Hostes Nasıl Olunur? Kabin Memuru Olmak İçin Ne Gerekli?

hostes nasıl olunur, hostes olmak

Hostes nasıl olunur? Hostes olmak, birçok kişinin hayali olabilir ve insanlar bu hayale nasıl ulaşacaklarını bilmek isterler. Ben de yazımda kabin memuru olmak için ne gerekli ve kabin memuru nasıl olunur sorularına ayrıntılı şekilde cevap vereceğim.

Hosteslik dışarıdan bakıldığında ilgi çekici ve çok güzel bir meslek gibi görünüyor. Elbette güzel yanları çok. Fakat her meslekte olduğu gibi kendi içinde zorlukları da var. En baştan başlayarak, hostes olmak için gerekli koşulları sağlamaktan mesleğe geçtikten sonraki yaşadıklarına kadar.

Hostesler eğer işlerinde başarılı olurlarsa, normalde gitmeleri zor olan yerlere gidebilirler ve lüks otellerde konaklayabilirler. Ayrıca kazançları da Türkiye ortalamasına göre tatmin edici düzeydedir.

Tüm bu güzel özellikleri gören erkekler de kabin memuru olmak için başvuruda bulunmaktalar. Erkek kabin memuru alımları olsa da kadınlar bu mesleğe daha çok tercih edilmekteler.

Siz de hostes olmak isterseniz belirli şartları sağlamalısınız. Peki nasıl hostes olunur, uçak hostesi nasıl olunur?

Hostes Nasıl Olunur?

Hostes nasıl olunur? Hostes olmak isteyenler için havayolu şirketleri tarafından belirli koşullar sunulmuştur. Sunulan koşullar şirketten şirkete ufak değişiklikler gösterse de genel olarak aynıdır. Öyleyse lafı uzatmadan sizlere kabin memuru olmak için hangi şartlar gerekli açıklamaya başlayayım.

A) Hostes Olmak İçin Gerekli Fiziksel Özellikler Neler?

Yaş, boy, kilo, gülümseyen bir yüz, görme probleminin olmaması, ses tonu ve sağlıklı olmak hosteslerde aranan fiziksel özelliklerdir. Peki ayrıntılı olarak bu özellikler nasıl olmalı?

hostes nasıl olunur, hostes olmak

1. Yaş

Hosteslik için havayolu şirketleri yaş sınırı belirler. Her şirkete ya da ülkeye göre bu yaş sınırı değişebilir. Mesela Türk Hava Yolları, açtığı son ilanlarda maksimum yaşı 38 olarak belirlemiştir. Farklı şirketlerde üst sınır farklı olabilir.

Hindistan’da hostes olmak için belirlenen yaş aralığı 19-27’dir. Avrupa ülkelerinde ise genel olarak 19-35 yaş arasındakiler hostes olabilmektedir.

2. Boy ve Kilo

Boy ve kilo, hosteslik alımlarında en çok dikkat edilen fiziksel özelliklerden biridir. Her şirkette ya da ülkede farklılık gösterse de boy ve kilonun orantılı olması istenir. Boy olarak erkeklerde 165-190 cm, kadınlarda 160-180 cm ortalama değerlerdir. Boya göre de kilonun orantılı olması çok önemli.

3. Müşterilere Karşı Gülümseyen Bir Yüz

Hava yolu şirketleri, yolcuların biletlerini satarlar ve onlara uçağın yerini söylerler. Daha sonra onları bidaha göremezsiniz belki de. Fakat hostesler uçuş boyunca yolcularla iletişim halindedirler. Bu yüzden hava yolu şirketleri, hosteslerin yolcuları memnun edecek bir ifadeye sahip olmalarını beklerler.

Böylece kabin memuru adaylarında güler yüz ararlar. Karşılaşacakları her soruna karşı sakin kalabilmelerini ve olayı sükunet içinde halletmelerini isterler. Çünkü eğer yolcular memnun olmazlarsa o firmayı bidaha tercih etmeyebilir.

4. Görme Probleminin Olmaması

Hava yolu şirketleri kabin memurlarını görme problemi olmayan kişilerden seçerler. Eğer gözlük ve lens kullanıyorsanız ya da renk körlüğü gibi rahatsızlıklarınız varsa, mülakatlarda elenme ihtimaliniz yüksektir.

5. Ses Tonu

İnsan ilişkilerinde ses tonunun önemi çok açıktır. Karşınızdaki kişi konuştuğunda sesi sizi memnun ediyorsa, daha rahat olursunuz ve mutlu olursunuz. Hava yolu şirketleri de bunu öngörerek, müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek amacıyla mülakatlarda ses tonuna da dikkat etmekte.

6. Sağlık Sorunu Olmaması

Kabin memuru olabilmek için sağlanması gereken özelliklerden biri de sağlıklı olmaktır. Herhangi bir hastalığa sahip olmamanız gerekiyor. Bu hastalık ister ruhsal olsun, ister fiziksel olsun isterse kronik bir probleminiz olsun. Başvurularda bunun için gerekli testler yapılmaktadır.

B) Hostes Olmak İçin Hangi Yeteneklere Sahip Olmak Gerekiyor?

Hostes nasıl olunur sorusunun cevaplarından biri de bazı yeteneklere sahip olmalısınız. İletişim becerisi, aynı anda farklı işler yapabilme, esneklik ve uyumluluk gibi özelliklere sahip olunmalı.

kabin memuru nasıl olunur, kabin memuru olmak

1. İletişim Becerisi

Kabin memurları, yolcularla devamlı diyalog halinde olacakları için iletişim becerilerinin kuvvetli olması gerekiyor. Yaşanan herhangi bir olumsuzlukta yolcuları ikna edebilecek, bilgi ve donanımlarını diyaloga yansıtabilecek yetenekleri olması, hava yolu şirketleri tarafından da dikkatle gözetilecektir.

2. Esneklik ve Uyumluluk

Her meslekte olabileceği gibi hosteslikte de esnek çalışma saatleri olabilmekte. Program dışında ekstra işler çıkabiliyor. Böyle durumlar söz konusu olunca kendinize zaman ayırmanı ve plan yapmanız bazı durumlarda mümkün olamayabiliyor. Bu tempo ve psikolojiye hazır olup olmadığınızı iyice sorgulamalısınız.

3. Aynı Anda Farklı İşler Yapabilme

Kabin memuru olup, uçağa bindiğinizde birçok iş sizi bekleyecek. Yolcularla diyalog kuracaksınız, yiyecekleri kontrol edeceksiniz, rapor yazacaksınız, aletleri kontrol edeceksiniz. Bazı durumlarda kısa sürede bu işleri yapmanız gerekecek. Burada hem donanım hem de çalışkanlık önplanda olacak. Sizde bu gibi özelliklerin var olup olmadığı kabin memuru mülakatlarında mutlaka kontrol edilecek.

4. Yolculara Karşı Misafirperverlik Yapma

Uçağa yolcular girmeye başladıktan itibaren kibar ve güleryüzlü olmalısınız. Uçak yolculuğu tecrübeniz olduysa gözlemlemişsinizdir, hostesler güleryüzlü ve sabırlıdırlar. Öyle olmazlarsa, siz de bundan etkilenip o firmayı tercih etmeme yoluna gidebilirsiniz. Bu yüzden bu özelliklere sahip olmalısınız.

5. Eğitim Durumu

Kabin memuru olmak için ne mezunu olmak gerekli? Kabin memuru olabilmek için lise mezunu olmanız yeterli. Fakat eğer üniversiteden mezun olursanız, daha şanslı olursunuz. Özellikle havacılık ve iletişim ile alakalı bölümlerden mezun olursanız şansınız yükselecektir.

Hosteslikte dil önemli mi? Evet, oldukça önemli. Hava yolu şirketleri en az 1 dil bilmeyi şart koşuyor. İngilizce bunların arasında olmazsa olmazlardan. İngilizce’nin çok iyi şekilde konuşulması gerekiyor.

Mülakatlarda da dil testleri detaylıca yapılmakta.

C) Kabin Memurlarının Görevleri Nelerdir?

nasıl hostes olunur, hostes nasıl olunur

Kabin memuru olmadan önce hosteslerin görevleri neler bilmelisiniz. Bunları bilmek, işi ne kadar istediğinizi görmenizi sağlar. Öyleyse görevlerine bakalım.

 • Hosteslerin başlıca görevi, pilotlara yardım etmektir. Uçaktaki yolcularla pilotlar arasındaki iletişim hostesler sayesinde sağlanır. Ayrıca pilotları yetişemediği yerlerde hostesler olur ve o görevleri yerine getirirler.
 • Hostesler müşterileri memnun etmelidir. Eğer yolcuları memnun edebiliyorlarsa, işlerinde başarılı bir gelecek onları bekleyebilir.
 • Uçuşlarda yolcuların yerlerinde olup olmadıklarını ve sayılarını kontrol ederler. Ayrıca emniyet kemerinin bağlanma zamanlarında, bağlanıp bağlanmadığını kontrol ederek uyarı yaparlar.
 • Uçak ve uçuşla ilgili bilgiler verirler. Güvenlik konusunda yolcuların bilmesi gerekenleri cevaplarlar ve uygulamalarında yardımcı olurlar.
 • Engelli, çocuk ve yaşlılara daha çok ilgi gösterirler ve yardımcı olmaya çalışırlar.
 • Yolculuk sırasında ikram verilecekse, onları dağıtırlar ve yolcuların istediklerini getirirler.
 • Yolculuğun bitmesiyle beraber yolcuların uçaktan çıkmalarına yardımcı olurlar. Her yolcu uçağı terk edene kadar orada beklerler.

D) Hosteslerin Eğitim Süreci Nasıl Geçer?

kabin memuru nasıl olunur

Hostes nasıl olunur sorusunda eğitim sürecine geldik. Hosteslik kursu veren kurumlar bulunmakta. İster kendiniz gidip, hosteslik eğitimi alabilir, isterse havayolu şirketlerinin mülakatlarından geçtikten sonra o şirketlerin kurslarına katılabilirsiniz. Eğitimler yaklaşık 300 saat boyunca verilir ve yaklaşık 3 ay sürer. Elbette programlara göre bu süre azalabilir veya artabilir.

Eğitimlerden önce kurslar İngilizce seviye tespit sınavları yapıyor. Seviyeniz belirlendikten sonra, seviyenize göre sınıflara alınıyorsunuz. Burada bilmeniz gereken nokta, birçok hostes eğitim kursunun tamamen İngilizce eğitim verdiğidir.

Eğitimlerde başlıca hangi konular bulunuyor?

 • Anons yapma
 • Uçak içindeki iletişim
 • Uçakta sevis yapılışı
 • Kabin görevleri
 • Yolcu diyalogları
 • Yolcu hizmetleri
 • Uluslararası hava yolu
 • Güvenlik bilgileri
 • Güvenlik Prosedürleri
 • Acil durum prosedürleri
 • İlk ve acil müdahale eğitimi
 • Güvenlik ekipmanları
 • Uçak cihazlarını tanıma

Tüm bu eğitimleri ayrıntılı şekilde alıyorsunuz. Başarılı şekilde kursu tamamladıktan sonra size Hostes Setifikası veriliyor.

Eğitim aldığınız kursların size ayrıca şu açıdan faydası oluyor, bu kurslar hava yolu şirketleriyle bağlantı halinde oldukları için hava yolu şirketlerine sizi önerebiliyorlar. Onun için bu kurslara CV’nizi bırakmayı unutmayın.

Ayrıca daha önce deneyiminiz varsa, işe alınma konusunda çok daha avantajlı olursunuz.

Hostes nasıl olunur genel olarak bahsettim. Peki ciddi ciddi hostes olmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli şeyler neler?

Hostes Olmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken Önemli Detaylar

Hosteslikle ilgili ön bilgilendirmeyi yaptım. Genel olarak hosteslikte ne gibi durumlar mevcut biliyorsunuz. Anlattıklarım sizi hostes olma hayaline daha da yaklaştırıyorsa, az sonra anlatacağım konuları da bilmenizi öneriyorum. Çünkü hayale giden yol engebelidir.

1. Kabin Memurlarının Öncelikli Görevi Güvenliktir

Hostes dendiğinde akla gelen ilk şey, uçak içerisinde sizi karşılayan ve servis yapan kişidir. Aslında bu düşünceye yanlış denilemez ama hosteslerin öncelikli görevi aslında güvenliği sağlamaktır.

Kabin memurları yani hostesler, göreve başlamadan önce eğitime tabi tutulurlar ve eğitimde uçak güvenliğini sağlamak amacıyla birçok konuyu öğrenirler. Yani herhangi bir aksilikte nasıl davranılması gerektiğini, yolcuların en az zararla nasıl kurtarılacağını bilirler. Böylece uçuşların daha güvenli geçmesi sağlanır.

2. Hostesler Uçtukları Saate Göre Maaş Alırlar

Hosteslerin belirli bir maaşı yoktur. Yani kalkıp size 4000 TL + sigorta yapıyoruz sabit olarak denmez. Programda ne kadar uçuşları varsa, o uçuşların saatlerine göre maaşları hesaplanır.

Bilmeniz gereken önemli bir nokta da şu, uçak seyahati yaptıysanız bilirsiniz uçuştan en az 1 saat önce havalimanında uçuşa hazır olmalısınız. Çünkü çeşitli kontroller ve check-in yapılır. Ardından uçuştan yarım saat önce kadar yolcular uçağa alınmaya başlar. Yani uçuşa yarım saat kala havalimanına giderseniz, uçağa yetişemeyebilirsiniz.

Aynı durum hostesler için de geçerli. Uçuştan en az 1 saat önce havalimanına gelirler ve uçuşa hazırlık yaparlar. Fakat bilmelisiniz ki uçuştan önce yaptığınız mesailer maaşınıza yansımaz. Sadece uçuştaki süre maaşınıza yansır. Uçuş iptal olduğunda o uçuş için para almazlar.

Her hava yolu şirketinin belirli bir havalimanında ana merkezi bulunmaktadır. Hangi havayolunda çalışacaksanız, o şirketin merkezi nerdeyse orda yaşamanız zorunludur.

3. Çalışma Saatleri Çok Esneyebilir

Kabin memuru olma şartlarında esnek iş saatlerine uyum sağlayabilme özelliğinden bahsetmiştim. Kabin memuru olduktan sonra bunu tecrübe etmiş olacaksınız. Normal şartlarda hosteslere aylık ya da haftalık olarak uçuş programı verilir ve belirlenen saatlerde havalimanında olmaları istenir.

Fakat bir de çağrı durumu da var. Önemli durumlarda yani ihtiyaç olması durumlarında hostesler tatildeyken çağrılabilirler ve uçuşa hazır olmaları istenebilir. Mesela akşam 8’de olan bir uçuş için size saat 2 gibi haber verilebilir ve gelmeniz istenebilir. Bu duruma hazırlıklı olmalısınız.

Şunu da belirteyim, şirketten şirkete değişse de, kabin arkadaşları arasında mesai saati değişiklikleri değişimi yapılabilir. Tabi belirttiğim gibi her şirkette bu durum farklıdır.

4. Tatil Yapmaya Alıştığınız Zamanlarda Tatil Yapamazsınız

Seyahatlerin en yoğun olduğu zamanlar tatil dönemleridir. Yani milli ya da dini bayram zamanlarında seyahatler yoğunlaşır ve uçaklar da ek seferler koyarlar. Bu gibi dönemlerde hostes ve pilotlar tatil yapamaz.

Aksine daha çok çalışmaları gerekir. Hatta dinlenmeye bile çok vaktiniz olmayabilir. Kış aylarındaki tatil dönemlerinde durum biraz daha can sıkıcı hal alabilir. Çünkü hava nedeniyle gecikmeler ve iptaller olabilir. Bu durumlarda yolcularla ilgilenmek ve uçak içinde fazladan beklemek gibi durumlar oluşabilir.

5. Uyku Düzeniniz Bozulabilir ve Rahat Uyuyamayabilirsiniz

hostes olmak için

Sıkı çalışmanız gereken bir zamandaysanız, uçuşlar arasında pek zaman olmadığı için uykunuzu sağlıklı şekilde alacak zamanınız olmayabilir. Genelde uçuşlar arasında 10-12 saat olur ve o zaman diliminde uyuyabilirseniz, uykunuzu iyi alabilirsiniz.

Fakat bazı uçuşlarda 4-5 saat gibi kısa aralıklar olabilir. Zaman aralığı kısa olduğu için otele gitmekle zaman harcamak istemeyebilirsiniz. Bu durumlarda uçaklarda bulunan uyumaa odalarında uyumanız gerekir. Buradaki yataklar elbette oteldeki gibi rahat olmaz ve uykunuza etki edebilir. Böylece kendinizi yorgun hissedebilirsiniz.

Ayrıca yurtdışı uçuşları yaparsanız, zaman farkı olacağı için uyku düzeninde bozukluklar meydana gelebilir. Yani Türkiye’den gündüz yola çıkarsınız ve Amerika’ya doğru 10 saat yolculuk yaptıktan sonra oranın hala gündüz olduğunu gördüğünüzde sağlıklı uyku alamayabilirsiniz.

6. Giyim Konusuna Çok Dikkat Etmeniz Gerekmekte

Uçağa bindiğinizde kabin memurlarının hepsinin kılık kıyafetinin bir nizam içinde olduğunu görebilirsiniz. İşte siz de hostes olduğunuzda aynı kuralları uygulamanız gerekiyor. Hava yolu şirketleri bu konuda çok titiz davranıyorlar.

Her şirketin kendine özgü kılık kıyafet yönetmeliği var ve bu yönetmeliğe uymanız gerekiyor aksi halde cezalandırma ve işten çıkarma gibi uygulamalar yapılabilir. Yönetmeliklerde hangi renk kıyafet giyeceğinizden saçlarınızı nasıl bağlayacağınıza, ruj ve rimelinizin hangi renk olacağına kadar neredeyse her şey bulunuyor.

Temel olarak şirketlerin belirlediği bazı kurallar şunlar;

 • Topuklu ayakkabı giymelisiniz ve topuk boyu en fazla 8 cm olabilir.
 • Ruj sürülecek ve rujun rengi kırmızının belirli bir tonu olacak ve tazelenecek. Farklı renkteki rujlar kullanılamaz.
 • Tırnaklar bakımlı olmalı ve belirlenen renklerde ojeler sürülmeli.
 • Kıyafetler şirketin belirlediği şekilde olmalı.
 • Kıyafetlerin içine giyilenler dışarıdan belli olmamalı.
 • Kıyafetler ütülü olmalı ve düzgün görünmeli.
 • Saçlar düzgün olmalı ve boya olmamalı.

7. Psikolojik Olarak Sıkıntılar Çekme İhtimaliniz Yüksektir

En başta uyku düzenindeki bozukluklar ve bunun getirdiği yorgunluk, normalinden sinirli olmanıza ve baş ağrılarına sebep olabilir. Ayrıca tatil zamanlarınızda tatilden keyif alamamanız ve ailenizle istediğiniz gibi vakit geçirememeniz psikolojinize etki edebilir.

Yolcuların verdiği tepkiler ve panik durumları, stresinizi tetikleyebilir ve tahammül edemeyecek seviyeye gelebilirsiniz. Bu nedenle psikolojinizi sağlıklı tutacak aktivitelere katılmanız önerilmekte.

Yapılan araştırmalar kapsamında uçuş ekiplerinde çalışan kişilerin yani kabin memurlarının intihara meyili, normal insanlara göre daha fazladır.

Ayrıca kendini alkolle teselli etme durumlarından kaynaklı olarak alkol bağımlılığı olma ihtimali de vardır.

Uzmanlar tüm bu nedenleri göz önüne alarak, sağlıklı uyku, beslenme ve sosyal ortamlara katılma aktivitelerini öneriyor.

8. Gidip Görmenizin Zor Olduğu Yerleri Görebilirsiniz

Uçuşlara katıldığınızda, farklı yerlere uçacaksınız. Oralara gittiğinizde dinlenmeniziçin size verilen süreçte lüks otellerde kalacak ve etrafı gezme şansı bulacaksınız. Böylece hem farklı yerler görüp hem de para kazanabileceksiniz.

9. İndirimli Uçak Bileti Alabileceksiniz

Havayolu şirketleri personellerine uyguna uçak biletleri verirler. Böylece personellerine hem çalışma şartlarını güzel tutmuş olurlar hem de personellerinin motivasyonlarını yüksek tutarlar.

Bir yere gitmek istediğinizde, kendi firmanıza gidip bilet alabilirsiniz. Çoğu şirket ailenizdeki bazı kişilere de bu biletleri uygun fiyata sağlamaktadır. Genellikle bu kişi eşiniz olabiliyor.

10. Hayatta Kalma İle İlgili Tüm Detayları Öğrenirsiniz

Kabin memurları, işe başlamadan önce sıkı bir eğitimden geçirilirler. Bu eğitimlerde yaşanabilecek bir duruma karşı nasıl hareket edilir ve nasıl hayatta kalınır öğretilir. Böylece öğrendiklerinizi normal hayatta da kullanabilecek duruma gelirsiniz.

Günlük hayatınızda karşınıza çıkan durumlarda ne yapacağınızı bilmeniz size özgüven katacaktır.

11. Kilo Almanız Yasaklanmıştır

Hostes olmadan önce size boy ve kilo şartı sunulur. Bu şartların sunulma sebebi, uçakta insanlara yardımcı olma ve güvenliği sağlama noktasında bu özelliklerin çok önemli olmasından kaynaklıdır.

Mesela tahliye gerekmesi durumunda açılacak kapılardan yolcuların ve kabin ekibinin çıkması gerekli. Bu yüzden fazla kilo olmaması gerekiyor.

Kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Çünkü havayolu şirketleri size işe başlarken bedeninize göre kıyafetler verir ve bunların bedenlerini değiştirme imkanınız bir daha bulunmaz. Eğer kilo alırsanız, şirketler sizin tekrar aynı kiloya dönmenizi isterler. Eğer uygulanmazsa, işten çıkarılmaya kadar birçok hakkı elinde tutarlar.

12. Ani Doğum Durumları Olursa Hostesler Doğum Yaptırabilir

Her zaman karşılaşılmasa da her ihtimale karşı hosteslere doğum eğitimi verilir. Uçağa hamileler de biner ve olası erken doğum durumlarında hostesler hemen müdahale ederek, bir sağlık kuruluşuna gidene kadar gerekli müdahaleleri yaparlar.

Havada doğum olursa, bazı hava yolu şirketlerinin politikalarına göre bebeğe ömürboyu ücretsiz uçuş hakkı verilebilir. Tabi bu her şirket için geçerli değil.

13. Hosteslere Her Uçuş Öncesi Ufak Bir Test Yapılabilir

Havayolu şirketleri, personellerinin bilgilerini taze tutmak için uçuşlardan önce kıdemli olan kişileri görevlendirir ve diğer kabin memurlarına çeşitli sorular sormalarını isterler.

Bu sorular temel ve detay konular hakkında olabilir.

14. Farklı İnsanlarla Karşılaşabilirsiniz

Birçok kişi uçakla seyahat ettiği için uçakta her çeşit insan olabilir. Size yabancı gelen davranışlara da uçuşlarda alışabilirsiniz. Hem farklı kültürleri tanıyabilir hem de davranış biçimlerinden fikirler çıkarabilirsiniz. Böylece ufkunuz genişleyebilir.

15. Hosteslikten Önce Farklı Bir iş Yapmış Olabilirsiniz

Hostes olmak için belirli bir bölümü okuma, belirli bir işi yapma şartı yoktur. Sadece lise ve üzeri okullardan mezun olma, ayrıca verilen diğer şartları sağlama koşulu vardır.

Eğer siz de çalışmaya başlarsanız, kabin arkadaşlarınızın farklı mesleklerden geldiğini görebilirsiniz. Bunun için şuan yaptığınız işten memnun değilseniz ve hostes olmak istiyorsanız, hemen harekete geçebilirsiniz.

Hostes Maaşları Ne Kadar?

Bazı kişiler için hostes nasıl olunur sorusundan çok hostes maaşları ne kadar sorusunun cevabı önemli. Çünkü insanlar ne kadar kazanacaklarını ve bu para için bu işe çaba göstermeye değer mi diye düşünmekteler. Haklılar da.

Hostes maaşları, şirketten şirkete, deneyimlere ve bilinen dillere göre farklılık göstermekte. Ayırca yazımın baş kısımlarında bahsettiğim gibi uçuş saatine göre maaşlar değişmekte.

Türkiye’deki hava yollarında çalışan hosteslerin maaşları ortalama olarak 4-4,5 bin civarlarındadır. Memur maaşları göz önüne alındığında çoğu memurdan yüksek maaş aldıkları söylenebilir.

Her hostesin maaşı aynı değil dedim. Bazı hostesler aylık 10 bin liraya kadar maaş alabiliyor. Burada deneyim, kıdem ve dil bilme özellikleri öne çıkıyor.

Avrupa’da ve ABD’de hostesler, Türkiye’dekilere göre daha yüksek maaş alıyorlar. Deneyimli hostesler bu bölgelerde aylık 8-9 bin dolar gibi ücretler alabiliyorlar.

Arap bölgesinde ise aylık 10-12 bin dolara kadar maaş alabiliyorlar.

Benim son olarak yapmak istediğim tavsiye, hostes olmadan önce kendinizi geliştirmeniz ve olduktan sonra da geliştirmeye devam etmeniz yönünde. Böylece hem daha iyi kazanır hem de daha güzel bir hayat yaşayabilirsiniz.

Yazımda hostes nasıl olunur, kabin memuru olmak için ne gerekli, hosteslerin karşılaştıkları durumlar neler ve ne kadar maaş alırlar ayrıntılı olarak bahsettim. Daha önceki bir yazımda gökyüzü sevdalıları için nasıl pilot olunur adlı yazı yazmıştım. O yazıyı da inceleyebilir. Aklınıza takılan soruları yorum atarak sorabilirsiniz. Başarılar 🙂

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general