En İyi İkinci El Satış Siteleri 2024 – Hangi Uygulamada Satış Yapabilirim?

ikinci el satış siteleri

Son zamanlarda trend haline gelen ikinci el satış siteleri birçok insana evde para kazanma imkânı sunuyor. Sizler de gardrobunuzda, yataklarınızın altında giymeyi unuttuğunuz o kıyafetleri hala saklıyor musunuz? O zaman 2 el siteleri sayesinde nasıl gelir elde edebilirsiniz, bu yazıdan sonra bütün incelikleri ile öğrenmiş olacaksınız.

Hepimizin bildiği üzere değişen ve gelişen hayat standartları bir şeye sahip olma ve ondan sıkılma süremizi de kısalttı. Çünkü alım satım siteleri yokken insanlar bir şey almadan önce daha çok düşünüyor, aldıkları ürünü beğenmeyince de elden çıkarma fırsatı bulamıyordu.

Şimdilerde ise birçok ikinci el eşya satan siteler görüyoruz. Bana kalırsa bu durum; hem kullanmadığınız ürünleri nakite çevirme hem de yeni ürünler alabilme imkanı sağladığı için günden güne ilgileri üzerine çekmeye devam ediyor.

Ben de sizlere; ikinci el eşya siteleri hangileri , ikinci el alışveriş siteleri güvenilir mi, 2.el eşya satan siteler kargolamayı nasıl yapıyor ve ödeme sistemleri nasıl gibi sorularınıza yardımcı olacak kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladım.

Belki siz de bu yazıyı okuduktan sonra kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtularak internetten para kazanabilirsiniz.

İkinci El Siteleri Nedir?

İkinci el alışveriş siteleri hem alım hem de satım imkanı sunarak çift taraflı bir dönüşüme sebep olan platformlardır. Aklınıza gelebilecek neredeyse bütün kategorilerde satış yapabileceğiniz 2.el siteler mevcut.

Bunlar; İkinci El araba siteleri, 2. el kıyafet siteleri, eşya satma siteleri gibi birçok seçenekle karşımıza çıkıyor. Bu kategorilerde kullanmadığınız, alıp beğenmediğiniz veya sıkıldığınız bütün eşyalarınızı satarak kendinize hatrı sayılır miktarlarda gelir elde edebilirsiniz.

Gelin hep birlikte bu ikinci el satış siteleri ve sipariş süreçlerini detaylıca inceleyelim.

En İyi İkinci El Satış Siteleri 2023 Yılında Hangileri?

En iyi ikinci el eşya satış siteleri aşağıdaki gibidir;

ikinci el satış siteleri
En iyi ikinci el satış siteleri 2023 yılında hangileri?
 • sahibinden.com
 • Dolap
 • gittigidiyor
 • Gardrops
 • Letgo
 • dekopasaj
 • modacruz
 • bebecruz
 • arabam.com
 • garaj11
 • spotdan.com
 • nadirkitap.com
 • iloon
 • zebramo
 • tarz2

Hepimizin aşina olduğu üzere sahibinden.com veya GittiGidiyor gibi platformların öncülüğünü yaptığı alım satım siteleri sayısı günden güne artmakta. Pandeminin ve evde kalma sürecimizin de bizi yeni kaynaklara yönelttiğini ve zamanı nakite çevirme imkanı ile kullanmadığımız eşyaları istifleme alışkanlığından bizleri alıkoyduğu için mutluyum.

2 el siteleri

Similarweb verilerinden elde edilen sonuçlara göre en çok kullanılan ikinci el satış sitelerinin aylık web site ziyaretçi sayıları belirtilmiştir.

Yukarıda sizler için en çok ziyaret edilen ikinci el sitelerinin ziyaretçi sayılarını listeledim. Bu platformların sayısı arttıkça da Türkiye’de ikinci el ürün satma zamanla bir iş kolu haline geliyor. Bakalım Türkiye’deki en iyi ikinci el satış siteleri neler?

1.Sahibinden.com

En iyi 2.el satış siteleri arasında yer alan sahibinden.com 20 yılı aşkın süredir ikinci el eşya kategorisinde alım satım imkanı sunuyor. İkinci el araba, ev, ürün vb. birçok kategoride satış gerçekleştirebiliyorsunuz. 2000 yılında kurulan sahibinden.com; İkinci el araba satışı ile gündeme gelerek hepimizin bildiği alım satım siteleri arasına girdi. Şimdilerde ise Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ikinci el satış sitesi.

Tabi bunun yanısıra; sahibinden.com ile ikinci el araba, ev, ürün vb. birçok kategoride satış gerçekleştirebiliyorsunuz. İlk zamanlar yayınladığınız ilanlardan herhangi bir ücret talep etmeyen platform, şimdilerde ilk ilanınızdan sonraki tüm satışlar için ilan ücreti uyguluyor. Yani sahibinden.com’da satış yapmak için yalnızca ilk ilanlarınızı para ödemeden yayınlayabiliyorsunuz.

İkinci el ev satışı, ikinci el eşya satışı, ikinci el araba satışı ve hatta iş ilanları bile yayınlayan sahibinden.com, bu sektördeki en eski ikinci el satış siteleri arasında. Tek olumsuz yanı yıllardır var olmasına rağmen bünyesinde ödeme gerçekleştirilemiyor olmasıydı. Bunu da son zamanlarda çözerek sahibinden.com platformu aracılığı ile ödeme ve kargolama gerçekleştirebilmenizi sağlayacak bir sistem geliştirdi.

 • Fakat bu güvenli ödeme sistemi ile gerçekleştirdiğiniz alım-satım işlemlerinde %9 ile %15 arasında bir GET Hizmet Bedeli kesmektedir.

2. Dolap İkinci El Satış Sitesi

ikinci el kıyafet satışı yapan siteler

Dolap, 2.el eşya alım satım siteleri arasında özellikle kadın giyim konusunda en avantajlı uygulamalardan biridir. Tabi uygulama geliştikçe ve insanların ikinci el satış siteleri kullanımı arttıkça kategorilerin çeşitliliği de arttı. Dolap; 2018 yılı itibariyle bir Trendyol uygulamasıdır. Nisan 2016 yılında hayata geçirilen dolap ikinci el alışveriş uygulaması son zamanlarda hepimizin dilinde. Büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Dolap, en sistematik ilerleyen 2.el alışveriş siteleri içinde yer alıyor.

2018 yılı itibariyle Dolap artık Trendyol’a satılarak çok büyük bir pazar yeri haline geldi. Ürünlerin belirli kampanya dönemlerinde Trendyola düşme imkanı sayesinde birçok kullanıcısının da yüzünü güldürdü diyebilirim. Birkaç ay önce güncellenen ikinci el alışveriş sitesi dolap, son zamanlarda komisyon oranını arttırarak %13 yaptı. Bu yüksek bir kesinti olsa da, sektördeki ikinci el satış siteleri arasında en hızlı satış yapabileceğiniz platform.

Neredeyse her kargo firması ile anlaşması olan Dolap, ürününüz satıldıktan sonra size bir kargo kodu veriyor ve o kodu kargoya teslim ederek ürününüzü kolayca gönderebiliyorsunuz. Ürün alıcıya ulaştıktan sonra alıcı ürünü teslim aldım onayı verirse veya otomatik olarak 7 iş günü içinde satış tutarınız-komisyon kesintisinden kalan miktar ile Dolap Cüzdan‘ınıza yatıyor. Böylelikle dolap uygulaması ücret alıyor mu sorusuna da evet, %13 gibi bir komisyon alıyor diyebiliriz. Bu komisyon oranları satış fiyatına ve eşya kategorisine göre değişmektedir.

Bunun yanı sıra diğer 2 el siteleri gibi değil. Sürekli güncelleme ve yenilikler yaptığı için sizlere daha çok alıcıya ulaşma imkanı sunuyor. Üstelik herkesin aklında ikinci el satış siteleri güvenli mi sorusuna da çözüm olması için “güvenilir satıcı rozeti” çıkararak alıcıların mağduriyete uğramasının önünü kesmeye çalışıyor.

3. gittigidiyor

ikinci el siteleri

2001 yılında kurulan gittigidiyor, hem sıfır hem de ikinci el satış siteleri arasında yer alıyor. Bu sektörün en eskilerinden olması sebebiyle “açık arttırma” mantığını Türkiyede kullanan ilk alışveriş sitelerinden biriydi.

2007 yılında eBay’in bünyesine girerek hacmini ve potansiyel müşteri kitlesini genişleterek çok büyük bir adım attı. Yüzlerce kategoride alım satım imkanı sunan gittigidiyor “sıfır risk” sistemi ile de güvenli ödeme sözü veriyor.Genellikle teknoloji kategorisindeki ikinci el eşyalar bu platform üzerinden daha kolay müşteri bulabiliyor.

Gitti gidiyor ‘un en büyük avantajlarından biri bu sektörde artık bir otorite yakalamış olmasından kaynaklanan sağlam destek hizmeti, kullanıcı yorumlarının fazlalığı ve yaşanacak olası bir problem karşınızda teknik destek anlamında karşınızda bir ekip bulabilecek olmanız.

4. Gardrops 2.El Satış Sitesi

2 el siteleri giyim

2015 yılında faaliyetlerine başlayan Gardrops ikinci el eşya satış siteleri arasında en güvenilir olanlardan biri. Kıyafet alım satım siteleri listesinde ilk 3te yer alan gardrops, 2019 yılında güncellenerek rakipleri gibi gelişmeleri yakından takip etmeye başladı.

100 TL’ye kadar olan satışlarınızda gardrops komisyon kesmeyen tek uygulama olması sebebiyle diğer uygulamalara nazaran daha yüksek bir kazanç elde etmenizi sağlıyor. Alıcılardan ise sipariş oluştururken hizmet bedeli adı altında 8,99 TL ödeme alınmakta.

 • Gardrops; komisyon almayan 2.el satış siteleri arasında yer almaktadır. 100₺’ye kadar yapacağınız satışlarda hiçbir kesinti yaşamazsınız çünkü komisyon oranı alıcılardan kesilir.

Dolap’a nazaran daha az bir müşteri kitlesine sahip olduğu için ürünlerinizi alacak müşteri bulmak daha zor olabiliyor. Zaten yetersiz arayüzleri sayesinde bir ürünü bulmak oldukça zorken, ikinci el satış sitelerinin diğerlerine göre detaylı bir filtreleme seçeneği bulunmaması sinir bozucu olabiliyor.

Çünkü bazı satıcılar ürününün markasını en çok tercih edilenlerden biri olarak seçip, açıklamaya öne çıkmak için o markayı seçtiğini belirtiyor. Bu da gerçekten o markanın alıcısı olanlar için tek tek ilana girip açıklama okuma gibi ekstra bir zaman kaybı yaratıyor.

Genel olarak baktığımda, bu ikinci el alışveriş siteleri arasında teknik desteği, çok değişken olmayan komisyon oranları ve daha seçilmiş bir kitle ile (örneğin erkek satıcılar daha az) Gardrops ikinci el satış sitesi benim için sektörün önemli platformlarından biri.

5. Let Go Eşya Satma Sitesi

2 el eşya sitesi letgo

Let.go, alıcı ve satıcıyı anlık birleştiren ikinci el eşya alım satım sitelerinden biri. 2015 yılında kurulan ve birçok ülkede faaliyetini sürdüren platform, daha çok konum odaklı satış hizmeti sunuyor. Yani bulunduğunuz konumu giriyor ve yakınınızdaki ilanları görebiliyorsunuz.

Bu sebeple de herhangi bir kargolama veya ödeme sistemine sahip olmadığı için yalnızca alıcı ve satıcıyı birleştirip, gerisini siz aranızda halledin diyerek aradan sıyrılıyor.
Çoğunlukla ikinci el eşya, ikinci el telefon, ikinci el ya, ikinci el bisiklet vb. kategorilerde hizmet vermekte.

Diğer 2.el siteleri gibi sadece ikinci el eşya satışı yapmıyor. Birçok spotçu ya da satıcı sıfır ürünleri için de let.go üzerinden ilan açarak müşteri bulabiliyor.
 Kolay ve işlevsel bir arayüzü olması sebebiyle de let.go ikinci el eşya siteleri arasında en sevdiklerimden biri.

6. Dekopasaj

2015 yılında faaliyete geçirilen dekopasaj ikinci el mobilya kategorisinde satış imkanı sunan bir pazaryeri. Aynı zamanda alım-satım süreçlerindeki nakliye ve iç mimarlık hizmeti gibi ek ayrıcalıklar da sağlıyor. Sektördeki rakiplerinin aksine online mimarlık sunduğu için bir ürün alırken karar verme sürecini hızlandırmayı planlıyorlar.

Tabi bu kadar hizmetin yanısıra komisyon ücretinin %25 olması ne yazık ki oldukça fazla bir kesinti demek. Web arayüzü oldukça kullanışlı olan dekopasaj ikinci el eşya satış siteleri arasında sanki sıfır bir ürün alıyormuş gibi kategorilendirme ve ilan görüntüleriyle daha konforlu bir alışveriş hissiyatı veriyor.

Tüketim alışkanlığımızın gittikçe artmasıyla birlikte sürekli evimizde veya çevremizde bir değişiklik uygulamak istiyoruz. Bu sebeple de ikinci el satış siteleri zamanla dünyanın trendi haline geliyor. Bana kalırsa dekopasaj ikinci el mobilya da, gelecek birkaç yıl içinde ziyaretçi sayısını oldukça arttırabilecek platformlardan biri.

7. Modacruz

ikinci el ürün satan siteler

2014 yılında kurulan modacruz2.el satış siteleri ile rekabette biraz geride kalan platformlardan. 100 TL’ye kadar olan satışlarınızda modacruz komisyon kesmezken, 100 TL ve üzerinde %7 gibi bir komisyon kesmektedir. Anlaşmalı kargo fiyatları ile 6,99 ve 14 TL arasında firma tercihinize göre değişmektedir.

Kadın ekonomisini desteklemek ve ikinci el giyim modasını oluşturmak amacıyla kurulsa da, sektördeki rakiplerine göre birçok eksiği mevcut.
 Örneğin, arayüzü kullanıcı deneyimi açısından elverişsiz. Altyapısı oldukça yetersiz, sık sık cihazları kasma gibi durumlar gerçekleşiyor.

Genellikle ikinci el kadın kıyafetleri satılsa da erkekler ve bebekler için de ürünler satılabilmekte.
 Bu da diğer ikinci el siteleri ile kıyaslandığında avantajlı sayılabilecek yanlarından.

Hatta modacruz’un bir alt kategorisi mantığıyla faaliyete geçirilen bebecruz ikinci el alışveriş konusunda yeni bir müşteri kitlesine de hitap ediyor.
Yine de bu kategorideki 2 el siteleri arasından birini tercih edecek olsaydım rakiplerinden birini seçerdim diye düşünüyorum.

8. Bebecruz İkinci El Kıyafet Satma Sitesi

ikinci el alışveriş

Hepimizin bildiği üzere bebek kıyafeti alışverişi; kumaş tipi ve sağlığa olan etkileri derken oldukça dikkat edilmesi gereken hususlardan biri haline geliyor. Fakat bebekler günde belki de onlarca kıyafet değiştirmek durumunda kaldığı için ikinci el alışveriş siteleri bu konuda omzumuzdaki yükü biraz olsun alıyor.


İkinci el satış siteleri arasında yer alan Modacruzikinci el bebek kıyafetleri için bebecruz platformunu hayata geçirdi. Adından da anlaşılacağı üzere ikinci el bebek kıyafetleri satma imkanı sunan Bebecruz, ilan seçeneklerini, markaları, yaş ve cinsiyeti de buna göre filtreleme imkanı sunmaktadır.

9. arabam.com

ikinci el araba satış siteleri

2000 yılında kurulan arabam.com ikinci el araba sitesi, 2016 yılında sigortamnet, emlakjet ve kariyernet gibi lider pazar yerlerini bünyesinde barındıran iLab Holding’e dahil olmuştur. İkinci el araba satış siteleri arasında önemli bir yere sahip olan arabam.com, satışa koyduğunuz ürünler için ilan ücreti almıyor.

Sektörde birçok ikinci el alışveriş sitesi mevcut evet, ama ikinci el araba almak oldukça dikkat edilmesi gereken ve büyük zararlara yol açabilecek konulardan biri. Arabam.com, rakiplerinden ayrı olarak sunduğu birkaç hizmet ile pazaryerindeki diğer rakiplerden aldığı müşteri kitlesini günden güne arttırıyor.

Örneğin, “trink sat” seçeneği ile arabam.com’dan bir fiyat teklifi alıp acil durum satışI gerçekleştirebiliyorsunuz. İlla ki ikinci el satma gibi bir zorunluluk da mevcut değil. 0 km araçlar ve aracım kaç para hizmeti ile kullanıcılarına bir nevi araba rehberi sunuyor diyebilirim.

sahibinden.com’un sürekli artış gösteren ilan açma ücretlerini göz önünde bulunduracak olursak, arabam.com ikinci el alışveriş siteleri arasında oldukça büyük bir otoriteye sahip olabilir.

10. Garaj11

ikinci el ürün satan siteleri

N11 bünyesinde hizmet vermeye başlayan Garaj11 ikinci el araba satış sitelerinden biri. Kullanışlı ve sade bir arayüzüne sahip olduğu için kolaylıkla dilediğiniz işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Detaylı ekspertiz raporu ve ücretsiz nakliye işlemi gibi avantajlar sağlayarak sabit bir müşteri kitlesi oluşturmayı hedefledikleri söylenebilir.
 Bana kalırsa garaj11 ikinci el satış siteleri arasında güvenebileceğimiz platformlardan biri. Bunun sebebi de n11’in bünyesinde altında yer almasından kaynaklanan bir kurumsallık ve destek hizmeti sunabilecek bir altyapıya sahip olması.

11. Spotdan.com

ikinci el ürün satma siteleri

İkinci el eşya siteleri arasında yer alan spotdan.com, en çok ürün çeşitliliği sunan platformlardan biri. İkinci el araba, konut ve hatta birçok kategoride hizmet sunmaktadır.

Hem de diğer ikinci el alışveriş siteleri gibi yalnızca ürün satışı değil, bakıcı ilanları gibi hizmet satışlarını da gerçekleştirebiliyorsunuz. Her alanda ilan yayınlanabiliyor olması en büyük avantajlarından. Fakat 2.el eşya alım satım işlemi için birçok site bulunduğu için, 2020 yılında sektöre girmiş bir pazar yeri olarak yenilikleri yakından takip edip, kendini geliştirmesi gerekiyor.

12. Nadirkitap.com İkinci El Kitap Satış Sitesi

2 el ürün satma siteleri

İlk ve tek çok satıcılı kitap platformu olan nadir kitap, 2 el satış siteleri arasında farklı bir yanıyla öne çıkıyor. Hem sıfır kitapların satıldığı hem de sahafların ve kullanıcıların ikinci el kitap satışı gerçekleştirebildiği bir platform.

Nadir kitap 2.el eşya siteleri gibi mobilya, kıyafet vb satmak yerine belki de altı çizili, okunmuş ve birilerinin duygularına dokunmuş canlı bir kitap okuma fırsatı vererek farklı bir deneyim sunuyor.

Buradan aldığınız bir ürün için ödeme işleminde ise online ödemenizi öncelikle nadirkitap’a yapıyorsunuz, o da sipariş alıcıya ulaştığında onaylayıp hak edilen tutarı hesabınıza yatırıyor. Böylelikle 2.el satış siteleri sayesinde hem bir kazanç sağlıyor hem de okuduğunuz kitapları başkalarının da okumasına sebep oluyorsunuz.

13. İloon

2 el kıyafet siteleri

2019 yılında kurulan iloon 2.el eşya siteleri arasında yer alan pazar yerlerinden biri. İkinci el kıyafet, mobilya ve birçok eşya satışı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ücretsiz ilan vererek satışlarınızı gerçekleştirebildiğiniz gibi iloon ile canlı yayında sat seçeneği sayesinde kamera açarak ürünlerinizi satabiliyorsunuz.
 Tabi bunların yanısıra, kargo seçeneklerinde yalnızca PTT’nin bulunması oldukça büyük bir sorun.

Sektöründeki rakip ikinci el alışveriş siteleri gibi birkaç kargo firmasıyla anlaşma sağlaması müşteri kitlesini arttırmasına sebep olabilir.

14. İkincielsaatler.com

İkinci el alışveriş siteleri genellikle alıştığımız kategorilerden oluşurken aksine bu platformda ikinci el lüks saat satışları gerçekleştiriyorsunuz.

Orijinallik sorgulama konusunda da seçenekler sunan ikincielsaatler.com, sıfır ve ikinci el saat alım satım dışında herhangi bir kategori sunmamaktadır.

Saat alma tutkusu olup, uzun zaman boyunca aynı saati kullanmak istemeyen müşteriler için oluşturulmuş güvenilir ikinci el alışveriş siteleri arasında.

15. Zebramo İkinci El Alım Satım Sitesi

ikinci el giyim alışveriş siteleri

2014 yılında kurulmuş olan zebramo, ikinci el eşya satış siteleri arasında yer alıyor. 20 TL ve üzerinde %10 komisyon hizmeti keserken, ürün gönderimlerinde 3 iş günü içinde kargoya vermenizi beklemektedir.(anlaşmalı kargo firması seçenekleri mevcuttur.)

Uyguladığı kampanyalar ve yenilikler ile rakiplerine hızla yetişeceğini düşündüğüm ikinci el satış siteleri arasında.

16. Tarz2.com

toptan ikinci el kıyafet

Size hazırladığım bu listede en sevdiğim ikinci el satış sitesi tarz2.com oldu. Hepimizin aklında oluşmuş bir önyargıyla ikinci el kıyafet giyinmek bizleri biraz tedirgin edebiliyor. Çünkü vücudumuzda taşıdığımız bir şey konusunda daha titiz davranabiliyoruz.

İşte bu noktada tarz2.com bu endişemizi mükemmel şekilde çözümleyen bir ikinci el alışveriş sitesi.
 Normalde diğer platformlarda bir kıyafet satmak istiyorsanız tek tek ürünleri fotoğraflayıp, ilan hazırlayıp paylaşmanız ve bu süreç sonucunda kullanıcılarla etkileşim halinde olmanız gerekiyor.

Fakat tarz2.com satıcılardan ürünleri toplu şekilde alıp dezenfekte edip, ürünün alıcısına temiz ve özenli bir şekilde ulaşmasını sağlayarak sizi çok büyük bir zaman kaybından kurtarıyor.

Tabi bu hizmete karşılık olarak kazancınızda büyük bir kayıp yaşasanız da 0-500 TL arasındaki satışlarda satış tutarının %50’si tarafınıza aktarılıyor. Yoğun veya evinde toplu bir ferahlama elde etmek isteyen kişilerin tercih edebileceği 2.el ürün satma siteleri yok denecek kadar az. Bu sebeple de tarz.2.com ikinci el eşya satış sektöründe farklı bir hizmet sunarak rakiplerinden ayrılıyor.

17. Tutumlu Anne

ikinci el alışveriş siteleri

Adından da anlaşılacağı üzere ikinci el eşya siteleri arasında yer alan tutumluanne.com, rakiplerinden farklı olarak ebeveynlerin bebek-çocuk kıyafetleri satmasına imkan veriyor.

Biliyoruz ki bebekler gün içinde onlarca kıyafet kirletip, onlarca kıyafet değiştiriyor. Haliyle de onlar büyüyene kadar çok büyük paralar vererek sıfır ürünler almak yerine daha uyguna az kullanılmış ikinci el kıyafet alabilirsiniz.

Zaten bu süreçlerde her şeyi büyük bir titizlikle dezenfekte ettiğimiz için başkasının kıyafetini giydirmek konusu zamanla tabu olmaktan çıkacak gibi duruyor.

Yine de siz 2 el siteleri ile aldığınız bir şeyi bebeğinize giydirmek istemiyorsunuz, o zaman da çocuğunuz henüz adam akıllı giyemeden küçülen kıyafetleri tutumluanne.com üzerinden satarak ufak da olsa bir gelir elde edebilirsiniz.

Her ürünü satmanıza izin vermeyen platform, çoğu ikinci el satış siteleri gibi ticarete çevrilmesindense global bir döngü sistemi oluşturarak kadınlara bir kaynak sağlama mantığında kurulmuş. Üstelik arayüzü de oldukça basit. Ürününüz satıldıktan sonra ürün gönderimini yalnızca PTT kargo ile yapabiliyorsunuz. Ürününüz alıcıya ulaştığında da komisyon oranı düşüldükten sonra paranız hesabınıza yatıyor.

 • Komisyon oranları da şimdilik %10.

18. ikincielim.com

Birçok kategoride ürün satma imkanı sunan ikincielim.com, genellikle ikinci el eşya satış siteleri kapsamında değerlendirilebilir.

Yine de rakiplerine bakacak olduğumuzda site altyapısı yetersizliği ve arayüzünün amatörlüğü sebebiyle ne yazık ki bana pek güven vermedi. Ama fiyat araştırması için ikinci el mobilya veya ev eşyası alım-satımı konusunda bulabileceğiniz nadir ve az kullanılmış ürünlere denk gelebiliyorsunuz.

19. Gittibu

eşya alım satım siteleri

Bir start-up projesi olan gittibu ikinci el satış siteleri içinde yer alıyor. Kategoriye göre değişkenlik gösteren komisyon oranları genellikle %10- %15 arasında. Bu sektörde rakiplerine göre henüz oldukça yeni bir platform olsa da bazı avantajları ile öne çıkabilecek projelerden.

Örneğin siparişlerinizde kredi kartına 12 taksit imkanı sunması en önemli özelliklerinden.Tabi yine de yeni kurulan 2.el alışveriş siteleri arasında olduğu için arayüzünün yetersizliği ve kullanıcı yorumu bulunmaması gibi eksiklikler mevcut. Bu sebeple bilmediğiniz bir platformdan alışveriş yaparken biraz temkinli olmanızı tavsiye ederim.

Komisyon Almayan 2.El Satış Siteleri Neler?

Komisyon almayan 2.el satış siteleri aşağıda listelenmiştir;

komisyon almayan 2.el siteleri
Komisyon almayan 2.el satış siteleri
 • sahibinden.com
 • Gardrops
 • Modacruz
 • gittigidiyor
 • letgo
 • iloon
 • spotdan.com
 • nadirkitap

Komisyon almayan en iyi 2.el satış siteleri neler sizler için listeledim. Fakat listede yer alan kimi uygulamalarda belli bir ücrete kadar komisyon alınmıyor, sınırı geçtiğinizde ise alınıyor. Örneğin Gardrops 100₺’ye kadar yapacağınız satışlarda komisyon almayan 2.el satış siteleri içindedir.

Hangi Uygulamada Satış Yapabilirim?

Eşya satabileceğiniz uygulamalar 2023 yılında şu şekilde;

 • Dolap
 • Gardrops
 • sahibinden.com
 • Modacruz
 • gittigidiyor
 • letgo
 • arabam.com
 • iloon
 • nadirkitap
 • spotdan.com

Hangi uygulamada satış yapabilirim diye düşünenler yukarıda yer alan ikinci el eşya satma siteleri arasından dilediğini tercih edebilir. Fakat satış yapmayı tercih edeceğiniz uygulamanın komisyon almayan 2.el satış siteleri arasında olması hayli önemlidir.

2.El Eşya Satma Siteleri ile Nasıl Fiyatlandırma Yapılmalıdır?

Unutmayın ki ikinci el satış siteleri son zamanlarda fazlasıyla rağbet gördüğü için sizin gibi yüzlerce insan daha ürünlerini satmak için ilan oluşturuyor. Bu noktada ne yapmalısınız ki ikinci el ürünleriniz hızlı şekilde satılsın?

İkinci el eşya satma siteleri kullanırken fiyat nasıl belirlenir diyenler için 7 madde;

 • Satacağınız ürünün güncel fiyatını öğrenin.
 • Ürününüzü satmak istediğiniz fiyatın bir tık üzerine satış fiyatı belirleyin.
 • Ciddi bir alıcı varsa ürünü istediğiniz fiyata indirerek alıcıya uyguna almış hissiyatı verin.
 • Etiketli, yeni veya az kullanılmış gibi seçenekler ile ürününüzün durumuna göre bir fiyatlandırma yapın.
 • Ürününüzü beğenenlere ara sıra teklif gönderin.
 • Aynı kategorilerdeki ürünlerde iki ürünü birleştirerek de ayrı ayrı da koyun.
 • Paketlemeyi özenli yapın ve mutlaka not yazın.
 • Ürünü kargoya en hızlı şekilde teslim edin.

İkinci el alışveriş yapmak alıcılara verdiği paraya değen bir ürün elde edememe kaygısı yaşatır. Bu nedenle potansiyel müşterilerin neden ikinci el bir ürüne para vererek alması gerektiğini hissedecekleri ayırt edici açıklamalar yazın.

Örneğin bir kazağınızı satıyorsanız dümdüz kazağı açıklamak yerine “bir süre severek kullandım, kot pantolonlarla çok güzel duruyor üstelik kumaşı oldukça esnek” diye bir açıklama yazmak, kişiye nasıl kombinleyeceği ve artıları konusunda bir açıklama sunmuş olur.

2.El Satış Siteleri Kargolama Nasıl Oluyor?

Her ikinci el satış sitesi kendine göre bir sipariş süreci izlemektedir. Fakat platform üzerinden ödeme sistemi bulunan 2.el satış siteleri ürünü sattığınızda size bir kargo kodu verir. O kod ile anlaşmalı kargo firmaları aracılığı ile kolay kargolama işlemi gerçekleştirebilir, sisteme yansıdığında ise ürününüzü takip edebilirsiniz.

 • Kargo ne kadar hızlı olursa alıcılardan o kadar çok puan alırsınız. Ürün değerlendirmeleri ve puanları güvenilirliğinizi arttıracağı için daha çok satış yapmanızı sağlar.

İkinci El Eşya Siteleri ile Satış Yapma Taktikleri Neler?

güvenilir 2.el siteleri

Teknolojinin ilerlemesi ve bir şeylere daha hızlı ulaşabilme imkanı ile günden güne tüketim odaklı bir toplum haline geliyoruz.

Daha kolay ulaştığımız ürünlerden de daha kolay sıkılıyoruz. Bu noktada ikinci el alışveriş siteleri bizler için çok önemli bir kaynak haline geliyor.

Sizler de zamanınızı nakite çevirerek bir gelir etmek isterseniz onlarca varyasyon arasından seçebileceğiniz birçok kategori olduğunu söylemeliyim. Bunlardan en çok tercih edilenleri; ikinci el eşya, ikinci el mobilya, ikinci el araba, ikinci el ev, ikinci el teknoloji ürünleri ve 2.el kıyafet siteleri vb.

Önceden ikinci el giyim modası veya birinin kullandığı bir şeyi kullanmak utanılacak bir durum gibi algılanırken, şimdilerde herkes giyinmediklerini veya kullanmadıklarını satarak gelir elde etmeyi bir uğraş haline getirdi. Bu noktada sizin gibi birçok alıcı ve satıcı olduğu için aldığınız veya sattığınız ikinci el ürünler üzerinde dikkat etmeniz gereken belli başı hususlar oluşuyor.

Ben de sizlere deneyimlerime dayanarak ikinci el satış siteleri ile alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken konuları listedim.

İkinci El Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Alacağınız ürünün detaylı görsellerini talep edin
 • Ürünün ilanında yazan açıklamayı detaylı okuyun
 • Satıcının profilini, ürün değerlendirmelerini ve puanını mutlaka inceleyin
 • İkinci el kıyafet alırken ürün ölçülerini, kumaş türünü vb. özelliklerini öğrenin
 • Ürünü almadan önce bir teklif sunun veya ciddi alıcı olduğunuzu söyleyerek satıcının indirim yapmasını talep edin
 • Kırılacak bir eşya alıyorsanız satıcıdan özenli paketlemesini istediğinizi belirtin(örneğin pıpıtlı poşetler ile)
 • Ürünü almadan önce satıcının ürünü ne zaman ve hangi kargoya teslim edebileceğini öğrenip sizin için uygunsa siparişinizi öyle oluşturun
 • Ürününüz elinize ulaşınca iyi veya kötü farketmeksizin satıcıyı değerlendirip yorum yapmayı unutmayın

2.El Eşya Satarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Ürün çekimlerini sade bir arka plan üzerinde gerçekleştirin
 • Ürün görselleriniz detaylı ve fazla olsun
 • Ürünü kargoya teslim etmeden önce nasıl paketlediğinizi fotoğraflayın(kargoda bir sıkıntı yaşadığınızda alıcıya sunabileceğiniz somut bir açıklamanız olsun)
 • Bazı ikinci el alışveriş siteleri desi miktarına göre komisyon kesiyor o sebeple ürünlerinizi paketlerken çok ağırlık yapmayacak paketleme seçeneklerini kullanın
 • Ürün ilanınızda ürünün detaylı bilgilerini açıklayın(ölçü, kalite, kumaş türü, markası vb)
 • Ürününüzde defo ya da deforme mevcutsa ilan görsellerine ekleyin ve açıklamada belirtin
 • Alıcı siparişi oluşturmadan önce sipariş iptali gerçekleştirmeyeceğinizi belirtin
 • Ev eşyası veya kırılacak ürünlerde paketleme yaparken ekstra özen göstererek kırılma, çizilme gibi riskleri minimuma indirin
 • Ürünü satışa koyarken satmak istediğiniz fiyatın bir tık üstüne satış fiyatı belirleyerek, alıcı pazarlık yaptıktan sonra istediğiniz fiyata indirin

İkinci El Satış Siteleri ile Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Ödeme sistemi bulunan ikinci el alışveriş siteleri genellikle online ödeme imkanı sunmaktadır. Bazıları ödeme için taksit seçeneği de veriyor.

Bu noktada herkes ürün gelmeden ödeme gerçekleştirme konusunda biraz tedirgin olsa da, ikinci el alışveriş siteleri genellikle bloke sistemi kullanmaktadır. Örneğin alıcı ödemeyi yaptıktan sonra ödediği tutar ikinci el satış sitesi bünyesinde bekletilir, ürün alıcıya ulaştığında ise tutar üzerinden komisyon kesilerek kalan miktar satıcının hesabına aktarılır.

Sonuç olarak;

Birçok kategoride bize kaynak olan ikinci el satış siteleri nasıl kullanılması gerektiğini öğrendiğinizde güzel bir gelir elde etmenizi sağlayabilir. Bunun için vaktiniz yoksa da 2 el siteleri sayesinde sıfır fakat etiketi kesik ya da koparılmış ürünleri çok daha uygun fiyatlara bularak tasarruf edebilirsiniz.

Yalnızca minimal eşyalar değil, evinizdeki mobilyalardan halıya kadar ikinci el siteleri sayesinde kendinize yeni alanlar açabilirsiniz.

Ben de bu yazımda Türkiye’de kullanabileceğiniz 2.el siteleri hangileri şeklinde bir liste hazırlayarak sizleri trend haline gelebilecek olan gelir elde etme fırsatı ile ilgili bilgilendirmek istedim. Benzer bir listeyi buradan da inceleyebilirsiniz. Umarım faydalı olmuştur.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general