Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak İstiyorum? Nasıl Açılır?

hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır, hediyelik eşya dükkanı açmak

Hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır? Hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz. Az sermaye ile yapılacak işler arasında yer alan işlerden birini daha sizlere anlatmak istiyorum.

Hediyelik eşyalar, 7’den 70’e herkesin ilgisini çeker. Özellikle özel günlerde hediye aramaya pek vaktiniz yoksa, bir hediyelik dükkanına girip kolayca hediye bulabilirsiniz. Bu nedenle adeta hayat kurtarıcı işletmelerdir.

Eğer siz de bu sektörde bir işletme açmak isterseniz, karlı bir işe yatırım yapmış olursunuz. Tabi ki ne kadar kar edeceğiniz birçok faktöre bağlıdır. Peki hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır?

Hediyelik Eşya Dükkanı Nasıl Açılır?

Hediye dükkanı açmak için her işletme açılışında olduğu gibi planlı programlı hareket etmek gerekiyor. Buna diğer işletmeleri gözlemleyerek başlayabilirsiniz.

hediyelik eşya dükkanı nasıl açılır, hediyelik eşya dükkanı açmak
  1. Çevrenizde bulunan hediyelik eşya dükkanlarına gidin ve gözlemler yapın. Hangi ürünler daha çok satılıyor, fiyatlar ne düzeyde, neler yapıyorlar, müşteri ilişkileri nasıl diye bakın. Gittiğiniz dükkanların bazıları çok iyi iş yaparken bazılarının ise işleri kötü olabilir. Bu dükkanların arasındaki farkları iyice ayırın. Hangisinin ne avantajı var hangisinin ne dezavantajı var bir bakın.
  2. Bütçenizi belirleyin. Elinizde ne kadar sermaye var ve bu sermaye yeterli mi diye bakın. Eğer kuracağınız işletme için bütçeniz yeterli değilse, kredi ya da ortak gibi seçenekleri değerlendirin. Ardından tedarikçi bulun ve dükkanın içine başlangıç olarak alacağınız ürünlerin maliyetlerini hesaplayın.
  3. Dükkanınız için yer bulun. Çevrenizde araştırmalar yaptıktan sonra hangi bölgede böyle bir dükkana ihtiyaç var onu tespit edin. Çünkü dükkanınızın yeri, kazancınızı doğrudan etkileyecek unsurdur. Dükkanların yerlerine göre masraflarınızın değişeceğini de unutmayın.
  4. Gerekli izinleri alın. Hediye dükkanı açmak için hangi izinlerin alınması gerektiğini bağlı olduğunuz belediyeden öğrenin ardından gerekli başvuruları yapın ve ruhsatınızı alın. Bunun için de biraz masrafınız olacak.
  5. Dükkanınıza bir isim bulun. İsim marka oluşturmada en önemli adımlardan biridir. Bu nedenle üzerinde düşünülmesi ve araştırma yapılması gereken bir konudur. Mümkün olduğunca yaratıcı, akılda kalıcı ve orjinal bir isim bulmaya çalışın.
  6. Müşterileri kendinize çekmek için yaratıcı olun. Dükkanınıza gelecek müşterilerin nelere ilgisi olabileceğini, hangi ürünleri tercih edebileceklerini tahmin ederek ona göre ürün alın. Müşterileri ilişkilerinde iyi olmaya çalışın ve gelen müşterileri, iyi ağırlayın. Böylece sizden memnun kaldıklarında tekrar geleceklerdir. Ufak tefek indirimler yapmaktan da kaçınmayın.
  7. Reklam yapın. İşletmenizin daha çok insan tarafından duyulması ve markanızın akılda kalıcı olabilmesi için reklam yapmalısınız. Bunun için sosyal medya çok işinize yarayabilir. Çeşitli sosyal medya sitelerine reklam verebilirsiniz. Bunun yanında websitesi de açabilirsiniz. Ayrıca afiş ve broşürler de bastırıp dağıtabilirsiniz.
  8. Dükkanınızın muhasebe işlerini sıkı tutun. Gelir ve giderleri mutlaka not alın. Her gün ne ürün satıldı ne alındı mutlaka kaydedin. Hatta barkod okuyucu sistem de kurup otomatik olarak stok kontrolü yapabilirsiniz. Böylece hesaplama yanlışlıkları yaşamazsınız.
  9. Çalışma saatlerini iyi ayarlayın. En yoğun saatlerde, acil durumlar olmadığı sürece dükkanı kapalı tutmayın. Tavsiyem yasal olarak izniniz olan saatlerin içinde açık kalmanız. Fakat bu süre geniş olacağı için vardiyalı bir çalışmaya dolayısıyla personele ihtiyacınız olabilir. Part time ya da fulltime olarak 1 personel alabilirsiniz.
  10. Dükkanınızda hediyelik eşyanın yanında fotokopi ve faks hizmetleri de verebilirsiniz. Böylece yan gelir elde etmiş olursunuz. Gelen kişiler dükkanınıza girdiğinde hediyelik eşyalardan da alabilirler.

Hediye Dükkanı Açmanın Maliyeti Ne Kadar?

hediyelik eşya dükkanı

Her işletmede olduğu gibi bu işletmede de maliyetler değişkenlik göstermektedir. Bunda dükkanı açacağınız yer, dükkanın büyüklüğü, satacağınız ürünler ve yapacağınız stok etkilidir.

Genel olarak 20-30 Bin TL gibi bir bütçeyle hediyelik eşya dükkanı açılabilmektedir. Fakat elinizde 50 bin TL gibi bir sermaye olursa, kirayı da düşündüğünüzde 1 yıllık bir süreçte rahat edebilirsiniz. Çünkü dükkanı ilk açtığınızda pek müşteriniz olmayabilir ve kar etmeniz için zaman gerekir.

Dükkanı açtıktan sonra internet üzerinden de satış yapmanız mümkün. Bunun için pazaryeri hizmeti sunan alışveriş sitelerine bakabilirsiniz. N11, Hepsiburada, Trendyol gibi pek çok site belli bir komisyon karşılığında ürünlerinizi listelemenize izin veriyor.

Peki ama hangi pazar yerine dahil olmalı. Bunun için online alışveriş sitelerinin aylık ziyaretçi sayılarını bilmek de çok önemli. En iyi alışveriş siteleri yazımda bu siteleri ve aylık ziyaretçi sayılarını listeledim. Okuyup fikir edinebilirsiniz.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Hediyelik eşya satan dükkanların kar marjları yüksektir. Çünkü ürünlerin maliyetleriyle sattıkları fiyatlar arasında çok fiyat farkı vardır. Mesela 10 TL’ye mal edilen bir ürün en az 30 TL’den satışa sunulur. Satılması durumunda ise %200 kar elde edilmiş olur. Tabi ki kira, elektrik, vergi gibi diğer masraflar da total cirodan çıkarılacaktır.

Toplam cironun %50’ı gibi bir kar oranı vardır. Bu kar oranı oldukça iyidir. Yani ayda 10.000 TL ciro yaptığınızda 5000 TL gibi bir karınız olacak. Bu durumda ciroyu artırmak ya da maliyeti düşürmek için girişimlerde bulunmanız yararınıza olur.

Karlı iş fikirleri arasında yer alan hediye dükkanı açma fikrini detaylıca anlattım. Diğer karlı fikirlerden biri olan büfe açmak adlı yazıma da göz atabilirsiniz. Ayrıca en çok para kazandıran işler yazıma da göz atmanızı öneririm.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general