Kozalar örülmeye başlandığında hava sıcaklığı 22-24 derece aralarında ve nem oranı %70 civarlarında olmalıdır. Sıcaklık çok düşerse, koza örme işlemi durabilir.

Eğer nem fazla olursa, koza örme işlemleri yavaşlar hatta durabilir. Ayrıca kalitesini de düşürür. Bu yüzden askı yapılan yerin kapısı kapatılmamalıdır ki nem derecesi artmasın.

Askıdaki kozalar ne zaman sökülmeli? Kozalar askıda oluşmaya başladıktan 9 gün sonra sökülmeye başlanabilir. Eğer hava sıcaksa bu süre biraz daha kısalabilir.

Kozalar söküldükten sonra satılması 10 günden geçe bırakılmamalıdır. Çünkü zaman geçtikçe ağırlıkları düşecektir ve kar azalacaktır.

Kozalar sökülürken askı üzerinde bulunan ölü böceklere dikkat edilmelidir. Bu böcekler öncelikle maşa ile temizlenmeli ve diğer kozalara zarar vermeyecek şekilde sökülmelidir. Aksi halde diğer temiz kozalar da zarar görebilir.

Kozaları söktükten sonra kozaların üstündeki koza pamuklarını almalısınız. Böylece hatalı kozaları düzeltmiş olursunuz. Koza söküm işleminden sonra kozaları 3 gruba ayırabilirsiniz.

Zayıf, lekeli, krizalit sesi gelmeyen, uç kısımları sivri, uç kısımları yumuşak kozaları bir gruba dahil etmelisiniz. Çifte kozları bir başka gruba ve ala kozaları da ayrı gruplara koymalısınız.

Ayırma işlemi de bittiğinde, kozalar ağırlığını kaybetmeden ve zarar görmeden ambalajlanmalıdır. Ambalajlandıktan sonra da nereye satacaksanız, bir an önce satmalısınız. Aksi halde değeri düşebilir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapılacak Ortam Nasıl Kireçlenir?

Yazımın en başından beri ara ara kireçleme ya da dezenfekte işinden bahsettim. Bu işlem çok önemlidir. Çünkü ipek böcekleri ne kadar sağlıklı kalır ve koza üretirse, siz de o kadar kar elde edersiniz. Bu nedenle kireçleme işlemini doğru yapmalısınız.

İpek böcekleri, çeşitli virüs, bakteri ve mantarlardan mikrop kapabilir. Hasta olduktan sonra da tedavi edilemezler ve büyük ihtimalle ölürler. Bu yüzden nasıl kireçleme işlemi yapacağınızı bilmeli ve aksatmamalısınız. Peki nasıl bir kireç bulmalısınız?

Sönmüş kireç bularak kireçleme işini rahatlıkla yapabilirsiniz. Çevrenizdeki nalbur ya da inşaat malzemesi satan yerlerden sönmüş kireci rahatlıkla temin edebilirsiniz. Eğer sönmüş kireç değil de sönmemiş kireç bulursanız, onu sönmüş hale kendiniz getirebilirsiniz. Nasıl mı?

Sönmemiş kireci bir zemine serip ıslatmalısınız. Islandıktan sonra taş halindeki kireç ufalanacaktır. Daha sonra bir elekten geçirerek unumsu bir yapıya getirmelisiniz. Elinizdeki kireç sönmüş kireç olacaktır ve onu kullanabilirsiniz.

Bir kutu ipekböceği için 20 kilogram kireç temizlemeye yeterli olacaktır.

Söylediğim gibi böcekleri ortama getirmeden kireçle temizlemelisiniz. Arasıra da temizleme işlemlerini tekrarlamalısınız. Özellikle tekrarlanma işlemi böceklerin uyku dönemlerinde rahat şekilde olmaktadır.

İpek Böceklerinde Hastalık ve Zehirlenmeler

ipek böceği yetiştiriciliği

Yukarıdaki kireçleme işleminde, böceklerin hastalanmaması gerektiğini söylemiştim. Çünkü genellikle hastalık durumlarında ölümler oluyor. Fakat her hastalık durumunda ölüm gerçekleşmez. Tedavisi de yoktur fakat durum kontrol altına alınarak, zarar düşürülebilir. Bu durumda hastalıkları da bilmelisiniz.

Hastalıklar virüs ve bakterilerden olduğu gibi zirai ilaçlardan da gelebilir.

Mikropların hastalığa dönüşmesini tetikleyen bazı durumlar mevcuttur. Bu şartların meydana gelmesini engelleyerek, önemli gelişmeler kaydedilebilir. Peki hangi durumlar hastalıkları tetikler?

Böceklerin çok sıcak görmesi, çok soğuk görmesi, çok nemli ortamda kalmaları, oksijen eksiği olması, yeterli ortam sağlanamayıp sıkışık şekilde üretim yapılması, aç bırakılması, kalitesiz yem verilmesi, ilaçlı yemlerin verilmesi gibi durumlarda hastalık oluşma ihtimali yükselir.

Peki en çok rastlanan hastalıklar nelerdir?

1. Baygınlık Hastalığı

Bu hastalık bakterilerden bulaşan bir hastalıktır. Genel olarak çok sıcak ve çok nemli ortamlarda karşılaşılır. Hastalık genelde böceklerin ölmesine yakın zamanlarda anlaşılabilir. Böceğe bakıldığında böcek baygın gibi durur. Ölüm gerçekleşince böceğin vücudu önce sertleşir daha sonra da yumuşar.

Eğer böceğe dokunulursa, içine doğru çöker. Böceğin ölüp ölmediğini renginin önce kızarmasından sonra da siyah renge dönmesinden anlayabilirsiniz.

Ölü böcekler temizlenmelidir aksi halde o böceklerin dışkıları ile diğer böcekler de hastalanabilir. Bu hastalığı 5.yaşının sonlarına doğru görebilirsiniz.

2. Sütleme Hastalığı

Sütleme hastalığı bir virüs hastalığıdır. Hava sıcaklığındaki dengesiz değişkenlikler, hastalığa sebep olur. Ayrıca yetersiz beslenmeler ve kalitesiz yemler de hastalığı tetikleyici niteliktedir.

Sütleme hastalığı olan ipek böcekleri nasıl anlaşılır? Bu hastalığa sahip olan böceklerin boğumlarında şişkinlikler olur ve içerisine irinler dolar. Ayrıca böcekler kendilerini salıverirler. Eğer böceklerin ayakları koparılırsa süt renginden bir sıvının aktığını da görebilirsiniz.

Sütleme hastalığı olan böceklerden akan iltihaplar yapraklara ve kozalara bulaşabilir ve bunlardan solayı diğer böcekler hastalanabilir. Bunun için bu böcekleri farkettiğinizde, temizlemeli ve dezenfekte işlemlerini yapmalısınız.

3. Kireç Hastalığı

Kireç hastalığı, bir mantar hastalığıdır. Böceklerinde derilende meydana gelir ve oradan yayılır. Hastalığın başlıca etkeni, aşırı nem ve dengesiz sıcaklıktır. Çeşitli renklerde çeşitleri görülebilir.

Nemin %90’ın üzerinde olduğu yerlerde daha sık görünür. Hastalık böceğe geldiğinde böcek yemek yemeği yavaşlatır ve yavaş hareket etmeye başlar. Hastalığın başlamasından itibaren böcek 4-5 gün içinde ölür. Öldükten sonra vücudu pembe renge döner.

4. Pebrin Hastalığı

Hastalığın farklı isimleri de bulunmakta. Karabatan ve nosema gibi. Hastalığın bulaşma yolları yumurta ve genetiktir.

Kalitesiz yem, sıcaklık ve nem dengesizlikleri hastalığın yaygınlaşmasına neden olur. Hastalıkta çevresel faktörlerin etkisi olduğu gibi dışkılarını yaprakların üzerine bırakan böceklerden de hastalık bulaşabilir.

Bu hastalığa kapılan böcek 5 gün içinde ölür. Hastalık farkedilemediğinde diğer böcekler de dışkılardan hastalandıkları için bir süre sonra ölürler.

İpek Böceği Hastalıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

ipek boceği hastalıkları

İpek böceği hastalığı ile karşı karşıya kalındığında böceklerin ölme ihtimalleri çok yüksektir yani büyük ihtimalle ölürler. Buradaki önemli nokta, böcekleri hastalanmaktan korumaktır. Ayrıca hastalansalar bile doğru zamanda doğru müdahalelerle zarar en aza indirilebilir.

Doğru müdahaleden kastım, gerekli temizlik ve ortam şartlarının sağlanmasıdır. Size en başlarda verdiğim tablodaki değerleri tutturursanız, ipek böceği yetiştiriciliği başarı ile sonuçlanmış olur.

Böcekleri besleyeceğiniz yaprakların kalitesi sizin için çok önemlidir. Kalitesiz yani ıslak, çok kuru, tozlu yaprakları böceklere vermemelisiniz. Yemleme işlemlerini de belirli zaman aralıklarıyla günde en az 4 kere yapmalısınız.

Her evrede olursa olsun nemin çok yükselmesine izin verilmemeli ve gerekli havalandırma işlemleri yapılmalıdır.

Uyku dönemlerinde dezenfekte amacıyla kireçleme işlemleri mutlaka yapılmalıdır ve altları temizlenmelidir.

Askı sayısı yeterli sayıda olmalıdır ve böceklerin küne içerisinde askı arama arayışına girmeleri engellenmelidir. Böylece hastalık bulaşması da engellenebilir.

Hastalanan böcekler ortamdan uzaklaştırarak imha edilmeli ve dezenfekte işlemleri yapılmalıdır. Bu şekilde ipek böceği hastalığı ilerlemeden önüne geçilebilir.

Yazımda ipek böceği yetiştiriciliği nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli gibi konuların hepsine değindim. Bu işin dışında yeni iş fikri önerisi istiyorsanız, en çok para kazandıran işler adlı yazıma göz atabilirsiniz. Ayrıca çok ilgi göre tavuk çiftliği açmak yazımı da inceleyebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

İpek Böceği Nedir?

İpek böceği, ürettiği yumuşak ipeklerden adını alan ve dut yapraklarıyla beslenen ufak bir böcek türüdür. Kanatları pullu olan bu böcekler, kelebek tırtılı olarak da tanımlanabilmektedir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

İpek böcekçiliği nasıl yapılır sorusuna cevap olarak; ipek böceği yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, öncelikle konu hakkında detaylı bilgi edinmeli ve gerekli ortamı hazırlamalısınız. Sonrasında yetiştiricilik yapacağınız yeri belirlemelisiniz. Yeri de önceden dezenfekte etmelisiniz. Yer hazırlandıktan sonra ipek böceği tohumu temin ederek ve üretime başlayabilirsiniz.

İpek Böcekçiliği Nasıl Yapılır?

İpek böcekçiliği yapabilmek için öncelikle ipek böceği yetiştireceğiniz ortamı belirlemeli ve gider hesabı yapmalısınız. Ardından daha önce bu işi yapmış olan kişilerden bilgi alarak işlerin işleyişini ve karşınıza çıkabilecek sorunların çözümlerine yönelik bilgileri almalısınız.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Nerede Yapılır?

Gerekli sıcaklığın ve diğer koşulların sağlandığı herhangi bir yerde yetiştiricilik yapılabilir. Zaten bunun için bir tesis kurulması gerekecek. Tesis deyince büyük bir fabrika düşünmenize gerek yok. Bir odada bile bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz.

İpek Böceği Ne Yer?

İpek böcekleri, genel olarak dut yaprağı ile beslenirler. Fakat yaş gruplarına göre dut yapraklarının boyutları ayarlanarak verilmelidir. Aksi takdirde yemler yüzünden ölümler gerçekleşebilir.

İpek Böceği Yetiştiriciliği Yapılacak Ortam Nasıl Kireçlenir?

İpek böcekleri, çeşitli virüs, bakteri ve mantarlardan mikrop kapabilir. Hasta olduktan sonra da tedavi edilemezler ve büyük ihtimalle ölürler. Bu yüzden nasıl kireçleme işlemi yapacağınızı bilmeli ve aksatmamalısınız.

İpek Böcekçiliği En Çok Hangi İlde 2022?

İpek böcekçiliği en çok olarak Bursa, Diyarbakır ve Antalya gibi illerde yapılmakta. Son yıllarda bu illerde üretim önemli ölçüde artmıştır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

4 Comments
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
 1. Reply
  MEHMET CEM OZGE 22/06/2021 at 16:18

  Merhabalar;
  Çok merak ediyorum 5 yaşına gelmiş sadece beslemek ve kozalanmasını sağlayıp tekrar geri alma usülü ile çalışan kurumlar varmı. Yani tavukçuluk sektöründe civciv gelir besleyenin kümesine konur yetiştirici civcivleri büyütür parasınıda vererek geri alır. Bu tarz çalışan firmalar varmıdır?

 2. Merhaba, çok bilgilendirici ve eğitici bir paylaşım.Tebrikler. Size bir sorum olacak. İpek böceği dut yaprağından başka bir şey (Yine başka bir Video paylaşımında gördüm. Otomasyon sistemi ile hafif katı ,macunumsu bir şey veriliyor. Sanırım yıl boyunca üretim sürüyor bu sayede .Bu konuda bilginiz var mı?) ile beslenir mi?Saygılar

 3. Merhabalar Aydın bey,Öncelikle sizi tebrik ederek başlamak isterim.Bu yazınızda,ipek böcekçiliği ile ilgili o kadar güzel,açık,anlaşılır ve aydınlatıcı bilgiler paylaşmış sınız ki;Her hangi bir danışmanlık ofisine gitmeden bu işi yapılabilir halde sunmuş sunuz.Elinize,emeğinize yüreğinize sağlık.Başarılarınızın devamını diliyorum.Ömer Tokcan/İstanbul

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general