İkame Mal Nedir? İkame Mal Ne Demek?

İkame Mal Nedir? İkame Mal Ne Demek?

İkame mal nedir? İkame mal ne demek? Aslında herkesin bir şekilde farklı kelimelerle ifade etmeye çalıştığı fakat tam olarak anlamını karşılayan kelime kelimenin ne olduğunu bilmedikleri bir terimdir. Günlük hayatın dışında özellikle iktisatta çok kullanılan bir terimdir ikame.

İkame Mal Nedir?

İkamenin sözlük anlamı, bir şeyin yerine başka bir şeyi koymadır. İkame mal ise birbirinin yerine geçebilen mallardır. Yani ihtiyaç durumlarında bir malın yerine başka bir mal kullanılabiliyorsa, o mallar birbirinin ikamesidir.

Daha iyi anlaşılması için örnek vereyim. İktisat derslerinde de en çok duyacağınız örnek çay ve kahvedir. Bu mallar ikame malladır. Birbirlerinin yerine rahatça geçebilirler. Çay yokken kahve tercih edilebilir, kahve yokken de çay tercih edilebilir. Tabi ki çay ya da kahve sevmeyenler için bu durumda ikame olmayabilirler.

Sadece çay ve kahve değil, beyaz et- kırmızı et, tereyağı- margarin, ayçiçeği yağı- zeytin yağı gibi ürünler de ikame mallara örnektir. Bu mallar birbirlerinin yerine aynı ihtiyacı karşılaması için kullanılır.

Hangi durumlarda bir malın ikamesi kullanılır? Bir malın az bulunması sonucunda tüketiciler, o malın ikamesini kullanmaya başlarlar. Aynı şekilde bir malın fiyatının artması ile beraber de ikame mala yöneliş başlar.

İkame mallar, birbirlerinin yerine tam olarak geçebiliyorlarsa, o mallara tam ikame mal denir. Yani iki farklı markadaki kahve buna örnek olarak verilebilir. A markasındaki kahvenin fiyatı artıyorsa ya da artık az bulunuyorsa, B marka kahveye talep artar. Bu durumda bu kahveler tam ikame mal olabilir.

Elbette bu iki kahve markasının tüketicilerde tat farkı oluşturmaması gerekir. Aksi halde tam ikame mal olmaktan çıkarlar. Yani tat farkı görmeyenler için tam ikame maldır, tat farkı görenler için tam ikame mal değildir.

İkame mallar arasında tercihleri belirleyen en önemli etken fiyatlar olmakta. Yani bir malın fiyatı yükselirse ikame mala olan talep artmakta. Örneğin kahvenin fiyatı artarsa, çaya olan talep doğrudan artar.

Aşağıdaki grafik üzerinden ikame malları daha net anlayabiliriz. Grafikte zeytinyağı ve ayçiçek yağının fiyatları değiştiğinde talep miktarlarının nasıl değiştiği gösterilmiş.

İlk grafikte görüldüğü üzere zeytinyağının fiyatı arttığında yani P1’den P2’ye geldiğinde zeytinyağına olan talep azalacaktır yani Q1’den Q2’ye gelecektir. Burada sadece eğri üzerinde bir değişim oluyor.

ikame mal nedir, ikame mal ne demek

İkinci grafiğe baktığımızda ayçiçek yağı eğrisinin sağa doğru kaydığını görebiliyoruz. Zeytinyağının ikamesi ayçiçek yağı olduğu için zeytinyağında meydana gelecek fiyat artışı, ayçiçeği talebini artıracaktır. Yukarıdaki grafikte de gördüğümüz üzere ayçiçek fiyatında hiçbir değişim olmamasına rağmen talep artacaktır.

Ayçiçeği yağının satış sayısı Q2’den Q1’e yükselecek. İkame mala olan talebin artmasında sadece bir malın fiyatının yükselmesi etkili değildir. Tüketicilerin tercihlerinin zamanla değişmesi de bu duruma etki edebilir. Ayrıca meydana gelebilecek bazı durumlar da ikame mala olan talebi artırabilir.

Örneğin çay üretiminin çok olduğu karadeniz bölgesinde Çernobil etkisiyle radyasyon tehlikesi yüzünden çaylar imha edildiğinde doğal olarak kahveye olan talep artmıştır. Talep artınca kahve fiyatları da artmıştır.

Son olarak belirteyim. Bir malın fiyatı arttığında ikame mala olan talep artar. Bir malın fiyatı azaldığında ise ikame mala olan talep azalır. Dolayısıyla ikame mallar arasında çapraz esneklik mevcuttur.

Siz de bir iş kurmak istediğinizde ürünleri tanımalısınız ve ikamelerini iyi analiz etmelisiniz. Böylece karşınıza çıkabilecek durumlarda daha hızlı refleksler gösterebilirsiniz. Size en çok para kazandıran işler yazım da yardımcı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

İkame mal hakkında tüm detaylardan bahsettik şimdi sırada konu ile ilgili aklınıza takılabilecek bazı konular var. Haydi soru-cevap yapalım!

İkame Mal Nedir?

İkame mal ne demek? İhtiyaç durumlarında birbirinin yerine geçebilen mallardır. Çay ve kahve, ikame mallara verilebilecek en iyi örnektir. Detaylı açıklama için ikame mal nedir yazıma bakabilirsiniz.

Tam İkame Mal Nedir?

Birbirinin yerine tam olarak geçebilen ve aynı ihtiyacı tam olarak karşılayan mallardır. Farklı iki markadaki çaylar buna örnek olarak verilebilir.

İkame Mal Örnekleri Neler?

Çay-kahve, zeytinyağı-ayçiçek yağı, portakal-mandalina, beyaz et-kırmızı et gibi mallar ikame mallara örnek olarak verilebilir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general