Para Kazandıran İlginç İş Fikirleri [Birbirinden Garip İş Fikirleri]

Dünya üzerinde yer alan işler arasında birbirinden ilginç işler de yer alıyor. Ben de bu yazımda belki de daha önce hiç duymadığınız ilginç iş fikirlerine yer verdim.

En çılgınından en havalısına, size garip gelecek ve bu iş de yapılır mı diyeceğiniz onlarca iş var. Belki bunlardan biri sizin bir sonraki işiniz olacak. Ya da ekstra kazanç elde edeceğiniz bir ek iş olarak değerlendireceksiniz.

Çevrenizdeki insanların ve hatta kendinizin bile herkesçe bilinen ‘geleneksel’ işleri vardır. Ancak bazı insanlar bu geleneksellikten sıkılmış olacak ki kendilerine bu garip işleri bulmuşlar ve hayatlarını bunlar sayesinde devam ettiriyorlar.

Bazı ilginç iş fikirleri vardır ki bundan para kazanmak imkansız denebilir. Daha önce kimsenin aklına gelmemiş veya varlığından dahi haberdar olmadığımız işleri gördükçe şaşırmadan edemiyoruz.

İnsanların yenilikçilik ve girişimcilik özelliklerini ortaya koyarak çıkardığı işler olabileceği gibi ülkemizde olmayan ancak dünyanın farklı yerlerinde olan işleri ülkemizde uygulamaları da mümkün.

Farklı ve garip iş fikirleri az sayıda insan tarafından yapıldığı için kazancı da fazla olmaktadır. Bu yüzden insanların ilginç iş fikirleri arayışı artmakta. Çünkü getirisi fazla ve insanları şaşırtan işler cezbedici gelmektedir.

Ne iş yapabilirim diye düşünen biriyseniz dünyada olan tüm iş fikirlerini keşfetmek önemlidir. Eğer doğru yerlerde arayış yaparsanız size göre olabilecek birçok harika iş seçeneği var.

Her işin olumlu ve olumsuz tarafları vardır. Ancak sevdiğiniz işi yaparsanız olumsuz yönleri sizi rahatsız etmez. Mutlu olacağınız işi yapmak sizi motive edeceğinden tüm olumsuzlukları görmezden gelebilirsiniz.

Şimdi gelelim en ilginç iş fikirlerine. Bu listede yer alan işler arasından size de ilginç gelenler ve yapmak istedikleriniz olacaktır. Kendinize uygun bir iş fikri bulursanız bunun denemeye değer olduğunu unutmayın.

En Çok Para Kazandıran İş Fikirleri 2022

1. Hipoterapist (At Yardımlı Terapi)

At yardımlı terapi anlamına gelen Hipoterapi, deneyimli bir terapist tarafından at yardımı ile fiziksel veya zihinsel engeli olan geniş bir hasta grubuna uygulamam ve etkileri onaylanmış bir tedavi yöntemidir.

Hipoterapinin fiziksel, sosyal, bilişsel, psikolojik alanlar, öğrenme ve uyarlanabilir davranışlar gibi farklı alanlarda olumlu etkileri bulunmaktadır.

Hipoterapi ekibi, bir terapist, at eğitmeni ve atın her iki tarafında yürüyen binicilik eğitmenlerinden oluşur. Hipoterapi deneyimli bir fizyoterapist, at ve at bakıcısı huzurunda uygulanır.

Fizyoterapist at yürüyüşünü, yürüyüş hızını kontrol eder ve atı çeşitli yönlere yönlendirir ve tüm bu hareketler hastada kas ve sinirsel aynı zamanda duyusal reaksiyonlara neden olur.

ilginç iş fikirleri 2019

At destekli terapi dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak kullanılıyor. Hipoterapinin önemi ülkemizdeki doktorlar ve terapistler tarafından daha derin olarak kabul edildiğinde, daha fazla sayıda hasta ve hasta yakınları bu tedavi yönteminden fayda sağlayacaktır.

At terapistliği tıbbi tedaviye yardımcı alternatif bir terapi yöntemi olarak ele alınıyor. Atla terapi, atın hareketlerini, terapistlerin yöntemleriyle birleştirilmesiyle uygulanan bir terapi yöntemi.

Hipoterapi, fiziksel, psikolojik hatta konuşma terapisi için kullanılabilen ve MS, otizm, Down sendromu ve diğer rahatsızlıkları bulunan çocukların tedavilerine yardımcı popüler bir ek tedavi seçeneği haline geliyor.

Alacağınız Hipoterapi kursuyla bu işi yapabilmek için gereken sertifikayı elinizde bulundurabilirsiniz. Daha sonra hipoterapi merkezlerinde çalışıp atlarla tedavi alması gereken kişilere bu rehabilite işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2. Evcil Hayvan Akupunktur Uzmanı

Alternatif ilaç ve tedaviler günümüzde sadece insanlar için değil hayvanlar için de popüler hale geliyor. Bu yöntemlerden bazıları homeopati, masaj, herboloji, kayropraktik tedavileri ve akupunkturdur.

Akupunktur geleneksel Çin tıbbında 3.000 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır ve vücuttaki çeşitli noktalara yerleştirilen çok ince iğnelerin kullanılması şeklinde yapılır.

Akupunkturun vücuttaki iyileşme süreçlerini uyardığı ve böylece vücudun kendini iyileştirmesine izin verdiği düşünülmektedir. Tedavi hem önleme hem de hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır.

ilginç işler

Bu işi hayvanlar için yapacak olan kişi de veteriner akupunktur uzmanıdır. Bu başlıkta da veteriner akupunktur uzmanının görevlerine, kariyer seçeneklerine, eğitim gereksinimlerine, maaşlarına ve iş görünümlerine değineceğim.

Veteriner akupunktur uzmanları, bir hayvanın vücudundaki çeşitli baskı noktalarına küçük iğneler batırır. İğnelerin bu basınç noktalarına batırılması, endorfin gibi çeşitli doğal kimyasalların vücutta serbest kalmasını sağlar.

Akupunkturistler ayrıca, çeşitli kas gruplarını ve sinirleri uyarmak için hafif bir elektrik akımı kullanarak yerleştirmeden sonra akupunktur iğnelerine küçük elektrotlar bağlayabilir.

Veteriner akupunktur uzmanları, bireysel hayvanın ihtiyaçlarına göre tedavi planları geliştirir ve uygular. Akupunktur uzmanı, tedavinin sıklığını ve sorunu düzeltmek için uyarılması gereken anatomik noktaları belirlemelidir.

Veteriner akupunktur uzmanları, akupunktur rejimiyle birlikte uygulanmak üzere özel beslenme ve davranış modifikasyon programları da tasarlayabilirler.

Veteriner akupunktur uzmanları türlere göre uzmanlaşabilir, at ve köpek tedavisi en popüler olanıdır. Bazı akupunktur uzmanları, kuş veya egzotik türlerin tedavisinde de uzmanlaşabilirler.

Akupunktur uzmanları veteriner klinikleri, köpek kulübeleri veya hayvanat bahçelerinde pratik yapabilir. Büyük hayvanlarla ilgilenen akupunktur uzmanları müşterilerine hizmet vermek için seyahat ederken, küçük hayvan akupunktur uzmanları hastaları ofis ortamında tedavi edebilirler.

Bazı akupunktur uzmanları, bitkisel tedavi veya masaj terapisi gibi ek alternatif tedavi seçenekleri sunarak farklı dallarla da hizmet vermeyi tercih edebilir.

Yetkilendirilmiş bir veteriner akupunktur uzmanı olmak için, uygulayıcının, kas fizyolojisi, anatomi ve akupunktur teknikleriyle ilgili geniş kapsamlı ek eğitim almış lisanslı bir veteriner olması gerekir.

1974 yılında kurulan Uluslararası Veteriner Akupunktur Derneği (IVAS), en önde gelen uluslararası akupunktur sertifika yolunu sunuyor.

Dünya çapında 1.800’den fazla üyesi olan IVAS, lisanslı veteriner hekimlere ve dördüncü sınıftaki veterinerlik öğrencilerine büyük hayvanlar, küçük hayvanlar, kuş türleri ve egzotik türler üzerinde yapılan çalışmaları onaylamakta.

IVAS sertifikasyon kursu hem eğitim derslerinden hem de uygulamalı uygulamalı eğitimden oluşmaktadır. Tükiye’de de bu iş için verilen kurslar bulunmaktadır.

Bir veteriner akupunktur uzmanının kazandığı maaş, tedavi edilen hasta sayısı, iş yeri, yılların tecrübesi, sahadaki eğitim seviyesi ve veteriner hekimin uygulamalarında birlikte çalışan birilerinin olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Bir veteriner akupunktur uzmanının yıllık maaşları hesaplanırken, müşterileri üzerinde çalışmak üzere ev ve çiftlik ziyaretleri için seyahat masrafları ve tıbbi ekipman satın alma gibi ek harcamaları dikkate alınmalıdır.

Deneyimli veteriner hekimlerin çoğu, yılda 80.000 ABD dolarından fazla maaş almaktadır. Kurul onaylı uzmanlar ise yılda 150.000 $’ın üzerinde para kazanabilirler.

Hayvanlar için alternatif tedavilere olan yönelim giderek artıyor gibi görünüyor. Veteriner akupunkturun, tıp toplumunda tanınırlık kazanması ve çeşitli fiziksel sorunların tedavisinde faydalı olmaya devam etmesiyle popülerlik kazanması bekleniyor.

3. Civciv Seksörlüğü

Civcivlerin cinsiyetlerini öğrenme işi olan civciv seksörlüğü oldukça ilginç bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Civcivlerin dişi mi erkek mi olduklarını anlamak oldukça zor çünkü görsel olarak birbirlerinden bariz bir farklılıkları olmuyor.

Civciv seksörleri ise civcivlere tek tek bakarak hangisinin erkek hangisinin dişi olduğunu %1 – %2 gibi bir hata payıyla anlayabiliyor. Peki cinsiyetleri belirlemek neden bu kadar önemli?

Hangi civcivin yumurtlaması için hangisinin ise eti için besleneceğine karar verilmesi gerektiğinden civcivlerin cinsiyetlerinin erken bir dönemde belirlenmesi gerekmektedir.

Eğer cinsiyetleri belirlenmeden rastgele beslenme programı uygulanırsa, bu durum üreticilere ağır maliyet getirecektir. Yumurta çiftlikleri için erkek civcivler bir şey ifade etmemektedir. Bu yüzden onları beslemek gereksiz maliyete sebep olacaktır.

en ilginç iş fikirleri

Civcivlerin cinsiyetini belirlemede kullanılan iki ana teknik vardır. Bunlardan birincisi tüylerine bakarak cinsiyeti anlamaktır. Bu teknik yalnızca eti için beslenen tavukları için uygulanır.

Bu civcivler, dişilerdeki tüylerin daha hızlı büyümesini sağlayan genetik bir değişime sahiptir; seksörler kanat tüylerinin uzunluğuna bakarak hangi civcivlerin erkek ve dişi olduğunu kontrol eder.

İkinci ve daha etkili olan yöntem ise civcivlerin arkalarına bakmaktır. 1930’lu yıllarda Japonya’da keşfedilen bu yöntem, civcivleri özel bir tutuş ile karınlarına bastırarak cinsiyetlerini tanımlayan üreme organlarını ortaya çıkarma şeklindedir.

Civcivlerin zarar görmemesi için bu yöntem çok nazikçe ve dikkatlice uygulanmalıdır. Büyük tavuk çiftliklerinde civcivler farklı taşıma bantlarına ayrılır ve bu şekilde kontroller sağlanır.

Civciv seksörlüğü çok fazla pratik yapmayı gerektiren bir iştir. Bu işin bir kursu, kitabı veya eğitimi yoktur. Bu iş dünyada genellikle Koreliler tarafından yapılmaktadır. Ancak ülkemizde bu işi yapan 18-20 kişi olduğu tahmin edilmektedir.

Bu işi yapabilmek için gerekenler ise konsantrasyon, el becerisi, görüş keskinliği, hayvan sevgisi ve hayvanların iyiliğini gözeten bir yapı. Bu işi yapan kişiler bir saatte 800 ila 1000 civcivi kontrol etmeleri gerekiyor.

ABD’de bu işi yapanlar yılda 60 bin dolar kazanabiliyorken ülkemizde aylık kazançları 13.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

4. Vücut Ressamı

Vücut ressamları genellikle fuar, festival, açılış veya çocuk etkinlikleri gibi insanların yoğun olarak katılım gösterdiği aktiviteler için boyama işi yapar.

Bazıları çocukların yüzlerini boyamada uzmanlaşmışken, bazıları da konser veya müzik festivallerinde yetişkinler için hizmet vermektedir.

Vücut ressamları, tasarımcıların sanatsal konseptlerinin bir parçası olarak, giysilerin boyanmasını gerektiren bir fotoğraf veya video çekimi için de kullanılabilir. Çoğu vücut ressamı serbest olarak çalışır.

Vücut boyacıları kalıcı boyalar kullanmaz. Bunun yerine, birkaç saat veya gün vücutta kalan yıkayınca çıkabilen su bazlı boyalar kullanır.

Vücut boyama işini adeta bir sanata dönüştüren ve bu işin uzmanı olan Gesine Marwedel’in eserlerine bir göz atmanızı tavsiye ederim. İnsan vücudunu bir tuval misali kullanıp ortaya görsel şaheserler çıkarıyor.

Vücut boyamak için gerekli ekipmanlar ise elbette cilde zarar vermeyen boyalar, süngerler, çeşit çeşit fırçalar ve spreyler. Spreyler sayesinde hızlıca geniş bir alan boyanabilir. Ancak sprey boyalar diğerlerine göre maliyetlidir.

Size en iyi gelen tekniği bulabilmek için bol bol pratik yapmanız gerekecek. Bunun için de üzerinde boyama denemeleri yapabileceğiniz bir arkadaşa ihtiyacınız olacak.

Tasarımlarınızı öncelikle basit tutmaya çalışın. Zaman geçtikçe daha zor tasarımlar ortaya çıkarabilecek tekniğe hakim olacaksınızdır.

Ayrıca boyama işi sanılandan daha uzun sürebilmektedir. Örneğin detaylı bir yüz boyama birkaç saat sürebilir. Bu süre istenen desenlerin zorluğuna göre değişebilir.

Peki vücut ressamları nasıl iş bulacaklar? Bazı reklam ajansları onları fotoğraf çekimleri için görevlendirir ve film stüdyoları genellikle oyuncuları neon yeşili uzaylılara dönüştürmek için işe alır.

Vücut ressamları sanatlarını partilerde veya gece kulüplerinde özel konseptler için sergiler. Elbette özel olarak vücut boyama isteyen müşteriler için de bu işi yapabilirler.

5. Oje İsimlendirme

Tırnak ojelerinin isimlerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? Gün geçtikçe gelişen oje sektöründe her sene yeni oje renkleri eklenmekte.

Hal böyleyken firmalar bu renklere isim verme konusunda zorluk yaşıyor. Bu esnada yardımlarına oje isimlendiriciler yetişiyor. Kulağa çok garip gelse de böyle bir iş var ve oldukça iyi kazanıyorlar.

Tüm ojeler birbirinden farklı isimlere sahiptir bilmem fark ettiniz mi? Bu isimlerin kimisi ismini tarihten kimisi bir romandan kimisi de hayali bir karakterden alıyor. Oje üreten firmalar bu isimleri bulmaları için birilerini çalıştırmaları gerekiyor.

Kadınların en sevdiği kozmetik ürünlerinden olan ojeleri üreten yüzlerce marka var. Her bir markanın da birbirinden farklı renkte oje çeşidi bulunuyor. Bu kadar ojenin daha kolay ayırt edilebilmesi için de her ojenin kendine has isme sahip olması gerekiyor.

ilginç iş kurma fikirleri

Oje isimlendirme işi günümüz şartlarında yapılacak belki de en ilginç iş fikirlerinden biri. Çünkü sizin verdiğiniz isimler artık bir ojenin o isimle bağdaşması anlamına geliyor. Bundan sonra o isim başka bir ojenin ismi olamıyor.

Bu işin çalışma alanı elbette oje üretimi yapan firmalar olarak sınırlı. Eğer yaratıcı isimler bulursanız ve işinizde iyi olmaya devam ederseniz sizi çok daha büyük firmalar istihdam etmeye çalışacaktır.

6. Evcil Hayvan Kafeleri

Evcil hayvanlar için özel olarak hizmet veren bir kafe gördünüz mü? Eğer çevrenizde çok fazla evcil hayvanı olan insan varsa ve onların girmesine izin verilen bir kafe yoksa bunu siz açabilirsiniz!

İlginç iş fikirleri arasında kendine yer bulan evcil hayvan kafeteryası açma işi aslında bazı insanlar tarafından yapılıyor. Özellikle büyük şehirlerde pet hayvan besleyenlerin sayısı oldukça fazla. Evcil hayvanlarıyla gidebilecekleri kafe sayısı ise oldukça az.

Bu alanda talebin fazla olması ister istemez insanlarda evcil hayvan dostu kafe açma fikrinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Tematik kafe olarak değerlendirilen bu iş aslında bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

Evcil hayvan sahiplerinin yaşadığı sıkıntılardan biri olan birlikte oturabilecekleri kafelerin az olması girişimciler için önemli bir para kazanma kapısı olabilir.

Yalnızca kafe olarak değil, pet kuaförü, pet aksesuar, malzeme ve ürünlerini de müşterilerinize sunarak hizmet verebilirsiniz.

evde ilginç iş fikirleri

Bu işi yapan mekanlara ziyaretlerde bulunup işin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Elbette bu işi yapacak olan kişilerde olması gereken en önemli özellik hayvan sevgisidir. Aksi halde bu işi yürütmek çok zordur.

Açacağınız kafe yalnızca evcil hayvanı olan müşterilere değil herkese açık olmalıdır. Evcil hayvanlara özel olarak sunacağınız ürünler ise sizin gelirinizi artıracaktır. Hayvan dostu kafeler gün geçtikçe daha popüler hale geleceğinden siz de sürekli yenilik sunmak durumunda kalacaksınız.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general