Halı Saha Açmak İstiyorum – Halı Saha Nasıl Açılır?

Halı Saha Açmak İstiyorum – Halı Saha Nasıl Açılır?

Halı saha nasıl açılır? Halı saha açmak istiyorum diyorsanız, bu yazım tam size göre. Yazımda ne kadar maliyetinizin olacağını, nelere ihtiyacınız olacağını, devletten nasıl destek alacağınızı ve başarılı bir işletme kurmak için ne yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Ülkemizde sporla uğraşan birçok kişi bulunuyor. Her geçen gün de spor dallarıyla ilgilenenlerin sayısı gittikçe artıyor. Özellikle futbol, Türk insanları için oldukça önemli. Küçük yaşlardan beri mahalle aralarında ufak sahalarda futbol oynayan kişiler, güzel bir atmosfer oluşturup halı sahalarda maçlar yapmakta.

Artık mahalle aralarında pek yer olmadığı için halı sahalar daha cazip hale gelmekte. Halı sahaya olan talep arttıkça da birçok kişi halı saha açmak ve işletmek istiyor. Burada güzel bir yatırım fırsatı bulunuyor.

İstatistiklere baktığımızda da son yıllarda halı saha sayısının gittikçe arttığını görebiliriz. Türkiye’de yaklaşık 10-12 bin halı saha var. Bu işletmelerin yıllık kazançları da azımsanmayacak düzeyde. Yaklaşık 10 milyar lira civarlarında.

Peki siz de bu sektörden payınızı almak isterseniz ne yapmalısınız?

Halı Saha Açmak

halı saha açmak

Halı saha açmak, en çok para kazandıran işler arasında yer alıyor. Gelecek yıllarda da aynı şekilde gelir getirebilecek bir iş olan halı saha işletmeciliği, elinde sermaye bulunan kişiler için mükemmel bir iş fikri.

Eğer elinizde sermaye varsa halı saha açılışı için gerekli girişimlerde bulunabilirsiniz. Peki ortalama ne kadar sermaye gerekiyor? Halı sahanın kurulacağı arazinin fiyatı veya kirası hariç yaklaşık 500.000 lira gibi bir miktar, güzel bir işletme kurmanız için yeterli olacaktır.

Verdiğim sermaye miktarı, tek halı sahaya sahip bir işletme için geçerli bir ücret. Eğer bir işletmede daha fazla saha isterseniz, bu miktar artacaktır. Araştırmalara göre de bir işletme de en az 2 halısahanın olması daha karlı olmaktadır.

Türkiye’deki halı sahalar açık ve kapalı olmak üzere 2 farklı türdedir. Her iki türe de ilgi olmaktadır ve ikisinin de avantajlı olduğu yönler vardır. Başarılı bir işletme kurmak için bir tesiste hem açık hem de kapalı sahanın olması en mantıklısı.

Halı Saha Tesisi Kurmak İçin Neler Gerekiyor?

Halı saha tesisi kurma işlemleri için bazı adımları gerçekleştirmelisiniz. Buna halı sahanın kurulumu için bir proje çıkararak başlayabilirsiniz.

1. Halı Saha Projesini Hazırlama

Kurulacak halı sahanız için bir proje hazırlamanız gerekiyor. Hazırlanan projelerde 3D bir tasarımın olması isteniyor. Projeyi hazırladıktan sonra izin almak için belediyeye başvurmalısınız. Tabi ki sadece projeyi alıp götüremezsiniz, belediyenin size ruhsat verebilmesi için bazı belgeler gerekecek. Onları da hazırlamalısınız.

Peki halı saha ruhsatı için hangi belgeler gerekli?

 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • 2 adet fotoğraf
 • SGK kayıt durumunu gösteren belge
 • İşletmeci kimlik bildirme belgesi
 • İmza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Vergi levhası
 • Tapu ve yapı kullanma izin belgesi
 • İş yeri kiralık ise kira sözleşmesi
 • Tesis krokisi (yetkili kişiler tarafından çizilmiş ve onaylanmış)
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri açma ruhsatı görüş belgesi
 • Türkiye Futbol Federasyonu Halı Saha Sicil Kaydı
 • Türkiye Futbol Federasyonu Yeterlilik Belgesi
 • Güvenlik kameraları sisteminin kurulmuş olması

Bu belgeler belediyeden belediyeye farklılık gösterse de genellikle aynı belgeler gerekiyor. Bunun için belediyeden ön bilgi alırsanız, belgeleri eksiksiz şekilde sunabilir ve işlemleri yavaşlatmamış olursunuz.

2. Altyapı

halı saha altyapısı

Projenizi belediye sunduktan sonra projenize izin çıkarsa yavaştan kurulum işlemlerine başlamanız gerekecek. Buna halı sahanın altyapısını ayarlayarak başlayabilirsiniz.

Altyapıdan kasıt, sahanın yapılacağı alanın altı kısmının kazılması ve düzeltilerek beton dökülmesi. Zemin düzlendikten sonra betonun en şekilde ve ne kadar döküleceğini mühendisler belirleyecek. Burada toprak durumuna göre zemini sağlam şekilde ayarlamak için gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor.

3. Demir Aksamının Yapılması

Altyapı işlemleri bittikten sonra halısahanın etrafını kapatmak için demir konstrüksiyon kurulumu yapılmalı. Etraf açık kalmayacak şekilde ve sağlam olacak şekilde kapatılmalı. Yüksekliğin en az 6 metre olması gerekmektedir.

4. Tel Örgü

Demir aksamı yapıldıktan sonra çevrenin tam olarak kapatılması için sahanın kenar tarafları tel örgülerle kaplanmalıdır. Tel seçiminde dikkat edilmeli. Tel örgünün boşlukları, hem topun geçemeyeceği şekilde hem de görüşü engellemeyecek şekilde olmalı.

Sahanın tavan tarafı ise ip ağ il kapatılabilir. Eğer kapalı halı saha açılacaksa, tavan kısmına branda örtülecektir.

5. Aydınlatma

Sahanın gündüz ve gece rahatça maç yapılabilecek şekilde olması gerekiyor. Bunun için sahalara aydınlatma sistemleri kurulur. Kapalı halısahalarda gündüzleri de bu aydınlatma sistemleri çalışabilir.

Siz de halı saha açmak istediğinizde sahanın gerekli aydınlığa sahip olabilmesi için LED projektörler takmalı ve aydınlatmalısınız. Led projektörlerin maliyetinin biraz yüksek olduğunu da unutmayın.

6. Saha Tabanının Ayarlanması

Halı saha tabanı suni çim ile kaplanmalı. Suni çim seçimi önemlidir. Eğer ucuza kaçayım derseniz, kısa sürede eskiyen, bozulan bir çim seçebilirsiniz ve kısa sürede taban mahvolabilir. Onun için kaliteli bir çim seçmelisiniz.

Genel olarak önerilen, en az 50mm kalınlığında monofilament iplikten üretilen halılardır. Siz de sermayenize göre en iyisini seçmek için gerekli araştırmaları yapın.

7. Sosyal Tesis Kurulumu

Halı sahayı hazırlamak yeterli değildir. Sahanın yanına bir sosyal tesis de kurmalısınız. İnsanların ihtiyaçlarını giderebileceği bir yer olmalı. Burada soyunma odaları, tuvaletler, duşlar, bir kafeterya, futbol malzemeleri kiralama odası ve tesis yönetim odası olmalı.

Böylece insanlar da sahanıza geldiğinde rahat şekilde ihtiyaçlarını giderebileceklerdir.

8. Halısa Sahanın Çevresinin Düzenlenmesi

Halı sahanızın çevresine insanların arabalarını park edebileceği bir alan yapmalısınız. Çünkü birçok kişi aracıyla gelecek ve yer bulmak isteyecek. Park yerlerini parke taşlarıyla ya da beton atarak düz hale getirebilirsiniz.

Çevre de de toz toprak olmayacak şekilde yeşillendirme ve güzelleştirme çalışmaları yapabilirsiniz.

9. Servis Hizmeti Sunma

Halı sahanıza gelecek misafirleriniz sizden servis isteyeceklerdir. Onları rahat şekilde sahanıza getirip, tekrar istedikleri yere bırakmanız gerekecek. Birçok kişi servis olmadığında o halısahaları tercih etmiyor.

Özellikle büyükşehirlerde uzak yerlerden gelip gidenler olacağı içim mutlaka servis aracı ayarlayıp, müşterilerinize hizmet vermelisiniz.

10. Maç Sonrası İkram Servisi

Genelde büyük tesislerde maç sonrası herhangi bir ikram olmaz. Kafeteryadan istediklerinizi temin edebiliyorsunuz. Fakat benim gittiğim halı sahalarda maç sonrasında eğer kışsa bir bardak çay, yazsa soğuk bir içecek verildiğinde çok daha iyi hissediyorum.

Çevremdekilerden de aldığım tepkiye göre eğer bu gibi hizmetler olursa, halı saha tesisleri daha çok seviliyor. Onun için size maliyeti çok az olacak bu gibi hizmetleri sunduğunuzda müşteri memnuniyeti yükselecektir.

Halı Saha Açma Maliyeti Ne Kadar?

halı saha nasıl açılır

Halı saha maliyetleri, yerden yere, büyüklükten büyüklüğe, açıktan kapalıya farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak fiyat vermek gerekirse, 1 halı saha için 500 bin TL gibi bir maliyet çıkmaktadır. Eğer kapalı bir saha kurulacaksa, bu maliyet biraz daha artacaktır.

En başta da söylediğim gibi bir tesiste en az 2 halı saha olması her zaman daha avantajlı oalcaktır. Bu yüzden 2 halı saha içeren bir proje uygulamanızı öneririm. Bu neden le maliyetiniz 2 katına çıkacak. Yani 1.000.000 gibi bir sermayeye ihtiyacınız olacak.

Halı Saha Açmak Karlı Mı?

Halı sahalara olan talep günden güne artmakta. Eğer siz de ihtiyaç bulunan bir bölgeye halı saha kurarsanız, kar oranınız yüksek olacaktır. Fakat genel olarak rutin şekilde işleyen halı sahalar kar bırakmaktadır.

Genel olarak halı sahalar 6-8 saat boyunca çalışmaktadır. Tabi ki haftaiçleri haftasonları kadar dolu olmuyor. Hafta içleri 5 saat dolu olurken, haftasonları 9-10 saat dolu olabiliyor.

Halı saha ücretleri ne kadar? Halı saha ücretleri 100 TL ile 200 TL arasında değişmektedir. Bölgeden bölgeye bu ücreler değişkenlik göstermekte. Peki bir halı sahanın aylık karı ne kadar?

Eğer 2 halı saha bulunan, ortalama günde 6 saat dolu olan ve saatlik ücreti 150 TL olan bir tesisiniz varsa, aylık 45.000 TL ciro yaparsınız. Elektirik, su ve personel masraflarını çıkardığınızda yaklaşık 30.000 gibi bir karınız olur. Elbette burada kira bedeli masraflar içinde değil.

Halı Saha İçin Devlet Destek Veriyor Mu?

Evet, devlet halı saha açarken destek veriyor. Fakat herkese destek verdiği söylenemez. Devletten destek almak istediğinizde Gençlik ve Spor Bakanlığı’na başvuru yapmanız gerekiyor.

Yapılan başvuruların kabul edilmesindeki en büyük sebep, kurulan halı saha tesisinin kar amacı gütmek yerine halka hizmet vermek olmasıdır. Elbette kar elde edilecek fakat diğer tesislere göre daha ucuz olacak.

Devletten destek almak yerine kendi sermayeniz ile böyle bir işe girişirseniz, çok daha karlı olacaksınız.

Halı Saha İşletmek İçin Bilmeniz Gerekenler Neler?

Halı saha işletmek dışarıdan görüldüğü kadar kolay olmayabilir. Çünkü gün boyunca vakit ayırmanız gerekir. Bir de yeni bir tesis kurduğunuz için tesise müşteri çekmeniz gerekecek.

Tesise müşteri çekebilmek için reklam faaliyetlerine özen göstermelisiniz. Gerek sosyal medyaya gerek bilbordlara gerekse çevredeki potansiyel müşterilerin bulunduğu mekanlara reklamlar verebilirsiniz.

Ayrıca çevrenizde bulunan okullarla görüşüp, turnuvaları ve karşılaşmaları burada yapmalarını isteyebilirsiniz. Hem onların ayaklarının alışmaları için indirimler yapabilir hem de müşteri kitlenizi geliştirebilirsiniz.

Eğer işletmecilik yapmak için vaktiniz yoksa ve elinizdeki sermayeyi değerlendirmek istiyorsanız, bir tesis kurup kiraya verebilirsiniz.

Halı Saha Açıp Kiraya Vermek

Elinizdeki sermayeye kullanmak için halı saha açmak güzel bir fikir. Peki vaktiniz yoksa ne yapacaksınız? Bir halı saha açıp kiraya verebilirsiniz. Böylece vakit harcamadan buradan para kazanmanız mümkün hale gelecek.

Bir ev ya da dükkan alıp da kiraya vermek gibi düşünün. Hem karlı bir iş hem de uğraş gerektirmiyor. Üstelik halı sahayı kiraya vermek istediğinizde birçok şirket bulunuyor bunlara kiraya vermeniz muhtemel.

Yazımda karlı iş fikirleri arasında olan halı saha açma fikrinden detaylıca bahsettim. Artık siz de halı saha nasıl açılır biliyorsunuz. Karar sizin 😉

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
 1. Halı saha maaliyeti, halı saha maaliyeti, açık halı saha, kapalı halı saha fiyatları hakkında bilgi almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general